FRANS DRAMA Cabot Lodge vervangt Maxwell Taylor GEEN SCHADE VOOR DE EBR0MARXT MINISTER LUNS IN BRUSSEL NOORDVIETNAMESE PROTESTEN Twee vietcongrebellen terechtgesteld HET WEER MOEILIJKHEDEN ROND DE GRIEKSE PREMIER PAPANDREOD NOG 463 POLITIEKE GEVANGENEN IN HONGARIJE VRIJDAG 9 JULI 1965 21e Jaargang - No. 647*4 Waar draaide het om? Onaanvaardbaar Verenigd front Crisis besproken Frankrijk woont E.E.G.-vergadering in Brussel bij NOG DEZE MAAND NIEUWE REGERING IN BELGIE Enkele buien Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstande Trein liep op mijn Honderd doden Nieuwe nederlaag van Zuidvietnamese troepen Ook vrouwelijke vietcong-rebellen Britse afgezant naar Hanoi Naar Siberië Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Dfcreefettr-HoefiJreüaetetw: I. van de Sand# Redactie- en Administratie-adres: Smidswai Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzer Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bjj vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Parijs stelt het voor alsof het een verschrikkelijk drama is dat de mi nisters der E.E. G. het niet eens zijn geworden over de financiering 'van de landbouw: de hele Euro- markt zou nu ondermijnd zijn door het onverantwoordelijk optreden ,van Italianen, Duitsers en Neder landers. In feite is er niet meer aan de hand dan dat de Fransen hun zin niet hebben gekregen. Wanneer men wil samenwerken, moet men vaak een besluit vormen dat voor niemand ideaal is, maar althans het beste voor de meesten. President De Gaulle schijnt dat ^o niet te zien. Al enige malen heeft hij de anderen kunnen af dwingen dat ze zich naar zijn wen sen schikten. Na dit niet is ge beurd, heet dat opeens een drama. De konsekwenties kunnen overi gens wel vervelend zijn. De presi dent heeft ze nog niet aangekon digd, maar het is goed mogelijk dat hij de E. E. G. zo'n beetje bevriest en aan de uitbouw verder niet meewerkt. Formeel liep het gesprek vast op een technische kwestie: een Ita liaans voorstel om de overgangs regeling voor de landbouwfinan- ciën tot twee in plaats van Vijf jaar te beperken. Een punt dat voor de Italianen van praktisch be hing is omdat ze onder de huidige verdeelsleutel der bijdragen niet geheel ten onrechte menen rela tief zwaarder belast te worden dan bijvoorbeeld de Fransen. In wezen ging het er om of men de voorstellen van de Europese rommissie moest volgen, waarbij de financiering van de landbouw- f'nnnciën niet zozeer een kwestie is van nationale bijdragen der zes, r-ii- waarbij Brussel eigen inkom sten heeft. Omdat er dus een Euro pese kas zou komen van grote om vang, zou er ook toezicht op de besteding moeten zijn en wel door een Euronees orgaan: het parle ment in Straatsburg. De commissie der E. E. G. stelde d»t voor en hoewel dit voorstel de F-"-onese parlementariërs nog lang p.-nf ver genoeg ging, was het toch d«rma*e ,.si>nra-nat'onaa'". dat de idee alleen al president De Gaulle met misnoegen vervulde. Hij wenst geen suora-nationale instellingen, waardoor de landen zelf een deel van hun beslissingsbevoegdheid, hun souvereiniteit., overdragen aan een gemeenschappelijk orgaan. Parijs was wel voor een versnel ling van de voor de Franse boeren profijtelijke landbouwintegratie, maar de politieke konsekwentie er van bleek onaanvaardbaar voor De Gaulle. De Franse delegatie onder Couvé de Murville heeft gepoogd die twee elementen te scheiden en de technische aspecten er door te drukken, maar de politieke elemen ten op de lange baan te schuiven. En dat is mislukt. Hoewel de Fransen hun best heb ben gedaan om de Dutisers mee te krijgen door wat concessies te be loven voor de industriële Euro- markt, woog voor minister Schrci- der waarschijnlijk sterker dat hij evenals zijn collega Luns naar Brussel was gestuurd met een krachtige uitspraak van het parle ment dat de Franse poging het Europese parlement alle bevoegd heden te onthouden, niet mocht doorgaan. Slechts minister Spaak viel namens België de Fransen bij; zelfs Luxemburg dat doorgaans de Parijse lijn meetrekt, viel af. Natuurlijk is dit alles geen zaak die onoplosbaar was gebleven als men nog wat door had gebabbeld, iets wat vaak met stilzetten van de klok meermalen is vertoond in Brussel. Kenneljjk heeft Parijs dit niet gewenst. Waarbij misschien mee speelt de gedachte dat het tijdstip steeds nader komt waarop de be sluiten niet meer met algemene stemmen moeten worden genomen, maar slechts met een meerderheid! een situatie waardoor de Fransen hun tot dusver uitstekend benutte kansen om chantage te plegen kwijtraken. Intussen doktert men in Brussei aan een nieuwe regeling. Tenslotte blijft de E. E. G. er, die tot dusver vooral voor de Fransen van groot belang was. Daarbij moet men ho pen dat het verenigd front van ver zet tegen de Franse pogingen de hegemonie in de Euromarkt te ver overen, in stand blijft. Een erg hechte eenheid is het nooit ge weest, zoals De Gaulle met genoe gen en anderen met verdriet heb ben ervaren. Nu de eenheid ten slotte wèl eens een keer sterk bleek, moet men haar sterk zien te houden. In Brussel is donderdag on verwacht Benelux-overleg ge pleegd over de crisis in de Euro pese Economische Gemeenschap. Minister van buitenlandse za ken mr. J. M. A. H. Luns had een onderhoud van meer dan een uur met zijn (demissionaire) Belgische collega P. H. Spaak. Daarna pleegde hij overleg met de permanente vertegen woordiger van Nederland bij de Europese gemeenschappen in Brussel, D. Spierenburg. Als ge volg van het „bliksembezoek" moest deze de vergadering van het comité van permanente ver tegenwoordigers van de E.E.G.- landen, dat donderdagmiddag voor het eerst zonder Franse vertegenwoordiger bijeenkwam, een uur vóór het einde verlaten. Minister Luns, die aan zijn bezoek geen enkele ruchtbaar heid had gegeven, weigerde enige mededeling over zijn ge sprek met minister Spaak te doen. Evenmin was hij bereid te bevestigen, dat het gesprek be trekking had op de komende ontmoeting van beide ministers met hun Franse collega, M. Couvé de Murville. Een woord voerder van het Belgische mi nisterie van buitenlandse zaken verklaarde donderdagavond slechts, dat de ministers Spaak en Luns „de Europese crisis" hadden besproken. Hij bevestig de overigens, dat zij hun Franse collega de volgende week dins dag in Parijs zullen ontmoeten, waar de volgende week een bui tengewone vergadering van de Noordatlantische raad wordt ge houden. Frankrijk heeft donderdag middag voor het eerst sedert de boycot van de werkzaamheden van de Europese gemeenschap pen een vergadering van de E. E.G. bijgewoond. Twee ambte naren namen deel aan de be sprekingen in het beheerscomité van de E.E.G. voor varkensvlees. Over de resultaten van deze vergadering, die een kwestia van heffingen op de invoer van varkensvlees van landen buiten de gemeenschap moest bespre ken, is nog geen mededeling verstrekt. Frankrijk heeft direct na de afkondiging van de boycot van de E.E.G., die maandag is be gonnen, aangekondigd dat ten aanzien van het bijwonen van vergaderingen van technische commissie die lopende zaken be handelen (zoals de beheerscomi tés), „het standpunt van de Franse regering op een later tijdstip bekend zou worden ge maakt". De beheerscomités bestaan uit afgevaardigden van de zes E.E. G.-landen op ambtelijk niveau en uit vertegenwoordigers van de Europese commissie. (Adv.) De Belgische kabinetsforma teur, prof. P. Harmei, heeft don derdag in Brussel verklaard de hoop te koesteren omstreeks 21 juli klaar te zijn met de samen stelling van een nieuwe re gering van katholieken en socia listen. De afgelopen dagen hebben de twee partijen al een grote mate van overeenstemming bereikt over een ontwerp-regeringspro- gramma, dat echter nog door partijcongressen moet worden goedgekeurd. Indien prof. Harmei in zijn op dracht slaagt, betekent dat een voortzetting van de rooms-rode coalitie, die bij de verkiezingen van 23 mei een grote nederlaag leed en in de kamer van volks vertegenwoordigers 28 zetels verloor aan de liberalen. Treinongeluk nabij Rome Telefoto A.N.P.: Romeinse poli- tie-agenten inspecteren de uit twee rijtuigen bestaande trein, die. op het tm-jescv Rome-Viterbo woensdag ontspoorde. Het onge luk vond plaats ongeveer hon derd meter van de muren van het Vaticaan en er werden vier personen bij gewond. Generaal Maxwell Taylor, de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, heeft zijn ontslag inge diend. President Johnson heeft Henry Cabot Lodge in zijn plaats benoemd. Op verzoek van president John son zal minister van defensie McNamara woensdag met Cabot Lodge naar Saigon gaan om de be sprekingen met Taylor, de Zuid- vietnamese regering en generaal Westmoreland, de bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam, 'te voeren. Het ontslag van Taylor komt als een verrassing. De bekendmaking ervan ging vergezeld van de publi- katie van de briefwisseling tussen hem en Johnson, die aan het ont slag vooraf was gegaan. Daarin zei Taylor dat hij bii de aanvaar ding van zijn post had gevraagd om, wegens persoonlijke redenen, de duur van zijn functie tot een jaar te beperken.. President John son zei het besluit van Taylor met grote spijt te accepteren en hij prees zijn diensten. Generaal Maxwell Taylor, voor malig stafchef, nam vorig jaar de plaats in van Henry Cabot Lodge, (lie ontslag nam om de verkiezings campagne van de republikeinse partij te leiden. Onder de rege- ring-Johnson reisde Cabot Lodge de wereld af om het Amerikaanse standpunt in de kwestie-Vietnam te belichten. Hij is voorts perma nent gedelegeerde bij de V.N. ge weest. Volgens Amerikaanse functiona rissen is het besluit van Taylor op louter persoonlijke motieven geba seerd. Ten westen van de Britse eilan den bevindt zich een gebied met hoge barometerstanden, terwijl de luchtdruk boven Scandinavië en de Oostzee laag is. Tussen deze beide druksyste- men stroomt met een matige tot krachtge wiind tussen west en noordwest koude lucht van de Noordzee ons land binnen. Deze lucht is afkomstig uit de Pool streken en komt met een tempe ratuur van ongeveer 14 graden ons land binnen. VRIJDAG 9 JULI v.m. 10.57 11.32 0.12 0.22 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZATERDAG 10 JULI v.m. 11.25 0.22 n.m. 11.18 11.53 12.33 12.43 Vanwege de onstabiele opbouw van de atmosfeer zullen het ko mende etmaal opnieuw plaatse lijk enkele buien vallen, maar ook werden nu en dan opklarin gen verwacht. Het laat zich aanzien, dat het koude tot koele weer nog enkele dagen voortduurt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanhoudend koud Nu en dan opklaringen maar plaatselijk ook enige buien. Krachtige tot matige noordwes telijke tot westelije wind. houdend koud weer. Breskens Walsoorden Terneuzen Haansweert 0.40 n.m. 11.52 12.43 12.27 1.07 Juli 9 4.31 20.59 17.26 29 10 4.32 20.58 18.36 .53 11 4.33 20.57 19.40 2.23 12 4.34 20.56 20.35 3.01 13 4.35 20.56 21.20 3.50 De 79-jarige premier van Grie kenland, Papandreou, heeft op het ogenblik met politieke moeilijk heden van uiteenlopende aard te kampen. Allereerst moet hij trachten een oplossing te vinden voor een ge schil dat hij heeft met koning Con- stantijn. De koning verzet zich namelijk tegen het voornemen van Papandreou om de minister van defensie, Garoufalias, en de chef van de generale staf, luitenant- generaal Ginnimatas, van hun pos ten te ontheffen. Zij zouden vol gens regeringsgezinde dagbladen Papandreou's politiek dwarsbomen met betrekking tot de democrati sering van de strijdkrachten. Dan is er nog een aantal leden van het kabinet van Papandreou die elkaar in de partijpers bestrij den. Wat erger is, het voornaamste doel van de aanvallen van sommige ministers is Andreas Papandreou, de plaatsvervangende minister van Noord-Vietnam heeft bij de in ternationale controlecommissie ge protesteerd tegen de landing van 8000 Amerikaanse mariniers in Zuid-Vietnam en dit een „nieuwe daad van agressie" genoemd. In een tweede protest beschul digt de regering van Hanoi de V.S. en de autoriteiten in Saigon van het sproeien van giftige chemika- liën in de provincie Tra Vinh, waardoor tussen 7 en 20 juni „meer dan 30.000 mensen werdén vergif tigd, van wie een aantal werd ge dood en waardoor veel vee werd gedood". De trein HoeeDa Nang is woensdag op een mijn gelopen die door de vietcong op een kleine brug, 40 km ten zuiden van Hoee, was geplaatst. De lokomotief en twee wagens ontspoorden, twee SDOorbeambten werden gewond. Tijdens een operatie ten noorden van Bien Hoa werden zes Ameri kaanse soldaten gedood en tien ge- Wond. Twee vietcong-leden die aan de aanval op de basis Da Nang op 30 juni hadden meegedaan, zijn woensdag terechtgesteld. Zij be hoorden tot het zelfmoordcomman- do dat meteen na de aanval werd gevangen. Amerikaanse militairen maakten bekend dat boven Noord-Vietnam een F-105 Thunderchief is neer geschoten. De piloot heeft zich met zijn valscherm gered maar wordt vermist. Volgens Amerikaanse militairen zijn in drie dagen tijd 100 man van de vietcong door de gemengde Amerikaanse, Australische en Zuidvietnamese strijdmacht in het dichte oerwopd 55 km ten noorden van Saigon gedood. Aan de actie in dit gebied, de tweede in twee weken, nemen 1800 Amerikanen en Australiërs deel. Tot dusver hebben zii alleen contact gehad met kleine groepjes vietcongstrijders en sluipschutters. Bij Dau Tieng, 60 km ten noord westen van Saigon, is een eenheid Zuidvietnamese troepen die een aangevallen post te hulp kwam, in een vietconghinderlaag gevallen. Drie Amerikaanse raadgevers zou den zijn gedood, terwijl de Zuid- u_ Vietnamese verliezen meer dan 100 man zouden bedragen. De afgelopen dagen heeft in een stuk oerwoud van 57 bij 24 km in Zuid-Vietnam, bekend als oorlogs zone D, felle strijd gewoed. Onge veer 1800 Amerikaanse en Austra lische militairen steunden de Zuid vietnamese troepen. Verscheidene vietcong-dorpen en -gevechtspos- ten werden vernietigd, aldus een woordvoerder van de Amerikaanse strijdkrachten. Iets nieuws was dat één ge- vechtspost door vrouwelijke gur* rillastrijders werd verdedigd. Zij deden tegenaanvallen met hand granaten. Zone D ligt ongeveer 55 kilometer ten noorden van Saigon. In dit gebied zouden zich ongeveer 8.000 rebellen ophouden. Inmiddels heeft eerste-minister Ngoeyen Cao Ky aangekondigd dat de lagere militairen meer soldij zullen ontvangen en bijstand voor hun gezinnen. Salarissen van hoge regeringsfunctionarissen daaren tegen worden gehalveerd. Voorts zullen nieuwe belastingen op luxe goederen worden ingesteld, terwij! de levensmiddelenprijzen zullen worden verlaagd. Volgens B-'tse persberichten heeft premier Wilson de 6I-jarige Harold Da'vies, narlementair secre-l taris op het ministerie voor pen sioenen, met een geheime missie naar Hanoi gezonden om contact op te nemen met dë Noordvietna- mese regering. Davies is volgens de Daily Mail een linkse socialist, die in het verre oosten en de Sowjet-Unie be kend is en gerespecteerd wordt. Hij zou de mogelijkheden van on derhandelingen over het Vietna mese conflict peilen. Davies, vriend van de Noord- vietnamese president Ho Tsii Minh, moet trachten Noord-Viet nam te bewegen de gemenebest vredesmissie te ontvangen. Een Noordvietnamese journalist in Londen snrak donderdag teen dat Harold Davies naar Hanoi is gereisd on uitnodiging van de Noordvietnamese regering. De betrokken journalist 's Bar Cu Dinh. een van de twee Noord vietnamese journalisten die de reis van Davies hebben gearrangeerd en Davies daartoe zou hebben be naderd. Dinh zei tegen verslagge vers: Een week geleden vc-zocht Harold Davies een persoonlük be zoek aan Hanoi te mogen doen. V'ij kwamen overeen hem een visum uit Hanoi te bezorgen. Wii snraken hem op zün ve.rzoek een week ge leden in het lagerhuis. Dinh is in december vorig jaar als corresnon- dent van het weekblad Cuu Ouoc tezamen met Ngo'even Van Sao in Londen aangekomen. economische samenwerking en zoon van de eerste -minister. Hit wordt beschuldigd van deelname aan een onlangs ontdekt komplot onder subalterne officieren, van wie er vijf zijn gearresteerd. Een van de felste tegenstanders van Andreas Papandreou is de minis ter van defensie, Garoufalias. ZUIVERING De positie van het kabinet- Papandreou is vrij sterk. Bij de verkiezingen in februari 1964 won de partij van de eerste minister, de unie van het centrum, 171 van de 300 zetels. Papandreou wenst zijn verkiezingsbeloften waar te maken. Onder meer houdt dat in de zuivering van de strijdkrachten van anti-democratische en fascisti sche elementen. Op dit punt zou de jonge koning de inzichten van zijn eerste minister niet delen. Pa- nandreou deelde zijn kabinet vori ge week mee dat hij de goedkeu ring van koning Constantijn wil De voorzitter van de federatie van Hongaai-se ex-politieke ge vangenen, dr. Bela Fabian, heeft op een in Amsterdam gehouden persconferentie verklaard dat er van de Hongaren die tijdens de opstand van 1956 zijn gearres teerd, nog 463 in de gevangenis te Boedapest verblijven. Op een vraag hoe zijn organi satie dit aantal te weten is ge komen, vertelde dr. Fabian: „In dezelfde gevangenis zitten ook gewone misdadigers hun straf uit. Onder hen zijn het de koks, die iedere dag aan de hand van het aantal bestelde porties eten kunnen bepalen hoeveel politieke gevangenen er op dat moment zijn. Die koks zorgen vaak, als zij worden vrijgelaten of op an dere manieren voor verder trans port van de gegevens." „Onder die 463 gevangenen be vinden zich volgens dr. Fabian acht minderjarigen, die zijn over zien te krijgen om veranderingen in de legerleiding aan te brengen. Dergelijke veranderingen moeten elk jaar -plaats vinden. Koning Constantijn kan zich dus eigenlijk niet tegen de plannen van Papan dreou verzetten. De eerste-minis ter zei woensdag dat hij niet om een audiëntie heeft verzocht. Hij zal de koning ontmoeten direct na de op handen zijnde geboorte in het koninklijke gezin. gebleven van een groep van 15(1, van wie er 142 don- enhancing ter dood ziin gebracht. De over gebleven acht hebben gevange nisstraffen gekregen variërend I van 10 tot 15 jaar." De regering-Kadar heeft, at dus dr. Fabian, nog onlangs da derde petitie (van ex-politteka gevangenen die nog in Hongarije verblijven) tot vrijlating vapj deze acht afgewezen. Na het neerslaan van de Hon gaarse opstand door de Russi sche tanks ziin volgens dr Fa bian 75.000 Hongaren uit hun land naar concentratiekampen in Siberië overnebracht. Van hen zijn er in 1957 12 000 wegens ar beidsongeschiktheid naar Honga rije teruggestuurd. De federatie waarvan dr. Fai- bian voorzitter is, telt 3000 leden. Dr. Fabian trekt met zijn Ameri kaanse echtgenote door alle Westeuropese landen om deze eraan te herinneren dat nog steeds vele van zijn landgenoten zonder een eerlijke vorm van proces in cellen of kampen ge vangen worden gehouden. Zelf ia dr Fabian in 1944 (uit Honga* rije) naar het concentratiekamp, Auschwitz gedeporteerd. Hij wist echter te ontsnappen. Van 1922 tot 1939 is hij lid geweest van de Hongaarse volksvertegenwoordi ging. Zijn vaste woonplaats is thans New ïork.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1