Bezitsvorming in een nieuwe fase Herdenkingsplechtigheid bij Waterloo Deelneming in beleggings maatschappijen KONING B0DDEWIJN VERZOCHT PIERRE P.MEL EEN REDERING TE VORMEN De anti-Joodse actie in Bamberg gaat voort Gevecht met raven in Turkije Zaterdag 19 juni 1965 DE VRfJE ZEEUW Pagina 8 „Het nationale vermogen cliënt een zodanige sprei ding te hebben, dat ener zijds sociaal-onwenselijke verschillen in de vermo gensopbouw worden voor komen en dat anderzijds deze spreiding zich uit strekt over zo breed moge lijke lagen van de bevol king", aldus de eerste con clusie uit het K.V.P.-rap- port „Bezitsvorming in een nieuwe fase". Dit rapport werd vervaardigd door een commissie uit de sociaal- economische commissie van de katholieke volkspartij. Het partijbestuur heeft zich met de conclusies uit het rapport verenigd. „Het overheidsbeleid ten aan zien van de bezitsvorming was er tot dusver voornamelijk op afgestemd bij brede lagen van de bevolking de juiste spaar- mentaliteit aan te kweken". De huidige inkomens van de lagere inkomenstrekkers bieden niet voldoende spaarmogelijkheden. Daarnaast zijn de in eerste aan leg getroffen fiscale maatrege len met name voor de laagste inkomensgroepen niet voldoende effectief. ONDERNEMINGS GEWIJS Als een van de belangrijkste mogelijkheden om te komen tot een verder gespreide vermogens vorming wordt de winstdeling genoemd. Aanvankelijk zal hier bij blokkering in enigerlei vorm moeten worden aanvaard. Voor al bij de grotere naamloze ven nootschappen worden op grond van de door hen gepubliceerde cijfers mogelijkheden gezien om tot winstdeling te komen. In het algemeen is de commissie voor stander van een ondernemings gewijs verdelingsstelsel. Een landelijk of nationaal verdelings stelsel zou op ernstige bezwa ren stuiten. .Voorkeur dient te worden ge geven aan toekenning van ver mogensaanspraken in de vorm van deelneming in beleggings maatschappijen. Hoewel nieuwe initiatieven tot winstdeling e.d. van het bedrijfs leven zouden moeten uitgaan, worden ter begeleiding hiervan wettelijke maatregelen gewenst geacht. Ook in de fiscale sfeer zouden, zo stelt het rapport, ver dere maatregelen ten behoeve van de bezitsvorming kunnen worden overwogen. Zo wordt gedacht aan vrijstelling van in komstenbelasting voor inkom sten uit vermogen en bijver diensten uit arbeid tot een be paalde grens, bijvoorbeeld van 600, en herziening van de ver mogensbelasting- en de succes siebelastingtarieven. Voorts wordt gepleit voor bevordering van het eigen woningbezit bijv. door afschaffing van het regi stratierecht, waar het de aan koop van een huis voor eigen bewoning betreft. Uit een onderzoek van het C. B.S. blijkt, zo schrijft de com missie, dat afgezien van pen sioenrechten ruim tweederde van de werknemers minder dan 5000 aan vermogen bezit. 83 procent van de werknemers blijkt minder dan 10.000 te be zitten. Slechts vier procent bezit 30.000 en meer. De conclusies die in het rap port werden neergelegd vormen tevens de formulering van de conclusies van de Bouvignedag „Sociaal-economische democra tie", die op 24 april van dit jaar werd gehouden. Voor de derde maal in een week tijds zijn ondanks scherp politietoezicht in Bamberg (Bei eren) anti-Joodse leuzen aange troffen. Ditmaal waren zij ge klad op een gedenkteken voor een 'niet-Joodse ingezetene van Bamberg in het centrum van de stad. Woensdag j.l. waren op de Joodse begraafplaats in Bam berg 23 grote grafstenen met metershoge hakenkruisen en an ti-Joodse leuzen besmeerd, ter wijl zondag kort vóór de onthul ling van een gedenkteken op de plek, waar in 1938 de Joodse sy nagoge in Bamberg door de na zi's met de grond gelijk werd gemaakt, aan het licht kwam dat jodenhaters al met de verfkwast bezig waren geweest. De „Concorde" reeds ver gevorderd Bondskanselier Ersard heeft vrijdag Britse en Franse hoop op deelneming van West-Duits- land aan hun project voor de bouw van een supersoon vlieg tuig, de Concorde, de bodem in geslagen. Hij antwoordde op een tijdens een persconferentie ge stelde vraag dat het project al zover was gevorderd dat deel neming van de bondsrepubliek praktisch niet mogelijk is. Hij was wel bereid met Engeland en Frankrijk samen te werken op vliegtuigbouwgebied waar het projecten betreft die een land niet alleen kan bekostigen. Hij noemde met name het Fran se plan voor een „luchtbus". Volgen shet bestuur van de Joodse gemeenschap in Beieren zijn sinds 1954 in West-Duits- land ongeveer 200 Joodse be graafplaatsen geschonden. In Bamberg is inmiddels voor het opsporen van de schuldigen aan de jongste wandaden een beloning van 18.000 mark (ruim 16.000 gulden) uitgeloofd. Het politie-apparaat van Beie ren heeft het onderzoek van de plaatselijke politie van Bamberg overgenomen, terwijl ook amb tenaren van de bondsrecherche naar Bamberg zijn gekomen. MOGELIJKHEID VAN 'HET NIET-TERUGKEREN VAN RUIMTEVAARDERS Op een bijeenkomst van Rus sische en Amerikaanse geleerden in de Franse hoofdstad heeft een Russische geleerde donderdag op de vraag, of de Sowj et-Unie zal overwegen een mens de ruimte in te zenden zonder dat er een kans op terugkeer be staat, geantwoord dat een der gelijke vlucht kan en waar schijnlijk ook plaats zal hebben. Er zou dan „een enthousiaste vrijwilliger" voor nodig zijn. Overigens moest men nog veel te weten komen over de moge lijke uitwerking van een lang durig verblijf in de ruimte op een ruimtevaarder. De Sowj et- Unie, aldus de Russische geleer de, had besloten het ruimtepro gram niet te overhaasten en niet tot het uiterste te gaan. FISCALE. MAATREGELEN NODIG De toedeling van de winst aan de individuele werknemers wil de commissie overlaten aan het overleg tussen werkgevers en Historie van het jongste verleden van Terneuzen RUIMTEVAARDERS ONDERSCHEIDEN Tijdens een ■plechtigheid in het Witte Huis te Washington heeft president Johnson de beide ruimtevaarders White ren McDivitt j(l.) onderscheiden met de medaille voor speciale dien sten van de N.A.S.A. Koning Boudewijn heeft de 54- jarige voormalige C. V. P.-minister Pierre Harmei vrijdagochtend ver zocht een regering te vormen. Harmei, voorzitter van de Waal se vleugel van de christelijke volkspartij, zal vandaag antwoor den of hij de opdracht aanvaardt. Pierre Harmei die in 1964 deel nam aan de werkzaamheden van de commissie voor de grondwets herziening, was verscheidene ma len minister, o.m. van openbaar onderwijs, justitie én culturele za ken. Hij is doctor in de rechten en deskundige op het gebied van het belastingrecht en de sociale we tenschappen. Hij is als hoogleraar aan de universiteit van Luik ver bonden. Hij is ook Belgisch afge vaardigde naar de V. N. geweest. Harmei wordt als een der „wij zen" der christelijke volkspartij beschouwd, hij is specialist in grondwetszaken en heeft grote be langstelling voor de Belgische taal problemen waarvoor hij een stu diecentrum oprichtte. Hij zou een gesprek met de in formateur, De Schrijver, hebben alvorens de koning zijn antwoord over te brengen. Pp de vraag of hij met de huidige samenstelling van het parlement de door de ka tholieken en socialisten gewenste grondwetsherziening mogelijk acht, antwoordde hij bevestigend. Zoals bekend is voor grondwets herziening een meerderheid van tweederde nodig, een meerderheid die C. V. P. en B. S. P. bij de jong ste verkiezingen verloren. Met een godsdienstige plech tigheid en het leggen van kran sen is vrijdagmiddag het feit herdacht, dat 150 jaar geleden Napoleon in de slag bij Water loo een definitieve nederlaag werd toegebracht. De herdenkingsdienst werd onder een stromende regen ge houden in de boomgaard van de hoeve van Hougoumont, waar op 18 juni 1815 talloze militairen aan beide zijden sneuvelden. Daarna werden kransen ge legd bij de monumenten ter na gedachtenis van de Franse, Brit se, Nederlandse, Pruisische en Belgische gesneuvelden. Bij het Nederlandse monu ment werd de kranslegging ver- Koninklijke gift voor de Rekkense inrichtingen Koningin Juliana heeft de Rek kense inrichtingen ter gelegen heid van hun 50-jarig bestaan een bedrag geschonken ten be hoeve van de bouw van een nieu we kapel. Men zal zich herinneren, dat de koningin op 1 juni een bezoek heeft gebracht aan de Rekkense inrichtingen. richt door brigade-generaal J. Schoemaker, inspecteur der ca- vallerie. De vooral door Engeland ge organiseerde herdenking alle beroemde Britse regimenten) uit de slag van Waterloo waren vertegenwoordigd had blijk baar niet ieders instemming. Óp de muur van de hoeve van Hou goumont waren opschriften aan gebracht met „Hastings 1066— 1966", blijkbaar ter herinnering aan de nederlaag die de Engel sen 900 jaar geleden leden tegen de Normandiërs Automobilist te watei* bij poging fietser te ontwijken In het binnenziekenhuis te Eindhoven is de 72-jarige heer C. A. Feijen uit Woensel over leden aan de gevolgen van een verkeersongeval. Hij was dins dagavond bij de brug over de Dommel in de gemeente Veld hoven met zijn fiets door een auto aangereden. Pogingen de bejaarde man nog te ontwijken deden de auto in de Dommel be landen. De bestuurder bleef on gedeerd. Werknemers. „Als algemene porrn zou hierbij kunnen gelden, dat de omvang van ieders aan deel in de winst zoveel moge lijk in overeenstemming is met de mate waarin wordt bijgedra gen in de bedrijfsresultaten". Vier boeren zijn ernstig ge wond tijdens een gevecht met raven, dat twee uur- duurde. Drie van hen lagen te rusten in een wilgenbosje bij-Sogutozu in de Turkse provincie Eskisjir (Anatolie). Zij sloegen direct alarm toen de raven aanvielen, waarop dorpelingen met gewe ren op de vogels begonnen te vuren. Deze stortten zich echter in dichte zwermen op hen. Hoe wel een vijftig raven waren neergeschoten, werd de toestand steeds benader, totdat de aanval opeens ophield. De raven hadden namelijk gezien dat twee katten door het geweervuur waren ge dood en stortten zich op deze cadavers. NIEUW ONDERZOEK VAN DE STICHTING BOUWRESEARCH De stichting Bouwresearch gaat een onderzoek instellen op het gebied van de interne or ganisatiestructuur van aanne mingsbedrijven. De studiecom missie die zich hiermee gaat be zighouden, is dezer dagen geïn stalleerd. Het .te hestuderen on derwerp is de laatste tijd sterk in de belangstelling gekomen omdat er een duidelijke groei as waar te nemen in de omvang van het aannemersbedrijf. Deze wordt veroorzaakt, doordat er voortdurend grote- projecten worden gebouwd. De groei stelt nieuwe en zwaardere eisen aan de interne .organisaties van de bedrijven. Reeds veel aanemersbedrijven lijn daardoor voor problemen geplaatst. Het is de bedoeling jdat de studiecommissie duide lijke richtlijnen opstelt voor de organisatie van het groeiende [aannemingsbedrijf, zodat een goed functionerende interne or ganisatie kan worden opge bouwd. Voorzitter van de sudie- commissie is ir. A. F. van Weele. Verwacht wordt dat de commis sie in de loop van het volgend jaar haar rapport gereed zal hebben. door JOH. DE VRIES LïX Zo, dat was het dan Alles wat ik meende te móeten neer schrijven over de voornaamste gebeurtenissen in ons oude Ter- neuzen tot aan de eeuwwisseling. En nu ik terugblik naar mijn punt van uitgang, is het net alsof ik de achterliggende jaren zelf heb doorleefd Even vertoeven mijne gedachten bij de oudejaarsavond van 31 december 1899. Dadelijk zal de klok twaalf uur slaan. Een nieuwe eeuw breekt aan Wat zal ze ons brengen? Wij mensen van 1965 kunnen er al heel wat over vertellen: naast veel goeds ook heel veel slechts. Maar laat ik ophouden met dat gemijmer en u liever voorbe reiden op het tweede gedeelte van de Terneuzense historie die, zoals ik in de aanvang reeds zei, zal handelen over de jaren 1900 tot 1939. Voorlopig duik ik al die tijd weer onder in onze Ter Neuzen- sche Courant. Toch zal er verschil zijn in de wijze, waarop ik dit gedeelte der historie ga benaderen. Het zal zo heel lang niet meer duren, dat mijn eigen herinneringen me zullen helpen een beeld te vormen van de gebeurtenissen over deze periode. Vol verwachting zie ik dat alles tegemoet. Bijna zei ik: „Gegroet en tot ziens in 1900", ware het niet dat een drietal korte schetsen, die zo typerend zijn voor de tijd rond de eeuwwisseling nog een plaats moeten vinden als afsluiting van dit deel. HET „SPOOR" Zoals ik reeds zei zal bij de intrede van de nieuwe eeuw naast de bron waaruit zal worden geput de Ter Neuzensche Cou rant meer en meer van eigen persoonlijke herinnering of van die van anderen gebruik worden gemaakt. Herinneringen van Terneuzenaars die, hoe eenvoudig ook, soms zoveel kunnen bijdragen om in de typische sfeer der voorbije jaren door te dringen. Voorlopig dan nog gebruik makend van die van anderen ga ik in deze schets het een en ander mededelen over het „spoor". Het kost me dan ook helemaal geen moeite, gezeten op de bank bij de „oostkant", beschut tegen de koude noordwester, tussen oud-gedienden van „het spoor", de zaak op gang te brengen. We kennen reeds de indeling van „het spoor", zoals Wieland die rond 1880 uit zijn herinnering wist op te diepen. Welnu, daarin is rond 1900 nagenoeg geen verandering gekomen. Met J. de Fouw als woordvoerder, H. Meeusen als welkome steun, soms met een enkele aanvulling der overigen zit in dan meteen in 1899/1900 verzeild. „Vijftien jaar oud was ik", zegt De Fouw, „toen ik aan 't „spoor" ging werken in het hout voor Van Cantfort Koch. Zeker meer dan 200 man vond in die dagen werk bij verschil lende ondernemingen. In hoofdzaak waren dit bewoners van „Java", maar ook een gedeelte van „binnen de bruggen", uit de Tholensstraat, Dijk- straat, Nieuwediepstraat met zijstraatjes, later ook de Donze- Visserstraat. Verder dan nog volk uit de Kerkhoflaan, de Dek kerstraat en enkelen uit Othene. Het waren flinke dagen die gemaakt werden, 's Morgens om 5 uur beginnen en 's avonds om 7 uur klaar. Daartussenin waren schafttijden van 88.30; van 121 en van 44.30. Tegen een kwartje per uur kon men het dan tot een dagloon van ƒ3, brengen, wat voor die tijd niet zo gek was. Overwerk kwam ook wel eens voor, d.w.z. als een boot beslist leeg moest vóór of op een bepaalde datum. Per uur werd dan voor „bootwerk" 0,20 extra betaald. Voor de mensen was er in die dagen vrijwel-voortdurend werk. De doorbraak van de dijk bij het begin van de Steen kamplaan. Op de achtergrond het huidige kantoor van maatschappelijke zorg. Links het oude kruitmagazijn. Op de foto met schop in de linkerhand Jacob Pijpelin k sr. Met de handen op de rug de heer Frangois de Bree, wiens zoon, wijlen de aannemer Jan de Bree, het werk uitvoerde. Veel van deze arbeid vond plaats door „mankracht", waarbij de „winds" op de schepen natuurlijk ook een rol speelden. Over de houtlossing weet De Fouw wel het een en ander te vertellen. Veelal werd het hout op de schouders uitgedragen en moest dan eerst geclasseerd worden, d.w.z. dik bij dik, dun bij dun en op lengte. Daarbij was toezicht nodig; bij iedere zeven man was een voorman. Een van de bekendste classificeerders was een zekere De Vos, een broer van Adr. de Vos (vroeger in de Blokken), die de zaak moest regelen. „Planchetten" werden eveneens gesorteerd op een ruwe hoop, lengte hij lengte, breedte bij breedte opgestapeld en natuurlijk ook opgemeten om later op de wagon te worden vervoerd. Ook werd vrij veel „meubelhout" gelost en opgeslagen in loodsen, gelegen tussen kaai en staalfabriek 1906 verbrand). Veel van dit hout ging na sortering op de wagon met bestemming België en Frankrijk. Het z.g. „papierhout" voor Willebroeck nam in die dagen een voorname plaats in aan 't „spoor". De lange werktijden, de korte schafttijden en de soms verre afstanden naar de woningen waren er oorzaak van dat de meeste kinderen van de „spoorwerkers" (bootwerkers) met hun bruine «rmmamües soms tweemaal. soms driemaal daags naar het „spoor" togen met brood en koffie en *5 middags met het middagmaal voor vader of broer. Reeds vóór 1900 was het me opgevallen, dat er zich nogal eens een ongeluk voordeed met deze kinderen, die over de rails heen moesten. „Ja", zegt De Fouw, „dat is maar al te waarAls koffiedrager naar de mineriet-kraan, samen met Jac. Dieleman, gebeurde het, dat Dieleman een been werd afgereden door een grote Belgisch^' machine. Jao. was aan het knikkeren tussen de rails en zo door z'n spel in beslag genomen dat hij onder de machine raakte." „Hoe ging dat dan verder toe bij zo'n ongeluk?" vraag ik. „Deze keer," zegt'De Fouw, „snelde een stuurman van de boot die in lossing lag, de wal op en verleende de eerste hulp. De dokter werd gehaald er was toen geen telefoon en het ventje werd zolang neergelegd In „het lampekot" van Alouis Hamelink en later vervoerd naar de Smidswal, waar de „oude school" tot ziekenhuis was ingericht. Ook het rapen van sintels tussen de rails door de kinderen is nogal eens oorzaak geweest van ongelukken." „Nu, dat eten (de maaltijden), dat was wel verzorgd; maar hoe deden jullie dat met het drinken, zo'n hele dag?" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5