CLAUS VON AMSBERG Cssa BB i|g! P Ill #n r - jj Algemene Bank Nederland Rebellen vielen twee Zuidvietnamese steden aan Drukte rond Soestdijk viel mee Arrestaties in Algiers DE GOUDEN HORDE Loop der bevolking BURGERLIJKE STAND Een A.B.N. Spaarbiljet 1965/70 vanf.100 is op 1 maart 1970 aflosbaar met f.130 per stuk Maandag 28 Dinsdag g) juni 1965 DE VRIJE ZEEUW pagina 5 Geboren 6 september 1926 te Dotzingen VLOT DOOR EUROPA MET AUTOKAARTEN m Luchtdoel artillerie Niet gevochten Studie '/S££ZZ Republikein dringt aan op krachtiger luchtoffensief Buitenlanders Rust Conferentie uitgesteld Bestorming van Doec Hoa Harder' optreden De bomaanslag in Saigon Rijksscholen hebben morgenmiddag vrij DE TELEVISIE MORGEN Claus George Wilhelm Otto Friedrich von Amsberg stamt uit een Meeklenburgse familie. Hij is de enige zoon uit het hu welijk van de heer Claus von Amsberg (overleden in 1953) en mevr. Gosta von Amsberg, gebo ren baronnesse von dem Bus- sche Haddenhausen. Hij is op 6 sept. 1926 geboren in Dotzingen op het landgoed van de familie van zijn moeder. Dotzingen ligt bij Hitzacker/Elbe in de Kreis Dannenberg (Hannover) in Duitsland. Het gezin Von Amsberg telt nog zes dochters, waarvan er vier zijn gehuwd. De heer Von Amsberg behoort tot de Evangelische Kirche. Tot zijn verloving was de heer Von Amsberg in dienst van het ministerie van buitenlandse za ken te Bonn. Laatstelijk was hij plaatsvervangend chef van de af deling voor de economische be trekkingen met Afrika bezuiden de Sahara. Hij verbleef in ver band met zijn werk in een groot aantal landen. Zo was hij van mei 1958 tot maart 1961 werk zaam op de Duitse ambassade in WEGENGIDS EN KAART VAN EUROPA (voor het uitstippelen van uw reis) SCHWEIZ SUISSE SVIZZf BA AUTOKAARTEN VAN VELE LANDEN (met een schat van Informaties; i 1,25) vh.:') V FRANCE PARIS et ses Environs BELGJQUE BELGIE pIP "1 1 HllllllllllUlllIillllll |||||||l «iNiiiHii l Uil 1 NIEUWSTE WEGWIJZER VOOR PARIJS (en voor de prachtige omgeving: f 1,25) •V^5> OSTERREICH - O ESPANA -PORTUGAL GREAT BRITAIN AND IRELAND 1 SPECIALE KAART VAN NEOERLAND (met tal van toeristische tips: f 0,90) Ciudad Trujillo (thans Santo Domingo). In april 1961 werd hij eerste medewerker van de am bassadeur te Abidjan (Ivoor kust). De heer Von Amsberg heeft grote belangstelling voor de Afrikaanse landen. In dit werelddeel heeft hij een gedeelte van zijn jeugd doorgebracht. Van 1933 tot 1937 bezocht hij de lagere school, eerst in Bad Doberan in Mecklenburg en daar na die in Lushoto in Tanganjika, waar zijn ouders zich in 1928 hadden gevestigd. In 1938 werd hij naar de middelbare school van het internaat Baltenschule te Misdroy in Pommeren gezonden. Hier verbleef hij tot 1943. Van januari 1943 af tot juni 1944 be zocht hij de middelbare school te Bad Doberan, zij het dan dat hij in de periode van juni 1943 tot januari 1944 met zijn schoolka meraden werd tewerkgesteld bij de luchtdoelartillerie van de ma rine te Kiel Pries, waar het schoolonderwijs naast de militai re opleiding zoveel mogelijk werd voortgezet. Na zijn schooltijd werd hij in militaire dienst geroepen. Van juli 1944 tot maart 1945 was hij ingedeeld bij de reserve- pantserafdeling in Neuruppin. In deze periode was hij gedu rende drie maanden bij de pantseropleidingschool te Vi- borg (Denemarken). Van maart 1945 tot mei 1945 maakte luj deel uit van de 90e pantserdivi sie in Italië. Aan gevechtshan delingen heeft hij niet deelge nomen. Begin mei werd hij door Amerikanen bij Meran krijgs gevangen gemaakt. Hij kwam terecht in een kamp in Ghedi bij Brescia en trad daar al spoedig als chauffeur en tolk op. In september 1945 brachten Claus von Amsberg, op 10-jarige leeftijd. (Foto Max Koot.) DANMARK Vele honderden Esso dealers heb ben al deze kaarten in voorraad. Overal in West-Europa ziet U dit embleem. Symbool van Esso service! Speciaal voor toeristen. MET ESSO BENT U BETER UITI TERNEUZEN ueboren: 16 juni. Maria Roze- lina, d. van Pieter W. Bakker en Geertruida Stegenga, Stijn Streu- velsstr. 15. 17 juni. Frank Peter Marcella, z. van Antonius E. van Pamelen en Maria J. de Bak ker, Van Bovenstraat 31; Ja cobus Steven, z. van Eliza van Harn en Cornelia Dieleman, P 160; Arend Pieter, z. van Pieter Wissel en Cornelia F. E. Diele man, Rozenstr. 200. 18 juni. Wil liam Camillus Irma, z. van Al- phonsus J. van der Bilt en Elvi ra M. de Dauw, won. te Koe wacht, Hazelarenstr. 50. 19 juni. Cornelis Jan, z. van Frangois Wissel en Anna L. van der Maa- le, Erasmusstr. 67; Cornelis Jo hannes, z. van Cornelis Geel- hoedt en Wilhelmina A. van Driel, won. te Axel, Pironstr. 10; Mare, z. van Jan J. Kruimink en Teuntje A. Snap, Azaleastr. 16. 20 juni. Hendrik Jan, z. van Hen drik Hamelink en Maria A. den Exter, Lijsterpl. 6; Tonny, z. van Martinus v. Ham en Geertruida M. Maas, Stationsw. 11. 21 juni. Jean-Marc Roland Marcel, z. van Jean Frangois E. A. Gielly en Rolande A. Danger, won. te Sas van Gent, Westkade 44; Ebrina Catharina, d. van Adriaan P. van Langevelde en Janneke J. Ha melink, Axelsestr. 216. 22 juni. Margaretha Johanna, d. van Fran- ciscus C. Stobbelaar en Johanna A. G. Smolders, Cederstr. 10. Huwelijksaangiften: 18 juni. Richard W. L. Lippens, 23 j., jm. (won. te Aardenburg) en Marion J. M. van Damme, 22 j., jd. 21 juni. Jacobus W. J. Ruyten, 31 j., jm. en Maria E. A. G. van Uden, 21 j., jd.; Pieter L. Leunis, 22 j., jm. en Pieternella W. de Fouw, 24 j., jd. Huwelijksvoltr.: 24 juni. Hen- drikus B. Franken, 23 j., jm. en Johanna J. Dingenouts, 21 j. jd. Overleden: 17 juni. Jakob Daansen, 74 j., echtg. van Maria E. Molenaar won. te Aarden burg; Mattheus Smallegange, 74 j., echtg. van E. J. Roose. 18 juni. Tanneke L. Kiel, 69 j., geh. gew. met Jan Kiel (won. te Axel). 19 juni. Jacoba H. van Hoorn, 83 j., geh. gew. met Jan Dierx. 20 juni. Hendrikus Herreweijers, 45 j., echtg. van A. M. de Coninck (won. te Koewacht). 21 juni. Maria M. Hol, 71 j., geh. gew. met J. C. Westerweel; Aaltje de Visser, 74 j., geh. gew. met D. F. Dieleman (won. te Axel). 22 juni. Levinus C. Hamelink, 59 j., echtg. van M. C. Galle. TERNEUZEN In de periode van 18 tot 25 juni hebben zich in deze gemeente gevestigd: M. Sentse, Pijnboomstr. 44, van Vlissingen; P. M. van Stee, Wil genplantsoen 34, van Yerseke; F. A. V. M. van Damme, Nieuwe Kerkstr. 17b, van Koewacht; B. van Dam, Axelsestr. 128, van Groningen. In dezelfde periode zijn ver trokken: J. Griep, Kerkhoflaan 39, naar Maassluis; P. E. F. Hinsen, Den- menstr. 9, naar Roosendaal c.a.; J. J. Corba, J. Boschstr. 29, naar Arnhem; A. D. Cracau, Axelse str. 23, naar Berchem (B.)J. Dhondt, Nieuwe Kerkstr. 19, naar Axel; L. W. de Koeijer, Oostkant 1, naar Melisk.erke; T. A. M. de Amerikanen hem over naar het kamp Latimer bij Amers- ham in Engeland. Daar fun geerde hij eveneens als tolk. Na zijn ontslag uit krijgsge vangenschap vestigde de heer Von Amsberg zich weer te Hitz- aeker op het landgoed in Dot zingen. Zoals alle jonge mannen die kort na de oorlog wilden gaan studeren, moest hij een op grond van geallieerde maatrege len ingestelde zuiveringscommis sie passeren. De mees ten van hen waren n.l. evenals de heer Von Amsberg via de middelbare school automatisch lid geweest van de N.S.D.A.P.-jongerenorga- nisaties „Jungvolk" en „Hitler- jugend". Het oordeel van de commissie luidde ten aanzien van de heer Von Amsberg „nicht be troffen'' Aanvankelijk wilde de heer Von Amsbergen werktuigbouw kunde studeren. In verband met de overbevolking van de univer siteiten kon hij in 1947 niet in geschreven worden. Hij begon daarom aan het voor die studie vereiste praktische jaar door bij een macninefabriek in Winsen- Luhe in de buurt van Hamburg te gaan werken. In novemoer 1948 besloot hij zich aan de universiteit te Ham burg te laten insenrijven in de faculteit der rechten en staats wetenschappen. In oktober 1952 legde hij zijn eerste staatsexa men af. Zijn volgend examen deed hij in september 1956, na dat hij de nodige juridische ken nis had opgedaan als functionaris bij enkele rechterlijke colleges en als medewerker op een advoca tenkantoor. In die periode maak te hij een studiereis van vier maanden naar de Verenigde Sta ten. Een nieuwe, voordelige spaarmethode voor iedereen die spaart voor een doel dat over enkele jaren moet worden bereikt. Elke 100 gulden, waarvoor u een A.B.N. Spaarbiljet 1965/70 koopt, groeit in vier jaar en acht maanden met een bedrag van f 30.-. Storting op 1 juli 1965. Inlichtingen (ook over de fiscale voordelen) en inschrijvingen bij alle kantoren van de Algemene Bank Nederland. (Nederlandsche Handel-Maatschappy Da Twentscfie Bank) Sterke Vietcongeenheden be legeren, naar zaterdag in Sai gon werd vernomen de districts hoofdplaats Toeomorong, 460 km ten noorden van de hoofdstad gelegen. Een in de buurt van Toeomomorong gelegen buiten post was onder de voet gelopen. In het stille Baarn is van ochtend de nationale en Inter nationale pers samengestroomd voor de verloving van prinses Beatrix. In hotel „De Hoge Vuursche" waren om negen uur minstens 200 journalisten, fotografen en vertegenwoor digers van de televisie bijeen. Naar dit hotel ook had de rijksvoorlichtingsdienst zijn hoofdkwartier verplaatst. Streng gecontroleerd op toe gangskaarten door een paleis rechercheur stapten om 09.15 uur de eerste Nederlanders die officieel kennis zouden maken met de heer Claus von Ams berg, namelijk 60 journalisten van Nederlandse dagbladen, in een bus die hen naar liet paleis Soestdijk reed. Daar begon om half tien de persconferentie waarin zij gelegenheid kregen vragen aan het verloofde paar te stellen. Een uur later wachtte hot jonge paar een nieuwe vuur proef, toen een bijna even groot aantal journalisten van de bui tenlandse pers naar het paleis werden gebracht voor 'n twee de persconferentie. Onder al deze persvertegen woordigers bevonden zich ver scheidene die ruim 27 jaar ge leden, eind januari 1938, ook in Baarn bivakkeerden, in ge- duldigde afwachting van de ge boorte van prinses Beatrix, die naar men zich zal herinneren enige tijd op zich liet wachten. De honderden hekken die de afgelopen nacht voor paleis Soestdijk zijn neergezet om be langstellenden in bedwang te houden, waren halverwege de ochtend nog totaal overbodig. Het toneel van de verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg ver toonde nog een volmaakte rust. Politieagenten drentelden met de handen op de rug in het zonnetje heen en weer en ongeveer twintig mensen keken van de overkant toe hoe me terslange televisiekabels over het gazon voor het paleis wer den getrokken. Het verkeer suisde onverstoord voorbij en op de vaak drukke kruispun ten aan weerszijden van het 'pa leis hoefde er zelfs geen agent aan te pas te komen om de auto's met stopborden in goede banen te leiden. De drukte voor de paleishek ken bleef ook later beneden de verwachtingen. Om half twaalf hadden zich niet meer dan een goede honderd toeschouwers voornamelijk moeder met klei ne kinderen achter de afzet ting verzameld. Het leek er op, dat het publiek de voorkeur gaf aan een kennismaking met het verloofde paar via radio en televisie. De Algerijnse politie heeft za terdag verscheidene arrestaties verricht naar aanleiding van de ontploffing die zich vrijdagavond laat voordeed in het gebouw waar de ministers van buiten landse zaken van Afrikaaanse en Aziatische landen hun bijeen komsten zouden houden. Een woordvoerder van het Al gerijnse ministerie van buiten landse zaken wilde niets zegen over het aantal arrestanten of hun identiteit. Deze mededeling vormde de eerste bevestiging, dat de explosie het gevolg was van sabotage. Er werden strenge maatrege len genomen om de veiligheid van de delegaties in het splinter nieuwe conferentiecentrum van de aan de zee gelegen „Club des Pins", 20 km en westen van Al giers gelegen, te verzekeren. Eenheden van politie en leger betrokken na de ontploffing die zich voordeed in de journalisten kantine, de wacht bij het gebouw. Volgens de woordvoerder werden bij de aanslag slechts enkele per sonen licht gewond. Volgens het Tunesische pers bureau T.A.P. is de aanslag het werk van Egyptische technici die in de „Club des PYins" aan het werk waren. De vaste commissie van de Afr-i kaans-Aziatische conferentie heeft zaterdag besloten dat de topconferentie op 5 november zal beginnen en de bijeenkomst van minister van buitenlandse zaken op 28 oktober, beide in Algiers. 53. Aram bereikte Perguye onge veer gelijktijdig met de eerste Mongoolse krijger, en voor de man tijd had om z'n lang mes te ge bruiken vond het zwaard van de avonturier z'n doel en deed de man voorover storten. Meteen sloeg hij z'n arm om Perguye heen, en ruk te haar naar zich toe. Het kamp leek plotseling veran derd in een kokende heksenketel. Aan alle kanten klonk geschreeuw en overal drongen de Mongolen op de eenzame man in, die slechts gewapend met zijn zwaard, ver beten om ruimte vocht. Ergens in de verte meende hij de stem van Chamag Chan te horen, die zijn krijgers aanhitste, maar hij had geen tijd om daar acht op te slaan. Met het angstige meisje tegen zich aangedrukt liet hij z'n zwaard rondschieten en verdedigde zich tegen de opdringende harde. In zijn roekeloos leven had de avonturier vele wanhopige ge vechten meegemaakt, doch nim mer zou hij ooit weer de enkele minuten vergeten, waarin hij zich in het kamp van Chamag Chan staande hield tegen een honderd voudige overwacht. Zijn zwaard scheen een levend, zelfstandig denkende demon te zijn geworden, die op tientallen platsen tegelijk was, en een cirkel van flitsend staal, vrijheid rond de avonturier. En toch, hoe groot zijn meesterschap op dit wapen ook mocht zijn, Aram wist dat hij ver loren was, tenzij er een wonder gebeurde. Het wonder kwam en wel uit de enige kant waar nog een won der mogelijk was. Hoe Agua er ooit in geslaagd is om de beide paarden los te maken en te bestij gen, zonder dat tien Mongolen hem besprongen, zal wel altijd een van de raadsels blijven, die Aram's merkwaardige dienaar plachten te onthullen; maar het was hem ge lukt, en onder luid geschreeuw dreef hij de twee dieren dwars door de terugwijkende Mongolen heen op Aram toe, „Snel Heer!" schreeuwde Agua, terwijl hij met één hand de beide angstige paarden in bedwang hield, en met de andere z'n zwaard han- Jppf/Ja „Snel! In het zadel...!" Men had geen radiocontact meer met de stad, die door slechts honderd Zuidvietnamese militai ren werd verdedigd. Helikopters met versterkingen konden niet verder dan op 65 km van Toeo morong komen wegens het slech te weer in dit gebied. Ook nabij de stad Doec Hoa, slechts 32 km van Saigon was een gevecht met guerrillastrijders aan de gang. Het vuren kon in Saigon worden gehoord. Intussen bombardeerden Ameri kaanse „Skyhawks" zaterdag een munitie-opslagplaats bij Quoe Ham, 80 km ten zuwesten van de Noordvietnamese hoofdstad Ha noi. Meer dan duizend guerrilla strijders vielen de stad Doec Hoa in golven aan. Een hoornsignaal had het sein tot de bestorming van de stad gegeven. De aanval werd door een bataljon van het Zuidvietnamese leger afgeslagen. Aan de zijde van de regerings troepen werden na afloop van de aanval 44 doden, 40 gewonden en 3 vermisten geteld. De verliezen van de Vietcong werden geschat op 34 gesneuvelden. Drie ge wonden vielen in handen van de Zuidvietnamezen. De Verenigde Staten moeten „een krachtig luchotffensief" te gen de communisten in Noord en Zuid-Vietnam ontketenen en ter zee een blokkade instellen, zo heeft in Washington Gerald Ford, de leider van de republi keinse fractie in het huis van afgevaardigden, verklaard. Hij vindt dat de Verenigde Staten in Vietnam harder moeten gaan op treden. Volgens de jongste gegevens zijn bij de bomaanslag van vrij dagavond in Saigon 123 slachtof fers gevallen: n.l. 43 doden (27 Vietnamezen, 12 Amerikanen, 2 Fransen, 1 Duitser en 1 Philip pine) en 80 gewonden (62 Viet namezen, 15 Amerikanen, 1 Duit ser, 1 Zwiser en een persoon van onbekende nationaliteit). De verloving van prinses Bea trix is voor de staatssecretaris van onderwijs en de minister van landbouw aanleiding de leerlin gen van de rijksschilen (dinsdag middag) met ingang van 12.00 u. vrij te geven. De bewindslieden verzoeken de besturen van de gemeentelijke en bijzondere scholen hun leerlin gen van de rijksscholen (dinsdag- te geven. De eindexamens moeten echter normaal doorgaan. De gebeurtenissen in Den Haag op dinsdag 29 juni zullen van 14.15 uur af door de televisie worden uitgezonden. De uitzen ding begint met opnamen van de Tweede-Kamerzitting van 13.00. Om ongeveer 14.15 uur begint een rechtstreekse reportage van de ontvangst door de regering in de Trèveszaal. De ontvangst door de Staten- Generaal en het grootste deel van de rijtoer door Den Haag in clusief de ontvangst op het stad huis worden eveneens door de T-V. gevolgd.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 15