Algemene mobilisatie Zuid-Vietnam in Griekse premier afgetreden Plimton voorlopig opvolger van Stevenson Papandreoe GROOT OFFENSIEF VAN DE VIETCONG VERWACHT Geen raketbases Zuidvietnamese bataljons in het nauw gebracht Stevenson met militaire eer in Washington ingehaald WEDEROM JORDAANS-ISRAELISCH GRENSINCIDENT premier beëdigd Regering gevormd Bestuur B.S.P. akkoord met ontwerp-program van Harmei HET WEER in Athene Ho Tsji Minh nodigt Nkroemah uit Weerbericht „Enorme blunder" indruk Stevensons laatste interview over Vietnam Zon- en Maanstanden Hoogwater Rrtnkerto* Bö «bOHnemanfc TERNSÜZEN OiMctesr-SooKtreaaetmir: L van <S« Sand* Redactie- en Administratie-adres: Smidtwa) Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal: per maand ƒ2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 et. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 16 JULI 1965 21e Jaargang - No. 647®/ Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur w.m. Zuid-Vietnam heeft een algemene mobilisatie afgekondigd van man nen en vrouwen. De sterkte der Amerikaanse troepen in Vietnam wordt geraamd op 75.000 man. Amerikaanse en Zuidvietnamese gene raals zullen met de Amerikaanse minister van defensie, Robert Me- Namara, die vandaag in Vietnam wordt verwacht, spreken over een elk ogenblik te verwachten groot offensief van de Vietcong. Terwijl de Vietcong aftastende acties onderneemt ten noorden en zuiden van Saigon hebben Amerikaanse straalvliegtuigen donderdag vluchten gemaakt tot op 130 km afstand van de Chine se grens. Voor de derde dag in successie vielen zij een militair centrum in Son La aan. De aangekondigde mobilisatie in Zuid-Vietnam dient ter vor ming van een „reserve-leger". Het mobilisatiebevel geldt voor alle mannen van 18 tot 48 en vrouwen van 20 tot 25. De leden van het reserveleger zullen op het platteland worden bewapend en in de steden burgerwachten vormen. Het Russische blad ïzvestia meldt, dat de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi als onder oor logsomstandigheden leeft. Er zijn honderden schuilplaatsen en -gangen gemaakt die tot het cen trum van de stad lopen. Afweer geschut omringt de stad. 's Avonds ontvangen groepen jongeren bij lantaarnlicht een elementaire militaire opleiding. Duizenden en duizenden jonge mannen en meisjes hebben ziel» opgegeven voor afdelingen jeugd- stoottroepen, zo schrijft het Rus sische blad. Uit Noord Vietnamese bron heeft het blad vernomen, dat sinds 5 aiigüstus 1964 379 Ameri kaanse vliegtuigen boven Nooi ü- Vietnam zijn neergeschoten. De Amerikaanse luchtmacht had in het tijdvak van februari tot 11 Uit betrouwbare bron in Lon den is vernomen, dat president Ho Tsji Minh van Noord-Viet nam president Nkroemah van Ghana of een speciale afgezant van hem heeft uitgenodigd voor een bezoek aan Noord-Vietnam. Volgens diplomatieke waarne mers is Nkroemah uitgenodigd in zijn hoedanigheid van president van Ghana en niet als lid van de vredesmissie van het gemenebest. De uitnodiging was vervat in een schrijven, dat Ho-tsji-Minh onlangs aan de Ghanese leider heeft gezonden. Ghana onderhoudt diplomatie ke betrekkingen met Noord-Viet nam, maar er zijn nog geen am bassadeurs uitgewisseld. President Nkroemah is lid van de vredesmissie die vorige maand op de conferentie van premiers van het gemenebest in Londen is samengesteld. Noord- Vietnam, China en de Sowjet Unie. hebben evenwel geweigerd de missie te ontvangen omdat premier Wilson van Engeland 'die de Amerikaanse politiek in Viet nam volledig steunt, de leider van deze missie i«. juni van dit jaar bijna 30 Noord- Vietnamese ziekenhuizen en me dische inrichtingen verwoest. De voorzitter van de Chinese commissie voor Afrikaans-Azia tische solidariteit, Tsjeng-Tsji Liao, acht het twijfelachtig, dat de Sowjet-Unie echte raketbases in NoordVienam aanlegt. In een gesprek met Japanse verslaggevers in Peking zei Liao dat China onlangs een Russisch verzoek heeft afgewezen om de Russen een luchtbasis in Zuid- China of ten noorden van de Noordvietnamese grens te laten aanleggen. China had het verzoek van de hand gewezen omdat het betwijfelt of de Russen werkelijk voor de Vietnamezen willen vechten. Volgens het Japanse persbu reau Kyodo heeft Liao tot slot gezegd, dat de Sowjet-Unie in april slechts een kleine hoeveel heid wapens naar Noord-Vietnam heeft gezonden hoewel China op verzoek van de Russen honder den goederenwagons beschikbaar had gesteld. Een Amerikaanse woordvoer der heeft bekendgemaakt, dat bij Hoi An in de provincie Quang Tin, ongeveer 550 km ten noord oosten van Saigon, onderdelen van drie Zuidvietnamese batal jons door de Vietcong in het nauw zijn gebracht en om steun van vliegtuigen hebben verzocht. De Zuidvietnamese verliezen worden „vrij zwaar" genoemd. Een of twee Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen zouden zijn neergeschoten. Aan Vietcong-zij- de zouden 56 man zijn gesneu veld. Hoi ligt 30 km ten zuidoos ten van een Amerikaanse lucht machtbasis. Het stoffelijk overschot van Adlai Stevenson is donderdag met het straalvliegtuig van pre sident Johnson uit Londen naar de Ver. Staten overgebracht. Het vliegtuig vertrok 22 uur nadat Stevenson op straat ineenzakte. De met de Amerikaanse vlag be dekte kist werd op de thuisreis begeleid door vice president Humphrey; Stevensons zonen Adlai. Borden en John en zijn zuster mevrouw Ernest Ives met haar echtgenoot. Vandaag zal president Johnson een rouwdienst in de nationale kathedraal van Washington bij wonen. Het stoffelijk overschot van Stevenson zal met militaire eer in Washington worden inge haald. Het zal in de kathedraal worden gezet tot na de rouw- j verwijderen van anti-democra- dienst, die om 16.00 uur begint. tische en fascistische elementen". Na beëindiging van de dienst zalGaroefalias zei niet te zullen af- Volgens Griekse regeringskrin gen heeft premier Papandreoe bij koning Constantijn zijn ontslag in gediend. De koning zou de voorzit ter van het buis van afgevaardig den, George Athanassiades-Novas, opdracht hebben gegeven een nieuw kabinet te vormen. Het bericht van het aftreden van Papandreoe kwam nadat hij don derdagavond een kwartier met de koning had gesproken. Paoandreoe was van plan de minister van defensie. Petros Garoefalias, te ontslaan, omdat deze 7ieh verzette tegen een zuivering" in het leger door het het worden overgebracht naar Springfield, de hoofdstad van de staat Illinois, waar de kist 24 uur opgebaard zal staan in het capi- tol. Maandag wordt Stevenson in Bloomington (Illinois) begraven. Het Witte Huis maakte bekend dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, voor de V. S. zal spreken op een herdenkingsbijeenkomst voor Ste treden. Voor een dergelijk aftre den is een koninklijk besluit no dig. Koning Constantijn die ge kant is tegen elke daad die com munistische infiltratie in het le ger zou kunnen veroorzaken, heeft dit besluit niet onderte kend. Tijdens de audiëntie demon streerden ongeveer drieduizend jongeren voor het paleis met houd venson, die maandag in het'leuzen als, „Papandreoe. hoofdkantoor van de V. N. in vol", „Het volk zal winnen New York wordt gehouden. 'Weg met de junta", „Het fascis- NIEUW TRANSPORTVOERTUIG VOOR HET AMERIKAANSE LEGER De Lockheed Aircraf-fabrieken hebben een nieuw soort vervoer middel geconstrueerd, waarvoor de Amerikaanse krijgsmachton derdelen grote belangstelling hebben. Het voertuig bestaat uit twee delen, heeft een 20 pk mo tor en kan ook als amphibie- voertuig gebruikt worden. Volgens een Jordaanse militai re woordvoerder hebben woens dag bij de dorpen Anin en Om- Al-Rihan in het noordwesten van het land wederom gevechten tus sen Jordaanse en Israëlische strijdkrachten plaats gehad. Ver scheidene Israëliërs werden vol gens de woordvoerder gedood of gewond. Deze verklaarde dat een Israë lische patrouille over de bestand linie het vuur op Anin had ge opend, hetwelk door de Jordaan se strijdkrachten werd beant woord. Aan Jordaanse zijde vie len geen slachtoffers. Nadat door ingrijpen van V.N.- waarnemers eerst het vuren werd gestaakt, werd dit later door Israëlische artillerie en mitrail leurs hervat teneinde een aanval van infanterie, gesteund door drie tanks, te dekken. Volgens de woordvoerder duurden de ge vechten van half elf 's morgens noord en noordoost. tot omstreeks vijf uur 's mid dags, plaatselijke tijd. Israël heeft bij de bestands- commissie een klacht ingediend, dat Jordaanse strijdkrachten in het bewuste gebied op een Israë lische patrouille hadden gescho ten. In deze klacht werd geen melding gemaakt van slacht- fers. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond Koele wind Aanvankelijk nog veel bewolking maar in de loop van de dag ook enkele perioden met zonneschijn. Voornamelijk in het zuiden en oos ten van het land nog plaatselijk enkele buien, mogelijk met onweer. Maximumtemperaturen van 16 gra den aan zee tot 20 graden in het zuidoosten van het land. Matige tot vrij krachtige wind tussen Hel Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat Francis Plimp ton voorlopig de plaats van de woensdag overleden Adlai Stevenson zal innemen als per- Vermoeide manent gedelegeerde van Ame rika bij de verenigde naties. Plimpton was sinds 1961 plaats vervangend permanent afge vaardigde. Dat Stevenson het niet in alle opzichten met de politiek van president Johnson eens was, blijkt uit het volgende verhaal dt David Schoenbrunn, corres pondent in Parijs voor een Ame rikaans radiostation woensdag avond voor de radio vertelde. „Zes weken lang heb ik in de verenigde naties de politiek van mijn land in de Dominicaanse republiek moeten verdedigen hoewel die van begin tot eind een enorme blunder was", zo had Stevenson aan een diner in Parijs met Averell Harriman, de Amerikaanse reizende ambassa deur, en David Schoenbrunn zelf gezegd. Toen Harriman daar op had betoogd dat de Ameri kaanse interventie in San Do mingo een strijd was voor de vrijheid „en om de invloed van het castroistische communisme uit te schakelen", had Stevenson volgens Schoenbrünn geant woord, dat er geen direct gevaar bestond voor een machtsoverna me door de communisten en dat hij „nooit had kunnen geloven aan wat men hem opdroeg in de verenigde naties te zeggen". „Ik kan u dit zeggen. Averell, die zes weken in de verenigde naties hebben mij enkele jaren van mijn leven gekost", zo had Stevenson volgens Schoenbrünn verklaard. buitenaf. Dat was het geval in slaggever, Eric Sevareid, corres pondent in Londen van C.B.S., deelde woensdagavond mee dat Stevenson tegenover hem de wens te kennen had gegeven ont slag te willen nemen als perma nent afgevaardigde bij de ver enigde naties. Stevenson die tij dens dit gesprek een vermoeide indruk had gemaakt, had gezegd binnen een week daarover een besluit te zullen nemen. „Wat ik ten aanzien van Viet nam hoop is, dat de weerstand die daar wordt geboden, duide lijk zal maken dat de verande ringen in Azië niet kunnen wor den versneld door geweld van Stevenson zei verder nog dat de Koreaanse oorlog, dat is even eens het geval in het conflict Vietnam", zo zei Adlai Steven son in het interview dat hom me zal niet komen" .en „Papan dreoe, niet aftreden". De ingang van het paleis werd door sterke politie-afdelingen bewaakt. pandreoe was afgetreden, is don derdagavond een nieuwe Griek se regering gevormd, die de eed bij koning Constantijn heeft af gelegd. Deze nieuwe regering is gevormd door de voorzitter van het parlement, George Athanas siades-Novas. De regeringswis seling is de climax van de twee weken oude politieke crisis. meege- Later werd officieel deeld dat de Griekse premier is afgetreden na wat hij noemde „een meningsverschil tussen de koning en mij". Hij zei: ..Mor gen zal ik ontslag van het kabi net indienen en een verklaring afleggen". Een paleisfunctionaris bevestigde later dat Paoandreoe is afgetreden. Hij zei dat Atha- passiades-Novas niet bij de ko ning is ontboden om een forma tieopdracht te krijgen maar om de koning in te lichten over de sterkte van de partijen in het parlement. Het ontslag van Papandreoe heeft in Athene grote beroe ring gewekt. Groepen betogers trekken door de hoofdstraten van de stad. De politie houdt hij bij de parlementsgebouwen en het koninklijk paleis tegen. Intussen zijn politie, leger en gendarmerie in staat van alarm gebracht. Athanassiades-Novas is don derdagavond door de koning als premier beëdigd. In politieke kringen heerst hierover verwarring. Enige mi nuten tevoren had Papandreoe gezegd dat hij pas vrijdag zijn ontslag zou indiénen. De koning schijnt door het benoemen van een opvolger dit ontslag niet te hebben afgewacht, wat gelijk zou staan met hel afzetten van Papandreoe. Enige uren nadat premier Pa- Slechts drie ministers legden donderdagavond de eed af, pre mier Athanassiades-Novas, Sta- vros Costopoelos als minister van defensie en buitenlandse za ken en admiraal Ioannis Toem- bas als minister van openbare orde. Costopoelos was minister van buitenlandse zaken in de re gering Papandreoe en heeft nu de portefeuille van Garoefalias overgenomen. Een woordvoerder van de nieuwe premier zei dat mogelijk de meeste ministers van het vorige kabinet zullen aanblijven. Intussen verzamelen zich steeds meer demonstranten in de hoofdstad. De laatste dagen had de linkse pers en die van het centrum de bevolking opgeroe pen Papandreoe te steunen wan- er deze zou moeten aftreden. De nieu /e Griekse premier, Athanassiades-Nova, heeft don derdagavond in een verklaring over radio-Athene gezegd, dat „een betreurenswaardige ont wikkeling in de politieke toe stand tot een meningsverschil tussen Papandreoe en de kroon heeft geleid". „Mij werd door de koning op gedragen een nieuwe regering te vormen uit de unie van het centrum-partij. De keuze van mijn ministers wil de vastbeslo tenheid van de koning doen uit komen, met de meerderheid van het parlement te zullen samen werken en de geest en letter van onze regering te eerbiedigen". De premier zei zijn best te zul len doen om politieke eenheid en een normale toestand te be reiken, die dwingend noodza kelijk zijn om vrede en orde in het land te handhaven. „De re gering is vastbesloten aan nie mand toe te staan de vrijheden en de rust van het Griekse volk in gevaar te brengen. Geestele- lijk verenigd zullen wij de hui dige crisis te boven komen", zei hij. een half uur vóór zijn dood no- werd afgenomen en dat enkele uren na zijn overlijden door de B.B.C. werd uitgezonden. Naar zijn oordeel zou de toe stand in Azië in de toekomst stabieler zijn, wanneer het re sultaat in Vietnam gelijk was aan dat in Korea. Door onder handelingen zou men tot vrede moeten komen en het Zuidviet namese volk zou in alle vrijheid over zijn toekomst moeten kun nen beslissen. De Verenigde Staten zouden naar zijn mening een compromis kunnen accep teren. Op de vraag of de Ver enigde Staten geen neutraal, maar een anti-communistisch of Amerikaans Vietnam wilden antwoordde Stevenson: „Ik ge loof dat de president zelf heel duidelijk heeft gezegd dat wij tevreden zullen zijn met een neutraal Vietnam". Stevennson zei verder nog dat de Noordvietnamezen en Chi nezen, zolang zij denken een militaire overwinning te kunnen behalen, niet tot onderhandelin gen zullen overgaan. Volgens hem zouden de communisten niet vóór het eind van de natte moesson, begin oktober bereid zijn tot onderhandelingen. Het bestuur van de Belgische socialistische partij heeft woens dagavond het herziene ontwerp- program van formateur Harmei voor een nieuwe rooms-rode coalitieregering goedgekeurd. De uiteindelijke beslissing over de voortzetting van de coalitie met de christelijke volkspartij zal worden genomen door een congres van de B.S.P., dat voor 25 juli bijeen is geroepen. De aanvaarding van het ont- 1 werp-program door het bestuur van de B.S.P. geschiedde met 15 Juli 16 4.39 20.53 22.44 17 4.40 20.51 23.01 18 4.41 20.50 23.16 19 4.43 20.49 23.30 20 4.44 20.48 23.44 AANVOER VAN KOUDE LUCHT. Er strekt zich nu een krachtje gebied van hoge luchtdruk uit van de Noordzee, via de Britse eilanden tot voSr de kust van Portugal. Samenhangend hiermede stel de zich boven de Noordzee een noordelijke stroming die gelei delijk in kracht is toegenomen. Deze voert koele lucht met zich mee van polaire oorsprong, waarin veel wolkenvelden voor komen. Tengevolge van deze be wolking kwam de temperatuur in het westen van het land in het algemeen niet boven de 16 graden. Dank zij zonnige perio den in het binnenland werden daar nog maxima van 21 tot 24 graden bereikt. De voorste begrenzing van de koele lucht zal het komende et maal nog vorderingen maken in zuidelijke en oostelijke richting. Langs dit front ontwikkelen zich nog enkele kleinere storingen die met de zuidwestelijke stroming in de hogere luchtlagen van Frankrijk via België ook tot over ons land kunnen doordrin gen. Zij veroorzaken regen of onweersbuien. De kans hierop bestaat voornamelijk nog in het zuiden en het oosten van ons land. Daar zullen door de ter reinwinst van de koelere lucht ook lagere middagtemperaturen 7.01 3.11 9.21 10.32 1143 woeden bereikt dan donderdag, tegen 8 stemmen, bij 2 onthou dingen. Vorige week zaterdag had het bestuur een eerste ver sie van het program afgewezen, omdat de meerderheid er voor te klein werd geacht, n.l. twaalf tegen tien stemmen. Nog tal van moeilijkheden Donderdag zijn de besprekin gen over de vorming van een nieuw katholiek-socialistisch coalitiekabinet voortgezet. Socialistische leiders hebben gewaarschuwd, dat nog niet alle moeilijkheden uit de weg zijn geruimd. „De toestand is niet gemakke lijk en zou gevaarlijker kunnen worden dan velen zich voorstel len", verklaarde de vice-voorzit- ter van de B.S.P., J. Vaneynde, doelend op het feit dat het con gres van de socialistische partij zich zal moeten uitspreken. Voorzitter L. Collard bleek evenmin overtuigd te zijn van het feit, dat een voldoende meer derheid zal worden gevonden op het congres voor een nieuwe re gering met de christelijke volks partij. Tegenstand wordt vooral ver wacht van de Waalse en de Brus selse federatie van de socialisti sche partij, waar een sterke stro ming bestaat om de B.S.P. een „oppositiekuur" te laten onder gaan na de zware verkiezings nederlaag van 23 mei. VRIJDAG 16 JULI v.m. Breskens 3.38 Terneuzen 4.13 Hansweert 4.53 Walsoorden 5.03 ZATERDAG 17 JULI v.m.. Breskens Terneuzen Hansweert .Walsoorden 4.15 4.50 5.30 5.40 n.m. 3.47 4.22 5.08 5.12 n.m. 4.23 4.58 5.38 5.48 i

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1