Tweede Kamer over de omroep-nota van minister Vrolijk Weer Amerikaanse mariniers naar Vietnam Mosje Sjarett overleden Geen uitzicht op beëindiging van 't conflict GIRO BOEKT OE MILJOENSTE REKENINGHOUDER HET WEER DONDERDAG 8 JULI 1965 21e Jaargang - No. 647^ OUD-PREMIER VAN ISRAEL IN KONGO WERDEN 167 GEESTELIJKEN VERMOORD Geen steun aan Zuidvietnamese premier die Hitier bewonderde DE TOESTAND IN SAN DOMINGO HET NOODWEER IN ZUID-SLAVIE Aanhoudend koel weer Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden PVanfcertng BJJ abonnement: TZRNEÜZEN Oipeeteur-STonfdreaaetenr: L van de Sando Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 et. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/b firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mirt 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Bij de voortgezette behande ling bracht de socialistische af gevaardigde J. Voogd hulde aan de minister voor de snelheid waarmee deze de nota bij de ka mer had ingediend. Hij stelde vast dat in de nota enkele on zekerheden niet waren uitgeble ven en hij vond het jammer dat daarin niet uitvoerig wordt in gegaan op het vraagstuk van de regionale en de locale zenders en op het centraal antennesysteem. Spr. constateerde met voldoe ning dat iedere commerciële op zet is geweerd. De heer Voogd concludeerde dat het omroepbe stel voldoet aan de eisen van openheid en vernieuwing. Zijn fractiegenote mevr. Brau- tigam deelde mee dat enkele leden van haar fractie afwijzend staan tegenover de invoering van reclame, maar de grote meerder heid acht reclame aanvaardbaar. NIET GEPORTEERD Freule Wttewaall van Stoet wegen en haar C.H.U.-fractiege- noot Scholten waren niet bijzon der geporteerd voor het in de nota vervatte omroepsysteem. Eerstgenoemde vond het getal criterium discriminerend naar twee kanten. De omroepen had den veertig jaar om hun organi saties op te bouwen. Nieuwe ge gadigden krijgen daarvoor maar twee jaar. Freule Wttewaall zag geen nieuwe structuur, maar een aan passing van het oude systeem. De heer Scholten vond het uit zenden van reclame op alle zen ders onjuist. De angst dat niet meer de „eigen omroep" zou worden beluisterd of bekeken, omdat er reclame in de pro gramma's zat en elders niet, vond hij niet stroken met werkelijk heidszin. Waarom, zo vroeg hij, is de reclame rond de nieuwsuit zendingen gepropt? De irritatie zal door deze veelheid groot worden. Spr. was bang, dat de reclame-adem door alle pro gramma's tot verschraling zou leiden. De heer Scholten wenste be perkingen óp reclame voor me dicamenten, tabakswaren en al coholische dranken. Hij wilde voorts kerkelijke vertegenwoor diging in de op te richten recla meraad. Zijn indruk was dat de nota-Vrolijk weinig hoop en be lofte wekt. ZENDTIJD VOOR DE C.P.N. De heer Goedhart (P.v.d.A.) ontwikkelde bezwaren tegen het voornemen om zendtijd te ver lenen aan de C.P.N., waarvoor n de nota geen motivering, maar slechts een verontschuldiging wordt gegeven. Hij wees erop dat de positie van de C.P.N. in de achterliggen de jaren niet fundamenteel is gewijzigd en er nog steeds op uit is in ons land „een socialis tische dictatuur" te vestigen. Persoonlijk sprekend zei de heer Goedhart, dat het plan- Vrolijk „geen aantrekkelijk perspectief biedt Hij noemde het droevig dat niet vooruitgelopen wordt op een nationaal pro gramma. De heer Goedhart schonk ook aandacht aan het op richten van lokale zenders. Zonder storende effecten kun nen er twintig gelijktijdig in ons land werkzaam zijn, zo bereken- hi.j. Concluderend merkte hij op onmogelijk te kunnen instem men met het omrocpplan, dat „teveel smaakt naar het voor oorlogse verleden". AFHANKELIJK De communistische afgevaar digde, de heer Bakker, conclu deerde dat van werkelijke open heid straks geen sprake zal zijn. „We zullen misschien meer net ten hebben, maar wat hebben we er aan als het vangnetten fijn",-zo merkte hij op. Eerst als ons land een echte democratie ial zijn, zal het z.i. mogelijk zijn net een waarlijk nationaal om- roep-programma te komen. De heer Bakker uitte kritiek op de televisie-uitzendingen ter gele genheid van de verloving van prinses Beatrix. Het toekennen van zendtijd aan de C.P.N. zag hij als een Succes van de democratische krachten in ons land. De C.P.N.- rendtijd zal de mensen aan het uenken zetten, zo zei de heer Bakker, die er op wees dat in deze zendtijd zal worden ge tracht de vrijheidsliefde en de democratie te versterken en dat daarin tevens de noodzaak om te komen tot een socialistische maatschappij-structuur zal wor den aangetoond. De C.P.N.-woordvoerder uitte bezwaren tegen het voornemen om compensatie te geven aan de pers bij invoering van reclame in de omroep. Hij verwierp dit denkbeeld dat z.i. neerkomt op het geven van staatsgeld aan de pers. „Hoe afhankelijk in de on afhankelijkheid", aldus de heer Bakker. De heer Koekkoek (Boeren partij) zei niets in de nota van minister Vrolijk te zien dan een groot gevaar voor de luisteraar en de kijker. Naar zijn oordeel wordt in de nota een staatsom- roeo in het vooruitzicht gesteld. Wij willen daaraan niet mee werken, want we kijken verder dan onze neus lang is', zo merk te hij op. ETHERSPOORBOEKJE De heer Jongeling (G.P.V.) vond het jammer, dat de nota- Vrolijk de kans verzuimde om federatieve samenwerking tussen de omroepverenigingen tot stand te brengen. Hij vond de koppeling lid abonnee moreel niet te recht vaardigen. Ontkoppeling van lidmaat schappen en abonnementen zou zuiverder verhoudingen kweken. Het uitgeven van een „ether spoorboekje" volgens plan van de heer Geertsema lachte deze soreker toe. Dan zouden wel licht kleinere groepen grotere kans krijgen. Het instellen van eigen N.T.S. N.R.U.-staven voor gezamen lijke programa's (3040 procent van de zendtijd) kon de heer Blaisse (K.V.P.) enigszins met de nota verzoenen. Hij voorzag een doorstoot naar een nationaal programma. Discriminerend vond de heer Blaisse de bepaling, dat de oude omroepverenigingen bij verlies van leden geen veranderingen in de toegewezen zendtijd krij gen. Op grond van de nota wor den aan nieuwe gegadigden geen grote kansen geboden. De heer Abma (S. G. P.) be klemtoonde dat het niet-uitzen- den van reclame op zondag juist is, maar dat ook geen reclame voor evenementen op zondagen en christelijke feestdagen zal mogen worden uitgezonden. Hij drong aan op toezicht ter ver mijding van godslasterlijke uit zendingen. HET „DROIT DE RÉPONSE" Minister Vrolijk (Crema) zei in het toekomstige bestel geen omroepstrijd te verwachten, wel een communicatiestrijd in loya liteit en gezonde samenwerking. Het door rav. Geertsema voor gestane B.B.C.-systeem leek hem, gezien onze politieke en geestelijke stromingen, in Neder land niet te verwezenlijken. Het „droit de réponse' is een moeilijke zaak. Het is uit de nota gelaten, omdat rekening moet worden gehouden met alle con sequenties van de federatie van Nederlandse journalisten. De tijd had hem ontbroken zich te verdiepen in de diver gerende meningen over regio nale en locale uitzendingen. Daarmee zal hij de grootst mo gelijke spoed betrachten. Aan het centraal antennesysteem kle ven nog zoveel vraagstukken en de verwezenlijking ervan ligt nog zo ver weg, dat daarmee nog geen rekening kon worden ge houden. De financiering van het derde MF-radionet zal voorshands uit overschotten van luistergelden sinds 1963 worden gefinancierd. Het nieuwe bestel zal „om streeks oktober" ingaan, afhan kelijk van de gang der voorbe reidingen en het vormen van staven. GEEN STAATSOMROEP De minister schonk ook aan dacht aan de uitgave van een z.g. „ether-spoorboekje", een gezamen lijke omroep- en teievlsiegids. Een dergelijke uitgaaf achtte hij niet juist. Het is z.i. billijker dat de bron van inkomsten, die uit de uit gaaf van programma-gegevens worden verkregen, ten goede ko men aan de zendgemachtigden en niet aan een willekeurige derde. De baten kunnen mede worden aangewend tot verbetering van de programma's. Minister Vrolijk noemde de toe latingseisen voor nieuwe gegadig den niet streng. De toelatings- drempe! is zo laag, dat hij nauwe lijks verhinderend kan werken, zo zei hij. Met nadruk merkte hij op dat alles in het werk wordt gesteld om een staatsomroep, in welke vorm dan ook, te vermijden. Het geza menlijke programma dient alleen een aanvullende functie te hebben met een eigen karakter. De wijze van reclame-voering moet nog nader worden uitge werkt. Overleg met de perswereld is mogelijk over de geleidelijke in voering. Er behoeft geen sprake te zijn voor vrees, als zou de pers bij het ontvangen van een compensatie ,de hand ophouden". Over de opmerkingen van de heer Goedhart (arb.) over het toe kennen van zendtijd aan de C.P.N. zei minister Vrolijk, dat een demo cratie zich met daartoe geëigende middelen mag beschermen. De recente ontwikkeling toonde ka mervergaderingen met communis tische sprekers op het scherm. Het zou weinig zinvol zijn de uitslui ting van de C.P.N. te handhaven. Bovendien, aldus mr. Vrolijk, moet men geen martelaren kweken. MOTIES In tweede termijn werd nog een reeks vragen gesteld. De heer Geertsema diende eer, motie in, waarin de wens werd uitgesproken, dat de regering op korte termijn de totstandkoming bevordert van het recht op een wederwoord voor radio en televisie en daarover een nota aan de kamer richt. De heer Kikkert wilde van mi nister Vrolijk weten of deze bereid is met de Kerken te praten over opneming in de bestuurscolleges en programmacommissies van NRU-NTS „nieuwe stijl". Hij zal een motie indienen, als de minister daartoe niet bereid zou zijn. BEREID TOT GESPREK Minister Vrolijk deelde mee be reid te zijn tot een gesprek met dn kerken over de positie van de kerken in het kader van de organi satorische opzet en over de deel neming van de kerken in de be stuursorganen. Hierover zal ook een gesprek worden gevoerd met de genootschappen op geestelijke rondslag. De minister zei zich positief te willen instellen ten opzichte van het „droit de réponse". Hij deed de toezegging de mogelijkheden daartoe te onderzoeken en het re sultaat van dat onderzoek aan de kamer mee te delen. Op een vraag van de heer Geertsema (v.v.d.) of de minister in beginsel een voor stander is van dit droit de réponse, antwoordde de minister bevesti gend. De liberale oppositieleider deelde daarna mee zijn motie te zullen intrekken. De nota werd door de kamer voor kennisgeving aangenomen. Minister Vrolijk had tai van ge lukwensen in ontvangst te nemen. De Vietcong' heeft in de nacht van dinsdag- op woensdag een tweede districthoofdplaats ten noorden van de Zuidvietnamese provincie Kontocn bezet. Het be treft de stad Dak Tog, ongeveer 400 km ten noordoosten van Sai gon gelegen. Zij werd door 150 nian verdedigd. Twee weken ge leden werd de districtshoofdstad Toeomarong door guerrillastrij ders veroverd. Troepen uit Tan Canh die het garnizoen in Dak Tog te hulp snelden, vielen in een hinderlaag van de Vietcong. Een derde 'dis trictshoofdplaats in dit gebied, Dak Soet, is de afgelopen dagen verscheidene malen met mortier, vuur bestookt. Een eenheid Amerikaanse, Australische en Zuidvietnamese militairen die sinds dinsdagmor gen in het zuiden van de door de Vietcong bezette „zoneD" in -actie is, heeft woensdagmorgen bij een kort vuurgevecht met guerillastrijders verliezen gelei- den; in welke mate wilde Ameri kaanse woordvoerders in Saigon niet zeggen. De eenheid-werd met mitrailleurs beschoten. Jacht bommenwerpers verdreven daar op de Vietcong-strijders. Woensdagochtend zijn in Da Wang opnieuw 8.000 Amerikaan se mariniers geland, zo is uit of ficiële bron in Saigon vernomen. Het totale aantal Amerikanen in Zuit-Vietnam is hiermee geste gen tot 62.000 manschappen. Een Amerikaanse woordvoer der zei dat de aanvulling van 8.000 mariniers op verzoek van de Zuidvietnamese regering zijn geland. Zij behoren tot het derde Amerikaanse amphibiestrijd- krachten. 16000 man worden ge legerd te Qui Nonh, 250 km. ten zuiden van Da Nang. Zij lossen 900 mariniers af, die daar op 1 juli waren geland en nu naar de schepen van de zevende vloot terugkeren. De 6.400 overige ma riniers worden in D-a Nang gele gerd. Secretaris-generaal Oe Tliant heeft woensdag in Genève gezegd dat een regeling van het conflict in Vietnam met militaire midde len zonder uitzicht is. Geen van beide partijen kan rekenen op 'n totale overwinning of een totale nederlaag van de tegenstander. Oe Th ant-zei niet bereid te zijn- als bemiddelaar in Vietnam op te treden wanneer er geen uitzicht op resultaat is. Zolang Noord Vietnam en China van mening zijn dat de Verenigde Naties niet bevoegd zijn om de vijandelijk heden in Vietnam te doen beëin digen, zal hij niet naar Hanoi of Peking reizen. De postchèque- en girodienst heeft zijn miljoenste rekeninghou der. Het is mej. H. F. Visser uit Wassenaar die door de girodienst met het gemakkelijke nummer 606500 is bedacht. De dienst kon haar niet het nummer 1000000 ge ven omdat dit bij het girokantoor in Arnhem wordt geregistreerd. Be halve het mooie ronde nummer had de directeur van de postchè que- en girodienst voor mej. Vis ser nog -wat andere-geschenken. Zo kreeg ze als eerste het nieuw in te voeren kaschèqueformulier, waar alleen zij voor haar leven vrijdom van het kaschèquerecht verkrijgt. Omdat ze een verwoed Oud-premier Mosje Sjarett van Israël is woensdag- op 70-jarige leeftijd in Jeruzalem overleden. De Israëlische radio onderbrak zijn normale programma's voor deze mededeling. De oud-premier overleed aan kanker na een ziek bed van vele maanden. Mosje Sjarett heeft een lei dende rol gespeeld in de Joodse strijd voor een onafhankelijke staat. Hij begon zijn politieke loopbaan in 1931 bij, het Joods agentschap. Palestina was toen een Brits mandaatgebied. Na de tweede wereldoorlog organiseer, de hij tot groot ongenoegen van de Engelsen de illegale- immigra tie van Joden in Palestina. Het Joodse verzet tegen de Engelsen werd hoe langer hoe feller tot Engeland de zaak tenslotte aan de verenigde naties voorlegde, die zich uitspraken voor de stich ting van een onafhankelijke Joodse staat. Deze werd 14 mei 1948 geproclameerd. OEKRAÏNER VAN GEBOORTE Sjarett was de eerste Israëli sche minister van buitenlandse zaken, een functie die hij tot 1956 heeft bekleed. Van 1953 tot 1955 was hij tevens premier. De naam Sjarett, die „dienen" betekent, nam hij aan in 1948. De naam die hij bij zijn geboorte in 1894 in de Oekrainse stad Cherson kreeg, was Mosje Sjertok. Het gezin Sjertok trok naar Palestina toen Mosje 12 jaar was. Hoger onderwijs heeft Sjarett genoten in Istanbul en Londen,. Hij was overtuigd socia list. Sinds Kongo in 1960 de onaf hankelijkheid verwierf, zijn daar 167 rooms-katholieke geestelij ken om het leven gebracht. Vol gens officiële kringen in Leo- poldstad behoorden deze slacht offers, onder wie 37 religieuzen, tot 11 nationaliteiten. De meeste slachtoffers van de opstandelin gen vielen in de afgelopen 18 maanden. Honderd vermoorde missionarissen waren Belgen, 27 Nederlanders en 11 Italianen. Omtrent het lot van 12 andere missionarissen tast men in het duister. Intrekking van politieke en morele steun aan Zuid Vietnam acht het Tweede Kamerlid Ne- derhorst (P.v.d.A.) nodig, indien het juist zou zijn, dat de huidige premier van dit land Ngu Yen Cao Ky, toen hij nog opperbevel hebber van de luchtmacht was, heeft verklaard een geestdriftig bewonderaar van Hitier te zijn. De heer Nederhorst heeft zijn visie in schriftelijke vragen ter kennis gebracht van de minister van buitenlandse zaken. Hij meent dat de regering, indien een en ander juist is, de aandacht van de Verenigde Staten hierop behoort te vestigen en deze dui delijk dient te maken dat het voor de regeringen van het vrije westen een onmogelijkheid wordt politieke en morele steun aan een dergelijk regime te ver lenen. postzegelverzamelaarster is, be dacht de dienst mej. Visser verder met een uitgelezen collectie post zegels. Het is met de toeneming van de rekeninghouders snel gegaan. De miljoenste inschrijving verwachtte men pas eind volgend jaar, maar sinds 1963 toen er 800000 reke ninghouders waren, is het heel snel bergopwaarts gegaan. KASCHEQUE 1000 Het instellen van de kascheque waartoe de dienst enige tijd gele den heeft besloten, is een succes gebleken. De proef die er mee werd genomen is volledig geslaagd. Zoals bekend kunnen kaschèque- houders (als voorwaarde daarvoor geldt dat ze minstens een jaar rekeninghouder moeten zijn) op zo'n kaschèque bij een willekeurig postkantoor in het land direct een bedrag opnemen tol 500. Tot nu toe heeft de dienst nog nooit een geval van misbruik mee gemaakt. Het girokantoor Arnhem is praktisch rond wat de kaschè- ques betreft, hetgeen betekent dat de daarvoor in aanmerking komen de rekeninghouders allen in de ge legenheid zijn gesteld een kasche que aan te vragen. Het kantoor Den Haag zal eind augustus zo ver zijn. Bij de girodienst wordt er over gedacht het op de kaschèque te verkrijgen bedrag te verhogen tot 1000. In de nacht van dinsdag op woensdag en woensdagochtend is in San Domingo weer gescho ten. Drie gewapende mannen nederden een controlepost van de inter-Amerikaanse vredesmacht en openden plotseling het vuur. Op hetzelfde ogenblik werd de post uit verscheidene stellingen onder vuur genomen. Er zouden geen slachtoffers zijn gevallen. Voorts zouden, de Dominicaanse strijdkrachten Hondurese, Brazi liaanse en Nicaraguaanse stellin gen hebben beschoten. Inmiddels is de poging tot vorming van een voorlopige re geling in de Dominicaanse repu bliek in een impasse genaakt. DEMONSTRATIE OP GIBRALTAR Een overzicht tijdens een dins- dag op Gibraltar gehouden demonstratie tegen de maat regelen aan de Spaanse grens. De demonstranten betuigden on der meer hun solidariteit met een grote groep Fransen, die uit Tanger kwamen en het territo rium van de beroemde rots niet mochten binnenkomen. Overstromingen hebben de af gelopen twee dagen in het mid den van Zuid-Slavië 10.000 ha gewas verloren doen gaan en 5.000 mensen gedwongen hun woningen te verlaten. In het noorden van het land kampt men nog steeds met watersnood ais gevolg van het overlopen van de Donau. Veertigduizend mensen moesten daar evacueren. In de Sowjet-Unie zijn 1 miljoen zand zakken besteld. De eerste partij is gisteren aangekomen. In een vlak lagedrukgebied, dat zich uitstrekt van Scandina vië tot Spanje, bevinden zich verschillende kleine storingen. Eén van deze storingen ontwik kelde zich woensdagmiddag bo ven zuid-Engeland en breidde zich in de loop van de avond en nacht met regen en enkele buien ook over ons land uit. Na het voorbijtrekken van deze storing draait de wind naar richtingen tussen west en noord en stroomt koele lucht van de Noordzee bin nen. In deze lucht komt een ver anderlijke bewolking voor, waar uit plaatselijk enkele buien zul len vallen. De temperaturen worden iets lager, vooral in het zuiden van het land. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Enkele buien Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. DONDERDAG 8 JULI v.m. n.m. Breskens 9.49 10.20 Terneuzen 10.24 10.55 Hansweert 11.04 11.35 Walsoorden 11.14 11.45 VRIJDAG 9 JULI v.m. n.m. Breskens 10.57 11.18 Terneuzen 11.32 11.53 Hansweert 0.12 12.33 Walsoorden 0.22 12.43 Juli 8 4.30 21.00 16.12 1.10 9 4.31 20.59 17.26 1.29 10 4.32 20.58 18.36 153 11 4.33 20.57 19.40 2.23 12 4.34 20.56 20.35 3.01 13 4.35 20.56 21.20 3.50 14 4.36 20.55 21.® 4.48 15 4.37 20.54 È2.22 5.62

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1