Vijfhonderdste luchtaanval op Noord-Vietnam Dinsdag 29 juni regerings verklaring over verloving Deferre trekt zich terug als presidentskandidaat MUL Geloofsvervolging in de Oekraïne ZESTIG TON BOMMEN RADIO DE K0CX Vliegramp in Californië (loodwill HET WEER de ZATERDAG 26 JUN 11965 21e Jaargang - No. 6465" Vietcong executeerden Amerikaanse sergeant 41 Amerikanen vermist Bomaanslag in Saigon; vele doden en gewonden GASVERWARMINQ En De Gauiëe? Instrument INCIDENT IN LEOPOLDSTAD Zon» en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Frenbering by abonnement: TERNEUZEN öirecteur-IToofdre'(Jacteur: I, van Be Sande Redactie- eö Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 et. Losse nrs 10 et. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/H Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pw- advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties by vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Amerikanen hebben vrijdag de vijfhonderdste luchtaanval op Noord-Vietnam gedaan. Twee groepen van tien jachtbommen werpers bombardeerden opnieuw doelen ten noorden van de hoofd stad Hanoi. De ene groep nam het vliegveld van Na San, 185 km ten westnoordwesten van Hanoi, voor haar rekening, de andere een munitiedepot te Ban Phien Hay. Er werden zestig ton bom men afgeworpen. Achtentwintig vliegtuigen bombardeerden verder een muni tiedepot te Poei Haoe op 80 km ten zuidwesten van Hanoi. Bij al deze aanvallen was het luchtdoel vuur „matig". Er werd geen en kel vijandeik vliegtuig waarge nomen en alle Amerikaanse toestellen keerden te rug. Bij de luchtaanvallen zijn tot dusver, naar van Amerikaanse zijde is meegedeeld, 58 Ameri kaanse en Zuidvietnamese toestel len verloren gegaan en 40 be manningsleden vermist geraakt. In een in Tokio opgevangen uitzending van radio-Hanoi is gemeld, dat donderdag een Ame rikaan, Bennett genaamd, door de vietcongopstandelingen is te rechtgesteld. Volgens een Zuidvietnamees persbureau was de Amerikaan, Harold George Bennett, een dooi de vietcong krijgsgevangen ge maakte sergeant van het Ameri kaanse leger. Het betrokken persbureau, het Zuidvietnamese „bevrijdingspers bureau", meldde in een bericht uit Hanoi in Hongkong ontvan gen, dat de terechtstelling werd bekendgemaakt tijdens een pers- conferentie in een niet nader „bevrijd gebied" in Zuid-Viet nam. De 25-jarige sergeant werd ter dood gebracht als vergelding voor de openbare terechtstelling in Saigon, dinsdag j.l„ van de we gens sabotage tot de doodstraf veroordeelde Tran Van Dang en voor de executie van andere vol gelingen van de vietcong door de Zuidvietnamese regering. Ben nett werd op 29 december vorig jaar tijdens een gevecht gevan gengenomen. Tijdens de persconferentie ver klaarde een vietcong woordvoer der, dat „ondanks verscheidene waarschuwingen van het Zuid vietnamese bevrijdingsfront de Amerikaanse imperialisten en hun handlangers talrijke in hun handen gevallen vrijheidsstrij ders en andere patriotten in Zuid-Vietnam hebben neerge schoten. Deze fascistische daden van barbaarsheid moesten wor den bestraft". Sergeant Bennett werd geëxe cuteerd „als een Amerikaanse agressor, die vele misdaden tegen het Zuidvietnamese volk heeft begaan'", aldus het persbureau van het Zuidvietnamese „bevrij dingsfront". Naar aanleiding van de terecht stelling van een Amerikaanse sergeant door de vietcong heeft een woordvoerder van het Ame rikaanse leger vrijdag meege deeld, dat er 41 Amerikanen als vermist geboekt staan en dat van 14 bekend is dat ze door de viet cong krijgsgevangen worden ge houden. Voorts bevinden zich vijf Amerikaanse burgers in han den van de rebellen. Vrijdagavond zijn voor een restaurant in Saigon twee kneed- bonimen ontploft, waarbij meer dan twintig personen, Vietname- zen, Amerikanen en Fransen, werden gedood. Minstens veer tig gewonden weiden geteld. De bommen ontploften om tien over acht plaatselijke tijd, met twintig seconden tussentijd, op een paar meter afstand van elkaar. De tweede maakte de meeste slachtoffers. Deze ont plofte terwijl de klanten in pa niek uit het restaurant „Mi Canh' wegvluchtten. Minstens vijftig doden en gewonden lagen bij het restaurant op de kade verspreid, velen zwaar verminkt. Verscheidene gewonden wer den verzorgd door verslaggevers die direct daarna ter plaatse waren. Sommige gewonden werf den door een rijtuig van het Zuid-Vietnam breekt met Frankrijk Op een persconferentie in Sai gon verklaarde de Zuidvietna mese premier Ngyen Cao Ky, gekleed in zijn militaire uniform, dat Zuid-Vietnam de diploma tieke betrekkingen met Frank rijk heeft verbroken. De uitgave van alle kranten in het land werd tijdelijk opgeschort. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Een C-135 transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht met 72 mariniers en een beman ning van 12 koppen aan boord is vrijdag bij El Toro in Califor nië neergestort. Alle inzittenden blijken he leven te hebben ver loren. De militairen begaven zich hoogstwaarschijnlijk naar Viet nam. Zij zouden namelijk na een tussenlanding in Honoloeloe naar Okinawa gaan, de vertrekbasis voor Vietnam. De voor dinsdag 29 juni en volgende dagen vastgestelde agenda voor de openbare verga dering van de Tweede Kamer is gewijzigd in verband met de verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. De Tweede Kamer zal dinsdag wel bijeenkomen, maar uitslui tend voor het aanhoren van een regeringsverklaring over de ver loving. Het ligt in de lijn dat minister-president mr. J. M. L. Th. Cals deze verklaring zal af leggen. Om ongeveer 15.00 uur diezelf de middag volgt dan de reeds door de minister-president aan gekondigde bijeenkomst in de Ridderzaal, toegankelijk voor alle leden van beide kamers der Staten-Generaal. Met de afwer king van de „normale" agenda van de Tweede Kamer zal eerst woensdag 30 juni worden be gonnen. Deze agenda vermeldt o.m. de behandeling van de mijn wet. Prins Bernhard: „OP SOESTDIJK GEBEURT VANDAAG NIETS" Vrijdagmorgen omstreeks elf uur heeft prins Bernhard via rechercheur Douwstra aan de persfotografen en filmers die zich voor de hekken van paleis Soestdijk hadden verzameld, la ten meedelen dat „er vandaag op Soestdijk niets zal gebeuren". „Er komen geen belangrijke per sonen", zodat het voor u niet in teressant is te wachten. U zult uw tijd vermoedelijk beter kun nen gebruiken". Aldus de mede deling van rechercheur Douw stra namens de prins. Het gerucht dat Claus von Amsberg al op paleis Soestdijk of kasteel Drakesteyn zou ver toeven, heeft overigens niet ge leid tot grote belangstelling van het publiek. Rond Soestdijk en Lage-Vuursche was het wel wat drukker dan op een andere (en zomerse) dag, maar dat vond niet zijn oorzaak in een op han den zijnde verloving. Gisteren is in Amersfoort namelijk de na tionale (wandel)tweedaagse ge start. De route voerde zowel langs paleis Soestdijk als Dra kesteyn. Dr. L. de Jong voor nader onderzoek in Milaan en Bologna Dr L. de Jong, directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdo cumentatie, heeft donderdag ver scheidene uren doorgebracht in het Italiaanse instituut voor de geschiedenis van de bevrijdings beweging in Milaan, waar h?j heeft gesproken met mevr. Bian- ca Ceva, secretaresse van het in stituut. Dit heeft één van de em ployes van dit Italiaanse insti tuut verklaard. Dezelfde zegsman deelde mee dat dr De Jong gisteren naar Bo logna zou gaan waar de 90e Duit se pantserdivisie was gestatio neerd in maart en april 1945. De heer Claus von Amsberg zou bij deze divisie hebben ge diend. Dr De Jong wordt vandaag in Nederland terugverwacht. Hij vertrok donderdagochtend van Schiphol met bestemming Mi laan, aldus het A.N.P. (Adv.) BINNENVERING het beste bed ooit gemaakt! I Frans persbureau naar het zie kenhuis overgebracht. Het drijvende restaurant blijkt lek geslagen te zijn en rust op de bodem. Men vreest dat ook rnder het Chinese personeel slachtoffers zijn gevallen. Het restaurant werd dikwijls door Amerikanen bezocht. De eerste hulp werd gevormd door ambulances van politie, brandweer en Amerikaanse zie kenhuizen. de laatste beschermd door Amerikaanse militaire poli tie. De vorige aanslag werd in Sai gon op 17 juni gepleegd in het stationsgebouw van het vlieg veld Tan Son Nsoet. Een even dodelijke aanslag ais nu werd op 11 februari gepleegd in Qui Nhon op een door Amerikaanse soldaten in gebruik genomen hotel. Daarbij kwamen 23 mili tairen om het leven. Op 30 maart eiste een aanslag op de Ameri kaanse ambassade 22 doden, wr.aronder twee Amerikanen en meer dan 150 gewonde Vietna- n-.ezen en Amerikanen. (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen De socialistische burgemeester Van Marseille, Gaston Deferre, heeft zijn kandidatuur voor bet Franse presidentschap ingetrok ken. Hij deelde vrijdagmorgen mee dat hij de consequenties moest trekken uit de mislukking van zijn plan voor een anti-gaul listische links-van-heteentnim- coalitie. Hij sprak de hoop uit dat „wat nu niet voor elkaar kon worden gebracht zal gebeuren, voordat het te laat is, d.w.z. vóór de pre sidentsverkiezingen". De in het iever te roepen coalitie zal een kadidaat moeten vinden" om wie alle hervormingsgezinde demo craten die geen persoonlijke macht en ook geen communisme wensen, moeten worden gegroe peerd", aldus Deferre. De Franse presidentsverkiezin gen worden in december gehou den. Radicale, socialistische en christen-democratische m.r.p. leiders slaagden er verleden week op een bijeenkomst niet in. tot overeenstemming te komen over een programma dat de burge meester van Marseille, naar hij had gehoopt, naar de overwin ning zou voeren. Deferre, die sinds februari 1964 de voornaam ste anti-gaullistische kandidaat was. heeft zich zeer ingespannen voor een federatie die zoiets ais een Franse labour-partij zou moeten worden, maar dit is hem niet gelukt. Hij heeft steeds ge zegd dat hij, wanneer zijn plan nen zouden mislukken, zijn kan didatuur zou intrekken. Of pre sident De Gaulle zelf zich her kiesbaar zal stellen, is nog steeds niet bekend. Het Franse staats hoofd wordt in november 75 jaar. Zilveren roos voor Charles Chaplin Tijdens een galadiner in het Am sterdamse Amstelhotel heeft de heer C. S. Roem (midden), vice- voorzitter van de Ned. bioscoop bond donderdagavond de „Zil veren roos" namens de bond uit gereikt aan Charles Chaplin. Het diner werd o.a. bijgewoond door Z. K. H. prins Bernhard. "SCHUIMRUBBER nog nooit geëvenaard! HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. Momenteel geen nieuwe studie van getijdencentrale in Oosterscheldedam Minister Suurhoff (verkeer en waterstaat) ziet momenteel geen aanleiding opnieuw een studie te doen wijden aan de eventuele bouw van een getijdencentrale in de Oosterscheldedam, omdat eer der onderzoekingen reeds heb ben uitgewezen, dat deze wijze van energiewinning niet renda bel moet worden geacht. Daarbij is o.m. ook uitvoerig overleg ge-1 pleegd met Franse deskundigen op dit terrein. De bewindsman deelt dit mede n.a.v. schriftelijke vragen terzake van het tweede kamerlid Oele (P.v.d.A.). Monseigneur Antony, bisschop van Genève en West-Europa van de Russisch-orthodoxe kerk in het buitenland, heeft donderdag op een persconferentie in Genè ve gezegd documenten te heb ben ontvangen waaruit blijkt, dat tegen het klooster en het stadje Potsjaev in de Oekraine een vervolging is ingesteld als nooit tevoren. Hij zei een peti tie te hebben, ondertekend door 23 leden van de orthodoxe ge meenschap in Potsjaef, waarin om steun tegen de vervolging wordt gevraagd. Op 1 december van het vorige jaar zouden volgens de bisschop leden van de militia een aanval op het klooster hebben gedaan, de deuren van verscheidene cel len hebben ingetrapt, vijf mon niken hebben gearresteerd en de overigen hebben weggejaagd. Vrouwelijke gelovigen werden volge-s de petitie geslagen, aan gevallen en beroofd van hun be zittingen, De communisten zouden de monniken tegenwerken met steun van de autoriteiten der orthodoxe kerk in Rusland, die de wil van de communisten uit voeren. Voorts hadden zij per sonen uit eigen kring met de leidi. g van het klooster belast en de oorspronkelijke leiders verbannen. De Russisch-orthodoxe kerk in het buitenland met het hoofd kwartier in New York heeft 20 aartsbisschoppen en 23 bisschop pen in vijf werelddelen. Zij be weert dat de orthodoxe kerk In de Sowjet-Unie „een instrument is geworden van een anti-gods dienstig en militair bewind". Monseigneur Antony zei de petitie te hebben overhandigd aan het hoofd van de Verenigde Naties in Europa, Pierre Spinel- li, ter doorzending aan secreta ris-generaal Oe Thant. De Kongolese politie heeft gis teren in Leopoldstad ongeveer vijftig A ngolezen uiteengedre- v.n, die de zetel van de „Ango lese revolutionaire regering" (in ballings* hap) aanvielen en er vernielingen aanrichtten. De overvallers stonden onder leiding van een zekere Alexan der Taty, die zich de leider noemt van de Angolese mili taire junta. De minister van binnenlandse zaken van de „Angolese revolu tionaire regering", Eduardo Pin- nock, heeft gezegd dat de in vallers documenten vernietigden en verscheidene zaken als tele foons, schrijfmachines hebben meegenomen. Volgens Pinnock zijn bij de inval twee mensen gewond geraakt, Lagere temperaturen Het K. N.M.I. deelt mede: Boven 't vasteland van Euro pa bevindt zich een hogedruk- gebied dat in betekenis afneemt. In onze omgeving, in Duitsland en Frankrijk liepen de middag- temperaturen bij zonnig weer op tot ruim 25 graden. Verder naar het zuiden en het oosten wer den maximaal 30 tot 35 graden gemeten. In tegenstelling hier mee was het weer boven de ZON MAAN op onder op onder uni 26 4.21 21.04 2.16 18.00 27 4.22 21.04 2.43 19.26 28 4.22 21.04 3.20 20.46 Britse eilanden waar met wes telijke winden koele lucht van de oceaan wordt aangevoerd. Deze stroming zet zich voort in de richting van ons land. Het front dat de voorste begrenzing van de koelere lucht vormt zal in de loop van de ochtend met wat regen of enkele buien pas seren. Later kunnen van het westen uit weer opklaringen worden verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Lagere temperaturen Tijdelijk meer bewolking en en kele vrspreid voorkomende bui en. Matige in de kustprovincies tijdelijk krachtige wind draaiend naar zuidwest tot west. Lagere temperaturen. ZATERDAG 26 JUNI Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden v.m. n.m. 11.25 11.39 12.14 0.40 12.54 0.50 1.04 ZONDAG 27 JUNI v.m. n.m. Breskens Treneuzen Hansweert Walsoorden 11.59 0.34 1.14 1.24 12.31 1.06 1.46 1.56 MAANDAG 28 JUNI v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Waalsporden 0.47 1.22 2.02 2.12 1.17 1.52 2.32 N 2.42

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1