De Ronde van Frankrijk Mededeling van de verloving aan de Tweede Kamer Nieuwe premier in Hongarije DE GOUDEN HORDE WARD SELS WON ZEVENDE ETAPPE Handboogsport J0 DE R00 WINT DE ACHTSTE ETAPPE EN VER0ÏERT GROENE TRUI KADAR AFGETREDEN Dsiïsasport De algemene dienstplicht brokkelt af VOETBAL KALLAI, DE NIEUWE MAN Luchtige toespraak van mr. Cals Woensdag 30 juni 1965 DE VRIJE ZEEUW De Belgische kampioen Ward Seis heeft maandag de zevende etappe gewonnen. Hij toonde zich de snelste van een kopgroep van negen renners. Ook de Nederlander Cees van Espen bevond zich in de kopgroep van negen renners. Hij had eihter teveel van zijn krachten ge vergd en moest met een vijfde plaats genoegen nemen. De grote verliezers waren in deze rit de Italianen, die geen enkele vertegenwoordiger in de Handboogsport te Terneuzen De handboogmaatschappij „De Westerschelde" hield voor het 77e achtereenvolgende jaar haar jaar lijkse koningschieting. De leden werden verwelkomd door de waarnemend voorzitter E. Hofman, die de voorwaarden voor koning- en prijsschieting bekend maakte. De titelhouder van vorig jaar, L. Kalfsvel uit Sluiskil, moest zijn titel verdedigen. Het weer was goed en de ver wachting was dan ook dat de ko ningsvogel niet lang zou blijven staan. Dit was inderdaad het geval want reeds in de 4e ronde trof het 75ste schot dat G Baart lanceerde, de vogel in de volle borst. De ron de moest wel worden uitgeschoten en hiertoe kreeg elk lid evenveel schoten toegewezen. De vogel werd echter niet ineer getroffen en keek van zijn verheven plaats hau tain op de onfortuinlijke schutters neer. De heer Baart heeft dus voor het komende seizoen de konings titel behaald en kan nu mededin gen naar de provinciale titel. In de hierop volgende prijsschie ting was de uitslag: hoogvogel O. Saey; zijvogels: A. Meert, andere niet afgeschoten; kallen: G. Baart en J. Fooma. Na afloop verenigden de leden zich aan een maaltijd waarna de jaarvergadering werd gehouden. Do gebruikelijke agenda werd vlot afgewerkt, waarbij de twee aftre dende bestuursleden G. Luyk en A. Begheyn bij acclamatie werden herkozen, De waarnemende voor zitter reikte de herinneringspla- quetté met een gelukwens aan de nieuwe koning uit. Provinciaal kampioenschap keizers en koningen staande wip Voor de 17e achtereenvolgende had deze wedstrijd plaats om de titel van het provinciaal kam pioenschap. De schieting werd gehouden te Heinkenszand waar de overwinnaar van 1964 woont en deze kreeg gelegenheid zijn titel te verdedigen. In totaal namen 37 schutters deel aan deze wedstrijd, te weten 11 keizers en 16 koningen van Zuid-Beveland en 2 keizers en 8 koningen van Zeeuws Vlaande ren. Iedere schutter kreeg drie schoten naar de alleenstaande vogel. Hoewel er een stevige wind stond, trof reeds in de le ronde het 30e schot van J. Rijk te Kwa- dendamme de vogel. Het 32e van H. Koens te Ovezande trof even eens de vogel, terwijl in de 2e ronde het 40e schot van P. Rent meester te Ovezande voor de 3e maal de vogel afschoot. In de nog resterende 71 schoten werd de vogel niet meer afgeschoten. Hierop volgde de kamp van de drie schutters. Verschillende goe de schoten zweefden de lucht in, maar desondanks waren er 17 ronden nodig voordat de vogel werd afgeschoten. Dit gebeurde met het 49ste schot. De nog twee resterende schoten leverden niets op, zodat P. Rentmeester van Willem Teil te Ovezande provip ciaal kampioen is en in 1966 zijn titel te Ovezande mag verdedi gen. Na deze wedstrijd volgde een schieting waaraan iedereen kon deelnemen. 64 schutters traden hiervoor aan. De uitslag was als volgt; Hoogvogel niet afgeschoten; Zijvogels; L. Verschuren, Axel, en de andere niet afgeschoten; Grote kallen: H. Mol, Kapelle, en L. Kalfsvel, Sluiskil; Kleine kallen: Martens, 's Hee renhoek, en de andere niet afge schoten. „DE HERLEVING" - SLUISKIL De handboogmaatschappij „De Herleving" organiseerde een schieting waarvoor ruime be langstelling bestond mede dank zij het zomerse weer en de deel name van schutters uit Zuid- Beveland en België. De uitslag was: Hoogvogel M. Pluim, West- dorpe. Zijvogels Jan de Jonge te Ovezande en M. van Lent, Westdorpe. Kallen Fl. de Rijke, Wachtebeke (B.) en J. Brugge- man, Braakmanpolder. 2e hoge Fl. de Rijke, Grancia-vogel G. Luyk, Terneuzen. 2e spel hoog vogels: Zijvogels Hub. vanWaes, Vestdorpe en M. de Cock, Zuid- 'orpe. Kallen A. de Jonge, Hein- enszand, de overige niet afge schoten. kopgroep hadden. Bovendien moest Gimondi zijn gele leiders trui afstaan aan de Belg Van de Kerkhove. Winst boekte de Nederlander Karstens. Hij klom van de 31e plaats in de algemene rang schikking op tot de 15e. De uitslag van de rit van Por- nichet naar La Rochelle over 219 km was: 1. Ward Seis (B.) 5.04.47 met bon. 5.03.47 2. Gus. Desmet (B.) 5.04.47 met bon. 5.04.17 3. Wolfshohl (Did) z.t. 4. Gilb. Desmet 1 (B.) z.t. 5. VAN ESPEN (Ned.) z.t. 6. Otano (Sp.) z.t. 7. Van de Kerkhove (B.) z.t. 8. Lefèbvre (Fr.) z.t. 10. KARSTENS (Ned.) 5.07.30 11. Ronchini (It.) z.t. 12. Denson (Gr.-Br.) z.t. 13. Gomez del Moral (Sp.) z.t. 14. Mendiburu (Sp.) 5.07.32 15. Stevens <B.) 5.09.09 16. Reybroeck (B.) 5.09.17 17. Van Coningsloo (B.) z.t. 18. Etchevarria (Sp.) z.t. 19. DEN HARTOG (Ned.) z.t. 20. Grain (Fr.) z.t. Verder het gehele peloton in de tijd van 5.09.17. Dode en gewonde bij verkeersongeval Maandagnacht is de negen tienjarige J. Boon uit Simpel- veld bjj een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij raakte met zijn auto van de weg en reed tegen een bermpaaltje, schoot vervolgens dwars over de weg en botste tegen een boom. De jongeman was op slag dood. Zijn passagier, de 23-jarige heer V. uit Bocholtz, liep onder meer 'n gecompliceerde beenbreuk op en moest naar het ziekenhuis in Heerlen worden overgebracht. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel, las dinsdagmiddag een brief van koningin Juliana en prins Bern- hard voor, waarin met grote vreug- De afgetreden Hongaarse pre mier Janos Kadar kwam aan de macht een dag of twee voordat de Russische strijdkrachten in 1956 De uitslag van de rit van I.a Rochelle naar Bodeaux over 197,5 km was: 1. DE ROO (Ned.) 4.56.14 met bon. 4.55.14 2. Pingeon z.t. met bon. 4.55.44 3. Haelterman (B.) 4.57.08 4. JANSSEN (Ned.) 4.57.13 5. DE HAAN (Ned.) z.t. 6. NIJDAM (Ned) 4.57.08 7. Bocklandt (B.) 4.57.13 8. Beheyt (B.) z.t. 9. KARSTENS (Ned.) z.t. 10. Simpson (Eng.) 4.57.08 11. Gimondi (It.) z.t. 12. Wright (Eng.) z.t. 13. G. Desmet (B.) z.t. 14. v. d. Berghe z.t. 15. Ronchini (It.) z.t. 16. Schleck (Lux.) z.t. HENK GROOT TERUG NAAR AJAX De besturen van Feijenoord en Ajax zijn dinsdag tot een over eenkomst gekomen inzake de transfer van Henk Groot. De blonde Zaankanter zal het ko mende seizoen weer voor Ajax utikomen. Groot die vele malen in het Nederlands elftal speelde, kwam in 1963 van Ajax naar Feijenoord, waar hij dus nu twee seizoenen heeft gespeeld. VLUCHT UIT CHATERAUX „Voorwaarts" - Zaamslag Snelheid 1ste duif 1361 m. Uitslag: 1, 4 en 5. W. de Put ter, Axel; 2 en 3. C. M. Corne- lissen; 6, 7, 8 en 10. H. de Feij- ter, Axel; 9. H. de Putter, Axel. VLUCHT UIT NOYON „Voorwaarts" - Zaamslag Snelheid 1ste duif 1376 m. Uuitslag: 1, 2 en 8. C. M. Cor- nelissen; 3, 5 en 7. H. de Feijter, Axel; 4. P. Koopman; 6. P. de Vos; 9. M. C. Cornelissen; 10. C. van Doorn. „De Eendracht" - Terneuzen PRIJSVLUCHT UIT ALBERT Snelheid eerste duif 1238,4 m; laatste prijsw. duif 1178,7 meter. 1. R. Vroegop; 2, 5 en 10. Meij- er-v. d. Berge; 3. J. A. de Smidt; 4 en 6. Chr. van Driel; 7. H. v. d. Veeke; 8. L. J Koch en Zn; 9. H. F. Koch en Zn. Dezelfde vlucht met jonge dui ven. Snelheid eerste duif 1260,- m; laatste prijsw. duif 1109,2 m. 1. F. de Bakker; 2. J. P. Har te; 3. J. Dieleman; 4. W. de Kra ker; 5. Jac. Oppeneer; 6. J. A. de Smidt; 7. J. P. Klaassen; 8. C. Oppeneer en Zn; 9. P. F. Harms; 10. A. Bril. PRIJSVLUCHT UIT CHATEAUROUX Snelheid eerste duif 1149,5 m; laatste prijsw. duif 870,5 meter. 1. L. J. Koch en Zn; 2, 6 en 8. J. A. de Smi'dt; 3. J. D. Haak; 4. A. A. Moes; 5. Meijer-v. d. Berge; 7. H. F. Koch en Zn; 9 en 10. W. van Hoeve. 17. Brands (B.) z.t. 18. Anglade (Fr.) 4.57.08 19. WOUTERS (Ned.) 4.57.13 20. Seis (B.) z.t. Vervolgens de rest van het pe loton, met uitzondering van de Belg Molenaers, deze arriveerde als 128ste in een tijd van 4.59.00. Na de 8ste etappe luidt het al gemeen klassement; 1. v. d. Kerkhove (B.) 42.45.28 2. VAN ESPEN (N 42.46.29 3. G. de Smetl (B.) 42.47.24 4. Gimondi (It.) 42.47.33 5. Wolfshohl (Did.) 42.48.32 6. Pingeon (Fr.) 42.50.19 7. Otano (Sp.) 42.50.26 8. Adorni (It.) 42.50.27 9. Bracke (B.) 42.50.35 10. Poulidor (Fr.) 42.50.44 11. G. de Smet (B.) 42.50.53 12. Stevens (B.) 42.51.02 13. JANSSEN (Ned 1 42.51.07 14. 'DEN HARTOG z.t. 15. HAAST (Ned.) 42.51.27 16. KARSTENS (Nee'.. 42.51.46 17. Monty (B.) 42.51.47 18. DE ROO (Ned.) 42.51.56 19. Planckaert (B.) z.t. 20. Duez (Fr.) 42.52.16 21. Anglade (Fr.) 42.52.17 22 Van Looy (B.) 42.52.21 31. GELDERMANS (N.) 42.53.11 46. WOUTERS (Ned.) 42.54.10 51. MALIEPAARD (N.) 42.54.17 56. NIJDAM (N.) 42.54.17 63. LUTE (Ned.) 42.55.12 81. HARINGS (Ned.) 42.56.45 94. v. DONGEN (Ned.) 42.58.45 101. DE HAAN (N.) 43.00.26 118. POST (Ned.l 43.07.50 Er zijn nog 128 renners in de koers. De foto toont Jo (te Roo in actie. 4 en 5. JANSSEN (N.) en Seis (B.) 49 pnt 6. v. d. Kerkhove (B.) 46 pnt 7. Boucquet (B.) 36 pnt 8. v. d. Berghe (B.) 33 pnt 9, 10 en 11. NIJDAM, VAN ESPEN en Van Looy rB.) 32 pnt De prijs voor de meest onge lukkige renner was voor de Belg Reybroeck. Deze raakte op drie km van de finish betrokken bij een valpartij en keerde te laat in het peloton terug om nog mee te kunnen sprinten. Hij verloor daardoor de groene trui aan Jo de Roo. De Roo die 25 plaatsen in het algemeen klassement opklom (van de 43e naar de 18e plaats) verdiende daarmee ook de dage lijkse prijs van de progressie. de Hongaarse opstand begonnen neer te slaan. Hij is een van de weinige Hongaarse communisti sche leiders die niet in Moskou zijn opgeleid. Nadat hij tijdens de oorlog in de verzetsbeweging tegen de nazi's had gevochten, werd hij lid van het politieke bureau van de com munistische partij en minister van binnenlandse zaken Als „poten tiële titoist" werd hij in 1952 ge arresteerd. Later kwam Kadar opnieuw naar voren toen hij zich bij Imre Nagy voegde in het patriottisch front. Kadar werd secretaris in de regering die Nagy tijdens de Hon gaarse opstand vormde en die werd gesteund door de opstandelingen. Nagy werd later terechtgesteld wegens zijn rol tijdens de opstand Kadar trad in 1958 af als pro- mier, maar bleef eerste secretaris van het centrale comité van de partij, waartoe hij in oktober 1956 was gekozen. Drie jaar later werd hij opnieuw premier. Toen premier Chroesitsjov van de Sowjet-Unie in oktober vorig jaar werd afgezet, bracht Kadar een officieel bezoek aan Polen. Na zijn terugkeer in Boedapest werd hij de eerste in het oostelijk blok die Chroesjtsjovs re sultaten prees. Later waren er ge ruchten dat Kadar van een van zijn topfuncties zon afzien. De nieuwe Hongaarse premier Gyula Kallai, is In 1910 geboren als zoon van een schoenmaker. In 1949 werd hij minister van buiten landse zaken als opvolger van Laszlo Rajk, die wegens „tlto- isme" werd terechtgesteld en In 1956 werd gerehabiliteerd. Na twee jaar werd Gyula Kallai gearres teerd en gevangen gezet. In 1954 werd hij gerehabiliteerd. Tijdens zijn verblijf in de gevangenis in de stalinistische jaren tussen 1951 en 1954 werd hij gemarteld. Kallai is journalist geweest. Hij is klein, heeft sluik zwart haar en draagt een dik gerande bril. Tij dens de tweede wereldoorlog was hij in Hongarije, waar hij antifas cistische demonstraties hielp orga niseren. Hij werd in 1931 lid van de toen verboden communistische partij in dat land. In 1945 werd hij lid van het centrale comité van de partij en staatssecretaris in het bureau van het kabinet. Later be kleedde Kallai verscheidene partij en regeringsfuncties, waaronder die van minister voor onderwijs en kuituur in 1956. Sinds 1963 is hij vice-premier geweest. PUNTENKLASSEMENT 1. DE ROO (Ned.) 2. Gimondi (It.) 3. Reybroeck (B.) 60 pnt 58 pnt Naar het oordeel van verschei dene leden van de commissie van rapporteurs uit de eerste kamer, belast met de schriftelijke voor bereiding van het ontwerp van wet tot wijziging van de dienst plichtwet en van de wet gewe tensbezwaren, brokkelt de alge mene dienstplicht verder af. Zij herinneren er in het eindverslag over de voorgestelde wetswijzi ging aan, dat die algemene dienstplicht was gebaseerd op de gedachte, dat elke Nederlander die daartoe in staat is, zijn plicht jegens het vaderland heeft te vervullen. De last was voor allen die hem konden dragen. Hoe 54 pnt meer wettelijke vrijstellingen er komen, des te groter wordt de ongelijkheid van lasten, welke moeilijk verdedigbaar is, aldus deze leden. Als compensatie van genoten vrijstelling heeft men wel gepleit voor een bepaalde belasting, op te leggen aan hen die zonder afgekeurd te zijn van het vervullen van de dienstplicht zijn vrijgesteld. Naar de mening van deze leden is het beter, ook op praktische gronden aan dege nen die hun dienstplicht vervul len, een redelijke financiële ver goeding te geven. Zij hoopten dat de thans in voorbereiding zijnde plannen daartoe SDoedig zullen worden gerealiseerd. 'de kennis werd gegeven van de verloving van hun dochter Beatrix met de heer Claus von Amsberg. De koningin en de prins voeg den daaraan toe te hopen en te vertrouwen, dat de leden der ka mer met hen het jonge paar een gelukkige toekomst zouden toe wensen. In de niet geheel voltallige ka mer, waar bijv. de gehele commu nistische fractie ontbrak, sprak mr. Van Thiel een rede uit. Direct nadat de brief van de koningin was voorgelezen, hield de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel, een toespraak. De tekst van deze toespraak luidt als volgt: Geachte medeleden, De officiële aankondiging van de verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg heeft de onder ons volk innig ge koesterde wens in vervulling doen gaan, dat aan onze kroon prinses het geluk ten deel zou mogen vallen dat wij aan ieder mensenkind zo gaarne gunnen. Nochtans: terstond nadat be richten over een te verwachten verloving van prinses Beatrix in het openbaar verschenen, kwa men uit het Nederlandse volk naast gevoelens van blijdschap toch ook uitingen van bezorgd heid naar voren. De herinnering aan de jaren 19401945 leeft nog bij velen van onze generatie voort en de toen geslagen won den zijn nog geenszins geheeld. Terwijl wij delen in de blijd schap, hebben wij tegelijk be grip voor de bezorgdheid. Met voldoening hebben wij echter gehoord, dat onze kroonprinses en haar verloofde de stem van hun hart eerst hebben gevolgd nadat zij alles zorgvuldig had den overwogen, hetgeen het nemen van een besluit beiden allerminst moet hebben verge makkelijkt. Dit gewetensvol af wegen heeft in de eerste kennis making tussen het jonge paar en het Nederlandse volk via pers, radio en televisie overduidelijk doorgeklonken. Zoals het in onze opvatting omtrent de democratie past, heeft de minister-president ons langs de weg van diepgaande in formaties deelgenoot gemaakt van een aantal belangrijke ge gevens die bij het bepalen van een standpunt van het kabinet ten aanzien van de staatsrech telijke kant van deze verloving ter beschikking stonden. Dat ik bij een gebeurtenis zoals wij vandaag beleven, niet aan deze kant van de zaak kan voorbij gaan, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de volksvertegenwoor diging zich van haar verant woordelijkheid bewust is, maar tevens in de omstandigheid, dat groot respect en liefde voor het huis van Oranje bij nagenoeg heel ons volk leven. Wij voelen in lief en leed met onze koninklijke familie mee. Blijdschap op Soestdijk betekent vreugde in ons volk. Als verte genwoordigers van dit vlk bie den wij, leden van de Tweede Kamer, aan prinses Beatrix en haar verloofde onze oprechte ge lukwensen aan. Van ganser harte hopen en vertrouwen wij, dat de jong-verloofden het geluk mo gen vinden, dat zij van hun be sluit verwachten. Onze warme gelukwens richt zich ook tot onze geëerbiedigde koningin, tot prins Bernhard, tot geheel het koninklijk gezin. Op deze dag wil ik niet nalaten aan deze gelukwens namens u allen een andere toe te voegen, nu wij 'de verjaardag van de prins vie ren, die er in geslaagd is zich een plaats in het hart van het Nederlandse volk te veroveren. Dat Gods zegen de jongver- loofden op hun weg door het leven moge begeleiden, is onze vurige wens. Premier mr. J. Cals beantwoord de deze toespraak namens de re gering. GOEDKEURINGSWET Minister-president Cals zei in 54. Half struikelend en zich uit alle macht tegen de Mongolen verwerend bereikte Aram de paarden die Agua had weten te bemachtigen. Snel Heer....!" spoorde zijn dienaar hem aan, terwijl zijn mager lijf zich in duizend boch ten scheen te wringen, terwijl hij z'n zwaard boven de hoofden der aanvallers zwaaide. Maar de avonturier had weinig aanspo ring nodig. Met een lenige sprong werkte hij zich op de rug van het ene dier, en terwijl zijn benen de buik van het paard omklemden, en het verschrikte dier angstig hinnikend steiger de, greep hij Perguye en hees het meisje voor zich in het zadel. Zij sprak geen woord; zij lag tegen hem aan en drukte haar gezichtje tegen zijn schouder terwijl hij Agua volgde, die zijn paard nu steigerend een halve cirkel liet beschrijven en daar na op de angstig terugwijkende Mongolen instormde, Aram's arm lag vast om haar schouders toen hij de lange gestalte van de hagedis navolgde en met een lange sprong zijn rijdier over enkele schreeuwende Mongolen heendwong, die zwaaiend met hun lansen kwamen aanlopen. Toen zag hij dat zij de rand van het kamp reeds bereikt had den en slaakte een zucht van verlichting. Maar in het licht van de on dergaande zon hief Chamag Chan in machteloze woede zijn vuist en schreeuwde; „Hen na! Hen na!", terwijl honderden stemmen die kreet overna men antwoord op de rede van de Kamervoorzitter dat het kabinet zich intens met alle problemen heeft beziggehouden. Op grond van de verkregen informaties over de heer Von Amsberg, diens verleden en omgeving heeft het kabinet het besluit genomen de indiening van een goedkeu ringswet te bevorderen. Het is thans nog niet het ogen blik over deze wet zelf te spre ken. Wij willen de indiening daarvan niet overhaasten en wij willen de Staten-Generaal ook na het reeds gepleegde vertrou welijke overleg alle gelegenheid bieden om weloverwogen in deze gewichtige aangelegenheid te be slissen. Maar wij zouden onze eigen verantwoordelijkheid niet goed verstaan, wanneer wij niet thans reeds èn tegenover kroonprinses en koningin èn tegenover ons volk nadrukkelijk uitspraken tot welke duidelijke conclusie wij zijn gekomen. Ik wil daaraan toevoegen dat wij ervan overtuigd zijn, dat deze conclusie door de grote meerderheid van ons volk zal worden gedeeld, zeker wanneer men de gelegenheid zal hebben de verloofde van prinses Beatrix nader te leren kennen. Deze zekerheid komt niet alleen voort uit hetgeen ons over de heer Von Amsberg bekend is. Zij steunt ook op de mening van onze koningin en prins Bernhard, die ten volle bewust van hun ver antwoordelijkheid van harte met de keuze van hun dochter in stemmen. Daarom, zo besloot mr. Cals, kan ik namens het kabinet in vol vertrouwen de verwach ting uitspreken, dat de komende verbintenis voor de verloofden persoonlijk 'n bron van geluk zal zijn en ten zegen zal strekken van het koninkrijk en het volk der Nederlanden. Dat geve God." De koningin, prins Bernhard, prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg werden later in de Trèves-zaal begroet door de mi nister-president, mr. J. M. L. Th. Cals, en de vice-mlnister-presiden- ten mr. B. W. Blesheuvel en dr. ir. A. Vondeling. Op de eerste verdieping bood de 8-jarige Marga Cals prinses Bea trix bloemen aan. De 14-jarige Mark Biesheuvel overhandigde de koningin bloemen. Na deze begroeting heeft de mi nister-president een korte toe spraak gehouden. Daarna werden de ministers en hun echtgenoten voorgesteld aan het verloofde paar. Mr. J. M. A. H. Luns, minister van buitenlandse zaken, was hierbij niet tegenwoordig. Hij vertoeft m Luxemburg. Mevrouw. Luns was wel aanwezig. Hierna werden voorgesteld: mr. N. Debrot, gouverneur van de Ne derlandse Antillen; J. A. Bengel, minister-president van Suriname; E. Jonckheer, minister-president van de Nederlandse Antillen; A. A. R. Cameron, minister van onder wijs van Suriname, en zijn echt genote; W. F. M. Lampe, gevolg- machtigde minister van de Neder landse Antillen en dr. J. F. F. Einaar, gevolmachtigde minister van Suriname. Tenslotte bracht de minister president een toast uit op het ver loofde paar. Ongeveer half vier vertrok het koninklijk gezelschap te voet naar de Ridderzaal, alwaar een ont vangst plaats vond door de Staten- generaal. Tijdens de ontvangst in de Trè- veszaal gaf minister-president Cals een toelichting op de historische betekenis van deze zaal, waarin geschilderde vrouwenfiguren een allegorische voorstelling geven der acht hoofddeugden, te weten voor zichtigheid en standvastigheid, trouw en rechtvaardigheid, rein heid en matigheid, waakzaamheid en kracht. „Het zal de heer Von Amsberg deugd deen dat de acht uitgebeelde deugden vrouwen zijn", aldus de minister-president in zijn toespraak. Hij merkte op zich niet te willen verdiepen in de staatsrechtelijke consequenties van de verloving, maar zeide zich de tolk te willen maken van alle aan wezigen met op te merken dat zij allen grote vreugde voelen bij deze verloving. „Wij zijn blij met het jonge geluk", aldus de minister president, die tevens van de ge legenheid gebruik maakte om prins Bernhard geluk te wensen met diens verjaardag. In zijn, zoals de minister-presi dent het zelf noemde, ietwat luch tige toespraak wees mr. Cals oo het feit dat vóór de heer Von Ams berg „heel wat illustere figuren in de Trèves-zaal zijn geweest", in welk verband hij met name noem de tsaar Peter, bijgenaamd de kei zer der Moskovieten. Dikwijls, zo memoreerde mr. Cals, verliet deze keizer de zaal om zich te laven aan wodka. „Ik hoop dat de heer Von Amsberg zijn spirituele gaven op een hoger niveau heeft", aldus de minister-president. Hij wees er op, dat de tsaar bij die gelegen heden dikwijls schuil ging achter een vermomming en getooid was met een pruik om niet herkend te worden. Minister-president Cals constateerde evenwel in tegenstel ling tot de tsaar „een en al open heid" bij Claus von Amsberg, die „zichzelf niet heeft verborgen en ook diens verleden niet". „Wij hebben het vertrouwen, dat u het Nederlandse volk ten volle waard bent", aldus de minis- terypresident.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5