Actie, opsporingen en vernietigingen gaan door Gevechten op grote schaal bij Tsjeo Reo Geen kabinet op brede basis in België Stichting van de Arbeid eenstemmig over de uitkering ineens De overstromingen in Zuid-Slavië VIVO Formateur Harmei vond alleen steun bij de C.V.P. Onrust WT Oversteken.... kijkuit!!! Uk/65-speIdjes a10 ct.bij ruim 4500 CENTRP levensmiddelen-bedrijven Mortiervuur van de rebellen Geen contact Australiërs in Vietnam ingezet Da Nang aangevallen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Arrestaties in Saigon De taalgrens Muggenplaag coalitie Frtaktring bjj abonnement; TBRNEUZEN Diretrferar-Hoofdre'dacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres; Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 36150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand f 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 1 JULI 1965 21e Jaargang - No. 646 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; mJnbrrmn per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterdijk tot n.m. 2 uwr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De maandag en dinsdag op twintig kilometer ten noorden van Bien Hoa ingezette actie ..Opsporing en vernietiging", uitgevoerd door Amerikanen, Australiërs en Zuidvietname- zen, ging woensdag nog on verminderd voort. De indruk wekkende aantallen manschap pen en materieel zijn door de ontwijkingstaktiek van de Viet- cong echter nog niet in noe menswaard kontakt met hun tegenstanders geweest. De Vietcong laat hier en daar wat sluipschutters achter om de Amerikaans-Zuidvietna- mese vorderingen te vertragen. Zij trekken daarbij voordeel uit het moeilijk terrein, met dicht geboomte begroeide heu vels. Tot nog toe zijn aan de kant van de Vïetcong-strijders geen verliezen geconstateerd, die door de grondstrijdkrach ten werden toegebracht. Men vond wel veel verlaten Viet- cong-schuilplaatsen, waaruit kon worden opgemaakt dat er zich in dit gebied veel opstan delingen bevinden. Veroverde vijandelijke voor raden beperkten zich uitslui tend tot voedsel. Wapens of munitie werden niet aangetrof fen. Het bleek dat de Viet cong in dit gebied, waar zij heer en meester waren, we gen hadden aangelegd. Volgens een Amerikaanse woordvoerder leden de Ame rikaanse troepen bij deze aktie sinds maandag geen nieuwe verliezen. De Australiërs had den slechts enkele gewonden. De Vietcong-radio maakte be kend dat het .bevrijdingsleger' op 25 juni bij Caoe Bac in de provincie Cholon een regiment Zuidvietnamezen in de pan heeft gehakt, waarbij twee honderdvijftig man regerings troepen en drie Amerikanen het leven lieten. (Adv) Drie Vietcong-eenheden be stookten dinsdagavond met mortieren een aantal stellin gen van de regeringstroepen in de provincie Binh Doeong, 20 kilometer noordelijk van Sai gon. Straaljagers brachten de mortieren tot zwijgen. De ver liezen van het regeringsleger bedroegen zeven doden en vier gewonden. De provincie Binh Doeong ligt in de nabijheid van de- Viet- congzone ,,D", waar Ameri kanen, Australiërs en Zuid vietnamezen hun zuiverings operaties uitvoeren. Een Amerikaanse woordvoer der deelde mede dat de ope- ratie is stopgezet, een dag eer der dan het plan was. Men was er niet in geslaagd met de Vietcong in contact te komen, i De officiële verlieslijst be stond uit een gesneuvelde en negen gewonde Amerikanen, alsmede vier gewonde Austra liërs. De Zuidvietnamezen verloren geen man. Aan de kant van de tegenstanders zou den zeventien man zijn ge sneuveld als gevolg van voor bereidend artillerievuur. Sinds woensdagochtend zijn op de hoogvlakten van de pro vincie Phoe Bon hevige ge vechten gaande. Vietcong- strijders ter sterkte van een re giment zouden een eenheid van het regeringsleger hebben om singeld en zich meester heb ben gemaakt van Than Non, een gebied op 370 km ten noordoosten van Saigon. De verbinding met de hoofdplaats van het district is verbroken. Twee eenheden parachutisten alsmede alle beschikbare jacht bommenwerpers zijn naar het bedreigde gebied gestuurd. Ruim 500 Australiërs zijn in gezet in de strijd tegen een van de best bewapende een heden van de Vietcong in Zuid-Vietnam. Amerikaanse Wentelwieken brachten de Veel belangstelling voor de Rijtocht in Den Haag Een enorme menigte Hagenaars heeft dinsdagmiddag het pas verloofde paar toegejuicht tij- dkns hun rijtoer door Den Haag. De foto geeft een overzicht van de massa in de Javastraat. Drie bataljons Zuidvietnamese regeringstroepen waren woensdag nabij het ongeveer 350 kilometer ten noorden van Saigon gelegen Tsjeo Reo, de hoofdstad van de provincie Phoe Bin, in een ver woed gevecht gewikkeld met ster ke vietcong-eenheden. Er bestaan aanwijzingen dat dit een strijd wordt op dezelfde schaal als de gevechten, die kortgeleden nabij Qoeang Ngai en Dong Xoai zijn geleverd. Bij deze twee laatste gevechten werden vijf regerings bataljons door de vietcongrebel- len vernietigd. E en Amerikaanse militaire woordvoerder heeft woensdag in Saigon meegedeeld dat aange nomen wordt dat vietcongtroepen ter sterkte van meer dan een re giment een bataljon regeringstroe pen hebben omsingeld, evenals het commandohoofdkwartier van een ander bataljon. Twee der in de strijd verwikkel de regeringsbataljons zijn keur troepen parachutisten. Tot woensdagmiddag waren 14 luchtaanvallen op de vietcong- eenheden uitgevoerd. Van Zuid vietnamese zijde wordt thans ge tracht de omsingelde regerings militairen te ontzetten. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft woensdag bekend gemaakt een dringend bericht ont vangen te hebben dat de lucht machtbasis Da Nang in Zuid-Viet- nam is aangevallen. De woordvoerder deelde mee dat verscheidene mortiergranaten op de basis zijn terechtgekomen. Het telegram gaf geen nadere bij zonderheden. Vanuit Da Nang zijn de laatste maanden talrijke luchtaanvallen op de vietcong en op Noord-Vietnam gedaan. De bas/s wordt sinds maart door ongeveer 9.000 Ame rikaanse mariniers beschermd. medegedeeld door het K.N.MT te De Bilt, geldig tot hedenavond. Noordelijke wind Veranderlijke bewolking met in het binnenland mogelijk hier en daar een bui. Aan zee latei- flinke zonnige perioden. Matige, aan de kust vrij krachtige noor delijke wind. Maximumtempera turen van omstreeks 16 graden langs de kust tot 20 graden in het zuiden van het land. DONDERDAG 1 JULI v.m. n.m. v.m. n.m. Breskens 3.10 3.31 Terneuzen 3.45 4.06 Hansweert 4.25 4.46 Walsoorden 4.35 4.56 VRIJDAG 2 JULI v.m. n.m. Breskens 4.01 4.22 Terneuzen 4.36 4.57 Hansweert 5.16 5.37 Walsoorden 5.26- 5.47 zon maan De oorlog in Vietnam gaat voort Troepen van de Amerikaanse 173e luchtlandinasd 'visie sprin gen uit een boven de grond han gende helicopter om te worden ingezet bij acties tegen de viet- congr eb ellen, ongeveer 15 kilo meter ten noorden van de basis Bien Hoa. Australische militairen dins- avond naar een gebied in de jungle ten noorden van de luchtmachtbasis Bien Hoa, waar rond 8.000 Vietcongstrij- ders zijn samengetrokken. De Zuidvietnamese politie heeft in Saigon een communis tisch complot van saboteurs en propagandisten opgerold. Dinsdag arresteerde zij drie ëntwintig studenten en woens dag volgde de aanhouding van een hoogleraar, een schooldi recteur. een typiste en twee onderwijzers. Zij nam tevens een hoeveelheid documenten, kleine wapens en munitie in beslag. Onder de gearresteer den bevonden zich volgens de politie agenten, die waren op geleid voor sabotage en ver- bindingsarbeid met de Viiet- cong. Twee van de drie grote poltieke partijen in België hebben woensdag het voorstel van kabinetsformateur prof. P. Harmei voor een „rege ring van nationale unie" van de hand gewezen. De socialistische partij deelde de formateur mede, dat zijn ontwerp programma voor een dergelijk ka binet op brede basis, bestaande uit katholieken, socialisten en libe ralen, te vaag is wat betreft de sociale, economische en financiële politiek. De liberale partij deelde mede niet aan een dergelijk kabinet te willen deelnemen, omdat dit „on gewenste comoromissen" met zich zou meebrengen. D,e voorzitter van de liberale partij voor vrijheid en vooruitgang, Ruim 27.000 burgers en mili tairen zijn ingezet om de dij ken langs de Donau in het noorden van Zuid-Slavië te versterken. Met man en macht wordt gewerkt in een strook van 1.300 km, waar de dijken dreigen te bezwijken voor het woedende water. Dinsdagavond steeg het wa ter van de rivier bij Novi Sad tot een peil dat nog nooit eer der is geconstateerd. Het spoor- en autoverkeer op de internationale route tussen Belgrado en Boedapest werd onderbroken toen het water een brug beschadigde. In de provincie Vojvodina. het rijk ste landbouwgebied van Zuid- Slavië waar ruim 22.000 ha land onder water staat, is de noodtoestand afgekondigd. In totaal staan in Zuid-Slavië 50.000 ha blank. Sinds de 2e helft van april, toen de over stromingen in het noorden van Zuid-Slavië begonnen, wer den ruim 20.000 mensen ge dwongen hun woning te ver laten. In het overstroomde gebied in Zuid-Slavië heerst een muggen plaag. Er is een tekort aan vlieg tuigen voor het uitstrooien van verdelgende middelen. Het aantal daklozen in de noor delijke Zuidslavische provincie Woivodnia bedraagt thans 23.000 Ruim 47.000 ha bouwland staaf, onder water, alsook'meer dan 4350 gebouwen en huizen. 600 huizen op onder op onder Juli 1 4.24 21.03 6.46 23.19 2 4.25 21.03 8.14 23.46 3 4.25 21.02 9.41 4 4.26 21.02 11.05 0.06 5 4.27 21.01 12.25 0.23 Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft gisteren in een vergadering die ongeveer een uur duurde, een eenstem mig advies vastgesteld aan het college van ïiiksbemiddelaars over de tekst van de vergun ning, op grond waarvan de bij zondere uitkering voor 1965 in twee etappen kan worden ver leend. Het bestuur der stichting heeft voor de vaststelling van dit in de procedure voorge schreven advies aan het college van rijksbemiddelaars de brief van minister Veldkamp aan het stichtingsbestuur (van 24 juni j.l.) als basis gebruikt. „We zijn het volledig eens", aldus ir. J. Bosma, werkgevers voorzitter van het stichtings bestuur. Drs. D. Roemers, werkne mersvoorzitter van dat bestuur, verklaarde te hopen dat het college van rijksbemiddelaars spoedig de vergunning zal uit geven. Het bedrijfsleven zit er op te wachten, zo is hem ge bleken. Het moet z.i. mogelijk zijn dat de eerste etappe van de in totaal twee procent grote bijzondere uitkering (over het jaarloon plus de vakantietoe slag, met een minimum van f 120,nog vóór de vakantie periode uit te betalen. In verscljeidene bedrijven is onrust over deze zaak, zo voeg de hij er aan toe. Het bestuur der stichting heeft voorts telegrammen met gelukwensen gezonden aan de koningin en aan prinses Bea trix. O. Vanaudenhove, verklaarde we! te willen deelnemen aan een rege ring met een programma „waarin de grondwettelijke vrijheden wor den gewaarborgd". Hij doelde hier mede op het feit, dat bij de toe treding tot een driepartijen-rege- ring de liberalen voor een groot deel het reeds eerder gesloten ak koord tussen de katholieke en so cialistische partij over de grond wetsherziening ter vastlegging van de taalgrens in België zou moeten overnemen. Deze taalgrens ver deelt het land in een Nederlandr- en Franstalig gedeelte met afzon derlijke regelingen voor een twee talig regime in Brussel. Voorzitter L. Collard van de Belgische socialistische oartij zei dat de B. S. P. bereid is een an dere regeringsformule te onder zoeken, echter op basis van hef grondwetsakkoord. Beide partijen zijn dus bereid een coalitie aan ,te gaan met de christelijke volks partij. VoortreHing De C. V. P., waartoe formateur Harmei behoort, is de enige ge weest die onvoorwaardelijke steun aan hem heeft toegezegd. Nu echter een kabinet op brede hasis definitief van de baan is, zijn de kansen voor een voortzetting van de huidge moms-rode coalit'e groter dan ooit. Da Belgische kabi netscrisis, ontstaan na de zware nederlaag bii de verkiezingen van 23 mei van de katholieke en socia listische regering.spartüen duurt al vijf en een halve week. zijn door het water van de Donau verwoest. Acht domen en steden ziin ge heel geëvacueerd en ongeveer 60 km weg en spoorweg vernield. De schade wordt in totaal, on 380 mil joen gulden geraamd. F.en en an der is woensdag op een perscon ferentie in Belgrado meegedeeld. pict wwn Aanvofr van koele lucht Een noordelijke uüloner van een met warme en vochtige lucht ge vuld lagedrukgebied hoven Frank- riik en Zuid-Duffsland reikte woensdag.juist tot over 7-jid-Lim- burg, waar- het kwik tot. 27 graden steee. In de kustgebieden evenwel stond een noordeüike wind die lucht aanvoerde over zee met ge- vol" dat de maxima daar b" -tien raderi lagere waarden bleven steken. In het bmnen'nnd kwam het kwik tot omstreoV^ 20 graden. In de avond bereikte een uit hét noorden afkomstig koufront, ver- "ezcl-i v-n wolkenvelden, het Wad- denoehied. Van-'erg zal het over ons land naar het zuiden ziin weggetrok ken Verwacht wordt dat de mid- d""temoeraturen dan bij noorde lijke wind waarden zullen hereiken van 16 graden aan zee tot 20 gra den in het zuiden van het land. Bierbij worden in de loop van de dag aan zee flinke perioden van zonneschijn verwacht. In het bin nenland zullen zich evenwel sta pelwolken ontwikkelen. Mogelijk dat sommige hiervan tof een bui aanleiding sullen geven.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1