Rumoer om Griekse troon Met bromfiets naar het buitenland Radio en Televisie BEURSOVERZICHT DE NIEUWE STAATSLENING GESLAAGD E.E.G.-MIMSTERRAAD VAN 26 JULI BLIJFT OP EUROPESE AGENDA TRANSFERPERIODE AFGESLOTEN Nieuwe AJax-voorhoede van explosieve kracht Duivensport De Mariner-4 zendt foto's Vrijdag 16 juli 1965 Pagina 7 Het wereldvredes congres te Helsinki Te demonstratief A.s. maarsdag nader overleg AANDELEN A.K.U. FLAUW Averell Hamman sprak met Kosygin DE VRIJE ZEEUW Dat de koning op gespannen voet staat met zijn ministers, is een soort Griekse traditie. De oorzaken zijn zowel bij de vorsten te zoeken al bij hun onderdanen. De koningen - en trouwens ook vaak de koninginnen hebben zich nooit zo goed kun nen schikken in een wat sym bolische, grondwettelijke rol, waarschijnlijk vervuld van goe de gedachten aan de tijden toen de koningen van Grie kenland absoluut heersten. En omgekeerd bestaat er in Griekenland nog altijd een akelige herinnering aan deze tijden, juist bij de politici. Die zijn dan ook maar al te zeer geneigd om in dit vérband al rook te zien voor er vuur is. En nu is het weer zover. Terwijl de jonge koning Kon- stantijn op Korfoe de wacht hield bij de geboorte van zijn dochter, onderhield hij zich 'heel minzaam met de daar verzamelde pers - onder meer voetbalde hij met de reporters - maar zijn premier Papan- dreou behandelde hij minder vriendelijk. LISTIGE VOS Nu is de 77-jarige Papan- dreou niet bepaald een figuur die over zich laat lopen en er hing dus al een danig conflict in het verschiet waarbij de lis tige oude vos het graag zover had latenkomen dat de koning hem de laan uitstuurde. Dat immers zou aanleiding zijn ge weest voor nieuwe verkiezin gen en daarvoor is Papan dreou op dit moment zeker niet bang. Maar het koningskind kwam juist op tijd om dit te verhin deren, Er kwam onder de om standigheden een wat vriende lijker contact tussen vorst en eerste minister, waarbij de laat ste waarschijnlijk net iets han diger speelde dan de onerva. ren Konstantijn. Waar het om gaat is minis ter Garoufalias, die defensie beheert. Die post gaat de ko ning zeer ter' harte, uiteraard, want hij is zelf opperbevelheb ber. En in Garoufalias had hij een goede gevonden, die zelfs ietwat te scheutig was naar mening van zijn collega's met het predikaat „koninklijk" dat hij op krijgsmachtonderdelen plakte. ANDERE BETEKENIS In de kringen van Papan- dreou werden die erenaampjes koninklijke niet gezien als een weinig zeggend bordje in de geest van hofleverancier, maar als een poging de koning zon der meer een stuk leger ca deau te doen. Daarbij komt dat in het leger nogal wat gis ting is - ook al naar oud Grieks gebruik - en dat zou tot sabo tage van verscheidene rege ringsmaatregelen aanleiding hebben gegeven. Naar verluidt met Garoufalias als inspirator. Papandreou wenste dus kos te wat kost Garoufalias kwijt te raken. De koning en Garou falias zelf verzetten zich te gen pogingen het leger te „zuiveren", wat naar zij vre zen het moreel van de troepen zou schaden. Papandreou schijnt nu van de koning gedaan gekregen te hebben dat Garoufalias in derdaad moet opkrassen. In menig land zou daarmee de kous af zijn. In Griekenland ligt dat allemaal wat moeilij ker. Garoufalias schijnt het al lemaal niet zomaar te nemen. En er tekent zich al een ver volg op de politieke strijd af, waarbij als zo vaak het ko ningshuis weer eens niet bo ven de partijen staat, maar vereenzelvigd wordt met een er van. Een griezelige situatie, juist omdat ze een teken er van is dat de Griekse troon nog al tijd niet al te stevig staat. (De afloop van dit politieke spel vond gisteren zijn- bekroning ni de onverwachte beëdiging van een nieuwe premier en de „af zetting" van Papandreou). STRAUSS IN HET GELIJK GESTELD Een rechtbank in München heeft de vroegere Westduitse mi nister van defensie Franz Josef Strauss donderdag grotendeels in het gelijk gesteld in een proces dat Strauss tegen het blad „Dor Spiegel" had aangespannen. Het blad moet een reeks beschuldi gingen van corruptie schrifte lijk intrekken en Strauss een schadevergoeding van 25.000 mark betalen. Dodelijk verkeersongeluk Op het kruispunt Ringbaan ZuidNieuwe Goirlesesweg in Tilburg is woensdagnacht de 44- jarige bromfietser A. J. C. Beuk- man by het oversteken van de Ringbaan door een personenauto aangereden en om het leven ge komen. De man, afkomstig uit Tilburg, wever van beroep en vader van drie jonge kinderen, werd in de middenberm geslin gerd, waarbij hij met het hoofd tegen een paal terechtkwam. Ongehuwde moeder veroordeeld De ongehuwde Schiedamse vrouw die vorig jaar december haar pasgeboren kind doodde, is donderdagmorgen door de recht bank in Rotterdam veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. Het vonnis van de rechtbank was conform de eis van de officier van justitie. De 42-jarige mej. T. M. had het kind, haar vierde, 20nder enige hulp ter wereld gebracht. Uit angst voor haar omgeving raakte ze daarna in paniek en wurgde het kind. Zij deed het lichaampje in een tas, die ze ne gen dagen later in een polder vaart gooide. In het psychiatrisch rapport werd mej. M. in belangrijke mate verminderd toerekeningsvatbaar geacht. Vannacht om twaalf uur viel iet scherm. De transfermarkt in >ns voetbal, waarop de verénï- »ingen hun aan- en verkopen hebben kunnen doen en de spe lers de gelegenheid hadden zich in een ander (club) jasje te ste ken, werd officieel gesloten. De balans kan worden opgemaakt. De resultaten zullen in het ko mende seizoen moeten uitwijzen, of het geld goed besteed is. Tot de clubs die het diepst in de geldbuidel hebben getast, be hoort de Amsterdamse ere-divi- sieclub Ajax. Waren de Amster dammers reeds verantwoordelijk voor de record-transfer, die het vorige jaar met GVAV tot stand kwam over Klaas Nuninga, zij hebben dit record in deze trans ferperiode overtroffen om Henk Groot wederom in de gelederen te krijgen. Na..een,tweejarig ver blijf bij Feijenoord keerde de blonde Zaanse, international te rug bij Ajax. Naar verluidt zou hiermee een bedrag van 400.000 gulden gemoeid zijn geweest. Ook Co Pirns zal het Ajax-shirt weer dragen, na bij Kaiserslau- tern furore te hebben gemaakt. Een omstreden figuur is hij ook daar gebleven, die het noch de scheidsrechter noch zijn tegen standers gemakkelijk heeft ge maakt. Met Sjaak Swart, Klaas Nuninga en Piet Keizer zal XERXES KOCHT RADOVIC Xerxes heeft donderdag twee nieuwe spelers gecontracteerd. De Rotterdamse eerste-divisie- club nam de 28-jarige voorhoe despeler Radovic over van Par- tizan Belgrado en kocht kant- half Rob Jacobs van Feijenoord. Radovic heeft enkele malen deel uitgemaakt van het nationale team van Zuid-Si avië. Voorts heeft Xerxes rechts half Damen uitgeleend aan Ex celsior. iirpnwen RENTMEESTER DERDE TE OOSTENDE De Belg Gustave Desmet heeft donderdag in Oostende een wie lerwedstrijd voor profs over 165 km gewonnen in 4 uur en 5 min. De Zeeuwse renner Piet Rent meester werd in dezelfde tijd derde. Piet van Est eindigde als tiende met een achterstand van 15 sec. PRIJSVLUCHT UIT ANGERVILLE „Recht voor Allen" - Sluis Snelheid eerste duif 1582 m; laatste priiswinnende duif 1289 m. 1. I. Aalbregtse: 2. J. van Ommen; 3. M. van Boven; 4. J. da Zutter; 5. F. Coppens. hij de nieuwe aanval vormen, die op papier van een explosieve "kracht moet zijn. In Gert Bals van P.S.V. vond Ajax een nieu we doelverdediger als opvolger van de naar het amateurvoetbal teruggekeerde Hoogerman. PETERSEN NAAR N.A.C. Tegenover deze uitgaven ston den voor Ajax ook baten. De in de voorhoede overbodig gewor den Peet Petersen en Vesters werden verkocht aan het gede gradeerde N.A.C.De gebroeders Henk en Siem Tijn keerden te rug naar hun oude club Alk maar en Visser zal ongetwijfeld een versterking betekenen voor Blauw Wil. FEIJENOORD NAM FULL-PROFS IN DIENST Behalve Henk Groot verliet nog een tweede tonspeler Feije- noords kammoensformatie, na melijk de 25-jarige „Pummy" Bergholtz. In de Belgische ster- renploeg van Anderlecht is een plaats voor hem ingeruimd. Ver der gingen weg bij Feiienoord Frans van Galen (naar Holland Sport) en Jan Hordijk (naar G.V.A.V.). Voor de opengeval len plaatsen trok Feiienoord aan de internationaal Piet Fransen van G.V.A.V., de. -oud-Rotter dammer Cocky Luyten van N.A.C. en Hebby Weering van Enschede. Een belangrijke stap op de weg naar full-professiona- lisme zette Feiienoord door twee jonge spelers in vaste dienst te nemen: de 19-jarige Kick van der Vall, die reeds verscheidene keren in het eerste elftal uit kwam, en de even oude Wim Jansen. DAAN SCHRIJVERS MOET WENNEN Ofschoon Schrijvers in Eind hoven geen onbekende is, zal hij toch wel even moeten wennen. Men was bij P.S.V. zo vertrouwd met de steunpilaren Roel Wiers- ma en Toon Brusselers. Beiden gaan hun „oude dag" bij een an dere vereniging doorbrengen: Wiersma bij Eindhoven, Brusse lers bij de nieuwe combinatie F.C. Den Bosch. Als vervanger voor Bals con tracteerde P.S.V. de 24-jarige Duitser Horst Dieter Strich van Kaiserslautern. INTERNATIONAAL Het topelftal van de F.C. Twenthe wordt het meest inter nationaal .Naast Köhn en de Hongaar Nemes, die beiden door de K.N.V.B. in verband met hun langdurige verblijf in Nederland niet meer als buitenlander wor den beschouwd, contracteerde de F.C. Twenthe de van Enschedese Boys komende Zuidslaviër Bu- latovic en de Duitser Heinz Höhner, afkomstig van de Mei- dericher S.V. Er is geen verandering geko men in het voornemen van Ita lië om de ministerraad van de Europese economische gemeen schap op 26 juli in Brussel bij een te roepen. Dit is gebleken op de verga dering van permanente ver tegenwoordigers van de E.E.G.- landen, die donderdag weder om zonder de Franse afgevaar digde in Brussel is gehouden. Op de zesde en laatste dag van het wereldcongres voor de vrede, dat in Helsinki is gehou den, heeft de speciale commis sie voor het vraagstuk-Vietnam het „Amerikaanse imperialis me" opnieuw veroordeeld. „De Amerikaanse agressie in Viet nam is een flagrante schending van de heilige rechten op onaf hankelijkheid, souvereiniteit en eenheid van het Vietnamese volk, zoals deze in Genève in 1954 zijn vstgelegd". De com missie steunde de verklaringen van de vertegenwoordigers van de vietcong en van Noord-Viet- nam, die terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Viet nam hadden geëist. Het voor stel van president Johnson tot het houden van onvoorwaarde lijke onderhandelingen heeft vol gens de commissie slechts „het camoufleren van de uitbreiding van de oorlog" ten doel. Een de finitieve resolutie inzake Viet nam is bij de sluitingsplechtig heid van het congres door de Franse schrijver Jean Sartre in gediend. De Amerikaanse afgevaardig de zei dat de congressisten zich méér bezig hielden met „het ver zekeren van een overwinning van de vietcong dan met het voorbereiden van de vrede". Een andere commissie beschul digde de Westduitse regering van het voorbereiden van een oorlog. „Het bestaan van de twee Duitse staten moet door allen w.rden erkend en geen enkele grenswijziging kan geschieden". De commissie voor ontwape ning meent dat de atoombewa pening de veiligheid van de lan den niet verzekert, omdat niet wordt voorkomen dat meer lan den in het bezit van kernwapens komen. Verwacht wordt dat Italië, dat het periodieke voorzitterschap in de E.E.G. bekleedt, slechts van het bijeenroepen van de mi nisterraad zal afzien indien Bel gië en Luxemburg zouden wei geren daaraan deel te nemen. Tot dusver is dat echter niet ge beurd zodat 'de eerste ministe riële byeenkomst van de E.E.G. na de breuk van 30 juni met Frankrijk als gevolg van het mislukken van de onderhande lingen over de landbouwfinan- ciering nog steeds op de Euro pese agenda staat. In Brussel wordt gewerkt aan een oplossing voor de voorwaar den, die door België en Luxem burg worden gesteld voor het bijwonen van de ministerraad. Beide landen wensen te voorko men, dat de vyf partners van Frankrijk in de E.E.G. een gron dige bespreking zouden gaan wij den aan nieuwe voorstellen van de Europese commissie om uit de crisis in de „zes" te geraken. Een dergelijke bespreking zou volgens de regeringen in Brus sel en in Luxemburg de verga dering ,',të demonsftatlef"'maken en bovendien willen zij vermij den, dat een eventueel resultaat daarvan aan Frankrijk zou wor den voorgelegd als iets dat slechts kan worden aanvaard of verworpen. In Europese kringen wordt dan ook verwacht, dat de Europese commissie de eventuele nieuwe voorstellen wel op 26 juli ter sprake zal brengen, maar dat een uitputtende bespreking zal worden verschoven tot een later tijdstip. Inmiddels is de Europese com missie er nog niet in geslaagd het interne beraad over wijzi ging van de voorstellen voor gemeenschappelijke financiering van de landbouw, het scheppen van eigen financiële middelen van de gemeenschap en budge- taire controle van het Europese parlement in Straatsburg, die tot de crisis vn 30 juni hebben ge leid, te voltooien. Vernomen wordt dat de Europese commis sie a.s. maandag het overleg zal voortzetten.' Let op voorschriften en gedragsregels in 't verkeer! Tienduizenden Nederlanders volgens een recent onderzoek van de R.A.I. circa 15 pet van alle bromfietsgebruikers gaan op hun bromfiets met vakantie. Dat is verklaarbaar: de hedendaagse brommers zyn geconstrueerd voor duo-ryden, terwijl alles is gedaan om het rijcomfort,de wegligging en de betrouwbaarheid zo hoog mogelijk op te voeren. Gezien de technische ontwikkeling vormen ook hellingen van 10 tot 12 procent geen belemme ringen meer. In de komende weken zullen weer duizenden er met de brommer op uit trekken. Er is slechts één voorwaarde, n.l. dat de bromfiets technisch in prima conditie verkeert. Uiter aard moet aan een aantal for maliteiten worden voldaan, zoals een geldig paspoort of toeristenkaart voor de berij der en duo-passagier (in een groot aantal landen kan wor den volstaan met een paspoort, dat niet langer dan vijf jaar is verlopen) en een groene kaart als bewijs van verzekering tegen wettelijke aansprake lijkheid. Deze kaart moet men aanvragen bij de verzekerings maatschappij, waar de W.A.- verzekering voor de bromfiets is afgesloten. Ook is in alle gevallen een NL-plaat of -transfer voorgeschreven. Uitzonderingen Voor toeristische tochten per bromfiets naar de Westeuro- pese landen is voor de tijde lijke invoer van deze tweewie- Ier in het algemeen geen car net of triptiek meer vereist. Maar op deze regel zijn uitzon deringen: b.v. in Engeland vraagt men een tijdelijk toe gangsbewijs. kosteloos ver krijgbaar bij de kantoren van de A.N.W.B. of bij de douane in de haven van aankomst. Zo zijn er afwijkende regels om nog een voorbeeld te noe men: in West-Duitsland wordt nog wel eens gevraagd naar een z.g. „Bestatigung", waarin wordt verklaard dat voor het berijden van een bromfiets in Nederland geen rijbewijs is vereist en daarom verdient het aanbeveling zich vooraf op de hoogte te stellen. Hier volgt een beknopte samen vatting van de belangrijkste voorschriften voor de brom fietser in het verkeer, welke gegevens zijn ontleend aan de informatiebladen van de A.N. W.B.: België/Luxemburg: geen maxi mum snelheid; gebruik van rijwielpaden is verplicht; al leen personen van 18 jaar en ouder mogen een duopassa gier meenemen. Frankrijk: maximum snelheid 50 km; gebruik van rijwielpaden verplicht; het meenemen van een duo-passagier is toege staan, mits aanwezig zijn een duo-zadel of buddyseat en voetsteunen. Italië: maximum snelheid 40 km; bromfietsers worden niet op de autostrada toegelaten. ZATERDAG 17 JULI 1965 HILVERSUM I: 7.00 Meditatie; 7.05 Pianoduo: moderne muz.; 7.30 Nws; 7.40 Gewijde muz.; 7.55 Over weging; 8.00 Djinn, gevar. progr., 12.00 Angelus; 12.03 Lichte gram.; 12.24 Marktber.; 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.40 Religieus nws; 12.45 Overheids- voorl.: Geven en nemen; 12.55 Licht ensemble en licht orkest; 13.15 Everybody Happy!, tiener show; 14.10 Musicerende dilettan ten: dameskoor; 14.30 Voor de kleuters; 14.40 Metropole orkest en koorzang; 15.30 Signaal: documen tatie van en over jonge mensen; 15.50 Licht ensemble en licht or kest (opn.); 16.30 Lichte gram.; 18.00 Muzikaal toerisme met toe ristische tips; 18.50 Lichtbaken, lezing; 19.00 Nws; 19.10 Act.; 19.30 Omroeporkest: pop.-klass. muz.; 20.30 Drie van Elck wat Wils: ge- var. muziekprogc; 21.30 Reisoogst- zwerftocht door gedroomde en werkelijke werelden; 21.50 Lichte gram.; 22.20 Act. of gram.; 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws; 22.40 Over weging; 22.55 Stereo: Nieuwe klas. gram.; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws, och- tendgym. en soc. strijdlied; 7.20 Lichte muz. (gr.); 7.25 Van de voorpag., praatje; 7.30 Lichte gr.; 8.00 Nws; 8.10 Lichte orkestmuz. (gr.); 8.20 Wegwijzer: tips voor vakantie en snipperdagen; 8.30 Lichte gram.; 9.10 Klass. gram.; 9.35 Bariton en piano (gr.): klass. liederen; 9.40 Het is meer dan het lijkt, gesprek; 9.55 En toch vakan tie... I: vakantietips voor het ge zin; 10.00 Z.O. 135, gevar. progr.; 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 Actueel sportnws; 43.00 Nws; 13.15 Vara-varia; 13.20 Stereo: Lichte orkestmuz. en zangsol.; 13.40 Voor de twintigers; 14.15 Radio jazclub; 14.45 Groeien tegen de verdrukking in, toespraak; 15 00 Operetteklanken (gr.); 15.40 Boek bespr.; 16.00 Nws; 16.02 Dansork. (opn.); 16.25 Onbewoond.. inter view en gram.; 17.05 Stereo: Orgel kwartet; 17.30 Weekjoumaal; 18.00 Nws; 18.15 Comm. op het nws; 18.20 Tijd voor teenagers; 19.20 Voor de kinderen; 19.30 Stereo: Tango-rumba-orkest en zangsol.; 20.00 Nws; 20.05 Het einde van de reis, hoorspel; 21.20 Limburgs Symfonie orkest en solist (opn.): klass. en moderne muz.; 22.30 Nws; 22.40 Sport; 22.50 Een dag of tien praten: Congres van het I.V.V.V. in Amsterdam; 23.15 Z<j die van de zon leven, klankb.; 23.45 Licht instr. kwartet; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Festivaria; 12.25 Weerber., meded. en SOS-ber.; 12.30 Festivaria; 12.57 Progr.-overz.; 13.00 Nws en weer ber.; 13.20 Gevar. muz.; 14.00 Nws; 14.03 Noordzeefestival (15.00 Nws); 17.00 Nws, weerber. en mede' 17.10 Noordzeefestival; 18.00 N\v 18.03 Voor de soldaten; 18 Paardesportber.; 18.30 Lichte mu- 18.45 Sportkron.; 18.52 Lichte mir 19.00 Nws, weerber. en radiokro- 19.40 Klass. concertwalsen; 20 Amusementsmuz.; 21.00 Noordze- festival (21.45 Nws en ber.); 23.0 Nws; 23.05 Dansmuz.; 23.55 Nws TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND I: 16.00 Zomer sportpanorama; 16.55 Popey; 17.00 Robin Hood; 19.00 Nws in het kort; 19.01 Barend de beer; 19.06 Shindig: Amerik. tienerparty; 19.30 Top cat; 20.00 Journaal en weer- overz.; 20.20 Pianospel; 20.35 Tele- vizier; 20.50 The Saint; 21.40 In Carrousel van Carrell; 22.40 Jour naal; 22.45 Einde. NEDERLAND II: 20.00 Nws in het kort; 20.01 De ballade van de vier Amerika's: muziek en dans van de vier bevolkingsgroepen van Zuid-Amerika: De blanken; 20.50 Vrouwenlevens: Kamer alleen. 21.25 Hong Kong: 6. De vluchtelin ge; 22.15 Epiloog; 22.20 Einde. BELGIE (VI.): 19.30 Tijd voor u, sportprogr.; 20.00 Nws; 20.25 De wijkagenten, tv-feullleton; 20.50 't Is maar een woord, quizprogr.: 21.20 Sextet, int. variétéprogr.; 22.00 Suspens. Gezocht: medereizi ger, politiefilm; 23.00 Nws. West-Duitsland: maximum snel heid 40 km; gebruik rijwielpa den en Autobahnen verboden; het meenemen van een duo passagier is toegestaan, mits aanwezig zijn een duo-zadel, handgreep en voetsteunen. Oostenrijk: maximum snelheid 40 km; gebruik rijwielpaden verboden; een duo-passagier mag worden meegenomen, mits een duo of buddyseat en voetsteunen aanwezig zijn; voor kinderen t/m 6 jaar een kinderzitje. Zwitserland: maximum snelheid 40 km; gebruik autosnelwegen en rijwielpaden verboden; al leen kinderen tot 7 jaar moe ten op een kinderzitje worden meegenomen. Engeland: verkeer houdt links i.p.v. rechts; bromfiets gelijk gesteld aan motorfiets en moet zyn voorzien van een hoorn i.p.v. een bel; H.H.-kenteken- bewijs, verkrijgbaar bij de rijksdienst voor het wegver keer in 's-Gravenhage; inter nationaal rijbewijs, verkrijg baar bij de A.N.W.B. op ver toon van het H.H.-kenteken- bewijs en overlegging van een pasfoto. Spanje: geen maximum snelheid, het meevoeren van een duo passagier is verboden. Joegoslavië: op de brommer mag geen duo-passagier worden meegenomen; gebruik van autosnelwegen niet toegestaan. Het gesprek van de dag was gisteren in de beurszaal de in schrijving op de 5% procent Ne derlandse staatslening tegen 98' 4 procent tot een bedrag van ƒ200 miljoen, eventueel te verhogen tot 300 min. Pas 's avonds zou het resultaat van de inschrijving bekend worden, maar inmiddels gaf men zich druk over aan be spiegelingen. De voorlopige in druk was dat het met de in schrijving goed liep. Een tweede aspect van de beurs lag op de aandelenmarkt, waar AKU flauw was als gevolg van de teleurstelling over de kwartaalcijfers. De omzet van de bedrijven was ca. 7 min lager dan in het eerste kwartaal en dit veroorzaakte een daling voor AKU van tien punten tot 450. 's Middags kwam het fonds daar bovenuit op 452 tot 454. Philips leed wederom onder Amerikaans aanbod en ging twee gulden achteruit. Unilever ging omhoog naar 137, terwijl Kon. Olie zich slechts met moeite handhaafde. De handel was bij zonder stil. De scheepvaart trok de aan dacht door een lichte koersstij ging voor K.P.M. na de scherpe stijging van woensdag. De speculatieve belangstelling in dit fonds duurt nog voort. Ook Scheepvaartunie was vast. Cen trale Suiker werd in een open hoek verhandeld van 414 tot 422. De zes procent lening Enel Naar een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Mos kou donderdag heeft medege deeld, heeft Averell Harriman, de reizende ambassadeur van president Johnson, een gesprek van drie uur gehad met Sowjet- premier Kosygin. De woordvoerder las een kort communiqué over de ontmoeting voor, doch wilde daaraan geen eigen commentaar toevoegen. Hij beperkte zich tot de weergave van een verklaring van Harri man: „Wij bespraken mijn per soonlijke plannen in de Sowjet- Unie voor de volgende week". Op vragen of de kwestie-Viet- nam was besproken, antwoord de de woordvoerder: „Geen commentaar". Harriman is in Moskou aan gekomen voor wat officieel werd genoemd een „privé vakantie reis". Zijn bezoek gaf aanlei ding tot geruchten, dat hij zou trachten de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie wat de kwestie- Vietnam betreft dichter tot el kaar te brengen. Volgens het Sow jet-communi qué werd het onderhoud op ver zoek van Harriman gehouden. De Amerikaanse ambassadeur, Kohier, was erbij aanwezig, als mede het hoofd van de afdeling Noord-Amerika van het Russi- •che ministerie van buitenland se zaken, Smirnovski. In Moskou twijfelt men er niet ■an of Vietnam vormde het oornaamst eonderwerp van ge- wek. Kosygin staat maar zel en een gesprek van drie uur e, zo zegt men. De Mariner-4 is begonnen met het overseinen van de foto's die het ruimtevaartuig van de pla neet Mars heeft gemaakt, zo is donderdag in het ruimtecentrum van Pasadena bekendgemaakt. Het zou nog uren duren voordat men kon vaststellen of de foto's goed zijn. De uitzending van de op band opgenomen gegevens begon op het vastgestelde tijdstip, 13.41 uur Ned. tijd. Het scheen dat de bandopnemer normaal functio neerde. Uit verdere signalen had men afgeleid dat het apparaat mogelijk niet goed werkte. Het duurt ongeveer 8% uur voordat elke foto gereed is ge komen. Het was de bedoeling dat de Mariner 21 foto's van Mars zou maken. „Europa", uitgegeven op 95, werd geadviseerd op 94. Zoals bekend is deze lening geen suc ces geworden. Er kwam geen no tering tot stand in de aandelen Verschure en Gusto na het be richt over samenwerking tussen vijf scheepswerven. De cultuurfondsen lieten wei nig van zich merken. K.L.M. was vast gestemd en weerspiegelde daarmee de hogere koers in New York. Overigens was het opmer kelijk dat het beursplein zich weinig aantrok van het hogere niveau in Wallstreet, waar het Dow Jones-cijfers is gestegen tot 883. Nederlandse staatsfondsen waren onder invloed van de in schrijving op de nieuwe lening over de gehele linie wat hoger genoteerd. N abeurskoersen AKU: - (452%) gHoogovens: (491) Kon. Olie: 138.40—138.80 (138.80) Philips: 124.40—125.10 (125.00) Unilever: '(136.80) Stemming kalm. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0010.10 Canadese dollar 3.303.35 Amerik. dollar 3.583.62 Belg. frank (100) 7.I8V2—17.23'A Franse frank (100) 73.4573.95 Zwitserse fr. (100) 83.0583.55 Duitse mark (100) 89.7090.20 Noorse kroon (100) 49.8550.85 Deense kroon (100) 51.6052.60 Zweedse kr. (100) 69.50—70.50 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Oostenrijkse schilling (100) 13.96—14.06 Portugese escudo (100) 12.57V2—12.72Va Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.99—6.14 DE NIEUWE STAATSLENING Het ministerie van financiën deelt mede, dat het bedrag van de 5% procent lening 1965 ten laste van de staat der Nederlan den nader is vastgesteld op 300 miljoen gulden. Aangezien de inschrijvingen op deze lening dit bedrag overtref fen, wordt hierop 1,105 procen' toegewezen. PRINS BERNHARD NAAR PORTO ERCOLE Prins Bernhard is donder dagmorgen om half negen van Soesterberg naar Italië vertrok ken om er zijn vakantie door te brengen in Porto Ercole, aldus een mededeling van de R.V.D. Op vragen betreffende een eventueel vertrek van de konin gin naar Italië wist de R.V.D. nog geen bijzonderheden te geven. Waarschijnlijk zal H.M. de volgende week naar Porto Ercole gaan. De kans bestaat verder dat prinses Beatrix en de heer Von Amsberg binnen kort ook voor een vakantie naar het koninklijk vakantieverblijf in Italië gaan, aldus de R.V.D. Collectrice staatsloterij maakte kostbare vergissing Een collectrice van de staatslo terij in Amsterdam-West heeft deze week een kostbare ver gissing gemaakt, toen zij een door een tot nu toe onbeken de vrouw aangeboden winnend éénvijfde lot voor een héél lot aanzag en daardoor 1000, in plaats 200,uitbetaalde. De Amsterdamse politie meent dat hier vermoedelijk sprake is van verduistering, daar de vrouw moet hebben geweten dat een vijfde lot maar recht gaf op 200,Zij is tot heden ■niet komen opdagen. De re cherche die de vrouw met be hulp van het door de collec trice verstrekte signalement hoopt op te sporen, vermoedt dat de gezochte heeft gedacht: „Dat is nog eens een meeva' lertje".

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 7