Ernstige besluiten in de Vietnamese oorlog te verwachten Dankwoord koninklijke familie voor radio en tv. JLEXA Interpellatie over Vietnam RADIO DE K0CK NOORDVIETNAMESE LEGEROPSLAGPLAATS TE SON LA OPGEBLAZEN Melaatsen gedood MISDADEN IN DE DOMINICAANSE REPUBLIEK HET WEER De missie van Davies VEEL SLACHTOFFERS BIJ GEVECHTEN IN SOEDAN WILSON OVER ATOOMBOMMEN VERF BUITEN BETER VERFT BUITEN BEST WOENSDAG 14 JULI 1965 21e Jaargang - No. 647' TWEEDE KAMER OMMEZWAAI VAN STRAUSS Sfeer van terreur BESPREKINGEN IN PARIJS Hoogwater Zon- en Maanstande Weerbericht Vogelvrijen Afschrik wekkender kernmacht Als schild Vrouwen en kinderen gedood Algerië sluit zich niet aan bij een „blok" Fwriariai-EO *Bamnam»nii TERNEUZEN rMwftHV-HaffilN&ntBaR t was it San At Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01160 SOTS Gironummer; S81S0 AbonHeinentsprijg f 6,60 per kwartaal; per meand 2,20; per week 53 et. Losse nrs 11 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per trnö 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur, Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. President Johnson heeft dins dag op een persconferentie ge zegd dat het zeer wel mogelijk is dat nieuwe en ernstige besluiten" in de naaste toekomst nodig zul len zijn in de Vietnamese oorlog. Elke aanzienlijke uitbreiding van de huidige omvang van de Amerikaanse pogingen „om de agressors de pas af te snijden", De communistische afgevaar digde in de tweede kamer de heer Bakker zal de regering vandaag interpelleren over de huidige si tuatie in Vietnam en over de po sitie van de Nederlandse rege ring. De tweede kamer heeft giste ren een verzoek daartoe ingewil ligd zij het dan dat afgevaardig den van de K.V.P. van -de P.v.d.A. en van de A.R.P. meedeelden aan een debat over deze kwestie geen behoefte te hebben. Er werd aan herinnerd dat de kwestie herhaal de malen uitvoerig in de kamer" ter sprake is geweest en dat op 18 mei in een motie een duide lijke uitspraak over deze kwes ties is gedaan. Kamervoorzitter mr F. J. F. M. van Thiel deelde mee dat thans nog niet bekend is of mi nister Luns bij de interpellatie aanwezig kan zijn. Hij vertoeft nog in Parijs. Mocht minister Luns niet aanwezig zijn, dan zal minister-president Cals als minis ter van buitenlandse zaken ad in terim worden gevraagd bij de in terpellatie aanwezig te zijn. zou maatregelen vereisen om te waarborgen dat de Amerikaanse reserves aan manschappen en uit rusting in de Verenigde Staten volkomen toereikend blijven voor alle eventualiteiten. De president voegde er aan toe ,dat nog geen beslissingen zijn genomen wat betreft hetzij het aanspreken van de Amerikaanse reserves of het oproepen van meer dienstplichti gen. De Amerikaanse regering zou in kwesties van deze aard beter tot handelen in staat zijn na- de terugkeer uit Saigon van de minister van defensie, McNat rrnara, en de reeds beoemde maar nog niet in functie zijnde Ameri kaanse ambassadeur in Saigon, Cabot Lodge, die beiden vandaag naar Vietnam vertrekken. McNa- mara en Lodge zullen, aldus Johnson, zich in Saigon ook be zig houden met de politieke en economische situatie in Vietnam. Zijn speciale vertegenwoordiger Eugene Black had hem reeds verslag uitgebracht over zijn „be moedigend bezoek aan diat ge bied" zo zei Johnson. INTENSIEVE INFILTRATIE De kern van de moeilijkheden in Zuid-Vietnam noemde Johnson „de vastberaden poging tot ver overing die uit Hanoi geleid wordt". De intensieve infiltratie van Noordvietnamese strijd krachten had nieuwe gevaren en moeilijkheden in Zuid-Vietnam geschapen. Een versterkte agres sie uit Hanoi zou een krachtiger Amerikaans antwoord te land in het zuiden nodig maken alsook voortzetting van de Amerikaan' se luchtaanvallen op geselecteer de militaire doelen in Noord- Vietnam. Johnson zei dat Amerikaanse bevelhebber in Vietnam, gene raal Westmoreland, gemachtigd is de zich thans in Vietnam be vindende Amerikaanse strijd krachten in te zetten waar zü naar zijn mening het best ge bruikt kunnen worden om weer stand te bieden aan „de commu nistische agressie en terreur". Frans Jozef Strauss, de voor malige Westduitse minister van defensie, heeft in een toespraak in „Europa van de vaderlanden" van generaal De Gaulle van de hand gewezen. Strauss heeft hiermee zijn standpunt in deze kwestie grondig gewijzigd, daar hij tot dus ver voor de gedachte van het Franse staatshoofd heeft gepleit. Strauss die voorzitter is van de Beierse afdeling van de Westduit se christendemocratische partij, drong aan op de vestiging van een supranationaal Europa, gebaseerd op de bestaande Europese ge meenschappen. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Huwelijksreis eindigde in Belgisch ziekenhuis De huwelijksreis van een Nij meegs echtpaar is maandag ge ëindigd in een ziekenhuis in de Belgische plaats Knokke. Hun auto slipte op een weg langs de Belgische kust en raakte een elec- triciteitspaal. De bestuurder, H. L., liep een hersenschudding op. Zijn echtgenote werd met een schedel breuk naar het ziekenhuis over gebracht. De koninklijke familie heeft maandagavond voor televisie en radio bedankt voor de felicitaties die werden ontvangen ter gele genheid van de .verloving van prinses Beatrix met Claus von Amsberg. De prinses zei: „Het is nu twee weken geleden dat onze verloving officieel be kend werd gemaakt. In deze tijd hebben wij zoveel blijken van sympathie en hartelijkheid onb vangen, dat het ons onmogelijk is allen persoonlijk te bedanken, hoe graag wij dit ook zouden doen. Daarom willen wij alle Neder landers, zowel als degenen die ons uit Suriname en de Antillen, vaak op heel eigen wijze felici teerden hier zeggen hoe uw reac ties ons getroffen hebben. IDe hartverwarmende brieven waarin wij veel oprechtheid, be grip en medeleven voelden, de mooie tekeningen, gedichten, kaarten en bloemen hebben ons geluk verbreed en verdiept. Heel in het bijzonder danken wij ook de bevolking en autori teiten van de steden, die ons met Amerikaanse mariniers hebben bij twee acties in de buurt van de grote vliegbasis Da Nang naar schatting 40 Vietcong-leden ge dood, aldus een Amerikaanse mi litaire woordvoerder. De Amerika nen hadden vijf man verloren. Ze ventien mariniers werden gewond. Bij bombardementen in Zuid- Vietnam hebben Amerikaanse vliegtuigen volgens schattingen uit de lucht 240 opstandelingen doen sneuvelen. De organisatie van Amerikaan se staten heeft deze week een rapport gepubliceerd over het on derzoek dat criminologen hebben verricht naar de wreedheden die tussen eind april en begin juni in de Dominicaanse republiek zijn gepleegd. Het rapport is gedateerd 11 ju li. Het bevat een Üjlst van 17 bur gers die door imbertisten op staande voet zijn terechtgesteld in verscheidene gebieden die on der gezag staan van de „.rege ring van nationale wederop bouw". Tot dusver zijn van deze mensen 9 geïdentificeerd. De commissie van criminologen, ge leid door de Chileen dr Daniel Schweizer, sluit de mogelijkheid niet uit dat nog meer personen zijn gedood, maar twijfelt eraan dat dit er 40 zouden zijn, zoals van bepaalde zijde werd beweerd. Het rapport telt 52 bladzijden en geeft een gedetailleerde be schrijving van de wonden die aan <W opgegraven lijken werden waargenomen. Het geeft ook ver slag van de belemmeringen die de imbertistische autoriteiten aan het onderzoek in de weg hebben gelegd. Volgens bepaalde zegslieden (namen kunnen wegens de „sfeer van terreur" niet worden ge noemd)! hebben de wreedheden zich als volgt toegedragen: de burgers werden na arrestatie door politie of soldaten 's nachts in militaire voertuigen wegge voerd, waarna zij werden neerge schoten. De lijken liet men lig gen „om een voorbeeld te stellen" en deze werden later door de plaatselijke bevolking begraven. Het rapport zegt voorts dat een door de imbertisten toegezegd onderzoek niet is ingesteld; dat da imberttistische minister voor de strijdkrachten een onderhoud met de crimilogen van de O.A.S. systematisch uit de weg is ge gaan en dat de soldaten die op de executieplaatsen aanwezig wa ren, valse verklaringen hebben afgelegd. Onder de geïdentificeerde slachtoffers bevindt zich als eni ge buitenlander een Canadese priester, die is gedood met een vuurwapen en „een dodelijke slag die door de schedel is gedron gen". De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Luns (l.) in gesprek met zijn Franse col lega.Couve de Murville (r.) voor de aanvang van hun be sprekingen maandag op de Quay d'Orsay. In het midden de Ne derlandse ambassadeur in Frankrijk, baron mr. Bentinck van Schoonheien. WOENSDAG 14 JULI v.m. n.m. Breskens 2.17 2.31 Terneuzen 2.52 3.06 Hansweert 3.32 3.46 Walsoorden 3.42 3.56 DONDr ;.5 JULI v.m.. n.m. Breskens 2.58 3.11 Terneuzen 3.33 3.46 Hansweert 4.13 4.26 Walsoorden 4.23 4.36 Juli 14 4.36 20.55 21.55 15 4.37 20.54 22.22 16 4.39 20.53 22.44 17 4.40 20.51 23.01- 1.48 5.52 7.01 Dinsdag bevond het grootste deel van ons land zich in war me lucht, en verwijderd van de begrenzende fronten. Op tal van plaatsen kwamen zonnige perioden voor bij tem peraturen, die in Zuid-Limburg bij de 27 graden kwamen. Intussen begonnen zich boven Frankrijk, waar het nog wat warmer was dan in Limburg, onweersstoringen 'tot ontwikke ling te komen. Voorts is er iets koelere lucht aanwezig bij de in gang van het kanaal. In verband met deze ontwikkelingen wordt bij ons vandaag een verander lijke bewolking verwacht met later plaatselijk enkele buien. Aanvankelijk is het vrij warm, maar later wordt een daling van de temperatuur verwacht. De wind zal daarbij meestentijds zwak tot matig uit uiteenlopen de richtingen zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Later afkoeling Vrij warm met veranderlijke bewolking. Later plaatselijk en kele buien met een kans op on weer en daling van temperatuur. Zwakk, af en toe matige wind uit Acht Amerikaanse straalvlieg tuigen hebben dinsdag een Noordvietnamese legeropslag- plaats te Son La, 140 km ten noordwesten van Hanoi, opga- blazen. Vier thunderchiefs ver nielden een houten brug en een veer steiger 112 km ten westen van Hanoi. Bij Da Nang zijn maandag niet 40, maar 54 Viet- congstrijders gedood. Zuidviet- namese marine-eenheden heb ben twee jonken bij Binh Dinh aangehouden en vijf communis ten gevangen genomen. Het persbureau Nieuw China zei dinsdag dat Amerikaanse vliegtuigen 120 melaatsen in een Noordvietnamees sanatorium hebben gedood. Hij citeerde de krant Nhan Dan die in Hanoi verschijnt en schreef dat dit sa natorium te Quynh Lap al het twaalfde ziekenhuis of medisch centrum in Noord-Vietnam is dat door Amerikaanse vliegtui gen is gebombardeerd. Engelands bijzondere afgezant naar Hanoi, Harold Davies, heeft bij aankomst in Vientiane in Laos gezegd dat zijn besprekin gen in de Noordvietnamese hoofdstad nuttig zijn geweest. Hij wilde niet zeggen met wie hij daar gesproken heeft. Maandag is bericht, dat hij in elk geval geen onderhoud heeft gehad met president Ho Tsji Minh of met premier Pham Vang. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, is Davies naar Londen teruggeroepen. zoveel hartelijkheid ontvangen hebben. U heeft ons kostbare ogenblik ken gegeven, waar wij altijd met vreugde aan terug zullen den ken". De heer Von Amsberg zei vei' volgens zich gaarne aan te slui ten bij deze woorden van dank, die ook hem uit het hart waren gegrepen. De koningin sprak als volgt. „Ook mijn man en ik hebben gezamenlijk of afzonderlijk een overweldigend groot aantal ge lukwensen ontvangen met de ver loving van onze dochter Beatrix van .autoriteiten, .groepen, gezin nen, enkelingen bekend of on bekend uit Nederland, Suri name en de Antillen. Graag wil ik van ganser harte dank zeggen aan allen die ons lieten blijken door geestdrift of woord of ook gebaar of blik te delen in het geluk, dat ook het. onze is. Eens te meer zijn wij getroffen door het grote en warme mede leven van tallozen met al wat ons en onze kinderen betreft". Prins Bernhard richtte zich tot besluit van de uitzendingen tot de kijkers en luisteraars met de volgende woorden: „Wat mij betreft, ik ben niet alleen erg dankbaar voor de vele gelukwensen die ik heb ontvan gen met de verloving van onze dochter Beatrix, maar ook voor die met mijn eigen verjaardag. Die dag scheen door de voor afgaande belangrijke gebeurte nis wel ergens in de verdrukking gekomen, maar ik kreeg ter ge legenheid daarvan juist zoveel post van vrienden en kennissen, van autoriteiten wereldlijk of kerkelijk, civiel of militair van verenigingen en bedrijven, van allerlei scholen en van. ontzaglijk veel onbekende families, dat het mij helaas onmogelijk is hier voor schriftelijk te bedanken. Ik hoop dan ook dat al diege nen, die de grote vriendelijkheid hadden mij met mijn verjaardag en vaak tevens met de verloving te feliciteren, zullen willen be grijpen dat ik gedwongen ben hen op deze wijze mijn dank te betuigen. Ik kan u verzekeren: ik heb uw brieven, telegrammen en kaarten, allemaal gelezen en uw goede wensen hebben mij blij en gelukkig gemaakt. Ik dank u daarvoor van ganser harte". (Adv.) Een ambtenaar van het Soeda- nese ministerie van voorlichting heeft dinsdag gezegd, dat zeven tig mensen zjjn gedood in een treffen met regeringstroepen te Wam, de hoofdstad van de Zuid- soedanese provincie Bahr el Gha- zal. De ambtenaar noemde de ge- doden bandieten. Maandag is in een bekendma king van het Soedanese ministe rie van binnenlandse zaken ge zegd, dat bij een soortgelijk tref fen in de Zuidsoedanese hoofd stad Joeba 25 mensen om het leven zijn gekomen. Volgens het blad van de zuidelijke frontpartij evenwel zijn in Joeba 1400 men sen gedood. Volgens berichten die uit Joe ba in Chartoem zijn ontvangen, zouden in het zuiden van Soedan vele buitenlanders gearresteerd zijn, onder wie drie Engelsen die beschuldigd worden van bespio nering van operaties van het noordelijke leger in het zuiden. De drie zuidelijke provincies van Soedan worden hoofdzake lijk bevolkt door negers, deels heidens, deels behorend tot heit christendom. De noordelijke Soe- danezen evenwel zijn merendeels Arabisohe mohammedanen. '8.11 uiteenlopenderichtingen. Premier Harold Wilson van Engeland heeft aan een lunch met de buitenlandse pers gezegd dat nieuwe landen met atoom wapens binnen de Navo grote spanningen in het bondgenoot schap kunnen verwekken. Som mige landen zouden zich in dat geval misschien genoodzaakt zien hun lidmaatschap te bezien. Wilson antwoordde hiermee indirect op de uitlating van de Westduitse minister Schroder die volgens persberichten zou heb ben gezegd dat de bondsrepu bliek zich genoodzaakt kan zien zich eigen atoomwapens te ver schaffen, als de Navo geen doel treffend middel vindt tegen de 700 Russische raketten die Euro pa bedreigen. De Britse premier sprak de hoop uit dat de E.E.G. haar moeilijkheden spoedig zal over winnen en dat de kloof tussen E.E.G. en E.V.A. zal worden overbrugd. Engeland stelt ook belang in een politieke unie en wil graag aan de gesprekken daarover deelnemen. West-Duitsland vraagt niet om kernwapens, maar het ziet geen reden om officieel af te zien van, zijn recht dergelijke wapens te' verkrijgen. Dit heeft de woord voerder van de bondsregering, Von Hase, meegedeeld in ant woord op vragen over een uit lating van dr. Schroder, de West duitse minister van buitenland se zaken. Deze zou in een vraag gesprek met een dagbladver tegenwoordiger hebben gezegd, dat „Duitsland tegenover zijn bondgenoten kan afzien van het verkrijgen van zijn eigen kern wapens, als er een doeltreffende multilaterale afschrikwekkender kernmacht wordt opgebouwd". Volgens Von Hase streeft de bondsregering er niet naar zelf het beheer over kernwapens te krijgen. In dit verband wees hij er op, dat West-Duitsland in 1954 bij de verdragen van Pa rijs, waarbij aan de bezetting van de bondsrepubliek een einde kwam, had afgezien van het recht atoom-, bacteriologische of chemische wapens te vervaardi gen. De Westduitse regering achtte het niet noodzakelijk thans officieel afstand te doen van het recht om kernwapens te verkriigen, „zonder dat daar een voordeel als compensatie tegen over staat", aldus de regerings woordvoerder. Een bericht in een Brits zon dagsblad onder de kop „Bonn dreigt atoombommen te kopen als schild" noemde hij in strijd met de betekenis van de uitla tingen van dr. Schroder. In D joeba, de zuidelijke hoofd stad van Soedan, zijn door het vuur van soldaten 25 mensen ge sneuveld, zo heeft generaal Ah med Habifo van het zuidelijke op perbevel meegedeeld. De militai ren moesten schieten, zei hij, toen „zuidelijke vogelvrijen" een legerhoofdkwartier aanvielen, waarbij een noordelijke sergeant om het leven kwam. Volgens persberichten zouden zeker hon derd mensen zijn gedood. In de officiële verklaring wordt gezegd dat de aanval met „mo derne automatische wapens" werd uitgevoerd. De omgeving werd daarna door troepen uitge kamd, waarbij moderne wapens, Franse automatische wapens en landmijnen werden gevonden. In de provincie Equatoria is een uit gaansverbod ingesteld. Te Wau hebben volgens het Franse persbureau A.F.P. 250 mensen het leven verloren. Tij dens straatgevechten zijn daar huizen in brand gestoken. Ook in deze provincie is een uitgaans verbod van kracht. Een vertegenwoordiger van de Soedanese Afrikaanse nationale unie heeft in de Keniase hoofd stad Nairobi gezegd, dat het Soe- danese leger op 28 juni en 1 juli in Zuid-Soedan meer dan zeven honderd burgers, onder wie vrou wen en kinderen, heeft gedood. Intussen heeft het nationale be- vrijdinigsfront van „Azania" (Z.- Soedian) dat kortgeleden in Oeganda is opgericht, laten we ten dat het de organisatie voor Afrikaanse eenheid zal vragen een commissie van onderzoek naar zuid-Soedan te sturen. Premier Boumédienne van Al gerië heeft gisteren kort voor de eerste bijeenkomst van het za- t:rdag benoemde kabinet op een persconferentie gezegd dat het land zich niet bij enig blok zal aansluiten. Wel zullen de ban den met de socialistische landen nauwer worden aangehaald. De binnenlandse politiek zal er een v..n soberheid zijn. Het streven naar Arabische en Afrikaanse eenheid zal worden gesteund. Aan de vriendjespolitiek bJJ de benoeming van ambtenaren is een eind gekomen, aldus Bou médienne. Onder het stelsel van „democratisch centralisme" zal elke minister tegenover de rege ring verantwoordelijk zijn. Een eerste taak van de regering is verbetering te brengen .van het lot van de arbeider.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1