PROVINCIAAL NIEUWS DE MAN DIE ZIJN EIGEN ERFGENAAM WAS Zosdagdi&isten KERKDIENSTEN Eindexamens U.T.S. te Terneuzen BEURSOVERZICHT Voor de zondag Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen De kracht dier spijs Axel Groede Schoondijke S|uis Agenda Luchtmacht redt leven van Duits jongetje Zaterdag 3 juli 1965 Mr. Rijpstra opende nieuw bedrijf in Terneuzen Vergezeld van de wethouder van openbare werken, de heer M. de Vos, heeft burgemeester Rijpstra de officiële opening ver- Door de kracht dier spijs. (1 Koningen 19 8.) Ja, de kracht dier spijs is wonderbaarlijk! Bij Elia heeft zich zeker ook lichamelijk een wonder Gods vol trokken. God houdt hem door dat voedsel veertig dagen lang in le ven, zodat hij zijn reis naar Ho reb volbrengen kan. Maar be langrijker nog was wat zich in het innerlijk van Elia voltrok. De zin van 't leven was hem ontval len. Hij wist niet meer waarvoor hij nog leven moest. Hij was van binnen helemaal opgebrand. En toen nuttigde hij die spijs. Toen sterkte die spijs hem met kracht in de ziel. Hij werd van binnen weer een ander mens. Van binnen weer een ander mens worden, zodat we in de meest verschrikkelijke situatie toch weer voort kunnen - ja zelfs stoer en blijmoedig en zegenrijk voortkunnen dat ligt ook bin nen ons bereik. Omdat die fles en die koek, die wonderspijs, bin nen ons bereik ligt. Ja veel royaler, veel effectiever, veel ge makkelijker binnen ons bereik ligt. Zegt Christus het soms niet met zoveel woorden: ,,Mijn vlees is waarlijk spijs en Mijn bloed is waarlijk drank"? Zegt Hij niet: „Die van dit water drinkt, zal nimmermeer dorsten"? En roept 'Hij niet: „O, gij dorstigen, komt tot de wateren"? Waarlijk, als u zich Christus in een oprecht geloof toeëigent, dan voltrekt zich ook aan u datzelfde wonder. Dan krijgt u de zin en de inhoud en de kracht en de blijdschap van het leven terug. Dan krijgt u van binnen de vrede, de blijdschap van het leven terug. Dan krijgt u van binnen de vrede, de blijd schap en de hoop weer terug. Het wordt u ruim om het hart. We gaan „van kracht tot kracht steeds voort." Hoe anders loopt Elia nu, als toen hij de woestijn inging. Toen sleepte hij zich voort, totdat hij erbij neerviel, moedeloosheid en ondergang ten prooi. En nu loopt hij veertig dagen en veertig nachten. Alles door de kracht dier spijs. Zo halen we het. Elia, en wij ook. We komen op Ho- reb. Wat dat is? We zijn er diep rustig op. „Door een nacht, hoe zwart, hoe dicht, voert Hij ons in het eeuwig licht." (Uit „De Stem achter U.") richt van het elektrotechnisch installatiebedrijf A. de Hoop, één van de dochterondernemingen van het Rotterdamse bedrijf. Uiteraard waren bij deze plech tigheid ook een groot aantal vrienden en zakenrelaties aan wezig. In zijn toespraak zei mr. Rijp stra, die zich overigens zeer ver heugde over deze nieuwe aan trekkelijke vestiging, dat de nieuwe bedrijven dat de nieuwe nieuwe bedrijven van 't gemeen tebestuur bepaald niet meer sym pathie genieten dan de oude. Soms zou men geneigd zijn dit te denken, aldus de burgemees ter, omdat de nieuwe allerlei faciliteiten genieten. De burge meester noemde het gevaarlijk de ontwikkeling van Dow en Philips tot maatstaf voor de ont wikkeling van de gemeente te nemen. Dit kleine bedrijf bevor dert een differentiatie in de werkgelegenheid, aldus mr. Rijp stra, die daarover zeer verheugd was. Over de ontwikkeling van Ter neuzen sprekend sedert de aan wijzing tot ontwikkelingskern, zei hij dat er in de laatste jaren voor een bedrag van acht mil joen gulden aan grond werd aan gekocht, uitsluitend bestemd voor industrialisatie. Dit bete kent een investering van ƒ450 per inwoner. Hij herinnerde te vens aan de noodzakelijke bege leiding. De N.V. A. de Hoop, zo ver telde de heer De Hoop, begon in 1892 met installatiewerk op schepen. Het Rotterdamse be drijf heeft in Nederland, beha! ve dit nieuwe aan de Dokwe" te Terneuzen gevestigde bedril" nog enkele nevenbedrijven mei in totaal meer dan 1600 werk nemers. In Terneuzen is de ven nootschap bezig met de instal TERNEUZEN: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter P. J. Njjsten, Willem de Zwijgerlaan 17, telefoon 2324. Apotheek geopendKlaassen, Noordstraat 54, telefoon 2090. Zondagdienst Kruisverenigingen Groene en Wit-Gele Kruis: mevr. J. KoljjnBurger, Nic. Beetsstr. 1. AXEL: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter W. G. C. Kok, Oran jestraat 19, telefoon 555. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. Jans sen, Stationstr. 10 te Axeltelefoon 01155—488. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 4 JUNI 1965 NED. HERV. KERK Axel: 10 uur Ds. P. Pennings; 14.30 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Doop). Hoek: 10 uur en 14.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen (Voorber. H. Avondmaal). Hontenisse: 9.30 u. Ds. E. Grams- bergen. Hulst: 10 uur Ds. J. A. H. Brok. Philippine: 9 uur Ds. E. E. Stem. Sas van Gent: 10.30 uur Ds. E. E. Stern. Sluiskil: 9 uur en 10.30 Ds. Ruis Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. J. Scholten (Doopsbediening en voorber. H. Avondmaal); 19 uur Ds. J. A. Poelman. (Kerkhoflaan)9.30 uur Ds. J. A. Poelman (Voorber. H. Avond maal). Zaamslag: 10 u. Ds. Ph. M. Becht (Voorber. H. Avondmaal); 14-30 uur Ds. E. Gramsbergen, van Hontenisse. Othene: 14.30 uur Ds. Ph. M. Becht, van Zaamslag. GEREF. KERK Axel: 10 uur en 15 uur D». J. Th. Heemskerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Ver beek. Terneuzen: 10 uur en 16.30 uur Ds. J. Visscher, van Zwijndrecht. Zaamslag: 10 uur en 15 uur D». M. den Boer. GEREF. KERK (VrUremsakt) Axel: 10 uur en 15 uur Ds. A. Kuiper. Hoek: 10 uur en 14.30 uur Ds. H. M. Ohmann. Terneuzen: 10. uur Ds. K. D. van Dijk; 15.00 Ds. A. P. van Dijk, van Nieuwleusen. Zoute/Spui: 10 uur en 14.30 uur Ds. C. v. d. Jagt. GEREF. GEMEENTE Terneuzen (Vlooswjjkstr.)9.30 u., 14 u. en 18 u. leesdienst. Hoek: 9.30 uur, 14 uur en 18 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) Terneuzen (Fr. Halslaan): 10 uur en 15 uur leesdienst. Axel: geen opgave. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 uur en 14.30 uur leesdienst. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 uur, 14 uur en 18 uur Ds. De Reuver. VOLLE EVANG. GEM. Filadelf ia-kapel ferneuzen: Samenkomsten: zon dags 10 uur v.m. en donderdags 8 uur n.m. Bidstond zondags om 8.30 uur n.m. LEGER DES HEUS Terneuzen: 10 u. Heiligingssamen komst; 19.30 uur Evangelisatie samenkomst o.l.v. It. B. E. Meuf- fels en H. R. Njjhuis. ROOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7.30 uur, 9 uur, 10.30 uur en 17.30 uur H. H. Missen. Cllnge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.* uur en 17 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 9.30 uur H. K Missen; 17.00 uur Avondmis. Triniteitskerk: 8 uur en 11 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 4 JUNI 1965 NED. HERV. KERK Biervliet: 10.30 uur Ds. W. S. Evenhuis. Breskens: 9.30 uur Ds. L. Spaans. Cadzand: 9.30 uur Ds. W. C. Luu- ring. (Bed. H. Doop.) Groede: 9.30 uur Ds. A. de Jonge, van Kloetinge. Hoofdplaat: 11 uur eerw. heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 9 uur eerw. heer H. J. Begeer, van Hoofdplaat. Oostburg: 10 uur Vicaris mej. S. R. C. van Kempen, van Heden- nesse. Retranchement9.30 uur eerw. heer G. M. C. de Vries. Schoondijke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman. (Viering H. Avond maal.) Sluis: 9.30 uur Cand. Lecompte. St. Anna ter Muiden: 11 uur Cand. Lecompte. Waterlandkerkje: 10 uur Wika De Haan. IJzendijke: 9 uur Ds. W. S. Even huis, van Biervliet. Zuidzande: 9.30 uur Ds. W. C. Luuring. (Bed. H. Avondmaal). laties in de 696 Prontowoningen, die door Van Viet en Van Duist in de Zuidlandpolder worden gebouwd. Belangrijke uitbreiding Dow Terneuzen Dow Chemical Internationaal N.V. in Terneuzen is met de bouw van een grote ethyleen- oxidefabriek begonnen. Dit project wordt uitgevoerd door de Scientific Design Com pany, gevestigd te New York. De capaciteit van de nieuwe fabriek bedraagt meer dan 50.000 ion per jaar. De grondstof, ethy- ieen, zal door Shell worden ge leverd via de pijpleiding, die thans tussen Pernis en Terneu zen wordt aangelegd. Propedeutisch examen Aan de technische hogeschool te Delft is deze week geslaagd voor het propedeutisch examen werktuigkundig ingenieur de heer C. J. van Waart te Terneu zen. Jaarlijkse merriekeuring Vrijdag vond te Axel de jaap lijk: merriekeuring van de Ko- ninkl. Vereniging „Het Neder- landsche Trekpaard" plaats, wel ke de volgende uitslag gaf: 2-jarige merries (kleine maat: 1. Leentje van 't Hoogland, eig. Al. Serrarens, Ossenisse; 2. Elza van de Tragel, eig. F. v. d. Waart, Hulst. 2-jarige merries (grote maat): Geen le prijs; 2. Rena, eig. P. A. Suy, St Jansteen. 3-jarige merries (kleine maat): 1. Fondina van Kerkhoeve, eig. Al. Serrarens, Ossenisse. 4-jarige merries (kleine maat): IA. Liza, eig. E. J. Verpoorte, Zaamslag; IB. Vera, eig. H. Be- gheijn, Koewacht. 4-jarige merries (grote maat) IA. Fabiola van Melo, eig. F. de Rechter, St Jansteen; IB. Erna, eig. E. J. Verpoorte, Zaamslag. 510-jarige merries (kl. m.): IA. Marietje van Tonenhof, eig. Alf. Serrarens, Ossenisse; IB. Ba ronesse van Zaam, eig. P. A. Suy, St Jansteen; IC. Vera van 't Plaatje, eig. F. de Waart, Hulst; 2. Carla van Absdale, eig. M. Scheele-van Driel, Zaamslag. 5—10 jarige merries (gr. m.): 1. Kitty, eig. P. A. Suy, St Jan steen. 10 jaar en ouder (kleine maat) IA. Mien van Stoppeldijk, eig. M. Scheele-van Driel, Zaamslag; 1B. Martha, eig. A. J. de Feijter, Axel. 510-jarige merries (gr. m?) IA. Cora van Lindenhof, eig. J. Dees, Philippine; lB. Soraya, eig. F. de Putter, Zaamslag. Bromfietsers in botsing Donderdagavond te 22.30 uur zijn in de bocht van de Oude- weg twee bromfietsers met el kaar in botsing gekomen. F. M. V. uit Sas van Gent die uit de richting Beoostenblijse- straat kwam, bracht het er goed af. Minder geluk had L. V. uit Hontenisse die een hersenschud ding opliep. Hij is door dokter Schiltman naar het ziekenhuis te Terneuzen vervoerd. Kandidaatsexamen De heer L. A. Oggel te Axel slaagde aan de rijksuniversiteit te Leiden voor het kandidaats examen Nederl. recht. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Groede besloot een telegram van geluk wensen te zenden aan prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg, dit 'tol' verband met hun recente verloving. Van het college van G. S. was de mede deling ontvangen dat het advies met betrekking tot de gemeen telijke herindeling was doorge zonden aan de minister van bin nenlandse zaken. Vreemd vond men het wel dat de gemeente besturen niet waren ingelicht over dit advies en de pers wel. Ook deelde het college van G. S. mee, dat goedkeuring was gege ven aan het gemeenschanoelijk recreatieolan, van de kustge- meenten. In de commissie die de ^ustbelaneen zal realiseren, wer den aangewezen de burgemees ter en wethouder Cvsouw. Aan de fruitteeltvakschool te Phi'in- Dine werd een bijdrage van 50 ner leerling gegeven uit de ge meentekas. De politiesportbond kreeg een biidragë van 25 in verband met het 40-iarig jubileum. Het Ko ningin Wilhelminafonds kreeg 1 cent ner inwoner evenals de ver eniging ter bevordering van de be^ngeu van l-ygdurive zieken. Een erediét van 13.500 werd beschikbaar gesteld voorde bouw van een 20-tal badcabines in het gemeentelijk ins+ructiebad. Ar chitect Van Qverbeeke gaf voor de raadsleden e"n toelichting on het nlan. Men hoont suoed.ig te kunnen beginnen zodat men nog dit iaar er iets aan heeft. Het werk zal onderhands worden aanbesteed bij de firma Elk te Schoondiiké" voor 11.400. De rest van hei crediet is voor bij komende kosten, zoals schilder werk etc. Koewacht Veilig Verkeer Op verzoek van de afdeling Koewacht van veilig verkeer komt in samenwerking met de gemeenten Axel en St. Jansteen het mobiel tèststation van het verbond voor veilig verkeer uit Hilversum naar genoemde plaat sen en wel op 6 juli Axel. op 7 iuli St. Jansteen en op 8 juli Koewacht. Een ieder kan zich op een dezer dagen 'gratis laten testen betreffende ogen en reactiever mogen. Tuinbouwplantenteelt Aan de landbouwhogeschool te Wageningen slaagde dezer dagen voor het ingenieursexamen tuin bouwplantenteelt m,evr. M. J. v. d. Weele-Minderhoud te Schoon diiké. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Sluis zond een gelukstelegram aan prinses Beatrix en haar verloof de, dit in verband met de recen te gebeurtenissen in het konink lijk gezin. Besloten werd over te gaan tot vaststelling van een bebouw de kom ingevolge de Boswet. In deze Boswet is de bepaling op genomen dat het rooien van bo men in het algemeen een ver plichting van herbeplanting doet ontstaan. De' heer ,J. I. Coppens werd aangesteld als gemeente werkman met een proeftijd van één jaar. Overgègaan werd tot verkoop van bouwgrond aan Leenhouts Annemersbedrijf te Sluis. Deze kan door deze aan koop overgaan tot de bouw van 10 woningen en 4 garages. De grondprijs voor de woningen werd vastgesteld op f 30 per vierkante meter en 1200 per Voor het eindexamen afdeling Bouwkunde zijn geslaagd de heren: A. P. M. Arens, A. W. de Bokx, J. J. Kraak en G. Thiel, allen te Terneuzen; E. J. P. van Bunde ren en H. D. M. Sponselee, bei den te Hengstdijk; W. C. A. v. d. Bunder te IJzendijke; W. J. A. Durinck te Graauw; W. P. M. van Gemst te Walsoorden, C. M. de Pooter te Axel. Eindexamen afdeling elektro techniek: J. Aers te Oöstburg; H. An- tonissen, G. de Buck, Th. Gee- rinckx en R. Vervaet, allen te Westdorpe; W. Blankers, A. Kay- ser, J. Dooms, T. Maas en J. Stolk, allen te Terneuzen; H. v. Laarhoven te Clinge; E. Verdur- men te Ossenisse; F. Verstrae- ten te Axel; J. de Vleeschouwer te Hulst en J. Wijnacker te Hengstdijk. Eindexamen afdeling werk tuigbouwkunde: J. C. de Bakker en M. Dekker te Zaamslag; E. Bauwens en H. IJsebaert, beiden te St. Jansteen; P. Dey en L. Kayser, heiden te Oostburg; R. Fassaert te Lams- waarde; J. Faas en W. Heydens, beiden te Breskens; K. Fraanje, J.. Hollebek, J. van Langevelde en J. de Roos, allen te Axel; F. Herwegh te Hulst; O. van Hove te Koewacht; Th. Mei te Bosch- kapelle; L. Pieters en P. van Waterschoot, béiden te Philip- laqCipuezpx s) ;spm.t0A '3 :auid A. Wisse te Terneuzen. Voor het toelatingsexamen voor de schakelklasse van de U.T.S. zijn geslaagd: H. Baillie en K. Verplanke, beiden te IJzendijke; A. Bails en A. van Zele, beiden te Hoofd plaat; F. Janssens te Koewacht; R. van Krimpen, L. Meulenberg, D. Spaas, A. de Jonge en A. Eg- gebeen, allen te Terneuzen; F. de Muynck te St. Kruis; Th. Schelfhout te Hengstdijk; Fr. Langenberg te Sluis; C. Dhert te Westdorpe; P. Brakman te Aar denburg; C .van Drongelen, G. Jonkman en M. Witte, allen te Axel; C. v. d. Velde en D. Cop- pejans, beiden te Sluiskil; K. Verplanke te IJzendijke; J. Sey ts Graauw; J. Lantsheer te Hoek, B. Ivens en J. Valckx, beiden te Hulst; K. Hamelinck te Lams- waarde; R. van Dorsselaer, L. van Damme, G. Bracke, J. de Wit en O. v. d. Velde, allen te Clinge; P. de Bot en P. de Silva, beiden te Terhole; R. Bauwens te St. Jansteen; P. Kindt en P. Schuerman, beiden te Nieuw- Namen; C. Reyns te Ossenisse; J. Asselman en J. Ramondt te Sas van Gent; R. van Wolffelaar te Boschkapelle. Voor het toelatingsexamen voor de le klasse van de U.T.S. zijn geslaagd: W. Audenaert, H. de Cock, A. van Laare en A. Smulders, allen te Hulst; R. de Booy en P. Eg- germont, beiden te Kloosterzan- de; E. Braem en Th. van Broeck, beiden te St. Jansteen; E. de Cock te Kuitaart; V. Colsen te Clinge; H. den Exter te Koe wacht; R. Groosman, J. van Op- dorp en E. de Smit, allen te IJzend.; J. de Jonge te Othene; J. Millenaar, J. Ruben, A. Tho- lens, M. v. d. Staal, L. Witte, F. Bakker, F. Verbrugge, J. Ver gouwe, P. Acke en M. Verdouw, allen te Terneuzen; Fr. Rob- brecht te Nieuw-Namen; J. Schu ren te Boschkapelle; Fr. Soe- thaert te Westdorpe; Th. de Wit te en W. Schoonis te Sas van Gent; M. Beaufort te Hoek; J. Hamelink, J. v. d. Rijt en J. van Schaik, allen te Sluiskil; M. Buysse te Eede; J. Huisman te Walsoorden; C. Inghels te Hei kant en J. Huisman te Hengst dijk. kavel voor de garages. Als de garages overhoopt niet worden gebouwd, wordt de grond aan die van de woningen toegevoegd voor de vastgestelde prijs van 30. Een nieuwe vuilnisauto zal worden aangekocht voor 40.000 gulden. Deze aankoop bestaat uit twee gedeelten, t.w. de aankoop van het chassis en een huisvuil- opbouw. De heer J. P. J. Wage (P. v. d. A.) feliciteerde burgemeester P. F. van Hootegem met zijn be noeming tot waarnemend burge meester nu hij de pensioenge rechtigde leeftijd heeft bereikt. Hij sprak hierbij de hoop uit dat hij het genoegen zou mogen sma ken Sluis achter te laten als zelfstandige gemeente. Beide wethouders waren af- wgzig, wethouder Gevaert we gens ziekte en wethouder Van Hal wegens vacantie. Staatsfondsen flauw De stemming op de staats- fondsenmarkt is gisteren flauw geweest, vooral voor de 5% pro cent lening 1964 II. Deze obli gaties noteerden 9872. Er werd geopend op 97, waarna de koers inzakte tot 9672, dit door de aan kondiging, even voordat de beurs begon, van een nieuwe 5% procent staatslening groot 200 min, eventueel te verhogen tot 300 min tegen 9872 procent. De inschrijving is vastgesteld op 15 juli, de storting op 2 augustus. De aankondiging was voor de beurs geen verrassing. Men wist dat er een staatslening op komst was. Volgens de beurs komt de lening in een gunstig marktkli maat en zal er zeker ingaan. Men sprak nu reeds het vermoe den uit dat het wel een lening van 300 min zal worden, ge zien de te verwachten belang stelling, niet alleen van Neder landse, doch ook van buitenland se zijde. Gezien de algehele marktconstellatie zou volgens de beurs ook een lening van 5% procent a pari succes hebben ge had. De gehele obligatiemarkt was aan de zwakke kant. Beursplein 5 heeft de beurs- week kunnen afsluiten in een gunstige stemming voor het me rendeel van de internationale waadren. De openingskoersen lagen rond of boven het slotni- veau van donderdag. Philips opende op 128,20, maar zakte la ter in tot 127,60 (127,50). Unile ver verbeterde ruim een halve gulden tot 138,70. Ook Kon. Olie ging een halve gulden omhoog tot 137,20. A.K.U. was prijshou dend. Vergeleken met het laag ste koersniveau van donderdag avond kon zelfs van een vaste stemming voor de meeste hoofd fondsen worden gesproken. Ver geleken met de slotkoers van de vorige week boekte A.K.U. deze beursweek een koerswinst van ca 14 punten. Hoogovens steeg ruim tien punten. Philips verbe terde ca negen, Unilëver bijna drie, Kon. Olie ca drie gulden. Aandelen Centrale Suiker wer den regelmatig verhandeld en lagen opnieuw vast in de markt op 450. De handel in alle hoofd fondsen was kalm. De leidende cultures gaven geen veranderingen van beteke nis te z' n. Claims Bergoss ver lieten de beurs. Aandelen Meel fabrieken der Nederlandse Bak kerijen werden lager geadvi seerd in verband met het te ver wachten aanbod van stockdivi- den door de aangekondigde bo nus. Nabeurskoersen Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0010.10 Canadese dollar 3.30%3.35% Amer. dollar 3.58%3.62% Belgische fr. (100) 7.20-7.25% Franse frank (100) 73.4073.90 Zwitserse fr. (100) 89.7590.25 Duitse mark (100) 89.7590.25 Noorse kroon (100) 49.8550.85 Deense kroon (100) 51.6052.60 Zweedse kr. (100) 69.3570.35 Ital. lire (10.000) 57.00—59.00 Oostenrijkse schilling (100) 13.95—14.05 Portugese esc. (100) 12.5512.70 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.98—6.13 ■«■■lil AKU: Hoogovens; Kon. Olie; 138.30-138.90 Philips: 128-129 Unilever: 319.30-139.80 Stemming: Vast. (459) (502) (137.70) (128.10) (139.20) door SHELLEY SMITH 45) „Zeg, Peter", zei hij opeens, als of het idee nu net in zijn hoofd was opgekomen, „wil je mij een plezier doen?" „Zeker". „Leen mij dit ouwe geval eens, zeg. Kun je hem een paar dagen missen". „O, zeker wel". Niet voor de eerste maal be dacht Peter hoe erg het eigenlijk was dat zelfs iemand die zo intel ligent was als Brewster wel zijn moest, nog plezier kon hebben in een jongensstreek. Rex stond erop dat hij ook op het feestje zou komen en Silvia meebrengen: een uitnodiging die Peter beleefd, hoewel met tegen zin, aannam, daar hij alle soorten feestjes met uitzondering van de spontane studentenjool op zijn kamer stomvervelend vond. Maar op de morgen van het teest belde Rex hem op in het zie kenhuis. „Moet je eens horen, beste ke rel, ik heb een paar kaartjes voor dat concert van Barbiroili van avond, en ik vroeg mij af of jij ze zou kunnen gebruiken. Het is zo jammer ze te laten lopen, en ik herinner mij dat jij zei dat je er graag heen wilde". „Nou en of! Dat is verschrikke lijk aardig van u". „Onzin. Er is niemand aan wie ik ze liever zou geven", zei de an der naar waarheid. „Je kunt ze meenemen als je die ouwe Mus- tapha hier brengt". Nu had hij de jongen uit de weg gewerkt voor die avond. Het was nodig geweest hem uit te nodi gen om mee te beginnen, maar hij was volstrekt niet van plan hem erbij te hebben wanneer het zover was. Twee dagen later kreeg Peter een brief van hem. „Beste Peter, Tot mijn spijt is die arme Mus- tapha (gezakt voor zijn candidaats- examen) gesneuveld bij dat wilde feest van gisteravond. Hierbij mijn we'"emtenclp verontschuldiging en ik hoop dat de bijgaande che que je een goede vervanger voor hem zal bezorgen. Groeten, B. B. Peters eerste opwelling was de cheque terug te sturen. Maar bij nader inzien besloot hij hem te houden. Rex was per slot van re kening een rijk man en hij kon het best betalen, als zijn moppen eens een beetje duur uitvielen. Het ging hem eigenlijk ook niet aan dat Pe ter geen skelet meer nodig had bij zijn studie. De afloop bevredigde beide par tijen: Peter had een behoorlijke cheque, en Rex had zijn zin. Hij en Paula wachtten nog een maand voor zij de laatste sprong waagden. In de vroege morgen van de ge kozen dag reed Paula hem naar het vliegveld. Zijn vliegtuig stond al op het betonplateau van de af deling voor particuliere vliegtui gen. Een Bantu in uniform droeg zijn koffers erheen. „Dag, lieveling", zei Paula, ter wijl zij hem zoende. „Je moet voorzichtig zijn, hoor, en niet te lang wegblijven". „Ik bel je wel op. Amuseer je maar als ik weg ben, en maak je maar niet ongerust". „Ik zal mijn best doen mij niet zenuwachtig te maken". Hetzelfde gesprek-op-de-valreep dat zij altijd hadden. Mevrouw Brews+r- was altijd een tikie ze nuwachtig, een beetje bedroefd, bij die gelegenheid. Het was bekend dat zij er niets van moest hebben dat haar man ging vliegen; die or,gst van haar was wel begrijpe lijk. „Ik zou maar niet wachten, lie veling". „Ik wil je zien starten". Hij wuifde haar opgewekt toe van achter het windscherm. De motor kwam met een brullend ge luid op gang... de machine begon zich langzaam en log voort te be wegen... spoedde zich voort langs de startbaan-^,, was los S3Q de grond... verhief zich met gemak ir. de lucht... werd kleiner... en ver dween uit het gezicht. Hij belde Paula die avond op vanuit Pretoria. De volgende mor gen voor hij weer opsteeg ging hij naar een kapper in een van de buitenwijken en liet zijn blond haar kort afknippen, als een Afri kaander. Hij vloog in noordoostelijke rich ting, en bleef links van de spoor baan, die hem naar zijn bestem ming moest leiden. Beneden hem lag de eindeloze rimboe, net de huid van een schurftige oude leeuw, hier en daar met littekens, gevormd door droge rivierbeddin gen, terwijl de donkere plekken struikgewas wel leken op massa's vliegen op etterende wonden in de vaalbruine huid. De marconist in de verkeersto ren van Ubompu ving zijn nood signalen op. Zij klonken erg zwak jes. Hij hoorde de piloot iets zeg gen over een mankement aan de motor „Geef mii uw positie... geef mij uw positie". Stilte, en dan: „Ik ga proberen te landen..." „Geef mij uw positie... geef mii uw positie..." De van heel ver komende, me taalachtig klinkende stem zei; „Er komt rook uit de linker motor..." „Kunt u mij uw positie geven geef mii uw positie. Antwoord..." herhaalde de marconist op drin gende toon, en drukte de koptele foon tegen zijn oren toen het ge luid begon te vervagen. Hij kon nog net opvangen: denk ongeveer vijftig zuiden Ingalele voordat het helemaal verdween. (Wordt vervolgd) HEDEN Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „In opdracht van de O.O.M." ZONDAG 4 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „In opdracht van de O.O.M." MAANDAG 5 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De wurger van Black- moor". DINSDAG 6 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De wurger van Black- ouT St u« ö4 Het leven van de'3% jaar qude Achim Jacobsen uit Duisburg, die met zijn ouders op Terschel ling kampeert, is door snelle ac tie van de koninklijke lucht macht gered. De jongen werd donderdagavond ziek en de arts constateerde een keelontsteking. Vrijdagmorgen verslechterde de toestand zodanig de jongen kon nauwelijks ademhalen dat de arts de hulp van de vlieg basis Leeuwarden inriep voor een helikopter. Deze startte om 11.15 uur met als vlieger de ser geant eerste klas A. W. Roeten. De helikopter haalde de zieke van het kampeerterrein en land de om 11.40 uur bij het Sint- Bonifaciusziekenhuis te Leeu warden, waar de jongen onmid dellijk werd geopereerd. De dok toren verklaarden dat het nief langer had moeten duren of hij was gestikt. De operatie is ge slaagd en het levensgevaar ge weken. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" Veiling van 2 juli GROENTEN Per 100 stuks: Sla I 16,30 23,10, II ƒ4,00—12,00. Per stuk: Bloemkool A 6577 B II 30—54 ct, C II 20—27 ct, et, A II 40—76 ct, B 40—62 ct, afwijkend 1947 ct; Groene komkommers A 2335 ct, A II 27—30 ct, B 19—26 ct, B II 17— 19 ct; Witte komkommers 36 ct. Per bos: Selderij 1720 ct; Peen 3255 ct; Kroten 1625 ct; Uien 2027 ct. Per kg: Andijvie I 2439 ct, II 2225 ct; Kassnijbonen 1,63; Princ. bonen ƒ2,06ƒ2,51; Tuin bonen ƒ2,06ƒ2,51; Tuinbonen 1928 ct; Spitskool 41 ct; Peu len I ƒ2,52—ƒ2,68, II 1,51— ƒ1,55; ;Sav. kool 21"27 ct- As perges B ƒ3,20, B II 1,92; bop pers 4463 3ct; Rabarber 2325 ct; Tomaten A II 71—78 ct, B II 76—90 ct, C II 52—78ct, CC II 25—28 ct. AARDAPPELEN Per kg: Doré I 31 ct, drielin gen 17 ct; Barima I 3036 ct, drielingen 14—18 ct, kriel 15 ct; Eerstelingen bonken 45 ct, I 28 40 ct, drielingen 1525 ct, kriel 18 ct. FRUIT Aardbeien per doosje: Talis man 126—35 ct, II 20—24 ct; Red Gauntled I 24—31 ct, II 20—26 ct; Regina I 21—25 ct; Seng. Sengana II 19—23 ct; Gorella I 2632 ct, II 2027 ct; Merton Princes I 29 ct, II 23 ct; Elista I 26—40 ct; Vola I 26—40 ct, II 23 ct. Per doos: Rode bessen I 26 38 ct, II 16-29 ct; Frambozen I 33—41 ct, II 19—36 ct. Per kg: Druiven wit ƒ6,80, blauw ƒ5,20; Kersen 1,52— ƒ1,60.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2