Onenigheid rond de „missie" van het Gemenebest Wat doen de Nederlanders dit jaar in de TOUR DE FRANCE? DE GOUDEN HORDE Jan Janssen favoriet voor „groen" Voetbal Duivensport BEUMERMT DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Staatssecretaris De Meijer bij de S. E.R. Amerikaans straalverkeers- vliegtuig ^Taterclag 19 juni 1965 Kenia heeft zich vrijdag uit gesproken tegen deelneming van „Engeland of enig ander land dat zich heeft vastgelegd in de kwestie-Vietnam", aan de vre desmissie van gemenebestlanden inzake Vietnam. Eerder had Tanzania al laten weten, dat het gekant was tegen het zenden van een missie. De woordvoerder van de Ke- niase delegatie naar de confe rentie van eerste-minsters van het gemenebest in Londen zei dat zijn land er op staat dat men eerst onderzoekt of de strijden de partijen bereid zijn alle me dewerking en faciliteiten te ge ven aan de voorgestelde com missie van vijd leden. Het verzet van Tanzania en Kenia kwam als een verrassing De staatssecretaris van socia le zaken en volksgezondheid, dr J. F. de Meijer, woonde gisteren in Den Haag de besloten verga dering bij van de sociaal-econo mische raad. Minister Veldkamp had de voorzitter van de raad, drs J. W. de Pous, laten weten dat hij voornemens was later eveneens ter vergadering te ko men. Eerst moest hij de minis terraad bijwonen (waarin het on der meer ging over een uitkering ineens). Deze belangstelling van de zij de van het kabinet voor de S.E.R. hield verband met het feit dat de raad vijftien jaar bestond en gisteren zijn 250-ste openbare vergadering hield. In een besloten vergadering heeft de raad daarna een advies vastgesteld over een verzekering tegen zware geneeskundige risi co's. Op zijn persconferentie heeft president Johnson donderdag ge zegd dat de Russen aanmerkelij ke vooruitgang hebben gemaakt bij de bouw van een supersoon straalverkeersvliegtuig. „Wij zijn blij dat hun inspanning met suc ces is bekroond". „Frankrijk en Engeland hebben eveneens snel le vorderingen op dit gebied ge maakt en hun vliegtuig zal bin- .'NenkortklSar-zijn. Wij gaan er «•ook een bouwen. Wij menen dat het hier om een essentiële zaak gaat. Wij willen het beste vlieg tuig hebben, een vliegtuig dat de luchtvaartmaatschappijen zullen kopen", aldus de Amerikaanse president, die een belangrijk deel van de wereldmarkt voor ver keersvliegtuigen wil behouden. DE WESTDUITSE AMBASSADEUR VOOR ISRAEL De Westduitse regering heeft haar keuze wat de persoon var haar ambassadeur voor Israël betreft reeds gedaan, zo deelde bondskanselier Erhard vrijdag op een persconferentie mede. Hij wilde echter nog geen naam bekendmaken. In sommi ge kringen is de naam van de diplomaat Rolf Pauls genoemd. Op een hypothetische vraag over de wenselijkheid een oud-offi cier van de voormalige weer macht voor een post in Israël te kiezen zei Erhard: „Wanneer een Duitser militair is geweest en zijn plicht heeft vervuld, is dit geen reden hem ongelijk te be handelen". Hij ontkende dat het uitstel van de bekendmaking wie de ambassadeurspost in Tel Aviv krijgt, iets te maken had met de aanstaande Afrikaans-Aziatische topconferentie die 29 juni in Al giers begint. voor de Britse regering bij haar pogingen om de impasse in de kwestie-Vietnam te doorbreken. WEIGERING VERWACHT Volgens conferentiekringen worden de bezwaren van Kenia gedeeld door een aantal andere delegaties. Diplomatieke waar nemers zijn van oordeel, dat de moeilijkheden over de missie het Peking en Hanoi veel gemakke lijker zullen maken te weigeren de gemenebestafvaardiging te ontvangen. Volgens de bekendmaking die premier Wilson donderdagavond in het lagerhuis deed, zou de missie bestaan uit hemzelf, pre sident Nroemah van Ghana, pre mier sir Aboebakar Tafawa Ba- lewa van Nigeria, Dudley Sana- najake van Ceylon. intussen heeft een officiële woordvoerder in Colombo be kendgemaakt, dat premier Se- nanajake geen zitting zal kun nen nemen in de gemenebest afvaardiging. De bezwaren van Kenia, Tan zania en andere leden van het gemenebest tegen het zenden van de vredesmisse schijnen hun oor zaak te vinden in de haast waar mee Engeland zijn initiatief tot een besluit heeft laten maken. WEINIG ENTHOUSIASME De reacties in Moskou op het streven van het Britse gemene best om de partijen in het Viet namese geschil aan de conferen tietafel te krijgen, getuigen nic' van veel enthousiasme. In een commentaar onder de kop „Lon- dense manoeuvres" schrijft het regeringsblad Izwestja, dat het gemenebest niet het vertrek van de Amerikaanse troepen uit Vietnam en het staken van de bombardementen op Noord- Vietnam eist. Premier Sjastri van India heeft voorgesteld dat de Amerikanen, eerst het bombarderen van Noord-Vietnam staken. Dan zou den beide partijen met de vij andelijkheden moeten ophouden. De buitenlandse troepen zouden het land moeten verlaten. Hun vervanging door een Afrikaans- Aziatisch leger zou kunnen wor-> den overwogen. Alle partijen in het geschil zouden voor een con ferentie moeten worden uitge nodigd zoals in 1954 in Genève is gehouden over de kwestie- Indo-China. VOETBALPROGRAMMA VOOR ZONDAG 20 JUNI 1965 Amateurs KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND JOSPapendrecht Helmond—ESCA/VC RIOS '31Emmen Brazilië wil nieuwe beker voor wereldkampioenschappen schenken De voorzitter van de Brazili aanse voetbalbond, Joao Have- lange, heeft donderdag in Rio de Janeiro verklaard dat Brazilië de internationale voetbalorgani satie (Fifa) voor het wereld kampioenschap van 1966 een nieuwe beker wil schenken. De beker zal uit zuiver goud wor den gemaakt en zwaarder zijn dan de „Coupe Jules Rimet" waar Brazilië in 1966 beslag op hoopt te leggen. De nieuwe be ker zal de naam „Winston Chur chill" dragen. VLUCHT OP ANGERVILLE „De Luchtbode" - Zuidzande Snelheid eerste duif 1140,9 m. 1, 3, 4 en 5. A. Wage; 2 en 8. W. de Die; 6 ,A. de Die; 7. J. Wille; 9. P. de Hullu en 10. C. Verplanke. VLUCHT OP MOESCROEN „De Eendracht" - Zuidzande Snelheid 1ste duif 1270,90 m. 1" en 8. A. Kuijpers; 2 en 6. A. Wage; 3. J. de Lijzer; 4. W. de Hullu; 5. C. Verplanke; 7. H. Brevet; 9 en 10. J. Schouten. Oude duiven: 1. P. Boekhout; 2 en 3. P. de Hullu; 4. A. Wage •en 5. C. de Neve. INTERNATIONALS LICHT VERDEELD De laatste dag van deze beurs- week heeft zich gekenmerkt;, door kalme handel met een licht verdeelde stemming bij de opening voor de internationale waarden. De koersmutaties wa ren gering ten oozichte van het voorgaande slotniveau. Het aan houdende koersherstel in Wall- street heeft het Damrak gister middag praktisch niet kunnen 'nspireren. Toch waren aande- 'en Kon. Olie goed gedisponeerd op 137 (136,70). Philips daarentegen moest een halve gulden prijsgeven or 124,50. Dit door gering Ameri kaans aanbod hetwelk echter in een vrij lege markt kwam. AKU had van winstnemingen te lij den waardoor een koersverlies ontstond van enkele punten tot 453V2. Unilever kon zich goec' handhaven oo 135,10. Mede in verband met het naderende weekeinde bleef de handel ge durende de gehele beursduur kalm. In de openingskoersen kwam weinig verandering meer. Vergeleken met de slotkoerr van de vorige week boekte AKU deze beursweek een koerswinst van circa negen punten. Hoog ovens daarentegen moest enkele punten prijsgeven. Philips daal de circa 2,50, Unilever zakte een gulden in. Kon. Olie bleef nauwelijks prijshoudend. In de scheepvaartsector be stond ook lokale speculatieve belangstelling voor de aandelen Van Nievelt—-Goudriaan. Aan de winst van donderdag ad vijf punten werd een winst van ruim een punt toegevoegd op 109V2. De overige scheepvaartaande len lagen min of meer goed ge disponeerd in de markt. Van de leidende cultures ontmoette HVA enige lokale v raag waardoor dit fonds zich een punt kon ver beteren tot 137V2. De staatsfond- senmarkt gaf geen veranderin gen van betekenis te zien. Voor inschrijving op de 10 min 6 pet obligaties Bank voor de Bouwnijverheid tegen 99 pet be stond matige belangstelling. De 6% pet lening Mariastichting, groot 12 min, waarop donder dag tegen 99Vs pet werd inge schreven, is geheel geplaatst. In de lokale afdelingen wer den aandelen Hoek's machine- fabriek ruim tien punten hoger geadviseerd op 660. Dit fonds daalde donderdag 48V2 punt op de aangekondigde emissie. De 'orse dividendverhoging tot 10 ">ct (4) door Lijempf was voor de beurs geen verrassing. Men had hiermede reeds eerder re kening gehouden en in de koers van de aandelen verdisconteerd. Claims Inventum, Indoheem en die van de Bijenkorf verlieten de beurs. Met die van Vihamij werd een aanvang gemaakt. Obligatie-claims Vihamij de den voor de eerste verhandel- dag 15. Beursindices (1953 100) 16/6 17/6 18/6 Int. conc. 522.5 519.3 518.7 Industrie 327.6 326.1 324.9 Scheepv. 136.4 138.2 138.0 Bank en verz. 198.2 197.7 197.8 Handel enz. 164.6 164.0 163.9 Algemeen 367.2 365.4 364.7 DE NEDERLAND SE T O E R-F L O E G Op de foto zien we v.l.n.r.: Nijdam, Wouters, De Ha an,' Harings, Van Espen, Van Dongen, Hoest, Malie paard, Karsten en De Roo met in hun midden „De Pel". Honderddertig coureurs, ondergebracht In dertien equipes, starten dinsdag 22 juni in Keulen voor de 52ste Ronde van Frank rijk. Ongetwijfeld zal dit grootse wieler spektakel dit jaar weer de aandacht van talloze Nederlandse sportenthousiasten trekken. Na de roemruchte jaren van Wout Wagtmans, Wim van Est, Jan Nolten en vele andere coryfeeën van de Nederlandse wielerwereld is de ronde voor ons land enkele jaren zo dood als een pier geweest, omdat onze landgenoten voor buitenland se stalbazen reden en er dus geen Neder landse ploeg meer meereed. Sinds vorig jaar is de omstreden Kees Pellenaars echter weer met een Neder- •landse ploeg (gefinancierd door het week blad Televizier) op de weg verschenen. Ook dit jaar neemt deze ploeg aan de ronde deel en daarom zal het kamende Nabeurskoersen A. K. U.: 452'A (452%) Hoogovens: (496) Kon. Olie: 136.20—136.90 (137.10) Philips: 123.10 gb—124.40 (124.60) Unilever: 134.50—134.90 (135.20) K.L. M.: 133 Stemmingflauw. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0110.11 Canadese dollar 3.311/!—3.36V) Amerik. dollar 3.58V23.62Va Belgische frank (100) 7.237.28 Franse frank, (100) 73.4073.90 Zwitserse fr. (100) 83.1083.60 Duitse mark (100) 89.8590.35 Noorse kroon (100) 49.8550.85 Deense kroon (100) 51.6052.60 Zweedse kr. (100) 69.4570.45 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Oostenrijkse schilling «(100) 13.9514.05 Portugese escudo (100) 12.60—12.75 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.98—6.13 47. „Laat mij met deze Wes terse muis strijden, Chamag Chan!" eiste Choro schreeuwend en het ene, uitdrukkingsloze oog van de Mongolenaanvoerder schoot een ogenblik onderzoe kend naar de reusachtige krij ger, om dan weer naar Aram te rug te keren. „Iemand daagt u uit tot een tweegevecht, vreemdeling. Durft ge die uitdaging aanvaarden?". Aram aarzelde een ogenblik. Choro was hem in lichaams kracht verre de baas. Maar als hij weigerde zou de Mongolenaan voerder niet aarzelen om zijn mannen op de avonturier en zijn dienaar te latenen aanvallen, die het gewaagd hadden om tot in de vrouwentent van de machtige Chan door te dringen teneinde Perguye te bevrijden. Als hij weigerde zouden Agua en hij zeker sterven en het meisje zou voor altijd aan Chamag Chan toebehoren. „Belooft ge mij dat ik met het meisje en mijn dienaar in vrede kan vertrekken wanneer ik het tweegevecht win?" vroeg Aram. Chamag Chan staarde 'n ogen blik uitdrukkingsloos voor zich uit. Even meende Aram een eigenaardig, spottend licht in het oog van de aanvoerder te zien, maar eer hij zeker was ver dween het en Chamag Chan kinkte langzaam. „Indien gij na het gevecht nog leeft kunt ge heengaan, «vreem deling?" zei zijn schrale stem effen, en wendde zich om. „Volg mij". Zonder nog om te zien verliet hij de tent, en Aram en Agua, die het meisje tussen zich in ge nomen hadden, volgden hem. Achter hen dromden de Mon golen samen en hoorden zij het geschreeuw van Choro die aan ieder die het horen wilde ver zekerde dat hij deze witte rat- zonder-staart met een enkele houw van z'n bijl van de aard bodem zou verdelgen. Zo bereikten zij de grote open plek voor de grote tent van Chajhag Chan, en daar bleef de aanvoerder der Mongolen staan. tourfeest weer een nationaal gebeuren zqn dat in ons land de volle aandacht zal krijgen. NEDERLAND NIET OP Z'N STERKST „Ik hoop 'dat mijn jongens er het beste van zullen maken. Als er een paar etap pes worden gewonnen, ben ik al ruim schoots tevreden", zegt Pellenaars met een gulle lach., „Wat dacht u, men kan van onze ploeg toch geen wonderen verwaohten, nu enkele van Nederlands beste renners voor buitenlandse ploegen uitkomen." Dat laatste zit „de Pel" meer dwars dan hij wellicht openlijk wil toegeven en dat kan men begrijpen. Helaas is het ook dit jaar niet de sterkste Nederlandse ploeg, die in het veld wordt gebracht. Enkele Nederlandse renners zijn gebonden aan een cohtraCf met een bepaalde fabriek en komen voor een- buitenlandse ploeg uit. Jan Janssen, de man die onze ploeg juist niveau had kunnen geven, zal als kopman van de Franse ploeg Pelfortli- Sauvage-Lejeune vertrekken, waarvan ook de bekende Franse coureur Henri An- glade deel uitmaakt. Arie den Hartog rijdt voor Ford-France-Gitane en Ab Gel dermans maakt deel uit van de sterke ploeg Margnat-Paloma, waar hij gezel schap krijgt van bergkoning Frederico Bahamontes, de sterke Duitse klimmer Hans Junkermann en het sprintfenomeen André Darrigade. Peter Post zal voor Flandria-Romeo uitkomen, maar geluk kig zal Jo de Roo dit jaar wel opgeno men worden in onze nationale ploeg. ONZE TROEVEN Niettemin kan de Nederlandse ploeg voor verrassingen zorgen. Pellenaars ver trouwt op het moreel van de ploeg, op de eenheid die hij in de afgelopen weken heeft getracht te smeden. De pure kwali teit van de afvaardiging moge niet zo groot zijn, wanneer men een gezonde dosis wilskracht en vechtlust in het veld brengt, dan zijn goede resultaten, onder meer met betrekking tot het ploegenklas- sement, niet bij voorbaat uitgesloten. Ren ners als Jo de Roo, Henk Nijdam en de veelbelovende Kees Haast staan bekend als vechtjassen, die vooral in de vlakke ritten van zich zullen doen spreken, ter wijl Haast ook heel wat mans is in de bergen. Maar natuurlijk zal in ons land ook veel belangstelling bestaan voor de verrichtin gen van Jan Janssen, al rijdt hij in een buitenlandse ploeg. De winnaar van de Ronde van Nederland, die in een uitste kende vorm steekt, vertrekt in Keulen met de groene trui om zijn schouders, die hij vorig jaar op zo'n spectaculaire wijze heeft veroverd. Zal Jan weer op deze groene tru imikken? Of heeft hij hogere aspiraties en droomt hij van de eindzege? JAN JANSSEN Wij geloven dat deze taaie wielrenner In de bergen niet sterk genoeg is om de gele trui te veroveren. Daarom verwachten we dat Jan Janssen zich van de eerste rit af zal concentreren op het puntenklasse ment, waarin hij dit jaar weer hoge ogen zal gooien. PETER POST POULIDOR WINNAAR? Dinsdag 22 juni begint de Jacht naar roem, eer en geld, naar een deel van het totaal bedrag van zo'n slordige 500.000 francs aan prijzen. Doordat Anquetil niet aan de titanen race deelneemt, zal de spanning vermoe delijk nog groter zijn dan anders. Anque til die onlangs aan de schitterende kroon van zijn wieierloopbaan nog enkele parels toevoegde, heeft vijfmaal de ronde ge wonnen. Dank zij zijn capaciteiten, maar ook dank zij de heer Goddet, die er altijd wel voor zorgde dat er voldoende tijdrit ten in het parcours werden opgenomen om het Franse wieleridool ter wille te zijn. Dit jaar is Poulidor die in 1964 door pech werd achtervolgd en zodoende vele kost bare minuten op Anquetil verspeelde, stellig één der favorieten voor de eind zege. Toch zijn wij niet zeker van zijn triomf. Met name de Italiaan Adorni, win naar van de ronde van Italië, heeft zich langzamerhand opgewerkt tot een niveau, dat hij een bedreiging van Poulidor kan gaan vormen. Rik van Looy zal misschien in de ber gen adem tekortkomen, maar in elk ge val zal de Belg zich op de vlakke weg ge ducht laten gelden. Ook zijn ploegmakker Seis is tot verrassende prestaties in staat. EN BAHAMONTES? Waar wij vooral naar uit zuilen zien. zijn de verrichtingen van Frederico Baha montes. Dat de Spanjaard de bergprijs weer zal winnen, wie verwacht dat niet? Maar hij is ook dé man, die Poulidor seri eus zai kunnen bedreigen. Nu beginnen bij de „adelaar van Tole do" de jaartjes echter te tellen. Met die factor moet men rekening houden. Daar bij komt dat het Spaanse idool meestal niet alles op alles zet. In de bergen heeft hij Anquetil dikwijls kunnen losrijden. Maar in plaats daarvan deed hij enkel zijn best om het eerste op de top van een berg te zijn, waarna hij rustig een brood je consumeerde en met enkele andere ren ners afdaalde. Is Bahamontes in vorm en zet hij alles op alles, dan kan hij als een van de grootste favorieten voor de eind zege beschouwd worden. Zijn landgeno ten, Perez-Frances en de bekwame klim mer Julio Jiminez, moeten eveneens in staat worden geacht een element van spanning te brengen in deze spectaculaire prestatierit

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 7