TWEE IDEEËN IN HET KREMLIN Tweede front tegen woningtekort het Zuid-Vietnam verbreekt de betrekkingen met Frankrijk Aanpassing sociale verzekeringswetten GERUCHTEN BETREFFENDE HET KREMLIN WORDEN TEGENGESPROKEN Hoge autoriteit financiert woningbouw tegen lage rente DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Jaarlijkse huurverhoging van 4% Huurbeheersing losser N.V.V.- commentaar op huurverhogingen Hartkwaal TWEEDE KAIV1ER Steun aan de vijand 45 ton bommen gnfiltratiewegen Amerikaanse senatoren contra pres. Johnson Nkroemah over de gemenebest- missie Vrijdag 25 juni 1965 Geruchten over crises in het Kremlin zijn er altijd geweest en uiteraard zijn ze extra talrijk nu daar twee mannen proberen de Sowjet-Unie te bestuderen. De ervaring is immers dat dit samengaan nooit langer duurt dan de tijd die de één nodig heeft om de ander of anderen uit te rangeren. Chroesjtsjov begon als een vrij onbekend lid van een groep waarin Malenkov de toon leek aan te geven en waarvan o.m. Beria deel uit maakte. De laatste werd het eerst gearresteerd. Het duurde niet lang of het was het duo Boelganin en Chroesjtsjov en toen bleef al gauw Chroesjtsjov alleen over. Brezjnew is nu de topman van de partij, Kosygin als premier topman van wat men het be roepsapparaat kan noemen op bestuurs- en economisch gebied. Zij oefenen hun funkties naast elkaar uit, terwijl doorgaans bei de taken in één hand lagen of de ene funktionaris een stroman was van de andere. De twee mannen die naast elkaar staan, vertegenwoordigen echter geen gelijke inzichten en belangen. De verwachting is dat aan dit balanceren op de top een eind moet komen doordat een van beiden van de wip glijdt.of wordt geduwd. Van tegenstellingen bleek eerst niet veel: het was alsof Chroesjtsjov niet weg was. De eerste afwijking kwam toen weer werd gepoogd de kloof met Peking te overbruggen, iets wat niet mislukte door gebrek aan goede Russische wil maar door de halsstarrigheid der Chinezen. Weer in ere Zelfs de grote Chinese grief dat Moskou Stalin verdoemde, werd zoveel mogelijk bezworen: Stalin is nu weer een groot man wiens foutjes niet wegnemen dat hij een voortreffelijk oor logsleider was de mart die het land groot maakte. Zeker is dit niet alleen om der wille van Peking gedaan. Er steeks ook wel een eis van het leger in, dat in aanzien stijgt door de min of meer geestelijke terugkeer naar Stalins tijd, die ook onder meer blijkt uit een waarderender op vatting van het werk der ge heime diensten en de staatspo litie. Beria is in onbruik geraakt als boeman. Achter dit alles schuilt een redelijk streven om eenvoudig een stuk geschiedenis der natie te fatsoeneren. Het is niet doen lijk een zo grote brok Sowjet- historie als Stalins bewind een voudig te negeren. En in zoverre is er geen reden hieruit te con cluderen dat het stalinistisch tijdperk terugkeert of dat het allesoverkoepelende economische niet botert tussen Kosygin en Brezjnev. Anders wordt het wanneer men in de pers de uitlatingen volgt van deze twee en hun aan hangers. Weliswaar werken de twee mannen naast elkaar, maar beider groepen hebben niet de idee dat zij naast elkaar staan. De tegenstelling In partijkringen doet de over tuiging opgeld dat het de taak van de partij is zich als verant woordelijk leider te gedragen ten anzien van het hele maat schappelijke leven in de U.S.S.R. Uit de kringen van Kosygins sector bestuursapparaat en economie is daartegen verzet: daar vindt men dat de partij zich tot de politiek moet beper ken en vooral het organiseren van economie en bestuur over moet laten aan de vaklui. En er zijn klachten over de bedilzucht van ondeskundige partij-funk- tionarissen op dit gebied. Men ziet hoe de regering eco nomen als Libermann steunt die voorzichtig pogen de invloed van de markt (vraag en aanbod) mee te laten bepalen wat en hoe geproduceerd zal worden, waar bij enigermate begrippen als winst en rendement worden toegepast: in plaats van een cen traal geleid systeem betrekkelij ke vrijheid voor de bedrijfslei ding om zo efficient mogelijk te werken en desnoods de omzet met reclame te stimuleren. Een praktijk die voor de oude dog matici een luchtje van kapitalis me draagt. In de partij daarentegen wijt men de slechte ervaringen met planning uit een centraal punt (dat orders uitdeelt die uitge voerd moeten worden) niet aan het principe, maar aan gebreken in de toepassing ervan. Bijvoor beeld door computers en andere technieken zou men de bezwa ren willen verhelpen. Voorstan ders daarvan krijgen de onder scheidingen, niet de Libermanns. Goelasj -communisme In die twee opvattingen leeft ook mee dat de „technocraten" in de ontwikkeling van de eco nomie meer ruimte laten aan het verlangen naar dingen die het leven veraangenamen dan de partij. Niet dat men daar hele' maal af wil van wat wel Chroesjtsjovs „goulasj-commu- nisme" wordt genoemd het zou niet kunnen maar het primaat van de zware industrie staat voorop, een standpunt waar men de generaals in kan proeven. Het verschil met vroeger is, dat in deze tegenstelling het niet meer vanzelf spreekt dat partij plus leger hun zin kunnen door zetten tegen de „technocraten" in. In de laatste jaren is hun aanzien sterk gestegen en hun invloed sterk toegenomen: ze hebben daarin een uitgangspunt om hun positie te verdedigen. En ongetwijfeld zullen de tegen stellingen tot scherpere gedach- tenwisselingen leiden voor dit najaar het partijcongres de naas te toekomst in schema brengt. Of de tegenstelling zover komt dat partijman Brezjnev of bestuursvakman Kosygin er de nek bij breekt niemand weet het, maar onmogelijk is het niet. De komende T.T. De training voor de komende T.T.-races bij Assen is in volle gang: hier drie deelnemers in de 250 cc-klasse: nr. 7 Jack Aeharn (Australië) op Suzuki; nr. 3 Jim Redman (Rhodesië) op zijn nieu we 6-cylinö.er Honda, en nr. 6 Frank Ferris (Engeland) op Su zuki. Naar aanleiding van allerlei geruchten welke de laatste tijd zijn opgedoken betreffende mo gelijke veranderingen in de Rus sische leiding is door waarnemers met ondervinding in Moskou ge waarschuwd, dat men dergelijke geruchten voorzichtig dient op te Zij wijzen er op dat er aan het heengaan van Chroesjtsjov vo rig najaar geen enkele aanwij zing in die richting was vooraf gegaan en dat andere geruchten over op handen zijnde wijzigingen in de topleiding achteraf volko men zijn gelogenstraft. (Vervolg van pagina 1) Het is de bedoeling dat op 1 januari a.s. de woningbouwsub- sidies worden verhoogd. De jaar lijkse bijdrage voor woningwet woningen welke na 1 januari 1966 gereedkomen, zal worden verdubbeld en van gemiddeld ƒ185 per jaar op 370 gebracht. Deze verdubbeling geldt ook voor bejaardenwoningen en te huizen. Voor woningwetwoningen die volgens de z.g. keuzeplannen worden gebouwd, wordt het ba sissubsidie eveneens verdubbeld. De huren van gesubsidieerde woningen zullen telkenjare met een vast percentage worden ver hoogd en wel zodanig, dat een eenmaal verleend subsidie in een vooraf te bepalen aantal jaren zal zijn verdwenen. In conereto is het de bedoeling een van 1 januari 1966 te verlenen jaarlijk se bijdrage voor woningwetwo ningen in de categorie A in de loop van 10 jaar te doen verdwij nen. Een jaarlijkse hum-verho ging van 4 zal dan nodig zijn om het gestelde doel te bereiken. De minister is van mening dat, wil men uiteindelijk een optimaal effect van het doorstromingspro ces verwachten, op lossere vor men van huurbeheersing moet worden afgekoerst. Mogelijk zullen reeds in de loop van 1967 in enige delen van het land proeven worden genomen, b.v. de drie noordelijke provin cies, delen van Overijssel, Oost- Brabant, N.-Limburg en Zeeland. De gunstige ontwikkeling op het gebied van de woningvoor ziening kan niet in alle delen van het land parallel lopen. In de gro te stedelijke agglomeraties kan de eerste jaren nog geen grotere vrijheid worden toegelaten. Vol gens de minister verdient het wellicht aanbeveling in die ge bieden waar - gezien de ontwik keling van de woningproduktie voorlopig nog geen ruimte is voor deze grotere vrijheid, als overgangsfase het stelsel van facultatieve huurverhogingen in te voeren overeenkomstig het systeem, dat al sedert 1954 ten aanzien van bedrijfspanden geldt. Naar aanleiding van het wets ontwerp van minister Bogaers tot wijziging van de huurwet heeft het N. V. V., door het A.N.P. om com mentaar gevraagd, verwezen naar het S. E. R.-advies waarin het standpunt van de vakbeweging over de huren is vastgelegd. Dit standpunt komt erop neer, dat men het schokeffekt van de oorspron kelijk voorgestelde tweemaal tien procent te groot vindt en mede op grond daarvan de voorkeur geeft aan in eerste instantie drie jaarlijkse verhogingen van vijf procent. Het N.V.V. vindt het opvallend dat de minister wat betreft de va riatie in de huurverhogingen in af wijking van het advies heeft ge kozen voor tweemaal vijftien pro cent voor de duurdere tussen 1921 en 1945 gebouwde woningen. Uit een oogpunt van huuraanpassing had het volgens het N.V.V. meer voor de hand gelegen, dat de bete re kwaliteitswoningen uit deze bouwperiode die relatief laag ln huur zijn, extra zouden worden belast. De geruchten betreffen in de eerste plaats de reeds 69-jarige president Mikojan die zijn func tie zou willen neerleggen, en ver volgens partijleider Brezjnev, wiens taak door de 47-jarige Sje- lepin, het jongste lid tvan he twaalf man tellende partijpresi dium, zou worden overgenomen, terwijl andere geruchten juist willen dat Sjelepin uit de toplei ding zou verdwijnen. Van Brezj nev wordt gezegd dat hij een hartkwaal heeft. Ook is gezegd dat de partij-ideoloog Mikhail Soeslov in aanmerking zou ko men om de partijleiding over te nemen, ofschoon ook hij niet ge zond zou zijn. Twee andere persoonlijkheden over wier lot wordt gespeculeerd, zijn de presidium-leden Niklai Podgorny en Dimitry Polyansky, wier namen reeds een maand lang niet meer in de pers zijn ge noemd. Textielfabriek in Sittard uitgebrand Voor enkele miljoenen gul dens schade is volgens de poli tie aangericht als gevolg van een brand, die donderdagavond de textielfabriek „Rositta", ge vestigd op het industrieterrein aan de Nusterweg in Sittard, in de as heeft gelegd. De oorzaak van de brand die om kwart voor zeven werd ge constateerd, is tot nu toe niet bekend. De gehele fabriek met alle machinerieën en voorraden is verloren gegaan. Er werkten bij deze fabriek, de grootste tex tielfabriek van Sittardi, onge veer 500 mensen. De confectiefabriek, de breierij, de ververij en de opslagplaatsen zijn totaal vernield. Alleen 't kan toor en een woning van de be drijfsleider aan de voorzijde van het complex werden behouden. De brandweer van Sittard die met groot materiaal was uitge rukt, stond machteloos tegen de vuurzee. De schade bedraagt naar schat ting 5 miljoen gulden. De spinnerij, die aan de over zijde aan de Nusterweg ligt, is ge spaard gebleven. Ongeregeldheden in Seoel De politie in de Zuidkoreaan- sehoofdstad Seoel heeft gisteren traangas gebruikt tegen een duizendtal studenten, die hebben betoogd tegen het in Tokio ge tekende verdrag tussen Zuid- Korea en Japan. Een zestigtal leden van het parlement is een hongerstaking van 24 uur begonnen. Zij be schouwen het akkoord tot nor malisering van de betrekkingen tussen beide landen van nul en gener waarde. Een dergelijke hongerstaking is ook in andere Zuidkoreaanse universiteitssteden aangekondigd. Zuid-Vietnam heeft naar in Saigon is bekendgemaakt, de di plomatieke betrekkingen met Frankrijk verbroken. De bekendmaking geschiedde tijdens een persconferentie van de Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken, Tran Van Do. De betrekkingen tussen beide landen zullen voortaan op con sulair niveau worden geregeld, aldus de minister. Dit betekent dat de Franse zaakgelastigde De tweede kamer is er niet in geslaagd gereed te komen met de behandeling van het wetsontwerp tot onderlinge aanpassing van sociale verzekeringswetten en belastingwetten. Het ontwerp van wet werd van de agenda afge voerd en zal eerst worden bespro ken door de kamercommissie, be last met de schriftelijke voorbe reiding van dit wetsontwerp. In hoofdzaak heeft het wets ontwerp ten doel de sociale ver zekeringswetten af te stemmen op de nieuwe wetten op de in komstenbelasting en de loonbe lasting 1964. Tijdens de beraadslagingen werden van verschillende zijden ernstige bezwaren naar voren- gebracht tegen de in het wetsont werp voorgestelde delegatiebe voegdheid, die wordt toegekend aan de minister inzake de samen loop van a.o.w. of a.w.w.-pensioe- nen met buitenlandse pensioenen. BEZWAREN De heer Van Lier (Arb.) noem de de voorgestelde regeling „een vreemd insluipsel", waarvan hij zei niet overtuigd te zijn. De heer Kieft (a.r.) wees er op, dat met het toekennen van de voor gestelde delegatie „een stuk con trolerecht van de staten-generaal uit handen wordt gegeven". Ook de heren Scholten (c.h.), Joekes (v.v.d.) en Maenen (k.v.p.) ont wikkelden bezwaren tegen de de legatiebevoegdheid. Aangedron gen werd de desbetreffende arti kelen in het wetsontwerp in te trekken. Minister Veldkamp diende tij dens de openbare behandeling een nota van wijziging in, be ogende een beperking van de be kritiseerde delegatie. In deze De hoge autoriteit heeft beslo ten 20 miljoen dollar uit te trek ken voor de financiering van een nieuw woningbouwprogramma in de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Dit wordt het zesde woningbouwprogram ma van de hoge autoriteit. Met deze financiële hulp die wordt verleend door leningen tegen lage rente te verstrekken wor den huizen gebouwd in gebieden waar nieuwe bedrijven worden gevestigd. In het kader van dit zesde programma, worden boven dien mijnwerkers aan een huis zaken in hun eigen mijn elders moeten gaan werken. Ook geval len van inwoning en van huisves ting van buitenlandse arbeiders zal men in het kader van dit pro gramma opvangen. Aan haar vijf voorgaande wo ningbouwprogramma's heeft de hoge autoriteit meer dan 200 miljoen dollar uitgegeven. Met behulp daarvan is bijgedragen aan de financiering van bijna 100 duizend huizen. De bouw gaat nog steeds door. Op 1 februari waren 65000 huizen voltooid (waarvan 1300 in Nederland en geholpen die door de gang van 13000 in België). nota wordt voorgesteld alleen aan de kroon te delegeren en vooraf aan het nemen van een algemene maatregel van be stuur tot voorkoming of beper king van uitkering de sociaal- economische raad (S.E.R.) in te schakelen. AMENDEMENT KOST 13 MILJOEN De heer Scholten diende een amendement in. Dit beoogde de bestaande aanspraak niet alleen op drievoudige kinderaftrek (voor een studerend kind van 16 21 jaar, dat niet tot het huis houden van de belastingplichtige- verzekerde behoort en geheel of nagenoeg geheel op diens kosten wordt onderhouden), maar ook op de drievoudige kinderbijslag te verlenen. Minister Veldkamp berekende dat aanvaarding van dit amende ment een totaal bedrag zal ver gen van ongeveer dertien m.iljoen gulden. Een extra kinderbijslag zal z.i. van invloed zijn op de toe kenning van studietoelagen. LOONBELASTING WERD REEDS INGEHOUDEN Een ander bezwaar had betrek king op het tijdstip van indie ning van het wetsontwerp. Ge memoreerd werd in dit verband, dat vooruitlopend op de totstand koming van deze wet daarmee reeds wordt rekening gehouden b|j het opleggen van voorlopige aanslagen voor de loonbelasting. Deze bezwaren werden geuit door de heren Harmsen boeren partij), Scholten en Van Dis (s.g.p.). Deze laatste sprak in dit verband van een onwettige han deling en „knevelaarij". Staats secretaris Hoefnagels (financiën) deelde mee dat in de gevallen van te vroeg opgelegde belasting plicht de mogelijkheid van reduc tie zal worden geopend. Op verzoek van de commissie werden de beraadslagingen ge schorst. Gehoopt wordt dat de kamer nog vóór het zomerreces dit ontwerp van wet zal kunnen afhandelen. PRIESTER VERMOORD IN DOMINICAANSE REPUBLIEK De katholieke priester Arthur MacKinnum is dinsdagavond in de zestig kilometer ten noorden van de hoofdstad San Domingo gelegen plaats Monte Plata ver moord. Men vermoedt dat poli tieke motieven aan de moord ten grondslag liggen, omdat MacKin num verscheidene malen onder dak heeft verleend aan tegen standers der regering. De plaat selijke autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld. André Mattei, en het ambassade personeel Saigon zullen moeten verlaten. De consulaire diensten zullen blijven functioneren. Over eco nomische maatregelen heeft de minister niet gesproken tijdens zijn persconferentie. In een door de minister voor gelezen verklaring wordt de re gering van president De Gaulle ervan beschuldigd de vijand di rect of indirect te hebben gehol pen en onder de Vietnamese strijdkrachten en het volk ver warring te hebben gewekt. „Ge zien de grote landsbelangen in de huidige strijd wil de Vietna mese regering geen voorrechten meer verschaffen aan een land, dat voorgaf een vriend te zijn en haar als een vijand behandel de". Frankrijk wendt voor onze bondgenoot te zijn, terwijl het Noord-Vietnam helpt, aldus mi nister Tran Van Do. Amerikaanse straalbommen- werpers zijn donderdag weer diep in Noord-Vietnam doorge drongen. Zij bombardeerden doelen ten noordwesten van Hanoi op slechts 112 km van de Chinese grens. Van Amerikaanse zijde is meegedeeld dat bij dit bombardement een grote muni tie-opslagplaats, die al eerder was getroffen, volledig is ver nield. De 20 toestellen wierpen 45 ton bommen af. Andere toestellen vielen doe len aan ten zuiden van Hanoi. Een brug werd vernield en een andere beschadigd. De 20 Thunderchefs en Phan toms werden begeleid door 25 andere straalvliegtuigen. Het doelgebied zou een van de be langrijkste infiltratiewegen zijn, waarlangs guerillastrijders trek ken die via Laos naar Zuid- Vietnam gaan. Ook in Zuid-Vietnam hebben Amerikaanse en Zuidvietnamese toestellen donderdag bombarde menten uitgevoerd, speciaal in gebieden waar men concentra ties van guerillastrijders ver moedde. De democratische senator Fr. Church heeft in de senaat kri tiek geleverd op de politiek van president Johnson in Azië. De senator gaf als zijn mening te kennen, dat de Verenigde Sta ten de goede diensten van de Verenigde Naties moeten inroe pen om een einde te maken aan het conflict in Vietnam. De Verenigde Staten moeten bereid zijn met de Vietcong te onderhandelen, aldus dit se naatslid verder, en het Zuidviet namese volk in de gelegenheid stellen het zelfbeschikkingsrecht uit te oefenen. Bij de resultaten daarvan zouden de Verenigde Staten zich dienen neer te leg gen. Het republikeinse senaatslid Jacob Javits eiste een debat over de vraag tot hoever de Verenig de Staten willen gaan in een conflict van dezelfde aard als de Korsaanse oorlog. Hij stelde de vraag of de Verenigde Staten bereid zijn een onbeperkt aantal manschappen naar Vietnam te sturen en het gevaar van een botsing met communistisch Chi na of de Sowjet-Unie te riskeren. President Kwame Nkroemah, een van de vier leden van de ge menebest-vredesmissie voor Viet nam, heeft donderdag in Londen verklaard dat deze missie het pro- communistische bevrijdingsfront en de Zuidvietnamese regering in Saigon moet beschouwen als twee regeringen die een burgeroorlog voeren. Wanneer de missie het be vrijdingsfront ontvangt als deel van een Noordvietnamese delega tie, moeten de autoriteiten van Saigon alleen worden ontvangen als deel van de Verenigde Staten, zei hij. De enige logische oplossing voor de Zuidvietnamese crisis zag hij in een conferentie van alle betrokken partijen, maar „die kan nauwelijks worden gehouden, tenzij er een bestand is". Voorwaarde daarvoor is onmiddellijk stonzetten van alle Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam. Ook zou de Aus tralische regering onmiddellijk haar troepen van het Zuidvietna mese strijdtoneel moeten terug trekken. GF.EN DEKMANTEL Nkroemah zei er voorstander van te ziin dat premier Wilson de leiding van de missie op zich neemt en verwierp het standpunt dat dit zou betekenen dat de mis sie niet onpartijdig zou kunnen ziin. Geen enkel ander lid van de missie heeft zoveel invloed on de Amerikaanse regering als Wilson, aldus Nkroemah. Hij sprak tegen dat de missie slechts een dekman tel voor een Amerikaanse poging, zich op voordelige voorwaarden uit een oorlog die zij al hebben verloren, terug te trekken" zon zyn. Na een bestand zou het voorbe reidende werk voor een vredes conferentie kunnen beginnen. Deze conferentie zou kunnen worden gevoerd door de mogendheden die waren vertegenwoordigd op de conferentie over Ïndo-China, die in 1954 in Genève is gehouden, al dus de president van Ghana. Agenda HEDEN Terneuzen: Zuidersportpark, 7 uur: AdvendoHKC. Leger des Heils, 8 uur Combo uit Breda met muziek en zang. Luxor-Theater, 8 uur „Het verdachte huis van madam Polly". ZATERDAG 26 JUNI AxelHet Centrum, 8 uur: „Het geheim van dé witte spin". Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Het verdachte huis van madame Polly". ZONDAG 27 JUNI AxelHet Centrum, 8 uur uur „Het geheim van de witte spin". Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Stan en Olie als stieren vechters"; 8 uur„Het ver dachte huis van madame Pol ly". k j\

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5