Honderdduizend Amerikaanse militairen naar Zuid-Vietnam? Demonstratie tegen «marionettenregering» in Athene Het noodweer in West-Duitsland VIJFHONDERD TON BOMMEN OP PAS VAN NANG JANG Dertig vliegende forten Aan valles op Noord-Vietnam McNamara in de frontlinie Kosygin over Vietnam Tussenkomst van de V. N. Konvooi naar Pleikoe Beroering verwacht SLAAPZAKKEN .EIGEN HAARD' VEILIGHEIDSRAAD KOMT DINSDAG WEER BIJEEN HET WEER Staking Hoofd inlichtingendienst gearresteerd Elf slachtoffers Zon- en Maanstanden Hoogwater ^Metering 6g «Sowitmwife TESJiEüZXN M»et«OT-Ho»PSrei!aet«B» l v»h Se S&n'd» t.» Redactie- ea Admiafetratie-edregt Sniésvat Telefoon: 01290 SOTS Girontnnmer: 38180 Abonnementsprijs 6,80 per kwartaal; per maand 2,30; per week 53 et. Losse nrs 11 et. VRIJE ZEEUW Maandag 19 dinsdag 20 juli 1965 21e Jaargang - No. 648Jp Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 8 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur -V.m. In Saigon wordt vernomen dat de Amerikaanse militaire leiding aidaar de Amerikaanse minister van landsverdediging McNamara, die thans besprekingen in de Zuid- Vietnamese hoofdstad voert, ver zocht heeft honderdduizend man versterkingen naar Zuid-Vietnam ten zenden. Deze honderdduizend man zou den komen bij de versterkingen van ongeveer 83.000 man, die reeds in Zuid-Vietnam zijn aange komen of aldaar worden verwacht. Een Amerikaanse woordvoerder heeft medegedeeld dat de Ameri kaanse en de Zuidvietnamese gene raals in hun onderhoud met McNa mara de versterkingen hebben ge vraagd, „niet slechts om de Viet- cong in het regenseizoen tegen te houden maar om de oorlog in Zuid- Vietnam te winnen". Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft zaterdag in Saison medegedeeld dat een kleine dertig „B-52-vliegende forten", af komstig van het 3.620 kilometer oostelijker in de Grote Oceaan ge legen eiland Goeam, vijfhonderd ton bommen hebben uitgeworpen boven een door de Vietcong be heerst gebied In de pas van Nang Jang nabij de stad Pleikoe. Het bombardement werd uitge voerd op verzoek van de Zuidviet namese regering. In dit gebied woedt een strijd tussen regeringstroepen en com munistische rebellen. De Vietcong tracht hier het centrale Zuidviet namese hoogland in handen te krij gen. Amerikaanse en Zuidvietnamese toestellen hebben zaterdag verbin dingswegen, waaronder bruggen op 2. 0 kilometer ten zuiden van Ha noi, de hoofdstad van Noord-Viet nam, aangevallen. Ook doelen ten noordwesten van Hanoi zijn be stookt. Zondagochtend vroeg zijn mili taire kampementen op 50 kilome ter ten noordoosten van Vinh (250 km ten zuiden van Hanoi) het doel wit van luchtaanvallen geweest. De Amerikaanse minister van defensie, McNamara, heeft zondag een bezoek gebracht aan verschei dene in Vietnam strijdende Ameri kaanse onderdelen. In het dorpje Le My, ongeveer 600 km ten noor den van Saigon, liet hij zich door kolonel der mariniers David Cle mens de situatie ter plaatse uiteen zetten. Vervolgens bezocht de mi nister de grote Amerikaanse basis Da Nang, het garnizoen van Tsjoe- lai, 60 km naar het zuiden, en het tot de zevende vloot behorende vliegdekschip Independence. Mc Namara werd vergezeld door gene raal Wheeler, voorzitter van de chefs van staven en door generaal Westmoreland, bevelhebber van d- Amerikaanse strijdkrachten Vietnam. In een voor een massabijeen komst in Riga uitgesproken rede ter gelegenheid van de herdenking der aansluiting 25 jaar geleden, van de drie Oostzeestaten bij de Sow- jet-Unie heeft Sowjet-premier Kosygin verklaard, dat de Sowjet- Hnië en de andere landen der so- ialistische gemeenschap Noorcl- .'ietnam ae nodige hulp zullen blij- en vertenen om de agressie af te jlaa^. in het rtsadpunt der Spwjet- Unie ten aanzien van Vietnam is geen verandering gekomen, ver klaarde hij. Hij waarschuwde de V.S., dat elke nieuwe „daad van agressie" in Vietnam vergelding zal uitlokken. Kosygin beschuldigde de Amerikaanse regering ervan te trachten „Vietbevrijdingsbewegin- gen en de krachten van het socia lisme. De Amerikaanse senator Wayne Morse heeft zaterdag tijdens een vraaggesprek voor de radio gezegd dat hij op verzoek van president Johnson een plan heeft ontworpen voor tussenkomst van de V.N. in Zuid-Vietnam. Morse zei dat de president en Dean Rusk, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, hem tijdens een lang ge sprek niet hadden gezegd of de Amerikaanse regering van plan is aan de V.N. om tussenkomst te verzoeken. De senator wil de V.N. laten optreden zoals destijds in Korea, waarbij de V.S. het grootste deel aan manschappen en materiaal zouden leveren. Hij meent dat de Sowjet-Unie moeilijk dit plan met een veto in de veiligheidsraad kan tegenhouden, omdat het dan in d? algemene' vergadering zou komen, waar volgens hem 85 landen be reid zijn aan een V.N.-operatie deel te nemen maar zich tegen elke een zijdige inmenging van de Verenig de Staten verzetten. Bien Hoa zijn in de nacht van zon dag op maandag voor het eerst bestookt met mortieren en lichte wapens van de Vietcong. De Ameri kanen zouden lichte verliezen heb ben geleden. Toen het dag was geworden, duurde het vuren van de Vietcong nog voort. Aangezien het vuren af komstig was uit een gebied, waar zich verscheidene dorpen bevin den, werden van Amerikaanse zijde geen vliegtuigen en artillerie ge bruikt maar alleen hefschroefvlieg- tuigen, aldus de Amerikaanse le zing. Bien Hoa ligt 25 km ten noordoosten van Saigon. In de nacht van zondag op maandag is voor het eerst sinds mei een konvooi van Qui Nhon naar Pleikoe gezonden, dat 380 km ten noordoosten van de Zuidviet namese hoofdstad ligt. Er was een geweldige troepenmacht op de been om de weg die ai maanden in handen was van de opstande lingen, vrij te maken en te houden. Het konvooi dat uit 150 auto's be stond, veroverde 311 ton munitie, brandstof en stalen platen voor het vliegveld. De stellingen van de Amerikaan se troepen rondom de luchtbasis Een woordvoerder van het Zuid Vietnamese ministerie van lands verdediging heeft medegedeeld dat kolonel Pham Ngoc Phao, een der leiders van de mislukte staats greep van februari j:l.,f in een ge vecht met Zuidvietnamese veilig- beidsstrijdkrachten, dat nabij Boen Hoa werd geleverd zwaar gewond. De kolonel die - in een hinderlaag viel, is later aan zijn verwondin gen overleden. Men verwacht dat zijn dood tot e erke beroering onder de katho lieke Zuidvietnamezen zal leiden. Enkele katholieke Zuidvietnamese elementen steunden de staatsgreep, die hij en de vroegere minister van binnenlandse zaken Lam Van Phat in februari 1965 hebben onderne men. (Adv.) UW ADRES voor vanaf 30,95. SPORTHANDEL NOORDSTRAAT 76 Dertigduizend mensen hebben zaterdagavond iu een stadion in Athene gedemonstreerd voor ex- premier Papandreoe. De bijeen komst was georganiseerd door het algemeen vakverbond. Sprekers van centrum en uiicrst links voer den het woord. Er werd ook een boodschap van Papandreoe voor gelezen. Deze eiste het aftreden van „de regering van verraders" en wekte op tot vreedzame demon straties tegen „de marionettenrege ring van Novas en de lakeien van het hof". hoog werden gehaald, brak de kabel. Het kind viel in het kolkende water en werd meegesleurd. De moeder kwam in de takken van een boom terecht. Haar lijk is later gebrgen evenals dat van haar moeder en nog een kind Het derde kind wordt vermist. Op de koning zelf oefende hij geen kritiek. Naar zijn mening heeft Novas de koning misleid. Papandreoe adviseerde zijn aan- hangers rustig te werk te gaan. De politie gaf hij de raad niet te hard tegen betogers op te treden want, zo zei hij, ik zal zeer spoedig weer aan het bewind zijn en dan ben ik niet gemakkelijk. Na de bijeenkomst ging men or delijk uiteen. Er was veel poltie op de been. Premier Novas gaf later een ver klaring uit, waarin hij zei dat Pa pandreoe zijn bezwaren beter in de kamer kan uiten dan op straat. Het algemeen vakverbond heeft een algemene staking van 24 uur aan gekondigd „ter verdediging van de democratische instellingen", die waarschijnlijk dinsdag of woensdag zal worden gehouden. In Saloniki is de politie slaags geweest met 500 betogers. Er vie len 12 gewonden. Het hoofd van de Griekse in lichtingendienst, kolonel Anagnos- topoulus, die vrijdag van zijn func tie werd ontheven, is zaterdag ge arresteerd. Aangenomen wordt dat zijn arrestatie verband houdt met de ontdekking van het feit, dat de Athene: Een beeld van de gro te massabetoging ten gunste van de afgetreden Griekse premier Papandreou bij het Panahinaikos stadion. inlichtingendienst telefoongesprek ken afluisterde. De nieuwe Griekse premier heeft een onderzoek doen instellen naar de activiteiten van de dienst in de afgelopen maanden. Het noodweer dat de Westduit- se deelstaten Noordrijn-Westfa- len, Hessen en Nedersaksen heeft geteisterd, heeft tot zater dagmiddag aan 11 mensen het leven gekost. Hiervan kwamen zes mensen om in Paderborn in Noordrijn-Westfalen. Onafgebroken zijn reddings ploegen, bijgestaan door Britse en Belgische militairen, in de weer geweest in nood verkeren de mensen te helpen. Zo werden in het Altenaudal zaterdagmor gen tussen 15Ó en 200 mensen door hefschroet'vliegtuigen in veiligheid gebracht, terwijl een nog groter aantal met behulp van zwemvesten kon worden ge red. Het peil van de .Wezer is za terdag voortdurend gestegen terwijl zijrivieren nieuwe water massa's aanvoeren. Uit voorzorg zijn verschillende dorpen ont ruimd. Het water in de getroffen ge bieden begon zondag te zakken en de opruimingswerkzaamhe den zijn nog in volle gang. Alle treinsporen in het district Pa derborn zijn weer te gebruiken en dit geldt ten dele ook voor de wegen. Mislukte reddingspoging Een hefschroefvliegtuig heeft zaterdag vergeefs gepoogd een vrouw, haar moeder en haar drie kinderen van het dak van hun overstroomde huis in Etteln le redden. Ten_ de vrouw en een kind om- Het overstroomde dorp Nieder- kaufungen bij Kassei, waar het water zich met geweld door de straten perste. Sinds vrijdag niet uit de kleren Het Duitse leger. Belgische, Nederlandse en Engelse militai ren zijn de brandweer en de an dere organistaties behulpzaam. Sinds vrijdag, toen de wolkbreu ken kleine riviertjes in bruisen de stromen veranderden, zijn de militairen niet uit de kleren ge weest. Met liefscliroegvliegtui- gen, snelboten en vrachtwagens werden mensen gered. Soms had den de slachtoffers 17 uur of lapger op het dak van hun wo-) ning vertoefd alvorens te worde,, gered. Duizenden militairen hebben de reparatie van vernielde brug gen en wegen ter hand genomen. In de districten Warburg, Wal deck, Büren én Paderborn (Hes sen) zijn 24 bruggen vernield. Minister Weyer van Noord rijnland-Westf alen verklaarde zondag dat het aan het leger en aan de Navo-strijdkrachten te danken is, dat het aantal slacht offers zo laag is gebleven. In Lippstadt was men de situ atie zondag nog niet meester. Wegens de hoge waterstand kon den de Duitse soldaten en de Belgische pioniers slechts in kleine groepjes opereren. Met 4000 zandzakken en 30 op vrachtwagens geplaatste pompen trachtte men hier het water te keren. De ziekenhuizen in de De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal dinsdag weer bijeenkomen ter bespre king van de toestand in de Do minicaanse republiek. De voor zitter van de raad, de Rus Moro- zov, belegde de bijeenkomst naar aanleiding van een klacht van het „constitutionalistische bewind" van Caamano tegen de troepenmacht van de organisatie van Amerikaanse staten (O.A.S.). In een telegram aan secretaris-generaal Oé Thant had „de minister van buiten landse zaken" van Caamano ge zegd, dat de O.A.S-militairen en kele toegangswegep tot de door de „constitutionalisten" in San Domingo bezette zone hadden afgesloten. De V. N.-vertegenwoordiger in San Domingo, Mayobre, heeft in een rapport aan Oe Thant meegedeeld dat de economische toestand in de Dominicaanse re publiek de laatste weken nog slechter is geworden. Volgens Mayobre is het dringend nood zakelijk, dat zo spoedig mogelijk een politieke oplossing wordt be reikt, die vergezeld zou moeten gaan van et noodprogramma voor buitenlandse financiële en technische hulp. De economische toestand was „buitengewoon ernstig". Vooral de landbou wers in de Dominicaanse repu bliek waren zwaar getroffen. In het rapport, dat aan de veiligheidsraad is voorgelegd, wordt ook aandacht besteed aan de gevallen van schending van de mensenrechten in de repu bliek. Een van de „ernstigste as pecten" was ,dat waarbij mensen die gearresteerd zouden zijn -* spoorloos verdwenen waren. „Vermoed wordt dat vele van deze vermisten ter dood zijn ge bracht', aldus Mayobre. Juli 19 4.43 20.49 23.30 10.32 20 4.44 20.48 23.44 11.43 21 4.45 20.47 23.59 12.57 22 4.46 20.45 14.14 stad maken gebruik van nood- aggregaten van het leger om de stroomvoorziening op gang te houden. Enkele gemeenten in Noord- Hessen, o m. Elmarhausen en Tendelburg in het district Hof- geismar, waren zondag nog van de buitenwereld afgesneden, WARM EN DRUKKEND Het K. N. M. I. deelt mede: Gedurende het weekemde ver plaatste een hogedrukgebied zich langzaam van Schotland naar mid den Scandinavië. Aan zijn zuide lijke flank handhaafde zich een noordelijijke stroming. Intussen ar riveerde bij Ierland een Oceaan- depressie, die luchtdrukdalingen veroorzaakte in West-Frankrijk, b'j het Kanaal en in West-Engeland. De depressie zwenkt scherp af naar het zuidoosten. Maandagochtend om 7 uur lag het centrum ten zui den van Ierland. Onder invloed van deze depressie is de strorning van continentale lucht gedraaid naar zuidoostelijke richting en is war mere lucht gaan binnenstromen, waarin de bewolking voor een groot deel oplost. Voor morgen wordt warm en drukkend weer ver wacht waarbij de temperaturen In het binnenland tot boven 25 gra den oplopen. Voorts zal het over wegend zonnig zijn, maar er be staat in de middag of avond kans op het voorkomen van lokale warmteon weders Weerbericht medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Warm weer Vrij warm weer mef zonnige perioden en later op de dag kans op een lokale regen- of onweers bui. Zwakke tot matige zuidoos telijke wnd, aan de kust tijdelijk zeewind. In de nacht en ochtend hier en daar mist. DINSDAG 20 JULI v.m.. Breskens 6.04 Terneuzen 6.39 Hansweert 7.19 Walsoorden 7.29 WOENSDAG 21 JULI v.m. n,rai, Breskens 6.40 6.59 Terneuzen 7.25 7,34 Hansweerd 8.05 8.14 Walsoorden 8.15— 8.24

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1