S.E.R. wil volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's allessikan Metuelahmum DE MAN DIE ZIJN EIGEN ERFGENAAM WAS HEERLIJK! NATUUR ZUIVER De woningen worden groter en.... duurder ZONDER FRIK NIEUWE VOORSCHRIFTEN PER 1 JANUAR11966 Overheidskas moet bijspringen Vragen aan B en W. van Terneuzen over de herindeling van Zeeuws-Vlaanderen VAN n CALIFORNISCKE SINAASAPPELEN Pagina 2 Woon- en slaapkamer De keuken Lift bij vijf etages TREINVERKEER GESTAGNEERD Straatrovers slaan man dood Hogere kwaliteit ANTON EN DE BEREN ij.. SI cent per fles gezinsfles 71 cent DE VRIJE ZEEUW Woensdag 23 juni 1965 ■Er komen nieuwe voorschriften voor. het ontwerpen en bouwen van woningen ter verhoging van de kwaltieit met aansluiting aan een binnenkort te publiceren nieuw huur- en subsidiebeleid. De voorschriften omvatten nieuw te scheppen categorieën A en B- woningwetwoningen en de thans bestaande soorten premiewoningen. In vergelijking tot de voorschriften en wenken van 1951 is het mi nimum van de totale oppervlakte van een eengezinshuis met 17 pet verhoogd. Dit minimum gaat 2 pet boven het tot dusver geldende maximum van 15 pet uit. Het nieuwe maximum voor A- woningen gaat 10 pet boven het oude uit; voor de betere B-wo- ningen kan men gaan tot 22 pet boven het oude maximum. Voor de totale oppervlakte van etagewoningen is de verbetering nog groter. Het nieuwe mini mum ligt 21 pet boven het oude. Het maximum voor ètagewonin- gen klasse A ligt 15, klasse B 27 pet boven de oude topvorm. Voor de afmetingen van ver trekken zijn ook nieuwe grenzen gesteld. De hoofdwoonkamer zal niet kleiner dan 16 vierkante meter mogen zijn bij een mini male breedte van 3,85 meter. De hoofdslaapkamer moet minstens 11 vierkante meter beslaan bij 2.70 meter breedte. De keuken, volgens oude nor men 3 tot 6 vierkante meter, wordt opgevoerd tot 5 a7 vier kante meter bij minstens 1.80 breedte. Er moet plaats en mo gelijkheid tot doeltreffend ge bruik zijn voor aanrecht, kook- toestel, koelkast, een ander huis houdelijk apparaat (wasmachine b.v.) en een of meer kastjes. De nieuwe voorschriften stel len bovendien hogere eisen aan sanitaire inrichting zoals bad- en doucheruimten, wastafels, w.s.'s enz. Maar ook aan kast- en berg ruimte terrassen, loggia's, bal kons, trappen, thermische en ge luidsisolatie worden hogere eisen gesteld. De lift wordt aanbevolen voor meergezinshuizen, waarin een der hoofdwoonkamers meer dan 8,60 meter boven het terrein bij de hoofdingang is gelegen, dwz. als er een vierde woonlaag is zonder onderhuis boven 't maai veld. De lift wordt verplicht bij een vijfde woonlaag bij 11,20 meter hoogteverschil zonder on derhuis boven het maaiveld. Deze voorschriften zullen gel den voor alle woningen, waar voor na 1 januari 1966 van rijks wege een bijdrage of subsidie wordt verleend. Een uitzonde ring kan worden gemaakt voor woningen binnen de collectie „keuzeplannen" alsmede voor woningen, die zijn opgenomen in een vóór 1 januari 1966 be gonnen ononderbroken „bouw- stroom". Het treinverkeer in en rond Botterdam ondervond dinsdag middag stagnatie door een blik seminslag ten gevolge waarvan de wissels niet meer automatisch konden worden bediend. Dit moest met de hand gebeuren, hetgeen tot vertragingen leidde. Op de lijn RotterdamRoosen daal was de situatie nagenoeg normaal, maar het treinverkeer in de richting RotterdamAm sterdam v.v. en Rotterdam Utrecht ondervond vertragingen van een kwartier tot 20 minuten. Ook in Zutphen kampten de spoorwegen met moeilijkheden als gevolg van een wisselstoring, die overigens niet door een blik seminslag was veroorzaakt. Maandagnacht rond half één is op de Westzeedijk in Rotter dam de 40-jarige Joegoslaaf M. R. chauffeur van befoep, door straatrovers neergeslagen en zo danig verwond dat hij in het ziekenhuis Dijkzigt is overleden. Het slachtoffer had met een landgenoot een café bezocht en was op weg naar huis toen het tweetal op de Westzeedijk werd aangehouden door twee mannen, vermoedelijk kleurlingen. Deze v*Degen om geld en toen de Joe- goslaven ciit weigerden, werden zij aangevallen. Nadat R. tegen de grond was geslagen, riep zijn maat om hulp. De aanvallers na men daarop de benen en wisten te verdwijnen. De politie bracht de gewonde Joegoslaaf snel naar het ziekenhuis waar een zware hersenschudding en een scheur in het schedeldak werden gecon stateerd. De aanvallers bleken nog kans te hebben gezien het slachtoffer beroven van zijn geld. In de laatste gevallen moet worden voldaan aan de wenken en voorschriften van 1951. Ook voor sommige andere gevallen, b.v. voor industriëel te bouwen woningen, waarvan de methode niet snel kan worden aangepast, zal ontheffing mogelijk zijn. Minister Bogaers die de „wen ken en voorschriften" tijdens een persconferentie introduceerde, meent dat deze zullen leiden tot een hogere kwaliteit van de in Nederland te bouwen woningen. :(Adv.)l Door het opzij drukken van twee beren heeft judo-kampioen An ton Geesink zaterdag 'n Utrecht se week op de Scheveningse pier geopend. Hij gaf later ook nog judo-demonstraties op de pier. Het is de sociaal-economische raad gebleken dat de huidige verzekeringen lacunes vertonen in hoofdzaak door het ontbreken van dekking van de risico's voor langdurige verpleging in inrich tingen. Deze risico's zijn niet op vrijwillige grondslag te dekken en de financiële lasten zijn nage noeg door niemand individueel te dragen. De S.E.R. is daarom van oordeel dat die risico's op enigerlei wijze gezamenlijk wor den gedragen. Dit blijkt uit het advies dat de raad eenstemmig l.ïeft vastgesteld. Het object van de voorziening tegen zware geneeskundige risi co's kan niet worden neergelegd in een algemene omschrijving. Zij zal zich niet tot alle zware risico's uitstrekken, maar zich i hoofdzaak heperken tot de risico's die uit de noodzaak van langdurige vei pleging en behan deling inrichtingen voort vloeien. Onder de werking van een voorziening tegen zware genees kundige risico's zouden naar de mening van de raad moeten worden gebracht: verpleging in erkende ziekenhuizen na afloop van het eerste jaar; behandeling, verzorging en verpleging in an dere inrichtingen niet eerst na afloop van een jaar maar direct. De voorziening zal zich ook moe ten uitstrekken tot klinische revalidatiebehandelingen, waar onder begrepen de kosten van kunst- en hulpmiddelen zoals prothesen, beugels e.d. DE KOSTEN Een onderzoek naar de kosten heeft uitgewezen dat op een be volking van ongeveer 12 miljoen rond 70.000 mensen voor lang durige behandeling en verple ging in een inrichting zijn opge nomen. Daarvan zijn er rond 30.500 geestesziek; 18.500 licha melijk ziek; 18.000 geestelijk ge- hrandicapt; 800 lichamelijk en 1400 zintuigelijk gehandicapte kinderen en 900 epileptici. De cijfers bevestigen dat voor degenen die dit risico treft, zeer hoge uitgaven moeten worden gedaan, n.l. in 1964 gemiddeld 6000,per jaar. Dergelijke lasten zijn door velen in het ge heel niet te dragen en door na genoeg niemand zelf te betalen, aldus de raad. Naar schatting is circa 65 pet. 266 miljoen) van de totale kosten in 1964 (ƒ411 miljoen) via de armenwet door de overheid gedragen. INNING PREMIE DOOR BELASTINGDIENST Van de rond 70.000 opgenome- nen zijn naar schatting 9000 nog geen 16 jaar; 29.000 nog geen 65 22.000 65 jaar en ouder. De raad kan zich verenigen met het uitgangspunt van minis ter Veldkamp dat de voorzie ning het karakter moet hebben van een sociale verzekering met premiebetaling. De raad beveelt een verzekering met een pre miestelsel aan dat inning der rlie door de belastingdienst toelaat, een volksverzekering dus evenals de A.O.W. en de A.W.W. De raad heeft er geen be zwaar tegen dat kinderen be neden 15 jaar geen premie betalen. Hij meent wel dat de 65-jarigen en ouderen in be ginsel bij premiebetaling zul len moeten worden betrok ken met een premiereduktie voor bejaarden met lage in komens, 0.7 PROCENT De raad is voor het te finan cieren bedrag uitgegaan van 200 miljoen overeenkomende met ongeveer 0,7 pet. van het premieplichtige inkomen van de volksverzekering in 1964. Ten dele zal een verschuiving van lasten optreden, n.l. voor zover verstrekkingen die thans door de ziekenfondsverzekering en de ziektekostenverzekeringen wor den gegeven, ten laste van de voorzieningen tegen zware ge neeskundige risico's komen. De omvang van die verschuiving is niet nauwkeurig bekend. Voor de verplichte ziekenfondsverze kering zou zij naar schatting in 1964 een vermindering van uit gaven van circa 20 miljoen gul den hebben betekend. Auto door middenberm; dode en gewonde Op rijksweg 2 onder Ouder-Am- stel is maandagavond de juist 27 jaar géworden heer A. B. Ransijn uit Culemborg bij een verkeerson geluk gedood. Zijn echtgenote is ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis te Amsterdam. De auto van de heer Ransijn kwam in botsing met een tegenlig ger, die door de middenberm was geschoten. De bestuurder hiervan bleef nagenoeg ongedeerd. Beide auto's werden vernield. ONGELUK TIJDENS PROEFRIT Een dode en twee zwaar gewonden De 29-jarige autoverkoper J. Ver hagen uit Dinteloord is dinsdag morgen tijdens een proefrit met twee adspirant-kopers om het le ven gekomen. De heer Verhagen die bij een autodealer in Bergen op Zoom werkt, reed op de weg Bre daBergen op Zoom en kreeg vlak bij Bergen op Zoom een ongeluk. De twee andere inzittenden zijn met ernstige verwondingen opge nomen in een ziekenhuis in Bergen op Zoom. De heer Verhagen kwam met de auto onder een voor hem rijdende vrachtauto, die bezig was met een inhaalmanoeuvre. Hij was op slag dood. Opium in Nederlands schip gevonden Douane-ambtenaren hebben maandag bij een overval op het ruim 3.600 ton metende Neder landse vrachtschip „Tjitarum" van de Java-Chinapakketvaartlijnen, dat in de haven van Wellington (Nieuw-Zeeland) ligt, rond 40 pond ruwe opium in beslag genomen. De waarde hiervan wordt ge schat op 12.000 gulden. Ook wer den 57 transistorradio's en 46 pols horloges ter waarde van rond 20.000 gulden in beslag genomen. Een woordvoeder van de doua ne zei dat de opium sfnogelijk be stemd was voor Sydney, de haven die de „Tjitarum" na Wellington zou aandoen. De officieren van de „Tjitarum" zijn Nederlanders, de rest van de bemanning bestaat uit Chinezen. Jongen verdronken De 12-jarige Cornelis Baggerman uit Werkendam is maandagmiddag in de Merwede verdronken. Het knaapje viel van een band waarop het zich liet drijven nabij het strandje langs de sasdijk ter hoog te van het veer WerkendamHar- dinxveld. Voor de ogen van enke' le zwemmers die nog trachtten hem te redden, verdween de jon gen in de diepte. De heer J. A. de Feijter, lid van de raad der gemeente Ter- neuzen, heeft aan het college van burgemeester en wethouders be treffende de herindeling in Zeeuws-Vlaanderen de volgende vragen gesteld: Hebben burgemeester en wethouders kennis genomen van persberichten waarin vermeld wordt, dat gedepu teerde staten van Zeeland de minister van binnenlandse zaken geadviseerd hebben het aantal gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen terug te brengen tot zeven? Zijn burgemeester en wet houders niet van mening dat, als deze persberichten juist zijn en de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone één gemeente zou worden, dit nadelig zou zijn voor de verdere ontwikke ling van de gemeente Ter- neuzen? Welke stappen denken bur gemeester en wethouders in deze te doen, hetzij bij gede puteerde staten, hetzij bij de minister van binnenlandse zaken, nu de gemeenteraden niet"nadèr zijn geraadplèëgd? Het antwoord van B. ën W. en wethouders aldus geant- Burgemeester hebben hierop woord: 1. Deze vraag wordt bevesti gend beantwoord. 2. Het college is van. mening dat geruchten, welke door mid del van de pers worden ver spreid bezwaarlijk aanleiding kunnen zijn om een officieel standpunt over een belangrij ke zaak als een herindeling van gemeenten in te nemen. 3. Gedeputeerde staten van Zee land hebben bij brief van 31 mei 1965 doen weten dat zij hun advies met betr.ekking tot de gemeentelijke herinde ling van Zeeuws-Vlaanderen aan dé minister van binnen landse zaken hebben uitge bracht. De gemeentewet schrijft niet' voor, dat gede puteerde staten de inhoud van hun advies bekend moe ten maken aan de raden, het- geen ook niet is geschied. Zolang het wetsontwerp in zake de herindeling van de gemeenten in Zeeuws-Vlaan deren niet is aangeboden aan de Tweede Kamer of officieel om ons oordeel wordt ge vraagd, menen wij in deze zaak vooralsnog geen stap pen te moeten ondernemen. Raadslid heeft bezwaar tegen stunten op luchtvaartshow Het Arnhemse gemeenteraadslid mr J. Hekkelman (P.v.d.A.) heeft bezwaar tegen het optreden van het Amerikaanse stuntteam „Blue Angels" tijdens de luchtshow op 30 juni in Arnhem in het kader van de Navo-taptoe. In een advies aan b. en w. herinnert hij aan het re cente .ongeval op Woensdrecht en hij vraagt het gemeentebestuur in dien geen afdoende veiligheids maatregelen mogelijk zijn, dit on derdeel dan wel de hele show niet te laten .doorgaan. Betalingstermijn voor suppletie-aangiften verlengd Staatssecretaris Hoefnagels (fi nanciën) is bereid de betalingster mijn voor z.g. suppletieaangiften voor premieheffing a.o.w., a.w.w., algemene kinderbijslagwet, kinder bijslagwet loontrekkenden en loon belasting te verlengen van een week' tot 14 dagen. Hij deelt dit mede aan het eerste kamerlid Ir M. A. Geuze (C.H.U.) die hierop in schriftelijke vragen had aange drongen in verband met de tijd die die postbestellingen en uitvoering van giro-opdrachten onder de hui dige omstandigheden vergen. door SHELLEY SMITH 37) „Klaar?" zei hij. „Klaar", zei Paula, die hele maal wegdook in haar bontjas, en er bleek uitzag. „Valor, mujer!" Hij drukte een lichte kus op de haarpunt op haar voorhoofd. Zij poogde te glimlachen, maar het lukte niet erg. „Vaarwel, meneer Jerome". De deuren die naar het dek leidden waren gesloten. Terwijl hij haar bij de arm hield, liep hij m,et haar, ondanks menige plot selinge slingering van het schip, in stevige pas de lange gang op en af. Een hofmeester kwam hun richting uit. Terwijl hij zijn stem verhief om zich boven het woe den der elementen te doen ho ren, zei Rex tegen zijn vrouw: „Voel je je nu beter, lieveling?" Zij bleef staan, en haalde diep, maar onzeker adem. „Ik wou dat wij maar wat fris se lucht konden krijgen". „Het is hier benauwd", gaf hij toe. „Hofmeester, zou u die deu ren niet even voor ons open wil len doen?" „Ik zou u niet aanraden aan dek te gaan, meneer". „Nee. Als mijn vrouw maar even in de deur kan staan om wat frisse lucht te krijgen. Zij voelt zich niet lekker". „Goed dan, meneer", zei de hofmeester. Hij nam de sluitboom van de deur en zette deze vast met de haak. De vrouw kwam naar de drempel, terwijl de man haar ondersteunde door zijn arm om haar middel te slaan. „Ha, dat is beter!" De hofmeester verdween, de gang was leeg, en zij glipten naar buiten. De maan was onder; het was een stikdonkere nacht. De golven wierpen zich tegen het uitspan sel in torenhoge, zwarte massa's. De wind loeide met donderend geraas. Zo om de twee minuten verhief de boot zich op de kam van een golf, en ging dan weer de diepte in met een angstaan jagende duik. Met veel moeite baanden zij zich een weg langs het glibberige dek naar de achtersteven. Er was niemand te zien. Hij moest zijn mond nam- haar oor brengen en toeschreeuwen: „De eerste keer dat hij weer zo'n schuiver maakt!" Hij kneep haar eens stevig in haar elleboog ter bemoediging en ging van haar weg. Hij verdween in de zwarte duisternis... Nu was zij alleen. Het schip slingerde zó hevig, dat zij tegen de reling werd ge smeten... „Man overboord!" gilde zij on hoorbaar tegen de storm in, en holde met wankele passen het dek op, terwijl de wind haar kre ten opving en ze weer terugblies in haar keel, en haar natte haar lokken in haar ogen en over haar lippen deed waaien. De eerste stuurman ving haar op in zijn armen toen zij de voet van de brug bereikte. Naar adem snakkend, bracht zij uit: „Mijn man... daar... achteraan". Zij maakte een handgebaar. De wind voerde de woorden mee voordat zij hem konden be reiken, Hij boog zijn gezicht tot dicht bij het hare. „Wat?" „Mijn man... overboord..." hoorde hij, en hij voelde haar woest trekken aan zijn mouw. Toen volgde er een geweldige verwarring van gillende fluitsig nalen... en geschreeuw... en een druk heen en weer geloop... De stoomfluit toeterde... een licht- kogel aan een reddingsgordel vloog de duisternis in en kwam neer op de deinende watermassa. In de salon van de tweede klas zei de man met de bruine regen jas: „Hé, wat is er nu aan de hand?" toen de machines volle kracht achteruit draaiden. Twintig minuten lang zocht de reddingsboot die men had ge streken ijverig de omgeving af. Het was natuurlijk hopeloos Niemand had een kans om er le vend uit te komen bij zulk een zee. Mevrouw Jerome wilde niet weg van de verschansing. Onder steund door een stewardess zag zij de lichtkogel op de reddings gordel in het gezicht komen en weer wegduiken achter de gol ven, terwijl hij wegdreef en steeds kleiner werd. Pas toen de machines weer op gang gebracht werden kon men haar overhalen zich daarvandaan te laten weg voeren. Een dokter, die zich on der de .passagiers bevond, ging met haar mee. De arme vrouw was bijna te wanhopig en te zeer in de war om de lastige vragen te beantwoorden die zij haar wel moesten stellen. „Het was miin schuld... het was allemaal mijn schuld," zei ze steeds maar weer. „Ik heb hem aan dek laten gaan: ik wou wat frisse lucht hebben...". Zij wrong haar handen. „Zou kunnen beschrijven wat er gebeurd is?" „Ik wéef het niet, ik weet het .niet... Hij gleed uit. Ik denk dat hij weer zo'n aanval van duize ligheid had... ik zag dat hij zijn hand naar zijn hoofd bracht... en toen viel hij... O, Robert,!" „Stil maar, mevrouwtje", zei de stewardess, en klopte haar op de schoudep. „Ik probeerde hem te grijpen, maar het schip scheen helemaal on ziin kant te eaan liggen, en ik viel teen de reling aan... ik zag die reusachtige golf aankomen... ik was doodsbenauwd... en toen sloeg hij over het dek... en... en mn°t hem meegesleept hebben." Zij bedekte haar gezicht met haar handen, en huiverde. (Wordt vervolgd.) -• Srv£3 N» West-Irian werd „geciviliseerd^ De 65 man sterke Indonesische werkgroep voor de vorming van een coöperatieve gemeenschap heeft haar taak in West-Irian volbracht en is ontbonden, zo meldde het persbureau Antara vandaag. De werkgroep is een half jaar in West-Irian werkzaam geweest. Zij had tot taak de plaatselijke bevolking aan te moedigen te streven naar een hogere levensstandaard en een beter gemeenschpsleven om zich te zijner tijd als nieuwe Indone sische burgers te kunnen be schouwen, aldus het bericht van Antara. Het hoofd van de socia le afdeling van de werkgroep, majoor Djain, had in een rap port verklaard dat de groep goede resultaten had bereikt. On der meer was de bevolking een beter begrip bijgebracht van Laar '-ositie en die van haar land. Ook was mentale vooruit gang geconstateerd, zich onder meer uitend in een toenemende mate van zelfbewustheid en werd meer aandacht besteed aan hygiëne, beschaafd optreden en handhaving van orde, zo be richtte Antara.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2