Tweede Kamer over nota omroepbestel BEURSO VERZICHT CHINEZEN IN SERAWAK WORDEN „GEHERGROEPEERD" DE STORMRAMP IN ITALIË Woensdag 7 juli 1965 DE VRIJE ZEEUW pagina 5 Akkoord „VAKBEWEGING KAN FEL ®ESTRIJDER VAN EUROPESE INTEGRATIE WORDEN" BERLIJN Liefdadigheidsbal Nederlanders in West-Duitsland omgekomen VERTICALE PRIJSBINDING Goed stuk Drie echtparen en jongetje verongelukt Dodelijk verkeersongeluk Verkeersslachtoffer overleden Amerika erkent nieuwe Algerijnse bewind M. A. REINALDA OVERLEDEN Kalme markt Beursindioes (1953 ai 100) 2/7 5/7 6/7 Nabeur skoersen Advieskoersen buitenlands bankpapier Jongetje bij oversteken verongelukt r in ...ifH/ (Vervolg van pagina 1) Hij noemde de invoering van reclame op radio en televisie be paald geen voorwaarde voor een geslaagd omroep-bestel. De dose ring van de reclame dient z.i. met de nodige voorzichtigheid te ge schieden. Over de positie van de dagblad pers zei hij o.a. dat het antwoord van minister Vrolijk zijn fractie zeer heeft teleurgesteld. Hier wordt voorbijgegaan aan de psv- chologische kant van de zaak. Ge wezen werd op de omstandigheid, dat de pers het terrein van de re clame tot ontwikkeling heeft ge bracht en dat de inkomstenpositie van de pers, mede gezien de prijs politiek, daarmede in sterke mate samenhangt. De heer Schakel verzocht minis ter Vrolijk de organisatorische op zet van de invoering van reclame in overeenstemming te brengen met de opvatting van de meerder heid in de pacificatie-commissie De a.r.-fractie zal met uiterst ge spitste oren horen wat de minis ter daarop te zeggen heeft., aldus de heer Schakel, die een motie in het vooruitzicht stelde. De heer Kikkert (c.h.u.) ging in grote lijnen met de nota-Vrolijk akkoord. Een bestel naar enig bui tenlands voorbeeld leek hem niet navolgenswaard. Tot zijn detailbezwaren behoor de niet het getalskriterium voor nieuwe gegadigden, wel echter de getalsdrempeis van 10.000 voor t v. en 15.000 voor radio. Bij hen, die zo gemakkelijk over openheid pra ten is de offervaardigheid gering, zo meende spr. De heer Kikkert keerde zich niet principieel tegen het plan NTS en NRU eigen programma staven te geven. Het aantrekken Ongeveer 50 000 Chinezen, woonachtig in Serawak, zullen in nieuwe, bewaakte dorpen worden „gehergroepeerd" omdat zij ervan worden verdacht de verboden com munistische beweging en Indonesië te steunen. De Maleisische regering nam dit besluit dinsdag naar aan leiding van de aanval die Indone sische guerillastrijders verleden week op een 30 km van de hoofd stad Koetsjing gelegen politiepost deden, waarbij zeven burgers en twee politiemannen de dood von den. De autoriteiten geloven, dat de Indonesiërs medeplichtigen had den onder de plaatselijke Chinese bevolking. Dinsdagmorgen vroeg hebben veiligheidstroepen, gesteund door pantserwagens, een groot gebied in Serawak afgezet en de Chinese be volking verzocht zich te melden bij registratiebureaus. De pers mocht niet bii de actie aanwezig zijn. Een officiële woordvoerder heeft meegedeeld, dat alles rustig verloopt. Hij zei verder, dat men Als aan de Europese commis sie op sociaal gebied geen grote re bevoegdheden worden gege ven, zullen de sociale doelstellin gen van de gemeenschap in het gedrang komen. Het spreekt van zelf, dat de rol van promotor die de vakbeweging tot dusver in het Europese integratieproces heeft gespeeld, in dat geval zou moe ten omslaan in die van fel bestrij der. We moeten dan nog zien, of er van de economische integratie iets terecht kan komen. We zijn niet van plan, op Europees ge bied te verliezen wat we natio naal met veel strijd en offers hebben veroverd. Dit schrijft „Ruim Zicht", het blad van het Nederlands katho liek vakverbond, naar aanleiding van de rede die de heer Levi San- dri, lid van de Europese commis sie, onlangs heeft gehouden voor het Europese parlement in Straatsburg. Deze waarschuwde toen tegen het gevaar van sociale desintegratie. De lidstaten zijn van mening, dat de Europese commissie slechts op grond van artikel 118 van het verdrag van Rome sociale activiteiten kan ontplooien. Dit artikel geeft de commissie echter slechts de be voegdheid, op sociaal gebied een nauwere samenwerking tussen de partnerlanden te bevorderen. De Oostduitse minister van bui tenlandse zaken, Otto Winzer, heeft maandag op een internatio nale persconferentie in Rostock gezegd dat er geen crisis om Ber lijn bestaat en dat Oost-Duitsland die ook niet wil. Doch als West- Duitsland zijn provocaties voortzet zou Oost-Duitsland wel eens ge dwongen kunnen worden met hef- schroefvliegtuigen boven West- Berlijn te gaan vliegen, aldus Win zer. De westelijke geallieerden pro testeerden vorige maand tegen vluchten van Oostduitse hef- schroefvliegtuigen boven West- Berlijn, zeggende dat Oost-Duits land op grond van de viermogend- hedenovereenkomst niet het recht had het luchtruim van Berlijn te gebruiken. Mevrouw Pierre la Blanc uit Parijs is zondag op een liefdadig heidsbal in het landhuis van •miljonair Ralph Slazenger bij Dublin haar diamanten broche kwijtgeraakt, die een waarde van ongeveer 100.000 gulden vertegenwoordigde. Op het bal waren ruim 800 grootheden uit de internationale society aanwezig, onder wie prins Rainier en prinses Gracia van Monaco. Honderd recher cheurs en een aantal geünifor meerds politiemannen bewaak ten het.landhui*, de bewegingsvrijheid van de Chi nezen wil beperken om de plaatse lijke communistisch-Chinese in vloed te verminderen. In sommige delen van Serawak is deze invloed naar verluidt groot, terwijl tal van Chinezen de grens met Indonesisch Borneo zouden overschrijden voor een opleiding in guerilla-oorlog- voering. Maandagmorgen zijn bij een botsing tussen een Nederlandse en een Duitse auto in het dis trict AschendorfHümmling in Neder-Saksen, nabij de Neder landse grens, twee Nederlanders en drie Duitsers om het leven gekomen. Bij een kruispunt kwam de Duitse auto in een bocht te ver op de linkerweghelft, om ver volgens in botsing te komen met de Nederlandse wagen, waarin zich vier arbeiders bevonden. De uit Muntendam afkomstige 38- jarige heer J. Drewes, zomede de naast hem zittende heer G. Daanjer uit Veendam werden op slag gedood, evenals twee in zittenden van de Duitse auto. Een derde passagier, die zwaar gewond werd, overleed enkele uren later in het ziekenhuis van Papenburg. De heer H. Bosma, uit Mun tendam, werd levensgevaarlijk gewond, terwijl de 18-jarige M. Drewes uit Veendam, een broer van de verongelukte Nederland se bestuurder, lichte verwondin gen opliep. De staatssecretaris van econo mische zaken heeft een aantal verzoeken om ontheffing van het besluit van 1 april 1964 tot on- verbindendverklaring van bepa lingen betreffende verticale prijs binding in mededingingsregelin gen terzijde gelegd. Het betreft hier de verzoeken afkomstig van de A.E.G. te Amsterdam, de Me- terfabriek Dordrecht te Dor drecht, Holland Elecro C.V. te Rotterdam en de Nederlandse Siemens Mij te Den Haag en het ontheffingsverzoek van R. S. Stokvis N.V. en Zonen te Rotter dam voorzover dit betrekking heeft op stofzuigers. Deze verzoeken zijn tterzijde gelegd omdat ontheffing werd gevraagd voor goederen, ten aan zien waarvan per 1 december 1964 de verticale prijsbinding on verbindend is verklaard en de mogelijkheid om daarvan onthef fing te verlenen is uitgesloten. van eigen creatieve groepen leek hem, als uitgangspunt mooi, maar zijn twijfel ging uit naar mogelijk heden tot verwezenlijking hiervan. Ook vond hij, dat bestaande om roepen medezeggenschap moeten hebben in het samenstellen van algemene programma's. Het horen van de omroepen ten behoeve van coördinatie en harmonisatie vond hij onvoldoende. Indien de minister zijn voorstel om de kerken in de NTS-NRU- lichamen op te nemen niet over neemt, dan zou spr. dit plan via een motie aan het oordeel van de kamer onderwerpen. „Een goed, helder stuk", zo for muleerde de heer Baeten (k.v.p.) zijn oordeel samen over de nota- Vrolijk. Ook hij kwam tot de con clusie, dat de inhoud van die nota niet zal leiden tot een pot-dicht be stel of tot schijn-openheid. De vrij heid van meningsuiting wordt er royaal in gegarandeerd. De woordvoerder van de k.v.p., die opmerkte dat de grote meer derheid van deze fractie akkoord kan gaan met de in de nota ver vatte toelatingseisen, zei niet on gerust te zijn over de komende samenwerking en niet zonder hoop te zijn wat betreft het eigen ge zicht van de gezamenlijke pro gramma's. t De heer Baeten onderschreef niet de opvatting als zou alleen de dagbladpers moeten worden inge schakeld bij de verzorging van de radio- en televisie-reclame. Hij stelde zich achter het in de nota- omroepbestel neergelegde stand punt, er op wijzende, dat tijdens de kabinetsformatie op dit punt reeds definitieve afspraken zijn gemaakt. De vergadering duurt voort. Drie echtparen en een jongen van vijf jaar zijn gisternacht in de buurt van Bad Oldesloe in Sleeswijk-Holstein bij een ver keersongeval om het leven ge komen. In een bocht van de „Bundes- strasse 404" botsten een auto uit Flensburg en een personenauto uit Hamburg, die uit Denemar ken kwam, tegen elkaar. Bij deze frontale botsing werden de meeste inzittenden van heide wagens eruit geslingerd. Twee meisjes van drie jaar hebben het ongeluk overleefd, doch zijn ernstig gewond. De 34-jarige P.T.T.-employé J. A. W. D. te Amsterdam is gister ochtend om ongeveer kwart over acht met zijn bromfiets op de kruising Kabelweg en Transfor matorweg in botsing gekomen met een vrachtauto. De man was op slag dood. De 39-jarige Utrechtse mevr. J. U.B. is zondag in het Aca demisch ziekenhuis in Utrecht overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval. Ze stak za terdag met een fiets aan haar hand tussen geparkeerde auto's door plotseling de Amsterdamse Straatweg over en werd toen aan gereden door een personenauto. Ze werd opgenomen in het Aca demisch ziekenhuis, dat de Utrechtse politie dinsdagochtend van haar overlijden op de hoogte stelde. Tornado teisterde Italië Minstens elf personen zijn om het leven gekomen en honderden gewond tengevolge van een tor nado, die Italië heeft geteisterd. Op de foto zien we een totaal verwoeste boerderij in de Po- vlakte hij Parma, die door liet geweld van de wind in een puin hoop veranderde. De Ver. Staten hebben besloten het nieuwe regime in Algerië te beschouwen als een voortzetting v-an de regering van Ben Bella. Dit is maandagavond in welinge lichte kringen in Washington meegedeeld. Dit komt neer op erkenning van het bewind van Boumédienne. Er zal geen offi ciële verklarnig worden uitgege/ ven. Zondag is op 77-jarige leeftijd in zijn woonplaats Den Haag overleden de heer M. A. Reinal- da, oud-lid van de raad van state, oud-commissaris der ko ningin in de provincie Utrecht en oud-burgemeester van Haarlem. De crematie van de heer Rei- nalda geschiedt woensdag op zijn uitdrukkelijk verzoek in alle stilte. De zware stormen die de laatste dagen noord-Itatië hebben geteis terd trokken maandag in de rich ting van Zuid-Slavië en Oostenrijk, 19 doden, 200 gewonden en grote ravage achterlatend. President Saragat en minister van binnenlandse zaken Taviani hebben alle mogelijke hulp aan de getroffen gebieden toegezegd. De storm ging hier en daar ge paard met hagelbuien, onweers buien en zware regenval. Bomen werden ontworteld, huizen ver nield of zwaar beschadigd, auto's werden van de weg gesmeten en de verbindingen vielen uit. Onder de slachtoffers schijnen zich geen buitenlandse toeristen te bevinden. Wel werden twee Britse vliegers gewond toen hun vrachtvliegtuig nabij Piacenza neerstortte. Het geboorteplaatsje van Verdi, Busseto nabij Parma, werd zo goed als geheel verwoest. Het treinver keer tussen Milaan en Bologna ge raakte geblokkeerd. De zuidelijke helft van Italië echter gaat nog steeds gebukt on der een hittegolf. Op Sicilië wer den tijdens het weekeinde tempe raturen van 40 graden Celsius ge meten. Het Damrak heeft gistermiddag een klein stapje terug moéten doen. Het koersherstel voor de -interna tionale waarden van de vorige beursdagen werd niet verder voort gezet. De handel in de hoofdfondsen was kalm. Voor Amerikaanse reke ning werden wat verkooporders in de hoofdfondsen uitgevoerd doch gezegd moet worden, dat de markt zeer goed weerstand bood. Philips was een gulden lager op 127,40. Unilever daalde een paar dubbel tjes tot 139,10. Kon. Olie twintig cent lager eveneens op 139,10. De arbitrage-orders in Kon. Olie hiel den elkaar goed in evenwicht. AKU opende twee punten hoger op 462 doch moest later op de middag een punt afstaan tot 461. Het publiek gaf er de voorkeur aan eerst de houding van Wallstreet te peilen in verband met de recente gebeur tenissen in Vietnam. Zoals bekend, bleef de Newyorkse beurs maan dag gesloten wegens independance day. Zwitserland, dat maandag de hoofdfondsen in Amsterdam in ruime mate uit de markt nam, liet gistermiddag verstek gaan. Mede hierdoor was Beursplein 5 gisteren op zichzelf aangewezen. Het was dan ook begrijpelijk dat de omzet ten beperkt bleven. T.o.v. het laag ste niveau gedurende de niet-offi- ciële ochtendhandel van gisteren gaf de officiële beurs een licht herstel te zien. Aandelen Centrale Suikermaatschappij werden weder om in een open hoek verhandeld oplopend van 447 tot 452 (453). Ook in de overige sectoren van de markt was de handel uitermate rustig. De cultures gaven weirng verandering te zien. Het jaarver slag van de Deli-maatschapoij wordt spoedig verwacht. De scheepvaartsector was merendeels goed gedisponeerd. Dit gold spe ciaal aandelen Kon. Boot en Pa- ketvaartmij. De staatsfondsen- markt gaf een licht koersherstel te zien voor de 5% leningen. In de lokale afdelingen werden aandelen Wereldhaven wat hoger gewaardeerd op een tussentijdse mededeling. Deze maatschappij boekte over het eerste halfjaar 1965 een hogere winst vergeleken met 1964. Aandelen van Reeuwijk werden iets hoger geadviseerd op de hogere omzet in het eerste halfjaar 1965 t.o.v. 1964. Gisteren verlieten claims Ver. Bedrijven Bredero de markt. De adviesprijs was ƒ41. Enige dagen geleden werden deze claims voor ƒ31,50 van de hand gedaan. Hiermede is thans een einde gekomen aan de overtollige handel in claims voor verscheidene maatschappijen. Zo als bekend is deze claimhandel te rechtgekomen in een zeer ongun stig marktklimaat waardoor de prijzen over praktisch de gehele linie beneden de theoretische waarde bleven. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, enz. Algemeen 527.6 529.7 528.Q 330.1 332.7 833.7 141.4 141.2 142. 199.8 200.7 199.1 167.1 167.2 167.L 370.9 372.7 3724 A.K.U.: 460 gb (460%)j Hoogovens: (499 )I Kon. Olie: 139 1(139.20)1 Philips: 126.80—127.50 (127.20) Unilver: 139 (139.00); Stemming: Omgeanimeerd, De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.00—10.10 Canadese dollar 3.30V23.35Va Amerik. dollar 3.58Vi3.62Vi Belgische fr. (100) 7.17—7.21 Franse frank (100) 73.5074.00 Zwitserse fr. (100) 83.05—83.55 Duitse mark (100) 89.8590.35 Noorse kroon (100) 49.8550.85 Deense kroon (100) 51.6052.60 Zweedse kr. (100) 69.35—70.35 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Oostenrijkse schilling (100) 13.95—14.05 Portugese escudo (100) 12.55—12.70 Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.99—6.14 Maandag is op de verkeersweg tussen Drunen en Nieuwkerk on der de gemeente Drunen het 9- jarige jongetje Van Zon bij het oversteken door een personen auto gegrepen en koN daarna aan de gevolgen overleden. De bestuurder van de auto heeft nog geprobeerd om door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5