Provinciaal nieuws de Buck Gemeenteraad van Terneuzen Verhoging van diverse gemeentelijke belastingen in verband met de financiële positie der gemeente HET ZINKEN VAN DE ,LILY' Terneuzen Aardenburg Biervliet Breskens Bruinisse Goes MHdelhuvg Sluis Sluiskil Zaamslag KOOP EEN PHILIPS PORTABLE Overstromingen in Oostenrijk en Amerika// Woensdag 23 juni 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina S 'De 33-jarige L. C. uit Gent en K, uit Rotterdam, resp. beheer der en eigenaar van het motor schip „Llly" dat ruim een week geleden met een vracht motoren nabij Walsoorden zonk, zijn vrij gelaten. Het onderzoek in deze zaak, waarin de rijkspolitie te water genoeg aanwijzingen meende te hebben om te veronderstellen dat het schip tot zinken werd ge bracht, is nu zo ver dat de of ficier van justitie te Middelburg geen termen meer aanwezig achtte de verdachten langer vast te houden. Eindexamen H.B.S.-B Voor het op vrijdag 18, zaterdag 19, maandag 21 en dinsdag 22 juni gehouden eindexamen H.B.S.-B slaagden de volgende kandidaten, allen leerlingen van het Petrus Hondiuslyceum. M. de Bokx, L'. du Bois, N. du Bois, D. Kroes, J. Muller en J. de Regt, allen te Terneuzen; F. Burger te Axel; J. Haak te Zaamslag, en G. van der Straaten te Sas van Gent. Gemeenteraad komt bijeen ot> 29 juni De leden van de Terneuzense gemeenteraad zijn in openbare vergadering bijeengeroepen tegen dinsdag 29 juni om 19.30 uur. Op de agenda komen o.m. de volgende punten voor: Voorstel van B. en W. tot benoe ming in vaste dienst aan de gym nasiale afdeling van het Petrus Hondiuslyceum de heren G. A. den Decker en dr. J. Klok; idem tot het verlenen van ont slag aan mevr. H. P. Sloover-Ha- melink als onderwijzeres aan de Zuidlandschool met ingang van 22 augustus 1965; idem tot vaststelling van het uit breidingsplan in onderdelen „Cats- polder"; idem tot verkoop van percelen grond, gelegen in de „Catspolder", aan de heren A. C S. van Breda Vriesman, H. A. F. Doppegieter, B van Dam, K. C. van Fraeijenhove, H. M. J. Somers, A. A. van der Peijl en F. J. de Bruijne; idem tot verkoop van een per ceel grond, gelegen in het exploi tatieplan „Zuidpolder", aan de heer P. Fleurbaaij; idem tot intrekking van de in structie voor de door B. en W. be noemde wegers, meters en tellers in de gemeente Terneuzen; nota betreffende de financiële positie van de gemeente Terneuzen en voorstel tot verhoging van di verse gemeentelijke belastingen, n.l. keurlonen Ingevolge de vlees- keuringswet; hondenbelasting; pre cariorechten; opcenten op de per sonele belasting; wegenbelasting; reinigingsrechten; idem tot wijziging van: de be groting 1964 van het grondbedrijf; de begroting van de dienst voor maatschappelijke zorg; de gemeen te-begroting 1964 en de gemeente begroting 1965. Kandidaatsexamen Aan de rijksuniversiteit te Teiden is geslaagd voor het kan didaatsexamen Nederlandse taai en letterkunde de heer A. de Reuver te Terneuzen. Opening jeugdverkeerstuin Woensdagmorgen 30 juni a.s. zal de jeugdverkeerstuin te Terneu zen officieel worden geopend door de commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen. De inspecteur-korpschef der ge meentepolitie vest'gt er de aan dacht op dat deze opening samen valt met de marktdag. In verband hiermee zal er op de markt geen parkeergelegenheid zijn. De inspecteur adviseert op die dag parkeerruimte te zoeken op of nabij de Schuttershofweg. Elektriciteitskabel geraakt Dinsdagmiddag om ongeveer kwart voor twee werd bij werk zaamheden aan de kanaalwerken door een dragline een kabel van de P. Z. E. M. beschadigd. Als ge volg hiervan kwam een groot ge deelte van Terneuzen circa drie kwartier zonder stroom te zitten. De technische dienst van de P„7. E. M. was spoedig ter plaatse om de schade te herstellen en aan het ongerief een eind te maken. Verkeersongevallen Gisteren hadden er in de loop van de dag niet minder dan vier aanrijdingen plaats, waarvan drie met geringe materiële schade, n.l. op de kruising Nieuwediepstraat Vlooswijkstraat, op de kruising AxelsestraatLeliestraat en op de Schoolweg. Een aanrijding op de kruising Willem de ZwijgerlaanMau- ritsstraat was van ernstiger aard. De 72-jarige bewoner van „Bachten Dieke", de heer W. Z„ reed op zijn rijwiel in de richting van de Julianastraat, toen hij op genoemd kruispunt in botsing kwam met een auto, bestuurd door mevr. S., wonende te Axel. Ondanks krachtig uitwijken en remmen kon de automobiliste een botsing niet voorkomen. De heer S. liep bij zijn val een sleutelbeenfractuur op en werd, nadat dokter Slisten eerste hulo had verleend, naar het Juliana- -nekenhui» vervoerd. Bliksemactie Jeugd-Rode Kruis Op initiatief van de afdeling van het Nederlandse Jeugd- Rode Kruis wordt de komende twee weken een bliksemactie ge voerd door de jeugd van prak tisch alle scholen voor lager en uitgebreid onderwijs in Terneu zen en Sluiskil. De actie heeft tot doel: het in zamelen en samenstellen van was-, schrijf- en speelsets voor de hongerende en in grote ellen de levende jeugd in diverse ont wikkelingsgebieden. De actie zal worden besloten op 8 juli. Het verzamelde en deels ge sorteerde materiaal zal dan in grote dozen worden opgeslagen in de christelijke school aan de Leeuwenlaan voor Terneuzen en in de school „De vrije vlucht" voor Sluiskil. Na verzending naar Den Haag zal het materiaal via schepen en vliegtuigen naar de plaats van bestemming wor den gevoerd. Het pedagogische doel van de actie is: het wak ker roepen van het sociale ge voel bij onze in welvaart leven de schoolkinderen. Juist door te bewijzen dat zij van zichzelf een kleinigheid in de vorm van een stukje zeep, een potlood, een verfdoosje of een speelgoed beestje kunnen missen, kan on ze hedendaagse jeugd zich be wust worden van de noodzaak van hulp aan de lijdende mede mens. De ouderen kunnen hel pen deze actie te doen slagen door de offervaardigheid van hun kinderen te stimuleren. Op de betreffende scholen zullen doel en omvang van de actie aan de hand van een folder wor den uiteengezet. J eugd-vakantiecomité weer in actie Gezien het succes van vorig jaar heeft het jeugd-vacantie- comité besloten ook dit jaar een vakantieweek voor de jeugd te organiseren. Deze week zal worden gehou den van 16 t/m 20 augustus a.s. Het inschrijfgeld bedraagt 1,—. Voor dit bedrag kunnen alle jongens en meisjes van 8 t/m 14 jaar de gehele week aan alle onderdelen van het programma meedoen. Dit programma bestaat uit een oriëntatierit, zwem- en atletiek wedstrijden, hindernislopen en straattekenwedstrijden. Als bij zondere attractie zal een leuke film worden vertoond en zal de jeugdverkeerstuin worden inge schakeld, terwijl als voorloper op de wielerwedstrijden in augustus op hetzelfde parcours een jeugdwielerwedstrijd zal worden georganiseerd. Schoolkampioenscbappen judo Zaterdagavond werden school- kampioenschappen judo georga niseerd van de sportschool „Del ta" in het concertgebouw te Ter neuzen. Bij de jeugd t/m 12 jaar werd K. Haak uit Terneuzen kam pioen, bij de junioren A. Walker uit Axel en bij de aspiranten R. van Acker uit Axel. Bij de senioren waren er drie kampioenen, n.l. lichtgewicht J. Kegels uit Terneuzen, midden gewicht B. Versprille uit Oost burg en zwaargewicht D. Gue- quierre uit Terneuzen. Kampioen alle categorieën werd D. Guequierre. De wedstrijden werden afge wisseld door diverse demonstra ties, o.a. judodemonstraties door de heren De Bokx en Van Kolk, beiden zwarte band judo. De demonstratie gewichthef fen door de heer A. Harms wek te veel bewondering bij het pu-, bliek. Deze traint al jarenlang onopvallend en bereikt goede resultaten. Een demonstratie jiu-jitsu werd op spectaculaire wijze ge bracht door de heren F. Buijze en L. de Koeijer. Dokter Boland, zelf aktief ju doka en zwarte band, reikte de prijzen uit en was tevens be trokken bij de technische lei ding. Scheidsrechter was de heer Zenden uit Maastricht. De wedstrijden verliepen in een sportieve sfeer. Gemeentelijk zwembad In de tweede helft van mei wer den er in het gemeentelijk zwem- had te Aardenburg 3093 baden ge teld. Hiervan namen de dames en meisjes er resp. 105 en 1794 voor hun rekening. Bij de heren en jon gens waren deze aantallen 66 en 1128. Universitair examen Aan de katholieke universiteit te Nijmegen is geslaagd voor het semi-artsexamen de heer G. L. Vervaet te Biervliet. Auto in de sloot Op de provinciale weg tussen Biervliet en IJzendijke is de rech ter achterband van een Belgische personenauto, bestuurd door de heer T. uit Antwerpen, gespron gen. Hierdoor sloeg de auto over de kop en kwam in de sloot te recht. De in de auto zittende me;. M. T. moest in zorgwekkende toe stand met een schedelbasisfrac- tuur in een ziekenhuis te Gent worden opgenomen. Een andere passagiere, mej. E. T., liep een schouderfractuur op. De heer T., alsmede zijn echtgenote, liepen geen letsel op. De auto werd' ernstig bescha digd. Aanvoer vismijn Aan de vismijn te Breskens zijn aangevoerd in de week van 6 t/m 12 juni: 489 kg bot, 1489 kg schar, 2256 kg schol, 1189 kg tong, 99 kg griet, 134 kg tarbot, 18 kg rog, 467 kg kabeljauw, 17 kg paling, 15.283 kg exportgarnalen, 1394 kg onver kochte bot en 219 kg pellerijgar nalen. Het nieuwe mosselseizoen Het ligt in het voornemen het nieuwe mosselseizoen te beginnen op maandag 28 juni,'dat wil zeg gen dat van die dag af de mossel kwekers in de gelegenheid zullen worden gesteld, nadat zij tevoren een monster hebben ingeleverd van de te leveren kwaliteit, met de aanvoer te beginnen. Een week later, op maandag 5 juli, begint dan de eigenlijke ex port, die hoofdzakelijk naar België gaat. Dode bij verkeersongeluk Bij een verkeersongeluk op rijksweg 17 bij Krabbendijke is gisteravond de bestuurder van een personenauto gedood. Door nop onopgehelderde oorzaak is de man met zijn auto onder de aanhang wagen van een vrachtauto met melktanks geschoten. De personen auto werd totaal vernield. Het slachtoffer is de 47-jarige vertegenwoordiger A. van der Pijl uit Papendrecht. Directeur postkantoor Bij beschikking van de direc teur-generaal der P.T.T. is de referendaris tweede klasse der P.T.T., de heer G. Alting te Mid delburg 'postdistriet), ingaande 1 juli 1965 benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Beverwijk. Beiaardconcerten Ook dit jaar zal in Sluis weer een aantal beiaardconcerten ten ge hore worden gebracht door prof. E. Delmotte uit Oostende. Eén van deze concerten zal via de radio worden uitgezonden door de A.V.R.O. in de serie „Neerland? muziektuin". De opnamen van d!t concert zullen worden gemaakt op 15 juli a.s. Weekend meisjesclubs Een vijftigtal leden van meis- jesclubs, ressorterende onder de hervormde jeugdraad te Sluis kil, hebben het weekend door gebracht in een kampeerboer derij van Staatsbosbeheer te Veere. Begunstigd door stralend zomerweer hebben zij zich ver maakt in en om het Veerse meer. Het weekend duurde van vrij dagavond tot zondagavond. Schoolkamp en schoolreis openbare school Van 23 t/m 26 juni gaan de leerlingen van de hoogste drie klassen van de openbare school „De vrije vlucht" te Sluiskil naar het recreatiecentrum „De Kloof" in de Wouwse Plantage. Vier dagen zullen de prachtige bossen die aan dit stukje Bra bant zijn grote bekoring geven, het speel- en speurterrein vor men van een dertigtal kinderen. Afgaande op de ervaringen in vorige jaren zal ook dit school kamp weer een grote mate van voldoening kunnen schenken, zowel voor de leerlingen als voor hun begeleiders. De kinderen van de laagste klassen gaan op 2 juli a.s. naar Walcheren. Op het programma staan: bezoeken aan „Miniatuur Walcheren", Veere, de Veerse dam en bossen, duinen en strand van Oostkapelle. Kadervorming Jeugdleiding De gezamenlijke jeugdleiders en -leidsters van clubs, ressor terende onder de Sluiskilse jeugdraad, zijn maandagavond onder leiding van mej. Hertong, C.J.V.-funktionaresse uit Zeven bergen, bijeengeweest om zich te beraden op de kwaliteit van het toekomstige winterprogram- ma. De avond -werd begonnen met een gezamenlijke broodmaaltijd, waarna ds. H. J. Ruis het woord gaf aan mej. Hertong. Deze be gon haar aandeel op aantrekke lijke wijze, n.l. met samenzang van enkele geheel nieuwe lie deren. In haar inleiding stelde zij primair, dat de clubleiding zich moet trachten in te leven in de behoeften en achtergron den van de kinderen, die op de clubavonden komen. Deze kin deren immers hebben het recht op de volle inzet van degenen die hen moeten en willen leiden. In deze eeuw van enorme tech nische ontwikkelingen en een voortdurend veranderen van het levenspatroon mede op grond daarvan, is voor allen die zich met jeugdwerk bezig houden, een voortdurende bezinning op de taak, waarvoor men zich ge steld ziet, een dwingende nood zaak. De spreekster nodigde de aan wezigen uit op papier te zetten het antwoord op de vraag: „Wat is uw doel bij het leiden van uw club". Op de antwoorden werd na de pauze door de inleidster inge gaan. Bo--endien kregen de aan wezigen de opdracht een pro gramma samen te stellen voor de maanden september, oktober en november. Naar aanleiding van deze pro gramma's en opmerkingen van meisjesclub-, jongensclub-, ge- me..gde club- en instuifleiding werd druk en levendig gediscus sieerd. De "Enthousiaste manier waarop mej. Hertong aan deze avond leiding heeft gegeven, doet vermoeden dat veel van haar suggesties in het aanstaan de programma concreet gestalte zullen krijgen. Met een dankwoord en een een dankgebed van ds. Ruis ein digde deze voor het jeugdwerk ongetwijfeld vruchtbare avond. Aanrijding Dinsdag j.l. omstreeks 17.15 uur had op de kruising Terneuzense weg/Groene weg 'n ongeval plaats. Uit de r'.chting Reuzenhoekse- dijk kwam als bestuurder van een personenauto M. P. J. C. te Axel, die de Terneuzense weg recht over wilde steken om over de Groene weg naar Axel te rijden. Hij stopte, liet een vrachtauto, ko mende uit de richting Zaamslag. passeren, maar reed daarna de weg op en verleende geen voorrang aan de bestuurder van een daar achter uit de richting Zaamslag in de richting Terneuzen rijdende personenauto. De bestuurder daar van remde nog krachtig maar kon niet voorkomen dat de auto's el kaar raakten. Deze bestuurder was L. M. de D. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Beide auto's v/aren zwaar be schadigd welke schade gedeelte lijk door verzekering wordt gedekt. (Adv.) in de zaak met ervaring Zie speciale etalage Terneuzen Hulst Sas van Gent De gemeenteraad van Terneuzen ziet zich volgende week dinsdag na de traditionele aanvragen om bouwgrond en de niet bij te houden begrotingswijzigingen voor een ingrijpend agendapunt geplaatst, een drastische verhoging namelijk van diverse gemeentelijke belastingen. B. en W. hebben de raad een uitvoerige uiteenzetting doen toe komen betreffende de financiële positie der gemeente. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Enschede, vacatu re D. Oosten (toezegging) ds. J. van Beek, voorganger vereniging vrijzinnig hervormden te Vlis- singenGoes. Beroepen te Schiedam in de va- cature-dr L. J. Cazemier ds J. W. Zimmerman te Üsquert. Het water in de overstroomde delen van Oostenriik en Honga rije is dinsdag niettegenstaande nieuwe regenval enigszins ge zakt. Een warmtegolf deed ech ter de vrees ontstaan dat het smeltwater uit de bergen nieuwe moeilijkheden zal veroorzaken. Als gevolg van het koude voor jaar ligt er nog veel sneeuw. De stand van het water 'in de Donau was nog vier meter boven normaal. In Passau staan nog verscheidenen straten onder wa ter. In Tsjecho-Slowakije heeft men een speciaal noodfonds in het leven geroepen om de ruim 37.000 evacuees uit de streek van Komarno bij te staan. Het water van de Donau, de Van en de Nitra zette hier een gebied van vierhonderd vierkante kilo meter onder water. Het peil van het Hongaarse gedeelte van de Donau is enkele centimeters gezakt. President Dobi inspecteeerde dinsdag de dijkversterkingen, waar dijk- wachten dag en nacht toezicht houden. IN AMERIKA Drieduizend mensen moesten dinsdag hun huizen, verlaten als gevolg van het buiten zijn oevers treden van de Arkansas in de Ameril:~a"se stad Kansas. Op sommige plaatsen is de rivier acht kilometer breed geworden. Hevige regenval in de afgelopen dagen is de oorzaak van deze overstromingen. Reeds bij de indiening van de begroting voor 1965, zo schrijft het college, hebben wij gewezen op de minder gunstige financiële situatie, waarin de gemeente is komen te verkeren. Wij stelden in het voor uitzicht, dat een onderzoek zou worden ingesteld naar een verho ging van de inkomsten, waartoe zo nodig voorstellen zouden wor den gedaan. Overigens vleiden wij ons daar bij met de hoop, dat in de loop van het jaar verlaging van het ge raamde tekort mogelijk zou zijn. Deze hoop is ijdel gebleken en thans is het tekort opgelopen tot f 395.198,Daarbij komt nog een bedrag van 20.000,wegens ka pitaalsuitgaven, waarvan de rente en aflossing in de begroting voor 1965 moet worden verwerkt. Bo vendien laat het zich aanzien, dat de uitgaven ingevolge de algemene bijstandswet tot een aanzienlijke verhoging van het tekort van de dienst maatschappelijke zorg zul len leiden. De oorzaken van het begrotings tekort zijn minder gemakkelijk aan te wijzen. Tn elk geval is zeker, dat de kostenstijgingen van de laatste iaren, met name in de sector van de lonen en salarissen, onvoldoen de gecompenseerd zijn door ver hoging van de uitkeringen uit hst gemeentefonds. Dit verschiinsel doet zich in vele gemeenten voor. Voorts is de stijging van de uit gaven voor openbare werken mede tengevolge van de instel ling van een eigen dienst, een der oorzaken van de stijging van het tekort. Maar er zijn ook andere fac toren. Zo is er voor het onder wijs plm. 70.000,— meer uitge trokken dan ingevolge de finan ciële verhoudingswet voor on derwijsdoeleinden wordt ontvan gen. Niets extra's gekregen Een afzonderlijke toelichting 'vereist de z.g. garantie-uitkering uit het gemeentefonds. Aanvan kelijk werd deze geraamd op 198.000,terwijl momenteel nog op 56.000,wordt gere kend. De ruimte, die bij het ontbre ken van een garantie-uitkering voor de bestrijdiAg van het nor male uitgavenaccres zou kunnen zijn aangewend, moet nu voor kapitaalsuitgaven worden be steed. Om het eenvoudiger te zeggen: Terneuzen heeft in feite niets extra's gekregen uit het ge meentefonds voor de afvalwa terleiding, voor de schouwburg, voor het zwembad en voor de kleedlokalen op het sportterrein, maar moet al deze zaken, voor dat deel althans dat oorspronke lijk als subjectieve verhoging werd aangemerkt, uit eigen mid delen betalen. Het tekort op de gemeente begroting kan hieruit voor onge veer 84.000,worden ver klaard. Sociale voorzieningen De kosten van sociale voorzie ningen zullen nog aanzienlijk stijgen. Juiste cijfers kunnen eerst worden verwacht, nadat be kend is hoeveel bejaarden voor rekening van de gemeente opge nomen zullen worden in het in september a.s. te openen r.k. be jaardencentrum „De Bliede". Volgens de oorspronkelijke ra ming, waarbij met het bej aar dencentrum „Bachten Dieke" ook slechts ten dele rekening is gehouden, worden ongeveer 80 procent van de uitgaven voor sociale voorzieningen gedekt door de uitkeringen uit het ge meentefonds. Deze verhouding zal in on gunstige zin worden gewijzigd. Er zijn ook positieve factoren, maar de negatieve overheersen Belangrijker is de vraag, hoe het tekort van ƒ415.000,— kan worden gedekt. Allereerst kunnen maatregelen van interne aard daartoe bijdra gen. Zo is als bijdrage van het rondbedrijf in de algemene be heerskosten slechts 4000,uit getrokken. Gelet oo het feit, dat de be moeiingen met dit bedrijf steeds meer tijd in beslag nemen, is een verhoging met 16.000,tot 20.000,- ten volle verantwoord. Voorts is als maximum af schrijvingstermijn voor geheel nieuwe objecten steeds 30 jaar aangehouden. Bij verbeterings- werken wordt meestal van 20 jaar uitgegaan. Verlenging van deze termijnen tot resp. 40 en 30 jaar zal een verlichting van de lasten geven van 20.000, Tenslotte is een verlaging van de uitgaven te vinden door de rente en afschrijving van diver se in uitvoering zijnde onder- wijs-investeringen eerst ten las te van de gewone dienst te bren gen op het tijdstip, dat de ex ploitatie een aanvang neemt. Hieruit wordt een verlaging gevonden van 55.000, Gemeentelijke belastingen en rechten moeten omhoog Een reële verbetering is te put ten uit de verhoging van bepaal de belastingen en rechten. De marktgelden zijn niet van zodanige betekenis, dat wij een verhoging willen voorstellen, ter wijl het bezoek aan vermake lijkheden nog steeds terugloopt, hetgeen een verhoging van de rechten ongewenst maakt. Voor de begrafenisrechten is een technische herziening in voorbereiding, welke enige ver hoging van de opbrengst tenge volge zal hebben. Het ligt in het voornemen de vergoeding voor het gebruik van de aula in de rechten te incorporeren, zodat de afzonderlijke betaling uoor 't gebruik van deze ruimte kan vervallen. Keur- en slachtlonen Verhoging met ruim 30 of 6000,— achten wij verant woord. Gelet op de datum, waar op de goedkeuring kan worden verkregen, zou deze verhoging voor 1965 nog een bate van 2000,kunnen opleveren. De hondenbelasting bedraagt thans ƒ20,voor een luxe en 10,voor een ten dienste van de nijverheid gehouden viervoe ter. Verhoging met 5,per hond geeft een hogere opbrengst van ƒ2000, Een andere heffing van gerin ge betekenis wordt gevormd door de precariorechten. Het to taal van het kohier kan gesplitst worden in 4.000, aan rechten voor benzinepompen 100, per pomp) en 2.700,aan ove rige rechten. Deze tarieven lig gen niet hoog. Wat de benzinepompen betreft wordt 50 verhoging voorge steld, wat 2.000,opbrengt, en voor de overige rechten een ver dubbeling. Totale verhoging derhalve 4700,—. Rioolbelasting Het college acht het niet wen selijk thans reeds over te gaan tot invoering van een rioolbelas ting naast de straatbelasting. Wij zijn van oordeel, dat hier mede moet worden gewacht tot dc exploitatielasten van de af valwaterleiding bekend zijn. Zou nu reeds tot invoering worden overgegaan, dan zullen er te zijner tijd geen dekkings middelen meer kunnen worden aangewezen voor het opvangen van de te verwachten hogere lasten, omdat deze dan inmid dels reeds voor andere zaken zijn bestemd. Personele belasting Een aantal gemeenten heeft de gebruikelijke 150 opcenten op de personele belasting verhoogd tot 200. Een dergelijk besluit moet in het algemeen vóór 1 novem ber van het voorafgaande jaar worden genomen. Met medewerking van de mi nister van financiën kan de ver hoging nog toepassing vinden met ingang van het belasting jaar 1965/66. Een verhoging met 50 opcenten betekent een extra opbrengst van 23.000,Bo vendien toont een nadere raming dat het accres groter is dan was voorzien, zodat de hogere bate op jaarbasis kan worden gesteld op ƒ28.200,—. Ten bate van het dienstjaar 1965 komt daarvan 60 of rond 17.000, Wij tekenen hierbij nog aan, dat wij voornemens zijn te on derzoeken of de huidige klasse indeling nog juist moet worden geacht. Straatbelasting De straatbelasting wordt ge heven naar een tarief van 11 van de gebouwde opbrengst vol gens de kadastrale leggers voor eigendommen in de kommen en van 6 voor de eigendommen buiten de kommen. Momenteel wordt een heffing van 15 in verschillende ge meenten redelijk geacht. Een verhoging met 4 kan ongeveer 35.000,— opbrengen. Bovendien zijn wij van oor deel, dat er geen aanleiding meer bestaat de eigendommen buiten de kommen lager te be lasten. Een volledige doorvoering van het 15 %-tarief levert fiM2.000,— meer op. Reinigingsrechten verdubbeld De reinigingsrechten brengen gemiddeld ƒ6,— per as-emmer op. Wanneer wordt bedacht, dat de gemeentelijke dienst deze tweemaal per week of ruim 100 maal per jaar aan huis komt le digen, kan moeilijk van een re delijke tegenprestatie worden gesproken. Een verhoging tot gemiddeld 15,per gezin is in vergelijking tot andere gemeen ten redelijk te achten. Het ver dient aanbeveling het recht voor een eventuele tweede en volgen de emmer op 50 te stellen van het recht voor de eerste emmer, om te voorkomen, dat grote gezinnen er uit financiële overwegingen van worden weer houden een tweede emmer te huren. Er is voorts naar onze mening geen aanleiding ziekenhuizen en onderwijsinstellingen, zoals tot dusver is geschied, vrijstelling te verlenen. Op dit punt en op enkele an dere punten wordt daaröm een wijziging voorgesteld. In het ontwerp tot wijziging van de verordening is een zodanig tarief verwerkt, dat een meerop brengst kan worden verkregen van ca 46.000, De commissie van bijstand voor de gemeente-financiën kan zich met alle voorgestelde ver hogingen verenigen. Wanneer deze aanvaard wor den, zal het begrotingstekort voor 1965 met de navolgende be dragen verminderd kunnen wor den: Verhoging uitkering grondbe drijf 16.000; verlenging af schrijvingstermijnen ƒ20.000; verschuiving onderwijsinveste- ringen ƒ55.000; verhoging keur en slachtlonen 2.000; idem hondenbelasting ƒ2.000; hogere opbrengst precariorechten ƒ4.700; hogere opbrengst perso nele belasting 17.000; meer-op- brengst straatbelasting ƒ42.000; idem. reinigingsrechten 46.000. Te samen 204.700. Er resteert dan nog een onge dekt tekort van 415.198, 204.700,— is 210.498,— Dit bedrag kan door interne maatregelen niet worden wegge werkt. Verfijning" Naar wij echter uit betrouw bare bron hebben vernomen, ligt. het in de bedoeling een z.g. ver fijning van de uitkeringen uit het gemeentefonds tot stand te brengen voor de kleine stedelij ke gemeenten. Uitgangspunt zou daarbij zijn een studie van het Centraal Bureau voor de Statis tiek, uitgebracht onder de titel „Typologie van de Nederlandse gemeenten naar urbanisatie- graad 31 mei 1960". In dit rapport wordt Terneu zen aangemerkt als te behoren tot de kleine steden (tussen 10.000 en 30.000 inwoners) met als voornaamste kenmerken een gering percentage agrarische be roepsbevolking en de aanwezig heid van typisch stedelijke diensten en instellingen, samen hangende met het vervullen van regionaal verzorgende functies. Daarnaast hebben wij de ver wachting, dat de regering nog een verhoging van de uitkerin gen zal bevorderen uit een ad ditionele storting in het gemeen tefonds van 50 miljoen waarvan blijkens mededelingen van rege ringszijde sprake zou zijn. Zelfs indien de beide laatste veronderstellingen bewaarheid mochten worden, zal het begro tingstekort nog niet volledig zijn opgeheven. Slechts een aanvullende uit kering uit het gemeentefonds zal dan soulaas kunnen bieden, waarbij wij aantekenen, dat de bereidheid van de regering om hiertoe over te gaan nog steeds gering schijnt te gijn.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3