Nog niets bekend over verdere landbouwbesprekingen MUL Prinses Beatrix en verloofde in W.-Duitsland Vietcong beheerst alle toegangswegen naar Saigon HET WEER Minister Veldkamp vraagt S.E.R.-advies over loonindexering RADIO DE KOCX Persfotografen te water Oostduitse binnenschepen de toegang tot West-Duitsland ontzegd de GASVERWARMING Vrijwilligers uit West-Irian voor het Indonesische leger Zwarte markt Tekort aan rijst Garnizoen en bevolking geëvacueerd Bevolking gewaarschuwd Geen noodtoestand Hoogwater Weerbericht Zon- en IVLaanstanden Stakingen maken het leven in Rome moeilijk Tramoüigelwk in West-Berlïjn Opnieuw een regering van katholieken en socialisten in België ^eeriarige C. A.O.'s Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: van 8e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand f 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 3 JULI 1965 21e Jaargang - No. 647lf~ &-(/ Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. In welingelichte kringen in Brussel is vrijdagmiddag tegen gesproken, dat Frankrijk zich be reid zou hebben verklaard de onderhandelingen over de ge meenschappelijke financiering van het landbouwbeleid in de „zes" voort te zetten. Volgens geructen zou dit gebeuren op de volgende bijeenkomst van de mi nisterraad van de Europese eco nomische gemeenschap op 26 en 27 juli in Brussel. Wel is in het comité van per manente vertegenwoordigers van de zes E.E.G.-landen besloten dat deze vergadering normaal doorgang zal vinden. De agenda is nog niet bepaald en zoals ge bruikelijk wordt dit kort voor de bijeenkomst gedaan. Europese schatkist In Europese kringen heeft men de indruk, dat de Franse rege ring na de mislukking van het overleg in de E.E.G.-mi*ister- raad nog geen concrete beslis singen over de te volgen ge dragslijn heeft genomen. In kringen van de Europese commissie wordt inmiddels ver nomen stat alles ift het werk zal worden gesteld om Vóór de ver gadering van 26 juli een gewij zigd voorstel in te dienen voor hst tot stand komen van de vol ledige gemeenschappelijke markt, de financiering van het land bouwbeleid in de E.E.G., het creëren van. een Europese, schat kist met eigen middelen en het toekennen van budgetaire be voegdheden aan het Europese parlement. Die wijzigingen zouden vooral betrekking hebben op technische kwesties zoals de verdeelsleu tels voor de bijdragen van de zes E.E.G.-landen aan de totale kosten van de agrarische politiek in de „zes". (Adv.)' Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen Indien Frankrijk de vergade ring van de E.E.G.-ministerraad van 26 en 27 juli zal bijwonen, zal dit waarschijnlijk niet gebeu ren op ministerieel niveau. Nederlands commentaar op Brusselse crisis Mr. P. A. Blaisse, wiens naam verbonden is aan de tweede kamermotie waarin voldoende parlementaire controle op de Europese landbouwpolitiek wordt geëist, meent dat men niet te zwaar aan de Brusselse crisis moet tillen. Hij verklaarde vrijdagochtend dat het natuurlijk te betreuren valt dat er geen overeenstem ming is bereikt, maar dat had men op zo korte termijn ook niet behoeven te verwachten. Er is nu een duidelijker afbakening van de standpunten tussen de zes E.E.G.-landen bereikt. Wat de versterking van het Europese parlement betreft is nu ook de bondsdag met een resolutie ge komen. Het standpunt van de Nederlandse regering en kamer heeft daar duidelijk effect ge had. Nederland staat niet alleen en dat is winst. Mr. Blaisse sprak de hoop uit, dat het overleg zal worden her- I vat, want de zaak was nog aller minst uitgepraat. Hij zag niet in waarom ook hier het gezonde verstand uiteindelijk niet zou zegevieren. Deelname van Frankrijk E.E.G.-bijeenkomsten voorlopig ondenkbaar Een woordvoerder van het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft het vrijdag ondenkbaar genoemd dat een Franse minister onder de huidi ge omstandigheden deelneemt aan bijeenkomsten van E.E.G.- ministers. Hij verklaarde op een pers conferentie dat Frankrijk noch België noch Luxemburg verant woordelijk is voor de crisis die is ontstaan door het mislukken van de besprekingen over de fi nanciering van het gemeen schappelijke landbouwbeleid. Met het „ondenkbaar" rea geerde de woordvoerder op ge ruchten volgens welke de Fran se minister Couvé de Murville toch aan een bijeenkomst van ministers van buitenlandse za ken, voor 26 juli in Brussel vast gesteld, zou deelnemen. (Adv.) TERNEUZEN Voordstraat 102 Tel. 01150-3128 Koninklijke familie naar „Tijl Uilenspiegel" De gehele koninklijke familie heeft donderdagavond in Leiden een opvoering bijgewoond van „Tijl Uilenspiegel", opgevoerd door een gezelschap Leidse stu denten. Op weg naar de voor stelling zien we hier v. 1. n. r. prinses Beatrix, Claus von Ams- berg, prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven, prinses Chris tina, prinses Irene, prins Char les lugues, II. M. de Koningin en prins Bernhard. Prinses Beatrix en haar ver loofde zijn vrijdag op het miii taire vliegveld CelleWietzen- bruch bij Hannover aangekomer Zij gingen een bezoek brengen Vrijwilligers uit West-Irian zullen binnenkort naar Noord- Borneo worden gezonden om tegen de „neo-kolonialisten" te strijden. Dit is vrijdag officieel in Djakarta bekendgemaakt. Er werden geen bijzonderheden over hun aantal vermeld. Bij een troepeninspectie in Bo- gor bij Djakarta zei de waarne mende bevelhebber van de „bri gade ter vernietiging van Ma leisië", luitenant-kolonel Rijan- to, dat het in actie komen van vriiwilligers uit West-Irian van bijzondere betekenis was omdat „hun naaste buren, de Austra liërs, kunnen constateren dat de West-Irianezen bereid zijn te vechten". aan de moeder van Claus, mevr. Gosta von Amsberg, die in het ziekenhuis van Uelzen wordt verpleegd na een verkeersonge- 'uk dat zij onlangs heeft gehad. Het paar arriveerde in een Nederlands militair vliegtuig en vertrok onmiddellijk per auto laar Uelzen. De prinses en haar 'erloofde werden op het vlieg- 'eld verwelkomd door de Ne- lerlandse consul in Hamburg, nr. J. Varekamp, en de oom van Jlaus, Julius von dem Bussche. Deze overhandigde zijn toe- -.omstige nicht een boeket an- ers. Ook van de commandant 'an het vliegveld kreeg prinses "ieatrix bloemen. Zij droeg een saste! kleurige deux-pièee en een •ose hoedje. Bij aankomst in het ziekenhuis kreeg het paar een ovatie van oatiënten, personeel en inwoners van Uelzen. Er was een groot aantal persfotografen aanwezig. Een vrolijk uitziende prinses kreeg van alle kanten bloemen aangeboden. Bij het ziekenhuis waren twee gezinnen uit Utrecht, die in de buurt met vakantie zijn, en een in de omgeving gelegerde Neder landse officier ter begroeting aanwezig. Een driehonderdtal mensen juichte het paar toe toen dit het ziekenhuis verliet na ruim een uur aan het ziek bed van de moeder van Beatrix' verloofde te hebben doorge bracht. Bij het gedrang verloren twee persfotografen die een wankele uitkijkpost op de rand, van een fontein hadden gezocht het evenwicht en plonsden on der groot leedvermaak van de omstanders in het water. Prinses Beatrix en Claus von Amsberg keerden vervolgens naar het vliegveld terug, van waar de terugkeer naar Neder land werd aanvaard. De vietcong heeft donderdag nacht de Amerikaanse basis Soc Trang, 130 km ten zuiden van Sai gon, met mortieren beschoten. De aanwezige helikopters moesten de lucht in. Eén werd er neergescho ten; de bemanning bleef ongedeerd. Zes andere hefschroefvliegtuigen werden beschadigd. Drie Ameri kanen liepen verwondingen op. Volgens een bericht uit Saigon heeft de regering van Zuid-Viet- nam aan Washington verzocht de vijf steden Dalat, Phan Thiet, Nhatrang, Quang Ngai en Danang door de lucht te bevoorraden, aan gezien zij door de vietcong zijn in gesloten. Het hoofd van het militaire be wind in Zuid-Vietnam, generaal Ky, heeft bij herhaling op de moeilijke toestand in het vervoer gewezen. In Saigon is de rijstprijs verdubbeld en die van het zout vervijfvoudigd. De rijst is op de bon. De vietcong maakt voort durend weg- en railverbindingen onklaar. De elektrische stroom valt veelvuldig uit. Het personen vervoer moet hoofdzakelijk door de lucht geschieden. Sinds een maand zijn op de zwarte markt ook luchtpassagebiljetten verkrijg baar. Generaal Ky erkent dat de viet cong alle toevoerwegen naar Sai gon beheerst. Werden vroeger gro te hoeveelheden rijst uil gevoerd, nu is Vietnam genoodzaakt uit Amerika in te voeren. Voor de rijstgrossiers in Saigon heeft ge neraal Ky geen goed woord. Zij storten hun voorraden liever in de rivier dan dat zij de prijs zien da len, zegt hij. In een oud Frans fort, honderd kilometer van de grens met Noord- Vietnam, hebben Zuidvietnamesp strijdkrachten 92 guerillastrijders gedood. In het centrale hoogland neemt de druk van de vietcong toe. De/» belegert de stad Thoean Mon. Het garnizoen en de burgerbevolking, ten getale van 900 bij elkaar, wor den geëvacueerd, aangezien de plaats onhoudbaar wordt geacht. Dertig Amerikaanse vliegtuigen hebben kazernes en het vliegveld van Dien Bien Phoe, 300 km ten noordwesten van Hanoi en acht km van de grens met Laos, ge bombardeerd. Twintig vliegtuigen hebben 60 km ten zuiden van Ha noi in Nam Dinh benzinetanks ge bombardeerd. Acht reservoirs gin gen in vlammen op. Alle Ameri kaanse toestellen keerden op hun bases terug. In boven Noord-Vietnam uitge strooide pamfletten wordt de be volking ervan op de hoogte gesteld dat de Amerikaanse luchtaanvallen doorgang zullen vinden „totdat de regeringen in Hanoi en Peking hun infiltraties van Zuid-Vietnam be ëindigen". De pamfletten raden de bevol king aan zich van militaire doelen verwijderd te houden en geven een opsomming van bijzonderheden over een aantal vluchten van Ame rikaanse en Zuidvietnamese toe stellen boven Noord-Vietnam in bepaalde periode. Een Amerikaanse woordvoerder weersprak de juistheid van be richten dat de Zuidvietnamese re gering Washington formeel zou hebben gevraagd een luchtbrug voor een aantal ingesloten steden in te stellen. Er is geen noodtoe stand. Men ondervindt moeilijk heden doordat verbindingen over land. in de afgelopen paar weken zijn verslechterd. KOEL WEEKEINDE Ten westen van de Britse eilanden handhaaft zich op de Atlantische Oceaan een krachtig gebied van hoge luchtdruk ten- wijl de luchtdruk laag blijft bo ven Scandinavië. Als gevolg hier van voert een brede noordweste lijke tot noordelijke stroming koude, uit de poolstreken afko«> stige, lucht via de Noordzee naar West-Europa. De warme lucht is hierdoor al weer verdreven tot streken ten zuiden van de Alpen. Kleine sto ringen die in de stroming mee trekken geven aanleiding tot veel bewolking en vrij veel wind, maar de kans op buien is niet groot. Het laat zich aanzien dat het bij deze weerstoestand een koel weekeinde zal worden. ZATERDAG 3 JUI.I medegedeeld door het K.N.M.I. te Da Bilt, 'geldig tot hedenavond. Noordwestelijke wind Matig», aan de kust vrij krach tige met In het Waddengebied tij delijk krachtige, noordwestelijke wind. Koel weer. Juli - 3 4.25 21.02 9.41 4 4.26 21.02 11.05 0.06 3 4.27 21.01 12.25 0.23 De Westduitse autoriteiten heb ben vrijdag twee Oostduitse bin nenschepen de toegang tot West- Duitsland ontzegd. De schippers weigerden de tot dusver geldige geldige geallieerde doorvaartver- gunningen in ontvangst te nemen. Het incident geschiedde te Schna- kenburg aan de voornaamste vaar weg van Berlijn naar Hamburg. Genoemde schippers zeiden, dat de geallieerde vergunningen van 1 juli af hun geldigheid hadden ver loren. West-Duitsland heeft met enig voorbehoud de -Oostduitse eis in gewilligd, dat Westduitse schip pers die Oost-Duitsland willen bin nengaan, een maand van tevoren bij de bevoegde Oostduitse instan tie een verzoek hiertoe indienen en een jaarlijks bedrag van 200 Hitte, stakingen en sinds don derdag watertekort in vele stads delen maken het leven der Ro' rneinen in deze dagen moeilijk. Het verkeer was vrijdag geluk kig weer normaal, nadat de ver keerspolitie twee dagen verstek had laten gaan tijdens een sta king van gemeentepersoneel. Maar de ergste sporen Iaat de staking van vuilnisophalers en straatvegers na. Daar de bewo ners bij de hoge temperaturen het sinds woensdag niet meer opgehaalde huisvuil niet binnen willen houden, gooien zij het dik wijls op straat, waardoor er een bedorven lucht hangt. Donderdagmiddag was er in eens geen water. Het tekort was ontstaan door het buitengewoon grote gebruik. In de nacht op vrijdag werd de toevoer weer normaal. Er heerst verder ontstemming over de donderdag begonnen sta king van ziekenhuisartsen, die een week zal duren en nu al moeilijkheden met zich mee brengt. mark betalen. Volgens de Westduitse instantie voor het verkeer te water onder vindt de scheepvaart van west naar oost tot dusver geen moeilijk heden. In regeringskringen in Bonn worden de nieuwe Oostduitse maatregelen als een politieke zet beschouwd om Westduitse erken ning van het Oostduitse bewind af te dwingen. In Spandau (West-Berlijn) is vrijdagmorgen een tram. waar van de remmen weigerden, op een stilstaande tram gereden. 37 personen, meest scholieren, wer den gewond. Twee zijn er ernstig aan toe. Bijna zeven weken na de zwa re verkiezingsnederlaag zijn in Brussel de besprekingen otser een voortzetting van de rooms- rode regeringscoalitie begonnen. Formateur prof. P. Harmei zal na het mislukken van de poging om te komen tot een „kabinet van nationale unie" trachten een nieuw kabinet van katholieken en socialisten samen te stellen. De „brede basis" van de drie na tionale Belgische partijen mis lukte door de liberale weigering tot de regering toe te treden. De christelijke volkspartij heelt donderdagavond zijn steun toe gezegd aan prof. Harmei De demissionaire vice premier, P. H. Spaak, zei op een vergade ring van zijn socialistische partij in Brussel dat „de ontwikkeling gaat in de richting van voorzet ting van de katholiek-socialisti sche coalitie". Hij waarschuwde echter dat het bereiken van een nieuw ak koord tussen de C.V.P. en de B.S.P. niet gemakkelijk zal zijn. De socialistische partij eist een nauw omschreven programma, vooral op economisch en sociaal gebied. v.m. n.m. Bresken s 4.52 5.10 Terneuzen 5.27 5.45 Hansweert 6.07 6.25 Walsoorden 6.177 6.35 ZOND G 4 JULI v.m. n.m. Breskens 5.36 6.02 Terneuzen 6.11 6.37 Hansweert 6.51 7.17 Walsoorden 7.01 7.27 MAAN'." 5 JULI v.m. n rr,. Breskens 6.32 7.01 Terneuzen 7.07 7.36 Hansweert 7.47 8.16 Walsoorden 7.57 8.26 In een brief aan de sociaal-eco nomische raad heeft de minister van sociale zaken en volksgezond heid dr. G. M. i. Veldkamp aan de S. E. R. nader advies gevraagd over het vraagstuk van de loonindexe ring. Dr. Veldkamp stelt in zijn ad viesaanvraag dat de samenhang tussen het nominale loonpeil en de prijsindexcijfers van het levens onderhoud door de gang van zaken met betrekking tot de loonpolitiek weer actueel is geworden. De be windsman wijst op de onlangs door de N.V. Philips gesloten col lectieve arbeidsovereenkomst, waarin een zeker verband is ge legd tussen de stijging van het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud en de lonen. Nu in kringen van het bedrijfs leven de wens naar voren komt be paalde vormen van loonindexering te introduceren, acht de regering het wenselijk omtrent toenas I sing van dit onderdeel van de ar- j beidsvoorwaarden door de S. E. R. te worden geadviseerd. Met name vraagt minister Veldkamp dat de S. E. R. zich uitspreekt over het gebruik van bepalingen in collec- tieve arbeidsovereenkomsten, waarbij als bovengenoemd een relatie wordt gelegd tussen ener zijds de stijging van het index cijfer voor de kosten van levens onderhoud en anderzijds de nomi nale loonstijging. De S. E. R. wordt gevraagd in zijn advies aandacht te schenken aan het onderscheid dat kan worden gemaakt tussen een volstrekte loonindexering en minder ver gaande vormen van koppeling van de loonontwikkeling ian de prijsontwikkeling. De minister schrijft verder, dal da raad in zijn advies van 1951 be schouwingen beeft gewijd aan een aantal mogelijkheden van een stij ging van prijsindexcijfers van het gezinsverbruik, dit met hst oog op de vraag of nominale loonsver hogingen al dan niet toelaatbaar zijn. In dit verband wil de regering weten of de S. E R. deze ziens wijze van 1951 nog onderschrijft of dat hierin in verband met de ontwikkelingen op het gebied van de loonvorming wijziging moet worden gebracht. Minister Veldkamp vraagt de S. E. R. tenslotte, voor wat het vraagstuk van de loonindexering betreft, aandacht te wijden aan de samenhang met het vraagstuk van de inflatie enerzijds en de bestrij ding daarvan anderzijds, alsmede aan de mogelijkheden om te komen tot meerjarige collectieve arbeids overeenkomsten. t

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1