Wilson schaart zich achter de Verenigde Staten Eerste Kamer over de «Ton van Luns» Nieuwe Amerikaanse permanente vertegenwoordiger bjj V.N. AFGETREDEN GRIEKSE PREMIER WERD IN ATHENE STORMACHTIG BEGROET Lof en kritiek voor buitenlands beleid RADIO DE KOCK SLAAPZAKKEN .EIGEN HAARD' Britse Hogerhuis voor afschaffing doodstraf HET WEER WOENSDAG 21 JULI 1965 21e Jaargang - No. 648^ DEBAT OVER VIETNAM IN HET LAGERHUIS Daadwerkelijke oorlog Toenemende macht van China Vrijwilligers Verenigd Europa Verrassing Vastberaden Altijd toegans tot Witte Huis Niet bonafide Hitlerverering De houding van De Gaulle Volksstemming „Het volk regeert" Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Adlai Stevenson ter aarde besteld DRIEVOUDIGE LANCERING IN VER. STATEN ftttóêèïteg W fcSWSöHSnf: TERKEÜZSll OlMctenr-Reofdreatetenr: L van 8* Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 et. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. „Zij die zich tegen onderhan delingen ter oplossing van het Vietnamese conflict kanten, zijn vijanden van de vrede", aldus de Britse minister-president Harold Wilson in de toespraak, waarme de hif het debat over de buiten landse politiek in het Britse la gerhuis opende. De premier die zich in zijn toe spraak duidelijk achter de Ver enigde Staten schaarde, stelde verder: „Het zijn de regeringen te Hanoi en Peking die niet wil len onderhandelen. Deze houding zal automatisch tot uitbreiding der militaire operaties leiden en dit zal voortgaan tot het langza merhand bij de regeringen van Noord-Vietnam en communis tisch China begint te dagen dat slechts een samenspraak kan lei den tot het herstel van de vrede in Vietnam". Wilson nam verder stelling tegen „hen die onder de dekman tel van het willen bevorderen van de vrede in feite een commu nistische overwinning in Viet nam willen bevorderen".' Hij noemde vervolgens zes punten, „die in grote lijnen het Britse beleid ten aanzien van Vietnam bepalen", namelijk: 1. Het Vietnamese conflict is uitgegroeid tot een daadwerke lijke oorlog: 2. De oorlog in Vietnam dreigt in de nabije toekomst uit te dijen tot een grondoorlog in Azië van de eerste grootte; 3. Dit feit vergiftigt de interna tionale betrekkingen en het be derft de vooruitzichten op lange termijn voor een vreedzaam naast elkander bestaan van lan den met afwijkende maatschap pelijke stelsels. Bovendien be staat het gevaar dat verschillen de landen een hardere politiek zullen gaan volgen met alle ge varen van dien; De Vietnamese crisis kan niet uitsluitend door militaire maat regelen worden opgelost; 5. Een politieke oplossing kan slechts aan de conferentietafel worden verkregen. Tot nu toe zijn echter alle in die richting on dernomen pogingen gestrand op de onverzettelijkheid van de re geringen in Hanoi en Peking; 6. Groot-Brittannië, de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie zijn van mening dat de sleutel voor een oplossing van de Vietname se crisis zich in Hanoi bevindt. In het begin van zijn toespraak had Wilson gezegd dat de perio de 19451955 was gekenmerkt door de onderlinge wedijver der grote mogendheden. In de jaren tussen 1955 en 1965 was het vooral de steeds groter wordende kracht der kernwapens die de aandacht had getrokken. „En de periode 19651975 zal zich onderscheiden door de toe nemende belangrijkheid van Chi na op het internationale politie ke toneei en door de ideologi sche worsteling tussen de Sow jet-Unie en de Chinese volksre publiek", aldus de Britse eerste minister. Reginald Maudling, minister van financiën onder de regering- Douglas Home, sprak namens de conservatieve oppositie. Hij zei onder meer: „De Rus sische eerste minister Kosygin heeft mij, toen ik kortgeleden Moskou bezocht, in niet mis te verstane termen te kennen ge geven dat de Sowjet-Unie en communistisch China „vrijwilli- gers" naar Vietnam zullen zen den, indien de Verenigde Staten tot uitbreiding van de oorlog zouden overgaan". Maudling was van mening dat in de toespraak van premier Wil son,,niets nieuws te beluisteren viel". Aangaande Vietnam waar schuwde hij voor „hen die tot elke prijs vrede willen", waaraan hij toevoegde: „Vele socialisti sche afgevaaradigden houden aan deze verkeerde opvatting vast". Maudling die indertijd de Brit se afvaardiging heeft geleid, die de door een Frans veto mis lukte onderhandelingen in Brussel over de voorgenomen toetreding van Engeland tot de Europese economische gemeen schap heeft gevoerd, verklaarde dat de Britse regering „weer stand moet bieden aan de verlei- ding om thans buiten Frankrijk om onderhandelingen te begin nen met de overige vijf E.E.G.- leden". Hij voegde hieraan toe. „Ik blijf van mening dat Engeland zich met Europa moet verenigen. Het verenigd koninkrijk mag geen enkele kans verwaarlozen te worden betrokken bij de voor bereidingen om in de toekomst tot een politiek verenigd Europa te komen". (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Het buitenlands beleid kreeg tijdens beraadslagingen in de Eerste Kamer zowel lof als kri tiek. De „ton van Luns" leverde een vinnig debatje op tussen de socialist De Niet en de C.H.U.- afgevaardigde Van Hulst. De heer Van Hulst, evenals de heer De Quay 4K.V.P.) stel- den zich kritisch op tegenover de toezegging aan het Defence and Aid Fund. Wijzend op de opvattingen in het stamverwante Zuid-Afrika vroeg de heer Van Hulst of dit kabinet het stand punt van het vorige huldigt om zoveel mogelijk aanstoot in de apartheidskwestie te vermijden. Het toezeggen van de ton aan het D.A.F. leek hem een poli tieke daad. De heer Van Hulst President Johnson lieeft dins dag Arthur Goldberg, lid van het Amerikaanse hooggerechtshof, benoemd tot permanent gedele geerde van Amerika by de Ver enigde Naties. Goldberg volgt de verleden week overleden Atdai Steven son op. De witharige gebrilde Goldberg was onder Kennedy mi nister van arbeid en heeft de af gelopen drie jaar zitting gehad in het hooggerechtshof. President Johnson maakte de benoeming bekend tijdens een plechtigheid in de rozentuin van het Witte Huis. De benoeming van Goldberg komt als een grote verrassing. Naast de president - stonden tij dens de korte plechtigheid minis ter van buitenlandse zaken Dean Rusk, onderminister George Ball en president Johnsons speciale adviseur McGeorge Bundy, die alle drie als mogelijke opvolgers van Stevenson waren genoemd. Goldberg beloofde het werk van wijlen Stevens^ naar diens boodschap lot de wereld 'de- aloude smeekbede van de mens: „Geef ons vrede", te zullen voort zetten. Hij zou blijven trachten de betrekkingen tussen de lan- den door het recht te doen be heersen en voegde daaraan toe: „Het is dat öf de ondergang en dat weten wij allen." Arthur Goldberg die 56 jaar is, werd geboren in Chicago en was vele jaren algemeen juridisch adviseur van het grote vakver bond A.F.L.—C.I.O., voor hij in 1961 door president Kennedy tot minister van arbeid werd be noemd. Het jaar daarop werd hij benoemd tot lid van het hoogge rechtshof. President Johnson noemde hem „een man van internatio nale reputatie". 'Hij herinnerde eraan, dat sinds de geboorte van de V.N. twintig jaar geleden el ke president de Amerikaanse vastberadenheid inzake de ver bintenis met de V.N. had weer spiegeld door de Verenigde Sta, ten daar te laten vertegenwoor digen door vooraanstaande bur gers. Hij had deze lijn willen doortrekken. President Johnson deelde mee dat Goldberg aan de kabinetsbij eenkomsten zal deelnemen en al tijd directe toegang zal hebben tot het Witte Huis. Hij wees op de vele buitenlandse reizen die Goldberg als vakbondsvertegent woordiger, minister en rechter heeft gemaakt. Het gebeurt zelden dat een lid van het Amerikaanse hoogge rechtshof een regeringsfunctie krijgt. De rechters van het hof worden voor het leven benoemd. In 1942 deed zich een dergelijk geval voor als nu. James Byrnes nam toen als rechter op verzoek van president Roosevelt ontslag om de leiding op zich nemen van het departe ment voor economische stabilisa tie. Later werd hij minister van buitenlandse zaken. Onder de diplomaten bij de Verenigde Naties geniet Gold berg weinig bekendheid. Wel weet men dat hij goed kan de batteren en doorgaans een libe- lale houding inneemt. was bereid humanitair werk van politiek vervolgden te steunen, maar. zo vroeg hij, bereiken we met deze toezegging niet precies het tegenovergestelde van wat beoogd wordt. Waarom is geen diplomatiek contact opgenomen? Heeft de regering de politieke consequen ties overzien? Is deze daad op bouwende kritiek op rassendis criminatie, zo wilde hij weten. Hij hoopte dat het kabinet geen intuïtieve politiek heeft bedre ven en stelde tenslotte de vraag of beweringen, dat het Neder landse bedrijfsleven door de toe zegging schade leed, lijdt of zal lijden, juist is. Ook de heer De Quay, de apartheid sterk afkeurend, vroeg of we met de gift niet het tegen overgestelde van het doel berei ken. Spr. twijfelde aan de bona- fiditeit van het Defence and Aid Fund, dat nooit rekening en ver antwoording aflegt. Zijn infor maties over dat fonds waren niet gunstig. De heer De Niet (P.v.d.A.)'' at taqueerde de heer Van Hulst met de opmerking dat hij nu nog beter dan voorheen begrijpt, waarom de C.H.U. niet in deze regeringscoalitie past. Het be drijfsleven dreigt schade te lij den en dus verklaart de C.H.U. zich tegen de „ton van Luns". „U zet de zaken op zijn kop, dat is belachelijk", riep de aan gevallene verontwaardigd. „Dan kunt u ze straks weer recht zetten", was het antwoord van de heer De Niet, die „ge schrokken en ontsteld" zei te zijn over het C.H.U.-standpunt. „Ik heb tot drie keer toe ge zegd, dat ik voor hulp aan poli tiek vervolgden ben", riep de heer Van Hulst, die ook had ge7 pleit voor hulp aan politieke slachtoffers in o.a. Siberië, Hon- g'arije, Spanje en Portugal. „Ér is geen methode die geen boosheid of aanstoot in Zuid- Afrika wekt", vond de heer De Niet. „Maar hebt u dan niet ge hoord, wat de heer De Quay er van zei", vroeg de heer Van Hulst. „Ja zeker, daarvan heb ik iets gehoord', was het antwoord. „En toch samen in deze coali tie", hoonde de liberale fractie leider Van Riel. Een ander punt van kritiek was de opmerking van minister Luns in de Tweede Kamer, toen hij verleden week de aan- de pre mier van Zuid-Vietnam toege- baga- schreven Hitler-verering telliseerde. De heer Van Hulst zei voor die premier noch voor de viet- cong een goed woord over te hebben. Hij schetste de situatie in Vietnam als gevaarlijker voor de wereldvrede dan de Berlijnse kwestie. Spr. vroeg de minister aan onze vertegenwoordiger bij de V.N. directieven te geven voor initiatieven, die tot het be ëindigen van het conflict kun nen bijdragen. Dat vond de heer De Niet on nodig. Wel eiste hij een kritische opstelling tegenover de Ver. Sta ten in de Vietnamese kwestie. Hij zei ontsteld te zijn over de uitlating van minister Luns in zake de Hitlerverering van de Vietnamese premier. „Ik vrees dat dit 'n vlek wordt op 's minis ters blazoen", aldus de heer De Niet. Hij kon niet begrijpen, waarom nog geen nader onder zoek is ingesteld. De Hitlerver ering is een ernstige zaak. Deze tast in het volksbewustzijn de grondslag voor de aanvaarding van de steun aan de Amerikaan se interventie in Zuid-Vietnam aan. De houding van de Franse pre- sidcnt De Gaulle jegens de E.E.G. lokte scherpe woorden uit. De heer Van Hulst had het over verlicht despotisme en een sin terklaas, die zelf de keus en om vang van de cadeautjes bepaalt en dan uitsluitend blije gezich ten verwacht. „Zo'n generaal moet maar gauw een plaats zoe ken in een wassenbeeldenmu seum", vond hij. De Europese machine mag niet worden lam gelegd. Geen der sprekers wenste maar iets aan Frankrijk toe te geven. De heer De Niet vond De Gaulle „zwaar schuldig' aan de Westduitse proefballon voor het verkrijgen van eigen atoomwa pens. De starre Franse houding noemde hij, gezien de Duitse kwestie, levensgevaarlijk. (Adv.) UW ADRES voor vanaf 30,95. SPORTHANDEL NOORD STRAAT 76 Het hogerhuis heeft zich dins dagavond in tweede lezing met 204 tegen 104 stemmen uitgesproken voor afschaffing van de doodstraf in Engeland. Dit is de eerste maal dat het hogerhuis dat zich na de oorlog tweemaal tegen een afschaf fing had uitgesproken, zijn zegen aan de afschaffing geeft. Ook in de vorige eeuw wist het hogerhuis op dit punt van geen Maandag-avond fs de afgetre den Griekse premier Papan- dreou, die zich voor het eerst sinds zijn heengaan in het open baar vertoonde, door naar schat ting 200.000 mensen stormachtig begroet. Hij kwam in een met bloemen overdekte auto van zijn woning in Castri, 25 km van Athene, naar het hoofdbureau van zijn verenigde centrumpartij. Op de schouders van zijn par tijgenoten werd hij het gebouw binnengedragen. Het publiek droeg spandoeken met opschrif ten als „Weg met de verraders". In koor riep men zijn naam on der begeleiding van autoelaxons. Vrouwen liepen met bloemen en .lauriertakken. De stoet auto's kon zich met moeite een weg door de stad banen, aangezien velen probeerden Papandreou aan te raken. Bloemen, linten en confetti regenden op de auto van de ex-pnemier neer. In bijna alle winkels stond een portret van hem. Toen Papandreou er eindelijk in geslaagd was het partijge bouw binnen te komen, wilde hij het volk toespreken, maar hft duurde wel twintig minuten voor- dat hij zich verstaanbaar kon maken. „We zullen zien wie het land regeert de koning of het volk", zei hij, waarop de menigte ant woordde met „volkstemming" (over het voortbestaan van de monarchie)Tenslotte verzocht Papandreou het publiek rustig naar huis te gaan. Uit meer dan 100.000 kelen klonk toen het volkslied. Incident-en hebben zich verder niet voorgedaan. Het ko ninklijk paleis en de regerings gebouwen werden streng be waakt. Papandreou zei in zijn toe spraak dat in een gekroonde de mocratie het volk regeert, de ko ning adviseert en de regering be- ■slist. De ministers worden niet door de koning gekozen, maar door het volk. De nieuwe premier, Novas, heeft naar aanleiding hiervan ge zegd dat Papandreou in plaats van algemene beginselen te pro clameren die niemand betwist, beter voorstellen kan doen die een eind maken aan de door hem veroorzaakte crisis. Anders schiet hij te kort in zijn plicht jegens het volk, Novas zei dat er Athene: De wagen van Papan dreou ingesloten txissen de me nigte. De afgetreden Griekse premier, die zich maandagavond voor het eerst sinds zijn heen gaan in het openhaar vertoonde, werd door. naar schatting 200.000 mensen stormachtig begroet. onder de huidige omstandighe den geen nieuwe verkiezingen Zullen worden gehouden. De meerderheid van de kamer wil het niet zoals wel zou blijken bij het vertrouwensvotum. Novas behoort evenals Papan dreou tot de verenigde centrum partij: Papandreou werd tot af treden als premier gedwongen toen de koning geen toestem ming wilde geven voor het ont slag van een aantal rechtsge- .riënteerde officieren en van de minister van defensie. ONBESTENDIG Het hogedrukgebied boven Scandinavië, dat al bijna een week aanwezig is, neemt in be tekenis af, terwijl boven West) Europa de -luchtdrukverschillen gering zijn. Hier bevindt zich een vlak lagedrukgebied, dat zich van Noord-Frankrijk naar ons land uitbreidde en plaatselijk regen en onweersbuien veroorzaakte. Intussen is ons land in iets mindere warme lucht gekomen. De temperaturen zullen dan ook WOENSDAG 21 JULI :- v.m. n.m. Breskens 6.40 6.59 Terneuzen 7.25 7.34 Hansweerd 8.05 8.14 Walsoorden 8.15 8.24 DONDERDAG 22 JULI v.m.. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 7.41 8.16 8.56 9JX> 7.55 8.30 9.10 9.20 op de meeste plaatsen iets lager zijn dan dinsdag. Er zullen zon nige perioden voorkomen met in de middag en avond plaatselijk weer regen of onweersbuien. In Scandinavië, Polen, Spanje en Italië is het mooi zomerweer; elders op het continent komen eveneens naast zonnige perioden buien voor. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Iets minder warm Zonnige perioden, maar ook enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige veranderlijke wind, in het algemeen iets lage re temperaturen dan gisteren. Juli 21 4.45 20.47 23.59 12.57 22 4.46 20.45 14.14 23 4.48 20.44 0.17 15.34 wijken. Zo heeft het tussen 1800 en 1818 zesmaal een wetsontwerp verworpen, dat voorzag in afschaf fing van de toen nog bestaande doodstraf voor... zakkenrollerij. Het lagerhuis heeft zich verleden week met een meerderheid van 102 stemmen voor afschaffing van de doodstraf uitgesproken. Onder grote belangstelling is Adlai Stevenson, de Amerikaan se ambassadeur bij de 'Verenig de Naties, ter aarde besteld in Bloomington (Illinois). Langs de route van de kerk naar de begraafplaats stonden meer dan 50.000 mensen. Onder de 200 ge nodigden diede rouwdienst in de kerk bijwoonden, waren pre sident Johnson en vice-president Humphrey. De Verenigde Staten hebben dinsdag met een „Atlas-Agena"- raket drie kunstmanen gelan ceerd. Het zijn twee „Sentry'' sa- telllieten, die kernontploffingen zuilen moeten opsporen, en een „Pygmy"-satelliet met als taak het meten van de straling van de Allen-gordel, die op een hoogte van 64.00 kilometer de aarde om geeft. Eerst in de loop van vanmiddag zal bekend zijn of de drievoudige lancering is gejogd,

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1