DE GOUDEN HORDE Groep Nederlanders vraagt wet op de vivisectie Minister Den Uyl over goed consumentenbeleid Meer dan een miljoen dieren worden jaarlijks gedood Verdere economische stabilisatie in Nederland nodig De Matterhorn beklommen De besteding van het gezinsinkomen E.E.G.-commissie onderzoekt Nederlandse elektrotechnische materialen Vrijdag 16 juli 1965 Pastoors, predikanten en kunstenaars Universitair verweer E.E.G.-COM MISSIE Wetsontwerp afschaffing doodstraf door Britse Lagerhuis goedgekeurd. Lange bedevaart met ezel DE VRIJE ZEEUW TWEE JAAR VOOR MAN DIE TWEE FIETSERS DOODREED Eigen ervaring Behoefte bevrediging Gevolgen Voorzitter van Feyenoord geridderd In een petitie waarin zij zeg gen ernstig verontrust te zijn door het feit dat in ons land meer dan 1,1 miljoen warmbloe dige dieren per jaar het leven laten door dierproeven, hebben een 150-tal Nederlanders zich gewend tot de regering en de leden van de eerste en de twee de kamer. Zij dringen aan op een wettelijke regeling van de vivisectie. N de controlerende instantie ontbreekt, achten zij excessen, zowel bij de behandeling als bij de verzorging van de dieren niet uitgesloten. Zo ziet er op het ogenblik niemand toe, of de die ren niet onnodig onverdoofd aan pijnlijke proeven worden onder worpen. Ook bestaat niet de zekerheid, of er wel met voort varendheid naar alternatieve methoden van onderzoek voor allerlei dierproeven wordt ge zocht. De 150 aanbieders van de petitie wensen dat aan een co mité van deskundigen het toe zicht en de controle op de dier proeven in ons land wordt opge dragen. Tot de ondertekenaars beho ren acteurs, beeldende kunste naars, pastoors, notarissen, pre dikanten, professoren enz. On geveer een derde van hen is arts. Men heeft niet de bestuurs leden van de anti-vivisectie-or ganisaties uitgenodigd. Wel zijn de voorzitter, de vice-voorzitter en de secretaresse van 't hoofd bestuur van de „Ned. ver. tot bescherming van dieren" onder de aanbieders. In het comité voor voorbereiding hadden zit ting: ds. E. Frater Smid, voor ganger van de vrije gemeente te Amsterdam; prof. mr. A. Pitlo, hoogleraar in de rechtsgeleerd heid aan de universiteit van Am sterdam; prof. dr. P. Sorgdrager, hoogleraar in de praktische far macie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, en dr. A. J. Wester man Holstijn, zenuwarts te Am sterdam. Wat het toezicht op de dier proeven en de zorg voor de proef dieren betreft verneemt het A.N.P. van universitaire zijde, dat er bij de universiteiten van Utrecht, Leiden, Amsterdam, Groningen en Nijmegen dieren artsen zijn aangesteld die hier mee zijn belast. Zij houden toe zicht op en dragen verantwoor delijkheid voor de gezondheids toestand van de proefdieren en de omstandigheden, waaronder Het conjunctuurbeleid in Ne derland moet nauwkeuriger wor den afgestemd op de aanbevelin gen, die de ministerraad van de Europese economische gemeen schap in april 1964 heeft opge steld tot herstel van het econo mische evenwicht in de „zes". Dit wordt verklaard in het driemaandelijkse rapport van de Europese commissie over de eco nomische toestand in de gemeen schap, dat donderdag in Brussel is gepubliceerd. „De aanbevelingen moeten nog. steeds in acht worden genomen", aldus wordt in de aan Nederland gewijde passage gezegd. Vier groepen bergbeklimmers, onder wie een Zwitserse vrouw, hebben woensdag de Matterhorn in Zwitserland beklommen langs de moeilijke noordelijke wand. Ter gelegenheid van het feit dat honderd jaar geleden deze 4.482 m hoge berg voor het eerst werd „bedwongen". De vrouw is de 27-jarige mevr. Yvette Kaucher. De verrichtin gen van de klimmers zijn door televisiecamera's opgenomen en door miljoenen Europese kijkers gevolgd. Engeland heeft een belangrij ke stap gedaan in de richting van afschaffing van de dood straf voor moord. Het Lager huis keurde dinsdagnacht een desbetreffend wetsontwerp in derde en laatste lezing goed met 200 tegen 98 stemmen. Volgens dit wetsvoorstel, dat nu naar het Hogerhuis gaat zal de doodstraf voor een proefperiode van vijf jaar wor den afgeschaft. Op moord zal dan levenslange gevangenis straf komen te staan. Het wetsontwerp zal naar verwach ting ook door het Hogerhuis worden goedgekeurd, waar mee het nog deze zomer tot wet zou kunnen worden ver heven. De proefperiode van vijf jaar werd tegen de zin van de opsteller van het wetsontwerp de socialist Sydney Silverman, bij amendement ingelast. Sil verman zei te hopen, dat het Hogerhuis deze bepaling schrapt. Er werd overigens van sommige zijden nogal wat kritiek op het wetsontwerp ge geven, als gevolg waarvan de zitting tot in de nacht voort duurde. Zo vond de conser vatief sir John Hobson, voor malig minister van justitie, dat de politie de bescherming in de vorm van een afschrikwek- kend-middel zou verliezen. Overigens is de commissie van mening, dat de voortuitzichten voor ons land wijzen op een voortduring van de economische expansie tot aan het einde van het jaar. Het is echter niet uit- ge.s'oten, dat de groei van de uit voer langzamer zal worden. Daartegenover staat een toene ming van de binnenlandse vraag, die minstens zo snel zal blijven als thans het geval is. EXPANSIE HOUDT AAN Tenslotte wordt verwacht, dat het reële bruto-nationaal pro- dukt van ons land met vier tot vijf procent zal kunnen stijgen. Wat de gehele gemeenschap van Frankrijk, Duitsland, Italië en de drie Benelux-landen be treft is de commissie van me ning, dat „naar alle waarschijn lijkheid" de conjuncturele ex pansie eveneens tot het einde van 1965 onverminderd zal aan houden. De ontwikkeling van de uitvoer van de „zes" handhaafde zich de afgelopen drie maanden op het peil van 1964 en nam in waarde twaalf procent toe. De industriële produktie in de „zes" was in deze periode drie procent hoger dan in 1964. De arbeidsmarkt vertoonde hetzelfde beeld met in de Duitse bondsrepubliek een toenemende spanning en een voortdurend ge brek aan arbeidskrachten in Ne derland. EVENWICHT IN PRIJS EN KOSTEN De handelsbalans sloot het eei-ste kwartaal van 1965 met een tekort van 336 miljoen dol lar, een derde van het tekort in de eerste drie maanden van 1964. In het rapport wordt voorts gezegd, dat „eerste nog onzekere ramingen voor 1966 wijzen op een voor de gemeenschap als ge heel te verwachten hernieuwde versnelling van de economische expansie". Een gevaar wordt daarbij geacht het ontbreken van evenwicht tussen prijs- en kostenpeil. de dierproeven worden ver richt. Een goede verzorging van de proefdieren is niet alleen een eis van menselijkheid, maar ook op wetenschappelijk niveau een eis van de eerste orde. Een niet goed verzorgd proefdier of een niet goed opgezette dierproef vermin dert de resultaten van de proe ven. Eén comité van deskundigen zou, zo merkt men op, het ge hele wetenschappelijk onderzoek moeten controleren, daar alleen de onderzoekers zelf kunnen be palen, of de dierproeven al dan niet nodig zijn. Een 32-jarige Franse moeder van vijf kinderen is woensdag uit het plaatsje Manéglise bij Le Havre met een ezel een bede vaartstocht van 4.000 km naar Jeruzalem begonnen, waarbij zij de route van de kruisvaarders volgt. Geniviève Duboso Troszezyn- ski, de echtgenote van een zee man van Poolse afkomst, vatte twee jaar geleden het plan op de pelgrimstocht te maken toen haar jongste zoon, Noel, van een ernstige ziekte herstelde. De tocht leidt door Duitsland, Oostenrijk. Zuid-Slavië, Bulga rije, Turkije, Syrië, Libanon en Israël. Mevrouw Troszezynski hoopt tegen Kerstmis in Jeruza lem te zijn. De kinderen wier leeftijden variëren van vijf tot twaalf jaar, zijn voorlopig aan de zorgen van een godsdienstig instituut in Dieppe toevertrouwd. De bedevaartgangster die o.m. een blauwe spijkerbroek aan heeft en een strooien hoed op, draagt een groot kruisbeeld om haar hals. De ezel „Bijou" draagt een tent en de rest van de ba gage. Mevrouw Troszezynski gaat begin volgend jaar met het Is raëlische passagiersschip „Sha lom" gratis naar Frankrijk te rug. DE EERSTE VROUW OP DE MATTERHORN Dit is Yvette Vacher, de eerste vrouw, die de Matterhorn langs de zware noordzijde beklommen heeft. Zij heeft in 1962 al een poging gewaagd, doch deze is toen op niets uitgelopen. De rechtbank in Breda heeft gisteren de 27-jarige bouwvak arbeider H. D. uit Tilburg die on 2 juni op de Langendijk in Tilburg met zijn auto, welke hij onder drankinvloed bestuurde, twee hem tegemoetkomende wielrijders heeft doodgereden, veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek en vijf jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De man had met enkele col lega's in schafttijd tussen één uur en halfdrie enkele café's bezocht en zes flesjes bier ge dronken. Volgens de caféhouders was hij dronken en was het on verantwoordelijk geweest nog te gaan rijden. Op de Langendijk was hij in een bocht van de weg op de linkerweghelft terechtge komen waar de twee fietsers, twee mannen van 31 en 69 jaar die rechts van de weg reden, werden gegrepen en dodelijk gewond. De verdachte verklaar de voor de rechtbank nog wel in staat geweest te zijn te rijden. Hij zou door de bocht in de weg verrast zijn. Hij gaf toe.5% fles jes bier te hebben gedronken. De officier van justitie mr. J. Kalthoffe wilde over een half flesje meer of minder niet pra ten. De politie heeft proeven genomen met een geladen auto in dezelfde bocht en kwam zelfs met zestig kilometer snelheid niet op de linkerweghelft te recht. Deze verdachte is dron ken geweest en dat is de oorzaak van dit verschrikkelijke onge luk, aldus de officier, die de maximumstraf van drie jaar ge vangenisstraf en v;jf jaar ont zegging van de rijbevoegdheid eiste. „Met volledige erkenning van drijfsleven vaak op structureel de problemen waarmee het be- TWEE DODEN TENGEVOLGE VAN PANIEK Twee meisjes, inzittenden van deze bus, die in Spanje van de weg raakte en half over een af grond kwam te hangen, werden gedood. Niet door het ongeluk zelf, doeh door de panische angst, die hen uit de bus deed sprin gen hun dood tegemoet. De andere 42 schoolmeisjes in de bus kregen een shock, doch ble ven verder ongedeerd. Het onge luk gebeurde bij Gijon in Spanje. gebied te kampen heeft en be wust van de noodzaak dat de consument zich aan de veran derde omstandigheden moet aan passen ,ben ik van mening dat van overheidswege een stimule ring der georganiseerde behar tiging van het consumentenbe lang van betekenis is om te be reiken dat ook de belangen van de verbruiker in de welvaarts samenleving voldoende tot gel ding zullen komen." „Het komt rr'i voor dat de ba sis voor een goed consumenten beleid moet worden gevonden in een nadere bezinning op de reële behoeften van de verbrui ker. Het moet mogelijk zijn door onderzoek een beter inzicht te krijgen". Dit zei de minister van economische zaken, drs J. M. den Uyl, donderdag in een toespraak tot de leden der on langs ingestelde commissie voor consumentenaangelegenheden van de sociaal-economische raad, De commissie kwam voor het eerst in vergadering bijeen. De minister had er aan herin nerd dat in de detailhandel enor me structurele verschuivingen' aan de gang zijn, niet alleen door moderne verkoopmethoden maar ook als gevolg van de pro blemen die verband houden met de voorziening van voldoende geschoold personeel. Ook op an dere terreinen doen zich soort gelijke problemen voor, zoals bij het dienstverlenend ambacht en in de horeca- en vervoersector. Men moet zich die moeilijk heden goed voor ogen stellen, zo zei minister Den Uyl. Hij kon zijn gehoor uit eigen ervaring verzekeren welk een ramp het voor een gezin met zeven kin deren is, als de wasmachine het heeft begeven en de reparateurs met vakantie zijn. Ook al kan geenszins worden gesteld dat onze samenleving ge diend zou zijn met eenvormige, ideale apparaten, toch zou een gezamenlijk doordenken van de reële consumentenbehoeften kun nen leiden tot meer uniformiteit op bepaalde onderdelen. „Ik heb meer begrip voor wijzigingen in een automobiel die de veiligheid bevordert dan in een of andere grille of staartvin". De minister denkt ook aan de onderzoekingen op het gebied van de woningindeling en -in richting die nodig zijn om tot een optimaal woongenot te gera ken. Hij stelt zich voor de reële behoeften van de consument te traceren, voor zover dat moge- Uk is, en de daarop gerichte be hoeftebevrediging te bevorderen. Het is een moeilijke opgave waarbij de minister de hulp van de commissie zeer van node zou kunnen hebben. Wellicht geeft die gedachte de commissie reeds aanleiding in haar advies over het vergelijkend warenonder zoek dat de minister heeft ge vraagd, aandacht te schenken. Veel aandacht is tot dusver be steed aan de vorming van het gezinsinkomen. De besteding er van zal nu meer aandacht moe ten krijgen. Hierbij moet vooral worden vermeden dat er een sfeer van wantrouwen zou ont staan tussen bedrijfsleven en consumenten. Deze kan zr :r beperkt, moge lijk zelfs weggenomen worden, als men een beter begrip krijgt voor eikaars situatie. Dat te be vorderen is naar de mening van minister Den U I een der be langrijkste taken der commmis- sie. 66) Enkele minuten later verge zelde Perguye Aram naar buiten, waar een grote schaar ruiters ge reed stond. Het meisje keek onrus tig naar de Mamelukken en scheen zich slecht op haar gemak te voe len. Maar de Leeuw van Bashra die aan het hoofd van zijn mannen op de avonturier wachtte, groette Aram met een zwaai van zijn zwaard. „Ik heb hier een beter paard voor U dan de armzalige Mongolen-ponny waarop ge zijt ge" komen, mijn broeder Ar-Am...,„ verzekerde hij trots, naar een prachtige Arabische hengst wij zend, die hij aan de teugel hield. „En uw bruid kan in mijn eigen tent wachten tot wij de Mongoolse ratten verslagen hebben, Niemand zal haar deren. Maak voort, mijn vriend." Met een laatste handzwaai naar Perguye steeg Aram in het zadel en zij keek de stoet ruiters na, die nu snel het kamp uit galoppeerde. Slechts enkele wachters bewo gen tussen de tenten, het reusach tige kamp leek plotseling uitge storven. Ze bleef hen nakijken tot de laatste ruiter iu de schemer van de aanbrekende morgen verdwenen was en voelde zich plotseling uiterst nietig en zeer alleen. „Als hij zich maar niet laat do den...", zei Perguye zacht en keek naar het water van de rivier-Met- De-Grote-Naam, dat zacht kabbe lend over de stenen gleed. Om haar heen was doodse stilte... zDe E.E.G.-commissie is bezig met een onderzoek van de nieuwe Nederlandse keurings eisen voor een vrij belangrijke groep elektrotechnische materia len en zal maatregelen treffen als deze eisen neerkomen op een feitelijke schending van het E. E.G.-verbod van kwantitatieve invoerbeperkingen of maatrege len van gelijke strekking. De commissie verklaart dit in antwoord op een vraag, die drs. G. M. Nederhorst, fractievoorzit ter van de P.v.d.A. in de tweede kamer en tot voor kort lid van het Europese parlement, on langs heeft gesteld naar aanlei ding van beschikkingen met keu ringseisen die dit jaar en vorig jaar in Nederland van kracht zijn geworden voor zekeringen, stopcontacten, verplaatsbare lei dingen en lamphouders. Drs. Nederhorst vroeg zich af, of de hoge Nederlandse keurings eisen, die internationaal nog niet zijn geaccepteerd, alleenverkoop van deze artikelen op de Neder landse markt zouden bevorderen. De E.E.G.-commissie verklaart reeds een klacht hierover van een onderneming te hebben ont vangen. Zij acht het niet uitge sloten dat de nieuwe keurings eisen gevolgen zullen hebben voor de invoer en de concurren tieverhoudingen op de Neder landse markt. Als zou blijken dat de maatregelen niet neer komen op kwantitatieve invoer beperking, kan eventueel de procedure van raadpleging wor den ingeleid, waarin het E.E.G.- verdrag voorziet, als wordt vast gesteld dat verschillen tussen wettelijke bepalingen binnen de gemeenschap de concurrentie voorwaarden op de gemeen schappelijke markt vervalsen. Het verdrag voorziet in de mo gelijkheid dat de E.E.G.-minis terraad richtlijnen uitvaardigt, als die raadpleging niet tot overeenstemming leidt. In aanwezigheid van een klein aantal genodigden heeft de heer R. Langerak, wethouder voor sport en recreatie te Rotterdam, de heer C. R. J. Kieboom mede gedeeld, dat het de koningin heeft behaagd hem te benoemen tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau voor zijn vele verdien sten op het terrein van de spor*- De heer Kieboom die onbe wust van wat hem boven het hoofd hing naar het stadhuis was gekomen, is bijna 40 jaar be stuurslid van Feyenoord, waar van 25 jaar voorzitter. Hij is een van de initiatiefnemers tot de bouw van het stadion in Rot terdam, waarvan hij 25 jaar commissiaris is. Dé president-commissaris van het stadion, dr. ir. L. G. Ver- steege, overhandigde de heer Kieboom namens de collega's een draagmedaille. De „jonge" ridder bracht dank op de voor hem typerende wijze.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5