Syngman Rhee overleden DE MAN DIE ZIJN EIGEN ERFGENAAM WAS BEURSOVERZICHT Marktberichten De staking bij de Amerikaanse koopvaardij Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 19/djnsdag 20 juli 1965 Geëerd en gehaat RAAD VAN EUROPESE GEMEENTEN LAAKT FRANKRIJK De overstromingen in in Zuid-Korea „GEEN CENSUUR DOOR CUBAANSE REGERING", VERKLAREN STUDENTEN Levenslang. Relletjes MENSHEID STAAT VOOR GIGANTISCHE BOUWOPDRACHT Vakantie voor prins Bernhard begonnen Dodensprong om ÏOO gulden JONGEMAN VERMOORD IN VALKENBURG De spoorwegen hadden zaterdag veel drukte te verwerken Syngman Rhee, oud-president van Zuid-Korea; is vanmorgen overleden. Hij was 90 jaar oud. Syngman Rhee overleed na een beroerte in een verpleeginrichting, waar hij de laatste drie jaren woonde. Na zijn afzetting als president in 1960 vestigde Rhee zich in Ho- noloeioe. Syngman Rhee, de eerste presi dent van Zuid-Korea, heeft dit land twaalf jaar lang met ijzeren hand geregeerd. In die tijd werkte hij met grote volharding voor een onafhankelijk en verenigd Korea. Geëerd en bewonderd als de grote patriot, die de republiek Zuid- Korea had gesticht, werd hij tege lijkertijd gehaat om zijn feodaal despotisme. Op 19-jarige leeftijd kwam hij op een school, die in Seoel was ge opend door Amerikaanse methodis ten. Hij maakte snel vorderingen en werd reeds na een jaar leraar Engels. De 20 maanden die hij op deze school doorbracht, zijn van Het presidium van de raad der Europese gemeenten, waarbij gemeentelijke gezagsdragers uit circa 50.000 steden en dorpen in Europa zijn aangesloten, heeft een oproep aan alle Europese burgemeesters en gemeente raadsleden gericht waarin wordt gewaarschuwd voor de gevaren van de huidige E.E.G.-crisis. De oproep die vooral in Frank rijk in grote oplage zal worden verspreid, verklaart dat de ge- •meenschap met de dood wordt bedreigd. De vijf partners van Frankrijk hebben ongetwijfeld fouten gemaakt door hun aarze lende houding en vaak door het verbergen van hun ware bedoe lingen, aldus de verklaring, maar de Franse regering blokkeerde bruutweg de instellingen in plaats van een beroep te doen op het Europese hof of gebruik te maken van arbitrage als in het verdrag voorzien. De onderhandelingen moeten zo spoedig mogelijk op basis- van de voorstellen der E.E.G.-com- missie worden hervat, aldus de oproep. De verantwoordelijkheid zou zwaar rusten op elke rege ring die zich weigerachtig toont. In het presidium van de raad der Europese gemeenten hebben de voorzitters van de nationale afdelingen zitting, o.w. Gaston Deferre, burgemeester van Mar seille. De door stortregens veroor zaakte overstromingen in het gebied van Seoel en In Het noor den van Zuid-Korea hebben volgens de laatste berichten aan 120 mensen het leven gekost. 60 mensen worden vermist. Het aantal daklozen is 180.000. De Nederlandse studenten, die vanmiddag per vliegtuig naar Cuba zijn vertrokken om daar o.m. getuige te zijn van de her denkingsfeesten rondom Fidel Castro's geslaagde aanval op het Batista-fort Mongade in 1953, hebben op een in Amsterdam gehouden persconferentie ver- klaard dat de Cubaanse regering geen censuur zal uitoefenen op eventuele publikaties. De stu denten spraken de in verschil lende persorganen verschenen berichten tegen, dat de deelne mers zich door het onderteke nen van een verklaring hadden verplicht hun op schrift gestel de bevindingen aan Cubaanse regeringsinstanties voor te leg gen, alvorens tot publicatie over te gaan. De student in de psychologie, Ton Regtien, meende dat _de be trokken journalisten het of ver keerd hadden begrepen öf kwaad- willig onjuist geïnterpreteerd. Wel waren er richtlijnen door de studenten zelf opgesteld, waaraan de deelnemers moesten voldoen. Twee van deze richt- nijnen waren dat zij de Ameri kaanse blokkade van Cuba moes ten afwijzen en positief moesten staan tegenover de Cubaanse revolutie. De studenten verklaarden dat het initiatief tot de reis van hen zelf is uitgegaan. Het voornaam ste doel is „de berichtgeving over Cuba die vaak onder sterke invloed staat van de Amerikaan se blokkade, op zijn juistheid te togtsen' en in tweede instantie „door middel van publikaties meer begrip te kweken voor de Cubaanse revolutie. De reis wordt gefinancierd door het Cubaanse internationale instituut voor vriendschap onder de volkeren (I.C.A.P.). De stu denten zullen in Cuba een ont moeting hebben met Fidel Cas tro. Voorts zullen zij een inzicht trachten te krijgen in het onder betekenis voor zijn vorming ge weest. Daar leerde hij de grond stellingen van de democratie en bestudeerde hij republikeinse rege ringsvormen. 'In deze tijd begon Rhee te schrij ven. Hij publiceerde artikelen waarin hij pleitte voor democrati sche hervormingen en uitschake ling van de Japanse invloed op de Koreaanse regering. Japan en het communisme hebben nooit genade in zijn ogen kunnen vinden. In 1897 werd hij voor de eerste maal gearresteerd en gefolterd. In de zes maanden die hij in de gevan genis doorbracht, werd Rhee chris ten. Hij werd tot levenslang ver oordeeld, maar profiteerde in 1904 van een algemene amnestie. In de gevangenis schreef hij een boek, getiteld Onafhankelijksgeest dat vele keren werd herdrukt. Na zijn vrijlating ging Rhee naar de V.S., waar hij zes jaar bleef en promoveerde in de letteren en wijsbegeerte. In 1911 ging Rhee terug naar Korea, dat in 1910 door Japan was geannexeerd. Hii orga niseerde het verzet tegen de Ja panners en werd daarom bet land uitgezet. In 1918 proclameerde het Koreaanse volk zijn onafhankelijk heid, maar de cpstand tegen de Japanners werd bloedig onder drukt. Rhee werd president van de voorlopige regering in balling schap, een functie die hij bijna 30 jaar heeft vervuld. Na de tweede wereldoorlog ging hij weer naar zijn land en hij was bijna twee jaar president geweest toen in 1950 de oorlog tussen Noord- en Zuid-Korea uitbrak. troepen en betogers kwamen ruim 100 demonstranten om het leven. Tenslotte werd in het parlement een resolutie aangenomen,, waarin Rhee werd verzocht af te treden. Syngman Rhee, een kleine en kwieke man met een raadselachtig verschrompeld gezicht, had- een prikkelbare en koppige natuur. Hij had geen kinderen en leefde heel eenvoudig. Dol op planten, bloe men en dieren, hield hij ervan met zijn honden door zijn prachtige tuin te wandelen, 's Avonds placht hij in de bijbel te lezen. Hij las ook vaak klassieke Chinese poëzie. In het voorjaar van 1953, toen er in Panmoenjon bestandsonder- handelingen werden gevoerd tus sen delegaties van de volkerenor ganisatie en de communisten, gaf Rhee een verklaring uit, waarin hij zich kantte tegen een mogelijke verdeling van het land. Hij weigerde de bestandsvoor- waarden te aanvaarden en deed de onderhandelingen bijna mislukken door ruim 24.000 anti-coflnmunisti- sche Noordkoreaanse krijgsgevan genen vrij te laten. In maart 1960 werd Rhee voor de derde keer tot president geko zen. In het land braken echter rel letjes uit. De democratische partij verklaarde dat de verkiezing on geldig was omdat er met de stem men was geknoeid. In diverse ste den werd de staat van beleg afge kondigd. Bij gevechten tussen De mensheid staat voor een gigantische bouwopdracht in de komende 40 jaar. Tot het jaar 2000 zullen net zoveel huizen moeten worden gebouwd als in de gehele geschiedenis van de mensheid sedert het begin van onze jaartelling, zo heeft prof. J. E. Bakema, architect en buiten gewoon hoogleraar aan de tech nische hogeschool te Delft, ver klaard. Prof. Bakema, die in Noord- wijkeriiüut een internationale studieconferentie inleidde over de sociale aspecten van (je ver stedelijking, waarschuwde dat men voor deze enorme taak staat zonder een conceptie die aan het probleem is aangepast. Het wordt hoog tijd, zei hij, dat men zich diepgaand bezint op het beeld van de „totale verstedelij king" die ons te wachten staat. Zonder zo'n conceptie lopen we het gevaar van een steeds grotere uniformiteit van behui zing en omgeving, die de ontwik keling van de mens sterk beïn vloedt en die in strijd is met on ze opvatting van de mens die zich vrij moet kunnen ontplooien. Het moet mogelijk zijn, aldus prof. Bakema, door afwisseling van hoge, middelhoge en lage bouw en de ontwikkeling van woonkernen die gemakkelijk voor het autoverkeer bereikbaar zijn, nieuwe menswaardige steden te bouwen, waarin de individuele mens naar verkiezing alleen kan zijn of samen met anderen waar hij zijn verantwoordelijkheid kan ontwikkelen door zorg voor eigen omgeving die hem dierbaar is. Men zal dan echter radicaal moe ten breken met de huidige gang van zaken, waarbij de steden rondom een kern die uit een ge heel andere traditie stamt, zich stomweg concentrisch uitbreiden. Voor prins Bernhard is de va kantie al begonnen. Op de foto zien we de prins in short en met onafscheidelijke pijp als toerist in het Italiaanse Orbetello, niet ver van Porto d'Ercolewaar de koninklijke villa is gelegen. De 30-jarige G. Heijmans uit Tegelen heeft zondagavond een in overmoed aangegane wedden schap met de dood moeten beko pen. Tijdens een gesprek in een café met andere jongelui, die hoog opgaven van hun sport prestaties, wedde hij evenals een vriend, de heer J. V. uit Tege len, om 100 gulden dat hij van een hijskraan, die aan de Maas staat op de grens van de ge meenten Tegelen en Venlo, in de rivier zou durven springen. Na dat het groepje naar de rivier was gegaan, sprong de heer V als eerste. Hij bracht het er heel huids af. De heer Heijmans die vervolgens aan de beurt was, kwam echter niet meer boven. Zijn lijk werd na geruime tijd dreggen opgehaald. ONGEANIMEERDE MARKT De nieuwe beursweek opende in een ongeanimeerde stemming. Er waren geen factoren die de markt konden stimuleren. Be langwekkend nieuws is tijdens het weekend afwezig gebleven en het verloop van Wallstreet, dat vrijdag zeer kalm en prijs houdend was, gaf geen aanlei ding tot bijzondere activiteit. De gehele middag heeft er dan ook in alle hoeken een lusteloze stemming geheerst terwijl de koersen aan weinig schommelin gen onderhevig waren. Toch kon •niet gezegd worden dat de on dertoon van de markt ongunstig was; integendeel, de koersen wisten zich goed te handhaven en over het algemeen deden zich geen verliezen van betekenis voor. Vrijdag was de nieuwe staats lening het centrum van de beurs- activiteit. Toen werd gehandeld op ongeveer de koers van uit gifte, n.l. 98'/2 procent. Vandaag is men hier bovenuit gekomen als gevolg van reële beleggings- vraag. Hierdoor is de koers ge stegen tot 98% hetgeen dus bete kent dat de nieuwe lening thans procent agio doet. De overige staatsfondsen waren allemaal BESPREKINGEN IN ZUID-VIETNAM Saigon: Henri Cabot Lodge, de nieuwe Amerikaanse ambassa deur in Zuid-Vietnam, en Robert McNamara, minister van defen sie, in gesprek met het Zuidviet- namese staatshoofd Nguyen Van Thieu en premier Nguijen Cao Ky. VEEMARKT ROTTERDAM Aanvoer in totaal 1532 stuks vee, zijnde 993 slachtrunderen en 539 varkens.. De prijzen waren: slachtrun deren 3,204,50; varkens, lev. gew., ƒ1,85—ƒ2; stieren 3,90— 4,45; worstkoeien 3,303,50; slaehtzeugen 1,50—1,55. Alles per kg. Slachtrunderen: aanvoer min der, handel gemakkelijker dan vorige wee k, o nveranderde pri> zen. Varkens, aanvoer als vori ge week, kalme handel en iets la gere prijzen. GRAANBEURS ROTTERDAM Maandag werden op de Rotter damse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd af boerderij: Groene erwten tot f 38; Schok kers tot ƒ47 en bruine bonen boerenschoon tot 66. iets zwakker. Wederom was er een open hoek in Centrale Sui ker, die gedaan werd van 418 tot 420, zodat de stemming goed prijshoudend was. Aandelen Walvisvaart werden hoger ge waardeerd ingevolge het bericht over de terugbetaling op de aan delen en de nieuwe positie die nu voer de maatschappijen gaat ontstaan. Apeldoornse Netten reageerde in het geheel niet op het bericht dat de resultaten in het eerste halfjaar beter waren dan verleden jaar. De internationals waren onge animeerd, AKU lijdt nog steeds onder het kwartaalbericht en is nauwelijks prijshoudend. In Phi lips was het aanbod beperkt. Unilever lag een paar dubbeltjes beter en Kon. Olie was goed prijshoudend maar zonder affai re. De overige afdelingen lagen er verlaten bij. Cultures waren goed prijshoudend en H.V.A. werd an derhalve punt hoger geadviseerd. Het bericht van vorige week over de nieuwe activiteiten in Ethiopië heeft pas nu zijn uit werking. De scheepvaartfondsen waren prijshoudend uitgezonderd K.P.M. die in het verdere ver loop tot 212 opliep. Bankaande len konden zich moeilijk handha ven. De markt sloot ongeani meerd zonder afwijkingen van betekenis. Beursindices 15/7 16/7 19/7 (1953 100) Int. conc. 521.2 519.3 520.1 Industrie 331.5 332.4 333.6 Scheepv. 145.0 144.8 144.3 Bank en verz. 202.0 201.0 199.5 Handel enz. 170.8 171.3 171.5 Algemeen 369.6 369.2 369.9 Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, morgen gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0010.10 Canadese dollar 3.29%3.34% Amerikaanse dollar 3.583.62 Belgische frank (100) 7 207.25 Franse frank (100) 73.4573.95 Zwitserse frank (100) 83.15—83.65 Duitse mark (100) 89.6590.15 Noorse kroon (100) 49.8550.85 Deense kroon (100) 51.6052.60 Zweedse kroon (100) 69.5570.55 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Oostenrijkse schilling (100) 13.96—14.06 Portugese escudo's (100) 12.57%—12.72% Spaanse peseta (100 gr. cp.) 5.99—6.14 De staking van de officieren bij de Amerikaanse koopvaardij is „on duldbaar" geworden, zo heeft de minister van handel, Connor, zon dag in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie verklaard. Hij zei dat de Amerikaanse cam pagne in Vietnam door de staking wordt gehinderd. De koopvaardij-officieren legden zes weken het werk neer, omdat zij hogere lonen en andere verbe teringen van hun positie wilden hebben. De pogingen om het con flict op te losser), worden bemoei lijkt doordat er concurrerende vakbonden bij het overleg zijn be trokken. Minister Connor noemde de looneisen van de koopvaardij-offi- cieren overdreven en in strijd met het algemeen belang, ook al omdat inwilliging inflatie in de hand zou werken. door SHELLEY SMITH wijs, de gezondheidszorg en de vormen van muziek en dans op Cuba. De reis duurt tot half augus tus. 56) „O, ik houd toch zoveel van jo, zo intens veel," kreunde hij, terwijl zij elkaar omstrengeld hielden in het donker. En juist op dat ogen blik klonk er een geluid dat het bonzën van hun hart overstemde, het klonk nog dringender dan het kloppen van de bloedstroom in hun aderen, een zacht, gedempt tik... tik-tik-tik.Zij verstijfde in zijn omarming; voor de tweede maal binnen een kwartier voer er een schok van panische schrik door haar heen. Hij voelde hoe haar lichaam beefde onder het zijne. „Het hindert niet," fluisterde hij, terwijl zij de deurknop zachtjes hoorde omdraaien, „ze is op slot, lieveling, de deur is op slot." Zij klemde haar knokkels tegen haar mond, en luisterde scherp naar de stilte. Zij verbeeldde zich allerlei gedempte, niet thuis te brengen geluiden te horen. „Laat mij gaan, Steve. Laat mij gaan." „Lieveling, er is niets aan de hand. Zij is al weer weg. Dat was alleen maar het kamermeisje dat de dekens kwam omslaan of zo iets." „Het was Rex. Ik moet weg, Steve." „Rex?" „Ik bedoel Ross. Het was Ross." „Maar mijn lieveling, waarom in vredesnaam zou Ross hierheen ko men? Dat was heus het kamer meisje." Zij kon hem niet vertellen waar om zij heel -"-ed wist dat het Rex moest gewc—t zijn. „Bovendk Ross zou wel iets geroepen ht -n als hij dacht dat ik hier was - bracht hij ertegen in, terwijl hij haar bij haar pols greep toen zij van hem weg wilde gaan. „Met de deur op slot aan de bin nenkant en de kamer in het don ker? Hij is niet gek, hoor," zei ze, terwijl zij zat te rillen op de rand van het bed, in haar schoentjes met hoge hakjes stapte, en haar japon over haar hoofd aantrok. „En wat dat betreft, al was het 't kamermeisje, dan zou zij nog ge weten hebben waarom de deur op slot was." „O, waarom moest het toch zo aflopen," mompelde hij wanhopig. „Doe het licht aan, Steve." „Je bent toch niet boos op mij, wel?" zei hij, terwij! hij haar gade sloeg toen zij met zijn kam haar haar opkamde. Zij draaide zich om, om hem in de ogen te kijken. Zij stak haar hand uit en legde die achter zijn hoofd. „Natuurlijk ben ik niet boos," zei ze, en kuste hem op de ogen. „En je hebt er geen spijt van?" „Ik heb er geen spijt van." „Nooit ergens spijt van te heb ben is het beginsel der wijsheid." „Dat zegt men," glimlachte zij. „Ik hield toen al van je, de eer ste keer dat ik je zag. Je weet het, nietwaar, wat er ook gebeurt, ik zal altijd van je houden." „Dat weet ik." „Meer dan van het leven zelf." „Zeg dat alsjeblieft niet, lieve ling. Wil je iets voor mij doen?" „Ales wat je maar wilt." „Wil je nu naar beneden gaan en kijken waar Ross is? Verzin maar het een of andere excuus voor je afwezigheid, maar laat hem niet weten dat je in je kamer was. Over vijf minuten ben ik bij jullie." „Zeker." Maar hij bleef haar nog steeds aankijken en verroerde zich niet. „Vertel mij alleen nog voor ik wegga..." „Wat moet ik je vertellen?" „Dat je ook van mij houdt". Zq wendde haar gezicht van hem af, en zei met een eigenaardi ge glimlach: „Hoe vreemd het ook is, dat is waar." „O, lieveling," riep hij gefolterd uit, „wat moet er toch van ons worden?" Maar dat was iets waarop zelfs Paula het antwoord niet wist. „Wel, waar ben jij in godsnaam geweest?" vroeg Rex, toen Stephen zich liet neervallen op het bar krukje naast hem. „Neem mij niet kwalijk dat ik je zo lang alleen moest laten. Ik moest opbellen". „Dan moet ze wel erg aardig zijn, te oordelen naar de tijd die je erover gedaan hebt," grinnikte Rex. Stephen wierp hem een steelse blik toe. „Dat dacht je maar," lachte Kij, en zijn lach klonk een beetje ge maakt, „het was een zakengesprek, Rex, het duurt altijd een hele tijd voor je Londen aan de lijn hebt." Hij merkte niet dat hij zich ver sproken had, maar Rex wel. „Paula nog niet beneden?" ver volgde Stephen op luchtige toon. „Als je met een knappe vrouw getrouwd bent, moet je leren ge duldig te zijn, beste Steve." Een ogenblikje later kwam Paula op hen toezweven, koel en onverstoorbaar. (Wordt vervolgd.) Fanff/r» n+»r«j Omstreeks middernacht is op de Schaelsberg even buiten Valken burg een 21-jarige jongeman, J. P. Frijns uit Schimmert, om het le ven gebracht. De dader loste vijf schoten op de jongen waarvan er drie in diens lichaam terechtkwa men. De speurtocht naar de dader heeft tot nu toe geen resultaat op geleverd. De jongen zat gisteravond laat met zijn meisje op een bank. Op een gegeven ogenblik kwam een onbekende man te voorschijn, die het meisje wilde aanranden. Er ontstond een vechtpartij waarbij de onbekende man met een revolver vijf schoten op de jongen loste. Het meisje heeft mensen in de buurt gewaarschuwd, die de politie in kennis stelden. De Schaelsberg werd afgezet. De politie is met speurhonden direct op zoek ge gaan naar de dader. De officier van justitie uit Maastricht heeft de lei ding van het onderzoek op zich genomen. Uit het verhaal van het meisje kan worden opgemaakt dat de da der een „gluurder" is. Hij had het tweetal eerst aangesproken. Het meisje heeft het signalement aan de politie kunnen opgeven. De Nederlandse spoorwegen heb ben het zaterdag bijzonder druk gehad. Het accent lag op het ver voer van en naar het buitenland. Teleurstelling als in Rotterdam en Roosendaal, waar 300 onaangekon digde Spanjaarden met een staan- plaatsje naar Parijs genoegen moes ten nemen, kwamen zaterdag niet voor. In Rotterdam en Roosendaal stapten weer veel Spaanse arbei ders in de trein om een vakantie reisje naar huis te maken. In Ven lo waren het veel Grieken, maar hier was er voor iedereen plaats. Tot tien uur zaterdagmorgen was het heel druk; daarna werd het wat minder, hoewel men b.v. in Eind hoven weinig van een afnemende drukte merkte. Daar bewoog do stroom vakantiegangers zich naar noord en zuid met het accent op het zuiden. De lijn Amsterdam Maastricht verwerkte veel passa giers. Ook de Valkenburg-express had een volle bezetting. Opmerke lijk was dat de terugreis van de Valkenburg-express ook nagenoeg Was volgeboekt. Van en naar Zwolle moesten acht extra-treinen worden ingelegd. Op de oude lijn (AmsterdamRotter dam) was het eveneens druk, met name in de D-treinen. Rotterdam meldde volle treinen naar Vlissin- gen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2