Koninklijk bezoek aan Rotterdam MUL Amerikaanse mariniers in de aanval Glorierit door enthousiaste Maasstad Zuidvietnamezen heroverden stad op de Vietcong HET Ijoodwi/I de Vrije toegang tot de zee voor «ingesloten landen> RADIO DE KOCX Enthousiasme Afzetting GASVERWARMIN6 Arrestatie binnenvering 'schuimrubber hazet-fabrieken CANADEES VLTECTUÏG NEERGESTORT Overstromingen in Oost-Pakistan DE RASSENONRUST IN Dl V.S. ZATERDAG !0 JULI 1965 21e Jaargang - No. 64^ Ly' Engelse oorlogsbodems brachten eresaluut Naar het stadhuis Wezenlijke grondslag Frankrijk tegen Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Nederlanders in Bolzano wegens smokkel veroordeeld Nieuwe serie frankeerzegels Antillen verbroken Het bezoek van koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg aan Rotterdam is vrijdagmorgen om streeks half twaalf begonnen. De hoge gasten werden aan de grens van de gemeente bij de rijksweg RotterdamUtrecht begroet door burgemeester W. Thomassen en door de hoofdcommissaris van politie A. Wolters, die voor het be zoek zijn vakantie had onderbro ken. Daarna begon de eerste rijtoer van de gasten via Kralingen, Crooswijk en centrum naar de Veerhaven. Nadat in het clubgebouw van de koninkijlke roei- en zeilvereniging De Maas een aantal autoriteiten en genodigden waren voorgesteld, ging het gezelschap aan boord'van de spidoboot Rotterdam voor een tocht van ongeveer anderhalf uur door de havens. De lucht boven Rotterdam was grauw, maar het was droog, toen de stoet zich in beweging zette voor de eerste rijtoer. Het enthousiasme en de drukte was op sommige plaatsen in de stad en met name in het centrum zo groot, dat de betrekkelijk klei ne stoet slechts stapvoets vooruit kwam. In de kantoorwijken daal den wolken van bloemen en con- 'ettï uit de ramen op de hoge gas ten neer. De glorierit door het enthousias te Rotterdam duurde drie kwar tier. Tijdens de rit was niets te merken van enige onvriendelijk heid. De sterke politiemacht die voor deze gelegenheid op de been was gebracht, hoefde zich slechts bezig te houden mét het beteuge len van al te groot enthousiasme. de Maastunnel en het oostelijk deel van het centrum naar het centrum naar het stadhuis ging. De belangstelling was zo mogelijk nog groter dan 's morgens. In een stralende zon „veroverden" de ko ninklijke bezoekers Rotterdam, waar langs de brede straten jui chende mensen vele rijen dik ston den. De auto's stopten enige minuten in de Dordsestraatweg om twee poliopatientjes gelegenheid te ge ven bloemen aan te bieden. De prinses en haar verloofde verlieten de auto om een aantal patientjes in rolwagens langs de weg te be groeten. Naarmate de rit vorderde ver anderde de open auto van prinses Beatrix en haar verloofde in een rijdende bloemenwinkel. Duizenden mensen renden tijdens de tocht de straat op om de fraaiste bloemen op en in de auto te gooien. Langs de Heemraadsingel werd het en thousiasme van enige tientallen jeugdige Rotterdammers zo .groot, dat zij de rozen uit het plantsoen rukten en deze in de auto van het verloofde paar wierpen. Tegen drie uur draaide de stoet de Coolsingel voor het stadhuis op. '(Adv.)' Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen Ook daar vele duizenden, die slechts met moeite door de politie achter de afzettingen konden wor den gehouden. De Rotterdamse politie heeft tij dens het koninklijk bezoek een 'id van het z.g. „anarchistisch weer standscollege" aangehouden. De man was bezig met het verspreiden van pamfletten, waarin werd ge ageerd tegen de verloofde van prinses Beatrix. Vrijdagmorgen verwijderde de politie een vlag met een haken kruis, die uit een woning aan het Mathenesserplein hing. HOERA. Bij de aankomst van prinses Beatrix en de heer Von Amsberg aan de ge meentegrens van Rotter dam wist een oude dame de prinses een stuk pa pier in de hand te druk ken. Later kreeg de prin ses de gelegenheid het te lezen. Er stond simpel „hoera" op (Adv.) hel beste bed ooit gemaakt! I nog nooit geëvenaard! Zevenbergen N.B. Een DC-6b van de „Canadian Pacific Airlines" is donderdag avond met 52 mensen aan boord neergestort in een bosachtig ge bied van de Rocky Mountains op ongeveer 250 km ten noorden van Vancouver. Alle inzittenden, onder wie zes bemanningsleden, Icwanien om het leven. Hef toes tel, dat van Vancouver op weg was naar White Horse in Yukon, ontplofte in de lucht. Het weel was slecht. 'Kort voor het onge luk had men nog een S.O.S.-sein opgevangen. Vijf districten van Oost-Pa kistan worden geteisterd door overstromingen. Een half mil joen mensen is het slachtoffer van de watersnood die grote schade aan de oogst heeft berok kend. In Bogalusa in de Amerikaan se staat Louisiana is donderdag een blanke man door een revol verschot gewond tijdens een schermutseling voor het stadhuis, na een godsdienstige bijeenkomst waaraan ongeveer 250 strijders voor de rechten der negers deel namen. Twee negers werden ge arresteerd. Een van hen gaf vol gens de politie toe dat hij op de blanke had gesehot een nadat de ze hem had getart. De politie heeft versterkingen laten aanrukken in verband met mogelijke ongeregeldheden. Nadat de blanke was neergei- schoten ontstonden er wilde to nelen, waarbij blanken en negers elkaar te lijf gingen. Bogalusa is al lang een centrum van de ku klux klan-activiteit. NET OP TIJD.... Net op tijd was de automobi liste in de Amsterdamse Mer- catorstraatdie nog juist onder een vallende boom kon rijden, en net op tijd was de fotograaf, die het zag aankomen en op de seconde afknipte. Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 70 uur v.m. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Frankering Bij abonnement; TERNBazzjv pireeteur-Uoofdredaeteur: I. van de Sanda Redactie- mi Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'f 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Lpsse nrs 11 ct. ÜE Cabot Lodge Amerikaans ambassadeur De nieuwe Amerikaanse ambas sadeur in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge, gefotografeerd tij dens een persconferentie in Beverly (Massasuchetts) na het bekendworden van zijn benoe ming tot ambassadeur. De aankomst bij het clubgebouw van „De Maas" dreigde een mo ment chaotisch te verlopen, toen honderden jeugdige, met fototoe stellen gewapende Rotterdammers de door de politie aangebrachte afzettingen verbraken en zich bij de tientallen persfografen voegden om plaatjes te maken van de hoge gasten. De boottocht die via de Merwe- haven en Pernis naar de Waalha ven voerde, werd al evenzeer ge kenmerkt door enthousiasme. De Stad Rotterdam, waarop do koninklijke gasten de tocht maak ten, werd geëscorteerd door sche pen van de rivierpolitie, de haven dienst, de rijkspolitie en haven- en Europoortsleepboten. De schepen van de havendienst, die tevens brandweerboten zijn, toonden hun spuitcapaciteit door dikke stralen^ water de lucht in te spuiten. Sire nes en scheepstoeters maakten een oorverdovend lawaai. De beman- ïingen van de een uur eerder af gemeerde Britse oorlogsschepen Maidstone en Dreadnought brach ten een eresaluut. Vele schepen langs de wal waren gepavoiseerd en brachten met huri vlaggen een groet. Gedurende de gehele tocht be vonden de gasten zich met hun ge volg op het achterdek, vanwaar ze alles goed konden volgen. De prin ses, gekleed in een lichtgroen com plet met een donkerblauwe strooi en hoed, en haar verloofde hadden duidelijk plezier in de tocht door het imposante Rotterdamse haven gebied. Voor de heer Von Ams berg was alles nieuw. Aan boord werd een glas cham pagne geschonken en een eenvou dige sandwichlunch geserveerd. Tegen twee uur gingen de gasten in de Waalhaven op het etablisse ment van „Pakhuismeesteren" van boord om een autotocht door Rot terdam-zuid te maken. Ruim een uur duurde de tweede rijtoer, die van Rotterdam-zuid via In New Vork is een conferen tie van de verenigde naties ge ëindigd over het recht van door land ingesloten staten op de vrije doorvoer van goederen naar de zee. Aan de conferentie, die een maand heeft geduurd, werd door ruim vijftig landen deelgenomen. Met 46 stemmen voor, geen tegen en 7 onthoudingen werd 'n slotconclusie over deze kwes tie aanvaard die een belangrijke stap vooruit betekent voor lan den die niet aan de zee liggen. Dit is met ongeveer een vijfde van de 114 leden van de ver enigde naties het geval. Tot het einde van het jaar bestaat gele genheid tot ratificatie van de conventie. Volgens deelnemers is de con ventie vooral van belang voor Afrikaanse landen die hun goe deren verzenden via landen met primitieve vervoersmogelijkhe den. Er werd op gewezen dat de conventie nog slechts een begin is. In de inleiding tot de conven tie zal het volgende beginsel worden opgenomen: „De beves tiging van het recht van elke door land ingesloten staat op vrije toegang tot de zee is een wezenlijke grondslag voor de uit breiding van de internationale handel en voor de economische ontwikkeling." Gehoopt wordt dat de meeste landen de conventie zullen rati ficeren, hoewel van vele kanten voorbehoud is gemaakt ten aan zien van de huidige tekst. Voor al de Sowjet-Unie toonde zich gereserveerd, hoewel zij vóór de conventie in haar geheel had gestemd. De landen dïe zich van stem ming onthielden waren Kongo (Brazzaville), Frankrijk, Pakis tan, Roemenië, Zuid-Afrika, Zuid-Vietnam en Thailand. Frankrijk stemde o.m. tegen omdat het geen vervoer over zijn grondgebied kon garanderen. De conferentie was een uit vloeisel vair de wereldhandels conferentie van de verenigde na ties, die verleden jaar is gehou den en waarop werd besloten tot herziening van de conventie van Barcelona van 1921. Hierin is een wettelijke regeling opgeno men voor het vervoer van goe deren van het ene land naar het andere over het grondgebied van een derde land. Voor het eerst hebben de Ame rikaanse mariniers vrijdag hun verdedigende houding laten va ren fn de strijd tegen de Viet cong. Zif gingen aan land op een eilandje nabij Tsjoe Lai, 560 km ten noorden van Saigon, na dat dit door opstandelingen was bezet. Op het eiland is het hoofd kwartier gevestigd van jonkvloot 15, een vloot van Zuidvietnamese schepen die de kust tegen com munistische infiltraties bewaakt. Volgens 'n Amerikaanse woord voerder. in Saigon zijn 200 guer rillastrijders omsingeld. Sommi gen trachtten in jonken te ont komen maar zij werden door Zuidvietnamese marinevaartui gen naar het eiland teruggedre ven. Voor zover bekend heeft dé ac tie tot nu toe aan vijf Amerika nen het leven gekost terwijl, er 14 gewonden vielen. Aan Viet- congzijde -vielen vier doden en 51 gevangenen. De Amerikaanse torpedobootjager „Black" dekte de landing van de mariniers, ter wijl kustbatterijen eveneens het eiland onder vuur namen. Bij de operatie in oorlogszone „D", waaraan Amerikanen, Zuid vietnamezen en Australiërs deel namen, zijn twaalf Amerikanen gedood en 40 gewond. Voor het eerst sneuvelde een Australiër. De actie was vrijdag geëindigd. De troepen werden uit de zone teruggetrokken. ENKELE BUIEN Op de oceaan bevindt zich een groot hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van de oostkust van de Verenigde Staen over de Azo- ren naar de Golf van Biscaje. Boven Scandinavië handhaaft zich een depressie, die ook op grote hoogte gevuld is met kou de lucht. Tussen genoemde druk- systemen stroomt met een over- ZATERDAG 10 JULI v.m. n.m. Breskens 11.25 11.52 Walsoorden 0.22 12.43 Terneuzen 12.27 Haansweert 0.40 1.07 ZONDAG 11 JULI v.m. n.m. Breeskens 0.12 12.38 Terneuzen 0.47 1.13 Hansweert 1.27 1.53 Walsoorden 1.37 2.03 MAANDAG 12 JULI v.m. n.m. Breskens 0.58 1.17 Terneuzen - 1.33 1.52 Hansweert 2.13 2.32 Walsoorden 2.23 2.42 De luchtaanvallen op Noord Vietnam werden voortgezet. Het belangrijkste doel was de haven Ben Thoey. ruim 250 km ten zuiden van Hanoi. Er werd hier schade aangericht aan de haven werken. Bij andere aanvallen werden bruggen, schepen en voertuigen gebombardeerd. Zuidvietnamese regeringstroe pen hebben de plaats Dak To, 42 km ten noorden van de pro vinciale hoofdstad Kontoem her overd. Dak To viel twee dagen geleden in handen van de Viet cong. Op dringend verzoek van de Zuidvietnamese regering zullen (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 0 wegend matige westelijke wind koele lucht naar ons land. Een kleine storing boven midden-En- geland trekt in de nacht en och tend over ons land naar het oos ten en zal tijdelijk de buienacti viteit vergroten. Overigens blijft er ook van daag overdag veel bewolking, waaruit plaatselijk een bui kan vallen. In het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen noord west en zuidwest. In het alge meen iets minder koud. Juli 10 4.32 20.58 18.36 1.53 11 4.33 20.57 19.40 2.23 12 4.34 20.56 20.35 3.01 13 4.35 20.56 21,20 3.50 de Verenigde Staten volgens ge zaghebbende kringen nog eens 50.000 ton rijst zenden ter aan vulling van de reeds toegezegde 25.000 ton. ton. President Johnson heeft op 'n persconferentie in Washington de berichten onjuistgenoemd, volgens welke het ontslag van ambassadeur Taylor en de benoe ming van Cabot Lodge tot am bassadeur in Saigin een verande ring van de Amerikaanse poli tiek in Vietnam zouden beteke nen. De president zei dat het aantal Amerikaanse militairen in Viet nam het vasgestelde aantal van 75.000 zal overschrijden. Hij zei: „Er zijn daar steeds meer man nen nodig. Op het ogenblik zijn er al zo'n 60.000 in Vietnam." President Johnson1 voorspelde dat de verliezen onder Amerika nen, Zuidvietnamezenen Viet- cong-rebellen groter zullen wor den. Hij zei te verwachten dat het met de oorlog in Vietnam slechter zal gaan alvorens er een verbetering intreedt. Twee Nederlanders, de 29-ja- rige J. K. en de 10 jaar oudere J. L., die enkele dagen geleden werden aangehouden bij een po ging in de kofferruimte van een autobus 40 kg Franse sigaretten via de Brennerpas Italië binnen te smokkelen, zijn in Bolzano veroordeeld tot 15 dagen gevan genisstraf en 80.000 lire (circa 450) boete. Het tweetal ver klaarde voor de rechtbank on schuldig te zijn. Alle schuld wierpen zij op een'„derde man". Tegen K. en L., was 4 maanden gevangenisstraf en 1,6 miljoen lire boete (ca. ƒ17.050) geëist. De bus die op weg was naar Levico en die in beslag was ge nomen, is weer vrijgegeven. De passagiers hadden hun reis per trein voortgezet. De postadministratie van de Nederlandse Antillen zal op 25 augustus a.s. een standaardserie frankzeerzegels zonder toeslag uitgeven ter vervanging van de serie „cijfertype Van Krimpen" en „6 C Disberg". Deze serie die voorstellingen toont welke be- terkking hebben op de eilanden, is ontworpen door de Antilliaan se kunstenaar Oscar Ravelo Na- dal. De prijs van de serie bedraagt in Antilliaanse waarde ƒ0,21 en in Nederlandse munt ƒ0,42. De verkooptermijn en geldig heidsduur voor frankering zijn onbeaaald.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1