KONINGIN KONDIGDE VERLOVING AAN VOOR RADIO EN T.V. Persconferentie van prinses Beatrix op Soestdijk TOESPRAAK MUIL-PRESIDENT CALS PRINS BERNHARD SPRAK imnr wsrrsi Dit jaar nog geen huwelijk Z©ÏD- ©51! Maanstanden Niet militaristisch Prins Bernhard enthousiast Adel Politiek Heelhuids er uit Weerbericht Hoogwater Apartheid E53 aEwmemant: TERNEUZEN Dipeeteor-Hoofdreaaetetrr: L van 3e Sands Redaetie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironnmmer: 38150 Abonnementsprijs f 6,— per kwartaal; per maand 1 2,per week 50 et. Losse nrs 10 cfc, DE VRIJE ZEEUW Maandag 28 Dinsdag 29 funi 1965 21e Jaargang - No. 6466 Uitgeefster N. V. v/H Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 el; minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-munmer tot 10 uur v.m. Voor radio en t.v. heeft de koningin vanmiddag het Nederlandse volk officieel in kennis gesteld van de verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Zij deed dit met de volgende woorden: Na de koningin sprak de mi nister-president mr. J. M. L. Th. Cals voor radio en televisie de volgende rede uit: Majesteit, De woorden, die u zojuist tot alle rijksgenoten hebt ge richt, bewijzen op welk een gelukkige wijze in u samen gaan de moeder, wier vreug de bestaat in het geluk van haar eigen gezin en devor stin, wier zorgen zich uit strekken tot haar volk. Als moeder die met het ge luk van uw kinderen voor ogen hen steeds heeft vrijge laten de stem van hun hart te volgen, kunt u zich met prins Bernhard verheugen in het geluk, dat uw oudste dochter is ten deel gevallen. Weest u ervan overtuigd, dat de volken van ons koninkrijk van harte in deze vreugde delen. Als vorstin hebt u niet wil len nalaten in uw woorden blijk te geven van een diep gaand begrip voor de ver scheidenheid van gevoelens, die in de afgelopen weken in ons volk tot uiting zijn ge komen. Die verscheidenheid is begrijpelijk, omdat de Nederlanders nog niet de ge legenheid hebben gehad de verloofde van uw dochter te leren kennen. Ik had die ge legenheid wèl en het ver heugt mij te kunnen verkla ren, dat het gehele kabinet de komende verbintenis van uw dochter met groot vertrouwen tegemoet ziet. Koninklijke Hoogheid, Met grote genegenheid heeft het volk u steeds gevolgd op uw levensweg. Daarbij is het een ieder opgevallen, met hoeveel toewijding en opge wektheid u zich verdiept hebt in de problemen van onze samenleving, u tenvolle be wust van de grote verant woordelijkheid, die zo God wil in de toekomst op u zal rusten. Ditzelfde verantwoordelijk heidsgevoel heeft u geleid bij de beslissing, de stem van uw hart te volgen en u te ver loven met de heer Von Ams berg. Verheugd over de liefde die u is ten deel gevallen, wensen wij u oprecht en van ganser harte geluk. Mijnheer Von Amsberg', Zonder aarzeling spreek ik ook u in het Nederlands toe: ik weet dat u mij verstaat en wat méér is r ik weet ook dat u mij begrijpt. In de af gelopen weken ben ik onder de indruk gekomen van de ernst en de nauwgezetheid, waarmede gij u verdiept hebt in de aard en het karakter van het Nederlandse volk en in de problemen, die zich thans voordoen. Juist omdat ik weet hoe vol begrip u staat tegenover de verscheidenheid van gevoelens, waarover ik zojuist sprak, en hoe ge wetensvol u zich tezamen met de vrouw die uw hart heefi^, hebt bezonnen over de te nemen beslissing, ben ik er zeker van dat gij ook het hart van het Nederlandse volk zult weten te winnen. Dat zal uiteraard enige tijd kosten, maar reeds nu moge ik u zeg gen, dat gij in ons midden van harte welkom zijt. Het feit dat gij onze kroonprinses gelukkig maakt, kan immerg geen enkele Nederlander on* beroerd laten. xxx God geven u, prinses Beé+ trix, dat gij die overeenm komstig uw naam het gelult brengt en die zelf nu het ge luk der liefde ervaart te» zamen met uw verloofde mede moogt werken aan een toekomst, die ons allen de kwade schaduwen van het verleden met een gerust hart kan doen vergeten. In dat perspectief is de dag van vandaag in dubbele zin vreugdedag. Laten wij, land en rijksgenoten, die dag dus samen vieren in trouw aan ons Oranjehuis en in groot vertrouwen op de toekomst", ZON op onder luni 28 4.22 21.04 29 4.23 21.04 30 4.23 21.04 MAAN op onder 3.20 20.46 4.13 21.53 5.22 22.43 - Officieel verlovingsportret van H.K.H. prinses Beatrix en de „Het is voor mijn man en mij een grote vreugde u de verloving aan te kondigen van onze dochter Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Wij zijn heel gelukkig dat zij deze keus heeft gedaan, die de keus van haar hart is. In menselijk opzicht menen wij, dat die een uitstekende is. De keus van het hart was wederkerig vrij gauw gemaakt. Beiden hebben die evenwel zorgvuldig getoetst met het verstand en het geweten en dit heeft hun veel tijd gekost. Hoewel Claus zoals ook zijn familie volstrekt tegen het naziregime gekant is geweest, waren beide jonge mensen, evenals wij zelf zich heel duidelijk de twijfels en zelfs de weerstanden bewust, die hun verloving bij menigeen kon den oproepen, in het bijzonder bij hen die de oorlog hebben doorleefd. Toch hebben zij uiteindelijk gemeend de bezwaren niet te mogen laten opwegen tegen hun liefde. Zij weten immers vooruit te moeten zie Zij zijn zich bewust van de op dracht te streven naar een toekomst van begrip en samen werking. Zij willen hun leven richten op een samenleving, die steeds positiever naar een Europees en een wereldver- band toe groeit. Wij verwachten dat onze a.s. schoonzoon door zijn per soonlijkheid voor Beatrix een grote steun zal zijn in haar vaak veeleisende leven ook dan wanneer zij eens ge roepen wordt mij op te volgen naar wij hopen, pas in verre toekomst. Dat het voor Claus een moeilij ke beslissing was zijn zelf gekozen werk en zijn levensbestemming te gaan aanpassen aan de levensopdracht van Beatrix, zal iedereen begrijpen en ook, dat' het een diepgaand besluit vergde zich om te schakelen op ons land en ons wel en wee. Ik verwacht dat hij spoedig nuttig en boeiend werk zal vinden in ons midden. Kortom, als ouders hebben wij echt 't vertrouwen dat de verbintenis 'van deze twee mensen in alle opzichten gelukkig zal zijn. Ik kan u verzekeren: het is goed. Laten wij het jonge paar alle geluk toewensen in hun verdere leven." heer Claus von Amsberg. (Foto Max Koot.) Prinses Beatrix zei vanmorgen tijdens haar persconferentie op paleis Soestdijk naar aanleiding van de vraag, of het liefde op het eerste gezicht was: „Ja, zo'n beetje". In verband met het ieir, dat de heer Von Amsberg de Duitse nationaliteit heeft, zei de prin ses: „Als het voor mij gaat tus sen plicht en wensen, dan gaat mijn plicht vóór". Ze voegde daaraan toe, dat een verloving het onderwerp van vele uitvoe rige en diepgaande gesprekken heeft uitgemaakt. Tenslotte werd na ernstige overweging tot een verloving besloten. Daarbij hoop ten de prinses en de heer Von Amsberg de gevoelens in Neder land te respecteren. „Maar des ondanks", zo zei de prinses, „heb ben we geloofd ons eigen leven en een nieuwe toekomst te moe ten opbouwen". „We hebben er het volste vertrouwen in", aldus de prinses, „dat men óns de tijd zal gunnen en het vertrouwen zal geven, om samen de bestaan de weerstand te overwinnen." Op de vraag, welke naam de heer Von Amsberg na zijn hu welijk zal dragen, antwoordde de prinses: „Claus, laat iedereen maar heten zoals hij heet". Verder werd uc vraag gesteld, of de heer Von Amsberg een mi litaire rang zal krijgen. Hierop antwoordde prinses Beatrix: „Ik geloof voorlopig niet". De heer Von Amsberg voegde daaraan toe: „Op militair gebied ben ik niet bijzonder actief en mijn ejjgen instelling is bepaald niet militaristisch". De persconferentie werd ge hóuden in een der grote zalen van paleis Soestdijk. De prinses was gekleed in een groen en turkoise mouwloze japon van nylon-tule met een geplisseerde rok. De heer Von Amsberg droeg een middengrijs kostuum. De vragen die hem werden gesteld beantwoorde hii niet een volle bariton in het Duits. Hij veront schuldigde zich dat hij 't Neder lands nog onvoldoende beheer ste, maar beloofde zijn best te zullen doen onze taal onder de knie te krijgen. De prinses en de heer Von Amsberg hebben elkaar voor het eerst ontmoet een jaar geleden' ten huize van een neef van prin ses Beatrix, baron Von Oeyn- hause. Daarna hebben ze elkaar verschillende keren ontmoet en in januari van dit jaar is de heer Von Amsberg op paleis Soest dijk aan de koninklijke familie voorgesteld. De prinses vertelde daarover: „Mijn vader is enthousiast en mijn ouders zijn van het begin af aan erg gelukkig geweest met mijn verloofde". De heer Von Ambsberg zei later, dat hij waarschijnlijk tot aan het huwelijk in Nederland zal wonen. Volgens de prinses zal het huwelijk dit jaar niet meer worden gesloten. Na het huwelijk zal het paar zich op „Drakensteyn" vestigen. Op een vraag over de troons opvolging zei prinses Beatrix: „Ik hoop dat we daar nog vele, vele jaren van verwijderd zijn. We hopen werkelijk tijd te krij gen samen een goed huwelijk op te bouwen". Verder werd een vraag gesteld) over de civiele status van de heer Von Amsberg in Duits land. Daarop antwoordde prin ses Beatrix: „De adel van de ziel staat verre boven de adel van de naam". De heer Von Amsberg zei dat hij tijdens zijn militaire dienst (als jongen van zeventien jaar) zich eigenlijk niets over politiek kon realiseren. Over politiek praten was gevaarlijk en in zijn sgijooJljjci, \vas hij .volkomen ai- gesloten van bewegingen en denkrichtingen in het buiten land. Eerst na de oorlog is zijn belangstelling, dank zij de toen weer ir, Duitsland doordringen de democratische denkbeelden voor de politiek gewekt. Hij heeft tijdens zijn studie in het vrij onpolitieke naoorlogse Duits- land snel moeten werken, om- Officiële verlovingsfoto van H.K. H. prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. (Foto Max Koot.) dat hij gebrek had aan geld en zo spoedig mogelijk een baan moest hebben. Von Amsberg zei voorts dat hij niet aangesloten is geweest bij enige Duitse politieke par tij. Ter sprake kwam het her denken van de slachtoffers van het nazi-regime. De heer Von Amsberg zei in eerste instantie, dat ook in Duitsland de slacht offers van het nazi-bewind wor den herdacht, waarbij hij ver wees naar de herdenking in Bergen-Belsen. Opnieuw werd de vraag ge steld over de politieke gezind- zal gaan voelen, want zijn hele streven is daar op gericht en ik verwacht dat hij in de loop der jaren evenveel liefde en sympa thie voor ons land en volk zal gaan voelen als ik. Ik denk trou wens dat hij niet veel tijd nodig zal hebben om zich hier in te werken want hij is een harde werker en er is in ons land zoveel belangrijks te doen, dat hij zich zeer zeker spoedig een actieve werkkring zal kunnen vinden en een eigen po sitie zal kunnen opbouwen. U hebt allen gehoord, dat Bea trix en Claus in elkaar de meest ideale levenspartner hebben ge vonden en ik persoonlijk kan alleen maar zeggen, dat ik mij geen beter mens als man voor mijn dochtr zou kunnen indenken. «Bfc.ii «Ittaha» Westelijke wind Een hogedrukgebied oo de oceaan heeft zich Geleidelijk ver der over West-Eurooa uitge breid, waarbij de langgerekte as ervan zich vanmorgen uitstrekte van het zeegebied ten noorden van de Azoren over zuid-Enge- land tot midden-Duitsland. Langs de noordflank ervan trekt een storingsgebied naar Scan dinavië waarbij geleidelijk voch tiger oceaanlucht over de Britse eilanden naar onze omgeving stroomt. Met westelijke winden zal deze vochtigere lucht de ko mende 24 uur ons land bereiken. Dit zal aanleiding geven tot be wolking maar regen wordt niet verwacht. De temperaturen zul len in het algemeen niet veel veranderen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Overwegend droog weer Overwegend droog weer met nu en dan wolkenvelden. Zwakke tot matige, langs de wadden tijdelijk vrij krachtige westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. DINSDAG 29 JUNI v.m. n.m. Breskens 1.32 1.59 Terneuzen 2.07 2.34 Hansweert 2.47 3.14 Walsoorden 2.57 3.24 WOENSDAG 30 JUNI v.m. n.m Breskens 2.18 2.45 Terneuzen 2.53 3.20 Hansweert 3.33 4.00 Walsoorden 3.43 4.10 Nadat minister-president Cals had gesproken, was het woord aan prins Bernhard. Hij zei: „Het is mij een voorrecht en een groot ge noegen u aan Claus von Amsberg te kunnen voorstellen en ik hoop, dat u hem .met evenveel sympa thie en op dezelfde wijze zult ont vangen als u indertijd mij hebt ont vangen. Ik ben ervan overtuigd, dat Claus zich hier spoedig thuis heid van de jonge soldaten in Italië, waar de heer Von Ams berg bij een pantserregiment diende. De heer Von Amsberg zei daarop: „Och, het liep tegen het eind van de oorlog en wij waren jong. Er is zeer weinig over het regime gepraat, tn onze kring was het de hoofdzaak om maar liefst heelhuids er uit te komen". Duitse correspondenten stelden een reeks van vragen over de rol welke de heer Von Amsberg heeft gespeeld in de Hitlerjeugd en de arbeidsdienst. De verloof de van de prinses verklaarde dat hij pas dertien of veertien jaar was toen hij in de Hitler jeugd werd opgenomen. Als schooljongen moest hij daar lid van zijn. „Ik hield er niet van omdat ik niet graag met me laat sollen. Ik kwam uit Afrika waar ik grote vrijheid genopt en in vrijheid was opgevoed. Mijn me ning over het nazi-regime is dat het een ramp voor de gehele wereld was". De heer Von Amsberg zei van plan te zijn in de tijd vóór zijn huwelijk veel in Nederland te reizen om mensen te ontmoeten, het land, het volk en zijn instel lingen te leren kennen. „Dat zal een periode zijn van oriëntatie en studie en natuurlijk ga ik de Nederlandse taal leren". Op de vraag, naar aanleiding van zijn verblijf in Afrika, wat hij van de „apartheid" dacht, antwoordde hij van mening te zijn dat iedereen ongeacht zijn afkomst recht had op gelijke be handeling. „Dus u bent tegen apartheid?". „Ik geloof dat mijn antwoord duidelijk genoeg is", zei de heer Von Amsberg. Prinses Beatrix toonde de vér- slaggevers haar verlovingsring, waarop een grote diamant is ge zet omgeven door twee kransen van diamantjes. De prinses sprak de berichten tegen dat haar verloofde het pa leis was binnengesmokkeld in een auto met neergelaten gordij nen of met een hefschroefvlieg- tuig bij het paleis was geland. Hij is gewoon per auto binnen gekomen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 11