Honderden arrestaties in Algerië na demonstraties ten gunste van Ben Bella Algemene premiespaarwet Claus von Amsberg Prins der Nederlanden? TWEEDE KAMER Antecedenten; voortreffelijke indruk RADIO DE KOCX WOENSDAG 23 JUNI 1965 21e Jaargang - No. 64611 Veertien wezen door auto-ongeluk in België Voor ingezetenen van 25 tot 60 jaar met minder dan 12.000 inkomen Oostduitse vluchtelingen sprongen overboord 100 miljoen voor bezitsvorming Staatsvermogen Amendementen Opnieuw slachtoffer „Rona Star" gevonden Aardbeving bij Perzische Golf |l FT WFFR Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden ftftnkeriag bij abonnement: TERNEUZEN ÖSrectetnvRoofdreaaetenr: van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 r Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; pef maand 1 2,per week 50 et. Losse nrs 10 et DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minbmnw per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m, 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. In Algiers was de toestand dinsdag rustig. Van de sterke militaire en politie-eenheden, die de nieuwe militaire regering had ingezet tegen de demonstranten die voor de afgezette president Ben Bella betoogden, was niets te zien. Maandagavond waren alle vergaderingen en bijeenkom sten verboden. Het Algerijnse pers bureau hervatte dinsdagochtend normaal het werk, maar gaf geen bijzonderheden over de toestand in het land. Intussen komen uit verschillen de delen van de wereld berichten dat ministers onderweg zijn naar Algiers om de AfrikaansAziati sche conferentie die op 29 juni moet beginnen, bij te wonen, o.m. de minister van buitenlandse za ken van Ethiopië, Ato Ketema Yifru, die uit Addis Abeba is ver trokken met een dringend verzoek van keizer Haile Selassie aan de nieuwe Algerijnse regering, het le ven van Ben Bella te sparen. Deze zou nog steeds gevangen zitten. ASIEL IN EGYPTE? Ook een groep Arabische par lementsleden in Jordanië, Liba non, Koeweit en Egypte heeft aan Boumédienne verzocht Ben Bella goed te behandelen. Het gerucht dat president Nasser aan Ben Bella asiel zou hebben aan geboden, is niet bevestigd. Functionarissen in de Marok kaanse hoofdstad Rabat zeiden dinsdag dat kolonel Boumédien ne, de nieuwe Algerijnse leider, aan koning Hassan een bood schap heeft gezonden waarin hij bevestigt dat de Afrikaans-Azia tische conferentie op de vastge stelde datum zal doorgaan. ONZEKERHEID OVER CONFERENTIE. Tussen de 400 en 500 aanhan gers van Ben Bella over het ge hele land zouden zijn gearres teerd. Officieel is hierover niets meegedeeld. De arrestaties zou den nog voortduren. Waar Ben Bella nu verblijft, is niet bekend. Eerst zou hij in een villa in Algiers zijn vastgehou den, waar hij van alle gemakken was voorzien. Later zou hij naar het zuiden van de Sahara zijn overgebracht. Hij zou volgens bepaalde zegs lieden in goede gezondheid ver keren. Het communistische blad „Uni- ta" te Rome schrijft dat de nieuwe Algerijnse regering com munisten uit de regering, het na tionale bevrijdingsfront (F.L.N.) en de pers heeft verwijderd. Het blad schrijft dat deze staatsgreep anti-communistisch en anti-so cialistisch is. Het afzetten van Ben Bella volgde op een bijeen komst van het politieke bureau van de F.L.N., waarop Ben Bel la met 11 tegen 6 stemmen werd verslagen. Diplomatieke kringen in Algiers hebben tegen de cor respondent van het blad g'ezegd dat de minister van buitenlandse zaken, Bouteflika, een pro-Ame rikaanse houding heeft aange nomen. Gearresteerd zijn onder meer de minister van gezondheid: de voor zitter van de nationale vergade ring en verder een lid van het politieke bureau en verantwoor delijk voor de ideologische oriën tatie. Reizigers die maandagavond in het noorden van Tunesië aan kwamen, zeiden dat die avond in Bone grote demonstraties voor Ben Bella waren gehouden, waar bij verscheidene doden waren ge vallen. In Cairo werd bekend gemaakt, dat president Nasser en .premier TsjoeEn-Lai van China het noodzakelijk vinden dat de con ferentie doorgaat. LAND IN GEVAAR De Revolutionaire Raad sprak tegen dat Ben Bella bij zijn arres tatie zou zijn gewond. In een com muniqué werd gezegd dat het land in gevaar is geweest en dat drin gende maatregelen nodig waren. De bevolking gaat rustig door met de normale bezigheden. Enige elementen hebben getracht wanorde te scheppen; tevens wer den valse geruchten in omloop ge bracht, die zeggen dat er talloze ar restaties zouden zijn verricht en dat er voedseltekort zou zijn. Deze geruchten hebben duidelijk ten doel paniek te zaaien om d" „stammenregering van de despont (Ben Bella)" te doen voortduren, aldus het communiqué. B(j een verkeersongeluk in België zijn maandag 14 kinderen wezen geworden. Him ouders verdronken met hun 11-jarige zusje nadat hun auto was ge slipt en bij de plaats Wevelgem in de Leie was gestort. Van de 14 achterblijvende kin deren is de oudste 22 en de jong ste nog geen 2 jaar. De Tweede Kamer is gisteren begonnen met de behandeling van het wetsontwerp „algemene premiespaarwet". Volgens dit ontwerp kunnen ingezetenen van 25 tot 60 jaar 'net een inko men van J2.00fl tff minder deel- ARNHEM - N.A.T.O.-STAD Arnhem staat weer geheel in het teken van de komende N.A.T.O.- taptoe, die voor het eerst op 30 juni a.s. zal plaatsvinden. Op deze fotocombinatie zien we links de Grote Markt met de druk-repeterende luchtmachtka pel en rechts een van de winkel straten, versierd met vlaggen en spandoeken. De Westduitse Dolitie en gewa pende boten van de kustwacht hebben dinsdag zes Oostduitse vluchtelingen in de Ooctzee voor de ogen van een Oostduits ma rineschip uit het water gehaald. De vluchtelingen waren van het Oostduitse passagiersschip „Fritz Hecker" in het water gesprongen. Dit schip zette een reddingboot uit om de zes ontsnapten weer aan boord te halen. De Westduitse bo ten die in het gebied patrouilleer den, waren net op tijd om de zes aan boord te nemen. Het Oost duitse marineschip bemoeide er zich niet mee, aldus het ministerie van binnenlandse zaken van Slees wij li; üolstein, Het ligt voor de hand, zo wordt in politieke kringen in Den Haag aangenomen, dat de heer Claus von Amsberg de titel „prins der Nederlanden" zal dragen bij het te verwachten huwelijk met prin ses Beatrix. Officieel kon deze veronderstel ling nog niet worden bevestigd. Wel werd te verstaan gege ven, dat de bruidegom van een kroonprinses ook in het verleden deze titel kreeg. Het beraad tussen premier Cals en de fractieleiders van de Eer ste Kamer over de komende ver loving heeft anderhalf uur ge duurd. De heer Cals verklaarde nadien dat deze besprekingen in een ge lijke sfeer zijn verlopen als die in de „Tweede. Kamer. De minister-president zei na drukkelijk dat de koningin beslist niet deze week de verloving van prinses Beatrix met de heer Von Amsberg zal aankondigen. Daar over komen nog nadere inlich tingen. GROTE KAMERMEERDERHEID Premier Cals zei voorts dat een goedkeuringswet voor het huwelijk niet noodzakelijk alge mene stemmen in het park men! behoort te verwerven, wel ech: v een grote meerderheid. Uit politieke kringen werd na der vernomen, dat de kans op deze grote meerderheid aanwe zig is. Het aantal tegenstemmers wordt, indien, iedereen aan de stemming in de Tweede Kamer zou meedoen, op minstens vier en hoogstens een tiental geschat. Ofschoon de fractieleiders die aan de besprekingen met minis ter Cals hebben deelgenomen, stilzwijgen in acht nemen, is het thans reeds een publiek geheim, dat de, antecedenten van de heer Claus von Amsberg op zeer velen een voortreffelijke indruk heb ben gemaakt. BELGISCHE PERSTEM OVER BEATRIX EN CLAUS Het Belgische katholieke blad Gazet van Antwerpen heeft dins dag in een hoofdartikel stelling genomen tegen de oppositie in Nederland tegen een verloving van prinses Beatrix met Claus von Amsberg. „Het is natuurlijk het goed recht der Nederlanders een dy nastieke crisis te willen uitlok ken en te streven naar een re publikeinse staatsvorm, indien zij die meer geschikt achten, docli daar komen degenen die de kroonprinses verwijten maken, niet voor uit,_ Men betokkelt nemen aan de algemene premie spaarregeling. Het maximum spaarbedrag is f 250 per persoon per jaar. Echtparen met een ge zamenlijk Inkomen van 12.000 of minder kunnen dus tot een bedrag van 500 aan de rege ling deelnemen. Men kan kiezen tussen een aantal spaarvormen ,te weten o.m. stortingen bij een spaar- instelling; betalingen voor de aankoop van effecten; betalingen van levensverkeringspremies en aflossingen van een hypotheek op een eigen onroerend goed In het vijfde jaar na het jaar waarin men de besparing heeft verricht, ontvangt men een be lastingvrije premie van 20 pet. De premie kan dus ten hoogste 50 per spaarjaar bedragen en voor echtparen 100, Het ontwerp heeft ten doel de groepen .die tot nu toe niet in de gelegenheid waren deel te nemen aan een of andere vorm van ge premieerd sparen,daartoe in staat te stellen. In de memorie van toelichting wordt erop gewezen dat de alge mene premiespaarwet de moge lijkheid van toepassing van be- drijfsspaarregelingen met name in de kleinere bedrijven ver ruimt. Naar de schatting van de re gering zullen na het verstrijken van de aanloopperiode l'/j a, 2 miljoen ingezetenen aan de rege ling deelnemen met een jaarlijks spaarbedrag van 300 a 350 miljoen. Aan premie zal dan jaarlijks 60 a 70 miljoen wor den uitgekeerd. „Er is moed voor nodig ge weest om dit wetsontwerp in te dienen", aldus de heer Van Son (K.V.P.) tijdens de beraadslagin gen. Aan de bespreking werd voorts deelgenomen door de af gevaardigden Portheine (V.V.D.), Boersma (P.v.d.A.), Van der Ploeg K.V.P.Kikkert (C.H.) en Baart (P.v.d.A.). Bij de beantwoording van de gemaakte opmerkingen deelde minister Veldkamp o.m. mee, dat thans in voorbereiding is een wetsontwerp waarbij een bedrag van 100 miljoen uit: de op brengst van de Breedbandtrans- actie wordt afgezonderd voor be zitsvormingsdoeleinden. De minister zei te verwachten, dat dit ontwerp van wet de Ka mer nog in de loop van dit jaar zal bereiken. Over de wijze van besteding van dat bedrag is nog overleg gaande met spaarinstel- lingen en met minister Bogaers (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening). Er zal gestreefd wor den naar de meest praktische wijze van besteding. Met de heer Baart (P.v.d.A.)' was minister Veldkamp het eens dat het bedrag niet uitsluitend ten goede dient te komen aan het personeel van de Hoogovens. Het betreft een staatsvermogen, dat aan de gehele gemeenschap ten goede moet komen. De minister ging in op de vraag, of het kabinet-Cals het beleid van de beide vorige ka binetten inzake het al dan niet afstoten van staatsbezit zal voortzetten. „We bouwen altijd op het verleden voort", aldus de bewindsman, die zeide dat in de voorbijgegane jaren wel een voorkeur was kenbaar gemaakt voor afstoting, maar niet voor de afstoting van alle staatsbezit. E;r zal in voorkomende gevallen weer sprake moeten zijn van een keuze. De heer Kikkert vroeg naar een jaarlijks overzicht van de ontwik kelingen ingevolge de spaarwet. Er werden twee amendementen, betrekking hebbend op de in het wetsontwerp neergelegde inko mensgrens, ingediend. In de ont werpregeling wordt deze grens gesteld op 12.000 In het amen dementVan Son wordt voorge steld deze grens te laten verval len indien de betrokkene niet voor een aanslag in de vermo gensbelasting in aanmerking komt, In een amendementKik kert wordt voorgesteld de inko mensgrens te verhogen van f 12.000 tot 15.000. WERKBEZOEK VAN DE KONINGIN AAN GRONINGEN H.M. de Koningin bracht maan dag en dinsdag een werkbezoek aan de stad en de provincie Gro ningen. Hier een beeld van maan dag, toen de koningin het nieu we diaconessenziekenhuis be zocht. We zien haar hier in de dieetkeuken, waar zij voorge licht werd door zuster Wil Neu teboom. f Adv.) slechts de overgevoelige snaar, daarbij de massa onwetend laten van de ware bedoelingen." „Vaderlandsliefde is een mooie zaak, te mooi om te laten mis bruiken tegen het eigen konings huis. Wij in België hebben on dervonden hoe men een konings kwestie „fabriceert". De wind waait in Nederland uit precies dezelfde hoek. En de Britse pers net als toen wakkert het vuur mee aan. Wij hebben ondervon den wat een ellende dit over een land kan brengen. In Den Haag kan men misschien daarmee zijn voordeel doen,*' Het hardnekkig dreggen in het water rond het rampschip „Rona Star" heeft er toe geleid dat gis teren de stoffelijke resten zijn gevonden van de 29-jarige K. van der Perk uit Spijkenisse, die als vermist was opgegeven. De heer Van der Perk behoorde tot het personeel van Verolme dat aan boord van het schip was toen de explosie plaats greep. Naar in Teheran is vernomen heeft een zware aardbeving aan zienlijke schade toegebracht aan de haven Bandar Abbas in Zuid- Perzië en dorpen daar in de buurt. Er zijn hulpploegen naar de getroffen streek onderweg. Bandar Abbas is een visserij- centrum aan de Perzische kant van de straat van Hormuz welke de Perzische golf met de golf van Oman verbindt. De plaats telde bij de laatste volkstelling in 1941 ruim 14.000 inwoners. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 O Aanvankelijk opklaringen Een depressie trok van zuid- Engeland langs de Waddenkust en vulde daar langzaam op. Aan de achterzijde hiervan stroomde met krachtige zuidwestelijke winden koelere lucht het Euro pese vasteland binnen. In midden- en oost-Europa wist de warme lucht zich nog te hand haven en de middagtemperatu- ren liepen daar opnieuw tot 25 a 29 graden op. Het weer komt nu onder in vloed van een rug van hoge luchtdruk zodat tijdelijk opkla ringen zijn te verwachten. In de loop van de dag zal evenwel de bewolking weer toenemen op de nadering van een volgende sto ring, die later plaatselijk regen kan brengen. In de temperatuur komt weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Aanvankelijke opklaringen Aanvankelijke opklaringen, later toenemende bewolking en plaat selijk regen. Matige tot krachtige toenemende zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. WOENSDAG 23 JUN-I v.m. n.m. Breskens 8.35 8.54 Terneuzen 9.10 9.29 Hansweert 9.50 10.09 Walsoorden 10.00 10.19 DONDERDAG 24 JUNI v.m. n.m. Breskens 9.37 9.58 Terneuzen 10.12 10.33 Hansweert 10.52 11J Walsoorden 11.02 11.2 op onder lucii 23 4.20 21.04 24 4.20 21.04 25 4.21 21.04 MAAN 1.24 13.58 1.39 15,15 1.55>"*4.6.fcS

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1