Vereniging van ex-politieke gevangenen staat achter Prinses Beatrix Tweede front tegen het woningtekort Regering stelt uitkering ineens vast HET WEER Twee procent in twee etappes Huurverhogingen van 7,5, 10 en 15 procent LDrie Russische reuzen-helikopters op Schiphol VRIJDAG 25 JUNI 1965 21e Jaargang - No. 646z r Doorstroming Bijdrage verdubbeld A- en B-woningen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden TrujttuJuf eg ifiemvfcainfe PtJHtMUZEN DÈreetear-HoofaredeetemK I. was 9a Sand* SedaeMe- n Administratie-adrte: Sntfdawal V Telefoon: 01180 2078 Gironummer; 88130 ABonnsmentsprys f 8,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 80 et Losse nra 10 et. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. „Wij staan achter het konink lijk gezin en dus ook achter prin ses Beatrix en de gemaal die zij gekozen heeft", zo hesioot de voorzitter van de Nederlandse vereniging van ex-politieke ge vangenen uit de bezettingstijd, mr G. Ch. Aaldevs, zijn verkla ring tijdens de algemene jaarver gadering in Den Haag. Deze ver klaring werd door applaus van de aanwezige vertegenwoordigers van de afdelingen onderstreept. Slechts enkelen gaven blijk het niet met deze zienswijze eens ie zijn. De verloving was door de heer T. Rot, een der afgevaardigden van de afdelingen Amsterdam, ter sprake gebracht. Hij drong aan op een uitspraak van de ver eniging. „Prinses Beatrix zelf acht ik onomsproken, ik wens haar geluk toe", zo zei hij onder meer. Het ging z.i. niet om het kweken van een anti-Duitse stemming, maar de heer Von Amsberg achtte hij gezien zijn leeftijd en gezien het feit dat er tot dusver geen duidelijke bewij zen zijn, dat hij de vereiste de mocratische gezindheid bezit om eenmaal in de rechten en plich ten van prins Bernhard te kun nen treden, geen geschikte kan didaat. HIJ HAD „NEE" GEZEGD... Tijdens de discussie, zei luite nant-kolonel W. F. B. Bisschoff van Heemskerck, opperstalmees ter van de koningin en tevens lid van het hoofdbestuur van Expoge, o.m.: „Ik ben er van overtuigd dat, als de heer Von Amsberg op 16-jarige leeftijd Nederlander was geweest, hij „nee" had gezegd en zich had la ten doodschieten." „Dat hij als 13-jarige voor zijn opvoeding naar Duitsland werd gestuurd en daar lid moest worden van de Hitler-jugend, kan geen zinnig mens hem kwalijk nemen." VIA POLITIEKE PARTIJ Een ander lid van het hoofd bestuur, dr. J. F. Ph. Hers uit Oestgeest, beschouwde de stap die prinses Beatrix thans gaat ondernemen, psychologisch als juist. Het koninklijk huis, zo zei hij, heeft zich steeds evenals onze regering op het standpunt gesteld dat de afbraak van na tionale grenzen moet worden na gestreefd. De heer T. Boudewiin Hesset die het congres organiseerde, stelde zich op het standpunt, dat ieder zijn persoonlijke bezwaren wanneer hij die heeft, via zijn politieke partij kan uiten. De hele kwestie wordt volgens de in onze democratie geldende regels behandeld. Het zou bui ten de doelstelling van de vereni ging vallen zich uit te spreken. Spreker deed voorts een beroep op respect voor het vorstenhuis, „dat voor 'n moeilijke tijd staat." NIETS MEE TE MAKEN. De verklaring die de heer Aalders tenslotte namens het hoofdbestuur aflegde begon al dus: „Wij kunnen hier niet zonder meer stilzwijgend aan voorbijgaan. De fractievoorzit ters hebben hun mening be paald. Alles gaat overeenkom stig de democratische regelen, die wij willen handhaven. Per soonlijk mag men het betreu ren, dat Von Amsberg Duitser is. deel uitmaakte van het Duit se leger in de tweede oorlog enz, als vereniging van ex-po litieke gevangenen heeft men daar niets mee te maken." NOORSE MENING. De liberale Oslose krant „Dag- bladet" meent dat de monarchie in Nederland gevaar loopt als kroonprinses Beatrix zich zou verloven met de Westduitse di plomaat Claus von Amsberg. Zelfs een democratische mo narchie kan dermate gecompro mitteerd worden, dat hij niet langer te handhaven is, aldus het blad in een hoofdartikel van don derdag. Het blad vindt dat een verlo ving van prinses Beatrix met de Westduitse diplomaat de zeker ste manier is om wat. er nog van de monarchie over is als rege ringsvorm, in de gehele wereld te ondergraven. liet blad is van oordeel dat het feit, dat vele Ne derlanders het betreuren en het ongepast vtpeien, dat.een,voor malig lid van Hitiers nazi-orga nisatie prinses Beatrix' gemaal wordt, thans wordt genegeerd. „Dagbladet" vraagt zich af wat de reactie van het Noorse volk wel zou zijn als kroon prins Harald (van Noorwegen) zou willen huwen met een oud lid van de „Bund Deutscher Madel", Een dergelijke situatie is ondenkbaar, aldus het blad. Koningin ontstak vrijheidsvuur Ter gelegenheid win het 20ste congres van de vereniging van ex-politieke gevangenen heeft H. M. de Koningin tuoensdag- mïddag op het Binnenhof in Den Haag het vrijheidsvuur ontsto ken. De vorstin gebruikte hier voor fakkels, welke eerder op de dag ontstoken waren op ver schillende plaatsen in ons land, waar tijdens de Duitse bezetting NederHanders gevangen werden gehouden. De fakkels werden door estafettelopers naar het Binnenhof gebracht. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening drs Bogaers heeft een nieuw systeem van huurverhogingen aan de Tweede Kamer voorge steld. Dit komt in hoofdzaken neer np verhogingen per I januari 1966 en 1 januari 1967 van nul tot 15 procent per keer. Huurwoningen, gebouwd vóór 1921 met een huurprijs van minder dan 75,70,of 60,— per maand, afhankelijk van de gemeenteklasse, zullen niet duurder worden. Woningen in deze prijsklasse, die ni 1921 maar vóór 5 mei 1945 werden gebouwd, zullen twee maal met 7,5 procent duurder worden. De huur van woningen, gebouwd tussen 1 januari 1921 en 5 mei 1945 die thans meer be draagt dan ƒ135,— (resp. 125,— of ƒ110,—), zal met tweemaal 15 procent mogen worden ver hoogd. De huur van de overige woningen, die vóór 5 mei 1945 werden gebouwd, alsmede tussen 1916 en 1956 gebouwde woningwetwoningen en gesub sidieerde partikuliere huurwoningen worden met tweemaal 10 procent in huur verhoogd. De regering heeft geen bezwaar tegen een uitkering ineens van ten hoogste twee procent van het jaarloon inclusief de vakantie-uit kering. Zij verbindt hieraan echter de voorwaarde dat de uitkering in twee etappes wordt uitbetaald, waarvan de tweede etappe niet vóór 1 december a.s. mag worden geëffectueerd. Hierbij heeft de regering de li quiditeitspositie van verschillende sectoren van het bedrijfsleven en de krapte van de geld- en kapitaal markt in aanmerking genomen. Aan het college van rijksbemid- delaars zal de regering verzoeken voor de uitkering ineens een alge mene vergunning te verlenen. Minister Veldkamp (sociale za ken en volksgezondheid) die dit in een brief aan de stichting van de arbeid heeft medegedeeld, voegde hieraan toe, dat de regering mede gelet op de volstrekte tegenstel ling tussen werkgevers en werk nemers inzake de door de vakbe weging geuite wens van een mini mum-uitkering ineens van 125, geen mogelijkheid ziet daaraan volledig tegemoet te komen. Zij heeft er evenwel geen bezwaar te gen, indien de twee procent wordt berekend over het rechtens gelden de jaarloon, inclusief de vakantie uitkering, waardoor naar boven afgerond een minimum kan worden bereikt van f 120,Daarbij neemt de regering in aanmerking dat, in dien eind vorig jaar tot een hoger loonpercentage zou zijn besloten, dit ook doorgewerkt zou hebben in de vakantie-uitkering. GEEN EXTRA KINDER BIJSLAG UITKERING De regering zal nagaan in welke mate van de vergunning gebruik wordt gemaakt teneinde onder ogen te zien, of daaraan conse quenties ziin verbonden voor de sociale uitkeringen in 1965. Zij kan geen gevolg geven aan de door de vakcentrales bepleite extra-kin- bijslaguitkering. We1 is zij bereid aan de S.E.R. advies te vragen omtrent een voor de toekomst in de sociale verzeke- ringswetgeving te realiseren va kantie-uitkering, welke bij de in voering ten laste van de welvaarts indexering zou kunnen worden ge bracht en geen additionele lasten op het bedrijfsleven of op de schat kist legt. De regering is tot haar stand punt gekomen, zo deelde minister Veldkamp in zijn firief mee, nadat de minister na zijn gesprek van 17 juni met de stichting nog een informeel overleg had gepleegd met de voorzitters van de ver schillende in de stichting vertegen woordigde organisaties. NIET VERPLICHT Minister Veldkamp heeft in een toelichting- desgevraagd meege deeld, dat de beslissing van de regering geen verplichting in houdt, maar slechts het karakter van een vergunning heeft. De regering, aldus de bewinds man, heeft zich gerealiseerd dat zich bij verschillende bedrijfstak ken met toekenning van een twee percènt uitkering-ineens liquidi- teitsmoeilijkheden kunnen voor doen en dat daarom „de regering sterk op de spreiding van de uit kering heeft gespeeld." „Onze economie", aldus minis ter Veldkamp, „kan het wel dra gen." De bewindsman merkte op niet te weten, of de uitkering-ineens in alle bedrijfstakken zal wor den uitbetaald. Een dergelijk uit betaling aan de ambtenaren zal zeker door zijn ambtgenoot van binnenlandse zaken, de heer J. Smallebroek, in het georgani seerd overleg ter sprake worden gebracht. DOORBEREKENING Het ligt voor de hand, dat de uitkering ook zal worden uitge keerd aan hen, die werken in G.S.W.-verband. Naar wordt vernomen heeft minister Den Uyl (economische zaken) samen met staatssecreta ris Bakker een onderhoud gehad met een middenstandsdelegatie, in welk gesprek van gedachten is gewisseld over een eventuele doorberekening van de twee-per cent uitkering in de prijzen. Re sultaten van dit overleg zijn (nog) niet bekend gemaakt. C. N. V. BLIJ MET 2 PROCENT Ook het christelijk nationaal vakverbond is blij met de beslis sing van de regering. De voor zitter van het C. N. V., de heer J. van Eibergen, zei gisteravond, dat hij het wel jammer vindt, dat de regering nu de verant woordelijkheid draagt voor een besluit dat door de stichting van de arbeid genomen had moeten worden. Met het oog op de geldkrapte heeft hij begrip voor de splitsing van de uitkering. Ten aanzien van het minimum heeft de heer Van Eibergen het gevoel dat de regering onder zware druk van de werkgevers heeft gestaan. Gelet op de meningsverschillen di eer over dit punt waren is hi.i echter van «ordeel, dat de weg is gekozen die zoveel mogelijk aan de wensen van de vakbe weging tegemoet komt. Wat de verwerking van de uit kering van de kinderbijslag be treft, heeft de heer Van Eiber gen er begrip voor, dat de mi nister deze zaak eerst wil be studeren: hij vertrouwt erop dat de minister hier nog op terug sal komen (Adv.) Afhankelijk van de huidige huurprijs zullen na 1956 gebouwde wo ningen met nul tot tweemaal 10 procent in huur worden verhoogd. Omtrent de consequenties voor de loonvorming per 1 januari 19C6 en januari 1967 zal bij de Stichting van de Arbeid advies worden gevraagd. Zodra dit advies bekend is, zullen omtrent de gevolgen van de voorgenomen huurmaatregelen voor de sociale uitkeringen voor stellen worden gedaan. Minister Bogaers verklaart in zijn memorie van toelichting dat hier mee het „tweede front" tegen het woningtekort wordt gevormd. Naast zijn „expansieve bouwbeleid" kan met de nieuwe verhogingen sterker dan voorheen worden gestreefd naar doorstroming en aanpas sing van de woningsituatie aan de behoefte. De doelmatige bezetting van het woningbestand is nadelig voor de maatschappelijk zwakke groepen en heeft onnodige vormen van woningnood tot gevolg. Het doorstromingsproces heeft o.m. ten doei, dat door het gereed komen van één nieuwe woning twee of meer gevallen van woning nood worden opgelost. Naast de doorstroming aan het „tweede front" neemi ook de hïU'jHOhisei'ing van huren een be- langrijke plaats in. Doorstroming wordt bevorderd door een aan- i (rekkelijke kwaliteit van nieuwe I woningen en een eveilvvichti l liuurpatroon. De nieuwbouw wordt thans door een tendens van kwaliteits verbetering gekenmerkt. Deze dreigt evenwel achter te blijven bij de uit de welvaart voortvloei ende hogere eisen aan de volks huisvesting. Dit slaat op kwali teit en assortiment. Daarnaast bestaan belangrijke, niet door kwaliteitsverschil ge motiveerde huurverschillen. Een gecoördineerde aanpak van de kant van de huren en van het subsidie moet de gewenste har monisering bewerkstelligen. hoogd en de huur dienovereen komstig verlaagd. Het huurpeil van die woningen wordt daarmee aan dat van de bestaande voor raad aangepast. Per gereedgekomen woning zal van rijkswege volgend jaar ƒ100 aan de gemeenten beschik baar worden gesteld ten behoeve van een doorstromingsfonds. Nog niet is besloten of ook de ge meenten aan dit fonds zullen bij dragen. Bijzondere aandacht wordt be steed aan uitbreiding van het as sortiment in de nieuwbouw. In de partikuliere gesubsidieerde De woningwetwoningbijdrage voor nog te bouwen woningen worden verdubbeld. Deze ver dubbeling gaat met terugwer kende kracht in voor alle vóór 1 januari 1966 gegunde, maar na die datum gereed te komen wo ningen. Voor de op 1 januari '66 in aanbouw zijnde woningen zal bij de machtiging tot gunning toegekende subsidie worden ver gen naast B-woningen, waarvan de stichtingskosten ƒ5000 hoger liggen. De minister is van plan in de woningwetsector ook A. en B-woningen in te voeren. De B- woningen met 5000 hogere stichtingskosten zullen aan be langrijk hogere eisen moeten voldoen dan de A-woningen. (Vervolg pp pagina 5) De drie Russische reuzen-heli kopters die op de luchtvaart show te Parijs voor het eerst aan het westen zijn getoond, hebben donderdagmorgen op de terugweg naar Moskou een tech nische tussenlanding op Schip hol gemaakt. Het halve lucht havenpersoneel en vele mensen van andere op Schiphol geves tigde bedrijven waren uitgelo pen, toen de helikopters het plat form opreden. Iedereen drong naar voren om de indrukwekkende hefschroef- vliegtuigen ook van binnen te bekijken. Als eerste stapte de directeur van tie luchthaven, mr. J. C. H. A. van Stapele, de M. I. L.-6 binnen, een groot trans porttoestel dat met een snelheid van 200 a 300 km per uur een lading van 12.000 kg kan ver voeren. De bezichtiging van het grootste toestel, de M. I. L.-10, was slechts aan enkelen toege staan. De Russische bemanning kon het verzoek van drie stewar dessen, die de luchthaven eens wilden zien uit de zich enkele meters boven de grond bevin dende cockpit van het met zijn vier kromme poten op een reus achtige spin gelijkende toestel, moeilijk weigeren. Voor het der- NIEUWE GEMINI-LANCERING OP 9 AUGUSTUS De N.A.S.A., het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart, heeft besloten dat de „Gemini-5"-ruimtecabine op 9 augustus zal worden gelanceerd. De ruimtevaarders Gordon Cooper en Charles Conrad zul len dan een week in de baan om de aarde cirkelen en talrijke experimenten uitvoeren, waar onder een poging tot een ont moeting in de ruimte. Spoorwegongeluk in Oost-Duitsland Een spoorwegongeluk in Oost- Duitsiand heeft donderdag aan negen mensen het leven gekost. Volgens het Oostduitse persbu reau A.D.N. zijn 13 zwaar ge wonden naar ziekenhuizen ge bracht. Het ongeluk gebeurde op het station Wassmannsdorf, toen een passagierstrein uit Potsdam bij het binnenkomen ontspoorde en verscheidene rijtuigen omsloe gen. Wassmannsdorf ligt in de buurt van de grens tussen Oost- Berliin en Oost-Duitsland. de toestel, de M. I. L.-8 die speciaal is gebouwd voor het vervoer van passagiers (28), was de belangstelling geringer. De helikopters werden op Schiphol voorzien van nieuwe brandstof om de reis naar Mos kou voort te zetten. In Kopen hagen zou een tussenlanding worden gemaakt. Op de meeste plaatsen droog Boven het vasteland van Euro pa bevindt zich een hogedruk- gebied waarin opklaringen voor kwamen, zodat verder landin waarts weer temperaturen van 25 graden werden bereikt. In ons land daarentegen bleven de middagtemperaturen enkele gra den. lager als gevolg van de vrij krachtge zuidwestelijke wind. Over de Britse eilanden trekt een frontale storing naar het noordoosten. Een bijbehorend regengebied passeert in hoofd zaak ten noorden van ons land, maar de bewolking zal zich wel tot hier uitbreiden. Onder in vloed van een volgende storing draait de wind later naar rich tingen tussen zuidwest en zuid in verband waarmee wel iets hogere middagtemperaturen kun nen worden verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Veel bewolking met enkele od- kiaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Iets ho gere temperaturen. VRIJDAG 25 JUNI v.m. n.m. Breskeng 10 39 11.94 Terneuzen 11.14 11.39 Hansweert 11.54 12.19 Walsoorden 0.04 12.29 ZATERDAG 26 JUNI v.m. n.m. Brpskens 11.25 11.39 Terneuzen 12.14 Hansweert 0.40 12.54 Walsoorden 0.50 1.04 ZON MAAN onder op onder uni 25 26 27 op 4.21 4.21 4,2? 21.04 21.04 21-04 1.55 2.16 16.36 18.00

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1