ëêièêêêÈÈÈÈË Beatrix en Claus nu officieel verloofd STEM VAN HET HART WAS BESLISSEND Maandag 28 Dinsdag 29 juni 1965 BE VRITÊ "ZEltÜW Pagina 7 U Het laatste woord Opgave Dicht bij het volk Beelden uit het leven van de 25 augustus 194S: Vlak voor dat prinses Juliana koningin werd, is deze foto van de prinselijke familie op het paleis te Soest- dijk gemaakt. 26 juli 1938: Prinses Beatrix met het prinselijk paar op vakantie in Heiligendam in Duitsland, jong- ver loof den Claus von Amsberg, toen hij 3 jaar oud met zijn moeder per boot naar Afrika reisde (1929), (Foto Max Koot.) Toen prinses Beatrix 18 jaar was, bracht zij eens een bezoek aan het hospitaal-kerkschip „De Hoop" in IJmuiden. Tijdens dit bezoek werd een demonstratie gegeven. Een „patiënt" werd op een brancard vastgebonden. Deze brancard werd overgenomen door één van de rubberboten van „De Hoop" en aan boord gehesen. Een bestuurslid vroeg trots wat prin ses Beatrix daar nu wel van vond. Hij verwachtte niets anders dan een opgetogen „mooi" of iets van dien aard. Maar de achttien jarige zei resoluut „Niets waard". En zij legde kort en krachtig uit, waarom volgens haar deze red dingsmethode niet deugde. Het bestuur beloofde met schaamrode kaken een betere constructie te zullen uitdokteren Dit voorval is typerend voor de persoonlijkheid van onze kroon prinses. Zo hebben wij haar in de afgelopen jaren leren kennen: spontaan, direct, impulsief, een jonge vrouw met humor en vrij heidszin, iemand met besef voor de realiteit, een prinses met durf en zin voor verantwoordelijkheid. Onze kroonprinses heeft een moeilijke tijd achter de rug. Achter een vrolijk en opgewekt gelaat zal zij de laatste maanden wel eens innerlijke spanningen hebben verborgen. De speculaties rondom haar relatie met Claus von Amsberg op een tijdstip, dat zij eigenlijk haar keus moest be palen, zullen haar stellig hebben verdroten. Gelukkig is deze moei lijke periode nu voorbij. Het ge luk glimlacht de prinses toe. De man met wie zij zich heeft verloofd, is in de meest letter lijke zin des woords de keus van haar hart. Hun relatie is geba seerd op de sterkste band die twee mensen kan samenbinden de liefde. Dat is vroeger wel eens anders geweest, toen het proto col van een prinses en zeker van een kroonprinses eiste dat zij zou huwen met i emand van konink lijken bloede. Het past bij haar karakter, dat niet de dode letter van het protocol, maar de stem van het hart het laatste woord heeft gehad. Claus von Amsberg bij een ont vangst door de keizer van Ethiopië in Addis Abbeba in 1964. (Foto Max Koot.) Bekroning van de stUffAhtenfifd: Prinses Beatrix en H.M. de Ko ningin wandelen stralend door Leiden nadat dg prinses ge slaagd was voor haan doctoraal m de rechtsgeleerdheid. Claus von Amsberg, de Duitse vrijgezel die jarenlang in de schaduw van de publiciteit leef de, werd enkele maanden geleden plots de meest besproken man in Europa. Men moet deze man aan de ene kant benijden om het geluk dat hem ten deel zal vallen. Aan rie andere kant zal hij voor een zware opgave staan. De ogen van heel een volk zijn op hem gerichli Hij heeft tegen, dat hij een Duit! ser is en het zal veel tact van hem eisen zijn houding te bepa len tegenover de Nederlanders, die uit sentimentsoverwegingen de a.s. echtgenoot van onze kroonprinses vooralsnog met re serve zullen tegemoettreden. Hopelijk zal de heer "Von Amsberg zich hierdoor niet fe ncer laten slaan. De ervaring heeft immers geleerd, dat velen die aanvankelijk een hoogge plaatst persoon met reserve tegemoet zijn getreden, op den duur deze reserve laten varen. Deze diplomaat beschikt over een levenservaring, die hem als echtgenoot van onze toekomstige koningin van pas zal kunnen ko men. Hij heeft zijn opleiding ge noten in de diplomatieke dienst. Hij is dus geen vreemde in het Jeruzalem der grote politiek. Maar bovendien stamt Claus niet uit een vorstelijk gezin. Dat is in zekere zin een voor deel want deze* man, wiens zus ters doodgewone functies uit- oefenen, staat ongetwijfeld dichl bij het gewone volk, zodat het hem weinig moeite zal kosten de i omgangsvormen te vinden, die in liet contact met deze verreweg grootste groepering van onze be- Mm

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 13