Vergadering dagelijks bestuur van de Z.L.M. in Wilson in hei Lagerhuis Oos! Duitsland bestelt schepen Nederland VOOR EEN BEDRAG VAR 51,4 MLR Strenge veiligheidsmaatregelen bij de opening van de Mont-Blanctunne! K „Rapport van Davies was niet bemoedigend" Onderzoek naar van het nazisme Samenwerking rijkspolitie en radio bij komende verkeersdrukte geheime fondsen PATER KREKELBERG CONTRA DE A.N.W.B. Vrijdag 16 juli 1965 DE VRIJE ZEETTW Pagina 3 VOORUITZICHTEN AARDAPPELEN EN BIETEN SLECHT Akkerbouw Voorlichting Leidiiig- vraagstukkcn Verkeers problemen V .2 V G$Xv v - Twaalf coasters in aanbouw Grote industrieën Aanvaring in het Kanaal Om de orders „gevochten" Verlossend woord Praktisch onhaalbaar In de deze week gehouden be stuursvergadering van de Z.L.M. heeft de voorzitter, ir. M. A. Geuze, de Z.L.M.-dagen in Axel een hoog tepunt genoemd. Hij complimen teerde de kring Axel met dit resul taat en hij bracht dank aan de vele instanties, instellingen en mede werkers die hebben bijgedragen aan het welslagen van de Z.L.M.- manifestaties. De 'weersomstandigheden laten niet na een stempel te zetten op de verwachtingen die voor dit oogstjaar worden gekoesterd. De lage temperaturen en de regen perioden veroorzaakten reeds aan- WEER KRAAIDE „RODE HAAN" IN RIDDERKERK Woensdagnacht heeft in Rid derkerk opnieuw een brand ge woed. Het was de vierde in suc cessie binnen enkele wegen tijds. Alle branden zijn ontstaan in een nacht van dinsdag op woens dag of in de daaropvolgende nacht. De tijden waarop het vuur werd ontdekt komen overeen. De Ridderkerkse politie twijfelt er dan ook niet aan, dat er sprake is van brandstichting. Om één uur ongeveer bemerk te de bemanning van een sur veillanceauto van de Ridder- kerkse politie, die op de rijks weg reed, een rookkolom en vuurverschijnselen boven het dorp. De bemanning ontdekte dat een gedeelte van de rubber fabriek Bakker N.V. volop in vlam stond. Het vuur vrat in een loods, waar rubber en enige va ten benzol waren opgeslagen, snel om zich heen. Deze loods staat op nog geen 100 meter van een boerderij die precies een week geleden afbrandde. Toen de brandweer een kwar tier met de blussing aan de gang was, meldde men een tweede brand in een houten bouwkeet in het centrum van Ridderkerk aan het Raarhuisplein. Deze keet zou een prooi voor de vlammen zijn geworden als de omwonen den het vuur niet bijtijds hadden ontdekt. De politie vermoedt te doen te hebbep jnet een brandstichter, die in Ridderkerk woont of ie mand die de gemeente goed kent. De brand in de rubberfa briek wijst ook in deze richting. Alleen iemand die bekend is op het terrein zou hier zijn slag kunnen slaan. zienlijke schade. Er zijn dan ook reeds aanzienlijke gebieden, waar de vooruitzichten voor aardappelen en bieten uitgesproken slecht zijn Langdurig werd gesproken over de situatie ten aanzien van de con sumptieaardappelen. Naar aanlei ding van enkele binnengekomen berichten besprak het bestuur de kwaliteitsregeling die voor con sumptieaardappelen van kracht is. De vergadering concludeerde dat er behoefte is aan vastheid in de regelingen. Uit de recente historie is geble ken dat bij incidentele wijzigingen zowel voor teler als handelaar gro te onzekerheden ontstaan. Ten aanzien van het vlas werd medegedeeld dat de verwerkings toeslag op dezelfde wijze van kracht zal zijn als vorig jaar Alleen gelden nu verwerkingscer tificaten van 1000. De basis blijft 8000 kg met een regeling voor het overwicht. De vergadering nam kennis van de afwijzende beslissingen die de provinciale raad voor de bedrijfs ontwikkeling van het bestuur van het ontwikkelingsfonds heeft ont vangen op de subsidieaanvrage voor electriciteitsaansluitingen van warenhuizen en waterleidingaan sluitingen van grasland. Hej bestuur was teleurgesteld dat belangrijke collectieve ontwik kelingsinitiatieven niet worden ge honoreerd. Naar aanleiding van het toene mende aantal leidingen dat in onze provincie is of wordt aangelegd, sprak het bestuur wederom over enkele bezwaren, die deze door snijdingen voor de grondgebruikers meebrengen. Met name in Oost Zeeuws-Vlaanderen en de hals van Zuid-Beveland ontstaat door dc veelheid van le»dingen schade voor het grondgebruik. Het cumulatief effect van al de doorsnijdingen die plaats vindt, is een nieuwe factor, die naar de me ning van het bestuur bij de bere keningen van de schadevergoedin gen in de beschouwingen moet worden betrokken. Tot nu toe is aan deze kwestie nog geen aandacht besteed. Het bestuur heeft dan ook stappen on dernomen om een nauwkeurig on derzoek te doen instellen. Mede naar aanleiding van een schrijven van het N.O.B. Zeeland sprak het bestuur over de ver keersoroblemen op rijksweg 58. De vergadering was van oordeel dat met name voor de rondweg om Krabbendijke een snelheidsbeper king tot 70 km noodzakelijk is Overigens zag men ook op vele andere plaatsen problemen voor het overstekend verkeer van rijks weg 58. Wat betreft de suggestie van het N.O.B. om filevorming door trek kers op rijksweg 58 te voorkomen verklaarde het bestuur zich bereid in een bespreking met verkeers- deskundigen na te gaan op welke wijze een advies zou kunnen wor den gegeven. V*» •0*» V. ï-mm %-u 0 Strenge veiligheidsmaatrege len zijn getroffen om president De Gaulle te beschermen, wan neer deze vandaag met zijn Ita liaanse collega Saragat de tun nel onder de Mont Blanc opent. Franse regeringsambtenaren hebben meegedeeld, dat in de bijna twaalf kilometer lange tun nel om de honderd meter Franse en Italiaanse wachtposten zullen staan. Voordat De Gaulle en Sa ragat aan de openingsrit van Chamonix naar Courmayeur be ginnen, zal de politie drie rit ten door de tunnel met tussen- Het rapport van hel linkse la- bour-pariementslid Harold Da- vies over zijn missie in Noord- Vietnam is niet bemoedigend, zo heeft premier Wilson donderdag in het lagerhuis meegedeeld. Davies die gehoopt had met vooraanstaande Noordvietname- se leiders met wie hij bevriend is, te kunnen spreken, had geen en- Amerikaanse mariniers door eigen mortiergranaat gedood Twee Amerikaanse mariniers kwamen woensdagavond om het leven en negen werden er ge wond, van wie twee zeer ernstig, toen een granaat uit een van hun eigen mortieren tussen hen in ontplofte. De mariniers waren ten noordwesten van de lucht machtbasis Da Nang in gevecht gewikkeld met Vietcong-strij- ders. Gevechten in Peruviaanse Andes Peruviaanss troepen waren woensdagavond in het Andes- gebergte volgens in Lima ont vangen berichten in gevechten gewikkeld met „onder commu nistische leiding staande terro risten". In het gebied van Cuzco zijn door de politie „verdachte com munisten" gearresteerd. Ook in Puerto Madonado aan de Brazi liaanse grens zijn arrestaties verricht. Volgens mededelingen van de zijde van de politie wa ren de gearresteerden in Puerto Madonado zwaar bewapend en blijkbaar uit Brazilië Peru bin nengekomen. De Peruviaanse minister binnenlandse zaken, kapitein Miguel Rotalde Romana, heeft in het begin van de maand ge zegd dat de Sowjet-Unie, China en Cuba boeren in het Peru viaanse berggebied opruien. Hij zei dat de regering vastere vorm geeft aan plannen om het lot van de boeren te verbeteren. kei onderhoud met een Noord- vietnamese minister gehad en hij had geen enkele verzekering ge kregen aangaande een eventuele ontvangst in Hanoi van de vre desmissie van het Britse gemene best. Hij had wel het Britse stand punt in bijzonderheden kunnen uiteenzetten tegenover verte genwoordigers van het patriot tisch front (de politieke partij van Noord-Vietnam) en van het ministerie van buitenlandse za ken. Deze vertegenwoordigers hadden talrijke aantekeningen gemaakt, aldus de Britse premier die eraan toevoegde: „Ik twijfel er niet aan dat de argumenten die Davies met zijn bekende over tuigingskracht en volharding heeft aangevoerd, aan de Noord- vietnamese leiders zullen worden overgebracht". Wilson verklaarde nog dat Da vies' argumenten steeds waren vastgelopen op de Noordvietna- mese overtuiging dat een over winning van de Vietcong zo spoe dig te verwachten is, dat onder handelingen geen zin hebben. DE „VERANTWOORDE. LIJKEN" Na zijn verklaring moest de premier een reeks vragen van de oppositie beantwoorden. Een dei- die Davies met zijn bekende over- de missie van Davies bij voor pozen van een kwartier maken. Tweeduizend man speciale poli- tie-eenbeden zullen zich in Cha monix bevinden. Aan de Itali aanse kant zal de politie een uit gestrekt gebied rond de tunnel opening bewaken. Toeristen, journalisten en arbeiders die de plechtigheden willen bijwonen, moeten in het bezit zijn van spe ciale vergunningen. De twee presidenten zullen naast het verrichten van de ope ning van de tunnel met elkaar spreken over de crisis in de E.E. G. Volgens Franse regerings functionarissen zal het overleg een verkennend karakter heb ben. Zij zeggen dat geen wezen lijk initiatief hoeft te worden verwacht om de impasse te door breken vóór de Westduitse par lementsverkiezingen van 19 de cember en mogelijk zelfs vóór de Franse presidentsverkiezin gen van 5 december. Wellicht zal president De Gaulle in septem ber op een persconferentie mee delen of hij zich voor herver kiezing kandidaat stelt of niet. Donderdag is in Rostock (Oosf- Duitsland) een contract getekend, waarbij de D.D.R. (Duitse Demo cratische Repubiik) aan Neder landse werven opdracht geeft tot het bouwen van drie vrachtsche pen tot een gezamenlijk bedrag van 43,5 miljoen gulden. Voorts wer den contracten gesloten voor het bouwen van twee baggermolens (tezamen 5y2 miljoen gulden) en een hopperzuiger (8,4 miljoen gul den). Met de totale opdracht is dus een bedrag gemoeid van 57,4 miljoen gulden. Dit heeft de heer R. Blankenburger, hoofd van de kamer voor buitenlandse han del der D.D.R., aan de pers mee gedeeld in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers der betrok ken scheepswerven en van ing. M. H. Damme, directeur van de Verenigde Machinefabrieken Stork Werkspoor. Het contract voor de bouw van drie vrachtschepen van elk 7500 brt werd van Nederlandse zijde gesloten door de stichting Ne derlandse scheepsbouwexport- centrale, Den Haag (N.E.S.E.C.). De internationale unie van het verzet en gedeporteerden heeft be sloten een onderzoek in te stellen naar de geheime fondsen van het nazisme. Dit is donderdag op een persconferentie in Brussel medege deeld door de voorzitter van de unie, Hubert Halin. Voorzitter Halin maakte ook het bestaan van een neo-nazisti- sche beweging in België bekend, een afdeling van de „nationaal- socialistische unie". De bewering werft leden aan onder de dek- Kind aan verwondingen bezweken Het 5-jarige jongetje A. de Bes uit Alblasserdam. dat in het af gelopen weekeinde bij een ver keersongeval op de Meervelder- weg in Uddel levensgevaarlijk werd gewond en naar een zie kenhuis in Zwolle werd overge- baat tot mislukken was gedoemd.js daar gistermorgen aan Het was daarom een verkeerde gedachte geweest Davies naar Hanoi te sturen. Premier Wilson deelde nog mee dat reeds maatregelen wor den genomen om opnieuw te po- oppositiewoordvoerders zei daé antwoordelijken" te geraken. Hij weidde hierover niet uit. Blikseminslag in t.v.-antenne Woensdagavond is de boven verdieping van een kapitale villa aan de Utrechtse Weg in Ooster beek door brand verwoest. Of schoon de inboedel grotendeels in veiligheid kon worden ge bracht, was de schade aanzien lijk. De brand was ontstaan door dat de bliksem in de t.v.-antenne was geslagen. De gloeiende an tenne deed het rieten dak vlam vatten. zijn verwondingen bezweken. Jongetje van 2M jaar verdronken De Utrechtse politie heeft woensdagnacht uit het water van de Catharijnesingel in Utrecht het lijkje opgedregd van de 2Vs- jarige Jan Bontan, die sinds des middags omstreeks half vijf werd vermist. Toen kwamen zijn zes jarige broertje en een zusje van vier jaar thuis met de medede ling, dat ze Jantje kwijt waren geraakt. Het drietal was naar een speeltuin in de buurt ge weest. Tot tien uur heeft de va der met buurtbewoners de buurt afgezocht, waarna hij de politie inschakelde. Een speurhond bleef tot driemaal toe bij een plek langs de Catharijnesingel staan. Opdrachtgever was de Deutsche Seereederei Rostock. Elk der volgende drie Nederlandse wer ven zal een vrachtschip bouwen: scheepswerf „De Hoop" in Lo- bith, „De Merwede" in Hardinx- veld en „De Biesbosch" in Dord recht. De scheepsmotoren wor den gebouwd door Stork in Hen gelo, deel uitmakend van de V. M.F. voornoemd. De twee baggermolens wor den gebouwd bij Baan Hofmann N.V.. machinefabriek in Gorin- chem, en de hopperzuiger bij de sleephellingmaatschappij in Scheveningen. Zoals bekend heeft de D.D.R. in november reeds twaalf coas ters besteld tot een gezamenlijk bedrag van 20 miljoen gulden. Deze worden gebouwd bij diver se werven in de provincie Gro ningen. „CANBERRA" VERONGELUKT BIJ ROERMOND Een Canberrastraalverken- ningsvliegtuig van de Britse luchtmacht is woensdagmiddag in het gehucht Leeuwen bij Roermond neergestort. De drie inzittenden kwamen hierbij om het leven. Het toestel raakte nog net het dak van een huis voor dat het te pletter sloeg. Op de foto een beeld van de ravage; het staartstuk van de machine temidden van de bomen in de tuin. Lucifersfabriek verhuist De N.V. Vereenigde Holland- sche Lucifersfabrieken gaat Bre- mantel van andere organisaties in Wallonië, Vlaanderen en in de Duitssprekende gebieden in Oost-België zoals de Vlaamse vrijwillige arbeidsdienst, de „Bien-être Wallon" en de „Frei- willige Arbeitsdienst". In Straatsburg hebben deskun digen van de internationale unie reeds gegevens over genoemde geheime fondsen uitgewisseld. Het bestaan van deze fondsen wordt in verband gebracht met een geheime vergadering, die op 10 mei 1944 in Straatsburg werd gehouden tussen nazi-leiders en vertegenwoordigers van een aan tal grote industrieën van het derde rijk, aldus werd op de persconferentie meegedeeld. De geheime gelden zouden o.m. hebben gediend om de vlucht èn de installatie van vooraanstaan de nazi's in een aantal landen tijdens de eerste jaren na de oor log te bekostigen. De internatio nale verzetsunie is er van over tuigd, dat de fondsen thans wor den benut ter dekking van de kosten van de processen die tegen oorlogsmisdadigers worden ge voerd. Er zouden nog grote re serves aanwezig zijn om te wor den gebruikt op de dag, dat in een of ander land een nieuwe macht naar het voorbeeld van het nationaal-socialisme zou op duiken. Hogere school voor verplegenden in Utrecht De gemeenteraad van Utrecht heeft met algemene stemmen de volgens de nijverheidsonderwijs wet vereiste nodigverklaring verstrekt voor de oprichting en instandhouding van een hogere school voor verplegenden. De stichting „Seminarium voor practische gezondheidszorg" wil deze school in Utrecht vestigen en gaan beheren. De wethouder voor onderwijszaken, de heer H. van der Vlist, was daarover bij zonder verheugd in verband met het schrijnennde tekort aan ho ger verplegend personeel. In verband met de te verwach ten verkeersdrukte in het aan staande weekend zullen de rijks/ politie en de reportageafdeiing van de K.R.O.-radio nauw sa menwerken om een vlotte door stroming van het verkeer op de grote wegen te bevorderen, s In het Engels Kanaal ter hoog te van Beachy Head heeft zich woensdagnacht in dichte mist een aanvaring voorgedaan tus sen het Griekse vrachtschip „Nymfea" van 7000 ton en het 17.000 ton metende Liberiaanse vrachtschip „Francesca". Het Britse schip „Vestal" heeft volgens het Engelse kuststation radio-Niton 24 overlevenden op gepikt van de „Nymfea" en 7 van de „Francesca". De „Nymfea" werd naar South- amnton gesleept door de „Ves tal". De gezagvoerder en zes leden der bemanning zijn aan boord gebleven. 24 andere op varenden zijn in Eastbourne aan land gebracht, van wie er vijf met een shock en lichte verwon dingen in een ziekenhuis zijn opgenomen. De aanvaring heeft geen men senlevens gekost. De „Francesca" heeft laten we ten de reis naar Rotterdam te zullen voortzetten. Daders van roofoverval in Den Ham gearresteerd De rijkspolitie in Den Ham heeft in samenwerking mrt de districtsrecherche van de rijks politie te Almelo drie mannen opgespoord, die hebben bekend dat zij in de nacht van 4 op 5 juli in Den Ham een overval hebben gepleegd op een 77-ja- rige landbouwer en diens knecht. De mannen waren onder invloed van alcohol de boerderij binnen gedrongen, hebben de boer be dreigd met een hooivork en naarstig naar geld gezocht, dat zij echter niet hebben gevonden. De arrestanten zijn de 26-jarige vertegenwoordiger G. J. M. uit Kloosterhaar; de 30-jarige be tonwerker J. H. uit Almelo en de 29-jarige fabrieksarbeider H. M. P. uit Hengelo. Aan de over val heeft nog een vierde man deelgenomen, wiens naam bij de politie bekend is. Hij is tot dus ver niet aangehouden. De auto waarmee de mannen naar Den Ham waren gekomen, heeft de politie op het spoor ge holpen. Het bleek dat de auto na de overval op de automarkt in Apeldoorn was verkocht. De voorlaatste bezitter bleek een van de daders te zijn. Sinds november 1964 heeft de D.D.R. in Nederland voor rSm 82 miljoen gulden scheepsruim- te gekocht en, zoals aan de pers da verlaten. Het bedrijf verhuist werd meegedeeld, is dit nog naar Eindhoven, waar de ven maar een begin. j nootschap een nieuw fabrieks- Er is om de order gevochten j complex ter beschikking krijgt, en het. is een compliment voor de Om economische en organisato rische redenen, aldus de directie, is besloten het bedrijf naar de Eindhovense nieuwbouw over te brengen. Eind 1967 zal het, naar men verwacht, zover zijn. De 300 personeelsleden worden in de gelegenheid gesteld mee te verhuizen. Zij die daartoe niet bereid zijn, zullen van een pen deldienst gebruik kunnen ma ken. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corespondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Nederlandse scheepsbouw dat deze in concurrentie met het bui tenland de opdracht heeft weten te bemachtigen. Zoals bekend begint vrijdag avond de bouwvakantie. Voor het eerst zal in dit geval gebruik worden gemaakt van het eenmo torige vliegtuig van de rijkspoli tie op Schiphol dat vrijdagavond en zaterdag de gehele dag in het gebied van de randstad Holland, vooral boven het meestal kritie ke verkeerspunt bij Ouden Rijn, zal rondcirkelen. Uit dit vliegtuig zullen enkele rechtstreekse re portages over de verkeersdrukte worden gegeven, zodat de luiste raars hun vertrektijd en de te ne men route hierop kunnen af stemmen. Deze reportages die worden verzorgd door de ver slaggevers Bert de Winter en Henk Terlingen, zullen vrijdag tussen 17.30 en 20.30 en zater dag tussen 8.30 en 12 uur via Hilversum I worden uitgezonden. Argentinië: m.s. „Zaanland" 21-7 Australië.' m.s. „Regenstein" m.s. „Port Huon" 20-7 21-7 Canada: m.s. „Tindefjell" 21-7 Chili: m.s. „Montferland" 20-7 Ned. Antillen: m.s. „Sinon" 20-7 Suriname: m.s. „Cygnus" 21-7 Verenigde Staten van Amerika: s.s. „Maasdam" 19-7 m.s. „Kerkedijk" 21-7 Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W- Afrika: m.s. „Southampton Castle" 19-7 m.s. „Nijkerk" 21-7 Pater Ed. Krekelberg S. J. de man die zoals bekend het „links voorrang in het verkeer" propageert is teleurgesteld in de A.N.W.B. Aanleiding is een artikel in het orgaan „De Autokampioen" van deze bond, waarin onder meer wordt gesteld dat Europa aan de' vooravond staat van een ontwikkeling in de verkeersregeling, zoals die met name in Amerika heeft plaats gevonden, waarbij de voorrang op kruispunten door speciale voorrangsregelingen wordt vast gelegd. Daarmee werd de gegroeide harmonisatie van de verkeersre gels in Europa) praktisch on haalbaarheid van het „links voorrang in het verkeer". Pater Krekelberg heeft een gesprek gehad met de hoofddi recteur en enkele directeuren van de A.N.W.B. („een allerple zierigst gesprek. Ik vecht trou wens niet tegen mensen maar tegen iedeeën") tijdens welk ge sprek men, aldus pater Krekel- bond in een van de komende nummers van „De Autokam pioen" een brief van hem zal pu bliceren. In de brief zal de pater er op wijzen „dat het onverantwoord is zonder diepgaande studie en op grond van niet-gefundeerdê meningen het gevaar te lopen op de vraag naar voorrang nog maals de verkeerde weg te wij zen". Verder dringt psier Kre- verlossend woord van de A.N. W.B. ten gunste van efficiënt en officieel wetenschappelijk on derzoek in internationaal ver band." praktijk gelegaliseerd, welke de J kelberg in die brief aarf op „een automobilist op de plaatselijk belangrijkste weg voorrang deed nemen op het van rechts komend verkeer op kruisende wegen. Wat pater Krekelberg de A.N. W.B. verwijt is, dat de bond met dit standpunt een stelling in neemt die niet wetenschappelijk is bewezen. „Een te gering ver trouwen in het wetenschappelijk onderzoek als enige basis voor een oplossing van het voorrangs probleem doet de A.N.W.B. als het ware naar een compromis heen praten", aldus de pater. Hij vindt dat de bond „zich teveel heeft laten beïnvloeden door de misschien (in het licht van de BEN GOERION EN DE MAP AI De tegen premier Levi Esjkol rebellerende leden van de Israë lische socialistische Mapaipartij zijn woensdag erkend als afzon derlijke parlementsfractie. Aan het hoofd van de „rebellen" staat naar gemeld Ben Goerion, die de Mapai vijf-en-dertig jaar heeft geleid. De regeringscoalitie be schikt in het parlement nu nog maar over 60 van de 120 zetels.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3