WIELAND VOOR DE VROUW DUET Het brood Schoenen Lederwaren BRENGT U STEEDS DE NIEUWSTE MODE IN TASSEN Schenken De kelder Leer of plastic? Overzicht LOSSE GEDACHTEN OVER NYLONS Welk model? Iets degelijker Hebt u vlekken? Zaterdag 19 juni 1965 DE VRIJE" ZEEUW Pagina 7 spaar plezierig mat ^met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. De ontwikkeling van de foundationmode BEWAREN LEVENSMIDDELEN, die niet in de koelkast horen, moeten ergens in huis droog, toel, gemakkelijk voor het grijpen en overzichtelijk klaar liggen. Daarom worden voo'' aardappelen, groenten, bananen, jam, brood, conserven, griesmeel, rijst, meel en zo voorts, daarvoor geschikte laden en rekken gebruikt, die weinig plaats ihnemen en toch aan alle wensen tegemoet komen. Omdat er in veel keukens en kelders geschikte bergruimte ontbreekt, is het goed enige moderne, praktische opbergmogelijkheden onder ogen te zien. Een vast plankje met daar onder tegen aan enige plastic laadjes kan gemakkelijk overal in de keuken opgehangen worden. Als de laadjes van doorzichtig plastic zijn, is dat heel prettig, omdat dan zonder moeite de inhoud zichtbaar is. Dit geeft veel tijdsbesparing als bijvoorbeeld de huisvrouw ziek is en anderen haar taak moeten overnemen. Op het plankje kan gemakkelijk nog het één of ander staan, bovendien kan er eens vlug even iets op weg gezet worden. Is er de ruimte en natuurlijk de mogelijkheid om een broodlade in een bestaande keuken- of aanrecnt- kast te maken, dan zal dit een bij zonder goede aanwinst in de keu ken zijn. In zo'n lade kan meer brood geborgen worden dan in een ouderwetse broodtrommel en hij is gemakkelijker schoon te houden. In het niet mogelijk zo'n lade aan te brengen, en er is toch iets nieuws nodig, dan is .een grote, ronde plas tic broodtrommel met goed sluitend deksel zeer praktisch. Deze „brood dozen" zijn licht in gewicht, dat is een groot gemak en ze zijn boven dien prettig in het onderhoud. Het brood kunnen we er het beste zó in doen, dat we een groot brood halve ren en zó, op de gesneden kant, in de trommel zetten. Voor kleine voorraadjes zijn er plastic hangkastjes met schuifdeur tjes en kleine laadjes, die er onder tegen aan hangen. meestal uitneembaar en bovendien heel gemakkelijk in elkaar te zetten. Ze zijn er in verschillende maten. De handige korfjes van met plastic overtrokken metaaldraad kunnén op elkaar worden gestapeld. Fruit en groente kunnen hierin luchtig en overzichtelijk worden bewaard. Een uitvouwbaar flessenrek is welhaast onontbeerlijk in een huis houden. Ze zijn er in enige maten. Ook een flessendrager kan een on misbaar attribuut zijn. Voor voorraadjes, die in de koel kast thuis horen, zijn er kleurige dozen van plastic. Er zijn voorraad- dozen met deksels, die hermetisch sluiten, zodat luchtjes in de koelkast vermeden worden. I Noordstraat Terneuzsn iillllllllllllllllllllillllllllllltillllllllllllllilllllllllllllllllllllllllilllllllllllljllllllllllflllllEllllllllilllllllllllllllllllllllllllllillllllllllUNiiiiii1 Ill!lllllll|!|||||||||ll!l||||||||[|||||||l[ll|ll|l1lllll||lll|lll|!llllllllllllllilnl1[llllllllillllill Recht toe, recht aan, rechthoekig komt geregeid weer terug, dus echt een degelijk model voor vrouwen die iets „blijvends" verkiezen. Zoekt u een nieuwe tas? In een kelder kunnen natuurlijk .houten rekken getimmerd worden örh allerlei levensmiddelen op weg te zetten. Deze rekken moeten goed vast in de muur gemaakt worden. Het nadeel er van is, dat ze niet verplaatsbaar zijn. Veel gemakke lijker is het dus om losse rekken of staoelmandjes van plastic te nemen, zodat bij een reorganisatie van kel der of keuken onnodige beschadi gingen kunnen worden voorkomen. Dit plasticmateriaal is ook gemak kelijk te onderhouden. Kleine rekjes kunnen aan de binnenkant van kast deuren en deurtjes bevestigd wor den, waardoor op de gewone, reeds aanwezige kastplanken veel ruimte vrijkomt. Voor fruit, aardappelen en groen ten zijn de luchtige stapelmandjes üj van plastic in verschillende kleur 2 buiteugewoon geschikt. Ja, goed plastic is wat dat betreft ideaal. Plastic melkkannen, die met een deksel kunnen worden afgeslo ten, wedijveren met dito voorraad- "bussen", die een aparte schenk- opening mét dekseltje hebben. Ook aluminiumfolie bewijst in keuken en kelder zijn goede dien sten. Schaaltjes met restjes kunnen er mee afgedekt worden en ook de kaas en de vleeswaren kunnen er in bewaard, verpakt, worden. En als met hoogtijdagen de koelkast te klein dreigt te worden, dan brengt dit metaalfolie werkelijk uitkomst. Het is belangrijk te weten wat er te koop is op dit "opberg"-gebied en ook om goed te overwegen wat voor ons gezin het beste is om aan te schaffen, met het oog op het aantal personen, het gebruik en de beschikbare ruimte. Niet voor elke huisvrouw gelden immers de zelfde normen? BETTY TEELING. Geen grilliger mode dan de tassen- mode. Elke maand verschijnen er totaal nieuwe modellen in de etalages en een enthousiaste koopster, die vandaag denkt het laatste snufje te hebben ge vonden, waarmee ze seizoenen lang haar vriendinnen de ogen van jalouzie kan doen tintelen, moet morgen erva ren dat er weer een heel andere rage is begonnen, waarmee ze dan juist niet mee kan doen omdat de pas gekochte aanwinst z'n geld nog moet opbrengen en te duur was, om zomaar aan de kant te worden gezet. Laat u duS niet verleiden tot ondoor dachte aankopen van tassen, die er eventjes heel gezellig of apart uitzien, maar straks extra zullen opvallen als er geen mens meer mee loopt, omdat de tassenmode totaal veranderde. Geloof ook niet meer in de noodzaak om een tas te kopen die "levenslang" meegaat. Wie niet al te zeer achterop wil komen met haar accessoires, heeft zo nu en dan een nieuwe handtas nodig. We ontkomen daar niet meer aan Grote rekken kunnen worden aangeschaft om blikjes, inmaak- glazen, fruit en flessen overzichte lijk te bewaren. Deze rekken zijn Is dat soms de reden, waarom er zóveel vraag is naar plastic modellen? Vanouds is het echte leer de grondstof geweest voor de fabricage van de oude buidel en onze vooroorlogse handbaga ge, van reiskoffer tot nagelschaaretui- tje. Maar met de komst van de kunst stoffen kwamen de goedkopere tassen. - Eerst alleen nog de glanzende exem plaren, waarmee tal van dames nog niet gezien wilden worden. Allengs wis ten de fabrikanten echter de sytheti- sche looistoffen, de neopreen, de caseï ne, de acrylaten, de kunstharsen en de polystyreen (om maar enkele soorten te noemen) in zulke geraffineerde vor men te fabriceren, dat men van goeden huize moet zijn om op een afstand te MIMIIllllllllllllllllt■IIIIIÉIIIIllllllllllllllilM VADERDAG... - vraag vooral om de DUET-spaarkaart 0 VADERS, hebt u zich dit jaar werkelijk als een goede vader gedragen? Ais u uw verlangens uit, de stille wenken geeft of uw verlanglijstje opschrijft, kunt u dan met dé hand op het hart en kijkend in de ogen van vrouw en kind(eren) verklaren, dat wij moeders taak verlicht hebben, een respectabel hoofd van het gezin waren en ons nooit onttrok ken aan de plichten die' het va derschap en de opvoeding van onze kinderen van ons vergden? Eerlijk gezegd, zouden we onze eisen maar niet een beetje ma tigen? 0 COLLEGA'S, hebben wij onze na zaten dit jaar in de juiste banen geleid, en wel zodanig, dat wij levensblij gevolgd zijn op dit goede levenspad? Hebben wij nooit de kleine meid een beetje voorgetrokken boven „dat joch dat toch beter moest weten"of zijn we ook zijn hulpbehoevendheid een beetje vergeten? 0 WELKE VADER beseft eigenlijk dagelijks, dat ook een kind zich een oordeel vormt over zijn vader en zijn moeder? Dat het straf wil begrijpen, maar niet kan worden opgevoed met luimen en grillen? 0 EEK KIND bezit nog geen grote mensenverstand. Het kan niet we ten wat er allemaal niet mag, als vader zich zelf wel eens bezondigt aan verboden dingen. 0 O, MANNEN, broeders, wat heb ben wij feitelijk nog veel te le ren op dagen als dezeWat zijn we dit jaar weer tekort ge schoten. Niet alleen in de opvoe dingmaar ook op allerlei andere punten. Wat is dat vaderschap veel omvattend, veeleisend en Soms ondankbaar! Maar we staan er voor, zonder opleiding, zonder diploma. Ieder een mag vader worden zonder vestigingseisen, zonder er iets van te weten dan hetgeen hij van eigen ouders heeft onthouden. We experimenteren maar aan. Is het wonder, dat onze kinderen ons soms niet meer begrijpen? 0 WELKE VADER kan er ditmaal opgewekt feest vieren in de ge dachte dat hij een goede vader is geweest? Zullen wij samen eens afspreken, het komend jaar eens beter te doen? Niet als getrouwd man en gezinshoofd, als dictator en als degene die het geld in brengt en daarom te beslissen heeft, maar als opvoeder en leids man van kleine en grote kinderen. 'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII11IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIMIMIIIIIII iiniiiiiiiiinniBiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHi <fliiiiiii[iiiiiii[[iiiiiiii«iiiiii(«n([itfmmifiiiaiiii(ii(([siii(fiii--iii. Foundations maken de vrouw beoordelen of een tas van onvervalst runder- of krokodillenleer, dan wel van een kunstig bewerkte kunststof is ver vaardigd. Toch zullen er nog genoeg dames zijn, die een echte leren tas prefereren boven de vrijwel gelijk van uiterlijk en bedriegelijk echt schijnende "namaak". Alleen het feit al, dat er zoveel leren modellen worden nagebootst, bewijst volgens hen reeds dat het publiek bij voorkeur iets koopt, dat van leer is of er zoveel mogelijk op lijkt, teneinde het voor leer te kunnen doen door gaan. Daarom is het geld, besteed aan een echt leren handtasje, welbesteed. En daarom zullen er nog lange tijd veel ecHt-leren modellen verkocht worden. Overleg dus eerst eens, of u iets blij vends wenst, of liever nu en dan de grillen van de tassenmode volgt. Het is een kwestie van een bedrag ineens voor iets goeds, of in termijnen telkenmale het laatste model. Voor zover we dan van "laatste" model kunnen spreken. Een echte "gril" mogen we wel de gloednieuwe "barbecue-tas" fioemen, die geïntroduceerd wordt op de zomer- vakbeurs voor koffers en lederwaren. Deze zou geïnspireerd zijn op de mo derne hobby van kokerellen in de open lucht in Noord-Amerika en dan bedoeld zijn om de ingrediënten naar de plek voor de pic-nic mee te nemen. Alsof er geen complete pic-nic-koffers en grotere reistassen bestaanDe waar heid is waarschijnlijk, dat de fabriek een mooie naam zocht voor het jongste ontwerp en die barbecue een aardige associatie opleverde. Het is ook een origineel Nederlands ontwerp van Joli- ta Lederwaren dus geen Amerikaanse import. Voor de liefhebbers van. een sportief karabiesie is het nochtans een stevig en gezellig stuk werk: er kan heel wat in, de "b.q.-tas" is bestand tegen sto ten, ze is waterdicht en ze heeft een afzonderlijk binnenvakje voor onze kleinigheden die anders onherroepelijk naar de bodem van de boodschappen tas zakken. En de prijs? Nog geen zes tien gulden. Niet zo voordelig zijn de conserva tieve modellen. We zagen een "middag tasje", dat ons zo aan moeders bakvis- sentijd herinnerde, zo stijf en hoekig, dun en fantasieloos zag het er uit tus sen al die andere gezellige nieuwe vor men. En toch komt de rechthoek tel kens weer terug. Wie een "beschaafd" visitetasje zoekt, kan eigenlijk het best tot zo'n keurig en toch wel kleurig exemplaar besluiten. Ze zijn er in di verse contrastrijke tinten en de enip.e versiering vinden we in het model van die metalen sluiting. Wat mén een tiental jaren geleden hiet voor mogelijk had gehouden, is gebeurd: de mode in foundations en lingerie is vrijwel even spectaculair geworden als. die in bovenkleding. Ja ren geleden al liet Dior voor zijn man nequins foundations maken als ideale basis voor zijn ontwerpen. Nu begint zo zoetjes aan alom het besef door te dringen, dat het succes van de boven kleding staat of valt met dat wat er onder wordt gedragen. Wij mogen met recht vaststellen, dat de foundation zelfs het belang rijkste kledingstuk uit onze gardero- ,be vormt. Elke jurk hoe volmaakt op zichzelf ook verliest haar ge zicht zonder de onderbouw, die het figuur steunt en verslankt. Een goéde foundation is een on misbaar onderdeel van het toilet van elke vrouw die er op haar voordeligst wil uitzien. Zelfs voor de héél jonge vrouw! Niet allee nom een goed fi guur te accentueren, maar vooral om een goed figuur voor later te bewa ren. Basiskleding en bovenkleding dienen te harmoniëren. De meest po sitieve rol van de foundation is wel dat ze door het geven van de juiste steun vermoeidheid voorkomt. Het praktisch nut hiervan is dus primair. Voor elk figuur, ook voor het oudere, is de juiste foundation te vinden. Naarmate de vrouw zich hiervan meer bewust wordt, let zij bij het ko pen van een foundation naast 't func tionele (zij wil graag een beter figuur hebben en zich toch onbelemmerd kunnen bewegen) hoe langer hoe meer op het uiterlijk. DE NIEUWE MODELIJN Het oog wil ook wat. De grootste fabrikante in Nederland van founda tions zag dit maar al te goed in. Zij heeft dan ook haar foundation-ont werpsters hiervoor in dienst die de mode op de voe^ volgen. Wij vrouwen wilden immers reeds vroeger van de martelwerktuigen af, die alleen nog maar in musea te vinden zijn. Leuk voor de historici, maar wij willen er niet meer aan denken. De eerste stap van Wala om het woord „corset" te verbannen. Deze basiskleding werd nu „foundations" genoemd. Een moeilijk woord, maar het klinkt fijner. Dank zij een nieuw materiaal, Lycra, kunnen we spre ken van een omwenteling in de foun dationwereld. Lycraweefsels zijn veel prettiger in het dragen doordat dit materiaal alleen maar goede eigen schappen heeft. Zij zijn uiterst licht, uiterst soepel, uiterst dun. De foun dation-ontwerper heeft dus nu de kans gekregen, om met iedere mode mee te gaan. Er komt geen stukje rubber of elastiek meer aan te pas. De enorme elasticiteit zit 'm in de vezels zelf. De levensduur hierdoor is aanmerkelijk opgevoerd, terwijl Ly cra minder door transpiratie wordt aangetast. Het is heel gemakkelijk te wassen en snel droog. Allemaal voor delen dus. Lycra kan uitstekend in kleuren worden bedrukt; dit .eelt weer nieuwe mogelijkheden voi| de foundation-ontwerper. Zo ontstl den ook de „foundi-sets", waarbij d on- derkleding in één en dezelfde ..eur, en bloementjesdessin werdcf be drukt. Ook de charmante cc )ina- ties in effen wit doen het g I De stretch-beha en corselet w, j één van de meest opzienbare v. ïgen op foundationgebied. Geen al .iten- de schouderbandjes meer, ma i elas tische bandjes, die kunnen orden geplaatst. waa,r men wil. Bij deze hoekige handtassen hoort natuurlijk een even rechthoekige porte monnee, liefst van het zelfde materiaal en in de zelfde kleur, of juist (en dat is dan weer origineel) fel contrasterend. Wie méér moet meenemen, bijvoor beeld heen en terug naar haar werk, moet een heerlijk ruim harmonika- modelletje uitzoeken, zoals onze laatste foto toont. Dit kan, dank zij de metalen scharnier, in geopende stand blijven staan zonder dat het steeds dichtklapt, bezit diverse vakken (dus voor mee te nemen werk en privé spulletjes) plus nog kleine vakjes voor het kleingoed en het dijt uit naarmate wij er meer in proppen. Ideaal voor collega's die liefst met een afgeladen rugzak naar hun werk stappen en er tóch nog keurig op gedirkt bii willen lopen Natuurlijk zijn dergelijke modellen, vooral als wij ze in soepel leer willen aanschaffen, wat prijziger dan een rie ten hengselmandje, een korfje of een moderne boodschappentas, resp. een sportief stoffen model. Dan nog enkele tips voor de dames die vlekken kregen op een tas, die overigens nog goed is. In bepaalde ge vallen kan het wel eens lukken die vlekken er uit te krijgen. Plastictassen van kunstleer kunnen we gerust afboenen met een sopje van een synthetisch wasmiddel. Onthoud dus: kunstleer - kunstzeep Beschadigde plastictassen kunnen we zelfs opnieuw verven, als we maar een goede plasticverf en een verfspuit ge bruiken, teneinde de verf er egaal op te krijgen en geen verschil in lichte en -"donkere delen te veroorzaken. Als uw man tot-de handige "doe-het- zelvers" behoort, kan hij een stoffentas van een prachtige plastïclaag voorzien door gebruik te maken van polyester hars. Hij moet de kunsthars in de juis te verhouding en direct voor het ge bruik mengen met de bijbehorende ver- harder en dan met de kwast opbrengen. Het resultaat is verrassend. Hard geworden leer moet soepel wer- .den gekneed tussen de handen, of over een stompe hoek heen en weer worden gewreven. Onuitwisbare vlekken kunt u eens te •lijf gaan met was in de kleur van da vlek en dan de hele tas ermee behan delen. Daardoor wordt de lelijke plek minder' zichtbaar. Een Marokkaans leren tasje is moei lijk schoon te maken, omdat het vuil er dieper in doordringt. Bij lederhandels is evenwel een preparaat verkrijgbaar om zulke tasjes toch zover mogelijk te reinigen.. Deze vloeistof geeft het leer tegelijk een beschermend laagje, zodat het verstandig is nieuwe tassen van dit materiaal er na aankoop direct mee te behandelen. «MDA. EEN BELANGRIJKE VRAAG: WELKE FOUNDATION? Heel belangrijk is de vraag, wat past bij mijn figuur-type! Er is vol op keus voor elk figuur-type. Laat u bij aankoop altijd adviseren. Koop niet zomaar in een zaak over de toonbank, maar laat het passen. In de speciaalzaken staan adviseuses klaar om u de juiste foundation te passen. Zij zijn hiervoor speciaal op- geleid. Zij meent n.I. dat een founda tion niet zomaar overal verkocht kan worden. U bent er dus zeker van al tijd een goede foundation te kopen, maar vooral een foundation, die goed past. Maar we hebben nog iets an ders op het oog. Er zijn verschillende beha's nodig voor verschillende ty pen bovenkleding. Een gladde onder een jumper, een gedecolleteerde on der een jurk met een lage hals, een gaine voor onder gladde rokken, pak jes, een panty met pijpjes om onder een pantalon te dragen en een korte panty, wanneer u op een warme zo merdag de kousen uit wilt laten. Tenslotte nog een raad. Volg nauw gezet de wasinstructies die op het etiket staan l De harmonikatas die open kan blijven staan, een ideale oplossing voor werkende vrouwen, de inhoud kan over veel vakken worden, verdeeld.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 9