Woningnood moet hoge prioriteit hebben alles 'ïLkan met cEtali» velpon DE MAN DIE ZIJN EIGEN ERFGENAAM WAS „Voor flats van ƒ300.000 per stuk is een markt in Nederland. De Rothschilds in opspraak in boek van Roger Peyrefitte PAUS PA0LUS Ui PER HELIKOPTER NAAR IE ZIGEUNERS Gezin met vier kinderen na conflict met gemeente op straat gezet Centrale verwarming en douchegelegenheid EJK.S. ONTWIERP MILJOENENPLAN VOOR NOORDWk?,* Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 9 juli 1965 CLAUS VON AMSBERG ORIENTEERT ZICH NIEUWE FABRIEK VAN DUPONT IN DORDRECHT Silhouet verandert ONDERZOEK NAAR GEZONDHEID VAN BEJAARDEN IN BREDA Jongen onder zand gestikt Dode en gewonde bij verkeersongeluk Brand in Amerikaanse fabriek ARTS EN OFFICIER SLAAN KINDEREN Hij sprong te water enontkwam IN 1966 VAKANTIE BOUWVAKKEN 18 TOT 30 JULI Kindertarieven 8-daagse abonnementen N. S. Voor het oplossen en voor het instandhouden van de sociale, economische en culturele ont wikkeling in Nederland is het noodzakelijk, dat in het inves teringspatroon de hoge prioriteit van de bouwnijverheid en voor al van de woningbouw erkend blijft. Dit zegt de directeur-generaal van de volkshuisvesting en bouwnijverheid in het dezer da gen verschenen jaarverslag over 1964. Tal van goederen, persoonlij ke en gemeenschappelijke ont wikkelingen, recreatievormen en de vele wensen die een verhoog de welvaart met zich brengt, verdringen veelal de behoefte aan beter wonen of de kansen deze te realiseren. Er moet een algemene belang stelling worden gewekt voor het wonen in een toekomst, waarin Nederland nog vele miljoenen inwoners extra te hérbergen zal hebben. Dit laatste is een vraag stuk van ruimtelijke ordening en stedelijke structuur, van woonwijzen en bouwmethoden, van woonkwaliteit en toekomst waarde van onze investeringen, waarvoor noch de verantwoorde lijke ersonen en instanties noch de vele geïnteresseerden thans een oplossing weten. Dit is een zo verontrustende aangelegenheid, dat het ophou wen vai een visie op dit gebied tot de grootste opdrachten be hoort, die aan onze samenleving worden gesteld. 125.000 PER JAAR De produktiecijfers van de bouwnijverheid in zijn geheel en van de woningbouw in het bij; zonder stemmen tot dankbaar heid. Een produktieniveau, waar bij alle behoeften spoedig wor den gelenigd is echter nog niet bereikt en ook niet verzekerd. Voor de woningbouw zal een jaarproduktie van 125.000 wo ningen nodig zijn en voor de overige bouw een produktie-om- Het ligt in de bedoeling van de heer Von Amsberg de komende maanden te gebruiken voor een zo breed mogelijke oriëntatie omtrent de staatkundige, de cul turele, de economische en de so ciale verhoudingen in Neder land. Hiertoe zullen o.m. werk bezoeken worden afgelegd. Dit heeft de particuliere secretaris van de koningin donderdag mee gedeeld. Bij de voorbereiding en de coördinatie van die bezoeken en het opmaken van studieprogram ma's is ingeschakeld mr. C. J. van Schelle, buitengewoon ge zant en gevolgmachtigd minis ter. De heer Van Schelle zal te vens belast zijn met het organi seren van het secretariaat van de heer Von Amsberg, waarvan hij de leiding voorlopig op zich zal nemen. De minister van bui tenlandse zaken heeft hem in verband hiermee tijdelijk ont heven van zijn huidige functie als chef van de directie buiten landse dienst. Op haar industrieterrein in Dordrecht gaat Du Pont de Ne mours (Nederland) N.V. een nieuw groot fabriekscomplex bouwen voor de fabricage van twee chemische produkten, t.w. teflon en enkele soorten freon. Men hoopt dat de nieuwe pro- duktie-eenheid in 1967 voor ge bruik gereed zal zijn. De teflon- fabriek krijgt de grootste capa citeit voor de teflonfabricage in Europa. Hoe groot die capaciteit wordt, kon de Amerikaanse manager niet onthullen. Even min wilde hij uit concurrentie overwegingen iets meedelen over de investeringen. In het nieuwe complex komt 200 man personeel te werken. Het wordt een project van vele miljoenen dollars. „Teflon" is een door chemici van Du Pont in 1938 ontdekte kunsthars. Het produkt vindt toepassing als draad en kabel isolatie, in onderdelen van elec- tronische apparatuur, als „coa ting" voor chemische installaties, lagers, in onderdelen van pom pen en ventielen en als niet- hechtende „coating" voor een aantal industriële en huishoude lijke voorwerpen. „Freon"-fluoorkoolstoffen zijn produkten, die in 1931 door Du Pont commercieel werden ver vaardigd als „veilige koelmidde- lèn". Zij worden tevens op grote schaal gebruikt als speciale op losmiddelen en als tussenprodukt bij het vervaardigen van „tef lon" en in „droge reiniging"- methoden. Du Pont de Nemours heeft thans drie fabrieken in Dor drecht in bedrijf, een voor „or- lon" acrylvezel, een voor „lyra" elastomeervezel en een voor het kleuren en afwerken van „del- drin"-acetahars. Du Pont heeft daar circa dui zend mensen in dienst. Als het nieuwe complex gereed is, wor den dit er dus 1200. Du Pont de Nemours Neder land is volledig bezit van het Amerikaanse moederconcern en werd opgericht in 1959 met hoofdkantoor in Den Haag. vang, die vooralsnog de jaarlijks opkomende behoefte overtreft. De expansie gedurende 1964 doet verwachten, dat het inhalen van de grote achterstand eerlang mo gelijk zal blijken. KROTOPRUIMING Naast de woningverbetering ligt de steeds dringender behoef te aan sanering en krotoprui ming. Het moge de schijn heb ben, dat volgens het schema voor het inhalen van het woningte kort de krotvervanging eerst na 1970 goed ter hand zal worden genomen, in feite zal er een ge leidelijke groei van deze activi teit plaatsvinden. De woningvoorraad bedroeg op 1 januari j.l. 3.159.856 woningen. De voorraad nam in '64 toe met 87..785 woningen. Het rijk heeft in de jaren 1958 t/m '64 in totaal een bedrag van 5.714.707.245 toegekend voor de financiering van de stichtings- kosten van woningwetwoningen en op voet van de woningwet te bouwen bejaardentehuizen. Van dit bedrag werd in totaal 877.362.958 toegekend als grond- voorschot en 837.344.287 als bouwvoorschot. CENTRALE VERWARMING Opmerkelijk is de groei van het aantal woningwetwoningen, waarin centrale verwarming zal worden aangebracht. Het stadium is bereikt dat bijna de helft van de voorgedragen woningen met deze voorziening zal worden uit gerust, dat wil zeggen dat nage noeg alle woningen met meer woonlagen van centrale verwar ming worden voorzien. Van de mogelijkheid om sub sidie te verkrijgen voor het aan brengen van een douchegelegen heid is in ruime mate gebruik gemaakt. Er werden 2652 wonin gen onbewoonbaar verklaard te gen 3273 in 1963. Bij het einde van het jaar werden 77261 on bewoonbaar verklaarde wonin gen nog bewoond tegen 7558 ul timo 1963. Het gemeentebestuur van Noordwijk heeft meegedeeld niet negatief te staan tegenover een plan van de exploitatiemaat schappij Scheveningen om in Noordwijk-aan-Zee een groot flatgebouw en een nieuw hotel te bouwen, waarvan de kosten wor den geraamd op 15 miljoen gul den. Het gemeentebestuur moet vóór alles ervan overtuigd zijn, dat door deze bouwplannen de specifieke sfeer van de badplaats niet wordt aangetast. Het zou er de voorkeur aan geven, dat in de benedenste verdiepingen van het flatgebouw een „kurort" naar buitenlandse begrippen en maat staven zal worden gevestigd. De plannen van de E.M.S., waarover het gemeentebestuur nog geen concrete beslissing heeft genomen en waarvoor het uitbreidingsplan zal moeten wor den gewijzigd, zouden in twee ge deelten worden gerealiseerd. Op de terreinen van de huidige mid- getgolfbanen en tennisbanen bij hotel Huis ter Duin komt het grote flatgebouw, dat een hoogte krijgt van 50 meter. De flats zou den worden gebouwd in de super- de-luxe klasse, gedeeltelijk voor de verhuur en overigens voor de verkoop. Voor dit laatste is een prijs van 300.000 per flat ge noemd. Een onderzoek zou heb ben aangetoond, dat er voor zul ke flats een markt in Nederland is. In de tweede fase zal het hotel Huis ter Duin worden afgebro ken om plaats te maken voor nieuwbouw. Van de zijde van de E.M.S. is verklaard, dat het niet de bedoe ling is het rustige karakter van de badplaats te veranderen, zodat Noordwijk geen tweede Scheve ningen wordt. Bezwaren zijn ge uit tegen het feit, dat het flatge bouw het silhouet van de bad plaats zal veranderen. Het beton nen bouwwerk zal tot op vele kilometers afstand van Noord wijk te zien zijn. De gemeente Breda heeft het plan om nog dit jaar te begin nen met een onderzoek naar de gezondheidstoestand van alle tienduizend bejaarden die in Breda wonen. De gemeente hoopt zo een nauwkeurig beeld te krijgen van de medische en geestelijke toestand van de be jaarden, zodat de sociaal-medi sche bejaardenzorg kan worden verbeterd. Alle Bredase huisartsen zullen hun medewerking verlenen. De totale kosten belopen on geveer 500.000. Het onderzoek zal binnen vijf jaar worden af gesloten. Gisteren is dé 11-jarige jongen Willy van Oorschot uit Roosen daal om het leven gekomen, toen hij bedolven raakte onder het zand van een gang, die hij met een aantal kinderen had gegra ven in een hoge zandkant langs de Rucphense vaart. De jongen was met een vriendje in de gang gekropen, toen deze plotseling inzakte. Het vriendje kon door de andere kinderen worden be vrijd, maar het duurde geruime tijd voordat men erin slaagde een boomstronk, die met het zand naar beneden was geko men, te verwijderen. Toen pas kon Willy van Oorschot worden uitgegraven, maar de jongen was reeds gestikt. Bij een verkeersongeluk op rijksweg 28 onder Nijkerk is donderdagmorgen één persoon gedood en een tweede ernstig gewond. Toen in een bocht in de weg de bestuurder van een trai ler met aardappelen moest af remmen, waarbij de combinatie dwars op de weg kwam te staan, botste een vrachtauto tegen de oplegger. De 18-jarige J. Wer vers uit Stad aan 't Haringvliet werd op slag gedood. Zijn 61- jarige vader liep ernstige ver wondingen op. Het verkeer moest enkele uren worden om gelegd. stelde dat iedereen het recht heeft publikaties te verbieden van bij zonderheden over zijn openbaar leven. De advocaat van de uitge vers betoogde dat de Rothschilds een soort „openbare instelling" waren geworden en dat men daar over mocht vertellen wat men Wist. Toen het boek het licht zag, liet Peyrefitte weten dat hij met het boek had willen aantonen dat er veel meer Joden en mensen met Joods bloed hoge functies bekle den dan over het algemeen werd aangenomen. In zijn boek laat hij dan ook zeggen, dat president Johnson, president De Gaulle, wij len president Kennedy, koningin Elizabeth van Engeland, generaal Franco, Fidel Castro, Konrad Adenauer en... Hitler en Göbbels Joods bloed in de aderen hebben of hadden. Als men eenmaal had aangetoond dat de Joden geen min derheid vormden en dat antisemie ten vaak Joden zijn, dan kon er geen antisemitisme meer bestaan, zo zei Peyrefitte toen. - Een rechter in Parijs heeft don derdag bevolen een pagina te schrappen van het boek De Joden, geschreven door ex-diplomaat Roger Peyrefitte, die anekdotes be vatte over de Rothschilds, de in ternationaal bekende bankiers familie. Drie leden van de familie, de barons Guy en Edmond de Roth schild en mevr. de baronesse Beth- sabee de Rothschild, hadden ver zocht de verkoop van het boek te verbieden omdat het een weinig vleiend beeld van de Rothschilds gaf. De rechter wilde het boek niet in beslag laten nemen, maar be paalde dat het alleen verkocht en verspreid mocht worden als pagi na 51 was geschrapt. De hele eerste oplage van De Joden 60.000 exemplaren zou verkocht zijn. De uitgevers hebben met een nieuwe druk ge wacht op de uitspraak van de rechter. De advocaat van de Rothschilds j j j (Adv.) door SHELLEY SMITH 49. Op de avond van hun tweede dag in Zürich zat Rex in de bar Van hotel St. Gotthard te praten met een Engelsman die zojuist was aangekomen, terwijl hij wachtte tot Paula klaar was met zich te kleden voor het diner. De Engelsman was bezig te ver tellen hoe hij gereden had, toen bij plotseling afbrak midden in een zin, en langs Rex' schouder staar de met een verschrikte bltK in zijn ogen. Nieuwsgierig draaide Rex zich om, om te kijken wat deze opval lende reactie had opgewekt. „Aha", zei hij, terwijl hij op stond, „ben je er al, lieveling?" Zij scheen een ogenblik te blij ven aarzelen terwijl zij in de deur opening stond, en kwam toen lang zaam op hen toe. Haar gezicht leek bleek in die sombere verlichting. „Mag ik u even aan mijn vrouw voorstellen", zei Rex. En terwiii hij haar bij de arm nam, voegde hij eraan toe: „Paula, lieve kind, dit is meneer Maddox". „Wij kennen elkaar al", zei Paula. „Vreemd, nietwaar, hoe men in het buitenland steeds maar ken nissen tegenkomt?" „Waarom heb je mij in vredes naam nooit verteld dat die vent Maddox heette?" zei Rex boos, en kele uren later, terwijl hij met een driftig gebaar zijn das afdeed. „Ik dacht dat ik je dat wel ge zegd had", zei Paula, terwijl zij haar schouders ophaalde. „En wat zou dat dan nog voor verschil ge maakt hebben?" „Och, doe toch niet zo stom. Dan had ik je toch even gewaarschuwd niet naar beneden te komen. Hij had geen flauw idee wie ik was, daar ben ik absoluut zeker van". „Dan hadden jullie het ongetwij feld heel gezellig kunnen hebben samen, terwijl ik opgesloten zat in de zolderkamer, net als Beitha Ro chester in Jane Eyre", merkte zij op, terwijl zij koeltjes glimlachte tegen zichzelf in de spiegel, en haar oorbellen losschroefde. „En hoe lang was je van plan mij daar opgesloten te houden, lieverd?" „Doe aljeblieft niet zo vervelend Dan zouden wij natuurlijk later op de avond vertrokken zijn". „Dat kunnen wij toch nóg doen". „Nee, dat gaat nu niet meer". Hij bukte zich om de knoop van zijn schoenveter los te peuteren. „Nu moeten wij te weten zien te komen wat hij weet". „Over ons, bedoel je?" Zij open de haar byoute riecassette en legde de oorbellen in hun fluwelen gleuf. Zij maakte haar met diamanten bezette horloge los, en de broche die zij op haar boezem droeg. „Ik begrijp niet hoe hij iets zou kun nen weten". De schoenveter brak, en hij vloekte, terwijl hij de schoen van zijn voet wrong. Hij richtte zich op, en zijn gezicht was donkerrood geworden. „Geloof jij nou heus dat het al leen maar een samenloop van om standigheden is dat hij hier opduikt in Zürich, in hetzelfde hotel als wij, twee dagen nadat hij jou ont moet heeft in Genève?" „Dat hoeft niet bepaald een sa menloop van omstandigheden te zijn. Misschien is hij mij achterna gereisd zonder dat dit iets te ma ken heeft met jou. Je moet niet vergeten dat hij tot vanavond niets afwist van het bestaan van Ross Vanbrugh. Hij heeft mij waar schijnlijk beschouwd als een be geerlijke rijke weduwe, en als hij mij inderdaad gevolgd heeft, dan zal dat wel daarom zijn". „Mijn meisje is zo beschei den..." neuriede Rex. Hij kwam achter haar staan, en keek haar glimlachend aan in de spiegel. Hij legde zijn hand onder haar kin, en hief haar gezicht op naar het zijne. „Ik vraag me alleen maar af hoe hij aan het geld komt om in hotel St. Gotthard te kunnen logeren" „Maak even mijn ritssluiting los, wil je?" Hij pakte het eindje beet en Paus Paulus de zesde zal op zondag 26 september bet zigeu nervolk bezoeken. De paus zal per helikopter naar het kamp reizen, dat voor de duizenden deelnemers aan de internationale zigeunerbedevaart naai- Rome op enkele kilometers buiten de eeu wige stad zal worden ingericht. Aan de pelgrimage zullen ook de aalmoezeniers en de eigen bis schop van de zigeuners deelne- me.n Het zal de eerste keer zijn dat het zigeunervolk, dat in W.- Europa praktisch geheel katho liek is, zich als volk zal presen teren om zijn trouw aan de kerk te betuigen. Dit deelde in Den Haag de lan delijke aalmoezenier van het ka tholiek woonwagenwerk in ons land, pater A. Oremus S. J., mee in tegenwoordigheid van de Franse tziganoloog en aalmoeze- nir van de zigeuners iri Frank rijk, Père Barthelemy. De Fransman neemt in ons land poolshoogte van de proble men van de zigeuners en andere woonwagenbewoners. Hij spoort de zigeuners aan naar Rome te gaan. Pater Oremus vertelde dat en kele Nederlandse gezinnen reeds naar Rome zijn vertrokken. In ons land bevinden zich rond 50 zigeunergezinnen, die ongeveer 400 zielen tellen. PASTORALE ZORG Volgens pater Oremus spreekt de demonstratieve ontmoeting van zigeuners en kerk dit volk sterk aan. Voor de kerk heeft de presentatie van dit aparte volk van naar schatting vijf miljoen mensen een diepere betekenis. Hij zei van de samenkomst in Rome te verwachten, dat de pastorale zorg zal worden ver nieuwd door aanpassing aan de typische aard en behoeften. Ook verwacht pater Oremus een ster trok; de japon spleet open als de donkere kelkbladeren die een wit te bloem omsluiten, en de japon viel neer aan haar voeten. Zij stap te eruit, en zei: „Dus jij denkt dat hij hierheen gestuurd is door zijn firma, die al zijn onkosten betaalt, om ons te vinden en... de waarheid te weten te komen". „Geloof jij dat dan niet?" „Ik weet het niet. Hij lijkt zo zachtaardig, zo..." „Dacht jij dan dat hij op je af zou komen en een zware hand op je schouder zou leggen, net als een detective?" „Ik zie niet in hoe hij had kun nen weten dat wij naar Zwitserland zouden komen". „Kindje, je moet beseffen dat zij ons misschien al een hele tijd op het spoor zijn". Zij huiverde, en drukte haar ar men tegen haar borst. „En waarom? Wat is er dan ver keerd gegaan?" „Er was in ieder geval altijd kans dat er iets aan het licht zou komen over die crematieformulie ren. Dat die dokters op een keer zouden ontdekken dat in feite geen zocht. Dat zou hen in een misdaad van hen beiden het lijk had onder- betrekken. Ons niet. Nog niet. Nie mand kan bewijzen dat er nooit 'n lijk geweest is. Fn zonder bewijs kan niemand iets doen". ,.En jij gelooft dat hij daar ach terheen wil". Zij wiste haar gezicht af met een dotje watten, terwijl zij strak naar haar spiegelbeeld zat te kijken. „Rex, waarom gaan wij nu niet weg meteen?" „Omdat ik niet van plan ben, lie veling, de rest van mijn leven door te brengen met gevaren ontwijken. Ik wil precies weten hoe ik ervoor sta". (Wordt vervolgd.) ker besef om de zigeuners bij te staan in hun precaire sociale en juridische situatie. FAKKELOPTOCHT Het kamp in Rome zal van 18 september open staan voor zi geuners. Officiële dagen zijn 24, 25 en 26 september. Op de eerste dag, de dag van boete, wordt een kruiswegoefening gehouden in het colosseum en wordt een Mis opgedragen door de zigeunerbis schop. De 25ste is een dag van broederschap en sacramentsbe leving. Dan hebben concelebra ties van alle aalmoezeniers plaats met kardinaal Carlo Confalonie- ri, waaronder het vormsel wordt toegediend en huwelijken worden ingezegend. De laatste dag wordt voor de zigeuners in de Sint Pie- ter door de paus de Mis opge dragen. Tijdens het bezoek van de paus aan het kamp zullen groepen en artiesten folkloristi sche demonstraties verzorgen, waarna tot besluit van de pelgri mage een fakkeloptocht ter ere van Maria wordt gehouden. In een fabriek van brandstof voor straalmotoren en raketten te Swannanoa is donderdag brand uitgebroken vlak bij een opslag plaats van 1360 kg explosieven. Uit voorzorg zijn alle omwonen den tot op een km afstand ge- evacueerd. Swannanoa ligt in de bergen, 25 km ten oosten van Asheville. Openlucht Barbecue op Duindigt Ter gelegenheid van het 78e lustrum van de Leidse univer siteit hebben de studenten dezer dagen een grote openlucht Bar becue georganiseerd op Duin digt. De deelnemers en deel neemsters kwamen allen gekleed volgens „Ascot"-stijl, hetgeen de gebeurtenis een apart karakter gaf- Een arts en een luitenant-kolo nel hebben de afgelopen dagen eigen rechter gespeeld door kin deren te slaan, nadat zij boos wa ren geworden over het gedrag van de kinderen. De vaders van de beide sleehtoffers hebben bij de Haagse politie aangifte van mishandeling gedaan. De 56 jarige arts J. M. B. reed woensdagavond met zijn auto op het Nassauplein, waar de 14-ja- r.ge Maria van Scneijndel aan de verkeerde kant van de weg fiet ste. De arts wond er zich over op, drong met zijn wagen het meisje met fiets en al de stoep op, stap te uit en sloeg het meisje in het gezicht. Tegen luitenant-kolonel H. A. J. A. P. werd aangifte gedaan wegens mishandeling door de taxichauffeur T. A. Ploeg, vol gens wie zijn achtjarige dochter tje een hersenschudding werd ge slagen door de officier. De aan gifte wordt doorgezonden naar de koninklijke marechaussee. De officier was boos geworden omdat kinderen in de Brugse- straat zijn negenjarige zoontje met stenen gooiden. Hij zag dit, verliet zijn woning en gaf het achtjarige meisje een pak slaag. Thuisgekomen klaagde het meis je over hoofdpijn. Daarop werd een dokter geroepen, die een her senschudding constateerde. Twee Amsterdamse agenten zagen woensdagnacht uit hun surveillance-wagen op de Pa paverweg een man slingerend op een damesfiets rijden. Aan de sommatie af te stappen gaf deze geen gehoor. Op de vraag wie de eigenaar van de fiets was, antwoordde hij: „Van mijn meis je uit Amersfoort". Daar de agenten niet veel wij zer werden, stapten zij uit om de man aan te houden. Deze voelde blijkbaar weinig voor een ge sprek. Hij sprong pardoes in het Johan van Hasseltkanaal "Sn zwom met rappe Slagen' onder een steiger. Hij weigerde er van daan te komen en evenzo een hem toegeworpen touw aan te pakken. Toen de politiemannen even later de vluchteling een tiental meters verder opmerkten, spron gen zij in een langs de kant ge meerd jacht, maakten dit los, startten de motor en zetten de achervolging in. Zij hadden pech. Na enkele minuten sloeg de mo tor af. Met enkele te hulp ge roepen collega's hebben zij de omgeving afgezocht maar geen spoor van de man gevonden. Van de ontsnapte weet de politie niet meer dan dat hij 25 a 30 jaar oud moet zijn endat hij uit stekend kan zwemmen. Donderdagmiddag is op last van het gemeentebestuur van Den Haag het gezin van een 35- jarige vloerenlegger en zijn 32- jarige echtgenote met hun vier nog bij hen vertoevende kinderen van 3, 5, 6 én zeven jaar op straat gezet. De kinderen zijn onderge bracht in het kindertehuis „Het Blauwe Kruis". Vijf oudere kin deren waren reeds door tussen komst van de raad voor de kin derbescherming in inrichtingen geplaatst. Het echtpaar verbleef sedert april in het opvangcentrum aan de Delagostraat van de afdeling noodhuisvesting van de gemeen telijke sociale dienst, nadat het wegens huurschuld uit een wo ning was gezet. De vloerenlegger heeft tiet afgelopen weekeinde in een dronken bui een van de be wakers van zijn stoel gegooid en hem de stoel nagesmeten. Vijf uu,r later in de nacht kwam hij ontnuchterd thuis. Daar hij geen avondpermissie had, werd hem de toegang tot het centrum ge weigerd, waarop hij de nachtpor tier neersloeg. CONFLICTEN Het centrum is een laatste te huis voor mensen, die uit hun huizen zijn gezet. Doorgaans is het bewoond door ongeveer acht gezinnen, die rond veertig perso nen omvatten. Op basis van het inkomen moet worden bijgedra gen in de kosten van het onder dak. De vrouwen moeten zelf hun bedden opmaken en hun ver trekken schoonhouden. Enige weken geleden ontstond er een conflictsituatie, toen een gezin een woning werd toegewe zen, na twee maanden in het cen trum te hebben vertoefd. Dit zet te kwaad bloed bij de anderen, die daarop hun verplichtingen niet meer nakwamen. Na her haalde waarschuwingen is een aantal gezinnen weer in het ga reel gaan lopen. De vloerenleg ger en zijn echtgenote die ook in 1953 al eens met één kind in het centrum werden opgenomen, vol hardden in het ondermijnen van het gezag en het zich onttrekken aan de verplichtingen. Zonder moeilijkheden werd het gezin op straat gezet, nadat de ouders het aanbod hadden geac cepteerd de kindertjes op kosten van de gemeente onder te bren gen. De stichting centraal orgaan voor de bouwnijverheid deelt meg, dat zij van plan is de bouw- vakvakantie-1966 vast te stellen voor de periode aanvangend op 18 juli 1966 en eindigend op 30 juli. Volgende week donderdag zullen de Nederlandse spoor wegen een speciaal tarief invoe-. ren voor kinderen die op acht daagse abonnementen reizen. Men voldoet hiermee aan veel vuldige verzoeken uit het pu bliek, dat de abonnementen met name in de vakantiemaanden worden gebruikt om 't eigen land te leren kennen. Voor kinderen van 4 t/m 9 jaar zal na 15 juli 't halve volwassenen-tarief gelden, 20 gulden voor de tweede en 30 gulden voor de eerste klasse. De achtdaagse abonnementen zijn volgens de spoorwegen een succes. In 1963 werden er 6.000 verkocht en vorig jaar 12.000, terwijl de verwachting is dat dit jaar de 20.000 zal worden over schreden.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2