Tweede Kamer over nota omroepbestel Frankrijk neemt geen deel meer aan E.E.G.-besprekingen STOP 'N TIJGER IN UW TANK! Weinig waardering bij oppositie DE STRIJD IN VIETNAM RADIO DE KOOK OPNIEUW IMPASSE IN DOMINICAANSE REPUBLIEK Esso] HET WEER WOENSDAG 7 JULI 1965 21e Jaargang - No. 647$ De uitlatingen van prins Philip over Rhodesië Niet enthousiast Open bestel KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM Vliegtuig in Engeland neergestort 9 De Amerikaanse ruimtevaart Aardbeving bij Golf van Corinthe Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frefife*Èa£®j aBöïSfémeal: TERNEUZEN Direeteur-ïToofareaacteOT; I. van 3e Sanda Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 011S0 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 6,60 per kwartaal? per maand 2,20; per week 53 et. Losse nrs 11 et. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie .f2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 70 uur v.m. „Deze nota geeft een toekomst beeld over het bestel-Vrolijk, maar geeft geen vrolijk beeld over het toekomstig bestel". Mr. Geertsema vvd-fract.ieleider eindigde gistermiddag in de twee de kamer met deze woorden en een lichtelijk berustend gebaar zijn op positionele rede over de omroep- nota van minister Vrolijk. De liberale woordvoerder stelde, dat een ideaal omroepbestel, ge zien gegroeide situaties en verkre gen rechten, onjuist en onrecht vaardig zou zijn tegenover de om roepverenigingen. Maar waarom, zo vroeg hij de minister, is toch niet gekozen voor een BBC-systeem naast het ver enigingssysteem? Dan zou de ge wenste openheid mogelijk worden en de ongewenste verbrokkeling voorkomen. Maar de minister maakt alleen het oprichten van nieuwe vereni gingen mogelijk. Nevensdien zullen NTS en NRU nieuwe stijl zelf ge zamenlijk programma's gaan ma ken. Daarin had de heer Geertse ma, gezien het verleden, echter niet het minste vertrouwen. De eisen, te stellen aan nieuwe gegadigden, vond spr. zó hoog, dat hij deze mogelijkheid al tijdens een overgangsbestel mislukt achtte. En al komt er een nieuwe gegadigde, dan nog zal het uitgeven van een eigen programmablad niet van de grond kunnen komen. Ontkoppeling van het lidmaat schap van het abonnement zou de heer Geertsema juist vinden. Tekortkomingen in de nota-Vro lijk noemde mr. Geertsema het ont breken van het recht van antwoord en het niet in beschouwing nemen van het komende centraal antenne systeem met meerdere kanalen en regionale uitzendmogelijkheden. Het invoeren van reclame in radio en televisie vond mr. Geert sema juist. Het gekozen blok- systeem had zijn instemming even wel niet. Hij was niet overtuigd door de argumentatie van de Ned. dagblad pers N.D.P., dat ernstige schade zal worden geleden. Ook stond hij sceptisch tegenover het verlangen van de dagbladondernemingen om reclame voor radio en televisie zelf te gaan werven om. de verwachte schade door verdiensten daaraan Amerikaanse, Australische en Zuidvietnamese troepen zijn dins dag voor de tweede maal in ne gen dagen tijd gevechtszone „D" het grootste bolwerk van de vietcong in Zuid-Vietnam bin. ïiengclibkken. Een hevig bom bardement, uitgevoerd doör B-52 bommenwerpers, ging daar maandag aan vooraf. Eind juni waren bij een drie daagse actie in dit gebied twee grote voedselopslagplaatsen ont dekt, maar tot een werkelijk ge vecht met de vietcong was het niet gekomen. Naar schatting achtduizend guerrillastrijders be vinden zich in de zich over enke le honderden vierkante kilome ters uitstrekkende zone. De zuid punt van de zone ligt slechts 50 kilometer van Saigon. In de nacht van maandag op dinsdag deed de vietcong opnieuw een aanval op de in het noord oosten van het land gelegen bui tenpost Ba Gia, maar de aanval lers werden onder meer met be hulp van jachtbommenwerpers verdreven. De buitenpost, die on geveer 65 km ten zuidwesten van de Amerikaanse luchtmachtbasis 'Da Nag ligt, was zondagavond door guerrilla-eenheden onder de voet gelopen, maar in de loop van maandag weer prijsgegeven aan de regeringstroepen. Tijdens een luchtaanval boven Noord-Vietnam plaatste maan dag een „Skyhawk"-straalbom- menwerper van de Amerikaanse marine een voltreffer met een bom van 900 kilo op een belang rijke brug. op 217 kilometer ten zuiden van Hanoi, zo deelde een Amerikaanse woordvoerder in Saigon mee. Enkele „Skyhawks" kwamen ook weer dicht in de louurt van Hanoi. Zij vernielden op 80 km ten zuiden van de Noordvietnamese hoofdstad een spoorlijn met bullpup-raketten. Querillastrijders hebben maan dag een Amerikaans militair kamp te Doec Co, bij de basis Pleikoe, aangevallen. Het kamp werd onder meer met mortieren en lichte wapens bestookt. De lijst van slachtoffers is nog niet bekend, maar vast staat dat 2 Amerikanen worden vermist. Maandag hebben 49 Ameri kaanse en Zuidvietnamese vlieg tuigen in totaal dertien lucht aanvallen boven Noord-Vietnam uitgevoerd. Een Amerikaanse woordvoer der heeft meegedeeld dat van maandamorgen tot dinsdagmid- 1 'dag naar schatting 230 guerrilla strijders zijn gesneuveld bij Ame rikaanse luchtaanvallen op Vit- cong-stellingen in diverse delen van Zuid-Vietnam. op te vangen. Dat zou, zo meende hij, tot een monopoliepositie lei den. Tegen een deskundige inbreng door de dagbladondernemingen bij een reclame wervend lichaam had hij geen bezwaar. Onafhankelijkheidsdag in de V. S. De vroegere president van de Verenigde Staten, Harry S. Tru man, gefotografeerd bij zijn aan komst aan de „Truman-biblio- theek" in Independence waar hij ter gelegenheid van de Ameri kaanse onafhankelijkheidsdag ecu rede heeft gehouden. Premier Ky heeft intussen be kend gemaakt de oorlog te heb ben verklaard aan hamsteraars en profiteurs, die hij naar zijn zeggen in het openbaar zal laten terechtstellen. De politie heeft al honderden tonnen rijst en zout in beslag genomen en een aantal personen aangehouden voor on dervraging. De toespraak die prins Philips, de echtgenoot van koningin Eli zabeth, verleden week hield en waarin hij tot geduld maande in de kwestie-Rhodesië leidt tot een politiek schandaal. Het ziet er, nu 23 parlements leden van de linkervleugel van de labour-partij een motie hebben ondertekend waarin zijn uitlatin gen worden gekritiseerd, naar uit dat zijn constitutionele positie in openbare discussie komt. In de motie, die aan het lagerhuis zal worden voorgelegd, wordt prins Philip niet genoemd. Er wordt in verklaard dat „dit huis gelooft dat een voorwaarde van de con stitutionele monarchie is dat le den van het koninklijk huis niet in het openbaar aanvechtbare po litieke meningen uiten". De Keniase minister van bui tenlandse zaken, Moeroembi, heeft maandag verklaard, dat de kennelijke steun van prins Phi lip voor de Rhodesische premier de prins-gemaal blootstelt aan kritiek en aanvallen van' de zijde van de voorstanders van vrijheid en gerechtigheid. De heer Burggraaf (p.s.p.), de tweede van de veertien aangekon digde sprekers, verklaarde dat zijn fractie niet enthosiast is over de inhoud van het plan-Vrolijk. Deze afgevaardigde merkte op. in de nota geen openheid te zien en pleitte het invoeren van een algemene omroep, waaraan het algemeen belang werkelijk ten grondslag ligt. Hij noemde het zeer dubieus of er in de naaste toekomst wel nieuwe zendgemach tigden zullen komen en zo ja, dan zal z.i. een verdergaande versnip pering optreden. De heer Burg graaf zei niet overtuigd te zijn van de argumenten voor de invoering van reclame. „Dit is een stap op de verkeerde weg'''. De sprekers van de zijde der kamer zullen in eerste instantie naar schatting zeven tot acht uur voor hun argumenten nodig heb ben. „Dit bestel is zo open als het maar zijn kan, waarbij het accent in sterke mate wordt gelegd bij het volk zelf". Aldus de a.r.-afgevaar- digde Schakel. Hij stelde, dat het plan-Vrolijk zich baseert op vrije maatschappelijke krachten en zei bijzonder dankbaar daarom te zijr,. Hij ging akkoord met de voorge stelde zendtijdverdeiing en met de in de nota neergelegde bestuurlijke en programmatische samenwerking. Óver deze bestuurlijke samenwer king merkte de heer Schakel o.m. op, dat de NRU en de NTS in de nieuwe conceptie een „Januskop" krijgen. Hier ligt een stuk politiek compromis, zo constateerde hij. Zijn fractie zal de op dit punt ge dane toezeggingen gestand willen doen, maar dan ook geen stap ver der. Zie verder pagina 5 Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zullen vrij dag a.s. bij hun Bezoek aan Rot terdam worden vergezeld van koningin Juliana en prins Bern- hard, zo is dinsdag in de Maas stad bekend geworden. Het be zoek aan Rotterdam begint om half twaalf en eindigt omstreeks vijf uur. Op het programma staat o.m. een rijtoer door de stad, boot tocht door de haven en een bijeenkomst op het stadhuis, tij dens welke de leden van de ge meenteraad en een aantal ge nodigden zullen worden voorge steld. Tussen Oxford en Henley in de buurt van de Theems is dl een transporttoeslel van de Britse luchtmacht neergestort. Alle in zittenden zijn om het leven geko men. Het toestel, een Hastings, maakte een oefenvlucht. De inzit tenden zouden een parachute sprong maken. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Het overleg over de vorming van een voorlopige regering in de Dominicaanse republiek is na aanvankelijk optimisme op nieuw in een impasse geraakt. De vertegenwoordigers van Caa- mano en Imbert hebben geen overeenstemming kunnen be reiken over drie kandidaten die door een commissie van de or ganisatie van Amerikaanse sta ten waren voorgesteld Voor de vorming van een regering. De secretaris-generaal van de O.A.S., José Mora, weigerde zich uit te laten, over de oorzaken van de mislukking. Het radiostation, dat door de imbertistën wordt beheerd, be schuldigde maandag de O.A.S. dienst staat van een grote mo gendheid, dat zij buiten haar be middelingsmissie gaat en ver antwoordelijk is voor alle nega tieve aspecten van de huidige toestand in de Dominicaanse republiek. De betrekkingen tussen .de O.A.S.-commissie en de aanhan gers van Caamano schijnen veel beter te zijn. Daarentegen werd, op het militaire vlak, door het hoofdkwartier van de inter- Amerikaanse strijdmacht mel ding gemaakt van schending van de overeenkomst tot staken van het vuren. Aanhangers van Caa mano hadden militairen van Ni caragua, die in de inter-Ameri- kaanse strijdmacht dienst doen, aangevallen. Er waren onder de militairen geen doden of gewon den gevallen. Van de zijde van de Caamanisten werd gezegd dat de door hen beheerste wijk was beschoten en dat een kerk was getroffen. Hierbij waren drie ervan dat zij een orgaan is dat inpersonen gewond. Naar van welingelichte zijde Brussel wordt vernomen heeft Frankrijk maandag niet deelge nomen aan de gebruikelijke be sprekingen op ambtelijk niveau van de zes landen van de Euro pese economische gemeenschap. Ambtenaren van de Franse per manente vertegenwoordiging bij de E. E. G. in Brussel hebben in structie gekregen de werkzaam heden van werkgroepen van de „zes" niet bij te wonen. De Franse maatregel, de eer ste merkbare na het mislukken van het E.E.G.-overleg over de gemeenschappelijke financiering van het landbouwbeleid van de de vorige week woensdagnacht, bleek maandag toen slechts ver tegenwoordigers van de vijf an dere E.E.G.-landen, aanwezig bleken te zijn bij de aanvang van de werkgroepen, die resp. kwes ties betreffende de regelingen voor groenten en fruit en betref fende de betrekkingen tussen de E.E.G. en de Noordafri.kaanse landen moesten bespreken. Met de regeringen in Bonn, Rome, Den Hag, Brussel en Lu xemburg wordt thans overleg gepleegd over de houding, die de Duitse, Italiaanse, Nederland se, Belgische en Luxemburgse ambtelijke delegaties tegenover het Franse besluit moeten inne men. Men staat daarbij voor de keus of de vergadering -te annu leren omdat het geen zin heeft bij afwezigheid van één der lid staten te vergaderen of met de technische besprekingen door te gaan. Frankrijk heeft zijn vijf part ners in de Europese economi sche gemeenschap dinsdagoch tend officieel medegedeeld dat het niet meer zal deelnemen aan de vergaderingen van het comité van permanente vertegenwoor digers van de „zes" in Brussel, aldus wordt van welingelichte zijde vernomen. Het comité vervult in de dage lijkse gang van zaken in de ge meenschap een uiterst belang rijke rol en is een onmisbare schakel tussen de zes nationale regeringen en de Europese com missie in het E.E.G.-beleid. De mededeling werd door de Volgens functionarissen van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart zal de eerstvolgende Amerikaanse be mande ruimtevlucht omstreeks 17 augustus beginnen. Het is de bedoeling dat Gordon Cooper en Charles Conrad met de „Gemini 5" een vlucht van acht dagen zullen ondernemen. Oorspronkelijk waren de ge dachten uitgegaan naar een vlucht van zeven dagen, te be ginnen op S augustus. De verlen ging van de duur van de vlucht met een dag en de daarmee ge paard gaande verandering van plannen en extra opleiding ma ken het nodig de datum ongeveer een week te verschuiven. Franse vertegenwoordiger, J. M. Boegner, gedaan aan zijn vijf col lega's in zijn aankondiging van het vertrek naar Parijs en de overdracht van de leiding van de Franse vertegenwoordiging aan zijn plaatsvervanger, M. Ulrich. Deze zal wel met de staf van de vertegenwoordigers ter pïaatse blijven doch niet aan het werk van het comité deelnemen, aldus werd met nadruk verklaard. Ambassadeur Boegner woonde voor het laatst een vergadering van het comité bij, die de vorige week vrijdag werd gehouden. Daarna vertrok hij naar Parijs voor nieuwe instructies. De volgende vergadering van het comité van permanente ver tegenwoordigers is de vorige week vastgesteld op heden. HOE FRANKRIJK ZICH DE BOYCOTT VOORSTELT. Frankrijk heeft in Brussel of ficieel laten weten hoe het zich de boycott van de werkzaamhe den van de E.E.G. voorstelt. De plaatsvervangende perma nente vertegenwoordiger van Frankrijk bij de E.E.G., M. Ul rich, deelde de secretaris gene raal van van de E.E.G., C. Cal- mes, uit naam van de Franse re gering mede, dat „voorlopig Frankrijk niet zal deelnemen aan de vergaderingen van de minis terraad van de E.E.G.". In een communiqué, dat na een door de Franse vertegenwoordi ger verzocht onderhoud met de EE.G.-functionaris werd ver strekt, wordt voorts gezegd dat Frankrijk eveneens heeft ver zocht de vergadering van de mi nisterraad van de Europese ge meenschap voor kolen en staal, die was vastgesteld voor 13 juli, af te gelasten. Woordvoerders van de Franse regering gaven later te kennen dat Frankrijk vastbesloten is niet te wijken en elke verdere ontwik keling van de gemeen sohappe lijke markt te voorkomen zolang de andere vijf landen de finan ciële kant van het gemeenschap pelijk landbouwbeleid niet vóór 30 juli geregeld hebben. Als andere maatregelen die Frankrijk nog zou kunnen nemen werden genoemd: herroeping van het Franse mandaat aan de Eu ropese commissie voor de onder handelingen in de G.A.T.T. 'Ken- nedyronde) en blokkering van de. tariefverlaging van tien proce.nt die op 1 januari 1966 van kracht moet worden. Hierdoor zou de E.E.G. haar derde fase niet kun nen ingaan. De maatregelen die Frankrijk nu heeft genomen worden in Fa- riis niet voldoende geacht om alle vooruitgang van de E.E.G. stop te zetten. Verwacht wordt dat Bonn of Brussel binnenkort voor. stellen zuilen doen o-m uit de im passe te geraken. Italië, Hallstein en West-Duits- land, in die volgorde, worden in Franse kringen verantwoordelijk gesteld voor de torpedering van de overeenkomst de landbouw op 30 juni van dit jaar in de ge meenschappelijke markt op te nemen. Men veronderstelt dat Italië heeft besloten dat het zich de opneming van de landbouw in de gemeenschappelijke markt niet kan veroorloven. De vraag die dan onmiddellijk opdoemt is of Italië volledig lid van de E.E.G. moet blijven of dat de E.E.G. maar moet verdwijnen, zo wordt in Parijs opgemerkt. het mislukken van de Europese defensiegemeenschap; het mis lukken van de onderhandelingen over de Britse toetreding tot de E.E.G. en nu dit. Wij hebben de eerste twee overleefd en drie keer is scheepsrecht." In het gebied van de Golf van Corinthe (Griekenland) zijn door een aardbeving een kerk en 15 hui zen ingestort en 100 beschadigd. Een man verloor het leven en een vrouw werd ernstig gewond in het dorp Eratini, waar een vloedgolf over de haven spoelde. De aardschok is ook la Athene gevoeld. (Adv.V TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA WEINIG VERANDERING Een vore van lagedruk strekt zich uit van Scandinavië over de Noordzee en de Britse eilanden naar de Golf van Biscaje. In deze vore bevindt zich een kern bij de ingang van het Engelse Kanaal en één bij de oostkust van Schotland. Deze laatste trekt met de wes telijke tot noordwestelijke boven, winden in de richting van ons land. Als gevolg van deze ont wikkeling blijft er in het alge meen veel bewolking, waaruit plaatselijk een bui zal vallen. La.j Later zijn echter enkele opklaj ringen mogelijk. De wind krimpt tijdelijk naaf; zuidwest tot zuid, waardoor het temperatuurmveau wat hoger kan worden. BRUSSEL WACHT AF. Na de spectaculaire Franse maatregelen van de afgelopen 24 uur tegen de werking van de Europese gemeenschappen heeft Brussel dinsdagmiddag een af wachtende houding aangenomen. Een aantal leden van de uitvoe rende commissie van de E.E.G. is naar de verschillende hoofd steden vertrokken. De afwachtende houding is ook kenmerkeenü voor de sfeer in het hoofdkwartier van de E.E.G. In Brussel. De telefooncentrale is op sommige ogenblikken overbe last door de honderden verzoeker) om inlichtingen, tot uit Washing ton toe. Tientallen journalisten uit alle delen van de wereld vol gen er de laatste ontwikkelingen, maar daartegenover staat, dat van opwinding onder de honder den Europese ambtnaren weinig valt te merken en dat het werk normaal doorgaat. Dat wil niet zeggen dat er geen bezorgdheid zou heersen over de toekomst. Maar de meningen gaan van diep pessimisme over de Franse bedoelingen tot de opmerking: „Dit is de derde grote crisis in de loodste Europese geschiedenis: medegedeeld door het K.N.M.I.» geldig tot hedenavond. Enkele opklaringen Veel bewolking met enkele lo kale buien, maar ook opklarin- gein. Matig tot zwakke wind tusu] sen zuid en west. Iets hogere temperaturen dan gisteren. WOENSDAG 7 JULI Breskens Terneuzen Hansvveert Walsoorden v.m. 8.41 9.16 n.m. 9.13 9.48 9.56 10.28 10.06 10.38 DONDERDAG 8 JULI v.m.. n.m. Breskens 9.49 10.20 Terneuzen 10.24 10.55 Hansweert 11.04 11.35 Walsoorden 11.14 11.45 0.54 1.10] 1.29 1.53 2-23 Juli 7 4.29 21.00 14.58 8 4.30 21.00 16.12 9 4.31 20.59 17.26 10 4.32 20.58 18.36 11 4.33 20.57 19,40

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1