Amerikaanse B-52 bommenwerpers voor eerste maal in actie tegen de Vietcong MUL Ministerraad bespreekt verloving van prinses Beatrix Verenigde Staten willen geen onderhandelingen met de Vietcong VOORLOPIGE REGERING IN BE DOMINICAANSE REPUBLIEK Fractievoorzitters komen bijeen Defferre: Geen eenheidspartij VERKLARING UIT VERZETSKRINGEN Geen sentimentseverwegingen KET WEER de ZATERDAG 19 JUNI 1965 21e Jaargang - No. 6460— 6ASVERWARMING Overstromingen in Colorado NOORWEGEN EN DE APARTHEID Bomkraters Bombardement was geen succes Geen onderhandelingen met Vietcong TITO IN MOSKOU Naturalisatie NIET KLAUS MAAR CLAUS DEKENS VOOR JOEGO-SLAVIE Opklaringen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden DiwewetfeHooBïwasefaiUK SI ran a» Sana* Redactie- en AdminU^ratte-fidnes: Smïdswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 98150 A'bonn«Eentsprijs 6,— per kwartaal; per maand t 2,per week 50 et. Losse nrs 10 et DE VRIJE ZEEUW <y Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Advertentieprijs per mm 1# ct; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties feij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Zevenentwintig reusachtige Ame rikaanse straalbommenwerpers van het type B-52 hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen bommentapijt gelegd in het dicht- beboste oerwoud ten noorden van Ben Cat in de Zuidvietnamese pro vincie Binh Doeong, waar men een concentratie van de vietcong ver moedde. Nadat de toestellen die de rug- gegraat van de Amerikaanse stra tegische luchtmacht vormen en oorspronkelijk als kernbommen- werper zijn gebouwd, hun werk met bommen van driehonderd tot vierhonderd kilo hadden verricht, werd dit door B-58-Canberra-ge- vechtsbommenwerpers met na palmbommen overgedaan. De dichte beplanting maakte 't nauw keurig bepalen van doelen niet mogelijk. De toestellen wierpen hun bommen met behulp van elek tronische doelbepaling van grote hoogte. De speciale commissie van de organisatie van Amerikaanse sta ten die zich in San Domingo be vindt, heeft aan de twee elkaar be strijdende partijen voorgesteld een voorlopige regering te vormen, binnen zes tot negen maanden te volgen door het houden van alge mene verkiezingen. In de voorlopige regering zou- Zware regenval heeft in het gebied van Denver in de Ameri kaanse staat Colorado tot grote overstromingen geleid. Duizen den mensen hebben hun huizen verlaten en er zijn minstens twee doden gevallen. Hefschroef- vliegtuigen hebben tal van men sen gered uit ongeveer vijfhon derd auto's die op een onderge lopen verkeersweg waren vast geraakt. De sterk gezwollen ri vier La Platte sleurde vijftien bruggen mee. In het zuiden van Colorado stortten een locomotief en twee kolenwagons in een ri vier die de er langs lopende spoorlijn had ondermijnd. HOOG WATER IN COLORADO Een overzicht van een „mobiele woonwijk" in Littletonin de Amerikaanse staat Colorado, waar grote schade werd aange richt door hoog water. De zware woon-caravans werden kris kras verspreid over het terrein door het geweld van de buiten zijn oevers getreden rivier. den alle groeperingen vertegen woordigd dienen te zijn en zij zou onmiddellijk door alle bij de O. A. S. aangesloten landen moeten worden erkend. De.- ceamissie.. zal contact opnemen met politieke groeperingen en gemeenschaps leiders over de vorming van deze regering. Tot aan het tijdstip der alge mene verkiezingen zou het land moeten worden geregeerd op ba sis van een „institutionele wet", samengesteld uit voorzieningen van de grondwet van 1963. De per manente grondwet zou moeten worden opgesteld door een consti tutionele vergadering, bijeen te roepen binnen zes maanden nadat de door de verkiezingen aange wezenregering haar taak zal heb ben aanvaard. De O. A. S. zou bij de voorberei ding der verkiezingen behulpzaam moeten zijn. Het voorstel is gelijktijdig in Washington en San Domingo ge publiceerd. De Noorse regering heeft vr;i- dag besloten haar jaarlijkse bü- drage van 200.000 kronen (hon derdduizend gulden) aan het V.N.-programma voor onderwijs aan slachtoffers der apartheid in Zuid-Afrika te verhogen tot 300.000 kronen per jaar. Volgens welingelichte kringen in Oslo koestert Noorwegen op het ogenblik geen plannen om bij te dragen aan het „Defence and Aid Fund" ten behoeve van slachtoffers der apartheid. Voor deze actie waren dertig B-52 straalbommenwerpers en een onbekend aantal Canberra-ge- vechtsbommenwerpers opgestegen van een basis op het eiland Guam in de Stille Oceaan. Achtentwintig B-52's keerden behouden terug. Onderweg kwamen er twee met elkaar in botsing en vielen bij de Philippijnen in zee. Een beman ningslid werd opgepikt; naar de overigen wordt gezocht. Over het algemeen hebben toestellen van dit type zes man aan boord. Een derde B-52 kon door een techni sche storing zijn bomiuiken niet openen en moest zijn lading mee terug nemen. Verslaggevers die na het bom bardement boven het gebied vlo. gen, namen een door bomkraters getekend terrein waar. De Zuidvietnamese regerings patrouilles hebben in het bosge bied dat door achtmotorige Ame rikaanse B-52 bommenwerpers met ongeveer 300 ton aan bom men is bestrooid, geen snoor van Vietcong-verliezen bespeurd. Zevenendertig Amerikaanse toe stellen hebben vrijdag in een zevental vluchten bombardemen ten uitgevoerd op militaire kam pementen in Song Lai, tweehon derd kilometer ten zuidwesten van Hanoi, en in Moeong Sen bij de grens met Laos. Het Noordviet- namese afweervuur was onbeteke nend. Alle toestellen keerden op hun basis terug. Amerikaanse functionarissen heb ben donderdag te verstaan gegeven dat, zo de Verenigde Staten al be langrijke concessies zouden willen doen om een regeling in Vietnam tot stand te brengen hierbij niet het aangaan van onderhandelingen met de Vietcong is begrepen. Van dezelfde zijde Is meege deeld, dat een nieuwe pauze in de Amerikaanse bombardementen van Noordvietnamese doelen niet in de bedoeling ligt. Van Amerikaanse zijde vindt men dat het weinig uitmaakt of de Noordvietnamezen vertegenwoor digers van de politieke afdeling van de vietcong op een internatio nale conferentie zouden willen toe laten, daar Hanoi reeds lang voor de vietcong heeft gesproken. Elke suggestie dat deze onderhandelin gen rechtstreeks met de Vietcong worden gevoerd zou ernstige be zwaren aan Amerikaanse en an dere zijde doen rijzen, aldus ge noemde Amerikaanse functionaris sen. (Reuter tekent bi] dit laatste aan, dat de Britse minister van buitenlandse zaken, Stewart, heeft gezegd dat Engeland wl! toestem men in deelneming van de Viet cong aan vradeabaipnldDgeBi «la De minister-president heeft de voorzitters van de Eerste en van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal verzocht op korte termijn de fractie-voorzitters samen te roe pen voor een bespreking. De voor zitter van de Eerste Kamer heeft alle fractievoorzitters samen ge roepen tegen dinsdag 22 juni na de middagvergadering; de voorzitter van de Tweede Kamer tegen dins dagmorgen. President Tito van Zuid-Sla- vië is vrijdag in Moskou aange komen voor zijn eerste bezoek aan de Sowjet-Unie sedert de val van ex-premier Chroesjtsjov. De nieuwe sowjetleiders, pre mier Kosygin, partijsecretaris Brezjnov en president Mikojan waren op het vliegveld aanwe zig om Tito te verwelkomen. Als achtergrond van het be zoek van tien dagen worden gezien de internationale span ningen en de economische be trekkingen tussen beide landen. Tito zei bij aankomst dat zijn besprekingen belangrijk zouden zijn voor de versteviging van de vrede in de wereld en de soli dariteit binnen de internationale communistische beweging. De Zuidslavische leider die vergezeld is van partijleden en ministers, zal ook naar Wit-Rus- land, de Oeral en Siberië gaan. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 zij deel uit maakt van de Noord vietnamese delegatie). Deze week heeft ook de Nieuw- zeelandse premier, Holyoake, aan gedrongen op deelneming van de vietcong en de voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, Fulbricht, heeft eveneens hiervoor gepleit. Tenslotte verklaarden de Ame rikaanse functionarissen, dat 60 tot 70 landen de Amerikaanse politiek in Vietnam steunen, dat er 25 on verschillig tegenover staan en 25 et tegen zijn. 30 landen zouden Zuid-Vietnam steunen en een tiental stond op het punt dit te doen. Ofschoon geen officiële beves tiging te verkrijgen was, wordt in Haagse politieke kringen als vast staand aangenomen, dat tijdens de vergadering van de ministerraad van vrijdag een bespreking over een verloving vari prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg op de agenda heelt gestaan. De politieke leiders van de frac ties in de Tweede Kamer waren nog niet voor een vertrouwelijke bespreking met de minister-provi dent en andere bewindslieden uit genodigd. Op grond van de wet op het Ne derlanderschap zal ten behoeve van een huwelijk van prinses Bea trix het parlement eerst moe ten beslissen over een wetsvoor stel om de heer Von Amsberg „om redenen van staatsbelang" tot Ne derlander te naturaliseren. Nadien zal het parlement een „goedkeu ringswet" moeten aannemen. Deze goedkeuring houdt in,- dat de prinses bij een huwelijk haar recht op troonsopvolging be houdt. Prinses Irene zag verleden jaar van het indienen van een zo danige wet af. Het is namelijk ge wenst dat over een dergelijk wets ontwerp niet of zo weinig mogelijk wordt gedebatteerd en ook dat het een zo groot mogelijke meerder heid van stemmen krijgt. Vandaar dat vóór een indiening binnens kamers politiek {-verleg op het hoogste niveau plaats vindt. De heer Claus vori Amsberg, wiens verloving met h.k.h. prin ses Beatrix volgens Haagse krin gen op 29 juni a.szal worden bekendgemaakt. De voornaam van de heer Von Amsberg, wiens naam wordt ge noemd in verband met een ver loving van onze kroonprinses, begint met een C. Het is dus Claus (en niét Klaus) von Ams berg. Dit blijkt ons bij informa tie op de Duitse ambassade, waar men er de lijst van diplo maten voor opsloeg. Aldus een bericht van het A.N.P. Na besprekingen met de par tijen en groeperingen die in aan merking komen voor een demo- cratisch-soeialistische federatie heeft Gaston Defferre donder dagnacht aan de pers meege deeld dat „de vertegenwoordi gers van de politieke partijen niet tot een dusdanige overeen stemming hebben kunnen komen dat een politieke eenheidsforma- Het Nederlandse roode kruis heeft gisteren 500 dekens naar Zuid-Slavië verzonden tegen be hoeve van de slachtoffers van de overstromingsrampen aldaar. In de afgelopen week hebben In de Nederlandse pers berichten gecirculeerd, waarin werd gesteld dat niet met name genoemde vooraanstaande verzetsfiguren bezwaren zouden hebben tegen een verloving van prinses Beatrix met de heer Kiaus von Ams berg. In verband hiermede komt het een aantal personen, die een vooraanstaande en leidende rol op uiteenlopende terreinen van 't verzet hebben gehad, gewenst voor het navolgende onder de aan dacht van het Nederlandse volk te brengen; ,Na consciëntieus onderzoek is komen vast te staan, dat de heer Von Amsberg geen enkel redelijk verwijt kan worden ge maakt met betrekking tot nationaal-socialistische activiteiten of sympathieën met de N.S.D.A.P. Tegen deze achtergrond achten ondergetekenden het onjuist uit hoofde van hun relatie tot het verzet bezwaren te maken tégen een eventuele verbintenis ais waarvan hier sprake is. Ze wijzen er op dat „het verzet" als zo danig gericht was tegen het netionaal-socialisme en tegen de krachten waarvan het gebruik kon maken. Zeer begrijpelijk is het, dat er mensen zijn die het jammer vin den dat een aanstaande echtgenoot van onze kroonprinses een Duitser is, maar men mag dan niet vergeten dat dit voortvloeit uit sentimentsoverwegingen, die met het verzet als boven om schreven niets te maken hebben. Dit vastgesteld hebbende, gelden voor ondergetekenden nog slechts twee overwegingen: ze mogen allereerst verwachten dat, wanneer de twee mensen waar het hier om gaat (om een bekend gezegde te citeren) „het eens zijn geworden", prinses Beatrix in een huwelijk het grote geluk zal mogen vinden dat zij zich daarvan voorstelt en dat het Nederlandse volk de kroonprinses van harte toewenst. Daarnaast mag worden verwacht dat de heer Von Amsberg voor Nederland 'n even belangrijke en onbaat zuchtige rol zal kunnen vervullen als prins Bernhard heeft ge daan en nog steeds doet". Bovenstaande verklaring is ondertekend door: pastoor Niek Apeldoorn te Rotterdam; J. J. F. Borghouts te Rotterdam; dr. J. A. H. S. Bruins Slot, Aerdenhout; J. R. P. Crasborn, Heerlen; H. A. Douqué, Amsterdam; mevrouw A. A. J. Driebergenvan der Meiden, Blaricum; mr. H. Holla, Vught; P. W. Hordijk, Mid- delharnis; mr. A. H. van Namen, Amstelveen; P. G. Oberman, Dokkum; H. van Riessen, Delft; E. van Ruller, Groningen; L. Scheepstra, Amersfoort; ds F. Slomp, Noordwolde; P. Wijbenga, Leeuwarden. tie kan worden verwezenlijkt". Deferre verklaarde dat. niet opnieuw zal worden vergaderd. Er waren veel punten van over eenstemming, maar dat waren niet de essentiële. De moeilijk heden zijn onoverbrugbaar ge bleken. Het frontenstelsel van een de pressie, die naar het noordelijk deel van de Noordzee trok, bracht ons vrijdag op tal van plaatsen regen en wind. De sto ring zal vandaag ons land achter zich laten, terwijl dan een rug van hoge druk uit het westen zal naderen. Vandaag worden daar om in ons land opklaringen en slechts enkele lokale buien ver wacht, de wind wordt matig tot krachtig uit zuidwest tot west; daarbij wordt weinig verande ring in temperatuur verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Minder wind Opklaringen en slechts enkele locale buien. Matige tot krachti ge wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tempera tuur. ZATERDAG 19 JUNI v.m. n.m: Breskens 5.09 5,23 Terneuzen 5.44 5.5S Hansweert 6.24 6.3S Walsoorden 6.34 6.48 ZONDAG 20 JUNI v.m. n.m. Breskens 5.52 6.02 Terneuzen 6.27 6.37 Hansweert 7.07 7.117 Walsoorden 7.17 7.27 MAANDAG 21 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.42 7.17 7.57 8.07 n.m. 7.52 7.27 8.07 8.17 ZON MAAN op onder op ,uni 19 4.19 21.03 0.18 19 4.19 21.03 0.18 20 4.19 21.03 0.38 21 4.19 21.03 0.55

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1