PROVINCIAAL Gemeenteraad van Terneuzen keurde (met tegenzin) belastingverhogingen goed STIJGEND PASSAGIERSVERVOER OP DE SCHELDEVEREN Gemeenteraad van Biervliet Perscommentaren uit Suriname Terneuzen Axel Biervliet HOEK Kloosterzande Philippine Sluis IJzendijke Agenda Indonesië stelt grenscommissie Nieuw-Guinea' in Verloofde paar vandaag naar Raad van State Gemeente Terneuzen Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 80 juni 1965 Recordbezoek aan het Scheldebad Sedert de opening van het nieuwe Scheldebad kwamen er nog nooit zoveel bezoekers als dinsdag. In totaal hebben 2S36 gegadigden er gisteren verfris sing gezocht. Het vorig jaar was het hoogste aantal op een van de dagen in de maand juni ruim 2600. Kandidaatsexamen Nederl. Recht Aan de rijksuniversiteit te Lei den zijn geslaagd voor het kan didaatsexamen Nederlands recht fiscaalrechtelijke studierichting) de heren G. J. Kruishoop, hoofd inspecteur-titulair, hoofd van de inspektïe der direkte belastingen te Terneuzen, en J. van der Brugge, inspekteur van 's rijks belastingen ter inspektie voor noemd. Schilderijententoonstelling in openbare bibliotheek Zaterdag 3 juli en verder ge durende de gehele maand tijdens de uren waarop de openbare biblotheek is opengesteld, zal een tentoonstelling worden ge houden van tekeningen en schil derijen van leerlingen van kunst schilder Pieter de Bodt. In tegenstelling tot de tentoon stellingen die tot nu toe werden gehouden, zal er een keuze wor den gemaakt uit de werken van ongeveer de helft (15) van zijn leerlingen. De tentoonstelling wordt in gericht op de zolder van de bi bliotheek. Tegelijkertijd zal ook de aandacht op sommige boeken worden gevestigd. Vuilnisbelt in brand Maandagavond om 8.30 uur stegen grote rookkolommen op uit de vuilnisbelt aan de Linie- dijk. Even later waren op grote afstand de vlammen zichtbaar. Het vuur vond gretig voedsel in het vuil en wist zich snel uit te breiden. De brandweer had ge ruime tijd nodig om de brand te blussen, Twee jeugdige knapen hadden de brand ontstoken. Hun namen zijn bij de politie bekend. Muziek voor verloving Ter ere van de verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg maakten de drumbands „Axel", „Hosanna" en „Thalia" een rondwandeling door de gemeente, waarna zij op de Markt een show gaven. De fanfare „Hosanna" concerteerde daarna op de Markt. Er bestond veel belangstelling voor deze muzikale hulde. Willem Beukelszoonrit De autoclub „W. Z. A." organi seerde de jaarlijkse Willem Beu kelszoonrit van Sehoondijke naar Biervliet, een kaartoriëntatie van 65 km lengte. Een speciale ver rassing voor de 33 deelnemers was de haringtraetatie halverwe ge, een tractatie die past bij een rit die onder deze naam wordt verreden. Dank werd gebracht aan de heren Van der Linde en Bone- schansker uit Terneuzen voor de uitstekende verzorging en aan de heren Van den Hemel en De ïtuijsscher voor de haring. De uitslag luidde: 1. P. Toussaint 53 strafpunten; 2. A. de Badts, Sehoondijke, 72 s.p.; 3. G. Boonman, Oostburg 73 s.p.; 4. G. Termote, IJzendijke 74 s.p.; 5. H. van de Vijver 75 s.p.; 6. Risseeuw, Zuidzande 75 s.p.; 7. A. J. Verstraete, Oost burg 78 s.p.; 8. T. van Tichelen, Biervliet 79 s.p.; 9. C. Kolijn, Sehoondijke 84 en 10. De Jonge, Sehoondijke 84 s.p. Twee jubilarissen De gemeentesecretaris van Hoek, de heer J. Dregmans, her denkt morgen het heuglijke feit dat hij veertig jaar onafgebro ken op de gemeentesecretarie werkzaam is. De heer F. de Groote viert op dezelfde dag zijn 25-jarig jubi leum als ontvanger der gemeen te. Het gemeentebestuur heeft ge meend dit dubbele jubileum niet ongemerkt te moeten laten voor bijgaan. Van 15 tot 17 uur wordt don derdagmiddag in de gemeente lijke gehoorzaal een receptie ge houden. De beide jubilarissen zullen daar ongetwijfeld vele ge lukwensen in ontvangst mogen nemen. Koninklijke onderscheiding voor pater J. P. Colsen Voor het werk dat hij geduren de 50 jaar heeft verricht voor de stichting „Huisvesting voot alleen staanden" te Heerlen, is pater J. P Colsen bij bevordering benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. De onderscheiding is hem uitgereikt door de staatssecretaris van sociale zaken, dr. J. F. de Meijer. Pater Colsen die in 1883 te Hon- tenisse werd geboren en in 1905 toetrad tot de orde van de paters Lazaristen in Parijs, werkte na Limburg. Hij werd daar de voor naamste medewerker van mgr. Poels, met wie hij veel heeft ge daan voor de totstandkoming van de vak- en standorganisaties in de mijnstreek. Later werd pater Col sen o.m. rector van twee gezellen- huizen. Hij is schrijver van ve'e brochures en artikelen, o.m. in „De Mijnwerker", in „De Jonge Werk man" (als redacteur), in „Credo Pugno" en in „Echo". Ondanks zijn hoge leeftijd neemt pater Colsen nog steeds deel aan diverse activiteiten in de provin cie Limburg. Hij is thans nog rec tor van het bejaardencentrum van de stichting „Huisvesting alleen staanden" te Heerlen. Internationaal songfestival te Knokke Van 9 tot en met 15 juli wordt in het casino in de Belgische bad plaats Knokke voor de zevende achtereenvolgende keer een inter nationaal songfestival gehouden, waaraan zes landen deelnemen. Nederland wordt vertegenwoor digd door Jan Artz, Connie van Bergen, Greetje Kauffeld, Liesbeth List en Suzie. De ploegleider is Lou van Rees. Donderdag 15 iuli is de finale. De K. R. O.-televtsie verzorgt 9 juli (België en Duitsland) en 13 juli (Nederland en Engeland) van 21.30 tot 22.10 uur via Nederland II een reportage van dit interna tionaal songfestival. Terneuzen won brandweerwedstrijd De serie brand weerwedstrij- den die een hoogst nuttige in houd hebben om hun praktische waarde en het opvoeren der ge oefendheid, is zaterdag voortge zet te Philippine. Veertien korp sen namen eraan deel. De opgave bestond uit een brand in een smederij, waarbij gevaar bestond voor exploderen de gasflessen. De Terneuzense brandweer werd met ruim verschil eerste. De prestaties werden beoordeeld door een jury onder voorzitter schap van de heer D. Takema, brandweercommandant te Goes. Waarnemend burgemeester Van Ooteghem reikte de prijzen uit. De uitslagen waren: Gemeentelijke korpsen: 1. Ter neuzen met 98,35 pnt; 2. Zaam- slag 86,66 pnt; 3. Philippine 85,50 pnt; 4. Axel 82,85 pnt; 5. Sluis kil 79,30 pnt. Bedrijfskorpsen: 1. C.B.S. te Sas van Gent 81,90 pnt; 2. Glas fabriek 79,50 pnt; 3. A.C.Z. te Sluiskil 74,90 pnt; 4. C.S.M. te Sas van Gent 53,34 pnt. De commandanténprijs was voor Terneuzen. Carillonconcerten De wekelijkse carillonconcer ten van prof. E. Delmotte uit Oostende zullen donderdag weer beginnen. Zoals gewoonlijk komt er 's middags een concert om 4 uur en 's avonds een om 8 uur. Er worden composities ten gehore gebracht o.m. van Jessel, Adams, Gounod, Donizetti, Bach, Mozart, Boulanger e.a. terwijl daarnaast een aantal volksliederen te be luisteren zal zijn. Benoeming aangenomen Ds. J. G. M. Hoogstraten, eme ritus-predikant te Den Haag, heeft de benoeming tot bijstand in het pastoraat naar IJzendijke aangenomen. Het ligt in de be doeling dat hij na restauratie van de predikantswoning aan de Markt begin oktober er zijn in trek zal nemen. NIEUW ZEEUWS KAMERLID Tot lid van de eerste kamer is gisteren bij de aanvang van de openbare vergadering toegelaten en beëdigd de heer A. A. van Eeten te Nieuwerkerk. De heer Van Eeten werd in deze functie benoemd in de vacature van dr mr I. A. Diepenhorst, die werd benoemd tot minister van onder wijs en wetenschappen. 1 Gedurende de vijf eerste maanden van 1965 gaven de Scheldeveren over de gehele lijn een stijgend passagiersvervoer te zien. Hier volgen de cijfers: Aantal passagiers Januari tot en met mei 1963 VlissingenBreskens 689.264 TerneuzenHoedekenskerke 82.969 KruiningenPerkpolder 409.538 ZierikzeeKats 77.646 1.2597417 1964 849.940 114.577 576.488 124.568 1965 872.970 122.334 647.383 147.453 Aantal auto's VlissingenBreskens 173.504 TerneuzenHoedekenskerke10.254 KruiningenPerkpolder 168.816 ZierikzeeKats 21.490_ 374.064 De maand mei: Aantal passagiers VlissingenBreskens 221.748 TerneuzenHoedekenskerke 25.851 KruiningenPerkpolder 102.950 ZierikzeeKats 26.212 376.761 Aantal auto's VlissingenBreskens 49.097 TerneuzenHoedekenskerke3.691 KruiningenPerkpolder 37.946 ZierikzeeKats 6.906 97.640 1.665.573 218.658 13.165 230.750 36.007 1.790.140 227.959 13.578 247.696 47.097 498.580 301.728 31.455 156.011 35.611 536.330 323.502 30.128 187.886 39.984 524.805 62.893 3.284 52.383 8.940 581.500 56.701 3.204 56.331 11.917 127.500 128.153 Bij de aanvang van de openba re raadsvergadering die gister avond werd gehouden, wijdde burgemeester Rijpstra aandacht aan de verloving van prinses Beatrix. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van het Reizend Zeeuws Volkstoneel te Hulst om een subsidie van 100,in ver band met deelneming aan een internationaal amateur-toneelfes tival. De heer Dieleman (S.G.P.) stemde hiertegen. Vervolgens kwamen de sehrif teljjke vragen en de daarop gegeven antwoorden betreffende de indeling van de Zeeuws- Vlaamse gemeenten gesteld door de heer De Feijter, aan de orde. Hoe G. S. zich de nieuwe inde ling voorstellen had men in pers berichten kunnen lezen, maar het gemeentebestuur was daarover niet officieel ingelicht. De heer De Feijter had tot antwoord ge kregen dat G. S. niet verplicht zijn om hun voorstellen aan de gemeentebesturen bekend te ma ken. Hierop volgde een uitvoert ge discussie waarbij werd gesteld (wethouder De Vos) dat Terneu zen zich wel voor de beide voor gelegde herindelingen zal ver klaren, maar ons is nooit ge vraagd of wij er mee akkoord gaan dat Sas van Gent bij Ter neuzen wordt gevoegd. Hij was van mening dat het gemeente bestuur van Terneuzen wel de gelijk opheldering aan G. S. kan vragen. De raadsleden uitgezonderd de heer Weterings, die zei dat het voor hem duidelijk was verklaarden zich akkoord met het standpunt van de wethouder. De heren G. A. den Decker en dr J. Klok werden in vaste dienst benoemd aan de gymnasiale af deling van het Petrus Hondius- lyceum. Mevr. H. P. Sloover-Hamelink kreeg eervol ontslag als onder wijzeres aan de Zuidlandschooi. Met algemene stemmen werd de heer A. Hoste te Dirksland aan die school benoemd. DE FINANCIËLE POSITIE Betreffende de nota over de financiële positie van de ge meente Terneuzen en het voor stel van B. en W. om diverse ge meentelijke belastingen te -ver hogen werd uitvoerig van ge dachten gewisseld. Ieder was er van overtuigd dat het tekort van 415.000,— op de begroting dient te worden verminderd en hoe on gaarne ook, deze onsympathieke De raad der gemeente Bier vliet kwam in vergadering bij een onder voorzitterschap van burgemeester A. P. Kostense. De heer Klaaijsen had enkele schriftelijke vragen gesteld aan B. en W. Dit raadslid vroeg de aandacht voor het maaien van het Burgemeester Verplanke- plein. Dit punt heeft al meerde re malen een punt van bespre king uitgemaakt. Vervolgens bracht de heer Klaaijsen het kruispunt ter sprake dat vol gens hem, nu de weg Biervliet Nieuwlandsemolen wordt ver beterd, gevaarlijk zal worden. Denkt het college hier een voor rangskruising van te maken of zullen er borden worden ge plaatst met een maximum snel heid? De burgemeester is ook van mening dat er aanleiding zal bestaan om harder te gaan rijden, waardoor dit punt ge vaarlijker zal worden. Volgens hem zal het instellen van een snelheidsbeperking niet de op lossing zijn. Er zal advies wor den ingewonnen bij de rijkspoli tie. De oplossing zal volgens de burgemeester liggen in het ma ken van een voorrangskruising. De autovergoeding van de ge meenteopzichter zal verhoogd worden tot ƒ1100 per jaar. Voor de verbetering van de Braakmanlaan is een plan ont worpen. Volgens dit ontwerp zullen de betonklinkers worden vervangen door gebakken straat klinkers. Bovendien zal het ge deelte van de Schoollaan tot aan de Gentsestraat van 5 tot 6 me ter worden verbreed. Het be staande rijwielpad zal op dit ge deelte komen te verdwijnen. Het aan de westelijke zijde gelegen rijwielpad zal in een voetpad moeten worden veranderd. De kosten van deze verbetering worden geraamd op 82.500. B. zijn priesterwijding in 1911 in 'en W. stellen yoor de Braakman laan te verbeteren en de kosten te betalen uit de saldireserve. De heer v. d. Velde meende dat de klinkers die nu voor de Braakmanlaan niet deugen ook niet voor een andere straat zul len deugen. Hij vond daarom het opslaan van de klinkers niet nodig. De burgemeester meende dat de uitkomende klinkers na sortering nog geschikt zullen zijn voor het aanleggen van goten. De heer Claijs hoopte dat zo snel mogelijk met het werk zal worden begonnen. Zonder hoof delijke stemming ging men met het voorstel akkoord. De gronden en opstallen van mevr. wed. C. v. VoorenBrac- ke in het nieuwe uitbreidings plan werden aangekocht. Voorts werden de pachtersvergoedingen vastgesteld voor de heer M. Inghels, die deze gronden in pacht heeft. De totale kosten voor de gemeente zullen 107.580, bedragen. Een gedeelte van de openbare werken in het uitbreidingsplan zullen moeten worden uitge voerd. Deze uitvoering is nood zakelijk daar verwacht mag wor den dat de ratiobouw voor wo ningwetwoningen in Zeeuws- Vlaanderen spoedig op gang zal komen. Te verwachten is dat de gemeente reeds in 1966 een 20 ratiowoningen tegemoet kan zien. Mede hiervoor is het nodig een gedeelte van het uitbrei dingsplan tot uitvoering te bren gen. De kosten worden geraamd op 106.500,Met algemene stemmen werd besloten het werk te laten uitvoeren. De openbare school A in de Braakmanlaan zal verbouwd en uitgebreid moeten worden. Het plan omvat in hoofdzaak het slopen van het oude dak en het aanbrengen van een geheel nieu- roid, restauratie van het gym nastieklokaal, de gang, het ach terste leslokaal en spreekkamer van het hoofd; nieuwe aanbouw aan het gymnastieklokaal voor opberging van leermiddelen. De kosten van deze voorzieningen worden door de architect ge raamd op ƒ67.067,De uit te voeren werken omvatten slechts de eerste verbouwingsfase van deze school. Burgemeester Kos tense lichtte toe dat de gehele verbouwing niet in één keer kan geschieden, daar men geen vol doende bouwvolume beschikbaar kan krijgen. Om beschadiging van vloeren en plafonds enz. te voorkomen tijdens de tweede verbouwingsfase, zal een gedeel te van de ringleidingen voor de centrale verwarming dienen te worden aangelegd. De kosten hiervan worden geraamd op ƒ4842,Daar men bewust was van de noodzaak van deze voor zieningen werd met algemene stemmen besloten het benodigde bedrag van ƒ71.909,te vo teren. Ten behoeve van de school gaande jeugd zullen enkele speelwerktuigen worden aange schaft en geplaatst worden in de kinderspeelweide aan de Braakmanlaan. De werktuigen zullen bestaan uit een duikelrek. een klimladder, een klimtoestel en een zweefpaal. De kosten worden geraamd op 1000,-. De heer v. d. Velde vond dit bedrag wel aan de krappe kant. De werktuigen zijn ook eenzij dig en bovendien is te veel ge dacht aan de grotere jeugd en niet aan de kleinere. De heer Claijs meende dat geen concurrerende positie t.o.z. van de Braakmanspeeltuin mag worden verwekt. Alvorens tot verdere uitbreiding over te gaan wil hij eerst eens afzien welk maatregel moest worden geno men. Maar niet nadat o.m. de heren Huijbrecht, Weterings, De Feijter, Ramondt en Fijn van Draat er hun opmerkingen over hadden gemaakt. De heer Huijbrecht zag een keuze tussen verhoging (met ge mengde gevoelens) van de be lastingen of een afremmen en misschien wel een stopzetten van het dienstbetoon aan de bevol king. Hij kon dan ook weinig waardering opbrengen voor de wijze waarop de financiële ver houdingswet werd toegepast. Hij vond het duidelijk dat vele ge meenten hierdoor in een slop zijn geraakt en hij zei te hopen dat de huidige regering deze knoop niet zal ontwarren, maar door hakken. De heer Fijn van Draat vroeg zich af, of het niet als een plicht van de overheid geldt om vooral kerngemeenten (zoals Terneu zen) speciaal te helpen. Wethouder De Meijer was ver heugd dat de raad B. en W. hier in wilden steunen. Hij zei te vre zen dat de bevolking van deze onplezierige maatregelen weinig zal begrijpen in een welvaartstijd als deze. De heer De Meijer hoop te dat dit geen wantrouwen zal wekken en dat ieder er de nood zaak van zal inzien. Overigens kon hij zich met de gedachten- gang van de vorige sprekers ver enigen. De nieuwe wet op de financiële verhoudingen noemde de wethouder funest voor vele gemeenten. Hij zei ervan over tuigd te zijn dat het laatste woord hierin nog niet gesproken is. Door de toegestane groei van 4 per jaar meende de heer De Meijer dat de gemeenten te veel aan banden zijn gelegd. Enig optimisme kon er overi gens wel af. In de eerste plaats stelde de heer De Meijer in het vooruitzicht dat het tekort op de volgende begroting redelijk zal kunnen genoemd worden. Ver volgens heeft de minister een toezegging gedaan waardoor het tekort nauwelijks gedekt zal kunnen worden. De heer Weterings vroeg of dit bedrag bekend is, waarop nega tief werd geantwoord. De heer Hol waarschuwde voor optimisme, waarop wethouder De Meijer zei dat het gemeente bestuur wel degelijk zal moeten opletten waaraan de gelden zul len worden besteed. Men zal er voor dienen te waken dat er geen werken worden uitgevoerd die niet absoluut noodzakelijk zijn en er zal een verantwoorde keu ze moeten worden gemaakt. De heer De Meijer merkte terloops op dat de gemeentelijke belastin gen in Terneuzen de laatste ja ren weinig veranderd zijn en dat er toch wel enige verhoging no dig was. Dat was het gemeente bestuur door G. S. en door het ministerie dan ook te verstaan gegeven. Na nog enige discussie over de hondenbelasting waarbij de voorzitter opmerkte dat op de uitvoering van alle reglementen uiterst streng zal worden gelet en over de wegenbelasting waarbij de heer Ramondt stelde dat de buitenbewoners onevenr© dig zwaar worden belast het geen vooral wethouder De Vos bestreed werd het voorstel (met tegenzin) aangenomen. Voor degenen die binnen afzien bare tijd voorzieningen moeten treffen in verband met de gas- aanleg vroeg de heer Hameiink wanneer het gebruik van aard gas door particulieren kan wor den voorzien. Wethouder De Vos zei dat het allemaal veel vlotter ging dan was verwacht en dat dit zeker in de loop van 1966 zal zijn. De heer Hol had klachten ont vangen over de onwelriekende oostelijke rijkswaterleiding, het geen wethouder De Vos deed op merken dat deze veroorzaakt worden door de afvalstoffen die er door sommigen in worden ge deponeerd. Tenslotte verzocht de heer Compiet aandacht voor de rat tenbestrijding te Sluiskil. B.BcC.-., verslaggever ging te ver Jonkvrouwe Wttewaal v. Stoet wegen, fractieleidster van de C.H.U., verklaarde gisteren voor de tv, dat naar haar mening de tv-verslaggever van de B.B.C. in zijn interviews met de konin gin en de heer Claus von Ams berg „over de grens is gegaan". Je vraagt een koningin niet wan neer zij gaat aftreden en je vraagt een man van 38 in zulke omstandigheden niet of hij al eerder verliefd is geweest", al dus jonkvrouwe Wttewaal van Stoetwegen. Andere fractieleiders van_ gro te partijen die evenals jonk vrouwe Wttewaal van Stoetwe gen werden geïnterviewd tijdens de ontvangst van de koninklijke familie in de Ridderzaal, ver klaarden dat zij de ruimte die vertegenwoordigers van pers, radio en tv hebben gekregen bij hun eerste contact met de heer Von Amsberg, op prijs hebben gesteld. Deze fractieleiders, de heren Nederhorst (P.v.d.A.), Schmelzer (K.V.P.) en Roolvink (A.R.), juichten de gang van za ken toe. HEDEN Terneuzen: Zuidersportpark, (terr. 2 en 3), 7 uur: Van der Bijl BoysPhilips I en Phi lips 3—PTT. Sas van Gent: Kantoorgebouw, 11.00 v.m.: Jaarl. alg. verg. van aandeelhouders van de N.V. Nieuwe Nederl. Mij. tot Verv. van Spiegelglas, Glazen Voor werpen en Chemische Pro ducten. DONDERDAG 1 JULI Terneuzen: Zuidersportpark (terr. 6 en 7), 7 uur: HKC 1— De Hoop en Philips 2Rijks waterstaat. VRIJDAG 2 JULI Terneuzen: Zuidersportpark (terr. 7) 7.00 uur: Advendo HSV. we dakconstructie met rubber- gebruik yan de speeltuin zal Het onafhankelijke Surinaamse ochtendblad ,De Ware Tijd' schreef ter gelegenheid van de verloving van prinses Beatrix: „Premier Pengel had gelijk toen hij verklaarde, dat voor ons in Suriname de mens geldt. Ons spreekt slechts aan of hij (Claus von Amsberg) een waardig ge maal zal zijn. Wij zijn niet in staat te beoordelen of hem iets kan wor den verweten. Hij is lid geweest van de Hitier- jeugd of iets dergelijks en hij heeft aan het eind van de oorlog en kele maanden in het Duitse leger gediend. Volgens de berichten is het met hem in orde bevonden en daar moeten wij in Suriname maar op af gaan", aldus het blad, dat hoopt dat prinses Beatrix en haar gemaal het levensgeluk zullen hebben dat zij verwachten te zul len krijgen. Het dagblad .Suriname', veelal de spreekbuis van de jonge aca demici der nationale partij, houdt zich bezig met het feit dat de heer Von Amsberg lid is geweest van de Hitlerjeugd. „Het doet er niet toe dat hij geen keuze had. Bij ons gaat het er om wat er rs blijven hangen van de intoxicatie die alle leden van de jeugdorgani satie der nationaal-socialistische partij hebben ondergaan", aldus 't blad. „Gezien de leerstellingen van worden gemaakt. Burgemeester Kostense zei dat niet moet worden gestreefd naar een grote sneeltuin, doch alleen naar iets dat in een behoefte voorziet zodat de jeugd van de straat kan worden gehouden. Wethouder Dijk deed de sug gestie de ouders eens bijeen te de nationaal-socialisten is het lo gisch dat wij ons als gekleurd volk het een en ander afvragen". Het blad maakt bezwaren tegen wat zich allemaal rond de ver. loving heeft afgespeeld, zoals de pogingen om aan te tonen, dat de heer Von Amsberg van adellijke afkomst is en de opdracht om in Italië een onderzoek in te stellen naar het gedrag van de heer Von Amsberg, nadat verklaard was dat er op hem niets aan te merken viel. Het blad gelooft niet dat de monarchie hiermee is gediend, maar dat integendeel voedsel wordt gegeven aan de gedachten van de heer Lankhorst dat zij uit de tijd is. President Soekarno heeft een „grenscommissie Nieuw-Guinea" ingesteld, die een onderzoek moet instellen naar het verloop van de grens tussen West en Oost Nieuw- Guinea, die resp. onder Indone sisch en Australisch bestuur staan. Voorzitter van de tien man sterke commissie is brigade-ge neraal Soekarto, hoofd van het directoraat voor Oost-Azië en zaken van het gebied van de Stille Oceaan van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse zaken. Vice-voorzitter is briga- de-genraal Sor Josoemarono, hoofd van de afdeling-topografie van het ministerie. In het regeringsbesluit, waar bij de commssie werd ingesteld, wordt verklaard: „Nu West roepen en dan te proberen eenNieuw-Guinea is teruggekeerd speeltuinvereniging op te rich- onder het gezag der Indonesische ten. republiek, heeft de regering het De heer Dekker vroeg bankennoodzakelijk geacht de grenslijn te plaatsen voor de moeders, waardoor het aantrekkelijker zou worden voor hen om er te komen zitten en toezicht te hou den. Zonder hoofdelijke stem ming werd het benodigde be drag gevoteerd. Aan de heer V. Verstraete te Hoofdplaat werd een perceel bouwgrond in het uitbreidings plan ter grootte van 460 m2 ver kocht yoor 10,50 per m2, tussen dit gebied en het ooste lijke deel van het eiland, dat door de Australische regering wordt bestuurd, vast te stellen". Aan brigade-generaal Soetjip- toe die reeds met aangelegenhe den betreffende westelijk Nieuw- Guinea te maken heeft, is vol macht verleend om zaken te re gelen ,die verband houden met het werk der „grenscommissie Nieuw-Guinea", volking is aangespoord de huizen en straten te versieren, terwijl deze dag voor het plaatsje tot feestdag is aangewezen. Prinses Beatrix en haar verloof de, de heer Claus von Amsberg, zullen vanmiddag om 15.00 uur een bezoek brengen aan de Raad van State in Den Haag. Voor donderdag eveneens 's mid dags om 15.00 uur staat op het programma een ontvangst door de koningin op paleis Huis ten Bosch, waarbij het corps diplomatique met de verloofden kennis zal kun nen maken. Officiële publicatie De Burgemeester van Terneu zen maakt het volgende bekend: Met ingang van 1 juli 1965 is het krachtens de Wet tot wering van ongewenste handwapenen verhoden deze handwapenen voorhanden te hebben, in te voe ren, te vervaardigen of af te leve ren. Onder deze wet vallen: stilet ten, springmessen, boksbeugels, ploertendoders, handwapenen be stemd voor het verspreiden van vergiftigde of weerloos makende stoffen, geheime handwapenen en losse onderdelen van deze ge noemde handwapenen. Van 1 tot en met 14 juli 1965 bestaat de mogelijkhed deze handwapenen in te leveren aan het bureau van politie, School plein 2 te Terneuzen, dagelijks tussen 8.30 en 17.30 uur, uitge zonderd zaterdag en zondag. Degene die de bedoelde wape nen inlevert, ontvangt hiervoor een bewijs en tevens een vergoe ding, welke iaatste is vastgesteld bij Koninklijk Besluit van 3 juni 1965. De Burgemeester van Terneuzen, Mr. H. RIJPSTRA

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2