Maandag a.s. wordt de verloving van Prinses Beatrix officieel bekend gemaakt Kamerfracties achter de regering Koningin en Prins bij de viering van het vrijheidslustrum vereniging ex-politieke gevangenen Democratische instellingen Moeilijke positie P.S.P, tegen Ontvangst in de Ridderzaal GIVE A MAN A LUCKY Eerlijke kans HET WEER Volwassen vrouw Referendum gevraagd over de verloving Deze week nog geen oplossing van Belgische kabinetscrisis Wereldvrede Dringende noodzaak 15.000ste SCHIP OP NIEUWE WATERWEG „Ik neem het niet" PRINSES MARGRIET IN DE VERPLEGING Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Fnskariag 61? afcenHsawni; TBRNEUZEN Duwertaw-Foof^frsatfettw: L Wffl 3# Sana# Hedaeöe- cn Administratie-tdres; Smldswtl Telefoon: 01150 20T8 Gteamnamer: 38180 ATrónnementsprijs f 6,— per kwart#»!; per maand f 2.per week 80 et Losse nrs 10 ct. VRIJE ZEEUW DONDERDAG 24 JUNI 1965 I 21e Jaargang - No. 6468" p ■N Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per idvertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. te ontmoeten. Deze bijeenkomst zal in de Ridderzaal plaatsvinden. Na afloop van het beraad van minister-president Cals met de voor zitters van de tien fracties uit de tweede kamer legden enkele fractie voorzitters een verklaring af. De heer Nederhorst, voorzitter van de P.v.d.A.-fractie, zei o.m.: Ik heb de heei Cals medegedeeld, dat onze fractie haar steun aan de goedkeurngswet niet zal onthouden. Enkele leden van miin fractie willen zich hun oordeel voorbehouden tot de wet zal worden ingediend. Voor alle leden geldt dat deze verloving een moeilijke zaak is, waaraan vele kanten zitten. Wanneer ik dit zeg, houd ik mij verre van elk anti-Duits sentiment en van anti-Duitse gevoelens. Maar wii voelen mee met hen voor wie de wonden van het nationaal-socialisme nauwelijks zijn geheeld, zo niet onheelbaar bleken en die het met deze zaak heei moeilijk hebben. Voor politici gelden echter niet alleen gevoelsargumenten maar geldt ook de vraag of het lands belang met deze goedkeuring ïs- cediend. Daarvoor is niet alleen beslissend hoe de toekomstige echt genoot van prinses Beatrix zich in het verleden heeft gedragen, maar vooral of hij zich in ons volksle ven zal weten in te voegen en over de karaktereigenschappen en de mentale instelling beschikt om onze democratische instellingen te eerbiedigen. Uit hetgeen ons omtrent de per soon van de heer Von Amsberg bekend is, kunnen wij geen argu menten putten om ons tegen de goedkeuring te verzetten. Uit de medelingen van de heer Cals hebben wij zelfs een zekere mate van vertrouwen kunnen put ten dat de heer Claus von Ams berg over de capaciteiten beschikt om het voorbeeld van zijn toekom stige schoonvader te volgen en een waardige representant zal kunnen worden voor ons land en ons volk. De tijd zal leren of wij gelijk hebben zoals de tijd de wonden moet helen en velen over hun twij fels en zorgen zal moeten heen brengen. De liberale fractievoorzitter, mr. i W. Geertsema, zei: Het verheugt de fractie van de v.V.D. dat prists de man De heer Marcus Bakker (frac tievoorzitter van de C.P.N.) legde de volgende verklaring af: De C.P.N.-fractie is van mening dat ons volk niet overdonderd mag worden bii de besluitvorming over een goedkeuringswet. De fractie is tegen iédere overhaasting met betrekking tot een goedkeurings wet. De fractieleider van de P.S.P de heer Lankhorst verklaarde, dat hii de minister-oresident beeft mee gedeeld dat ziin fractie tegen het wetsont.wero zal stemmen, hetgeen niets afdoet aan de wens dat prin ses Beatrix en haar verloofde bet geluk zullen vinden dat zij van de ze verloving verwachten. De heer Van Dis (S.G.P.) en de heer Koekoek (Boerenpartii) ver klaarden dat zij hun goedkeuring niet zullen onthouden aan een goedkeuringswet. Kamervoorzitter Van Thiel deel de mede, dat de afspraak gemaakt is dat zeer spoedig na het bekend maken van de verloving de leden van de tweede kamer in de gele genheid zullen zijn het jonge paar De voorzitter van de partij voor volkswil en referendum, mr. P. Koot, heeft zich namens zijn par tij (2.000 leden) met een verzoek schrift tot de Tweede Kamer ge richt. Hij stelt daarin voor een facultatief-consultief referendum te doen houden over de vraag of het vorstenhuis door de meerder heid der kiezers wordt aanvaard en of- de meerderh^d van de kie- rs de heer Claus von Ams berg als gemaal van prinses Bea trix aanvaardt. Eon facultatief-coosultatief re ferendum is een volksstemming, waarbij de mening van de kiezers wordt gepeild zonder dat regering of parlement daardoor worden gebonden. In een telegram aan de minis ter-president hebben ook de be sturen van de bond van wereld burgers en „de republikeinse partij" gezegd het te betreuren dat er zoveel rumoer is ontstaan rond de verloving van prinses Beatrix. In het telegram wordt uitstel gevraagd van een rege ringsbesluit om op korte termijn de mogelijkheid te onderzoeken van een referendum onder de kiesgerechtigden. De besturen zijn van oordeel dat „anders on herstelbare schade aan land en volk wordt, toegebracht." Zoals bekend was al een voor stel voor een referendum uitge gaan van een groep van 100 voormalige verzetsstrijders uit Limburg en Noord-Brabant. Koninklijk werkbezoek aan Groningen Op de tweede dag van haar werkbezoek aan de provincie Groningen heejt H. M. de Konin gin dinsdag een puttengroep van de N. A. M. in Sappeneer bezocht. Foto: Tegen de achtergrond van een boortoren biedt de zevenjarige Douwientje Harms de koningin bloemen aan. De Belgische kabinetsforma teur, P. Harmei, heeft woensdag avond verklaard dat deze week nog geen oplossing moet worden verwacht voor de kabinetscri sis, die na de verkiezingen van 23 mei is ontstaan. Hij zei te hopen volgende week maandag een formule voor een nieuwe regering aan koning '(Adv.)' Recent portret van Claus von Amsberg Dit is de 38-jarige Westduitse diplomaat Claus von Amsberg, de toekomstige verloofde van prinses Beatrix. heeft gevonden met wie zij ver der door het leven wil gaan. Volledig begrip hebbende voor de bezwaren, die bij sommigen in ons volk leven tegen de heer Von Amsberg als echtgenoot van onze toekomstige vorstin zal de fractie haar medewerking geven aan een goedkeuringswet voor het huwe lijk van onze kroonprinses. De fractie is tot deze beslissing gekomen op grond van het ver trouwen in het gezonde oordeel van de prinses ten aanzien van de vraag of haar toekomstige echt genoot in staat zal zijn zijn moei lijke positie op de juiste wijze te bekleden. De heer Roolvink (A.R.) begon zijn verklaring met te constate ren, dat deze dagen weer blijkt welke diepe sporen de Duitse be zetting in ons Nederlandse volk heeft achtergelaten. De A.R.-fractie heeft begrip voor de genuanceerde gevoelens die in brede kringen van ons volk leven. Deze gevoelens moeten wij met begrip tegemoet treden. Anderzijds aldus de heer Roolvink, moeten wij ons realiseren, dat we twintig jaar na de bezetting leven in nieuwe verhoudingen. Hij noemde daarbij de Europese integratie en de deelneming van Duitsland aan de N.A.V.O. Woensdagmorgen zijn vele honderden voormalige politieke gevangenen en hun nabestaan den naar Den Haag gekomen, waar zij zich in het gebouwen complex van de grafelijke zalen hebben verzameld. Tegelijkertijd werden in Am sterdam, Amersfoort, Utrecht, Vught en Scheveningen fakkels ontstoken op plaatsen die de herinnering aan het verzet op riepen. Deze vijf fakkels wer den per auto naar Den Haag ge bracht om daar van de gemeen tegrens door militairen naar het Binnenhof te worden gedragen waar ze tot één fakkel werden Vfrenigd. Met deze fakkel ont stak koningin Juliana na afloop van de plechtige openingszitting in de Ridderzaal de gasvlam, die tijdens de gehele congresweek za' blijven branden. Na een gezamenlijke staande lunch van de congressisten ver zamelden zij zich in de Ridder zaal in afwachting van het ko ninklijk paar, dat om twee uur aankwam. De koninklijke gas ten werden verwelkomd door het Expoge-bestuur en de voor zitter van de afdeling Den Haag, de heer J. H. M. van Emmerik, wiens dochter de koningin bloe men aanbood. Bij het betreden van de Ridderzaal door het ko ninklijke paar werd luid ge applaudisseerd. Alvorens men weer ging zitten, werd een kruis bezet met witte crysanten op een stoel naast het spreekge stoelte geplaatst. „Dit kruis vormt een symbool, waardoor de gevallenen toch hij ons aanwezig zijn", zo zei de heer Van Emme rik, die vervolgens het woord gaf aan de minister van cul tuur, recreatie en maatschappe lijk werk, mr. M. Vrolijk. Mr. Vrolijk zei onder meer: „Uw activiteiten waren aan vankelijk gericht op de zorg voor de invalide geworden ver zetsstrijders en de nagelaten be trekkingen van de gevallenen. Sedert die taak door de stich ting 1940-1945 en de overheid is overgenomen, richtten uw be moeiingen zich meer' en meer op de vestiging van een duurzame wereldvrede, op het bereiken van een wereld, waarin ieder mens zich in volledige vrijheid zal kunnen ontplooien. U hebt begrepen dat dat doel met het sluiten van verdragen alleen niet kan worden bereikt. Bij voortduring zijn initiatieven ontplooid met een bezieling, die slechts zij kunnen opbrengen, die aan den lijve hebben gevoeld wat het betekent te moeten leven onder een regiem, dat alle eerbied voor de menselijke waardigheid heeft afgelegd. Voor uzelf moet het een grote voldoening zijn te weten voor uitgang te hebben geboekt op de weg naar de verwezenlijking van uw doelstelling. Maar velen zijn nog altijd niet doordrongen van het besef, dat dat alles nog bestaat: het gevaar van een nieuwe totale catastro phe, het nog steeds bestaan van concentratiekamp-systemen zo goed als van andere vormen van tirannie. Men leest, hoort en ziet daar dagelijks over en gaat er aan wennen. Daarin schuilt een gevaar. De verantwoordelijkheid die ieder mens voor zijn mede mens behoort te dragen, ver slapt daardoor. De materiële welvaart die wij thans in meer dere of mindere mate beleven, Naar eerst nu door de scheeps agentuur Dirkzwager N.V. in Maassluis is berekend, is zater dag 19 juni het Engelse m.s. „Iberian Coast" als 15.000ste schip de Nieuwe Waterweg bin nengevaren. Het m.s. „Iberian Coast", me tende 1188 brt., kwam van Bris tol met een lading erts en heeft ligplaats genomen in Dordrecht. Verleden jaar arriveerde het 15.000ste schip op 20 juni. Het was het Engelse' m.s. „Vacuum Pioneer". kan deze verslapping nog ver der in de hand werken. Het is daarom een dringende noodzaak het verantwoordelijk heidsbesef voor de medemens wakker te houden". Vervolgens hield de voorzit ter van de vereniging, mr. Ch. Aalders, zijn jaarrede, waarna hij koningin Juliana een bijzon dere uitgave van het boek „Ik neem het niet" van Evert Werk man aanbood. Aan prins Bern- hard overhandigde hij een ge denkpenning. Tot de aanwezigen behoorden ook de minister van binnen landse zaken, mr. J. Smallen- broek, de minister van staat dr. W. Drees, de commissaris van de koningin mr. J. Kiaaszesz en de burgemeester van Den Haag. Aan de plechtigheid werd medegewerkt door het strijkers ensemble van de koninklijke militaire kapel onder leiding van sergeant-majoor W. de Recht. Boudewijn te kunnen voorleg gen. Of dit een „kabinet op brede basis zal zijn", bestaande uit katholieken, socialisten en libe ralen, of een coalitie tussen twee van deze partijen, staat nog niet vast. Wel_ verklaarde de katho lieke kabinetsformateur dat het zeker niet tot een zakenkabinet zal komen. „Daarover heeft nie mand met mij gesproken", zei hij woensdagavond na overleg te hebben gepleegd met een groot aantal vertegenwoordigers van het Belgische politieke leven. Prinses Margriet heeft het voor nemen in oktober van dit jaar in het protestants-christelijk ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amersfoort een bijzonder# opleiding te volgen in de zie kenverpleging, zo deelt da rijksvoorlichtingsdienst mede, 1 ZUIDWESTELIJKE WIND De afgelopen 24 uur is koele oceaanische lucht ver naar het oosten doorgedrongen, zodat ook in Duitsland evenals in ons land en grote delen van Frankrijk de middagtemperaturen niet veel hoger werden dan 20 graden. Bij Schotland bevindt zich een diepe depressie die zich naar het noordelijke deel van de Noord zee verplaatst. Een hiermee sa menhangende frontale storing trekt vergezeld van wat lichte regen over ons land. De storing wordt gevolgd door een gebied met opklaringen waarin enkele verspreide buien voorkomen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Wisselende bewolking Wisselende bewolking met hier en daar een bui. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Koel weer. DONDERDAG 24 JUNI v.m. n.m. Breskens 9.37 9.5S Terneuzen 10.12 10.33 Hansweert 10.52 11.13 Walsoorden 11.02 11.23 VRIJDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 25 JUNI v.m. 10.39 11.14 11.54 0.04 n.m. 11.04 11.39 12.19 1259 lirni 24 25 26 op 4.20 4.21 4.21 MAAN op ondeï 21.04 1.39 21.04 1.55 21,04 2,16. 15.15 16.36 -18.09 De heer Roolvink verklaarde van groot belang het vertrouwen dat de fractie stelt in de persoon lijke keuze van onze kroonprinses. Veel zorgen zijn weggenomen. De aanstaande echtgenoot van onze troonopvolgster zal zijn plaats moeten verwerven in het Neder landse volksleven. Het zal niet spontaan geschieden, maar hij krijgt een eerlijke kans. Drs. W. K. N. Schmelzer (K. V.P.) stelde vast: „Een belangrijk element in de houding van de K.V.P.-fractie is het. vertrouwen in de vrije per soonlijke keuze van onze kroon prinses, die een volwassen vrouw is met verantwoordelijkheidsge voel en onderscheidingsvermogen. Daarnaast is van wezenlijke be tekenis, of de regering zich om trent persoon en familie van een toekomstige verloofde heeft laten inlichten. De mededelingen die ik van de minister-president heb ont- vangen.acht ik bevredigend. Bij monde van freule Wtte- waai van Stoetwegen werd ver klaard dat ook de C.H.-fractie het goedkeuringsontwerp zal steunen. Minister-president Cals deelde mede, dat koningin Juliana zelf de verloving van haar dochter zal bekend maken. Nadat deze verlo ving is aangekondigd, zal het ka binet zich beraden over de indie ning van een goedekuringswet. Dit zal geschieden spoedig na de aankondiging, aldus de minis ter-president. Hij kon niet meede len of dit nog dezelfde dag zou ge beuren dan wel de dag daarna. Het ligt in het voornemen van de minister-president in de Staten- Generaal zelf mededeling te doen van de indiening van een goed keuringswet. Premier Cals die mededeelde zelf wel bekend te zijn met de verlovingsdatum, wilde zich hier over niet uitlaten. In Haagse parlementaire krin gen noemde men het zeker dat de koningin maandag a.s. officieel mededeling zal doen van de ver loving.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1