Ontslagen Griekse premier roept volk op tot verdediging democratie" MUL McNamara in Saigon aangekomen Mont Blanc-tunnel geopend door twee presidenten Het onderhoud Kosygin- Harriman HET WEER Westduitse deelstaten door noodweer geteisterd SLAAPZAKKEN .EIGEN HAARD' Strenge veiligheidsmaatregelen de ZATERDAG 17 JULI 1065 21e Jaargang - No. 6480' Y"^j' rr Staatsbestel geschonden „Belachelijk" Geen meerderheid Delicaat Opnieuw demonstraties G ASVERWARMING Hoogwater Zon- en Maanstanden Voorteken Tendens tot toenadering Openhartig gesprek Artillerie uit Nieu w-Zeeland Dalat weer te bereiken Het Amerikaanse leger Amerikaanse soldaat uit gevangenschap Dader aanslag in Saigon gearresteerd Weerbericht Geen kernoorlog Watersnood in Korea L «M de Bande ixcawCQ®* es AdmtelrtHttto.igwM! BtaMwml TWetoce: 01180 S0T8 Gironummer; 38190 Ai»m*«ftentsprija 8,00 p» kwartaal; p« maand ƒ2,20; per week 53 ct Losse n» 11 et DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen De donderdagavond ontslagen Griekse premier Papandreoe heeft een beroep op het Griekse volk gedaan, „de democratie te verdedigen" en hem te steunen „in de nieuwe onverbiddelijke strijd" die hij gaat voeren. Papandreoe voorspelde weer aan de macht te zullen komen. Het staatsbestel is geschonden. Een groep verraders heeft de regering op zich genomen, zo zei Papandreoe in zijn bood schap tot het volk, die de Griek se radio in zijn laatste uitzen ding van donderdag omriep. De nieuwe premier, Athanassiades- Novas, voor wiens houding Pa pandreoe geen woorden zei te hebben, had zich volgens de af gezette premier in het paleis verborgen gehouden om direct beëdigd te kunnen worden. „Ik doe e„n beroep op het gehele Griekse volk arbeiders, boe ren en jongeren de democra tie te verdedigen en mij te steu nen in mijn nieuwe onverbid delijke strijd. Ik beloof u dat ik zal terugkomen?", aldus Papan dreoe. Deze verklaring wijst erop, dat Papandreoe niet van plan is zich bij de gang van zaken neer te leggen en doet vrezen dat een bittere strijd in het verschiet ligt tussen hem en de koning, die zich gesteund weet door het leger en de rechtse groeperin gen. Papandreoe sprak in zijn ver klaring van „een belachelijke staatsgreep", waarmee de nieu we regering aan het bewind is gekomen. Intussen heeft koning Con- stantijn donderdagavond drie brieven, die hij kortgeleden aan Papandreoe zond, laten publice ren. Deze vormen een aanklacht tegen de oud-premier die er on der meer van wordt beschul digd de kwestie van de geheime militaire organisatie „Aspida" in (Adv.) UW ADRES voor vanaf 30,95. SPORTHANDEÏ, NOORDSTRAAT 76 de doofpot te hebben willen stoppen. Met behulp van deze organisatie zouden de leiders van Papandreoe's centrum-unie partij hebben getracht het leger in hun macht te krijgen. Het lijkt twijfelachtig of de nieuwe regering in het parle ment een meerderheid zal halen. De centrum-unie-partij van Pa pandreoe beschikt over 171 van de 300 zetels. De nieuwe leiders, leden van de rechtervleugel van deze partij, zouden er daarvan 44 moeten krijgen om de meer derheid van 151 stemmen' te be reiken. Dit is, zo meent men in Athene, lang niet zeker. Aange nomen wordt dat zij kunnen re kenen op de steun van de radi cale nationale unie (99 zetels) en die van de (rechtse) progres sieve partij (8 zetels). Kringen die in nauw contact staan met Papandreoe zeiden donderdagavond, dat de meeste van de 171 afgevaardigden van de centrum-unie-partij en bijna alle ministers uit het oude kabi net een verklaring hebben on dertekend. waarin zij zich ver zetten tegen de nieuwe rege ring. Naar nader wordt vernomen riep Papandreoe in zijn verklaring het „democratisch-gezinde volk" nog op „de groep verraders aan de kaak te stellen en vreed zame betogingen tegen het ver raad op touw te zetten". In ziji brieven aan Papan dreoe verklaarde de koning on der meer, dat de toestand in het land verontrustend was en naar zijn mening radicale maatrege len vereiste. De toestand Was abnormaal geworden van het moment waar- nn de rechtstreeks onder Papan dreoe ressorterende geheime dienst binnen de strijdkrachten een geheime revolutionaire or ganisatie had gevormd „met als enig doel de grondwet uit te schakelen en een dictatuur in te stellen". Na Panandreoe te hebben verwe'en dat hij deze zaak in de doofpot had willen stoppen zei de koning, dat hij er niet langer on moest aandringen op dit ogenblik zelf de porte feuille van defensie in handen te kriigen. „Dat zou uw per soonlijk aanzien ernstig scha den". aldus de koning, „want zo als ik u al in rniin eerste brief schreef, is uw positie in ver band met de kwestie van de sa menzwering in de striidkrachten sinds enige tnd buitengewoon delicaat geworden". In het centrum van Athene zijn vrijdagavond opnieuw de monstraties voor ex-premier Pa pandreoe begonnen. Bij botsin gen met de politie werden twin tig personen gewond, veertig mensen werden tot dusver ge arresteerd. De winkels hebben hun luiken gesloten. Demon stranten liepen met leuzen als „Novas verrader, het volk wil je niet, democratie, democratie". Inmiddels is de samenstel ling van de nieuwe Griekse re gering bekend geworden, zoals deze vrijdagavond de eed voo: de koning heeft afgelegd. De nieuwe premier en minis ter van nationaal onderwijs Georges Athanassiadis-Novas, is 72 jaar oud. Na zijn rechtenstudie werd hij journalist. In 1926 ging hij in de politiek en werd in Aetoloachar- nia als afgevaardigde gekozen. Na de Duitse bezetting, in 1944, trad hij toe tot de liberale par tij. Zeventien jaar later werd hij lid van de partij van Papan dreoe. de „unie van het cen trum". Hij is getrouwd met een Ita liaanse. (Adv.) Advertentfeprïjs per imtf 18 et; minimum pa advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties* (géén handels advertenties) S regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. SCANDINAVISCHE JONGEREN EREN DUITSE VERZETSSTRIJDERS Bij het gedenkteken voor de Duitse verzetsstrijders in de tweede wereldoorlog in Berlijn- Ploetzensee hebben Noorse en Deense jongeren een dezer da gen een krans gelegd en een kor te herdenkingsbijeenkomst ge houden. De foto toont de jongelui bij het gedenkteken. ICAdvJ Een begrip vuui Erkend Gasfitter VIooswijkstraat 7-8 Terneuzen WEEBSVERBETERING Dep langgerekt gebied van ho- ce luchtdruk strekt zich van het zeegebied voor Noorwegen via de Britse eilanden in zuidelijke rich ting uit tot over de Golf van Bis- caye. Boven midden-Europa en de' Balkan bevindt zich een vlak lagedrukgebied dat gevuld is met warme lucht waarin de middag- temperatuur waarden bereiken van omstreeks 30 graden. In de ZATERDAG 17 JULI v.m. n.m. Breskens 4.15 4.23 Terneuze< 4.50 4.58 Hansweert 5.30 5.38 Walsoorden 5.40 5.48 ZONDAG 18 JULI v.m. Breskens 4.50 Terneuzen 5.25 Hansweert 6.05 Walsoorden 6.15 MAANDAG 19 JULI v.m. Breskens 5.25 Terneuzen 6.00 Hansweert 6.40 WSlsoorden 6.50 n.m. 4.55 5.30 6.10 6.20 n.m. 6.29 6.04 6.44 6.54 Juli 17 4.40 20.51 23.01 8.11 18 4.41 20.50 23.16 9.21 ',9 4.43 20.49 23.30 10.32 20 4.44 20.48 23.44 11.43 hogere luchtlagen evenwel is een denressie aanwezig boven Frank rijk die een slechtweergebied met regen en onweer het afgelopen etmaal heeft geactiveerd. Vooral het midden en zuiden van ons land en oostelijk hiervan gelegen gebieden in Duitsland hebben daarvan hun deel meegekregen. Viel er bij ons plaatselijk 15 tot 20 mm regen, in West-Duitsland kwamen hierbij bovendien nog hevige onweersbuien tot ontwik keling, die hier en daar 30 tot 40 mm regen brachten. De slechtweerzone komt voor in het overgangsgebied tussen droge lucht met weinig bewol king die met een noordoostelijke wind wordt aangevoerd uit Scan dinavië en vochtige lucht met veel bewolking die stagneerde boven West-Duitsland en ons land. Het laat zich evenwel aan zien dat de slechtweerzone zich langzaam zal verwijderen naar België en noord-Frankrijk en wellicht daar aan activiteit zal inboeten. Vanuit het noorden breidt een weersverbetering zich over ons land uit. Deze wordt in het waddengebied het eerst merkbaar. Helaas houdt het eer der genoemde hogedrukgebied vooral aanvankelijk nog een vrij krachtige wind uit noord tot noordoost in stand. Maar brekende bewolking en later in intensiteit toenemende zonnestraling zullen het weer de komende dagen toch een belang rijk aangenamer karakter gaan verlenen, ook al zullen de tempe raturen in eerste aanleg nog maar tot omstreeks 20 graden in het binnenland en circa 17 gra den aan zee onlooen. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De Amerikaanse minister van defensie, Robert McNamara, en de nieuw benoemde Amerikaan se ambassadeur in Zuid-Viet- nam, Henry Cabot-Lodge, zijn vrijdag per vliegtuig in Saigon aangekomen. Met het oog op hun aankomst waren strenge vr 'iigheidsmaatregelen getrof fen. Het vliegveld was afgezet door zwaargewapende Ameri kaanse militairen. Bij zijn vorige bezoek aan de Zuidvietnamese hoofdstad in mei van het vorig jaar werd Mc.Na- mara bijna het slachtoffer van een bomaanslag maar het plan werd verijdeld en de vietcong- man die de bom onder een brug op de weg van het vliegveld naar de stad had geplaatst, werd gegrepen en later in het open baar doodgeschoten. In het gezelschap van Mc-Na- mara en Cabot Lodge bevonden zich generaal Wheeler, de chef van de Amerikaanse generale staf, en andere Amerikaanse fuctionarissen. Naar gemeld worden stappen overwogen om de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam te versterken. De uit Amerika aangekomen functionarissen zul len overleg plegen met generaal William Westmoreland, de Ame rikaanse militaire bevelhebber in Zuid-Vietnam, brigade-gene raal Ngoejen Hoeoe Co, de Zuid vietnamese minister van defen sie, die pas benoemd is tot voor zitter van de gezamenlijke gene rale staf, en andere Amerikaan se en Zuidvietnamese autoritei ten in Saigon. Mc.Namara zal tijdens zijn vijfdaags bezoek ver scheidene provinciale centra be zoeken, maar om veiligheidsre denen is zijn programma niet bekendgemaakt. De presidenten van Frankrijk en Italië, Charles de Gaulle en Giuseppe Saragat, hebben vrij dagmorgen om. 1.1.05 uur de langste autotunnel ter wereld geopend. Hij is 11,6 km lang en er is zes jaar aan gewerkt. Over enkele dagen wordt de tunnel voor het verkeer, vrijgegeven. Na een sobere plechtigheid in Chamomx aan de Franse kant reden de open auto met de twee presidenten en de begeleidende voertuigen de tunnel in om er 'n kwartier later in Courmayeur in Italië uit te komen. Men vertrok bij regenweer en kwam aan in stralende zonneschijn. In Courmayeur hielden de presidenten een toespraak. Sara gat noemde de tunnel een sym bool van de Frans-Italiaanse vriendschap. „Wij moeten ook vorderingen blijven maken op ander gebied, waar Frankrijk en.. Italië al jarenlang, samenwerken. De tunnel moet een voorteken zijn van een samengaan in gro ter verba:--1, waarnaar onze vol- ker en andere verbonden volken uitzien", aldus Saragat, duidelijk doelend op de Europese samen werking. President De Gaulle noemde de tunnel een uitzonderlijk tech nische prestatie van groot econo misch belang. Hij bracht Frank rijk en Italië dichter bij elkaar. De tendens tot grotere toenade ring was ook elders werkzaam. Toen De Gaulle aan het eind van zijn rede was gekomen, overhan digde een jonge man hem een brief van de afdeling Turijn van de Europese federalisten, waarin wordt gepleit voor een Europese federatie met economische en politieke integratie. De twee presidenten vertrok ken vervolgens met bun minis ters van buitenlandse zaken naar een villa in de buurt van Cour mayeur voor een bespreking, die wel over de crisis in de E.E.G. zal zijn gegaan. Het gesprek tussen beide pre sidenten duurde anderhalf uur. De laatste helft ervan werd mede bijgewoond door de Franse en Italiaanse ministers van buiten landse zaken. Volgens Franse en Italiaanse zegslieden betrof het onderhoud, dat in een sfeer van grote open hartigheid en hartelijkheid ver liep, voornamelijk de Europese kwestie. Beide staatslieden licht ten hun standpunt toe. Mocht het gesprek geen verandering in deze standpunten hebben ge bracht, dan heeft het toch in elk geval het nut gehad dat. over en weer beter begrip is ontstaan, zo zei men. In Wellington heeft de Nieuw- zeelandse minister van defensie, Dean Eyre, meegedeeld dat het grootste deel van de voor Zuid- Vietnam bestemde Nieuwzee- landse artillerie-eenheid donder dag op de luchtmachtbasis Bien Hoa is aangekomen. De rest zal binnen enkele dagen volgen. De Zuidvietnamese verkeers weg nr 20 van Saigon naar Da- lat is sinds vrijdagochtend weer voor het verkeer opengesteld, zo is uit goede bron vernomen. Da- lat dat 250 kilometer ten noord oosten van de hoofdstad ligt, is enkele weken afgesneden ge weest doordat een gedeelte van de weg door vietcongstrijders was bezet. Er was een luchtbrug georganiseerd om de stad te be voorraden. Op aanbeveling van de gene rale staf te Washington zal het aantal Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam tegen het einde van dit jaar 179.000 man bedra gen, zo is uit goede bron in Washington vernomen. Er zal echter geen beslissing genomen worden voordat de minister van defensie, Mc.Namara, uit Viet nam is teruggekeerd. Wanneer de aanbeveling van de generale staf wordt aangeno men, zullen twee of drie volledi ge divisies landstrijdkrachten in Zuid-Vietnam zijn, in ieder ge val de derde divisie mariniers en de eerste infanterie-divisie. De drie afdelingen van de strijdkrachten hebben het plan ingediend bij het ministerie van defensie, 200.000 tot 220.000 re servisten onder de wapenen te roepen wanneer de president zou besluiten, wat steeds waarschijn lijker wordt, bepaalde categorie- en reservisten te mobiliseren ter aanvulling in Vietnam. Het zou hier gaan om 120.000 reservisten en leden van de nationale gar des, 40.000 marine-reservisten en 44.000 van de marine alsmede 20.000 leden van de nationale luchtmacht-garde en de reserve. Een in november door viet- eong-strijders gevangen genomen Amerikaanse soldaat is levend teruggevonden en bevindt zich nu in een Amerikaans leger kamp in Zuid-Vietnam. De Ame rikaanse militaire woordvoerder die dit in Saigon meedeelde, wil de verder niets hierover zeggen, ook niet of de militair door de vïetcong was vrijgelaten. Naar de politie van Saigon heeft meegedeeld, is de dader van de bomaanslag tegen een drijvend restaurant in Saigon (op 25 juni jl.) gearresteerd. De man heeft een bekentenis afge legd. Bij deze aanslag vielen inder tijd 44 doden en 80 gewonden. ,.nl In de Westduitse deelstaten Nedersaksen, Noordrijnland- Westfalen en Hessen is door on weer en zware reeds 48 uur du rende en nog aanhoudende regenval een noordsituatie ont staan. De Westfaalse districten War burg, Büren en Paderborn zijn vrijdagavond tot rampgebied verklaard. De spoorwegen rond om Warburg, tussen Kassei en Padernborn, staan onder water. Hefschroefvliegtuigen van de Westduitse „Bundeswehr" zijn medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Noordoostelijke wind Aanvankelijk nog veel bewol king, maar van het noorden uit geleidelijk brekende bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige wind uit noord tot noordoost. Maximumtemperaturen van om streeks 17 graden aan zeo tot circa 20 graden in het binnen land. Het onderhoud dat Sowjet-pre- mier Kosygin en de Amerikaanse reizende ambassadeur Averoll Har- riman donderdag in Moskou had den, was natuurlijk belangwekkend maar heeft geen wijzigingen in de reeds bekende standpunten of een nieuwe ontwikkeling te zien ge geven. De verklaring is vrijdag door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken uitgegeven naar aanleiding van speculaties dat de Sowjethouding aangaande het Vietnamese vraagstuk moge lijk was gewijzigd. Kosygin heeft Harriman naar verluidt gezegd dat de Sowj et- regering van mening is dat de V.S. in Vietnam agressie plegen en dat de Amerikaanse lucht aanvallen op Noord-Vietnam moeten worden gestaakt, wil men de weg naar een vredesre geling effenen. Harriman zelf verklaarde vrij dagmiddag op het Rode Plein tijdens een televisieinterview in de open lucht dat het Vietname se vraagstuk niet een probleem is dat tussen de V.S. en de Sow- j et-Unie moet worden geregeld, maar een zaak van de Noord- en Zuidvietnamezen is. Hij liet ver der uitkomen dat zijn gesprek met Kosygin onder meer tot doel had gevaarlijke misverstanden te voorkomen. De ambassadeur was van me ning dat de huidige Sowjet- leiders evenmin als Chroest- jov in een kernoorlog ver wikkeld willen raken. ingezet om in het overstroomde Almetal, ten zuiden van Pader born, mensen van de daken der huizen te redden. In het plaatsje Hüsen zouden verscheidene men sen in levensgevaar verkeren. Bij het kasteel Neuhaus, in de buurt van Paderborn, wordt met alle macht getracht een brug over de Lippe voor instorten tè behoeden. In het Nedersaksische district Holzminden is een 68-jarige vrouw om het leven gekomen die door het hoge snelstromende water van de brug. weggespoeld werd. In de sterk gezwollen be ken en riviertjes drijven meu bels en kadavers van vee. Vele bruggen zijn voor het verkeer gesloten omdat zij dreigen in te storten. In noord-Hessen is een ge meente in het district Waldeck van de buitenwereld geïsoleerd. De ongeveer 800 inwoners van de plaats Külte moeten zich behel pen met de voorraden die het dorp heeft. Volgens latere berichten is het aantal doden in de drie genoem de deelstaten tot 7 gestegen. In midden-Korea zijn door overvloedige regenval overstro mingen veroorzaakt. Men vreest dat tientallen mensen zijn ver dronken. 40.000 zijn dakloos ge worden.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1