Provinciaal nieuws DE GOUDEN HORDE Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken te Terneuzen Middenstandsbond teleurgesteld ever uitkering ineens twin voor inat®®0, Het20-jarig bestaan van de V.N. wordt in San Francisco herdacht Terneuzen Hoek MHdelbutg Retranchement Sluis Zaamslag Schermen 'tls Twto'. Zaterdag 26 juni 1965 L/F VK11Ji: ZF.KUW Kleuterleidsters Aan de chr. opleidingsschool voor kleuteronderwijs te Middel burg slaagden voor de akte kleu terleidster de dames G. Verhoef te Hoek, W. Scholten te Terneu- zen en A. E. de Smidt te Cad- zand. Aan de gemeentelijke oplei dingsschool te Middelburg slaag den de dames S. A. Hol te Ter- neuzen, E. Kostense te Biervliet, M. Fierens te Oostburg en A. M. Kotvis te Breskens. Benoeming onderwijzer Zuidlandschool Ter benoeming van een onder wijzer aan de openbare Zuidland school hebben B. W. op de voordracht geplaatst de heer A. Hoste te Dirksland. De benoe ming zal geschieden in de dins dag a.s. te houden gemeente raadsvergadering. Zeeuwse atletiekkampioenschappen Hedenmiddag nemen in het iuidersportpark te Terneuzen de wedstrijden om de Zeeuwse at letiekkampioenschappen een aan vang. Verschillende atleten zul len hun titels verdedigen. Op de 200 m wordt bij de A-junioren een spannende strijd verwacht tussen S. Valckenier en W. van Straten. Op de 1500 m heren zal Cas Mulder de toon weer wel aangeven. De senior Cees de Groot doet opnieuw een goede gooi naar het 100 meter kam pioenschap. Hopelijk zal Anneke Roose zo ver hersteld zijn van haar blessure dat ze kan mee dingen naar de hoogste plaats. Avond-vierdaagse beëindigd Vrijdagavond werd voor de laatste maal gelopen in de avondvierdaagse die door som migen op maandag- en door een ander gedeelte dinsdagavond j.l. werd begonnen. Dit kleine mis verstand heeft aan het enthou siasme geen afbreuk gedaan. Leden van de Zeeuwse Wan- delbond, aangesloten bij de na tionale bond, de heren C. de Vetter, D. den Herog, ir. P. Sto ter en mej. J. v. d. Velde uit Hoek, hadden wegens ziekte van de heer Hamelink de organisatie in handen. Er waren ruim 100 deenlemers, waarvan enkele kleine groepen van het tamboer en pijperkorps „Irene", het Ju- lianaziekenhuis en de schippers- school. De junioren (10—14 jaar) heb ben 4 x 10 km gelopen; de senioren 3 x 15 km en 1 x 20 km. Er waren geen uitvallers. De deelnemers ontvingen een herinneringsmedaille. Nieuw electrotechnisch bureau In het geheel gemoderniseerde pand in de Nieuwstraat ontving de heer Dïeleman gisteren de tal rijke gasten die hij had uitgeno digd op de dag van de officiële opening van zijn elektrotechnisch bureau. Behalve dat velen hem persoonlijk succes kwamen toe wensen, zond een groot aantal bloemen en geschenkeen, zodat de zakelijkheid van het glanzen de chroom en email werd afge wisseld met een keur van geu rige en fleurige bloemen. Het interieur is eenvoudig maar in elk opzicht smaakvol en aantrekkelijk. De heer Dïeleman kan van vandaag af cliënten diverse soor ten koelkasten, wasautomaten en het gehele gamma van elektri sche huishoudelijke apparatuur leveren, waarnaast ook een gro te verscheidenheid van lampen. Vanzelfsprekend is de heer Dieleman gediplomeerd installa teur. Heel wat Terneuzenaars hebben in de loop van enkele ja ren kunnen constateren dat hij een vakman is. Ongetwijfeld zal hij in de ko mende jaren aan zijn zaak een flinke uitbreiding weten te ge ven. Alle factoren zijn ervoor aanwezig, waarbij de groei van Terneuzen niet de geringste zal blijken te zijn. Jubileum H.S.V. In het clubgebouw „De Instuif" hield de voetbalvereniging H.S.V. gisteravond een druk bezochte receptie ter gelegenheid van het 3e lustrum en het kampioenschap le klasse afd. Zeeland wat tot gevolg had de promotie naar de landelijke 4e klasse van het za- toidagvoetbal. Het bestuur (C. van Vugt, voor zitter; A. L. de Groote, secretaris en P. Koster, penningmeester vormen het dagelijks bestuur) en de spelers werden van vele zijden persoonlijk zowel als schriftelijk gecomplimenteerd. Burgemeester A. F. Hanssens en de wethouders J. v. d. Peijl en L. M. Jansen vertegenwoordig den het gemeentebestuur. De burgemeester deed zijn felicita tie vergezeld gaan van een voet bal. De exploitanten van „De Instuif", de heer en mevr. Van TatenhoveDieleman schonken de fortuinlijke club eenzelfde cadeau. Scheidsrechter H. Mos uit Ter neuzen, aanwezig met een depu tatie van de Oost Zeeuws Vlaam se scheidsrechtersbond, kwam evenmin met lege handen en had grensrechtervlaggen merge, bracht. Tal van besturen van clubs uit omliggende, gemeenten kwamen hun felicitaties aanbieden, zodat de H.S.V. op een geslaagde re ceptie mag terugzien. Receptie mr. J. van Aartsen De commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, en mevrouw Van AartsenStap, zullen op donderdag 8 juli a.s. des namiddags van 4 tot 6 uur recipiëren in de Statenzaal (in gang Abdijplein) te Middelburg. Deze ontvangst staat in verband met de ambtsaanvaarding door de commissaris. Agenda gemeenteraad De gemeenteraad van Retran chement zal op maandag 28 juni a.s. in het openbaar vergaderen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten: Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de verordening op de heffing en invordering van rei nigingsrechten; voorstel van G.S. inzake verhoging van de bezol diging der wethouders per 1 jan, 1965; voorstel van B. en W. om in de Nieuwstraat een wacht- verbod in te stellen aan de noordzijde; voorstel om mede werking te verlenen aan de uit voering van een beplantingsplan aan de kanaaldijk van de Zwin- brug tot de brug over het afwa teringskanaal nabij de kom. Geslaagd Mej. M. C. van Dale te Retran chement slaagde te Utrecht voor het examen vakbekwaamheid hotel-restauranthouder. Vrouwenvereniging op reis De hervormde vrouwenver eniging heeft dezer dagen haar jaarlijkse busreis gemaakt. Na een rondrit door Brussel werd de tocht voortgezet naar Namen, waar op de citadel kof fie werd gedronken. Via Dinant bereikte het gezelschap op het middaguur de stad Bouillon, waar men geruime tijd vertoef de. Volop genoot men in deze omstreken van de prachtige na tuur. Op de terugtocht werd de reis nog even onderbroken in Brussel en Gent. De bejaarden gaan op reis Het comité dat zich jaarlijks belast met het organiseren van een uitstapje voor de bejaarden, onderzoekt de mogelijkheid tot het maken van een busreis naar de plaatsen Bergen op Zoom, 's-Hertogenbosch, Tilburg, Turn hout en Antwerpen, zo mogelijk op zaterdag 10 juli a.s. Om dit financieel mogelijk te maken is men begonnen met het in zamelen van gelden door mid del van een lijstcollecte. Korenmolen werd restaurant De benedenruimte van de korenmolen „De Brak" te Sluis werd donderdagmiddag officieel als restaurant in gebruik geno men. Hiertoe heeft men door een verbouwing het interieur omgetoverd tot een intieme om geving waar het ongetwijfeld goed zal zijn om van de culinaire genoegens te genieten. Ondanks de verbouwing van de benedenverdieping tot restau rant zal het normale vreemde- lingenbezoek aan een molen in werking doorgaan. De boven lopen van deze molen blijven bruikbaar voor bezichtiging. Voor de exploitant van de zaak, de heer W. F. M. Enschot, moet het verheugend geweest zijn, dat zovelen uit Sluis en om geving de receptie hebben bij gewoond. Namens het gemeente bestuur was burgemeester P. F. van Hootegem aanwezig. De provinciale V.V.V. was ver tegenwoordigd door de directeur de heer J. de Regt en verder waren er velen uit de kringen van de V.V.V. in Sluis en het horecabedrijf ter plaatse. Uitreiking diploma's veilig verkeer Vrijdagmiddag heeft de burge meester de verkeersdiploma's uit gereikt aan de leerlingen der scholen die met gunstig gevolg zowel het praktische als het schriftelijke gedeelte van het schoolverkeersexamen hadden afgelegd. De burgemeester heette ten gemeentehuize welkom de hoof den van scholen, de gemeente secretaris, de vertegenwoordigers van de rijkspolitie en de geslaag de leerlingen. Burgemeester Van Wijk deelde mede dat f3 kinderen het diplo ma hadden behaald, waarvan twee met lof. Hij dankte namens het gemeentebestuur het onder wijzend personeel en de rijkspo litie voor de goede zorgen aan de opleiding besteed. De wisselbeker die in het be zit was van de school in de Pol derstraat, werd nu veroverd dooi de school te Reuzenhoek. De heren De Ruijter (Klooster- zande) en De Jager van de rijks- nolitie spraken daarna de jeugd toe. Zij wezen op het belang dor verkeerslessen maar vooral op de noodzaak het geleerde in de praktijk toe te passen om onge lukken te voorkomen. De heer P. de Leeuw sprak een woord van dank voor de goede samenwerking met de politie. Geslaagd zijn 20 leerlingen van de chr. school in de Riemens straat15 leerlingen van de herv. school Polderstraat; 7 leerlingen van de chr. school Reuzenhoek en 1 leerling van de openbare school. Met lof slaagden Aarnout C. Rouw Reuzenhoek en Cor- rie Dekker (school Polderstraat). Collecte Groene Kruis bracht 1480,95 op Donderdagavond werd in het Groene-Kruisgebouw de op brengst van de Emmabloemcol- iecte overgedragen aan het be stuur van het Groene Kruis. De voorzitter, de heer J. W. Kusee, heette de collectrices en de col lectanten en de bestuursleden welkom en drukte er zijn vreug de over uit dat de dames en heren weer bereid waren gevon den onder leiding van zuster Beukelman aan deze collecte mee te werken. Zoals op andere jaren werd ook nu weer aan de aanwezigen de gelegenheid gegeven te ra den naar de totale opbrengst. De biervoor beschikbaar gestelde prijsjes werden gewonnen door mevr. SDruitenburgOllebek en mevr. HamelinkHamelink, die beiden maar enkele guldens mis hadden geraden. De opbrengst was 1480,95. De voorzitter be tuigde zijn dank aan allen die aan de collecte hebben meege werkt. De opbrengst stijgt jaarlijks en is dit jaar weer ruim ƒ90 meer dan vorig jaar. Alles komt ten goede aan het plaatselijk werk. Dode en gewonde Bij een autobotsing op de Schipbolweg in Ouderkerk aan de Amstel is donderdagavond de 43-jarige E. W. B. uit Naarden om het leven gekomen. Een in woner van Bussum is gewond opgenomen in een Amsterdams ziekenhuis. De botsing ontstond volgens de politie toen B. bij een inhaal manoeuvre op de linkerweghelft terechtkwam. Beide auto's wer den vernield. Olympisch kampioen ernstig gewond De Pool Egon Franke, die in Tokio goud op floret veroverde, is tijdens een toernooi in Byd- goszics ernstig gewond geraakt. De floret van zijn tegenstander brak bij een stoot middendoor en het staal doorboorde Franke's long. Egon Franke verkeert niet in levensgevaar, maar het Pool se team voor de aanstaande we reldkampioenschappen in Parijs lijdt een gevoelig verlies nu Franke is uitgeschakeld. SiMi Tijdens de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Zeeuws-Vlaan- deren vroeg de voorzitter, de heer Ir R. van Krevelen (Sas van Gent), aandacht voor de aanva ring van de fuik van de provin ciale stoombootdienst te Vlis- singen. Enerzijds achtte de heer Van Krevelen een woord van hulde op zijn plaats aan het adres van de technici van de rijkswater staat en het beheer van de P.S.D. voor de voortvarendheid waarmee de moeilijkheden wer den onderkend en zijn opgelost. Anderzijds, aldus de voorzitter, vestigt deze aanvaring de aan dacht op het feit dat met één fuik de risico's zeer groot zijn, terwijl opnieuw werd aange toond dat de veerdiensten aan grote gevaren onderhevig zijn. Gelukkig lag de veerboot op het moment van de aanvaring niet in de fuik, anders zouden er on getwijfeld grote ongelukken zijn gebeurd. En tenslotte vestigt deze aanvaring nog eens de aan dacht op de urgentie van een vaste oeververbinding. GEEN 90 METER-BOOT De minister heeft afwijzend beschikt op het verzoek om op de dienst KruiningenPerkpol- der een 90 meter-boot in de vaart te brengen. De hulp die de minister aanbood in de vorm van Oosterscheldeboten noemde de heer Van Krevelen, gezien de snelheid van deze scheepjes een druppel olie op een gloeiende plaat. Wat gaat de Kamer doen nu de 90 meter-boot niet in de vaart wordt gebracht? Is het enige wat we kunnen doen, zeggen dat het ons tegenvalt? vroeg de heer H. Pailada uit Oostburg. We weten niet waarop de minister zijn standpunt heeft gebaseerd. De Kamer zal in nauw over leg met Ged. Staten naar mid delen zoeken. Wellicht zullen de Zeeuwse vertegenwoordigers in de Tweede Kamer hun stem laten horen. De ten dienste staande cijfers over de verkeers- frequentie bewijzen dat de situa tie moeilijk zal worden, zo kreeg hij van de heer Van Krevelen ten antwoord. We moeten twee dingen na gaan, ging deze verder. Ten eer ste, of de Oosterscheldeboten enig soulaas bieden en ten twee de de vraag zien te beantwoor den, of het werkelijk weggegooid geld zou zijn een 90 meterboot in de vaart te brengen. De heer Van Krevelen kon zich niet voor stellen, dat deze boot niet er gens anders zou kunnen worden gebruikt als de verbeteringen, aan de Perkpolderhaven gerea liseerd zijn en er daar dubbel dekkers zijn ingelegd. De heer J. F. v. d. Voorde (Sluiskil) zeide, dat de minister veel eerder bereid is dubbeldek schepen in de vaart te brengen dan de gevraagde boot. Deze kunnen goedkoper varen. Het maakt over het geplande tijds verloop ettelijke miljoenen gul dens uit. Het plan bestaat, aldus de heer v. d. Voorde voorlopig één dubbeldekker op de lijn KruiningenPerkpolder te laten varen. De heer J. G. van der Peijl deed de suggestie de Kamer te laten voorlichten door de direc teur der P.S.D. De Voorzitter verklaarde zich hiermee akkoord; met deskun dige voorlichting is men beter gewapend tegen beslissingen van hogerhand. De heer H. A. M. A. de Meijer was van mening, dat met het in de vaart brengen van de Ooster scheldeboten de vertraging gro ter zal zijn. Voor de dienst Ter neuzenHoedekenskerke zag hij hierin meer perspectief. Laat men er een uurdienst van maken, zei hij. Verder stelde hij de vraag of een grotere frequen tie op de lijn VlissingenBres kens geen ontlasting zou bete nen voor de dienst Kruiningen Perkpolder. De voorzitter vond het jam mer dat er op Kruiningen Perkpolder geen twintig-minu- tendienst is zoals door de Kamer meermalen gesuggereerd is. De busdiensten kunnen er op aan sluiten en met het personeel van de P.S.D. zou het ook kunnen, al is de reserve zwak. De heer De Meijer noemde de ontwikkeling van één dubbel dekker op de diensten Vlissin gen-Breskens en Kruiningen Perkpolder twijfelachtig. Hij zag liever eerst de laatstgenoemde lijn frequent gemaakt dan dat men direct op twee punten ge lijk met deze schepen begint. Verder vroeg hij zich af, of de beperkte ruimte te Vlissingen het in de vaart brengen van een dubbeldekker wel mogelijk maakt. VOORHAVEN AANBESTEED De voorziteer deelde verder mede, dat de voorhaven te Ter neuzen is aanbesteed en dat de vermoedelijke datum waarop de binnenvaartsluis in gebruik kan worden genomen, bekend is. Er was een schrijven ingeko men van de kring Zenuws-Vlaan- deren van de Nederlandse katholieke middenstandsbond waarin het bestuur zijn teleur stelling uitsprak over enkele pas sages uit de nieuwjaarsrede van de voorzitter. Uit het gesprokene V eulen-tweéling in Denemarken Niemand wist dat de merrie Tulle, eigendom van een onder wijzer in het Deense plaatsje Roskildemoeder zou moeten worden. Maar dat verhinderde haar niet om twee kerngezonde kinderen ter wereld te brengen, die nu vertroeteld worden door de kinderen van de onderwijzer. V akantieboerderij afgebrand Donderdagnacht is in Baarle- Nassau een oude boerderij afge brand, eigendom van de Voor- burgse graficus Ab Sok en diens echtgenote Annie de Lange, ac trice bij de Haagsche eomedie. De boerderij was door het echt paar ingericht als vakantiever blijf. zou volgens adressanten een een zijdige belangstelling blijken voor het kanaalzonegebied, zowel wat industrievestiging als wo ningbouw betreft en zou de wens zijn uitgesproken dat de zelf standigheid van kleinere mid- denstandsbedrijven diende te worden opgeheven, zodat de vrij komende arbeidskrachten in de kanaalzone zouden kunnen gaan werken. Het bestuur van de mid denstandsbond zegt verder, dat de ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf zich gegriefd voelen en betwijfelen of dat de bedoeling van de voorzitter is geweest. Zij vragen nadere toe lichting. ACHTERSTELLING? Hoewel de Kamer met alge mene stemmen besloot dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen, kwamen de heren R. Rademakers uit Kloosterzande en R. Martinet uit St. Jansteen hier naderhand nog op terug. Eerst genoemde was het met de uit spraak van de voorzitter niet eens. We zitten hier niet alleen voor de kanaalzone, zei hij. De voorzitter zegde deze spre ker toe, dat van deze opmerking aantekening zou worden ge maakt. De heer Martinet vond dat het gedeelte van Oost Zeeuws-Vlaan- deren, dat buiten de kanaalzone ligt, niet evenredig in het be stuur is vertegenwoordigd. Hij zag hierin een achterstelling van dat gedeelte. De voorzitter kon niet inzien waarom hier van achterstelling sprake is. Wanneer het gehele gebied van Zeeuws-Vlaanderen geïndustrialiseerd wordt, wordt het onbewoonbaar, zie bijv. de Waterweg. De streken rond Rot terdam zijn praktisch niet meer leefbaar. De middenstand in Zeeuws-Vlaanderen loopt terug; wekelijks ontvangt de secretaris aanvragen voor ontheffing. Dit feit te constateren is iets anders dan te zeggen dat de midden stand moet verdwijnen, zoals de middenstandsbond zegt. De voorzitter zou zich met het dagelijks bestuur beraden over een bestuursverkiezing in de volgende vergadering. pagina 3 Het bestuur van de Neder landse middenstandsbond heeft met teleurstelling kennis geno men van de regeringsbeslissing inzake de uitkering ineens, wel ke gezien moet worden als extra loonsverhoging voor 1965. Hoewel het bestuur onderkent dat de spreiding van deze uit kering enige verlichting geeft, blijft het de mening toegedaan dat geen economische ruimte voor een dergelijke uitkering aanwezig is. Dit klemt te meer aangezien de minister van eco nomische zaken niet bereid is op basis van deze regeringsbe slissing over prijsconsequenties met het midden- en kleinbedrijf te spreken ondanks het feit, dat talloze ondernemers in deze sec tor in grote bedrijfseconomische moeilijkheden zullen geraken. Caltex boort gas aan in Friesland The American Overseas Pe troleum Ltd, een exploitatie- maatschappij van Caltex heeft meegedeeld dat zij gas heeft aangeboord op een iocatie in Oudega (Friesland). Om vijf uur vrijdagmorgen is daar de gasvlam ontstoken. Deze boring is op 11 mei begonnen. Het is de eerste boring van Caltex die met succes is be kroond en de zesde boring die Caltex in Nederland liet verrich ten. De vijf andere waren op Ameland ftwee keer)', bij Ter schelling (booreiland Cap), bij Nieuwe Biltdijk (Fr.) en in de Hoeksewaard. In Nijegaard (gem. Smallinger- land) heeft de N.V. Petroland donderdag gas aangeboord. [(Adv.)] imr als halfgare shag Niebeetie^^eae; MieteenbeeM^ ee„ man. r\èt -.f hebben z® Maar daat„°00\<deiangste bijTwndan°°zw pc0. ervaring d beer ze» maat. 52. Er was slechts één, wiens kleine oogjes Chamag Chan geen ogenblik hadden losgelaten, en die begreep wat er in de Mongolen- aanvoerder omging toen hij de krijger naast hem hees beval Aram te doden. Er was slechts één die besefte dat Chamag Chan nimmer het voornemen had gekoesterd het meisje Perguye vrij te laten, indien Aram het tweegevecht mocht win nen en die doorlopend op verraad was voorbereid. En toen hij de die naar van de Chan zijn lans zag opheffen handelde die ene „Dood hemsiste Chamag Chan hees. „Dood hem...!" Maar de opgeheven lans werd nimmer geworpen. Het scheen of er plot seling een wentelde scherf zon licht op de man toeflitste, en met een schreeuw liet de krijger zijn wapen vallen en staarde in doods angst naar het werpmes, dat zijn mouw aan de tentpost achter hem vastnagelde „Een mes is altijd sneller dan eep laas", mompelde Aram's die naar voldaan, terwijl hij naar vo ren sprong. „Hierheen, Heer!" schreeuwde hij de avonturier toe, die zich bij het horen van de schreeuw van de Mongool ver schrikt had omgewend. „Hierheen' Snel!" En daarop schuifelde hij met zijn karakteristieke hagedissenpas- sen haastig in de richting van en kele paarden, die in de schaduw van een tent waren vastgebonden. De avonturier verloor geen tijd met zich te verbazen. Hij begreep wat Agua bedoelde en rende met lange sprongen op Perguye toe, die roerloos en angstig was blijven staan. Op dat ogenblik brak de stilte, die de omringende Mongo len in die enkels seconden na Aram's onverwachtse overwinning in een ban had gehouden, en ter wijl Chamag Chan hen luid toe schreeuwde de drie blanken te do den sprongen enkelen op het meis je toe. Zonder een ogenblik z'n vaart in te houden rukte Aram z'n zwaard uit de schede... In San Francisco waar 20 jaar geleden op 26 juni 1945 het handvest van de Verenigde Na ties werd getekend, woeien gis teren de vlaggen van alle leden- staten van de Verenigde Naties. Telde de V.N. bij de oprich ting nog slechts 51 landen, thans zijn het er 114. De meeste hier van en ook nog een aantal an dere landen, die waarnemers hebben in de V.N. in New York, zullen vertegenwoordigd zijn bij de viering van het 20-jarig be staan van de volkeren-organi satie. De assemblée-voorzitteer Qaui- sonSackey en secretaris-gene raal Oe Thant kwamen als eer sten aan vóór de stroom van vertegenwoordigers van andere delegaties. Een groot aantal politieman nen was in de weer om de leden der afgevaardigden van het vliegveld naar hun hotels te be geleiden. Hoewel agitatiegroepen, o.a. voor burgerrechten, tegen standers van de Amerikaanse politiek in Vietnam en in de Dominicaanse republiek en recht se groeperingen die de V.N. vijandig gezind zijn, voorberei dingen voor betogingen troffen, is er nog geen melding van in cidenten gemaakt. Vandaag zal in het opera-ge bouw, waar indertijd het hand vest werd getekend en dat plaats biedt aan 3254 gasten, de gouverneur van Californië, Ed mund Brown, als eerste spreker het woord voeren

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3