Voedselvergiftiging behoeft niet voor te komen. UITVERKOOP IN PARIJS ras OP DE PLACE DE L'OPERA De ballpoint VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN Pagina 11 Zonnebrillen zijn ook een mode-verschijnsel vraardezegels van 15 en 25 ct. Slapen onder een donzen dekbed met afneembare overtrekken UITVERKOOP ONBEREIKBAAR OVERDADIGER OOK PRULLEN Zaterdag 26 juni 1965 DE VRIJE ZEEUW Zonnebril - zonnebrand zwembadsrhiininel (Adv.) IIMIIHIIillllllltilUllllllllim Mensen met gezonde ogen hebben een zonnebril niet werke lijk nodig, tenzij ze verblijven in een sneeuwlandschap, dat door de zon wordt beschenen. In dat geval zijn zelfs brilleglazen met een zeer groot absorbtievermogen, namelijk 75 vereist. Het vermogen om lichtstralen te absorberen, loopt bij de zonnebril len die in de handel zijn, uiteen van 25 tot 85 Niet beslist noodzakelijk, maar wel aangenaam voor de ogen, is het dragen van een bril met ongeveer 50 absorbtie, wanneer men zich op het water of aan het strand bevindt: het licht kan daar immers nogal fel zijn. Het zelfde geldt voor bepaalde weersomstandighed, als het zonlicht de gehele dag, of bij ogen blikken, scherper is dan gewoonlijk. Voor de rest is het dragen van zonnebrillen niet anders dan een kwestie van mode. Gezonde ogen verdragen het schijnen van helder zonlicht op huizen en wegen, op bomen en planten uitstekend. De kleur van de glazen van een zonnebril wordt eveneens bepaald door kosmetische of modieuze overwegingen, van geneeskundig standpunt bezien is de kleur van bijzonder weinig betekenis.) te beginnen jeuk en pijn. De huid wordt niet bruin maar vuurrood en na een paar dagen begint het vervel len. Roodharige mensen zijn in dit op zicht eigenlijk nog gevoeliger dan blonde personen. Na overmatige zon- bestraling worden zij echt ziek. Al spoedig klagen ze over gebrek aan eetlust, over slecht slapen en bars tende hoofdpijn. Het ziektebeeld wordt compleet wanneer ook nog koorts gaat optreden. Pas na een week komen de blaren onder een dikke laag poeder tot genezing. Wanneer er met dat zonnebaden een beetje kalm aan begonnen wordt en de duur van de zonbeschijning geleidelijk aan wordt uitgebreid, kunnen al die narigheden best voor komen worden. Dan duurt het na tuurlijk wel even voordat de gewen ste diepbruine huidskleur is bereikt, maar dan komt de gezondheid ten minste niet in gevaar. vraag vooral om de PUBT-epaarkaart COMBINATIE Wie in het dagelijks leven een bsil nodig heeft om goed te kunnen zien, kan dit hulpmiddel desgewenst com bineren met zonneglazen. Daartoe bestaan twee mogelijkheden. De eer ste, de meest gebruikelijke en ook de meest eenvoudige, komt er op neer dat men gekeurde „voorhangers" aan de gewone bril bevestigt. Men kan het echter ook duurder maken en gekleurde glazen laten slijpen op dezelfde wijze als dat gebeurt met die van een gewone bril: er worden dan dus holle of bolle lenzen ver vaardigd die een donkere tint heb ben. Zoals iedereen weet, bestaat er een tamelijk groot verschil in prijs tus sen de diverse soorten gewone zonne brillen. Kwaliteit en afwerking ko men met die prijs meestal overeen. Van groot belang voor de hygiëne van het oog zijn die verschillen ech ter niet: uw kinderen mogen wat dat betreft met een lorrig brilletje van plastic rondlopen. TUSSEN DE TENEN De ziekteverwekkende schimmel soorten groeien het best in een voch tige omgeving. Verbreiding van de besmetting heeft plaats via bad- plankjes, badborstels en natte vloe ren. "Bij het badpersoneei en bij zwemleraren kan voetschimmel zelfs als een beroepsziekte worden be schouwd. Op hun beurt vormen deze personen dan zelf weer een bron van infectie voor anderen die op blote voeten op natte zwembadvloeren lo pen. Het zijn niet alleen de gewone open of overdekte zwembaden waar de bedoelde schimmels kunnen woeke ren: in strand- en bosbaden kan men evenzeer een voemycose oplopen. De besmettingskans is overigens niet al tijd even groot: in de zomermaanden groeit de schimmel weliger dan in koudere jaargetijden. Gewoonlijk begint de huidbesmet ting in de plooi tussen vierde en vijf de teen. Vandaar breidt zij zich mees tentijds naar de voetzool uit. NAAR DE NAGELS Bestaat de aandoening geruime tijd dan worden niet zelden de nagels van de voeten ook aangetast. Op den duur kan de schimmelinfectie zich dan nog verder uitstrekken. Ze kan overgrijpen op de onderbenen en ook op verdere delen van het lichaam. Het vormt een zeer bijzonder onge rief als de huid en de nagels van de handen ook mee gaan doen. Er komt een acute vorm van deze huidziekte voor, die met zoveel pijn en last gepaard gaat, dat de patiënt zijn gewone werkzaamheden niet kan verrichten. Daarnaast wordt de laat ste jaren ook herhaaldelijk een meer langdurige slepende vorm van voet schimmel waargenomen. Volgens re cente onderzoekingen lijdt ongeveer de helft van sommige bevolKings- groepen aan zulk een mycose. Het laat zich horen dat het hier mensen betreft, die in het dagelijks leven een tamelijk nauw contact met elkander hebben, terwijl zij boven dien vrij regelmatig gebruik van zwem- en andere baden maken, zo als bewoners van internaten of ka zernes. BETER TE VOORKOMEN Mycose mag dan geen levensge vaarlijke ziekte zijn, uit het boven staande blijkt toch wel, dat het be slist geen onbeduidende ziekte is. Wanneer er heftig jeukende plek ken zijn met acute ontstekingsver schijnselen, zal de behandelenüe ge neesheer eerst proberen de zieke huid tot rust te brengen. Pas daarna komt toepassing van bepaalde schimmel- dodende zalven in aanmerking. Be handeling van de aangetaste nagels is zeer moeilijk. Voorkomen is ook hier beter dan genezen. Desinfectie van het badin richtingsmateriaal is niet gemakke lijk door te voeren. Het enige werke lijk afdoende zou daarom zijn het dragen van goed aansluitende bad- schoenen. Velen houden daar echter niet van. Dan blijft er niets anders over dan dat men de voeten na het zwemmen of baden stevig afdroogt, vooral ook in de plooien tussen de tenen. LANGZAAM-AAN-ACT1E Het door de zon gebruinde uiter- 'c blijft nog maar steeds in de mode. Iedereen die „in" wil zijn, zal daarom ook deze zomer weer trach ten zoveel mogelijk zonnestralen op te vangen. Nog steeds moet dat „mooi bruin" worden met beleid en overleg worden aangepakt, anders wordt het beoogde doel niet bereikt. Die voorzichtigheid moet vooral in het begin van de zomer worden be tracht omdat we zoveel ultra-violette stralen ineens dan nog niet gewend zijn. Deze waarschuwing geldt vooral voor de blonde dames en heren, want bij hen zijn de gevolgen van een overdosering het ergst. Zo maar in eens veel te lang half naakt in de brandende zon heeft zeer onaange name verschijnselen tot gevolg: om MMM»« Elke zomer komen er in ons land een groot aantal gevallen voor van zomergriep of zomerdiarree. Zij wor-' den veroorzaakt door salmonellabac teriën. Deze salmonellose, zoals de ziekte eigenlijk heet, is een typisch voedselinfectie. Zij doet zich vooral in de zomer gelden, omdat de ziekte kiemen een warme omgeving nodig hebben om zich te vermenigvuldigen. In ons land veroorzaken voorna melijk vlees en vleeswaren deze voedselvergiftiging. Geen reden overigens om ze niet meer te gebrui ken. Vlees is immers een belangrijk voedingsmiddel. Door een drietal maatregelen kan een infectie met salmonellabacteriën worden voorkomen. De drie die ons besc nen zijn; Minimin ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM iiimMIuiii .iliMl 1 Keukenhygiëne om te voorkomen, dat de ziektekiemen zich ver spreiden. Was uw handen vóór u het eten gaat klaarmaken en daar na, ook in de vakantie! Gebruik een aparte doek in uw keuken als handdoek en zorg ervoor, dat die handdoek schoon is. Papieren handdoek jes zijn heel gemakkelijk. Was gebruikt keuken- en ta felgerei zo spoedig mogelijk af. Neem vooral goed heet water voor de afwas en ver vers het water zo nodig één- of meermalen. Als de ruimt' het toelaat en het vaatwerh met schoon heet water is nagespoeld, kunt u het in het afdruiprek aan de lucht laten drogen. Hoewel dit laat ste in ons land niet gebruike lijk is, zou het vanuit hygie nisch oogpunt toch wel ee- vooruitgang zijn. O Koeling om te zorgen, dat de bac teriën zich niet kunnen verme nigvuldigen. Vanaf het momen van aankoop van vlees en vlees waren moet de huisvrouw ervoo zorgen, dat ze zo koel mogelij! blijven. Daarom bijvoorbeeld he' vlees niet te lang in de bood schappentas laten zitten en het thuisgekomen zo snel mogelijk uitpakken en koel wegzetten, liefst in de koelkast. Is er geen koele bewaarplaats, dan het vlees meteen koken, bakken of braden. Laat ook vleeswaren niet te lang voor of na de maaltijd in een warme omgeving staan. Hebt u geen koelkast of koele kelder, kies voor warme dagen dan liever gerookte vleeswaren dan boterhamworst, leverworst, gekookte lever en andere beder felijke soorten. Verhitting, Nederlanders slapen al een onge kend aantal jaren onder dekens. Het deken-laken-sloop-idee is in ons land onuitwisbaar verbonden met het bed. Grappig is echter, dat vlak over onze landsgrenzen, in Duitsland en verder o.a. in Frank rijk en Skandinavië, een geheel andere slaapgewoonte bestaat: het slapen onder een donzen dekbed. Dank zij het toenemende toerisme maken meer en meer Nederlanders met de buitenlandse slaapwijze kennis, die voor ons van „vreemd" in het begin, nu is gegroeid naar „hygiënisch", prettig" en „gemak kelijk". De laatste tijd hebben tal van Ne derlandse gezinnen de slaapge woonte, die hen gedurende hun vakantiereizen zo bevallen was, overgenomen. Sinds kort zijn namelijk ook in ons land donzen dekbedden met afneembare overtrekken verkrijg baar. „Irisette" is de naam, waaronder de komplete sets worden geleverd, bestaande uit een donzen dekbed met een fraaie gekleurde damas ten bed-overtrek en bijpassend kussenovertrek. Zij worden ge leverd in één- en tweepersoons maten. Het slapen onder een donzen dek bed is bijzonder prettig en het feit dat de „Irisette" overtrekken af neembaar zijn. bevordert de hy giëne waar wij in onze moderne tijd zoveel waarde aan hechten. Ook aan de eisen van comfort komen zij tegemoet, daar het tijd rovende bed-opmaken tot het ver leden behoort en wordt geredu ceerd tot het gladstrijken van het onderlaken en het rechtleggen van het dekbed. om de bacteriën te doden. Gaar koken, bakken en braden garanderen een gerecht, dat vrij is van salmoiieliebacteriën. Wij moeten echter zorgen dat dit „veilige" viess met opnieuw wordt vergiftigd, van bu'tenaf. Dus ook na koken, bakken en braden blijven koeling en hy giënisch werken geboden. Als het vlees niet onmiddellijk na de bereiding gegeten wordt, moet het" vlug worden afgekoeld en koel worden bewaard. Het zelfde geldt voor overgebleven vlees. Met rauw vlees, vooral gemalen rauw vlees, moet men in het bij zonder voorzichtig zijn. Daarom kan men beter van rauw vlees (gehakt!) niets proeven. Ook een broodje-tartaar is een gerecht dat men beter niet kan bestellen. Niet alleen voor vlees geldt: vlug afkoelen en koel bewaren, ook voor soep, ragout, slaatjes, puree, stamp pot, melk, pap en pudding. Worden soep, ragout en de andere warme ge rechten de dag na de bereiding op gediend en zijn zij niet onder koeling bewaard, dan dienen zij zeker 10 mi nuten goed doorgekookt te worden. Gebruik alleen die resten die goed ruiken en er goed uitzien. Zo maar op een terrasje zitten in Parijs betekent volop genieten. Daarom zijn we neergestreken op het terras van Café de Ia Paix om Parijs aan ons voorbij te laten trek ken. We hebben juist dit terras gekozen, omdat op de Place de l'Opera zo opvallend veel goed geklede en goed verzorgde vrouwen op haar hoge hakjes voorbij trip pelen. We hebben dit terras ook uitgezocht, omdat ons thuis al verteld werd, dat als je daar zit, je vast en zeker een goede bekende ontmoet. (Nu, we hebben er landgenoten gehoord, die luidop dingen bespraken die ze thuis nog niet fluisterend zouden durven opmerken. En géén van hen bedacht zich, dat er pal naast hen ook nog andere Nederlanders konden zitten. En Belgen die allemaal goed Nederlands verstaan). We komen hier tot de ontdekking, dat een Francaise al heel elegant is met een simpel truitje of vestje en een eenvoudig rokje. Ze heeft er namelijk een passend bijoux bij uitgekozen, ze draagt er de juiste handschoenen bij, ze houdt haar tas precies op de goede manier vast en ze loopt goed. Dat alles bij elkaar maakt haar elegant. Op bijna alle etalageruiten ontdekken we met grote let ters het woordje „Soldes", uitverkoop, maar we waren niet ondersteboven van de prijzen. Bijna kwamen we in de verleiding een gezellig vestje te kopen, maar net op tijd berekenden we, dat we ons dat zelfde vestje in Hol land stukken voordeliger kunnen aanschaffen. Dolgraag hadden we zo'n paar kousen willen meenemen, waar met duidelijke letters „Dior" op staat, maar het goedkoopste paartje dat we vonden, kostte negen gul den. Stel je voor, dat daar meteen een ladder in komt! De grote warenhuizen 'hadden op het trottoir allemaal uitstallingen gemaakt. Je kunt er in het voorbijgaan een filmrolletje kopen, maar ook een regenjas, een of ander haarstukje of een truitje. In de etalages van de dure modehuizen zagen we beel dige japonnen van alle mogelijke bekende ontweroer.; Kleren, gemaakt voor en geïnspireerd door mooie, jonee vrouwen, maar veelal later gedragen door rijke, wat forse riet meer zo jeugdi°e figuren Deze categorie heeft im mers het meeste geld om al dit moois aan te schaffen0 Wie verwacht dat wij wat somber worden door al -lit snoezige onbereikbare, heeft het helemaal mis. We wor den er juist door aangegrepen en we proberen allerlei leuke ideetjes vast te houden. Een, slechts anderhalf centimeter breed, geplooid strookje aan de onderkant cn hals van een zonnejurkje, met bovendien nog een smal effen galonbandje langs de aanzetrand, geeft een heel eenvoudig, maar toch geraffineerd mooi accent. Ou een japonnetje met een niet te druk bloemoatroon. heeft men. naar de zoom toe, enkele echte corsages on die bloemen genaaid. Alles precies in de kleur. Veel cachet geeft een in plooitjes gestikt, smal langwernie „liefje" in een heel eenvoudig glad jurkje. Op de onder kant van het befje is een strik van dezelfde stof gezeh liet zijn meestal maar de kleinigheden die het hem doen M'nder eeslaagd vinden we het herenoverhemd met een ooeenaaide nas aan het linker voorpand. De pas heeft langs de lenmekanten 'r'eine ruches en is ook nog voor zien van borduursel. A'les is wel in wit uitgevoerd, ge- lukkig. Zo'n overhemd vinden we alleen maar in de ei-dage van zo'n peperdure boutio.ue in Rue de St. Honc- rëe Wèl verrukt zijn we van de snoezige nachtjapon, waar nu een niet een enkel mooi lint doorgeregen is, maar een drietal fëne lintjes in de kleuren roze, bleu en linde groen. F.cht iets om ook eens te doen. 't Is allemaal wat luxueuzer, drukker en overdadiger dan bij ons. Niet alles is nieuw, chique en mooi in de etalages van de Pari.ise winkels. We zien ook winkelramen met daar achter heel degeliike, wat ouderwetse korsetten, etala ges vol afschuwelijke prullen en soms, zo maar tussen ten paar mooie zaken in, een strijkwinkel. Daar staan meisjes met zware bouten in de hitte hun werk te doen. We zien vrouwen lopen met stokbroden en mandjes vol groenten en fruit en 't flesje wijn. Zij reppen zich naar huis met al hun inkopen, want thuisbezorgen is er in Parijs niet bij. Zelfs op zondag halen ze hier hun stok brood nog. Maar dat maakt het gezellig in (je straten van Parijs. Illlllllllllinilliillllllllllililiilllllliiiiillliililliilllililillliiiiiiiiliiniiili VIEZE PLEKKEN Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat een kledingstuk bedorven wordt door een vieze plek, vlek of spat. Meestal zijn het bovendien nog de goede kle ren, want het typische is, dat oude kleren vaak de dans ontspringen, ter wijl de kleren, die wij netjes willen houden, de dupe worden. Natuurlijk kan men een en ander in handen geven van een chemische wasserij, maar het is ook dikwijls heel goed mogelijk, zélf de plekken te verwijderen. Veel voorkomende gevallen zijn de KOFFIEVLEKKEN. Deze kunnen wij verwijderen door de besmeurde plek dadelijk in lauw water te spoelen, ter wijl u de vetresten die eventueel na zouden blijven van de melk, kunt weg werken met benzine. MODDERVLEKKEN gaan meestal weg, wanneer zij, na opgedroogd te zijn, bewerkt worden met een droge borstel. Heeft dit geen succes of blij ven er nog plekken achter, dan kunt u een borsteltje dopen in een kom metje water en azijn, het borsteltje eerst uitslaan en dan schuieren, totdat de plekken zijn verdwenen. PETROLEUMVLEKKEN verdampen in de regel. Blijven er nog resten ach ter, dan kunt u deze het beste weg strijken. U legt een velletje grauw pa pier over de plek en strijkt met de bout hier overheen. KAARSVLEKKEN kunt u afwrijven met wijngeest, verkrijgbaar bij de dro gist. VETVLEKKEN in wol bewerkt men met benzol. En nu de beruchte „BALLPOINT- VLEKKEN". Wanneer u dergelijke vlekken in katoen, linnen of natuur zijde hebt, dan kunt u ze op de vol gende manier verwijderen: u voegt wat terpentine toe aan een kommetje met aceton en laat er de plek in weken. Dit kan wel 45 uur of langer duren. Is le plek lichtblauw geworden, dan wast men hem uit met ammoniak. De vlek moet dan geheel verdwijnen. Voor wol geldt het zelfde recept, doch de vlek verdwijnt niet geheel. Kunstzijde kan zo niet behandeld worden, daar aceton deze stof oplost. VEEL PLEKKEN, ook die bijvoor beeld op behang, laten zich verwijde ren met pijpaarde, dat bovendien geen kring of ander spoor achterlaat. Men maakt dan een dikke pasta van pijp aarde en water, bedekt de plek met een flinke laag en laat deze rustig drogen. Is het volkomen droog, dan kan men het laagje verwijderen en de vieze plek is verdwenen. Vlekken of vieze plekken OP DE HANDEN kan men heel goed verwijde ren, door de bedoelde plaats met een schijfje citroen te wrijven of desnoods met een lapje, gedrenkt in citroensap. Bovendien is bewerking van de huid met citroensap nog goed voor de huid ook.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5