[fleXa] Amerika bezorgd om grote concentratie oorlogs- materieel bij Hanoi Prinses Beatrix en verloofde bezochten Amsterdam Wervelwind boven Noord-Italië Mogelijk tweede pauze ui bombardementen RUIM 8 MILJOEN GULDEN HET WEER BUITEN EU BMHEN BUITENGEWONE VERF Zware wederzijdse aanvallen slims De aanval op het garnizoen van Ba Gia Noe: niet voor V. N. Stad Busseto verwoest Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater met dat van onze kroonprinses te verbinden. Dat deze taak door een man zo kan worden vervuld, dat hij daarbij niet alleen een on misbare steun voor zijn vrouw wordt maar ook zelf een geheel eigen plaats temidden van ons inneemt, heeft uw toekomstige schoonvader wel op bijzondere wiize aangetoond. Zodra uiteraard op uw eigen wijze u zich aan deze taak wijdt, kunt u er op rekenen dat Am sterdam, waar dit mogelijk is. u haar medewerking gaarne zal geven. Na zijn toespraak stelde do bur gemeester de aanwezige wethou ders en leden van de gemeente raad aan de hoge gasten voor. Van de wethouders ontbraken de heren R. J. de Wit en Th. C. M. A. Elsenburg, die zich op het ogenblik voor bijwoning van een congres in Zweden bevinden. De raad was vertegenwoordigd door negentien van de negen en-dertig leden. De fracties van de C.P.N. en P.S.P. waren in hun geheel ■afwezig, terwijl van de V.V.D.- fractie drie van de vijf leden ont braken. Van de P. v. d. A.-fractie waren negen van de veertien le den tegenwoordig en van de K.V.P.-iractie vier van de zes leden. De AR-OHU-fractie was in haar geheel aanwezig en voorts het enige lid van Veiliger Ver keer. Om even over half 1 nam het verloofde paar plaats in een open auto en vertrokken zij gevolgd door H. M. de Koningin en prins Bernhard, onder luid gejuich van vel honderden belangstellenden naar de ambtswoning van de burgemeester, waar hun 'n lunch werd aangeboden. RONDVAART DOOR GRACHTEN. Na de lunch verlieten de hoge gasten de burgemeesterswoning om plaats te nemen in de „Pre sident John F. Kennedy", de rondvaartboot van de N.V. rede rij J. P. Kooy, die voor de ambts woning gemeerd lag. Naar schat ting duizend belangstellenden, die zich op de kade hadden ver zameld, begroetten het verloofde paar met luid gejuich, terwijl een kinderkoor uit volle borst „Oran je boven" zong. Om half drie stak de rondvaartboot, geëscorteerd door boten van de rijkspolitie te water en gevolgd door twee rondvaartboten met de schrijven de en fotograferende pers, van wal voor een tocht door de Am sterdamse grachten. Het verloof de paar, de koningin, prins Bern hard en burgemeester Van Hall stonden langs de gehele route op het open gedeelte van de achter plecht. De belangstelling langs de ge hele route was groter dan die tijdens de intocht. Op alle brug gen hadden om ongeregeldheden te voorkomen enige agenten postgevat. Het merendeel der bruggen was voor het publiek afgesloten. De politie trachtte soms met, soms zonder succes vlak voor de komst van de rond vaartboot het publiek van de brugleuningen te verwijderen. Desondanks kon zij niet verhin deren, dat op de Herengracht van een brug pamfletten naar beneden werden gegooid door aanhangers van de zogenaamde provogroep, een anarchistische beweging, die onlangs nog van zich deed horen toen één van haar aanhangers op Schiphol pamfletten van deze organisatie in kranten stopten. Op de pam- Geschenk van de stad Amsterdam Tijdens de ontvangst in de raad- zaal van het Amsterdamse stad huis bood burgemeester mr. G, van Hall het verloofde paar een antieke zilveren broodschaal a an als verlovingsgeschenk van de hoofdstad. Zuidafrikaanse president feliciteert Koningin Juliana President C. R. Swart van Zuid-Afrika heeft koningin Ju liana en prins Bernhard een .telegram gezonden, waarin hij hen gelukwenst met de verlo ving van prinses Beatrix met Claus von Amsberg. fletten waarvan er een vijftal in de rondvaartboot terecht kwam, stond o.m.: „Wie is de grootste democraat, Hugo, Claus of Bern hard? en „Claus, raus". Overi gens kwamen de hoge gasten langs de route slechts één hun niet-goedgunstig gezind spandoek tegen met het opschrift: „Leve de republiek". Vanaf diverse plaatsen op de kaden werd confetti naar het ver. loofde paar geworpen. De prim ses en haar verloofde die de ar men om eikaars middel hadden geslagen, wuifden vriendelijk naar 'de vele mensen aan da kant. Tegenover het havengebouw hield de blusboot „Havendienst I" voor de koninklijke gasten '11 spuitdemonstratie met drie wa terkanonnen, terwijl bij het pas-« seren van het Chileense marine opleidingsschip „Ehmiralda" eei\ marinekapel het „Wilhelmus'* speelde. Toen het verloofde paar uit dg rondvaartboot op de steiger van het havenkantoor stapte, stonden daar duizenden mensen om hen te verwelkomen, van wie velen het door 't harmoniekorps „Tuin dorp" gespeelde „Lang zullen zij leven" meezongen. ONTVANGST IN HET HAVENGEBOUW. Het gezelschap kon door de op« dringende menigte slechts met enige moeite de ingang van het gebouw bereiken, daarbij gehol pen door een groot aantal politie agenten. Tegen kwart over vier betraden de koningin, prins Bern hard en het verloofde paar het restaurant op de dertiende en hoogste verdieping van het ge bouw, waar zij vervolgens ken nis maakten met een 70-tal gas ten van het gemeentebestuur en hun dames, die alle geledingen van de hoofdstedelijke burgerij vertegenwoordigden. De verloofden genoten ook nog enige tijd van het prachtige uitzicht op de stad en de havens, waarbij burgemeester Van Hall voor enige uitleg zorgde. Om tien vóór half zes namen de hoge gasten afscheid en ver trokken zij per auto naar Soest- dijk. Prssfierinf W aEonrSmeat: TBRVEU2EN Direetenr-HooHreaaeEeor; f. vto de SanSa Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs f 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 5 Dinsdag 6 juli 1965 21e Jaargang - No. 6470 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mnf 1# et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Biad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot in uiir ii m De „New York Times" meldde zondag, dat een grote concentratie van oorlogsmaterieel in het gebied van Hanoi en Haiphong toenemende bezorgdheid in Washington veroorzaakt. „Kringen van de inlichtingen dienst geloven dat een grote hoeveelheid oorlogsmaterieel over zee naar Haiphong wordt aangevoerd en wordt gebruikt om een zwaar versterkte enclave in Noord-Vietnam te vormen", zo schreef de mili taire correspondent van het blad, Hanson W. Baldwin. Haiphong is een havenstad, 80 kilometer ten oosten van de Noord- Vietnamese hoofdstad gelegen. Tot het oorlogsmaterieel kunnen gede monteerde Mig-21 straaljagers behoren, aldus Baldwin, die zich zou den kunnen meten met de modernste Amerikaanse jachtvliegtuigen die in Vietnam in gebruik zijn. De enclave zou tevens een klein maar be langrijk offensief potentieel hebben in de vorm van de Russische 11-28 lichte straalbommenwerpers. Baldwin schreef voorts, dat Noord-Viet- nam volgens onbevestigde berichten nu de beschikking heeft of in ieder geval zal krijgen over ballistische raketten met een bereik van ruim 1600 kilometer. Russische adviseurs en technici ttaan de Noord- Vietnamezen terzijde, aldus de correspondent. B-52 bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht hebben maandag bombardementen uitge voerd in een gebied op ongeveer zestig km ten noordoosten van Saigon. De streek is een onderdeel van een zone waar zich naar men vermoedt ten minste 8.000 gueril- lastrijders van de vietcong ophou den. Een week geleden waren Ameri kaanse parachutisten en Zuidviet- namese mariniers dit oerwoudge- Skyraiders van de Zuidvietna- mese luchtmacht, gefotografeerd tijdens een aanval met napalm en explosieven op doelen aan de rand van een rivier tijdens een demonstratie voor o.a. premier Ngyen Caoky en de Amerikaan se ambassadeur Taylor. is de tweede maal in drie weken dat de bommenwerpers in de strijd worden geworpen. Vietcongstrijders, naar schatting duizend, overvielen maandagoch tend een stelling die de plaats Ba Gia verdedigt. Volgens een Ameri kaanse woordvoerder leed het gar nizoen zware verliezen. De viet cong ontruimde de post later weer. De regeringsstrijdkrachten keer den daarop terug. Ba Gia ligt on geveer 65 km ten zuidwesten van de grote Amerikaanse luchtbasis Da Nang. Een Amerikaanse militaire woordvoerder verklaarde dat zon dag in een slag bij Baclieu, onge veer 175 km ten zuidwesten van Saigon, 130 vietcongstrijders waren gedood. Aan Zuidvietnamese zijde sneuvelden veertien man. Maandagochtend werden weer twee luchtaanvallen op Noord- Vietnam uitgevoerd. Verscheidene bruggen werden gebombardeerd in een gebied ongeveer honderd km en zuiden van Hanoi. Het minstens 200 man tellende garnizoen van Ba Gia, op 550 km ten noordoosten van Saigon, wordt vermist na de aanval van vanoch tend vroeg door de vietcong. De vietcong heeft eveneens 2 kanon nen van 105 mm en 100 granaten meegenomen, «haf- <- herschapen vergaderzaal van het stadbestuur begroette de burge meester, mr Van Hall die zijn vakantie in Oostenrijk voor dit bezoek heeft onderbroken de hoge gasten van de stad. Na mens de stad schonk hij het ver loofde paar een antiek-zilveren bcoodmand uit 1813, vervaardigd door de Amsterdamse zilversmid J. H. Schmidt. Het gemeentebestuur van Am sterdam heeft zaterdagochtend onze kroonprinses en haar ver loofde en met hen koningin Ju liana en Prins Bernhard officieel in de raadzaal ontvangen. In de in een ware bloemenhof De mogelijkheid van een „twee de pauze, langer dan de eerste" in de bombardementen op Noord- Vietnam „is in studie", zo heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, zondag in een televisie-interview meege deeld. Hii waarschuwde echter dat de Amerikaanse regering daarmee de weg naar vrede wenst te berei ken „en niet zomaar een gebaar wil maken dat van geen enkel nut voor de vrede zou zijn". Van de andere kant was „tot dusver geen enkele aanwijzing gekomen die deed veronderstellen dat een pauze de zaak zou veranderen". „Gematigdheid heeft onze poli tiek in de naoorlogse periode ge kenmerkt", aldus minister Rusk. In de kwestie-Vietnam hadden de Verenigde Staten zich gedurende de eerste vier jaren van de infil traties vanuit Noord-Vietnam van ingrijpen onthouden. Rusk ver klaarde dat Hanoi „woordvoerder" is van de „tienduizenden lieden die naar Zuid-Vietnam zijn gestuurd" en dat het daarom Noord-Vietnam is dat aan de conferentietafel moet plaatsnemen. De Zuidvietnamezen in de rijen van de vietcong vormen volgens de minister slechts een kleine minderheid die nooit in staat zal zijn om het vertrek uit Zuid- Vietnam van de tienduizenden uit het noorden gekomen guerillastrij- ders te verzekeren. De oorlog in Vietnam, zo zei de m nister nog, heeft „rechtstreekse repercussies" op de betrekkingen tussen oost en west. Maar ook de veiligheid van de kleine landen „die in de buurt van een groot land liggen" loopt gevaar. Daarom zullen de Verenigde Staten hun verplichtingen jegens Vietnam na komen. Elke andere houding zou ..rampzalig voor de kleine landen" zijn. Het is nog te vroeg om de kwestie-Vietnam voor de Verenig de Naties te brengen, zo zei de Britse ambassadeur in Washington, sir Patrick Dean, zondag in een interview voor de Amerikaanse televisie. Hij vond het overigens wel wenselijk dat dit eens zou ge beuren en verklaaide dat hij in het geheel niet verrast zou opkijken wanneer het uiteindelijk zover kwam. Zolang de betrokken par tijen het echter niet eens zijn over deze procedure betwijfelde hij of de Verenigde Naties iets zouden kunnen ondernemen. bied binnengetrokken. Zij vonden voedselopslagplaatsen, die meer dan driehonderd ton rijst bevatten. In Saigon verwacht men dat de bombardementen van de geweidi ge bommenwerpers de inleiding vormen tot een tweede binnenruk ken van het betrokken gebied. Het Zoals reeds gemeld werd de veroverde post door de vietcong weer ontruimd. Van de Ameri kaanse gewapencjp hefschroef- vliegtuigen, die op zoek zijn naar de zich terugtrekkende vietcong- overvallers, is er inmiddels een neergeschoten. Zondag trok een wervelwind, ge paard met hagelstenen zo groot als een tennisbal, over het noorden van Italië. Een man kwam daar door om het leven en tien andere mensen werden gewond. Door de storm werden bomen ontworteld, auto's ondersteboven geworpen en in tal van daken grote gaten geslagen. In de provin cie Parma werden de telefoonver bindingen gestoord en verscheide ne wegen door neervallend puin versperd. Uit enkele plaatsen werd melding gemaakt van hagelstenen met een doorsnee van tien centi meter. Het dodencijfer is later gestegen tot elf en dat der gewonden tot 200. In het zuiden van het land houdt de hittegolf aan. In Paler mo werd zondag een tempera tuur gemeten van 42 graden Cel sius. De stad Busseto, nabij Parma en geboorteplaats van Giuseppe Verdi, wijngaarden werden vernield Auto's werden als speelgoed opge nomen en tegen muren of bomen geworpen. Van vele huizen wer den daken afgerukt of beschadigd. De schade die de wervelstorm in het gebied van Piacenza heeft is praktisch geheel verwoest. Ook aangericht, wordt geschat op ruim acht miljoen gulden. In Milaan kwamen verscheidene straten onder water te staan, ter wij! het spoorwegverkeer tussen Milaan en Bologna enkele uren was gestremd. Ook op andere lijnen was dit het geval. Iets hogere temperaturen Het K.N.M.I. deelt- mede: Gedurende het weekeinde handhaafde zich een stroming van voor de tijd van het jaar zeer koude poollucht. Overdag werden de temperaturen niet hoger dan ongeveer 15 graden, 's Nachts daalden deze op enkele plaatsen in het binnenland tot 4 graden en dicht bij het aard oppervlak zelfs tot 0 graden. In het Alpengebied, noord-Italië en Joegoslavië, waar de koude poollucht de warme tropische lucht ontmoet, zijn opnieuw zware regens, hagel en onweers buien voorgekomen. Intussen voltrekken zich enkele kleine veranderingen in de luchtdruk verdeling. Een depressie ten westen van Ierland breidt zijn invloed langzaam uit in zuid oostelijke richting naar de in gang van het kanaal en zuid- Engeland. De depressie wordt echter voorafgegaan door een zwakke rug van hogeluchtdruk Juii 6 4.28 21.01 13.42 0.38 7 4.29 21.00 14.58 0.54 8 4.30 21.00 16.12 1.10 9 4.31 20.59 17.26 1.29 die dinsdag onze omgeving pas seert. Ons land blijft nog wel in de koude lucht, maar door de zonnestraling .zullen de tempe raturen iets h°ger worden. De wind draait naar richtingen tus sen zuid en zuidwest. De kans op buien blijft bestaan, maar ze worden waarschijnlijk minder talrijk. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Iets minder koud Wisselende bewolking met aan vankelijk nog enkele lokale bui en. Matige tot zwakke noordwes telijke wind later draaiend naar zthdwest. Koude nacht, morgen overdag iets hogere temperatu ren clan vandaag. DINSDAG 6 JULI v.m. n.m. Breskens 7.33 8.05 Terneuzen 8.08 8.40 Hansweert 8.48 9.20 Walsoorden 8.58 9.30 WOENSDAG 7 JULI v.m. n.m. Breskens 8.4-1 9.13 Tpmeuzen 9.16 9.48 Hansweert 9.56 10.2S Walsoorden 10.06 10.38 Mr Van Hall richtte zich in zijn toespraak allereerst tot prinses Beatrix. Koninklijke hoogheid, het is voor ons vandaag een blijde dag dat wij u met uw aanstaande man in onze eigen stad mogen begroeten. Wij hebben u in de loop van de jaren goed leren kennen en weten met welke toe wijding u zich voorbereidt op de taak. die u menselijkerwijze ge sproken in de toekomst wacht. Wij weren maar al te goed welke problemen dit met zich brengt. De officiële sfeer, de plechtig heid die zelfs in ons democrati sche lind nu eenmaal onvermij delijk schijnt te zijn en daarnaast de voortdurende publiciteit die die een privé-bestaan soms on mogelijk lijkt te maken. Vandaar dat wij ons allen er zo in verheu gen dat u een levensgezel heeft gevonden die met u de vreugden maar ook de zorgen kan delen, die nu eenmaal onverbrekelijk verbonden zijn aan de plaats die u niet zelf gekozen heeft maar die u is opgelegd door uw ge boorte. Wij verheugen ons over de wijze waarop u deze last, die tegelijkertijd een groot voorrecht is, evenals uw moeder, grootmoe der en overgrootmoeder draagt. Nu u iemand gevonden heeft om dit samen mee te beleven, zal het leven voor u veel voller en rijker zijn en daarmee wensen wij u van harte geluk. Zich daarop richtend tot de verloofde van de prinses; ver volgde mr Van Hall: Mijnheer Von Amsberg, ook u heten wij van harte welkom in Amsterdam. Amsterdam staat bekend als een lastige stad en Amsterdammers zijn zeker lasti ge mensen, maar misschien juist daardoor klopt het hart van Ne derland in Amsterdam het felst. Zonder te kort te willen doen aan welke streek van ons land ook mag worden gezegd dat vanuit onze stad de grote geestelijke en culturele stromingen, die ons land hebben beroerd, zijn uitge gaan of zijn gevoed. Amsterdam is, evenals trouwens andere ste den in ons land, een internatio> nale stad. In ons telefoonboek vindt u o.m. vele Franse, Duitse en Engelse namen van families, die zich in de loop der eeuwen hier gevestigd hebben en die mede Amsterdam hebben ge maakt tot wat het nu is, een stad bevolkt door kritische individua listen, m,aar ook een stad die al tijd ver over de grenzen van ons land heeft heengekeken en toch een heel eigen sfeer bewaard heeft. Wij hopen dat ook u zich hier thuis zult voelen en dat wij u hier veel zullen mogen zien. U zult zich ongetwijfeld bewust zijn van de zwaarte van die taak die u op u neemt door uw leven

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1