De TRACTOR als STATUSSYMBOOL m DE GOUDEN HORDE RADIO EN TELEVISIE MUD PMMEN ZUN GOEDKOPER AMEBUUL*HS VLIEGTUIG BOVEN ycRonncii FD«IIC ccnicn Chefarine .4" BURGERLIJKE STAND Lcop der bevolking DE VRITE ZEEUW" Pagina 7 De omschakeling Een statussymbool Paarden winnen 't Is maar een weet Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Negers gewond bij betoging Grote uitbreiding van Saoedi-Arabische weermacht Maandag 18/dinsdag 20 juli 1965 Eigenlijk moeten wij in dit ver band van de trekker spreken en niet van de tractor. Deze Ierse uit vinding werd namelijk altijd als trèktor uitgesproken en op de een of andere wijze had men daar een hekel aan, zodat men het woord „trekker" aanbeval. Maar dat woord is te algemeen van beteke nis, want een rentetrekker bijvoor beeld is óók een trekker en de tractor doet in onze tijd nog heel wat méér dan alleen maar trek kracht leveren. Sinds de Ierse gebroeders Fergu son in het begin van deze eeuw een bouwsel hadden gemaakt dat het midden hield tussen een auto en een boerenwagen, heeft de trac tor een zegetocht gemaakt over de aarde. Alleen in Nederland lopen er zeker 120.000 en doordat elk daarvan een aanschaffingswaarde van verscheidene duizenden gul dens had, is daarmee een kapitaal van zo ongeveer een miljard gul den gemoeid. De tractor werd niet geboren uit noodzaak. Uiteindelijk kan men de gevraagde trekkracht, hoe groot die ook moet zijn, óók wel verkrij gen met behulp van trekpaarden. En zoals bekend zijn' er omstan digheden, waarbij de tractor het laat zitten en de dierlijke trek kracht nog gebruikt kan worden. Het omgekeerde is onbekend. Wél kan men stellen dat bij in grijpende grondbewerkingen de trekkracht zó groot moet zijn, dat er te veel paarden voor nodig zou den zijn dan dat men nog prak tisch zou kunnen werken. Verder bleek al spoedig, dat de aandrijf- kracht van de tractor verre te ver kiezen was boven de rosmolen waarin men paarden gebruikte. Vóór de oorlog bedroeg het aan tal tractoren dat in Nederland In gebruik was bij landbouwers, nog geen duizend. Pas na de oorlog nam het aantal sterk toe. Teseliik nam het aantal paarden sterk af. Het aantal zuivere trekpaarden en landbouwwerktuigen zal volgend jaar waarschijnlijk geen 100.000 meer bedragen. Wel komen de kleine paarden, zoals de pony's, de Haf'ingers, de fjordennaarden enz., sterk naar voren. Voor land- en tuinbouw hebben ze echter maar benerkte betekenis. De oorzaak van de ontwikkeling lag niet'alléén in de sterk geste gen arbeidskosten. Het is wel waar dat 30 jaar geleden de landbouw niet behoefde te mechaniseren, om dat de arbeid goedkoop was en men net zoveel arbeiders kriigen kon als men wenste. Dit is in onze tijd geheel anders. I -stipje Fin met mes in maas; gestoken Rij een vechtpartij op de Eee- flitv fo Amsterdam is zater-dag de vsrise zeeman Simola uit Hel sinki met een mes in de maag gestoken. De Fin is ernst' 1 maar n'°t levenscrevaarliik gewond naar bet Binr>°n«asthuis overge bracht. De steek werd toege bracht door een van een groen m"-men die met de F'o oo de vuist waren gegaan. Volgens de politie zou do ru'ie ziin ontstaan nadat de Fin zich in ean café lastig" had trodi-oöovi. Van de mannen ontbreekt elk snoor. Jonpetie vrrFopl-pn Zaterdagmiddag is in de Ad- m'ralengraoht te Amsterdam de 4-iarige Frans Kon verdronken. Een buurionvetie bad bet vent/ie tiidens het sn°len in bet water zien vallen. Na langdurig dreg gen werd bet lijkte eerst zondag morgen door de waterpolitie naar boven gehaald. Meisje in het TTsselmeer verdronken Zaterdag is de tienjarige Drientje de Boer uit Urk in het IJsselmeer verdronken. De moe der trof bij haar thuiskomst za terdagavond omstre°ks half ze ven twee jongere kfnderen aan die de kleren van 't oudere zus je hadden meegenomen en zei den dat deze niet meer uit het water was teruggekomen. Onder leiding van de politie werd een brede strook water afgezocht. Grotere schepen zochten ver van het strand omdat de mogelijk heid bestond dat het kind op een reddingsgordel was afgedreven. Tientallen, kleinere schepen en roeibootjes visten dichter onder het strand. Omstreeks elf uur werden de reddingspogingen stopgezet. Alleen de heren Fred die Hoekstra en Jelle Kaptein bleven doorvissn in het donker: Omstreeks half een in de nacht van zaterdag op zondag vonden ze het lijkje van het meisje dicht bij het strand op 'n plaats, waar het IJsselmeer ongeveer ander halve meter diep is. Voetganger omgekomen De 67-jarige voetganger G. J. van Zandwijk is zondagnacht in 'e Vijzelstraat te Amsterdam 'oor een auto aangereden, ver' oedelijk doordat hij onvoor- htig de straat overstak.' De n werd naar het Wilhelmina- thuis overgebracht waar hij ij aankomst bleek te zijn over deden, Tot de teruggang van de paar- denstapel hebben echter ook tal van psychische factoren bijgedra gen. Wanneer men zoveel mogelijk dingen mechaniseert, zoals perso nenvervoer, goederentransport, be werking van gewassen enz., dan doet het anachronistisch aan voor het leveren van trekkracht nog dieren te gebruiken. En zo deed zich het verschijnsel voor, dat niet meer het aantal paarden, maar het bezit van één of twee tractoren hte aanzien van de boer bepaalde. Kwaadaardige lieden beweren, dat minder vermogende Hagenaars wèl een tv-antenne op het dak hebben, maar geen toestel in huis. Ze zouden ook een fraai gepoetste, glimmende en comfortabele auto (die evenwel niet kan rijden zon der duwen) vóór het huis gepar keerd hebben. Dat is dan nep zon der meer. Een statussymbool is ook zoiets, alleen kan het wel de gelijk praktisch nut hebben en goed bruikbaar zijn. De tractor werd óók tot statussymbool. Kenmerk van het statussymbool is dat men niet alleen vraagt naar het gemak of het voordeel, maar dat men het voorwerp óók nog met andere maatstaven meet. Eén daarvan is het aanzien dat men zich er mee verschaft. Dit nu blijkt bij de tractor in hoge mate mee te spelen. Het L.E.I. en de landbouwvoor- lichters hebben vroeg en laat be toogd dat tal van bedrijven voor deliger paarden konden houden dan tractoren. Daarop is steeds geant woord, dat men bepaalde factoren over het hoofd zag. Een kosten- vergelijking is ook verre van een voudig. Maar men vermijdt wel een hoop geredetwist, als men de winst of het verlies berekent van een voldoend groot aantal bedrij ven die volkomen vergelijkbaar zijn en ze vervolgens splitst in be drijven met paarden en bedrijven met tractoren. Winst of verlies worden daarbij als volgt berekend. Van alle in komsten en waardevermeerderin gen trekt men alle kosten af die nodig zijn voor de produktie. Van dat bedrag moet nu nog 'n vast be drag worden afgetrokken voor ar- beidsbeloning. Als er dan nog wat overblijft, kan men spreken van winst, zo niet, van verlies. Maakt men deze yergelijking bij een voldoend aan tal bedrijven, dan is het bewijs sluitend. Het is immers ondenk baar, dat op de tractorbedrijven uitsluitend sukkels zitten en op de paardenbedrijven allemaal pientere lieden. Welnu, de uitkomsten lie gen er bepaald niet om, zoals dat heet. In Noord-Brabant heeft men dat haarfijn uitgerekend en bovendien nog de bedrijven in grootteklassen ingedeeld. Beginnen wij met de kleinste bedrijven, dan vinden wij 50 stuks paardenbedrijven van 11,7 ha en een netto overschot van 1776 per bedrijf. Daarnaast staan 50 tractorbedrijven van 12,17 ha en een overschot van 977. Er zijn ook wel groepen waarin beide klassen het slecht doen. Vijf tig paardenbedrijven van 11,57 ha leden In '62/'63 een verlies van 1028. Maar daarnaast staat de groep van 50 tractorbedrijven van 11,64 ha die een verlies leden van ƒ2218. De verschillen zijn niet altijd zo groot, maar wel Is er altijd, welk jaar en welke grootte klasse men ook neemt, een aan zienlijk verschil ten gunste van de paardenbedrijven. Met andere woorden; het gemak en het aanzien dat de tractor de boer verschaft, zij hem van ganser harte gegund, maar hij moet weten dat overinvesteringen peperduur zijn en dat het paard voordeliger is. Er is maar één economisch be zwaar bij de gemaakte berekenin gen. Men kan er n.l. veilig van uit gaan, dat bij de grote vermindering van de paardenstapel een sterke kwaliteitsverbetering heeft plaats gehad. En dat betekent dit; wan neer wij in ons land 400.000 land- bouwpaarden zouden bezitten, zou het voordeel per bedrijf zeker niet zo groot zijn. Voor de individuele boer die met paarden weet om te gaan, maakt dat echter geen verschil. Daarom moet er, alleen al om zuiver eco nomische rekenen, op aangedron gen worden, dat men de paarden handhaaft. Desnoods nióst de trac tor. Zaterdagmorgen vroeg heeft een Amerikaans militair vlieg tuig het luchtruim boven de ver boden zone van Pierrelatte ge schonden. 0"midHen'ik stegen jachtvliegtuigen van de Franse luchtmacht oo. die het Ameri kaanse vliegtuig ,.uif"odieden" naar zijn basis in West-Duits- land terug te keren en het tot aan d° grens escorteerden. In Pierrelatte ten zuiden van T.von is een installatie -"nor de vervaardiging van ■"err'i'ct ura nium. nodig veer de nroduktie van de Franse H-hnm. gevestigd Het luchtruim erboven is voor zowel militaire afs burgerlijke vliegtuigen verboden. "O'rovlJgvrwKTtfiifj Fen woordvoerder van d« Ame- riVapose luchtmacht in Wiesba den deo1de mep dat het he+cnk- iron viioevpifj een fo+n-"or'-pe_ „myoylm-tuig 'VPS, Khuishesood on de Westduitse basis Ram- stein. Het Amerikaanse hoofdkwar tier voor Eurooa heeft later mee gedeeld dat het vliegtuig door onweer genoodzaakt was van zün koers af te wijken. Het zou ech ter niet boven de omgeving van Pierrelatte hebben gevlogen. Volgens 'n Amerikaanse woord voerder is het toestel ook niet door een Frans vliegtuig onder- sohent. maar alleen achtervolgd. De Francman bad de achtervol ging geztapirf toen h'i te weten kwam dat. het een Amerikaans vliegtuig was. Brand'O in m pr!-"'" el-^rp er van „Seven Seas" 7.aterda<mp~tlt ;s jri de Tn°"h'- npkamer "»n de .Hpven Seas" van de Enrnpa-Canadalijn e®n hrandie uitgebroken. dat s°hade aan de elektrische installatie van het motorschip heeft ver- oorzsa^t. Hoewel het hrandie snoedig was geblust, kon het schin niet meer on e'g°n kracht verder vsr»n, De oosit'e was 48 n-o-Jav, ut r* en 30 graden W. L. g"' hcww> -ipti on ongeveer 500 miil ran St Johns Op New EYa'cHand. Er hebbn,n 7inh geen nersoon- üike ongelukken voorgedaan. Het we°r was rustig. Er bevin den zich cirna 400 nassagiers aan boord en een Duitse bemanning van tweehonderd koppen. Alles is wel aan boord. Een sleeDboot was onderweg om de „Seven Seas" naar St Johns te brengen waar het schip vermoedelijk a.s. vriidag zal aankomen. Van daar zullen de passagiers zo snel mo gelijk naar New York worden overgebracht. V/'er middelen In één tablet helpen elkaar en..■MM doen wonderen! Dc kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar» na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Dode en gewonde bij botsing Bij een botsing tussen twee personenauto's in Monster is vrijdagavond de 64-jarige mevr. A. van de B.-K. uit Monster ge dood. Zij zat in een auto, die in botsing kwam met een tegenlig ger, waarvan de bestuurder een geparkeerde auto wilde passe ren. De dochter van mevr. Van de B., echtgenote van de be stuurder werd gewond. Beide auto's werden ernstig bescha digd. Te Greensboro, in de Ameri kaanse staat Alabama, zijn vrij dag veertien negers gewond toen de politie, geholpen door met stokken en werptuigen gewa pende blanken, bij het gerechts gebouw ongeveer 75 betogers voor betere arbeidsvoorwaarden en snellere inschrijving op de kiezerslijsten uiteenjoeg. Vier van de gewonden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Radio-Mekka heeft de tekst uit gezonden van een toespraak, die de minister van landsverdediging van Saoedi-Arabië, prins sultan Ben Abdel Aziz, tot cadetten van een militaire academie in zijn land heeft gehouden. Uit dit in de Jor daanse hoofdstad Amman opge vangen bericht blijkt dat Saoedi- Arabië zijn strijdkrachten aanzien lijk wil uitbreiden. De luchtmacht zal worden uit gebreid en er zal een, vloot worden gebouwd. Ook het leger zal op hoger peil worden gebracht. In het buifenland zullen militai re vervoersvliegtuigen en helikop ters worden aangekocht. Over twee maanden zullen de eerste van deze toestellen in Saoedi-Arabië worden afgeleverd. Er zullen ook luchtba ses worden aangelegd. TERNEUZEN Geboren: 7 juli Marco Emie] Maria, z. van Antonius J. de Bak ker en Monique A. A. de Metse- naere, won. te Axel, Handelstraat 5; Dieter José, z. van Gilles van de Velde en Frieda O. C. Rijckaert, Bouwkeet Icust, Westsluis; Nicole Maria Peter, d. van Alphonsus O. M. Weemaes en Clementina B. de Schepper, won. te IJzendijke, Beursstr. 8. 8 juli Robertus Mar tin Joseph, z. van P. F. M. Ver- straeten en Brigetta L. Buijs, Iepenlaan 148; Mathilde Cornelia Maria, d. van Gustaaf Alph. de Moor en Dina P. M. Haers, won. te Axel, Gen. Meijerstr. 15 D; Ca rina Angèle Octavus Magdalena, d. van Hendrikus P. Geiisels en Martina C. A. Thomaes, Plataan straat 7; Herman Walter, z. van Maarten de Keizer en Hanny Ver schoor, won. te Axel, Julianastr. 77. 10 juli Cornells Jan, z. van Pieter C. de Ridder en Anna C. Bruinooge, won. te Axel, Nieuw- str. 34; Piet, z. van Jacobus P. J, van Hoorn en Ebrina E. v. Wjjck, won. te Axel, Kanaalkade 56 B. 31 juli Alexander Johannes Maria, z. van Adriaan M. den Hamer en Mady M. Schauwvliege, won. te Sas van Gent, Westdam 13. 12 juli Antoinette Maria Bernadette, d. van Thomas Vermeulen en Bernadette C. M. Faas, Nieuwstr. 7; Helena Janny, d. van Jacob F. Lensen en Hendrika A. Adriaan- sen, won. te Axel, Julianastr. 56; Jörg, z. van Anton H. Stahl en An- nelie E. Hemelsoet, won. te Axel, Oude Zeedijk 10; Elisabeth Corne lia Jakomina Johanna Judith, d. van Willem. J. Vercouteren en •Takomina J. Boefje, Leeuwenlaan 52. 14 juli Jacoba Cornelia, d. van Marinus de Jonge en Jacoba C. van der Bent, J. van Rompustr. 3. Huwelijksaangiften: S juli Wil lem C. de Jo.nge, 29 j., jm„ won. te Axel en Cornelia de Kraker, 32 j., jd.; Adriaan M. Verhelst, 19 j., jm. en Levina W. Dobbelaar, 16 j. jd., won. te Vogelwaarde; Corne lls J- den Exter, 23 j., jm. en Francoise M. Wissel, 24 j., jd. 9 iuii Florentius A. J. Dieleman, 18 j., jm. en Frieda W. Mariman, 19 j., jd. 12 juli Cornelis de Doelder, 23 j., jm. en Gerarda L. Bliek, 22 j., jd. 14 juli Cornells Kaijser, 23 j., jm. en Maatje C. Fieret, 21 j., jd.,; Willem Verdoorn 22 j., jm., en Mariette E. Stofferis, 23 j., jd., won. te Sas v. Gent; George A. L. van Damme, 26 j., jm., won. te Ruurlo en Antoinette C. A. M. Noé, 22 j., jd. jd.; te Huwelijksvoltrekkingen Hendrik van Eek, 25 j., 9 juli jm. en Mathilde G. Bouchaut, 20 j. Adriaan Jonk, 29 j., jm., won Delft en Marijke E. van Rossum, 26 j., jd., won. te Delft;„Antht>nij M. Berkelder, 20 j., jm., won. te IJzendijke en Janneke S. Berwald, 19 j., jd.; Marinus J. Vermeulen. 19 j. jm. en Pieterneila de Frel, 20 j., jd., 15 juli Petrus J. F. de Poor ter 22 j., jm., won. te Vogelwaar de en Paulina M. van Heeke, 23 j., jd.; Levinus J. Riemens, 50 j., geh. gew. en Androzina P. den Hamer, 51 j., geh. gew., won. te Hoek. Overleden: 8 juli Maria J. Ba bi] n, 88 j., echtg. v. J. v. d. Lin de, won. te Biervliet. 9 juli Al- bertina Antheunis, 65 j., echtg. v. M. E. Stockman, Axelsestr. 107. U juli Emelie E. Goethals, 73 j., echtg. v. A. E. S. v. Hamerlinck, won. te Sas van Gent. 12 juli Adriaan de Feijter, 84 j„ geh. gew., won. te Axel. 13 juli Jacobus M. van de Wege, 48 j., echtg. v. Jan na Scheele, won. Hoek; Wilhelmi- na N. Lansen, 71 j., echtg. v. J. P. Veerman, Kerkhoflaan 39. TERNEUZEN In de periode van 9 tot en met 15 juli hebben zich in deze ge meente gevestigd: M. P. Willaert-Saman, Pijnboom- str. 84, van St. Jansteen; J. van de Ree, Rozenstr. 65, van Vlissingen; A. de Vries, Koninginnelaan 2, van Axel; J. Witte, Larixstr. 94, van Zaamslag; M. C. de Jongede Feijter, H. Hefjermansstr. 12, van Hoek; P. C. Blankers, Canisvliet- str. 10, van Hoek; M. A. Corsmit, Nw. Kerkstr. 17, van Zeist; G. A. Goldschmeding, Larixtsr. 96, van Breskens; M. C. Zuurmond-Rus- beck, P 129, van Den Haag; J. C. de Jonge, Marijkestr. 27, van Am sterdam; W. van Belzen, Iepenlaan 136, van Vlissingen; A. F., van Ree- nen, Mart. Eijckestr. 5, van Nij megen; J. P. H. Defoer, Erasmus- str. 59, van Amsterdam; J. van den Bout, Wilgenplantsoen 47, van Delft en J. van Alten, Leliestraat 12, van Zaamslag. In dezelfde periode zijn vertrok- ken: J. de Klerk-Riddering, Albert- polderstr. 2, naar Sas van Gent; E. I. R. Geilliet, Nw. Kerkstr. 17, naar Westdorpe; M. L. J. Borst, Marijkestr. 16, naar Castricüm; L. van Pienbroek, Hendrikstr. 15, naar Den Haag; P. M. Goethals, Rozenstr. 188, naar Axel en R. L. Adams, Voltastr. 10, naar Den Haag. 68) De hagedis had vele uren naast Chamag Chan voortgereden, zonder iets te zeggen. Alleen schoof zijn hand zo nu en dan naar zijn mes en dan prevelde hij binnensmonds enkele woorden die niemand verstond. Het ene oog van Chamag Chan vestigde zich soms op hem, maar aangezien dit oog nog nimmer enig menselijk gevoel had uitgedrukt, viel het niet te zeggen of de aan voerder der Mongolen voldoening, spot of afkeer voelde bij het zien van de man die zich bij hem had aangesloten om zich op zijn mees ter te wreken. Pas toen Chamag Chan aanstalten maakte om het gebergte in te trek ken, wendde de hagedis zich om. „Het zou onverstandig zijn door de bergen te trekken," zei hij. „Wat bedoelt ge, withuid? Ge wilt toch de Mamelukken aanval len en uw voormalige meester Aram opeisen met uw mes? Welnu, daarhinds zijn de Mamelukken!" De hagedis schudde het hoofd. „Het zou onverstandig zijn om door de bergen te trekken," her haalde hij koppig. „Aram heeft nu zeker de Mamelukken al bereikt en zij weten dus, dat wij komen. Zij verwachten dat wij door de bergen nadëren. Wellicht hebben zij daar een hinderlaag voor ons gelegd." „En langs welke weg zoudt ge dan naar de Rivier-Met-De-Grote- Naam willen trekken, withuid?" Als enig antwoord wees Agua in de verte, waar zich de met bomen en kreupelhout overdekte moeras sen uitstrekten. „Langs die weg verwachten zij ons niet," zei hij en weer gleed zijn hand naar zijn mes. De Mongool aarzelde. Als kind van de steppe had hij een instinc tieve afkeer van de vochtige, broeiende poelen, waar overal ge vaar voor paardenpoten dreigt. Maar hij voelde dat er veel waars school in Agua's waarschuwing, zo was hij een ogenblik in twee strijd, tot zijn ondoorgrondelijk oog zich weer op Agua richtte. „Ga! En onderzoek of er een pad door deze moerassen voert," zei hij. „Wij zullen hier op u wachten..." DINSDAG 20 JULI 1965 HILVERSUM I: 7.00 Het leven de woord; 7.05 Ouverture: rep., comm., wegeninformaties en lichte gram. (7.30-7.40 Nws; 8.00 Overwe ging); 8.30 Nws; 8.40 Lichte gram. (9.00 Weeroverzicht); 9.35 Water standen; 9.40 Voor de kinderen; 10.00 Sextuooi: gevar. muziekpro gramma (10.30 Weeroverzicht); 11.50 Volaan... vooruit, lezing; 12.00 Angelus; 12.03 Musette-ork. (gr.); 12.20 Voor de boeren; 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 Nws; 12.40 Act. of gram12.50 Lichte gram.; 13.30 Lichte gram, voor" de tieners; 14.00 Voor de plattelandsvrouwen; 14.10 Drie van elck wat wils: gevar. muziek- progr.; 15.10 Lichtbaken, lezing 15.20 Musiësta: gevar. muziekpro- gr.; 16.00 Voor de zieken; 16.40 Voor oudere luisteraars; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Lichte orkest muziek en zangsolisten (17.50 18.00 Een vakantie naar de Ned. Antillen); 18.20 Voor de kleuters; 18.30 De springplank: jonge arties ten; 19.00 Nws; 19.10 Act.; 19 30 Rotterdams Philh. orkest: moderne balletmuz.; 19.55 Klein radiókoor: klass. gewijde muz.; 20.05 Ontwerp voor een moord, hoorspel; 21.05 Koor en orkest van het stedelijk muzieklyceum te Arnhem: klass. en moderne muz.; 22.00 Kerkmuz (gr.); 22.20 Act. of gram.; 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws; 22.40 Epi loog; 22.45 Hart, hoofd en hand vragen om woord en wijs, want leven moet je met een lied: Angel saksische en Franse liederen; 23.15 Lichte gram.; 23.35 Lichte gram.; 23 55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgym.; 7.20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.10 Lichte gram. (8.25 De groenteman!; 8.45 Morgenwijding; 8.55 Klass. gram.; 9.00 Voor de zieken; 10 00 Voor de kleuters; 10.10 Arbeids vitaminen (gr.) (11.00 Nws); 12.00 Lichte orkestmuz. en zangsoliste; 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb., 12.30 Overheidsvoorl.: Voor de landbouw; 12.40 Licht instr. kwar tet en zangsolist; 13.00 Nws; 13.10 Act. en gram.; 13.25 Beursber.; 13.30 't Muzikantenuur: klass. en moderne muz. (opn); 14.30 Voor de kinderen; 15.30 Lichte gram. (16.00 Nws); 16.30 Zing met ons mee: instr. ensemble en zangsolis ten: 17.00 Lichte gram. voor de jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Act.; 18.25 Licht ensemble en zangsoliste: 19.00 Gesproken brief uit Pariis; 19.05 Sterêo: Holland festival 1965: Instr. ensemble: klass. muz.; 19.30 Gamelan: Indonesisch progr.; 20.00 Nws: 20.05 Leg eens aan in Loos- drecht: gevar. progr.; 21.40 Land der muzen, wekelijkse kunstru briek; 22.00 Promenade-orkest' amusementsmuz.; 22.30 Nws; 22.40 Act.; 23.00 Stereo: Holland festi val 1965: Tenor en piano: moderne liederen: Hebreeuwse- en Joodse volksliederen; 23.45 Moderne gi- taarmuz. (gr.); .23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.02 Festivaria (12.25 Weerber., meded. en SOS-ber.); 12.50 Beursber. en orogr.overz.: 13.00 Nws en weer ber.: 13.20 Tafelmuz.; 14.00 Nws; 14 03 Hans en Grietje, opera; 15 05 Nws: 15.08 Hans en Grietje, onera: 16 00 Nws; 16.03 Beursber16.09 Lichte muz.; 16.24 Kamermuz; 17.00 Nws, weerber. en meded.; 17.15 Svmf. muz.; 17.45 Blaasmuz.; 18 00 Nws: 18.03 Voor de soldaten; 18 28 Paardesoortber.; 18.30 Lichte muz.; 18.45 Sportkron.; 18 52 Gr.; 19.00 Nws, weerber. en radiokron.; 19 40 Lichte muz.; 20.00 Amuse- mentsorogr.; 20.45 Chansons; 21.00 Vhlksmuz. (2? 00 Nws en ber.); 23 00 Nws; 23.05 Stemmig ge mengd avondprogr.: 23.55 Nws; 24.00 Voor de zeevaart. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND 1: 19.00 Nws in het kort: 19.01 Voor de kleuters' 19.06 Journaal voor gehoorge stoorden: 19.30 Jackie Gleason show; 20 00 Journaal; 20.20 De Beverlv Hillbillies, tv-film; 20.45 Attentie: 21.10 Het iuli-komplot, tv-spel; 22.4022.45 Journaal. Caltex vindt weer gas in Oudega De Caltex heeft op haar boor- locatie te Oudega (gemeente Smallingerland) voor de tweede maal in korte tijd gas aange boord. De gasvlam was van een ongekende hevigheid. Het gas is ditmaal aangeboord op een diep te van rond 2.800 meter. Men denkt in een aanzienlijk reser voir te hebben geprikt. Deskundigen van Caltex ble ken tevreden over de nieuwe gasvondst. De boring in de eer ste gaslaag schijnt geen al te grote resultaten te hebben opge leverd, maar de tweede boring wijst duidelijk in de richting van een aanzienlijk reservoir. De druk bedroeg vrijdag tweehon derd atmosfeer en bleef tijdens de testperiode constant. Pakhuis uitgebrand Omstreeks vier uur zondag morgen is brand uitgebroken in een pakhuis in de Dorpsstraat in Renkum. De brand liet zich aan vankelijk ernstig aanzien in deze dicht bebouwde straat. De brandweer verscheen met drie brandwe*rauto'« uit Renkum, Heelcum en Doorwerth. Het pakhuis brandde geheel uit. Winkel en woonhuis bleven be houden. Een auto, een motor maaier, een bungalowtent en pakmateriaal gingen verloren. De schade wordt geschat op der tigduizend gulden, die door ver zekering wordt gedekt. Omtrent de oorzaak tast men in het duis ter. NEDERLAND II: 20.00 Nws in het kort; 20.01 Klantenservice; Cupido, vaarwel, tv-film; 20.25 J H. Scheps 65 jaar: gesprek; 20.55 Perry Mason: Een moeilijk model, tv-film; 21.45 Achter het nws; 22.10 22.35 Frankrijk missieland?, do cumentaire. BELGIE (VI.): 19.30 Engelse les; 19.45 Filmmuseum van de schater lach. De weergevonden zoon, film- klucht; 20.00 Journaal; 20.25 D» schelmen, tv-feuilleton: 7. De ap pel valt niet ver van de boom; 21.15 Europa richting 2000, tv-rep.: 3. Miljarden voor de maan, geen cent voor Sperone; 22.00 Gastpro- gramma: De socialistische gedach te en actie; 22.30 Journaal. WOENSDAG 21 JULI 1965 HILVERSUM I: 7.00 Dagope ning; 7.10 Klass. gram.; 7.30 Nws; 7.40 Radiokrant; 7.55 Lichte gr.; 8.15 Gewijde muz. (gr.); 8.30 Nws; 8.40 Licht instr. kwartet met ac cordeon; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Klass. gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Klass. gram.; 11.15 Gram.; 11.50 Twaalfuurtje, caba- retprogr.; 12.00 Touring-club, toe ristische wenken over Nederland aan onze buitenl. gasten; 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12 30 Nws; 12.40 Gram., event, act.; 12.50 Licht instr. kwartet; 13.10 Klass. strijkkwartet (gr.); 13.45 Electr. pianospel (gr.); 14.00 Hil- brand-miniaturen: Teun de Jager, hoorspel; 14.25 Klass. gram.; 15.05 Klass. gram.; 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd; 16.00 Voor de jeugd; 17.00 Metr. ork.; 17.50 Over heidsvoorl.: De radiozilvervl. Ge presenteerd door Herman Stok; 18 00 Het spektrum; nws uit de prot.-chr. organisaties; 18.10 Man nenkoor; 18.30 R.V.U.: Muzikaal spectrum, door Klaas A. Posthu- ma; 19.00 Nws en weerpraatje; 19.10 Radiokrant; 19.30 Muziek van het Leger des Heils (gr.); 19 50 Wereldpanorama, beschouwing van onze diplomatieke commenta tor; 20.00 Haarlemse orgelmaand 1965; klass. en moderne muz.; 21.35 Feest om de Matterhorn - in het jaar der Alpen, rep.-klankbeeld; 22.05 Promenade orkest en solist: moderne amusementsmuz.; 22.30 Nws en herh. SO.S-ber.; 22.40 Avondoverdenking; 22.50 Radio koor: klass. gewijde liederen; 23.15 De Odvssee of de verteller cen traal, lezing; 23.30 Lichte gram.; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws, och tendgym. en soc. strijdlied; 7.20 Lichte gram.; 7.25 Van de voor- pag., Draatje; 7.30 Lichte gram. en rep.; 8.00 Nws; 8.10 Lichte gram. en rep.; 8.50 Voor de kinderen; 9.00 Van alle markten thuis, praat- ie voor de vrouw; 9.05 Klass. gr.; 9.40 De eenzame getuigen van God, lezing; 10.00 Romantische orkestwerken fgr.); 11.00 Nws; 11.02 Geknipt voor herhaling: ge var. progr.; 12.00 Stereo: Tango rumba-orkest en zangsolisten; 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.39 Voor het platteland; 12.35 Stereo: Orgelkwartet; 12.55 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Ned. koperorkest (opn.); 13.35 Lichte orkestmuz. (gr.); 13.45 Lezing over Tunesië; 14.00 Grepen uit de muizekgeschie- denis, muz. lezing; 15.00 Dag meester, progr. voor en over jjonge vakantiegangers; 16.00 Nws: 16.02 Klass. kamermuz. (gr.); 16.30 Voor de zieken; 17.00 Wegwijzer: Tids voor vakantie- en snipoerdagen, afgewisseld door gram.; 17.50 Act; 18.00 Nws; 18.15 Dansorkest en zangsolisten; 19.00 Stereo: Meis- ieskoor met pianobegeleiding; 19 20 Voor de kinderen; 19.30 Artistieke staalkaart; 20.00 Nws; 20.05 Ste reo: Grand gala-orkest en solist; 20.35 Soc. comm.; 20.50 Disco-fes tival; 22.00 Volksliedjes: 22.25 Sport halverwege; 22.30 Nws; 22.40 Holland festival 1965: Instr. ens. en orgelspel (opn.); oude muz.; 23.10 Jazzmagazine; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VU: 12.00 Nws; 12.03 Festivaria; 12.55 Progr.-overz. en SOS-ber.; 13.00 Nws, weerber., meded. en toespraak naar aanlei ding van de nat. feestdag: 13 20 Voor de soldaten; m.OO Nws; 14 03 Opera- en belcantoeoncert; 16.00 Amusementsmuz.: 16.45 Knapen koor: 17.00 Nws; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Nws; 18.03 Vedetteoarade; 18.30 Lekenmoraal en filosofie; 18.50 Filmmuz.; 19.00 Nws, weer ber. en radiokron.; 19.40 Orkest muz.; 20.00 Amusementsprogr.; 20 50 Gram 21.00 Noordzeefesti- val; 23.00 Nws; 23 05 Partv voor fijnproevers: 23.55 Nws; 24.00 Voor de zeelieden. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND I: 17.00—17.35 Voor de kinderen; 19.00 Nws in het kort; 19.01 Voor de kleuters; 19.06 Flim over marmotten hn lemmin gen; 19.35 Chansons; 20.00 .Tour- naai en weeroverz.; 20.20 Televi- zier; 20.35 It...: licht muz. progr.; 21.10 De verdedigers: De huilebalk, tv-film; 21.55 Wat zeggen die na men u nog?: twee korte documt,; 22.25—22.30 Journaal. NEDERLAND II: 20.00 Nws in het kort;. 20.01 Interview; 20.25 Onze man in Keulen; 20.45—22.05 De dame met het hondje, speel film. BELGIE (VI.): 16.25—17.15 Rechtstreekse rep. van het militair defilié dat te Brussel wordt gehou den n.a.v. de nat. feestdag; 19.30 Jeugdtelevisie; 19.55 De weerman; 20.00 Journaal; 20.35 De Flintsto- nes, tekenfilm: 91: Grootje Betty; 20.50 De stichter, een historische evocatie gewijd aan de figuur en regeringstijd van Leopold I; 21.20 De kleinste show op aarde, speel film; 22.40 Journaal.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 7