Algerijnse president Ben Bella afgezet mmmtt Protestdemonstratie in Pretoria tegen de Nederlandse regering Minister Den Uyl over de aandelen Breedband N.V. REVOLUTIONAIRE RAAD NEEMT DE MACHT IN HANDEN Chefarini* 4 ZJËËÜÜ Harmei aanvaardt formatie-opdracht HET WEER O Dictator' Rivaliteit 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! Instemming In Algiers was het zondag rustig Geen druppel bloed Boumedienne fanatiek aanhanger van de Islam Rotte eieren Staats participatie Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frtafacta* 68 tóeeawamte TBRKEÜZEN Direetemr-HeeMpeasetewi L «s ëe Smw!# Redactie- en Administratie-adres: Smtdswat Telefoon: 01150 20T3 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 1 2.per week 50 et. Losse nrs 10 et DE VRIJE ZEEUW Maandag 21 Dinrf&ag 22 ni 1965 21e Jaargang X No.^8ï (y Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. m de Sar Je te Terneuzen Advertentieprijs per mm 1# et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 Tegels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De afgezette premier van Alge rije, Ben Bella op een archieffoto in gesprek met kolonel Houari Boumedienne, die nu het hoofd is van de revolutionaire raad. De Algerijnse president Achmed Ben Bella is zaterdag afgezet. Naar radio-Algiers in een door de minister van defensie en legerbevelhebber Boumedienne ondertekend communqiqué meedeelde, is er een revo lutionaire raad ingesteld die alle volmachten aan zich heeft getrokken. In het communiqué wordt kritiek geleverd op de door Ben Bella uit geoefende „persoonlijke macht". Dé afzetting van Ben Bella was i.'ort vóór de mededeling van radio- Algiers reeds in Marokko bekend geworden, waar de minister van buitenlandse zaken, Boutaleb, door de Algerijnse ambassadeur in Ra bat hiervan op de hoogte werd gesteld. Over het lot van Ben Bel la was zaterdag niets naders be kend. Gemeld is dat hij van ver raad zou worden beschuldigd. Volgens de schaars ontvangen berichten had het leger om half drie in de nacht de residentie van Een Bella, het vliegveld en andere strategische punten in de stad Al giers bezet. Op het huis van de president waren de vuurmonden van enkele pantserwagens gedicht. Alle sportevenementen, waar onder AlgerijeBrazilië, waren evenwel afgelast. Ook staat nog niet vast of de tweede A. A.-conferentie, die op 29 juni in Algiers zou moeten begin nen, voortgang zal hebben. Welis waar heeft de revolutionaire raad zaterdag verklaard, dat de confe rentie volgens plan zal worden ge houden, maar in het buitenland wordt betwijfeld of dit inderdaad het geval zal zijn. Zo is een uit veertig leden bestaande Chinese delegatie, die aan de voorbereidin gen in Algiers zou deelnemen en van Kairo daarheen onderweg was, in allerijl naar de Egyptische hoofdstad teruggekeerd. eenheid onder de Afrikaanse en Arabische staten. In een andere bekendmaking werd gezegd, dat „onruststokers en provocateurs met kracht zullen worden gestraft". Het Egyptische blad Al Achram meent te weten, dat Ben Bella zich in een militair kamp in de buurt van Algiers bevindt en dat hij voor een militaire rechtbank zal verschijnen. Hetzelfde blad meldt dat de Algerijnse minister van bui tenlandse zaken president Nasser van Egypte zaterdagmiddag via de Egyptische ambassade in Algiers een boodschap heeft toegezonden. Het antwoord van het Egyptische staatshoofd was zaterdagavond eveneens via de Egyptische am bassadeur verzonden. Zaterdag avond is de Algerijnse ambassa deur in de V. S., Sjeif Goellal, per vliegtuig naar Algiers vertrokken Waarnemers zijn in 't algemeen boren. Na een religieuse opleiding aan de Zitouna-universiteit van Tunis en de universiteit van Al Azhar in Cairo werd hij onder wijzer in Algerië. In 1955 voegde hij zich bij het „nationale bevrij dingsleger". Daar maakte hij snel carrière. Hij werd bevelhebber van het vijfde militaire district (Orans) en in 1960 stafchef van het ver zetsleger. Bij de tweedracht die aan het licht kwam, toen Algerië in 1962 onafhankelijk werd, koos Boume dienne de zijde van Ben Bella. Hij werd weliswaar door het voor lopige bewind ontslagen, doch het leger bleef op zijn hand, waar door Ben Bella aan de macht kwam. Als beloning werd hij mi nister van defensie in het eerste onafhankelijke kabinet. In 1963 werd hij ook eerste vice-premier en als zodanig de tweede man in Al gerië. Boumedienne heeft altijd zoveel mogelijk contact met de pers ver meden. Hij staat bekend als een fanatiek aanhanger van de islam, een zeer eenvoudig man, een mili tair die er van overtuigd is dat mi litairen een politieke rol hebben te spelen en een kenner van de ge schriften van Mao tse-Toeng en Fidel Castro. Er zijn aanwijzingen dat Boume dienne evenals Ben Bella Algerië een belangrijke rol wil laten spe len onder de ontwikkelingslanden. Ongeluk tijdens rodeo Een clown heeft vrijdagavond tijdens een rodeo in Gladewater (Texas) een jachtgeweer op het publiek leeggeschoten in de ver onderstelling dat er slechts oefenpatronen in zaten. Het wa pen was ecMpr met hagel gela den waardoor vierentwintig mensen verwondingen opliepen. Zij verkeren niet in levensge vaar. (Adv.) Vier middelen in één tablet helpen elkaar en.,..-..,,... doen wonderenl De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4". zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Een menigte van verscheidene duizenden Nederlandse immigran ten in Zuid-Afrika is zaterdag doorgedrongen op het terrein van de residentie van de Nederlandse ambassadeur in Pretoria bij een protestdemonstratie tegen het be sluit van de Nederlandse regering om honderdduizend gulden be schikbaar te stellen voor bet „In ternational Defence and Aid Fund". Een achttal politiemannen dat de wacht bij de residentie had betrok ken, kon de betogers niet tegen houden. Eén man werd onder de voet gelopen en werd met ern stige verwondingen naar een zie kenhuis overgebracht. Na overleg met Nederlandse diplomaten en met leiders van de demonstratie opende de politie de hekken om aan het gedrang een einde te ma ken, in de hoop dat de opgewon den gemoederen tot bedaren zou den komen. De betogers gaven geen gehoor aan oproepen van hun leiders om het terrein te verlaten. Zij bleven leuzen schreeuwen en vaderlandse liederen zingen. Vóór de aanvang van deze be toging hadden demonstranten al met geweld mevrouw Apolonia Brusse uit de omgeving van de residentie verwijderd, die had aan gekondigd als enige haar instem ming met het besluit van de Ne derlandse regering te betuigen. Toen zij met een jongeman met een baard per auto uit' Tohanóës- burg aankwam, werd zij begroet met kreten als „ga maar naar de communisten", „de Russen zullen wel blij met je zijn" en „ga terug naar Nederland". Eén van de lei ders van de demonstratie tegen de Nederlandse actie, de heer J. C. A. Bouquin, pakte mevrouw Brusse een bord af, waarop zij haar me ning had weergegeven en verniel de dat. Daarop werden zij en haar metgezel bij armen en benen ge pakt en weggedragen. Mevrouw Brusse verloor haar bril en een schoen. Zij kreeg die later terug van de politie die haar bevel gaf De regeringsbureaus, staatsin stellingen en particuliere zaken zouden hun werkzaamheden nor maal verrichten. Volgens reizigers die zaterdag uit Algiers op het Prijse vliegveld aankwamen, was er de gehele nacht geschoten ia de stadswijk A'aar de presidentiële residentie staat. In het door radio-Algiers omge roepen officiële communiqué werd gezegd dat bij het ingaan van de Algerijnse onafhankelijkheid, waar voor „de hoogste prijs van de ge schiedenis" was betaald, alle pro blemen nog niet waren opgelost maar dat met inspanning van alle krachten een burgeroorlog werd vermeden. Na drie jaren van na tionale soevereiniteit echter bleek het land overgeleverd aan duistere Intriganten. Ben Bella werd in dit verband aangeduid als 'n „duivelse dictator" die het lot zou ondergaan dat door de geschiedenis aan alle despoten is beschoren. „Algerië, aldus het communiqué van de revolutionaire raad, staat aan de vooravond van de belang rijkste internationale conferentie (van de Afro-Aziatische landen) welke in een land van de niet-ver- bonden wereld kan plaatsvinden. In deze internationale situatie kun nen wij niet toelaten dat een man op cynische wijze de eerlijke vriendschap en de broederlijke achting van de volkeren van Af rika, Azië en Latijns-Amenkavoor persoonlijke doeleinden uitbuit". Dertig uur na de verrassende staatsgreep in Algerije was in de hoofdstad de normale toestand teruggekeerd. De pantserwagens die zaterdag op alle strategische punten in de stad stellingen had den betrokken, waren weer terug genomen, terwijl de controle op de toegangswegen naar de stad was t.pgeheven.De radio begon zondag met zijn gebruikelijke programma vu Uctah KMBteaofiiiteatiïawêSi- Ken beeld uit Algiers tijdens de omwenteling: tanks bewaken het plein voor het hoofdpost kantoor De revolutionaire raad in Alge rië heeft bekendgemaakt dat bij de omwenteling geen druppel bloed is gevloeid Ook werd ge zegd dat de bevolking zich kalm houdt. De minister van buitenlandse zaken, Bouteflika, die op zijn post is gehandhaafd, heeft gezegd, dat „Algerië trouw blijft aan zijn vriendschappen". Met name zal men voortgaan te ijveren voor de van oordeel, dat de jongste ge beurtenissen in Algerië meer zijn toe te schrijven aan rivaliteit tus sen personen dan aan politieke tegenstellingen, Kolonel Houari Boumedienne, de man die aan het hoofd staat van de revolutionaire raad die in Al gerië de macht in handen heeft ge nomen, staat bekend als een fer vent mohammedaan, die het leger beschouwt als de kern van de so cialistische opbouw van zijn land. Hij werd in 19.25 te Guelma bij Constantine in Oost-Algerië ge- het toneel van de demonstratie te verlaten. Tegen het einde van de betoging die ongeveer een uur duurde, wer den rotte eieren tegen de muren en ramen van de residentie ge gooid. Enkele jongeren die de Ne derlandse vlag halfstok wilden hangen, werden hier door andere demonstranten van af gehouden. Daarop vatte een politieman post bij de vlaggemast. Aan het begin van de betoging, toen het geheel nog een ordelijk verloop had, had de ambassadeur, mr H. A. Helb, vijf demonstranten ontvangen die hem een petitie, on dertekend door ongeveer 2000 mensen, overhandigden. De am bassadeur beloofde de petitie ter kennis van zijn regering te zullen brengen. Toen mr Helb in de tuin een oude Nederlander te woord stond, die zijn decoraties wilde terug geven, drongen de betogers in gro ten getale de tuin binnen. De am bassadeur trok zich hierop snel in zijn woning terug. Op verzoek van vele leden van de Tweede Kamer om nadere me dedelingen inzake de door de re gering gedachte bestemming van de middelen, afkomstig van de verkoop van de aandelen van de staat in de N.V. Breedband heeft minister drs J. M. den Uyl (eco nomische zaken) geantwoord, dat in eerste aanleg deze verkoop tot gevolg heeft gehad dat het rijk minder behoeft te lenen dan an ders het geval zou zijn geweest. Het nieuwe kabinet, zo voegt minister Den Uyl hieraan toe in zijn memorie van antwoord, is niet teruggekomen op de voornemens, welke de vorige regering ten aan zien van de bezitsvorming had. De vorige minister van econo mische zaken zag als een van de argumenten om het pakket aan delen Breedband N.V., dat zich in handen van de staat bevond, te verkopen dat „er geen noodzaak is een staatsparticipatie die is tot stand gekomen in het kader van de industrialisatie, aan te houden als het project in de loop der jaren succesrijk is gebleken". Minister Den Uyl geeft hierover als zijn me ning te kennen, dat dit een be leidskwestie is die door vele fac toren kan worden beïnvloed. Er kunnen stellig omstandigheden zijn, aldus minister Den Uyl, die voortzetting van staatsparticipatie wenselijk maken. De minister deelt verder mede dat de regering van oordeel is, dat êr géén aanleiding bestaat een wij ziging van het bij de Tweede Ka mer aanhangige ontwerp-comptabi- liteitswet in overweging te nemen, die ertoe zou moeten strekken de verkoop van roerende en onroe rende goederen in een aantal ge vallen aan de voorafgaande goed keuring van het parlement te on derwerpen. Tantièwn van 260,000 gulden De overneming van de aandelen Breedband uit het bezit van de LAGERE TEMPERATUREN Tijdens het weekeinde kwam het weer onder invloed van een hoge- drukgebied, waardoor het over wegend zonnig werd en zondag in een groot deel van het land tem peraturen van 20 en 21 graden Celsius werden bereikt. Vandaag zette de verwarming verder door en meldden om negen uur al enkele stations 20 graden. Het hogedrukgebied neemt in be tekenis af en trekt in de richting van Oost-Europa weg. Storingen van de oceaan afkomstig dringen tegelijkertijd via de Britse eilan den naar het oosten op. Morgen zullen deze storingen al in de buurt van ons land zijn, hetgeen het einde betekent van het vrij warme, droge en zonnige weer. Het wordt opnieuw wisselvallig met plaatselijk buien en lageri temperaturen. medegedeeld door het K. N. M. 1. te De Bilt, geldig van maandag avond tot dinsdagavond VERANDERLIJK WEER Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien, som mige met onweer. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Lagere temperaturen overdag. staat door de Hoogovens heeft tengevolge, dat de tantièmes vair de directie van de Hoogovens stij gen. In 1964 ontvingen de direc teuren ieder een tantième van 260.000 gulden. Had de nieuwe constellatie reeds in 1964 bestaan, dan zouden de directeuren ieder ongeveer 24.000 gulden meer hebben ontvangen. De commissarissen zouden gezamen lijk 36.000 gulden meer hebben ontvangen dan het bedrag van 385.000 gulden, dat in feite gold voor 1964. Aangezien het aantal commissarissen in plaat.s van 1" nu 18 bedraagt en eventueel tot 19 wordt verhoogd, impliceert dit dat het gemiddelde tantième per commissaris in de nieuwe situatie enigszins zou verminderen. Wat de tantième-regeling van de direc tie betreft, deelt minister Den Uyl mede, dat een herziening hiervan in overweging is. De raad van commissarissen Van de Hoogovens heeft thans de be noeming van een commissaris uit de sociale sfeer in behandeling. DINSDAG 22 JUNI v.m. n.m. Breskens 1.35 7.48 Terneuzen 8.10 8.23 Hansweert 8.50 9.03 Walsoorden 9.00 9.13 WOENSDAG 23 JUNI v.m. n.m Breskens S-35 8.54 Terneuzen 9.10 9.29 Hansweert 9.50 10.09 Walsoorden 10.00 10.19 ZON MAAN lli*T op ondei op ondei U.l 21 4.19 21.03 0^55 11.33 22 4.19 21.04 1.09 12.45 23 4.20 21.04 1.24 13.58 Dit is de 54-jarige voormalige Belgische C. V. P.-minister Pier-» re Harmei, aan wie koning Bow* dewijn vrijdagochtend heeft ver zocht een regering te vormen. De voormalige C.V.P.minister Pierre Harmei heeft zaterdag verklaard dat hij de opdracht een nieuwe Belgische regering te vormen aanvaardt'. Harmei is voorzitter van de Waalse vleugel van de christelij ke volkspartij. Hij kreeg vrijdag het verzoek te trachten een re gering samen te stellen. Zoals be kend nam Harmei in 1964 deel aan de werkzaamheden voor de grondwetsherziening. Hij wag verscheidene malen minister. Daggeld wederom verhoogd Het tarief voor daggeld, (calll money) is vandaag met een half procent verhoogd tot 3 procent, dit in verband met de krapper wordende geldmarkt door va kantieuitkeringen en de nadering van de ultimo-opvragingen. Op 18 juni werd genoemd tarief eveneens met een half procent verhoogd tot 2Vs procent,"

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1