Het geschil tussen Nederland en Zuid-Afrika Geen overeenstemming over loonbeleid en uitkering ineens Luchtgevecht boven Vietnam REPRESAILLES TEGEN DE K.L.M. President Johnson bedreigd Prinses Beatrix gaat verloven V N -COMMISSIE WIL ECONOMISCHE SANCTIES TEGEN ZUID-AFRIKA MINISTERRAAD MOET BESLISSEN De uitkering Niet dwingend Zeshonderd miljoen Soekarno dreigt Vakbonden eensgezind WEER VEEL DODEN EN GEWONDEN IN SAN DOMINGO HET WEER VRIJDAG 18 JUNI 1965 21e Jaargang - No. 6459— S GROTE POSTROOF IN LONDEN Steun aan saboteurs? De „Daily Telegraph" over Nederlandse gift DE OVERSTROMINGEN IN BRAZILIË 15 miljoen gulden schade bij brand in Brussel Minister Veldkamp vergaderde met Stichting van de Arbeid Naar het hartje van Afrika? Hoogwater Zon- en Maanstanden SCHOTEN OP V.N.-MILITAIREN Noordvietnamese berichten over verliezen van de tegenstander Noodweer in Parijs Weerbericht Fr»»kerïnjg Bij abonnement: TERNEUZEN Dir«eteör-Ho»[arêaset«ttï I. van «te Sandi Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: S8150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 30 et. Losse nrs 10 et. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mnf 18 et; minimum pel advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur v.m. De „Rand Daily Mail", een in Jo hannesburg verschijnend blad dat tegen de Zuidafrikaanse regering Is gekant, heeft donderdag kritiek geoefend op de minister van bui tenlandse zaken, dr Hilgard Mul ler, wegens diens „niets ontziende represaille" naar aanleiding van het besluit van de Nederlandse regering om honderdduizend gul den te schenken aan het fonds voor hulp aan slachtoffers van de apartheidspolitiek. Het blad vindt dat de atmosfeer onnodig is verhit en dat de Zuid afrikaanse regering weinig doet om de temperatuur te laten dalen. Een officieel protest van Zuid- Afrika zou voldoende zijn geweest, desnoods onderstreept door de af zegging van het bezoek dat de In Dayton in de Amerikaanse staat Ohio wordt een voormalige officier van de Amerikaanse luchtmacht in hechtenis gehou den, omdat hij woensdagavond driemaal het Witte Huis zou heb ben opgebeld om president John son te bedreigen. IDe oud-officier, de 54-jarige Dorsev Lee Webster, wevd op de luchtmachtbasis Wright-Patter- son bij Dayton kort na de tele foongesprekken aangehouden. In het hart van Londen is een ondergrondse gang heeft een bende zich woensdagavond mees ter gemaakt van een postauto, waarvan de bestuurder met een prop in de mond werd vastge bonden. In enkele minuten maak ten de dieven 80 postzakken met waardepapieren en aangetekende brieven buit, waarmee zij zich uit de voeten maakten. Zuidafrikaanse marinestafchef aan Nederlandse werven zou brengen. De „Rand Daily Mail" acht het echter niet te verontschuldigen, dat Zuid-Afrika zijn ergernis ook verhaalt op de K. L. M. „Hoewel deze maatschappij door de Neder landse regering wordt gesteund, werkt zij hier op een concurreren de zakelijke basis als elke andera onderneming en zij heeft recht op bescherming tegen de gevolgen van politieke geschillen waarover het niets te zeggen heeft". Het regeringsgezinde Zuidafri- kanse blad „Die Burger" schreef donderdag dat het in Londen ge vestigde „Defence and Aid Fund" een politieke organisatie is, die zich ten doel stelt „de Zuidafri kaanse staat te ondermijnen". Min.-president Verwoerd ver klaarde donderdag in het Zuidafri kaanse parlement, dat de Neder landse regering niet voorbij kan gaan aan de omstandigheid, dat het „Defence and Aid Fund" steun verleent aan saboteurs. Het besluit van Nederland noemde de premier nog betreurenswaardiger dan dat van de Skandinavische ianderi, ge zien de vele banden tussen Neder land en Zuid-Afrika. Het Britse conservatieve dagblad „Daily Telegraph" heeft donderdag de Nederlandse schenking aan het „Defence and Aid Fund" voor slachtoffers van de apartheid in Zuid-Afrika gekritiseerd. Het blad schrijft in een hoofdartikel dat elke regering die openbare gelden be steedt aan dit soort liefdadigheid, verdacht zal worden van politiek spel. „De Nederlandse pers zegt dat er misverstand heeft bestaan in die zin, dat Holland zich achter de Zuidafrikaanse regering zou heb ben gesteld en dat een dergelijk gebaar noodzakelijk was gewor den. Wanneer er werkelijk een dergelijke sympathie voor de apartheidsregering in Holland zou bestaan, zou deze gift een al te goedkope en gemakkelijke manier zijn om dit te loochenen". Het is mogelijk dat zij, die voor het Ne derlandse besluit verantwoordelijk zijn, meer belang hebben bij een koele verhouding met Zuid-Afrika dan bij het helpen van de slacht offers van de apartheid. „Hen hei pen is een goede zaak voor parti culiere liefdadigheid. Regerings hulp kan verkeerd worden opge vat, hoewel Zuid-Afrika weinig kan aanvoeren voor een formeel protest", aldus het blad. Van officiële zijde is medege deeld, dat de overstromingen die de vorige week het noordoosten van Brazilië hebben getroffen, aan dertig mensen het leven hebben gekost. 30.000 mensen zijn dakloos. De materiële scha de wordt geraamd op vijf mil joen gulden. Volgens Haagse, kringen zal op 29 juni, de verjaardag van prins Bernhard, de verloving van prinses Beatrix niet de heer Claus von Amsberg bekend wor den gemaakt. Naar schatting voor 200 miljoen Belgische frank (15 miljoen gul den) schade is woensdagnacht aangericht door een brand in een opslagplaats van een grootwinkel bedrijf bij Brussel. Een grote hoeveelheid goederen en 26.000 vierkante, meter opslag ruimte gingen in dè door nog on bekende oorzaak ontstane brand verloren. De speciale V. N.-commïssie voor apartheid heeft in een met algemene stemmen uitgebracht rapport de aanbeveling gedaan „zonder verder uitstel afdoende en verplichte maatregelen te nemen" om een einde te maken aan de rassenscheidingspolitiek van Zuid-Afrika. De commssie waarin elf landen vertegenwoordigd zijn, werpt de schuld voor Zuid-Afrika's „on verzoenlijkheid" op de belang rijkste handelspartners van dit land in het westen. De commssie dringt aan op het nemen van „totale economi sche sancties" tegen de republiek Zuid-Afrika. Zij constateert „met leedwe zen", dat de voornaamste han delspartners, waaronder Enge land. Frankrijk en de Verenig de Staten, niet hebben onder kend dat de situatie een bedrei ging voor vrede en veiligheid oplevert. De veiligheidsraad komt ver moedelijk deze maand bijeen om het Zuid-Afrikaanse vraagstuk te bespreken. De commissie verzoekt de veiligheidsraad er 'bij alle staten op aan te dringen de hoofden van hun diplomatieke en con sulaire missies in Zuid-Afrika terug te roepen en de uitvoer van wapens, vliegtuigen, oor logsschepen en andere militaire voertuigen naar Zuid-Afrika te staken. Voorts wordt aange drongen op herziening van alle overeenkomsten met Zuid-Afri ka, met inbegrip van die betref fende militaire bases, installa ties voor het volgen van ruimte vaartuigen, in- en uitvoerquota en preferentiële tariefregelingen die de Zuid-Afrikaanse regering hebben geholpen of aangemoe digd in haar rassenpolitiek te volharden. Na de stemming over het rap port stelde de voorzitter der commissie, Achkar Marof van Guinea, voor dat de veiligheids raad in „het hartje van Afrika" bijeen zal komen om het Zuid- Afrikaanse rassenvraagstuk te hespreken. Minister Veldkamp heeft gisteren de aangekondigde vergadering ge houden met de Stichting van de Arbeid. De minister heeft direct na afloop meegedeeld dat nu het bestuur van de stichting het niet eens is kunnen worden, hij op korte termijn zijn collega's in het kabinet zal informeren en consulteren. Minister Veldkamp heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid een beslissing op korte termijn toegezegd. Hij verwacht dat die beslis sing binnen een week bekend zal worden gemaakt. De minister heeft over de be. sprekingen tussen hem en het stichtingsbestuur medegedeeld dat er van de kant der stichting op aangedrongen is spoed te maken met het formuleren van de ge richte adviesaanvraag aan de S: E. R. over een ander systeem van loonvorming. De minister heeft ge antwoord er naar te zullen streven die aanvraag v6ór de zomervakan tie bij de S. E. R. in te dienen. In de besprekingen is de minis ter voorts medegedeeld dat er ver schil van opvatting bestaat over een uitkering ineens en, zo tot een uitkering zou worden overgegaan, hoe hoog die zou moeten zijn. De representanten van midden stands- "en landbouworganisaties hebben de minister te kennen ge geven dat zij op het standpunt staan dat het niet wenselijk is een uitkering ineens te geven. De representanten van de indus triële" werkgeversverbonden heb ben verklaard verdeeld te zijn. De confessionele werkgeversverbon den bleken bereid met een uitke ring van twee procent mee te gaan, wilden niet weten van een mini mum voor zulk een uitkering van 125 en evenmin van een door werking in de kinderbijslag. Het centraal sociaal werkgeversver bond was slechts bereid mede te werken aan een uitkering ineens van één procent. De werknemersvertegenwoordi ging hebben vastgehouden aan hun standpunt: een uitkering ineens van twee procent met een mini mum van 125 en doorwerking in de kinderbijslag. Er is ook gesproken over de vraag of er mogelijkheden waren. De minister heeft er de aandacht op gevestigd dat, indien de ge gevens die achteraf beschikbaar zijn gekomen, ter beschikking had den gestaan toen eind vorig jaar over de lonen werd onderhandeld, ze stellig van invloed zouden zijn geweest op de uitkomst van het loonoverleg. Anderzijds heeft de minister partijen onder het oog ge bracht dat uit het zesde halfjaar lijkse rapport niet dwingend is af te lezen dat er een uitkering in eens moet komen. Ir. J. Bosma, voorzitter van het centraal sociaal werkgeversver bond, zei dat rekening moet wor den gehouden met alle groeperin gen binnen die organisatie, met I VRIJDAG 18 JUNI v.m. n.m. Breskens 4.31 4.44 Terneuzen 5.06 5.19 Hansweert 5.46 5.59 Walsoorden 5.56 6.09 ZATERDAG 19 JUNI v.m. n.m. Breskens 5.09 5.23 Terneuzen 5.44 5.58 Hansweert 6.24 6.38 Walsoorden 6.34 6.48 ZON MAAN op onder op onder ,u:ii IS 4.19 21.03 8.02 19 4.19 21.03 0.18 9.11 President De Gaulle op rondreis door Frankrijk Op de eerste dag van zijn tour nee door Frankrijk, werd presi dent Charles de Gaulle hartelijk toegejuicht door een grote groep schoolkinderen, die hem alle maal de hand wilden drukken. President Soekarno heeft don derdag op een conferentie aan bevelhebbers van de Indonesi sche marine in Djakarta gelast, dat het vuur moet worden ge opend op buitenlandse oorlogs schepen wanneer deze de Indo nesische territoriale wateren binnenvaren en weigeren te re ageren op waarschuwingsscho ten, zo meldt het persbureau An- tara. Het Indonesische staats hoofd zei tevens dat de impe rialistische plannen tot onder mijning van de Indonesische re volutie uit de doeken worden gedaan in documenten die in het bezit van de Indonesische auto riteiten waren gekomen na de bestorming van de Britse am bassade in Djakarta (in septem ber 1963 door een menigte In- bassade in Djakarta in septem- nu vele Britse oorlogsschepen geconcentreerd. Er bevonden zich zelfs Amerikaanse oorlogs schepen, zogenaamd voor een recreatiebezoek. Soekarno waar schuwde opnieuw dat Indonesië wanneer het zou worden aange vallen, direct Singapore zou ver nietigen. Turkse Cyprioten hebben woens dag op een patrouille V.N.-militai- ren geschoten. Er vielen geen slachtoffers. Dit werd donderdag door een V.N.-woordvoerder be kendgemaakt. De militairen wilden een onder zoek instellen bij een aantal Turks- Cyprische versterkingen in het Kreniagebergte. Na onderhandelin gen boden de Turkse Cyprioten hun verontschuldigingen aan en stemden erin toe de stellingen af te breken. Twee Amerikaanse marine-straal jagers hebben dondlerdag op tach tig kilometer ten zuiden van Ha noi twee niet-geïdentificeerde Mig straaljagers neergeschoten. De „phantoms" van het vlieg- dekschip Midway ondersteunden een aanval van andere marine vliegtuigen tegen een legerplaats in Noord-Vietnam Volgens een van de Amerikaanse piloten, die de Mig-toestellen met raketten be stookten, vlogen zij in brand. Men had de vliegers zich met hun val schermen zien redden. Aangeno men wordt dat het Noordvietna- mese straaljagers waren. De Ame rikanen leden geen verliezen. Het was het derde Amerikaaos-Viet- namese luchtgevecht in de strijd in Vietnam. De vijandelijke formatie bestond uit vier toestelIe|i, die zich gereed maakten voor een aanval op de Amerikaanse vliegtuigen. Deze hadden behalve een legerkamp ook een brug bij Than Hoa gebom- bardeerd. Nadat de Mig-formatie twee toestellen had verloren, na men de resterende Migs de vlucht. Volgens het Noordvietnamese persbureau zijn maandag en dins dag boven Noord-Vietnam drie Amerikaanse toestellen neerge schoten. Hierdoor was het sinds augustus 1964 boven Noord-Viet nam neergehaalde aantal Ameri kaanse vliegtuigen tot 330 geste gen. Volgens het persbureau van „het Zuidvietnamese bevrijdingsfront" zijn in mei 1100 man Zuidvietna mese en Amerikaanse troepen door de vietcong buiten gevecht gesteld in de provincies Tan An en Sjolen. ondernemingen die helemaal geen uitkering kunnen dragen, met an dere die tot één procent kunnen gaan, met weer andere die wel twee procent of meer willen geven. Een compromis moest 'dus wor den gezocht en dat is uitgekomen op het aanbod van één procent. Met een uitkering van één pro cent is landelijk gezien een bedrag van driehonderdmiljoen gulden gemoeid, met een uitkering van twee procent zeshonderd miljoen. Namens de werknemersver tegenwoordigers begon drs D. Roe mers met de mededeling dat aan werknemerskant volledige eensge zindheid bestaat. Met nadruk zei hij dat het nu binnenkort te verwachten stand punt van het kabinet de vakcen trales geenszins zal binden Het kvbinet zou een advies kunnen geven maar de vakcentralen h°b- ben een eisten verantwoordelijk heid. Zij zullen de eisen inhetbe- drijfstaksgewiizc overleg brenger.. De heer Roemers heeft in de stichtingsvergadering waardering geuit van de vakcentralen voor de poging van de confessionele werk gevers om in eigen kamp tot meer eenheid te komen De heer Roemers was voorts verstoord over de aanwezigheid van de vertegenwoordigers van middenstands- en landbouworgani saties in het bestuur der stichting. De samenwerking met die ver tegenwoordigers is al geruime tiid niet vruchtbaar. Hij vindt het te betreuren dat de landbouworgani saties niet door voorzitters in het bestuur der stichting ziin ver tegenwoordigd. Hij acht dat een grote tekortkoming. Bij nieuwe gevechten die zich woensdag in San Domingo voor deden, zijn drie Amerikaanse militairen omgekomen en 33 ge wond. Een woordvoerder van de or ganisatie van Amerikaanse sta ten z?i dat de opstandelingen van kolonel Caamano het vuur op de Amerikaanse militairen open den. Volgens de „caamanisten" was het incident het gevolg van het feit dat een Amerikaanse mi litair hun gebied betrad en daar bij een opstandeling doodschoot. De daarop losbrandende schiet partij deed zich voor in de om geving van het terrein dat de inter-amerikaanse strijdmacht de dag tevoren in bezit had geno men en waarbij toen eveneens gevechten ontstonden. In de afgelopen dagen zouden volgens kolonel Caamano 69 man zijn gesneuveld en honderdzes tig gewond. Ook onder de bur gerbevolking in het opstandelin- gengebied zijn slachtoffers ge vallen. Een Britse verslaggever trof in een ziekenhuis de stoffelijke resten aan van zeven mensen, onder wie een vrouw en een kleuter. Doordat Amerikaanse militairen de stroomvoorziening Een hevige storm heeft in de nacht van woensdag op donder dag op talrijke plaatsen in en om Parijs schade aangericht. Op de luchtvaartexpositie werden af scheidingen tussen dfe paviljoens omver geblazen en het dak van een restaurant afgerukt. Twee kleine vliegtuigen liepen schade op. 42 dorpen in deze bij Saigon ge legen provincies werden veroverd. Het persbureau „Nieuw China" meldt nog, dat in juni boven Laos zeven Amerikaanse vliegtuigen werden neergeschoten. Het totale aantal sedert mei vorig jaar boven Laos neergeschoten „vijandelijke vliegtuigen" bedraagt thans vol gens dit persbureau 113. hadden onderbroken in verband met beschadigde kabels, kwam het ziekenhuis zonder elektrici teit te zitten. Men had ook geen bloedplasma meer. Nadat woensdagavond nog he vig was geschoten, keerde in de loop van de nacht de rust terug. Volgens een verklaring van de O.A.S.-missie waren drie Brazi liaanse leden van de inter-ame rikaanse strijdmacht bij de vuur gevechten van woensdagavond gewond, waarmee het cijfer van de slachtoffers van de jongste schietpartij aan de zijde van de vredesstrijdmacht steeg tot 37 gewonden, onder wie vier Bra zilianen, en drie Amerikaanse gesneuvelden. AANHOUÖEND ONBESTENDIG De luchtstroming boven de Oceaan en Europa blijft ongunstig voor bestendiger weer. Een nieu we Oceaanstoring nadert het zee gebied ten westen van Schotland. De depressie voert met krachtige zuidwestelijke winden een nieuwe hoeveelheid vochtige lucht aan met veel bewolking en regen. Dé voorafgaande storing heeft na Frankrijk, België en Nederland ook in Denemarken, Zweden en mid den-Europa overvloedige regen ge bracht. In Spanje daarentegen bli'jft het weer buiten de invloedsfeer van de Oceaandepressie met veel zon en middagtemperaturen van omstreeks 30 graden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Tijdelijk regen Veel bewolking met op dé meeste plaatsen af en toe regen of motregen. Maximum tempera turen van 16 tot 20 graden. Ma tige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1