Adlai Stevenson in Londen overleden Verlenging van de dienstplicht in de V.S. ADLAI STEVENSON f Vietcong rebellen in actie bij Da Nang GROOT AMERIKAANS STAATSMAN GING HEEN \g procent meer compagnieën Verslagenheid „Frankrijk niet verantwoordelijk voor E,E.G.-crisis" HET WEER Welsprekende geest Vraaggesprek uitgezonden Johnson tot tranen geroerd Amerikaans ambassadeur bij de V.N. Rouw Gouverneur Tweemaal kandidaat voor het presidentschap Engels vliegtuig neergestort bij Roermond DONDERDAG 15 JULI 1965 21e Jaargang - No. 647^f Hoogwater Zon- en Maanstanden 4,6 miljard bespaard op defensie Drie slachtoffers Vredesinitiatief van president van Ghana Klimaat gunstig? Geen kleine expeditie Weer luchtaanvallen op Noord-Vietnam Schepen voor vervoer van materieel „Jeugd- vrijwilligers- brigade" Honderden tonnen bommen Weerbericht RfWftïerfag EïJ »Sonn«aiHt: TERNEUZEN ym 3s SanS« Rsaaeüe- en Adninistrfttie-fcfoet! Smidswal Telefoon: 01190 2073 Gironummer: 88190 Abonnementsprijs 'f 6,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 58 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEÜW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per maf 39 et} «totem pa advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgé&j Kandels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iédere regel mees 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder ■nummer, erf „Adrei Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur v.m. Adlai Stevenson, de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Na ties, is woensdag te Londen in St. George-ziekenhuis aan een hart aanval overleden. De 65-jarige Stevenson woonde vorige week in Genève een ver gadering bij van de economische en sociale raad van de Ver. Naties, de Ecosco. Een functionaris van de Amerikaanse ambassade zei dat Stevenson bij de internationale sportliedenclub in het centrum van Londen woensdagmiddag ineenzakte. Hij werd met spoed naar het nabijgelegen St. George-ziekenhuis overgebracht. Tevoren was hij op de Amerikaanse ambassade geweest. Stookoliegevaar voor de Riviera geweken Het gevaar dat de kust van de Franse Riviera bij Cannes ern stig verontreinigd zou worden door stookolie, was dinsdagavond geweken. Een matroos van het Ameri kaanse vliegdekschip Shangri- La" dat bij Cannes voor anker ligt, had maandag toen hij op dracht had gekregen de water tanks te laten leeglopen, bij ver gissing de kraan van een tank met 12.000 liter olie openge draaid. Ruim 250 Amerikaanse matrozen werkten 's nachts bij het licht van schijnwerpers door om te verhinderen, dat de olie het nabijgelegen strand voor we ken onbruikbaar zou maken. Men verspreidde een chemisch middel, waardoor de zwarte brei tot zinken werd gebracht. De olie die al op het strand terecht was gekomen, werd in de loop van dinsdag verwijderd. De Amerikaanse minister van defensie, McNamara, heeft woens dag op een persconferentie in Washington vóór zijn vertrek naar Saigon gezegd dat, als de Ameri kaanse strijdkrachten in Zuid- Vietnam worden versterkt, rede lijkerwijs mag worden aangeno- men, dat de Amerikaanse regering het oproepen van reservisten en eenheden van de nationale garde z 1 overwegen, alsook verlenging van de diensttijd van hen die reeds deel van de strijdkrachten uitma ken en uitbreiding van het aantal dienstplichtigen. Volgens McNamara is de Amerikaanse voorraad krachige bommen thans 5 maal zo groot als vier jaar geleden. Volgend jaar zullen er 10 maal zo veel Woensdagochtend had hij een beleefdheidsbeboek gebracht aan de Britse minister van buiten landse zaken, Michael Stewart. Stevenson was van plan vrijdag per vliegtuig naar New York te vertrekken. Maandagavond ver scheen hij nog voor de Britse televisie, waarbij hij de Ameri kaanse politiek in Azië besprak in het programma „Panorama" over wereldaangelegenheden. Stevenson bevond zich sinds vorige week in de Britse hoofd stad. Hoewel gezegd was dat dit een privébezoek was, heeft hij zaterdag besprekingen gevoerd met premier Wilson. Tijdens het vraaggesprek voor de televisie had Stevenson de geruchten te gengesproken dat hij zou aftre den. Met bepaalde aspecten van de Amerikaanse buitenlandse politiek zei hij het niet altijd eens te zijn. Het nieuws van de dood van Stevenson heeft overal versla genheid teweeggebracht. Secretaris-Generaal Oe Thant' en afgevaardigden hij de V. N. van allerlei politieke richtingen drukten hun droefheid uit. Achkar Marof van Guinea zei dat de dood van Stevenson „een vloek voor de V. N. is". Hij stel de voor de veiligheidsraad hij een te roepen om Stevennson eer te bewijzen. In juli is Platon Mo- rozov van de Sowjet-Unie voor zitter van deze raad. President Johnson werd in Washington op de hoogte gesteld toen hij op het punt stond met een groep Japanse ministers de lunch te gaan gebruiken. Hij was diep geschokt door het overlij den van Stevenson. De demo craat Carl Albert maakte het nieuws in het huis vn afgevaar digden bekend. Ook in Groot-Brittannië wer den velen diep getroffen. Mil joenen televisiekijkers hadden hem maandagavond de politiek in Vietnam horen uiteenzetten op kalme, redelijke toon. Zijn gezicht wat bedroefd en gete kend door de jaren. Ook in of ficiële kringen wordt zijn heen- „Welke voorwendselen ook mo gen worden gebruikt om de rea liteit te verdraaien, toch kan ons land niet verantwoordelijk wor den gesteld voor de crisis in de E.E.G., waarvoor wij de beste op lossing wensen". Dit heeft de Franse ambassa deur in Brussel, H. Spitzmuller, woensdag in een toespraak op een receptie ter gelegenheid van de nationale feestdag gezegd. WARMTE TEN EINDE In de vochtige lucht van sub tropische oorsprong die Neder land geheel overspoelde en tot in Denemarken doordrong, steeg het kwik bij ons tot 20 a 24 graden. In Frankrijk, waar nog hogere temperaturen werden bereikt ont- wikkelden zich onweershaarden, die met een krachtige zuidweste lijke stroming in de hogere luchtlagen via België naar ons land trokken en ook hier plaat selijk onweer veroorzaakten. Tussen IJsland en Schotland bouwde zich geleidelijk een ge bied van hoge luchtdruk op. Ook boven Europa is de barometer stand langzaam stijgende. Sa menhangende hiermede ver dwijnt een zwakke vore van lage luchtdruk op de Noordzee naar het noordoosten. In de loop van vandaag zullen waarschijnlijk op nieuw onweerscomplexen vanuit het zuidwesten naderbijkomen. In de eerste plaats in het wad dengebied en daarna ook elders langs de kust moet met een merkbare afkoeling rekening worden gehouden. DONDERDAG 15 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m,. 2.58 3.33 4.13 4.23 VRIJDAG 16 JULI v.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 3.38 4.13 4.53 5.03 n.m. 3.11 3.46 4.26 4.36 n.m. 3.47 4.22 5.02 5.12 'Juli 15 4.37 ,16 17 20.54 4.39 20.53 4.40 20.51 22.22 22.44 23.01 5.52 7.01 8.11 „Meer dan drie jaar geleden werden verbintenissen aange gaan voor de regeling door de zes landen van de Europese eco nomische gemeenschap van het gemeenschappelijke landbouwbe leid op 30 juni 1965. Van Frank rijk werd echter geëist dat het zich tegelijkertijd reeds in begin sel zo uitspreken over politieke en financiële kwesties van de Europese samenwerking, die in de toekomst zullen moeten wor den geregeld maar thans niet aan de orde zijn. In 1963 werden de onderhandelingen over het Brit se lidmaatschap van de E.G.G. afgebroken om de eenvoudige re den dat Engeland weigerde toe te treden op dezelfde voorwaar den als de andere lid-staten had den aanvaard. Op 30 juni hebben wij ons tot ons leedwezen moe ten afkeren van onze E.E.G.-part- ners, alleen omdat zij niet bereid bleken de gemeenschappelijk vastgestelde datum in acht te nemen". liaan diep betreurd, want Ste venson was een groot vriend van Engeland. Nadat Stevenson op straat in elkaar was gezakt, heeft zijn par ticulier secretaresse, mervouw Marietta Tree, nog mond-op- mond-beademing toegepast. Ste venson had de ambassade juist verlaten nadat hij daar een vraaggesprek met de B.B.C. had gehad. President Johnson zei dat Ver enigde Staten met Stevenson „de meest welsprekende geest, de mooiste stem" hebben verloren. Secretaris-generaal Oe Thant heeft aan president Johnson een boodschap van medeleven ge zonden. De portier van de internatio nale sportliedenclub vlak bij de ambassade snelde te hulp, een dokter die passeerde heeft nog vergeefs getracht met kunstma tige ademhaling, een injectie en hartmassage de levensgeesten weer op te wekken. Stevenson was reeds overleden toen de ziekenwagen tien minuten later aankwam. Hij werd daarna naar het ziekenhuis overgebracht. Het vraaggesprek dat hij een half uur voor zijn dood met de B.B.C. had gehad, werd woens dagavond om tien uur uitgezon den. President Johnson heeft be kendgemaakt dat hij een spe ciale delegatie met zijn particu liere vliegtuig naar Londen zal sturen om het stoffelijk over schot van Stevenson naar de V. S. over te brengen. De dele gatie staat, onder leiding van vice-president Hubert Humphrey. In het Witte Huis had Johnson Adlai Ewing Stevenson werd 5 februari 1900 geboren ie Los An geles in Californië. Zijn ouders verhuisden naar de westkust, waar zijn vader eerst een koper mijn beheerde en daarna assis tent-directeur van de „Los Ange les Examiner" werd. Later keer den zij naar hun bakermat, Illi nois, terug. Adial bracht, zijn jeugd door te Bloomington in Il linois in het huis van zijn groot vader van vaders kant, die con greslid is geweest, directeur-ge neraal van de posterijen en van 1893 tot 1896 vice-president van do Ver. Staten. In 1926 behaalde Stevenson aan de Northwestem-universiteit zijn titel als jurist. Alvorens een praktijk te beginnen, maakte hij een reis door Europa en Rusland. Van 1927 tot 1932 was hij als ad vocaat werkzaam in Chicago. Daarna vertrok Mj naar Wa shington als bijzonder adviseur van de „Agricultural Adjust ment Administration", een instel ling ten behoeve van de boeren. In verscheidene redevoeringen besprak hij landbouwkundige vraagstukken. In 1941 werd hij assistent van de minister van marine. Hij maakte inspectietochten door de Stille Oceaan, de Caraibische nog gezegd: „De wereld van vrij heid en menselijke waardigheid heeft haar meest veelzijdige kampioen verloren". De presi dent was bij het vernemen van het nieuws tot tranen toe ge roerd. Bij de lunch met de Ja panners liet hij zijn toespraak achterwege en zei hij dat zijn eerste impuls was geweest de lunch af te gelasten, „maar Ste venson zou dit zelf niet gewild hebben". President Johnson heeft bevel gegeven van alle openbare ge bouwen de vlag halfstok te han gen tot de begrafenis van Ste venson. Ook alle marineschepen moeten dit doen. eilanden, Noord-Afrika en Euro pa. In 1945 droeg het ministerie van buitenlandse zaken hem op propagandla te maken voor de ge dachte, welke ten grondslag lag aan de eerste conferentie van de V. N. te San Francisco. Als advi seur van de Amerikaanse dele gatie was hij aanwezig op de bij eenkomst van de verenigde na ties te Londen en de eerste alge mene vergadering van de ver enigde naties. Zijn verkiezing tot gouverneur van de staat Illinois geschiedde met het grootste aantal stemmen dat ooit in deze staat op een kan didaat voor het gouverneurschap was uitgebracht. Stevenson was lid van dé „Council on Foreign Affairs" te Chicago, een organisatie waar voor staatslieden uit allerlei lan den het woord voeren en debat teren over wereldproblemen. Tot driemaal toe werd Stevenson tot voorzitter van deze Council ge kozen. Stevenson was lid van de uni- taristische kerk. Hij huwde in de cember 1928 met Ellen Borden en heeft drie zoons. Hij scheidde van zijn vrouw omdat deze aanvoer de dat haar man teveel door zijn zakelijke en politieke beslomme ringen in beslag werd genomen. Met Adlai Stevenson hebben de Verenigde Staten een van hun grootste politici verloren. Als geen ander is Stevenson de woordvoerder geweest van het liberalisme in de Amerikaanse politiek, in deze rol omstreden en van alle kanten aangevallen. Ja renlang maakte hij deel uit van de kleine groep Amerikaanse po litici die in de hele wereld bekend waren en naar wiens woorden werd geluisterd. Het grootste politieke succes heeft Stevenson echter niet mo gen beleven. Tweemaal was hij kandidaat voor het president schap en tweemaal werd hij ver slagen, omdat zijn republikeinse mededinger Dwight D. Eisenho wer heette en diens legendarische oorlogsroem het redenaarstalent van Stevenson wegvaagde. Toen Eisenhower na acht regeringsja ren zich uit de actieve politiek terugtrok, besloot de democrati sche partij John F. Kennedy als nieuwe kandidaat te benoemen. Stevenson nam het ondankbare werk van ambassadeur bij de V. N. in New York op zich. bommen zijn als in 1961. De Amerikaanse minister onthulde verder dat uitbreiding met 50 procent van het aantal helikop ter-compagnieën in het Ameri kaanse leger overwogen wordt, niet om de verliezen goed te ma ken, want die waren minimaal: één helikopter op elke 1000 vluchten. De Vietcong breidt zijn troe pen in Vietnam nog steeds uit evenals zijn acties, aldus de Amerikaanse minister. Niettemin is het doel der V.S. in Vietnam beperkt. „Wij willen niet het volk, noch de regering van Noord- Vietnam vernietigen. Wij stre ven niet naar verkrijging van militaire bases op Zuidvietna- mees grondgebied of naar bet totstandbrengen van een mili taire relatie van Zuid-Vietnam met landen van het westen. Wij willen waarborgen, dat de be volking van Zuid-Vietnam haar eigen lot in handen heeft en zich politiek en economisch naar eigen goeddunken kan ontwikke len", aldus McNamara. De Amerikaanse minister deel de nog mee, dat in het op 30 juni geëindigde begrotingsjaar 4,6 miljard dollar is bespaard door het ministerie van defensie. De minister streeft ernaar tegen 1969 en daarna jaarlijks 6,1 mil jard dollar te besparen. De Vietcong heeft woensdag ochtend in aile vroegte een aan val gedaan op een post van het Zuidvietnamese leger, 32 km teil zuidwesten van Da Nang. Zes entwintig Zuidvietnamese militai ren sneuvelden hierbij. Het gebied rond Da Nang was de laatste tijd vrij rustig geweest, maar rappor ten van de inlichtingendienst mel den de aanwezigheid van twee Vietcongbataljons vlak ten zuiden van deze grote Amerikaanse basis. De nieuwe voorzitter van de Zuidvietnamese chefs van staven, minister van defensie generaal Nogjen Hoe Co, nam woensdag het bevel over van zijn voorganger, generaal-majoor Tran Van Minh („kleine Minh"), die zijn ontslag uit het leger heeft genomen. „Kleine Minh" nam deel aan de omverwerping van het Diembe- wind en werd voorzitter van de stafchefs, nadat sterke man gene raal Ngoeien Chan uit de top was verwijderd. Volgens het Britse blad „The Guardian" zal president Nkroe- mah (Ghana) dezer dagen een of ander zelfstandig initiatief inzake Vietnam nemen. Zijn speciaje af- gezant, het vroegere Britse Jager- huislid Geoffrey Bing, is naarïde wereldvredesconferentie in Hel sinki vertrokken. Aangenomen wordt dat hij bij de communisti sche delegaties een balletje zal op gooien om er achter te komen of het klimaat gunstig is voor het nemen van verdere diplomatieke stappen. Dr. Nkroemah is lid van de gemenebestconferentie van ge menebestpremiers in Lo1"*— De „New York Times" schicef over president Johnsons perscon ferentie van woensdag o.m.t „Pre sident Johnson heeft bevestigd hetgeen de meeste r#ensen zich be wust Eijn. De Verenigde Staten staan voor nieuwe en ernstige be slissingen in Vietnam. Ofschoon het niet officieel is toegegeven, zijn de Verenigde Staten in Azië in een oorlog betrokken die steeds in omvang toeneemt". „Men moet die niet zien ais een kleine expeditie, die spoedig zal zijn afgelopen en die uitsluitend dient tot steun van de regering in Saigon", aldus het blad. Woensdagochtend hebben de Amerikanen weer een luchtaanval op Noord-Vietnam uitgevoerd. Twee vliegtuigen van het vlieg dekschip „Coral Sea" bombardeer den een radarpost. Dinsdagavond bombardeerden elf vliegtuigen spoorwegemplacementen te Yen Bay, 120 km ten noordwesten van Hanoi. Verder werden bruggen ge bombardeerd. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft Amerikaanse reders verzocht onmiddelijk^ 54 schepen ter beschikking te steïlen voor het vervoer van materieel naar Zuid- Vietnam, zo meldde woensdag ochtend de „Baltimore Sun". Par- 28 schepen toegezegd die op het ogenblik toch stil liggen als gevolg van een staking van scheepswerk tuigkundigen. Tienduizend jongens en meisjes uit Hanoi hebben zich aangemeld voor „de brigade van jonge vrij willigers tegen de Amerikaanse agressors en voor de redding van het vaderland", zo meldt het Noordvietnamese persbureau. In het dorp Hoiang Van Thoe in het gebied van Hanoi had 80 procent van de jongeren zich opgegeven. Een straalverkenningsylieg- tuig van de Royal Air Force is woensdagmiddag om ongeveer 1 uur in het gehucht Leeuwen bij Roermond neergestort. De drie inzittenden hebben het toestel nog wel verlaten, maar zijn om gekomen. Vermoedelijk heeft de bemanning, nadat het toestel snel hoogte had verloren, nog gepro beerd te voorkomen dat het toe stel in het dorpje terecht zou komen en daar slachtoffers zou maken. In 't vliegtuig, 'n „Canberra", geregistreerd als W. T. 324. moet een motorstoring zijn opgetre den die het ongeluk inleidde. De drie omgekomenen zijn comman der-lieutenant Klapp en de flight- officers Dingle en Sime, allen Engelsen, die resp. terechtkwa men in een schuur van de fam. Joosten, in een schuur bij de fam. Meeuwissen en vlak bij het toe stel. De „Canberra" vloog na het neerstorten in brand. De brand werd bestreden door de brand weer uit Roermond, die later as sistentie kreeg van de R.A.F. uit Elmpt, gelegen op 15 km ten oos- 200 Amerikaanse en Zuidviet namese vliegtuigen hebben gis teren een gebied van nog geen drie vierkante kilometer met honderden tonnen hommen „ver zadigd", met het doel een viet- conghoofdkwartier in het oer woud op 65 km afstand ten zui den van de grote Amerikaanse luchtbasis Da Nang te vernieti gen. ticuliere scheepvaartmaatschap pijen hebben volgens het blad a' De actie sproot volgens waar nemers ook voort uit de vrees dat de vietcong-guerrila's trach ten de Amerikaanse basis van de rest van Zuid-Vietnam te isoleren. Van Amerikaanse militaire zij de in Saigon is meegedeeld, dat de vorige week 30 Amerikanen gesneuveld, 52 gewond en 3 ge vangengenomen zijn. De Zuid vietnamese verliezen waren: 285 doden en 595 gewonden. Die van de vietcong worden geraamd op 741 doden en 172 gewonden. Volgens het persbureau van Noord-Vietnam zijn de afgelopen zes maanden in de Zuidvietna mese provincie Quang Nam 5000 soldaten, onder wie 278 Ameri kanen, door de vietcong buiten gevecht gesteld. ten van Roermond in West- Duitsland, van waar het toestel om één uur was opgestegen. DORPJE LEEUWEN GERED Velen uit Leeuwen en omge ving hebben het ongeluk zien aankomen. Getuigen verklaarden dat zij een merkwaardig ratelend geluid hoorden. Het toestel kwam terecht in de tuin van de familie Wolters. Geluk bij dit ongeluk was dat de afvuurinrichting van het toe stel dat munitie aan boord had, bekneld raakte. Slechts enkele schoten gingen af. De gemeente politie uit Roermond zette het terrein af. Zij kreeg daarbij later hulp van militairen van het der de depot infanterie uit Roer mond. Tot degenen die poolshoogte kwamen nemen, hoorden de sub stituut-officieren van justitie uit Roermond, mrs R. A. Consalves en W. F. H. Bartels. Een R.A.F.- officier sprak als zijn vermoeden uit, dat de bemanning veilig het toestel had kunnen verlaten toen het hoogte ging verliezen. Dat de drie vliegers dit niet hebben gedaan, moet worden toegeschre ven aan pogingen om te vermij den dat het vliegtuig op het dorpje zou terechtkomen. De stoffelijke overschotten van de vliegers zijn naar Elmpt over gebracht, na lijkschouwing in Roermond. INCIDENTEN IN ZUÏD-MEXICO Volgens in de Mexicaanss hoofdstad ontvangen berichten zijn bij gevechten in de Zuid- mexicaanse staat Chiapas vijftien mensen om het leven gekomen. De strijd ging tussen primitieve Indianen, die door de regering gesteunde kolonisten te lijf gin gen met hakmessen. Er zijn me dici naar de streek gezonden om de gewonden te helpen. medegedeeld door het K, N. M. L geldig tot hedenavond. Koele lucht in aantocht Veranderlijke bewolking mei! plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Aanvankelijk nog zwakke wind, later tot matig toenemende wind uit noordè» lijke richtingen. Vanuit zee geleidelijk, binnen dringende koelelucht.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1