Provinciaal nieuws DE NIEUWE SK0DA1000 MB f5495 Vorminqsweek leerplichtvrije jeugd begint in Terneuzen blijf jong,blijf fit: fiets! DE MAN DIE ZIJN EIGLN ERFGENAAM WAS Aardgasvondst in West-Duifsland VERKIEZINGEN IN KONGO ONGELDIG ragma 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 18 Juni 1965 Axel Breskens HULST PVSiddelfourg 120 km/u; 0-80 km/u in ±14 sec. „vingertop"-pookschakeling laag zwaartepunt groot remopperv!.:770 cm' slaapbanken/laadvloer. nu met luxueuze kunstlederen bekleding SK0DA-DEALERGarage C. M. G. CAPPEHDIJK, Axelsestraat 174, Temeezen, telefoon 2030 TREEDT MIKOJAN AF? Agenda Naar een nieuwe school op 'n nieuwe fiets! i Geef 'm nu vast (voor de vakantie) DURE RIJLESSEN ft VLIEGTUIG VOOR DE PAUS Grivas biedt ontslag aan PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND Onttrekken weggedeelte aan openbaar verkeer Het bestuur van de polder Kleine-Zevenaar of Noord-Westen rijk, zo schrijven G. S. aan de pro vinciale staten, verzoekt aan het vèrkeer te onttrekken een gedeel te ter lengte van circa 490 meter van de weg, genaamd Binnendijk, no. 40 van de wegenlegger der ge meente Temeuzen, gelegen tussen de aansluiting van de Dijk-van-den- Koegorspolder en de aansluiting van de Oud-Zevenaar-polderstraat. Het verkeer maakt als gevolg van de aanleg van een verharde weg langs de westzijde van de sinds 1964 aldaar gelegen spoorlijn van het te onttrekken weggedeelte geen gebruik meer. Aangezien geen enkel perceel op het genoemde weggedeelte uitweg heeft, is de betekenis hiervan voor het alge mene verkeer verloren gegaan. Daar de verbinding tussen de genoemde nieuwe weg bewesten de spoorbaan en het niet aan het openbaar verkeer te onttrekken gedeelte van de weg, genaamd Binnendijk, is gelegen ongeveer tegenover de aansluiting van de aftakking rechts van de genoemde Oud-Zevenaarpolderstraat, ware de gevraagde onttrekking aan het openbaar verkeer uit te breiden met het gedeelte van de weg, ge naamd Binnendijk, gelegen tussen de aansluiting van de Oud-Zeve- naarpolderstraat en de aansluiting van de aftakking R van de Oud- Zevenaarpolderstraat, alsmede met het derde gedeelte (ziinde het ge deelte gelegen van 742 m tot het einde) van de Oud-Zevenaarpolder straat. Daar de betrokken weggedeelten in onderhoud zijn bii een water schap, is voor het onttrekken aan het ooenbaar verkeer ingevol"e het bepaalde in artikel 8, tweede lid der Wegenwet, een besluit van uw vergadering vereist. Daar de nolder met ingang van 1 januari 1966 is opgegaan in het waterschap De Verenigde Braak manoolders, werd het voorstel te vens ter kennis gebracht' van het dadelijks bestuur van dit water schap. Bezwaren ziin niet ingekomen. De vaste commissie van advies en hijstand voor de waterstaat fpolders en wenen") kan zich met het voorstel verenigen. G. S. stellen voor tot onttrek king aan het openbaar verkeer van de genoemde weggedeelten te be sluiten. Ternewzfi»! Politie vraagt inlichtingen De Inbraak die in de late avond van 2e Pinksterdag bii de familiej Maas op de hoek van de Kerkhof - laan en de Axelsestraat werd ge pleegd, hliikt nog niet te ziin op gelost. Wel wordt in een benaa'de richting gezocht. Te omstreeks middernacht werd van de Juliana- straat tot de Hobbemastraat een meisje gevolgd door een man van 20 a 22 jaar. Omtrent deze man zou de politie graag nog inlichtin gen ontvangen. N.V.V.-vrouwenbond Woensdagavond hield de N.V. V.-vrouwenbond de sluitings avond van dit seizoen. Na het openingswoord van de voorzit ster, mevr. M. Solv. d. Broek, hield de heer C. Hoek uit Goes een korte inleiding over het be steden van de kontributiegelden. Een en ander ontlokte vele reakties bij de dames. Na de pauze werd de avond doorgebracht met wat zang en een gezellig samenzijn. In haar slotwoord constateer de de voorzitster dat de afdeling Terneuzen kan terugzien op een goed besteed seizoen. Zij sprak de beste verwachtingen uit voor het nieuwe seizoen. V.V. Axil houdt receptie Ter gelegenheid van het beha len van het kampioenschap in de 3e' klasse en de promotie naar de 2e klasse van de K. N. V. B. zullen het bestuur en het eerste elftal van de v.v. Axel reci piëren. Dit zal vandaag (vrijdag) gebeuren in het clublokaal. Autobotsing Woensdagavond te 17.05 uur reed P. Ea C. uit Brussel met z'n personenauto uit de richting Vaartwijk over de Nieuwendijk. Bij het inhalen van een traktor met aanhangwagen kwam hij op het linkerweggedeelte. Hier door kwam hij in botsing met een uit tegenovergestelde rich ting komende bestelauto, be stuurd door A. A. V. uit Zaam- slag. Persoonlijk letsel deed zich niet voor, maar beide voertui gen liepen flinke schade op. Examens Frans M.O. Aan de rijksuniversiteit te Groningen is geslaagd voor de akte M.O. Frans akte A mej. H. C. du Fossé te Breskens. Eerste prijs in nationale kleurwedstrijcl Met enig feestvertoon werd gis teren in de St. Janschool, de b.l.o.- school te Hulst, de eerste prijs uit gereikt aan de 7 jarige Benny Neve uit Groenendijk in de landelijke kleurwedstrijd. Hieraan hebben 2000 leerlingen van 80 b.l.o.-sc'nolen meegedaan, zodat Benny heel wat tegenstan ders moest verslaan vóór hij aan de top stond. De wedstrijd werd georganiseerd door de ouderver eniging „Helpt Elkander" en daar om waren de heren Berlinger en Van Gelder, resp. hoofdbestuurder en directeur van „Helpt Elkander", naar Hulst gekomen om de hoofd prijs, bestaande uit een enorme Lego-bouwdoos, uit te reiken. Ook de heren W. Bliek en J. de Fouw, resp. voorzitter en penningmeester van „Helpt Elkander" voor „Ter- neuzen en omstreken" waren hier bij aanwezig. Voor de 60 overige leerlingen van de school was het ook een beetje feest, want zij wer den op een ijsje getrakteerd. Deze eerste prijs gaat een verre reis maken. De tekening wordt voor een tentoonstelling van teke ningen door gehandicapte kinderen opgezonden naar Londen. Daarna gaat hii naar Australië en aange zien daar weer piiizen te winnen zijne is Benny Neve misschien wéér een van de gelukkigen. Benelux-manifestatie Mr M, Vrolijk, minister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk, heeft gisteren in Middelburg de tentoonstelling Zeeland in de beeldende kunst der lage landen van 1550 tot 1950 geopend. De tentoonstelling die tot eind augustus in het Middel burgse raadhuis blijft, is een van de Beneluxmanifestaties 1965 in Zeeland. De opening werd onder meer bijgewoond door de am bassadeurs van België en Lu xemburg. De Beneluxmanifestaties wer den gisteravond voortgezet met een toneelvoorstelling van het Nederlands Kamertoneel uit Antwerpen, dat het blijspel van Pieter Langedijk „Het weder zijds huwelijksbedrog" heeft op gevoerd. Een taptoe op de Markt te Middelburg door de mariniers kapel van de koninklijke marine onder leiding van de kapitein der mariniers J. P. Laro besloot deze manifestatie. Telexdienst met Boven Volta en de republiek Togo Op 21 juni a.s. zal de telex- dienst met Boven Volta en de republiek Togo worden geopend. GEEN „RUSTIG GENOT VAN DAT GEHUURDE" Aan de Noorderhaven in Gro ningen heeft een huiseigenaar, de heer H. de G., woensdagavond op wel zeer krasse wijze gepro beerd de bewoners van de bo venverdieping uit zijn huis te krijgen. Toen dezen even weg waren, is hij de woning binnen gedrongen en heeft hij hun meu bilair en eigendommen, waar onder een aantal kunstwerken, zonder meer in de stromende regen op straat gezet. De politie heeft de „openlucht-expositie" met behulp van dekzeilen zo goed mogelijk tegen de regen beschermd en blijft nu een oogje in het zeil houden. De bovenbewoners, de 25- jarige heer F. A. de Groot, die momenteel in militaire dienst is, zijn echtgenote, mevr. De Groot- Allersma, studente aan de kunst academie, en haar zuster, de 22- jarige studente mej. H. J. Al- lersma, hadden bij vonnis in kort geding van de president van de rechtbank in Groningen „het rustig genot gekregen van dat gehuurde". (Adv.) Met het oog op de steeds voort schrijdende industrialisatie in Zeeuws-VIaanderen en sneciaal in de kanaalzone, werd de „stichting leerplichtieevrije man nelijke jeugd" in Zeeuws-VIaan deren in het leven geroenen. Voorzitter hiervan is de heer J. v. d. Gijp, directeur van het ge westelijk arbeidsbureau te Ter neuzen, secretaris de heer J. P. Stouthamer te Sas van Gent en penningmeester de heer drs. H. M. Heikoop te Terneuzen. Ver der wordt het bestuur gevormd door o.m. vertegenwoordigers »it het onderwijs- en het bedrijfs leven en uit de vakbonden. OVERGANG Men is er zich van bewust dat steeds meer jongeren (van 14 tot 18 jaar) op de fabrieken gaan w.erken. Men stelt zich daarbij ook voor ogen dat de overgang van het vertrouwde milieu ge zin-school naar de omgeving van de werkende volwassene diep ingrijpt in het leven van de jon geren en dat zich daarbij pro blemen voordoen, waarmee zo'n jongen dikwijls geen raad zal weten. Men wil dus deze over gang zo geleidelijk mogelijk doen zijn. Aanrijding met vijf gewonden Woensdagavond om ongeveer kwart over negen zijn op de Stadionkade te Amsterdam twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen, doordat de van links komende wagen de ander geen voorrang verleende. Vijf personen liepen hierdoor ver wondingen op, van wie één zeer ernstig. Allen werden naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Beide auto's werden totaal vernield. Sleepboten actief De zeesleper „Hudson" van L. Smit en co's internationale sleepdienst heeft gisteren het 26.000 brt. metende Noorse m.s. „Bodin" 110 mijl ten zuiden van de westpunt van Cuba vastge maakt. De Noor, eigendom van J. Son- nes en co. in Bodo, was zonder brandstof komen te zitten. Het schip is geladen met stukgoed en gaat nu geleid door de „Hud son" naar Christobal. Het iets grotere Liberiaanse s.s. „Cherryland", van de Serla Linie Panama, heeft een schui vende lading stukgoed en ver keert daardoor in moeilijkheden, 150 mijl ten oosten van Masira- eiland in de Arabische zee. De sleepboot „Thames" is er op af gegaan en zal het schip waar schijnlijk naar Karachi slepen. MEDEWERKING De school is bedoeld voor alle Zeeuws-Vlaamse bedrijven, maar als eerste doel wordt de kanaal zone genomen. De werkgevers in dit 'gebied gaven hun sponta ne medewerking aan de r.k. levensschool die een paar maan den geleden begon, dus is het bestuur ervan overtuigd dat ook zij op de medewerking van de werkgevers zullen mogen reke nen. In een brief die dezer dagen aan de werkgevers werd verzon den wordt gewezen op het feit dat bij de bedrijven, die een dui delijk personeelsbeleid voeren, steeds meer het inzicht veld wint dat de continuïteit van de onderneming afhankeliik is van de aandacht die aan de jeugdi gen wordt besteed. Naast een deugdelijke vakopleiding wordt de persoonlijkheidsvorming als een onmisbaar element in het personeelsbeleid onderkend. De jeugdige werknemer moet leren verantwoordelijkheid te dragen en met anderen samen te wer ken". PROGRAMMA De stichting is aangesloten bij het Nationaal Centrum Vorming Bedrijfsjeugd te Amersfoort. Er wordt van de werkgevers gevraagd de jonge werknemers van 14 tot 18 jaar binnen be drijfstijd met doorbetaling van loon een cursus van twee jaar en minimaal vier uur per week in een daartoe geëigend vor mingsinstituut te laten volgen. De overheid erkent de plaat selijke of regionale vormings instituten, als er voldoende ze kerheid bestaat over de mede werking van bedrijfszijde. Zij verstrekt dan ook een subsidie van 80 (in de toekomst wel licht 100 van de reële ex ploitatiekosten. De resterende 20 wordt verkregen uit bij dragen aan cursusgelden van de werkgevers, ad. 100 per jon gen per jaar en van de cursist zelf neerkomend op ongeveer 25 per jaar. VORMING De tweejarige cursus die in Terneuzen in september a.s. start, bestaat uit „maatschappij - verkenning" waarin in groepen van gedachten wordt gewisseld over het verdienen van het loon, het besteden van zakgeld, de waarde van het geld, sociale verzekeringen en wetten, ver houding iongen-meisje enz. Ver der wordt er veel aandacht be steed aan handenarbeid en aan sport en spel. Het staat reeds vast dat de school in Terneuzen zal geves tigd worden. Over de juiste plaats wordt nog onderhandeld en men is ook bezig een leider aan te trekken. SAMENWERKEN Voor. wat het nationale cen trum .betreft is dit een begin in Zeeland, althans voor jongens. Met de meisjes is men al een stuk verder omdat daar samen werking met de r.k. Mater Ama- bilisscholen wél mogelijk is. Door dit werk hoopt men de jon geren in hun eerste en dik wijls moeilijke tijd op de fa briek te helpen. Men wil ervoor zorgen dat de toekomstige kost winners niet zullen leven als een robot, alleen maar werken, eten en nietsdoen. Daarom hoopt men niet alleen op de steun van de werkgevers, maar zeker ook van de jongens zelf die hieraan ge heel op basis van vrijwilligheid meedoen en hopelijk zal dit werk niet alleen tot de kanaal zone beperken, maar tot geheel Zeeuws-VIaanderen zoals de op zet van het bestuur is. Paus Paulus betreurt bloedvergieten Paus Paulus heeft donderdag zijn leedwezen uitgesproken over het bloedvergieten in Viet nam, Kongo en de Dominicaan se republiek. Hij deed dit in een korte toespraak voor het raam van zijn studeerkamer ter gele genheid van sacramentsdag. De Westduitse mijnbouwmaat schappij Gewerkschaft Brigitta heeft in het Eemsmondgebied bij de Nederlandse grens aardgas aan geboord op een diepte van 3.500 meter. De bron produceert op het ogenblik ongeveer 6.000 kubieke meter per uur. Volgens het minis terie van economische zaken van de Westduitse deelstaat Neder- Saksen wordt aangenomen dat de reserve in verbinding staat met die van Bierum in Groningen. Gewerk schaft Brigitta is een gezamenlijke dochtermaatschappij van de West duitse Shell- en Esso-ondememjn- gen. De plaats van de boring be vindt zich dicht bij Groothusen. In welingelichte kringen in Mos kou heeft men geen bevestiging kunnen krijgen van geruchten als zou president Anastas Mikojan van de Sowjet-Unie als zodanig willen aftreden. Volgens die geruchten zou de thans 69-jarige veteraan-bolsje wiek, die nog geen jaar geleden zijn huidige functie opnam, waar schijnlijk in de loop van volgend jaar heengaan. Waarnemers menen dat het Kremlin Mikojan niet zal laten gaan dan op eervolle wijze om speculaties over onenigheid in de boezem an de Sowjetrussische leiding te voorkomen. Mikojan zou wel duidelijk steeds meer onder de last der jaren gebukt gaan. De naam van een mogelijke opvolger is nooit genoemd. Ernstig gewonde bij verkeersongeval Woensdagavond half elf is od de Haarlemmerweg in Amsterdam een personenauto vrijwel frontaal in botsing gekomen met een auto bus, die uit tegenovergestelde rich ting kwam. De bestuurder van de personenauto, de 25-jarige chauf feur F. A. Maarseveen uit Amster dam, werd in levensgevaarlijke toestand naar het Wilhelminagast huis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Het ongeluk gebeurde doordat de personenauto, die in een file reed, plotseling naar links uitweek. Het hof van beroep in Leo- poldstad heeft de recente ver kiezingsuitslagen in drie Kongo lese provincies, Kwiloe, Goma- Roetsjoeroe en Midden-Coevette, ongeldig verklaard. In de zuidwestelijke provincie Kwiloe en de in het noordwes ten gelegen provincie Midden- Coevette behaalde de door pre mier Tsjombe geleide nationale- conventiepartij (conaco) de over winning. Goma-Roetsjoeroe ligt in het oosten bij de grens met Roeanda. Het hof had een vijftigtal be schuldigingen inzake inbreuken op de kieswet, ingediend door minder succesvolle kandidaten, onderzocht. Hiervan werden er vier als gegrond beschouwd. Men zal in de betrokken provincies nieuwe verkiezingen houden. De verkiezingen in een een- en-twintig Kongolese provincies vonden in maart en april plaats. Van twee districten zijn de uit slagen nog niet bekend. Men verwacht dat de premier vóór het einde van deze maand iiiiniiiiiimminiimiinniiminnrmiiiiimiimfflnnnnminiinmimmiBiro een datum zal vaststellen waar op de nationale vergadering bij eenkomst. Intussen moeten de provinciale parlementen vertegenwoordigers voor de centrale senaat aanwij zen. (Adv.) HEDEN Terneuzen: Zuidersportpark, (terr. 6), 7 u.: Meterfabriek HKC 2. Luxor-Theater, 8 uur: „The Carpetbaggers". ZATERDAG 19 JUNI Axel: Het Centrum, 8 uur: „Ik was een mannelijke sexbom". Terrein Buitenweg, 77 uur: AZW—Hontenisse. ZONDAG 20 JUNI Axel: Het Centrum, 8 uur: „Ik was een mannelijke sexbom". Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 u.: „The Carpetbaggers". tiliuiuiïillMHiiiiiHtjuiiui'UtliiniHlIIIHIIIIIIinHllltlMMinilflVtllMMnnRIHOIHMtNIi' ft ft Het Deense blad „B.T." ft ft heeft donderdag bericht ft ft dat een Deense dame 795 ft ft lesuren nodig heeft ge- ft ft had om haar rijbewijs te ft ft halen. Dit zou 'n wereld- ft ft record zijn. De lessen ft ft- kostten haar 16.000 kro- ft ft nen (8.350 gulden) of ft ft ongeveer 5.000 kronen ft ft méér dan de auto die zij ft ft nu heeft gekocht. ft "ft door SHELLEY SMITH 34) Daar zes een mooi getal was voor een etentje, nodigde Rex de Wigmores ook uit; de Dex- ters moesten zich niet gaan ver velen, want dan zouden zij mis schien te vroeg weg willen. De Halcombes waren minstens zo gezellig als de Wigmores, maar hij koos de Wigmores om de een voudige reden dat Ferdy alleen maar een pijp rookte, en Anna helemaal niet. Na het diner, toen Paula de koffie inschonk, en Rex op het punt stond zijn gasten een siga ret aan te bieden, ontdekte hij dat hij er geen in zijn koker had. De zilveren sigarettendoos van de Fultons was ook leeg. „Phyl, hebben wij helemaal geen sigaretten meer?" „Ik weet het niet, lieverd." „Neem er eentje van mij," zei Dexter. „Ik 4 ga jouw sigaretten niet oproken, beste kerel. Ik loop wel even naar de kroeg en ga er daar wat halen, als jullie mij een ogenblik wilt excuseren." „Doe toch geen moeite, Je rome. Ik heb er hier genoeg. Meer dan genoeg." „Maar ik wil niet dat jullie je eigen sigaretten rookt. Dat zou ik ongehoord vinden. Ik ben zo terug," zei hij met een vrolijk handgebaar, terwijl hij de kamer uitging. Hij had een doos van vijftig stuks in het handschoenkastje van de Morris liggen, dus be hoefde hij niet de Hertog van York binnen te lopen die in ieder geval niet aan de kortste I weg naar Dexters huis lag. Hij was er in drie en een hal ve minuut. Nog een halve mi nuut om handschoenen aan te trekken, een paar zwarte sok ken over zijn schoenen te doen om zachter te kunnen lopen en geen sporen achter te laten op het karpet, en hij was geruis loos op weg. met een zaklantaarn in zijn hand. Er was licht aan boven de voordeur en in de hal, en een verlicht raam op de beneden verdieping aan de achterzijde van het huis, vanwaar het ge schetter klonk van circusmuziek, onderbroken door tromgeroffel; waarschijnlijk de dienstboden, die naar de T.V. zaten te kijken, dacht hij. Het was prettiger ge- wees als het huis leeg was, dan hoefde hij zich niet zo ongerust te maken. Daarentegen beteken de dit waarschijnlijk ook dat de tuindeuren niet op slot gedaan waren voor de nacht. Hij liep om het huis heen en keek uit naaf het raam van de studeerkamer. Toen hij de ach terdeur passeerde drukte hij zacht de klink neer, en voelde die meegeven. Hij aarzelde net lang genoeg om bij zichzelf te overleggen of hij de studeer kamer vlugger zou kunnen be reiken door de onbekende gan gen dan wanneer hij omliep naar de andere kant van het huis en door het raam naar bin nen ging. Dit raam kon best ge grendeld zijn. Hij deed de deur op een kier open, zag dat de gang niet verlicht was, en dat deed hem beslissen. Hij sloop zacht langs de deur met de licht- randjes, waarachter het brul lend lachen van een heel audi torium weerklonk, liep verder de donkere gang door, botste bijna tegen een staande klok, die om de hoek stond, wat hem een doodsschrik op het lijf joeg, en ging tastend langs de muur ver der tot hij bij de eerste deur rechts kwam (hij herinnerde zich dat het de laatste deur links was geweest toen hij er van de andere kant af naar toe liep). De gordijnen waren niet ge sloten en er was juist genoeg licht om hem in staat te stellen het bureau te bereiken. De klei ne recht vooruit gerichte straal scheen in de eerste lade. Hij trok deze helemaal uit, en steunde de rand tegen zijn dij, terwijl hij voorzichtig de inhoud eruit lichtte. Hier was het niet Hij probeerde de volgende en de lade daaronder Er zaten vier laden aan weers zijden en het kostte hem meer dan twee minuten om ze te door zoeken. Een inbreker had het ■vlugger gedaan: die zou de in houd er zo maar uitgewipt heb ben op de vloer, maar voor hem ging het er juist om dat de in braak niet ontdekt zou worden. Hij moest het hele bureau gron dig onderzoeken zonder een spoor achter te laten. Rees een maal de verdenking dat iemand bet bureau had opengebroken, dan zou vast en zeker opge merkt worden dat het paspoort er niet meer was, en dan zop alles voor niets zijn geweest. Hij hurkte boven de laatste lade toen een snerpend geluid de stilte doorsneed, zodat hij zich een ongeluk schrok. Het angstzweet brak hem uit. En zijn angst werd ook al niet min der toen hij, een onderdeel van een seconde later, besefte dat het geluid kwam van de tele foon op het bureau. Hij schoof de lade dicht en stond dodelijk geschrokken op. Er was waar schijnlijk meer dan één toestel in huis, maar deze was voor de dienstboden toch misschien de dichtstbijzijnde. Zijn luidruchti ge roep bleef doorklinken met ongeduldige vastberadenheid, -| alsof het beest een eigen leven had. Hij verbeeldde zich dat hij voetstappen hoorde, en rende naar de tuindeuren, trapte met zijn voet de grendel open en draaide de sleutel om. Maar de deur ging niet open. Zij schudde wel in het kozijn, maar zij ging niet open. Zij bleef van boven vastzitten. Het zweet liep achter zijn knieën langs; hij hoorde zijn adem zagen in zijn borstkas. En toen zag hij de grendel boven aan de deur en schoof hem eraf. De deur ging open om hem door te laten, en zacht deed hij ze weer dicht. Hij dook ineen bij de muur en wachtte af, dol van ongeduld bij de gedachte aan zoveel verspilde seconden. Eindelijk hield de snerpende roep van de telefoon op. Na een ogenblik ging hij de kamer weer in.... (Wordt vervolgd.) Naar in speciale Italiaanse kringen vernomen wordt, zou het Vaticaan denken over aanschaf fing van een vliegtuig voor rei zen van de paus. Tot nog toe riepen de voorbereidingen voor elke pauselijke reis telkens weer problemen op wat het' middel van vervoer betreft. Voor zijn eerste grote reis, naar Palestina, kreeg paus Paulus de beschik king over een speciaal vliegtuig van de „Alitalia". De reis naar India werd gemaakt met een ge woon toestel van de Indiase luchtvaartmaatschappij waarvan een compartiment speciaal voor de paus was ingericht, maar waarmee verder ook andere be talende passagiers werden ver voerd. Verder stelde de „Alita lia" een speciaal vliegtuig ter beschikking voor de terugreis uit Bombay naar Vaticaanstad en ook voor het korte bezoek van de paus aan Pisa vorige week. Nog niet bekend is of de aan koop van een eigen vliegtuig door het Vaticaan al geschieden zal vóór het eventuele bezoek van paus Paulus aan de Ver enigde Naties in het aanstaande najaar of later. De bevelhebber van het Cy prische leger, generaal Grivas, heeft bij de Griekse regering zijn ontslag ingediend wegens „moeilijkheden" met betrekking tot zijn persoonlijke positie op Cyprus. Dit meldde donderdag het Atheense blad „Eleutheria". Grivas, die met goedvinden van president Makarios door dé Griekse regering werd aange steld om de strijdkrachten op Cyprus te organiseren, heeft de laatste tijd blootgestaan aan verscheidene aanvallen van Ma- karios-gezinde Cyprische dag bladen. Griekenland heeft Grivas ge vraagd voor overleg naar Athene te komen alvorens definitieve besluiten te nemen. Slagers slachtten klandestien gestolen koeien De rijksrecherche heeft aange houden de 35-jarige slager Van E., diens vroegere 18-jarige be diende De J. en de 28-jarige bouwvakarbeider K., allen uit Goirie, alsmede de 32-jarige sla gersknecht Van K. uit Kaatsheu vel. Zij hebben bekend gezamen lijk dan wel in kleine groepjes in totaal acht koeien te hebben ge stolen uit weilanden in Ooster hout, Middelbeers, Moergestel, Gilze, Hilvarenbeek en Goirie, Slager Van E. heeft de dieren geslacht en het vlees in de han del gebracht, nadat dit door keur meesters van de vleeskeurings dienst in het district Tilburg was gekeurd en van een stempel voorzien. Daarbij is bewust of onbewust een fout gemaakt door de keurmeester die het vlees eerst keurde, nadat het dier was geslacht, hetgeen in strijd is met de voorschriften. Deze handelwij ze vormde een dusdanige bedrei ging voor de volksgezondheid, dat de procureur-generaal de rijksrecherche met een nader on derzoek heeft belast omtrent de gedragingen van de betrokken keurmeester. De vier arrestanten zijn voorgeleid aan de officier van justitie in Breda. DE ONTWIKKELING VAN LELYSTAD Het is de bedoeling nog dit j331" te beginnen met de bouw van enkele honderden woningen in Lelystad, de voornaamste plaats in de nieuwe polder Oostelijk Flevoland. Thans is men bezig met de aanleg van de ontslui- tingsweg en met het opspuiten en bouwrijp maken van terreinen bestemd voor woningen en pri maire voorzieningen, aldus mi nister Suurhoff (verkeer en wa terstaat in een memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Lelystad zal naar men ver wacht tegen het eind van deza eeuw 100.000 inwoners tellen. Minister Suurhoff voert overleg met minister Bogaers (volks huisvesting en ruimtelijke orde ning) over het ontwikkelingsbe leid voor Lelystad.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2