,,De Minister Vondeling inflatie wordt geïmporteerd" GIVE A MAN A LUCKY kust GROEIEND VERZET TEGEN ONVOLDOENDE SOCIALE ACTIVITEIT VAN DE E.E.G. Vlaamse volksbeweging Geen Frans in kerken aan de Vrijdag 18 juni 1965 DE VR TTE ZEEUWPagma g Ju weiendieveggen snel gepakt Niet toelaatbaar IVI ij n werkers- bolwerk veroverd Daders van inbraak in juwelierszaak in Rotterdam gegrepen Nieuw gekozen Belgische senator beschuldigd van omkoperij Een goeie beurt MAN, DIE BUREN AANVIEL NAAR GESTICHT Niet voordelig Koopkracht omhoog Laatste optreden Bij de voortgezette behandeling van de nota over het herziene be grotingsbeeld 1965 sprak minister Vondeling (financiën) als zijn me ning uit, dat de economische groei niet onbevredigend is. Hij zei even wel twee grote zorgen te hebben n.l. de bestrijding van de inflatie en de situatie op de kapitaalmarkt. De minister zou zijn uiterste best doen om de inflatie zoveel mogelijk tegen te gaan, „maar op eigen houtje lukt het niet, want de inflatie wordt geïmporteerd". Over de situatie op de kapitaalmarkt merkte minister Vondeling op, dat men zich terzake voorzichtig dient op te stellen, want de situatie is bijzonder ondoorzichtig. Zowel de omvang van de onderhandse lenin gen als de termijn van die leningen is dikwijls niet bekend. De be- windsman zei dat het algemeen belang er stellig mee gediend is. wanneer een helderder inzicht in de kapitaalmarkt zou worden ver kregen. Minister Vondeling was van oor deel dat zijn voorganger, oud minister Witteveen, te optimistisch was geweest bij een beoordeling in februari j.l. van de sociaal-econo mische situatie. Groot-Brittannië is vastbesloten niet te devalueren Minister-president Harold WH- son heeft woensdagavond in een televisie-interview met klem her haald dat Groot-Brittarmie vast besloten is het pond sterling niet te devalueren. Deze nieuwe verklaring van Wilson vond plaats nadat op nieuw druk op het pond sterling was Uitgeoefend toen bekend werd dat het nadelige saldo op de buitenlandse handel van Groot-Brittannië de vorige maand tot 109 miljoen pond ster ling was gestegen. De premier verklaarde: „al onze maatregelen zijn gericht op ver sterking van het pond sterling en op het kunnen samenwerken met de landen van het Gemenebest." Noordweer in oost-Gelderland Een groot gedeelte van oost- Gelderland heeft woensdagnacht geleden onder enorme wolkbreu ken, die zich boven dit gebied ontlastten. De schade, toege bracht aan te velde staande ge wassen, is aanzienlijk. In diverse dorpen kwamen straten blank te staan doordat de riolen de enor me watermassa's niet konden verwerken. In Varsseveld ging het nood weer gepaard met een windhoos die óver een breedte van 25 m. over het dorp trok. Daken van diverse huizen moesten het ont gelden terwijl veel televisie-an tennes vernield werden. Ook wer den talrijke bomen ontworteld. Twee van de daders van de x ctaculaire diefstal in een ju welierszaak aan de Coolsingel in Rotterdam in het eerste week einde van mei, waarbij voor 122.000,aan gouden sieraden, ringen, horloges e.d. werd ge stolen, zijn door de politie ge grepen en aan de officier van justitie voorgeleid, evenals twee helers. Voor vele tienduizenden guldens buit is eveneens terug gevonden. De verwachting is dat op korte termijn nog meer ar restaties zullen volgen. De inbraak vond plaats in de nacht van zondag óp maandag 3 mei, De daders drongen een leegstaand café naast de juwe lierszaak binnen via een glazen dak. In het café was een rijtje telefooncellen tegen de tussen wand van café en winkel. In een van deze cellen hakten zij een mangat in de wand de geluid dempende celwanden kwamen daarbij goed van pas en zo drongen zij de winkel binnen waar zij op hun gemak kostbaar heden uit kasten en etalage kon den wegnemen. De Amsterdamse recherche heeft woensdagmiddag in een juweliers winkel aan de Van Baeriestraat de 59-jarige Duitse M. W. en de 20- jarige, in Tsjechoslowakije geboren, kunstbloemenmaakster E. P., bei den uit Keulen, gearresteerd en in het bureau Singel ingesloten op ernstige verdenking van diefstal van sieraden. De arrestatie ge schiedde kort nadat de dames een bezoek hadden gebracht aan een zelfde winkel in de Kalverstraat. De eigenaar van deze zaak miste na dit bezoek een ring met bril janten ter waarde van circa 950. Bij de arrestatie werd deze ring niet gevonden, doch de recherche heeft wel andere sieraden in be slag genomen die van diefstal af komstig moeten zijn. De dames, waarschijnlijk zigeu nerinnen, zijn blijkens haar pas poorten op 14 juni via Vaals ons land binnengekomen. Zij verklaar den dat zij woensdag in Amster dam zijn aangekomen en dat zij niet door mannen of andere vrou wen werden vergezeld. De recher che hecht daar voorshands geen geloof aan. Het onderzoek wordt voortgezet. De mogelijkheid tot dit snelle, succesvolle ingrijpen door de re cherche bewijst de doeltreffend heid van het z.g. sneeuwbal-waar schuwingssysteem dat de Amster damse juweliers in samenwerking met de helingbestrijding en het bureau ter voorkoming van mis drijven van de hoofdstedelijke poli tie hebben ontworpen en dat se dert kort wordt toegepast. De Gaulle niet bang voor regen Het weer tijdens de eerste dag van de rondreis van president De Gaulle door het departement Seine-et-Oise werd woensdag ge kenmerkt door zware reeenval. De 74-jarige president wilde echter van een paraplu niet weten. Een lid van zijn lijfwacht die met een rood regenscherm aankwam, kreeg te horen: Eens en voor altiid, neen. De burgemeester van Perry-en- Yvelines gaf er de voorkeur aan, onder een naraplu dekking te zoe ken om zijn welkomstrede af te steken. Hij verontschuldigde zich tegenover De-.Gaulle foor het slechte weer. Deze antwoordde: Maar daar kunt u piets aan doen en ik nog minder. Terwijl de bur gervader uitvoerig uitweidde over de noden van zijn gemeente, stond de president als enige druipnat temidden van een veelkleurig veld van paraplu's. Boliviaanse troepen hebben een mijnwerkersbolwerk in het district Catavï, dat vorige maand het cen trum van ongeregeldheden was, veroverd. Verscheidene mïjnwer- kersleiders zouden de vlucht ge nomen hebben met achterlating van wapens. De voormalige Boliviaanse pre sident Hernan Siles Zuazo heeft asiel gezocht in de Uruguayse am bassade in La Paz, nadat hij be schuldigd was van steunverlening aan agitatie tegen de regering. Zuazo werd door de Britse ambas sadeur Gamble naar de ambassade begeleid, nadat de politie ontdekt had waar Zuazo zich bevond. Amerikaanse senaat voor waarschuwing op sigarettenpakjes De Amerikaanse senaat heeft zich woensdag met 72 tegen 5 stemmen uitgesproken -vóór een wetsontwerp waarbij alle siga- rettenfabrikanten verplicht wor den elk pakje sigaretten te voor zien van de waarschuwing, dat het roken van sigaretten een gevaar voor de gezondheid kan zijn. Wat de sigarettenreclame aan gaat, deze mag volgens het wets ontwerp nog drie jaar vrijelijk worden gevoerd. Sprekende over de investerin gen voor het wetenschappelijk on derwijs zei.minister Vondeling o.m. dat de overschrijdingen in '63 en '64 ook hem hadden bevreemd. De minister zegde de kamer toe, dat zijn departement meer toezicht op de betrokken posten zal uitoefe nen. Minister Vondeling die de "gang van zaken niet toelaatbaar noemde, wees erop dat de instel lingen van wetenschappelijk on derwijs „een hoge mate van zelf standigheid hebben" en zijns in ziens moet deze zelfstandigheid hebben doorgewerkt in de finan ciële sfeer. De bewindsman wees er voorts op, dat de post rijksstudietoelagen ten opzichte van de oorspronkelijk ingediende begroting aanzienlijk is toegenomen. De raming en de wer kelijkheid zijn, aldus minister Von deling, „op een vreselijke manier" van elkaar gaan verschillen. „Hoe men zo ver de plank mis kon ■slaan, is ook mij een raadsel", zo merkte de minister op. Met nadruk gaf hij te kennen, dat aan een verhoging van deze post met in totaal 25 miljoen gulden geen nieuwe beleidsbeslissing ten grond slag ligt. Op vragen deelde de minister •»nede> dat>,-xle oorspronkelijke ra ming van te ontvangen belasting- «tJoijris-' -ad 700 miljoen gulden in het nieuwe begrotingsbeeld wordt geramd op 600 miljoen. Deze ver laging houdt verband met de lan gere nawerking van de z.g. anti- De Vlaamse volksbeweging heeft donderdag in een verklaring aan gekondigd „zelf de nodige maat regelen te zullen treffen om het Nederlands de taal van de kerk in de plaatsen aan de Belgische kust te laten worden". De afgelopen weken hebben zich In katholieke kerken in Den Haan en Koksijde aan de kust inciden ten voorgedaan. Zodra de priester van het Nederlands in het Frans overging om zijn preek voort te zetten, verlieten vele Vlaamse ge lovigen de kerk. De Vlaamse volksbeweging, waarin een groot aantal Vlaamse organisaties is vertegenwoordigd, zegt in de verklaring dat dit een inbreuk is op de overeenkomst tussen haar en het bisdom van Brugge over het gebruik van het Nederlands. Taalincidenten in de Belgische kerken hebben zich eerder voorge- De provinciale raad van de Bel gische provincie Oost-Vlaanderen zal opnieuw moeten stemmen over de zes leden van de senaat, die moeten worden aangewezen. Oor zaak is een bij de justitie in Gent ingediende klacht tegen één van de gekozenen, een lid van de Vlenmse volksunie. Nadat de vorige week de se naatscommissie voor het onder zoek van de geloofsbrieven de ver kiezing van de vertegenwoordiger van de volksunie, M. Diependaele, ongeldig had verklaard, werd deze uitspraak donderdag door de ple naire vergadering van de senaat bekrachtigd. Hij wordt ervan be schuldigd de stem van een niet hij de volksunie aangesloten lid van de provinciale raad te hebben ver kregen door omkoperij. Door zijn verkiezing niet te aanvaarden worden automatisch de aanwijzin gen van de overige vijf door de Oostvlaamse provinciale raad ge kozen senatoren eveneens ongel dig. Indien bij de nieuwe verkiezing de heer Diependaele niet opnieuw wordt verkozen, gaat de betwiste zetet waarschijnlijk naar de socia- listlssjtH» partij. rook-actie en is niet primair een gevolg van de prijsstijgingen van sigaretten. In zijn antwoordrede gaf minis ter Vondeling enkele cijfers over het conjunctureel effect van de be grotingsuitgaven. Bedroeg de ter zake doende stijging van de over heidsuitgaven in september 1964 3,2 procent tegenover een stijging van het nationaal inkomen van 6,5 procent, op 1 april van dit jaar wa ren deze percentages resp. 10,4 en 9,7 en op 26 mei was de reletante stijging van de overheidsuitgaven 11,2 procent. Tenslotte merkte de minister op dat begin volgende week de be sprekingen zullen beginnen over de opstelling van de voorbegroting Er valt zowel in het Europese parlement als in de vakbewegingen een groeiend verzet te constateren tegen het gebrek aan sociale vor deringen in de E.E.G., dat schril daan in Antwerpen, waar Vlamin gen Franstalige preken door ge zang onverstaanbaar maakten. Het Belgische kustgebied be hoort tot het Nederlandstalige deel van België. Vorig jaar zijn door Vlamingen betogingen gehouden tegen de verdergaande verfransing van de streek, waarbij zij zich in het bijzonder richtten tegen een- talig-Franse opschriften bij win kels en restaurants. De Groninger rechtbank heeft donderdagmorgen de 39-jarige metaalbewerker G. H. P. uit Veendam, die in de nacht van 14 op 15 september via een raam de woning van zijn buren was binnengedrongen en de 61-jarige W. Kolk en diens 81-jarige tante mej. Tallina Kolk in hun slaap met een scheermes had aange vallen en ernstig gewond, ont slagen van rechtsvervolging en opname voor een jaar in een krankzinnigengesticht gelast, ge volgd door terbeschikkingstel ling van de regering. De officier van justitie achtte 14 dagen geleden poging tot moofd bewezen en had tien jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering ge- eist. De raadsman, mr. E. A. Vos, had ontslag van rechtsvervol ging bepleit, omdat volgens hem verdachte ontoerekeningsvatbaar was. Hij baseerde zich onder meer op de verklaring van prof. dr. W. K. van Dijk, die als ge- tuige-deskundige stelde, dat ver dachte geheel ontoerekenings vatbaar was. Deze achtte behan deling van ongeveer 1 jaar in een psychiatrische kliniek nodig met daarna een lange begelei ding en nazorg. De rechtbank achtte poging tot doodslag be wezen. Er werd rekening gehou den met het rapport van prof. Van Dijk. 1966. „Ik kan u verzekeren, dat ik ieder van de begrotingshoofdstuk ken een goeie beurt zal geven". Na re- en dupliek werd de nota voor kennisgeving aangenomen. De kamer ging tenslotte nog ak koord met een wijziging van de begroting 1964 van het departe ment van financiën. Deze wijziging betreft de uitbreiding van het aan delenkapitaal van de Nederlandse middenstandsbank. Minister Von deling merkte bij een bespreking van de voorgestelde wijziging o.m. op het persoonlijk te betreuren, dat de regering in het verleden niet heeft deelgenomen aan door deze bank uitgeschreven emissies. „Dit is niet een voordelige zaak geweest", aldus de bewindsman. afsteekt tegen de vorderingen van de economische integratie. Met deze waarschuwing heeft drs. G. M. Nederhorst, fractie voorzitter van de p.v.d.a. in de tweede kamer, woensdag in het Europese parlement in Straatsburg een sociaal debat ingeluid. Drs. Nederhorst die sprak als rappor teur van de sociale commissie van het Europese parlement, verklaar de dat de sociale bepalingen van het E.E.G.-verdrag zo algemeen en onduidelijk zijn gesteld, dat men de indruk heeft dat ze zijn ont worpen door een duivelse antl- Europese geest. De regeringen kunnen er zelfs uit lezen, dat de E.E.G.-commissie niet eens op eigen initiatief sociale stappen.kan ondernemen zonder voorafgaande unanieme toestemming van de E.E.G.-ministerraad, - Drs. Nederhorst verzette Zich tegen de opvatting dat de E.E.G. het leven alleen maar duurder maakt. Als men stelde dat de prij zen zijn gestegen als gevolg van de integratie, diende men toch ook te beseffen, dat de koopkracht veel meer omhoog is gegaan en dat dit goeddeels aan de E.E.G. is te danken. Drs. Nederhorst pleitte voor versterking van de bevoegdheden der Brusselse commissie op sociaal gebied, een versterking die met vergrote medezeggenschap van het Europese parlement gepaard zou moeten gaan. De mogelijkheid daartoe kon men zonder verdrags wijziging openen door een soepele interpretatie van de algemene so ciale verdragsbepalingen. Voorts verlangde de sociale commissie dat de E.E.G.-commissie onverwijld een gemeenschappelijke werkge- legenheidspolitiek vaststelt, gericht uiteraard op volledige werkge legenheid en dat ze haar streven naar betere organisatie van het permanente overleg met de sociale partners in de verschillende be drijfstakken versterkt teneinde hen nauwer bij de Europese sociale ontwikkeling te betrekken. De Nederlandse vice-voorzitter P. E. Kaptevn die woensdag de Europese vergadlring voorzat, deelde de afgevaardigden mede dat dit het laatste optreden van de heer Nederhorst in het Europese parlement was geweest. Deze heeft namelijk besloten afstand van zijn Europese zetel te doen aangezien hij als fractievoorzitter in Den Haag niet tevens -het vele werk van Europese afgevaardigde kan blijven doen. Het Europese parle ment verheugt zich uiteraard over de belangrijke nieuwe functie die de heer Nederhorst heeft gekregen, aldus de heer Kapteyn, maar het betreurt toch ten zeerste een zo actief lid te moeten missen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3