BUREAUS VOOR BEROEPSKEUZE ONMISBAAR Ouders kennen mogelijkheden vaak niet VELE BEROEPEN ZIJN VERANDERD Insektesteken 'Pruimen eten 'Ook iets warms 'Allereerste hulp Vermoeienis DUET Voor de kleine meid DE DOKTER WENST U VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN Zaterdag 10 Juli 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Een voorbeeld Bijdrage ouders Taak bureaus Weerstand Wannéér onderzoek spaar pïözlertgïaot NYIXHVS ^met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om da DUET-spaarkaarfc Veel moeders maken zich echt zorgen over de kleding van hun kinderen. Niet, dat die kinderen zo moeilijk te kleden zouden zijn, want wat dat betreft biedt de kin dermode zoveel leuke moge lijkheden, maar de proble men liggen in een geheel ander vlak. Kinderen ver slijten veel kleren, of ze groeien er uit, dat is de moeilijkheid. Hét materiaal moet van een zodanige kwaliteit zijn, dat het sterk is, de gewelddadig heden van de jeugd ten op zichte van de kleding kan weerstaan. Dat is voor de industrie een bijzonder moeilijke opgave, want vraagt niet wat de jeugd niet kan vernielen. Toch is men op de goede Weg. Zo zijn bijvoorbeeld de kunstvezelstoffen bijzonder sterk en zeer geschikt voor het vervaardigen van stof fen voor kinderkleding, mede doordat kunstvezelstoffen over het algemeen gemak kelijk zijn te reinigen. Onze illustratie toont u een dergelijk stukje kinderkle ding. Het betreft hier een 'jurkje met jasje voor de kleine meid. Het werd ver vaardigd uit abrikooskleurig terlenkaflanel. Het boven stuk van het jurkje is van een witte stof in ton-sur-ton ruit met effect draad in de tint van het pakje. De losse strik aan de hals en de bies- garnering van het jasje zijn door Chanel geïnspireerd. Het is een werkelijk bijzon der aardig geheel, en^ Ijzersterk Beroepsvoorlichting HET is op het ogenblik niet alleen de tijd van vakanties, maar ook de tijd dat tienduizenden jonge mensen een der belangrijkste beslissingen van hun leven nemen. Want dat mag men de keuze van een bepaald beroep of schoolopleiding toch wel noemen. Wij kunnen stellen dat een juiste schoolkeuze een voorwaarde is voor een juiste beroepskeuze en een juiste beroepskeuze een der voorwaarden is voor een gelukkig leven. Ofschoon er op het gebied der beroepenvoorlichtingen een grote activiteit wordt ontwikkeld, blijkt dat vele jonge mensen slechts oog hebben voor een beperkt deel van het totale terrein van de arbeidsmogelijkheden. Gebrek aan kennis over bestaande beroepen en blikveldverenging onder invloeden van milieufactoren ma ken dat slechts een gering aantal keuzemogelijkheden in overweging wordt ge nomen. Er bestaan beroepen waarvan ieder een zo ongeveer kan weten, wat ze in houden en wat voor eisen ze aan de be oefenaren stellen. Andere posities be vinden zich echter in niet direct waar neembare situaties achter hoge muren van fabriek en kantoor, en deze zijn al leen voor de ingewijden enigszins dui delijk. Neemt u eens het beroep van bedrijfsmaatschappelijk werker. Hoe- velen weten wat dit beroep inhoudt? Toch is het een werkkring met uitste- ^ll!lllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll!l!l!lllllllll[|[llllllllllll!lllllllflllllllll!lllllllllllll[|[|[llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllflllllllll!lllll!lllll!lllllll!lllililllllllllllllllllllllllllllll!lilll'lllillllilD GOEDE REIS! (Nadruk verboden! ELLY MAflTINS" Gewoonlijk zijn insektesteken niet gevaarlijk, tenzij ze massaal plaats hebben. Bij bepaalde overgevoelige personen kan een enkele steek ech ter reeds uitgebreide plaatselijke verschijnselen en verontrustende al gemene reacties veroorzaken. Zulke narigheden zijn te voorkomen - door het onmiddellijk uitzuigen van het steekwondje en uitspuwen van het insektengif. Mocht dit laatste in de agitatie soms worden verzuimd, dan is dat niet zo erg. In maag en darmen doet het gif namelijk niet zoveel kwaad; hoofdzaak is dat het niet in de bloedbaan terecht komt. Een bijzonder slechte reputatie heeft vanouds de bijesteek in de tong. Wij willen dat hier apart memoreren, opdat men in voorkomende gevallen gewaarschuwd is en tijdig medische hulp zal inroepen. Jazeker, het is heel prettig om on gewone spijzen te proeven. Maar toch moeten de beginselen van de voedingsleer in de vakantietijd net zo goed worden hooggehouden als thuis: dat geldt evengoed voor een reis naar Italië als voor een dagje naar onze eigen stranden. Probeer dus ook in de zomermaan den steeds voldoende groenten, vruchten, melk en melkkost te ge bruiken. Waar u de hygiëne bij de bèreiding niet helemaal kunt ver trouwen, onthoud u zich dan maar van rauwe gerechten. Als het. even kan moest u in uw vakantieverblijf a£ en toe verse of gestoofde pruimen eten: dat helpt zo goed tegen de obstipatie, waar me nigeen op reis last van heeft. Speciaal voor de dames: Waarheen u deze zomer ook zult reizen, pak een vest, een stola, een mantel of een lange pantalon in bij al die dun ne jurkjes, strand- en zonnepakjes. Het kan zowel aan zee als in de ber gen plotseling koud worden. Ook na een tennismatch, na het be klimmen van een bergtop en na an dere inspannende bezigheden moet er iets van wol aan te pas komen, als men van verkoudheid of spier pijn verschoond wil blijven. En voor kamperen dient er flanel nachtgoed te worden ingepakt. Als het weer het toelaat is het overigens plicht om zo luchtig mogelijk ge kleed te gaan. Het grootste deel van het jaar steekt ons hele lichaam, voeten incluis, immers al in benau wende omhulsels! Het is prettig om op reis een be scheiden apotheekje bij de hand te hebben voor het verlenen van de allereerste hulp. Wie zo maar in bus, trein of vliegtuig stapt, wie zo maar op fiets, brommer of met auto weg rijdt, kan aardig onthand komen te zitten. Allereerst dient men enig verband materiaal bij zich te hebben om zelf iets te kunnen doen aan kleine ver wondingen. Wat jodiumtinctuur is voor zulk soort ongevallen ook al geen luxe. Voorts kunnen van dienst zijn: een voudige pijnstillende middelen, en kele laxantia, en wat norit om eventuele diarree te bestrijden. En fin, apotheker en drogist hebben te genwoordig kleine en handige reis- apotheekjes te koop. .JHet kan beslist geen kwaad als een gezond mens zich eens geducht ver moeit, als er op die vermoeienis maar weer voldoende rust en genoeg slaap volgt. Veel volwassenen laten 1I11HHIUHI Voor praktisch alle schoolgaande kin deren is de vakantie nu begonnen. Ho pelijk kunnen ze een groot gedeelte van de dag buiten doorbrengen. Het be hoeft ons dan niet te verbazen, wan neer ze af en toe om een glaasje limo nade of een ijsje komen bedelen. Voor wie over een koelkast beschikt is het een kleine moeite om zelf ijs te maken. De in de handel verkrijgbare kant en klaar pakken ijspoeder in allerlei sma ken maken het ons al heel gemakkelijk. Toch is het ook best te doen om zelf een ijsvla te maken van melk, gecombineerd met room. Het recept hiervan vindt u onder het weekmenu. ZONDAG: tomatensoep blinde vink, aardappelen, spercie- boontjes vanille ijs met slagroom en vruch ten. MAANDAG: omelet, aardappelpuree, andijvie yoghurt muesli. DINSDAG: gebakken niertjes, sla, kom kommer, rijst wentelteefjes. WOENSDAG: ham, tuinbonen, aardap pelen, botersaus caramelvla. DONDERDAG: tomaten, kaasragoöt, macaroni kwark of Bulgaarse yoghurt met vruchten. VRIJDAG: koud vlees of gebakken tong aardappelsalade, gesmoorde to maatjes en kruidenmayonaise drie in de pan. ZATERDAG: linzensoep gevulde kropsla, gebakken aard appeltjes. Gevulde kropsla 1 grote krop sla, 1 pakje mon chou, 1 dl mayonaise, 75 g ham, J/2 paprika, klein uitje, zout, peper. Neem het binnenste gedeelte uit de sla, zodat er een holte ontstaat. Was de krop sla zorgvuldig en laat hem goed uitlekken. Vermeng de mon chou met de mayonaise, de kleingesneden ham, de heel klein gesneden paprika, kende mogelijkheden en de vraag is vrij groot. Maar ook in bestaande posities, waar van velen denken iets te weten, komt voortdurend verandering. Het traditio nele beeld, dat men zich van die beroe pen heeft gevormd, correspondeert niet meer met de werkelijkheid. Een goed voorbeeld is het beroep van verpleeg ster. Een beroep, dat zó drastisch is ver anderd, dat een „outsider" er weinig meer van zal weten. Dr. A. L. Mok, hoofd van de afdeling beroepenvoorlichting van het ministe rie van Sociale en Volksgezondheid, wijst ons er op dat er ook talrijke nieu we takken van bedrijvigheid ontstaan, waarover velen in het ongewisse ver keren. „Om u een voorbeeld te noemen: wij beleven een snelle opkomst van de pro cesindustrie en van de administratieve automatisering, met nieuwe beroepen waar vroegere generaties nog niet van konden dromen. In het beste geval heeft de jongen wel eens gehoord van bedieningsvakman of programmeur, maar als hij het wil worden gaat hij af op een klank, waarvan de inhoud hem niet bekend is. Evenmin is het gemiddelde gezin op de hoogte van de veranderingen van de beroepsopleidingen en de vooroplei dingseisen. Waar vroeger de u.I.o. nog een goede opleiding was, wordt nu h.b.s. gevraagd". Voor een kind uit een sociaal-econo misch milieu, dat in een volksbuurt on- groeit, wordt het veld van keuzemoge lijkheden niet zelden verengd tot „de fabriek". Met deze stellingname is voor hem het beroepskeuze-proces reeds ten einde. Drs W. Beyers, directeur van een bu reau voor school- en beroepskeuze te Den Haag, meent dat hier vooral een taak voor de onderwijzer ligt. „Reeds op de lagere school dient hij beroepen- voorlichting te geven. Ook dient het kind in de hoogste klassen te worden voorgelicht over de vervolgscholen, de vakken die er worden gegeven en wat dies meer zij. Weliswaar doen de ouders deze schoolkeuze, maar de praktijk wijst uit dat de ouders zich vaak laten leiden door de voorkeur van het kind, niet be seffend dat die voorkeur op bijkomstig heden is gebaseerd en op gesprekken met vriendjes, die er even weinig van afweten". De ouders kunnen overigens wel veel bijdragen tot goede studieresultaten van hun kinderen. Drs. Beyers: „Elk kind tussen 12 en 18 jaar heeft behoefte nililllllii'!|lillllHilllllli:il!,l!<!!'llliniii:il!lllll!!lllllllillllllllllllllllllllRltlllHlillintllllllllllllllllllllllllililll!llll'!inil«lll<i|H|il!lli:i|l!||ilfllH||lllllinilUnilllllllllHllllllllllll!llllllinillinRHItllltllM het daaraan, vooral in de vakanties, nogal eens ontbreken. Dat ondermijnt dan vanzelfsprekend de weerstand van het lichaam: de vatbaarheid voor allerlei ziekten wordt er door vergroot. Volwasse nen moeten natuurlijk zelf weten wat zij doen, maar voor kinderen hebben de ouderen de verantwoor ding! Leg hen in een donker gemaakt, stil vertrek, dan vallen ze gauw in slaan, ook al is het buiten nog dag. Een en ander wordt nog bevorderd door hen na het spelen eerst nog even in een aangenaam warm bad te stop pen. dr. Alfreda Briedé. ilt «Bek ZONDER SPATTEN llilll>llllllllllllllllllllllillllll!lllllllllillli!IIHIIHHillllHIIUIIIlllUllUliJliUliimHHilllMIUII!lllllll!IUIUUIIlilllilHllUlll»iUliUI»l]IUIlUllilUUIIIilllllllUIUIIIIUIIIIIIiUUiliUllliillflllHIIUIllUiUlllilllllllUi& aan steun van hei huiselijk milieu. Ik wil niet zeggen dat de ouders hun kin deren moeten kunnen helpen met wis kunde, Frans of Grieks. Het is 'n voor deel, maar geen eis. Wel een eis is, dat ouders belangstelling hebben voor dc opleiding van hun kinderen, dat zij hun kinderen bemoedigen en dat zij waarde ring tonen, niet alleen voor goede pres taties, maar ook voor goede pogingen. Helaas wordt soms alleen maar naar het resultaat gekeken. Hoe minder keuzerijp een kind is, hoe groter de hulp van de ouders zal moeten zijn. Toch zijn de meeste ouders alleen niet in staat hun kind bij deze keuze de nodige hulp te bieden, omdat -zij de capaciteiten van hun pupil onvol doende kunnen beoordelen en te wei nig mogelijkheden kennen. Zij zullen zich daarom in hun taak moeten laten bijstaan door anderen. Dat doen trou wens ook vele scholen, die assistentie inroepen van een bureau voor schooi en beroepskeuze, waaraan psychologen en beroepskeuze-adviseurs zijn verbon den. De taak van deze bureaus is het ver strekken van algemene oriëntering (in lichtingen over opleidingen en beroe pen) en eventueel het verrichten van 'n psychologisch onderzoek om te zien, welke mogelijkheden de beste ziin voor de onderzochte. Dit onderzoek richt zich zowel op de capaciteiten als het karakter van de onderzochte. Van de adviesvracende wordt een persoonlijkheidsbeeld ge vormd. Daarna zoekt het bureau haar mogelijkheden, die passen bij dit beeld en die ook zijn te realiseren. arts of een sociograaf, maar een peda goog, kinderarts of beroepskeuze-advi seur moeten altijd een sterke weerstand van de ouders overwinnen. Andere ouders verwachten echter weer te veel van een adviesbureau. Het- bureau kan wel een goed advies geven, maar het kan noch de persoon, noch, de maatschappij veranderen. Het bureau kan geen mogelijkheden creëren. Door dat sommige ouders dat nochtans on bewust hopen, is het advies voor hen wel eens een teleurstelling. In welke gevallen is het gewenst een bureau voor school- en beroepskeuze te raadplegen? Drs. Beyers acht dit vooral vöot kinderen op het einde van - de lagere school belangrijk, wanneer er twijfel bestaat omtrent de keuze van voortgezet onderwijs. „Ook voor kinderen die op een school, voor voortgezet onderwijs moeilijk heden ondervinden, acht ik een onder zoek op zijn plaats. Voor volwassenen, die van beroep willen of moeten ver anderen, kan een onderzoek ook van belang zijn, zeker wanneer een vroe gere baan geen bevrediging schonk. """'«'mi Een merkwaardige ervaring is, dat vele ouders of te lage of te hoge ver wachtingen van deze bureaus koeste ren. Sommige ouders vinden zoM on derzoek eigenlijk maar „flauwe kul", of schoon degenen die het onderzoek ver richten jaren hebben moeten studeren om dit werk op verantwoorde wijze te kunnen doen. Maar wellicht is dit het soort irritatie, wat altijd de kop op steekt, als men geconfronteerd wordt met deskundigen, die een terrein be strijken, waar iedereen zaait en hoopt te oogsten. Niemand heeft iets tegen een huis- [«inwinminium, de geraspte ui, wat zout en peper. Snijd ten slotte het hart van de sla- krop (eerst goed wassen) heel fijn en voeg dit bij het mengsel. Vul de uitge holde krop hiermee eiv zet hem koud weg. Vanille roomijs Klop 3 eieren schuimig met 100 g suiker. Trek een vanillestokje af in >4 liter melk en giet de melk al roerende bij de eieren. Laat de massa onder goed roeren op een klein pitje bin den. Los 2 blaadjes geweekte gelatine hierin op en laat de vanille vla afkoe len. Schep er daarna" voorzichtig liter stijfgeslagen room door, en doe de massa in het ijslaatje. Zet de koel kast op de koudste stand. Na het be vriezen (duur 2 uur) kan de kast weer op de normale stand gezet wor den, waardoor het ijs de juiste consis tentie behoudt. Iloor huisvrouw en gezin Glimmende plekken in wollen kle dingstukken verdwijnen door de stof direct na het doorstomen met de haarkant van een kleerborstel op te kloppen. Een heerlijke tractatie voor gezellige avondjes zijn grote glazen met yoghurt, vruchten op sap, een scheutje limonadesiroop, een bal letje slagroom en een wafel. Als u glazen stoppen invet met wat olie, zullen ze in het vervolg niet meer zo vast gaan zitten. Eau de colognevlekken moeten ver wijderd worden met benzine. Deze benzine hoeft niet verwarmd te worden, doch u doopt hierin een watje en wrijft daarmee de vlek uit. Leren voorwerpen kunt u hiermee ook bewerken, maar u moet niet vergeten het voorwerp na de behan deling weer in de was van de goede kleur te zetten. Voorts is het raad zaam geen benzine te gebruiken in een vertrek waar vuur brandt, dus bijv. in de keuken of bij een bran dende kachel. Rook niet tijdens de behandeling Deze jonge schone noemde haar hoofddeksel „woning- tekort: een prikje in de rich- ting van de autoriteiten die haars inziens te weinig doen aan de opheffing van de wo- ningnood. lll«Mllll»iMMl!l!l!l!M 0 Bent u door een bij of wesp gesto ken, haal dan direct de angel er uit en besmeer de prik met natte soda of met vochtige suiker. 0 Metalen theeëitjes welke bruin ge worden zijn, kunt u blank krijgen, door dit handige theebladeren-we rende ding in bleekwater te leggen. Thee- en keukenzeefjes van zilver moogt u deze behandeling niet ge ven. Deze moeten na 't afwassen en goed gedroogd te zijn worden be handeld met zilverpoets.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5