NOORSE TANKER Bom ontploft op vliegveld IN DE LUCHT GEVLOGEN OP WERF VAN VEROLME DE van Saigon De schietpartij in San Domingo Fel Amerikaans b[j de Sowjet protest Unie Midscheeps Kruiser De Ruyter Explosie in de gehele randstad gehoord Zestien vermisten Weer Amerikaanse versterkingen naar Vietnam HET WEER Aanvallen op Noord-Vietnam Spandoeken Fulbrigt over Vietnam Moord Protest niet aanvaard Weer gevechten in de „rann" van Koetsj Twintig doden Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden DONDERDAG 17 JUNI 1965 21e Jaargang - No. 64ök hankering bij abonnement: TERNEüZEN Diï*eteur-Hoofifrea«rf)»(»; X. van Se Sas'de Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs t 8,— per kwartaal; per maand 1 2,per week 50 et. Losse nrs 10 et Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Dinsdagnacht even over half twaalf is op de scheepswerf van Verolme een Noorse tanker ontploft. Brandweer en G. G. D. van Rot terdam werden onmiddellijk gemobiliseerd. De tanker is ontploft, door midden gebroken en in brand gevlogen. In het Waterweggebied zagen velen grote vlammen uit de werf opstijgen. De ontploffing deed zich voor aan boord van de Noorse tanker Rona Star (ex-Fjordaas), brt 22088 van rederij Skibb a/s Agnes in Mandal. Het schip lag op de werf voor een schoonmaakbeurt van de lading- fuimten. Drie blusboten van de Rotterdamse branöWet* Wérden naar de werf gedirigeerd om het blussingswerk met schuim aan te pakken. Om half een 's nachts stond het. schip volop in vlam. Ondertussen waren zeven lichtgewonden in het medisch centrum in behandeling. Drie van hen werden door scher ven gewond in de cantine van de schoonmaakhaven, die op enige kilometers afstand van de eigen lijke Verolme-werf ligt. De vier anderen hadden zich langs trossen van de afgemeerde tanker in vei ligheid gesteld. Een roeier van de motorboot 30, Wielaart, voer net voor de boeg van het schip om trossen te con troleren, toen hij een geweldige klap horde en door de luchtdruk overboord werd geslagen. De heer Wielaart heeft zich zwemmend weten te redden. Naar zijn verkla ring is de ontploffing, gepaard met een geweldige steekvlam, mid scheeps ontstaan. Duizenden inwoners van Hoog vliet en Spijkenisse stroomden uit hun hulzen omdat zij bang waren voor een tweede explosie. In beide dorpen is veel glasschade aange richt, evenals op de werf, waar zelfs de vele tl-buizen in de kan toren van de plafonds werden ge rukt. Aan de reddings- en blussings- tverkzaamheden werd ook deelge nomen door de bemanning van H. M. kruiser „De Ruyter", die voor sen opknapbeurt bij Verolme ligt. De medische staf van deze kruiser had de leiding bij het reddings werk. Tal van matrozen hielpen bi) de blussing en de afzetting van het terrein. Kapitein ter zee Eibers zei dat de brand door de werfleiding en de brandweer snel en goed in de hand gehouden werd. De kruiser stelde schuimblussers en veel slangenmateriaal beschik baar. Kapitein Eibers gewaagde van een volledige samenwerking met de werf en de brandweer. De medische dienst heeft in het be gin acht of negen gevallen van verwonding en shock behandeld en de ziekenboeg van Verolme even veel. Om drie uur 's nachts was het lot van een aantal leden van de ontgassingsploeg, die op het ogen blik van de explosie op de tanker aan boord waren onzeker. Ruim drie uur na de enorme ex plosie die in de gehele randstad werd gehoord,- stond vast dat de bemanning en de passagiers in to taal 42, in veiligheid waren. De vrouw van een der officieren liep een gebroken arm op. Toen was nog geen overzicht te krijgen over het lot van een deel der 35 tot 40 classificeerders, die zich tijdens de ontploffing aan boord bevonden. Drie blusboten uit Rotterdam en zeventien stralen van de wal wer den met schuim er. water gebruikt om de enorme vuurzee te bestrij den. De Rona Star knikte na enige uren branden in het midden door, zodat het schip steeds dieper kwam te liggen. Het schip was echter zö heet, dat het voor de brandweer onmogelijk was aan boord te komen. Woensdagmorgen rond negen uur was de bra id aan boord van de Rona Star volledig geblust en had de brandweer op een kleine bewaking na zich teruggetrokken. Omstreeks tien uur meldde de rijkspolitie dat tien slachtoffers waren gevonden. Zes mannen wer den toen nog vermist. Van de Noorse tanker is niet veel meer over. De ontstellend zware explosie heeft het schip midscheeps geknakt en de uren durende brand had een verwoes tende invloed op het schip. De voorsteven steekt scherp omhoog uit het water van het zijkanaal van de Botlek, waaraan het cleaning- bedrijf van Verolme is gevestigd. Ook de achtersteven ligt er vreemd bij, terwijl midscheeps een zware ravage van verwrongen staal en in elkaar gezakte opbouw te zien is. De bemanning van het schip en de gasten die aan boord waren de vrouw van kapitein Jahnsen met drie kinderen en de vrouw van de marconist wisten zich allen in veiligheid te brengen. Ze zijn in diverse hotels in Rotterdam ondergebracht. De slachtoffers vielen onder de classificeerders, die het schip aan het reinigen waren van de resten gas en ruwe olie die, nadat de Rona Star in Duinkerken was ge lost, waren achtergebleven. Men verkeerde op de werf lan ge tijd in het onzekere omtrent het aantal classificeerders dat zich aan boord bevond, toen de explo sie zich voordeed. Naast de Rona Star lag namelijk een tweede tan ker, de J. M. Ugland, die eveneens moest worden gereinigd. Voor de twee schepen waren tezamen 73 man aangewezen en het heeft tot in de late morgenuren geduurd, eer men kon vaststellen, hoeveel man aan boord van de Rona Star te werk waren gesteld. Men kwam tot veertig man, van wie er zich 24 bij de medische dienst van de werf hadden gemeld. Aan de hand van bepaalde ge gevens kwam men tot de conclu sie dat er zestien man vermist moesten zijn. (Zie verder pag. 4)', DE ONTPLOFFING AAN BOORD VAN DE RONA STAR Een beeld van de ravage, welke door de ontploffing aan boord van de Noorse tanker werd aan gericht. Door het ontploffen van een bom op het vliegveld van Saigon zijn woensdag tal van mensen gewond. Volgens de politie is de hom door de vietcong geplaatst in de nabijheid van een der ge bouwen. De ontploffing deed zich een half uur na middernacht voor. Er zijn 17 gewonden, van wie verscheidene ernstig. Het hoofd gebouw van het vliegveld is ge deeltelijk vernield. Het aantal gewonden steeg la ter tot zesenveertig, onder wie vierendertig Amerikanen en twee Indische leden van de in ternationale controlecommissie. Geen van deze bleek ernstig ge kwetst. De Amerikaanse militaire lei ding in Saigon heeft bekendge maakt, dat dinsdag zes lucht aanvallen zijn gedaan op Noord- Vietnam. Van een kazerne te Thanh Hoa, 110 km ten zuiden van Hanoi, werden 18 gebouwen vernietigd en 9 beschadigd. Daarnaast werden een batte rij luchtdoelgeschut en vijf brug gen vernield en een vrachtwa gencolonne aangevallen. Alle Amerikaanse toestellen keerden naar hun bases terug. In de Zuidvietnamese plaats Da Nang verschenen woensdag honderden spandoeken op straat waarop het voorstel van gene raal De Gaulle om Vietnam te neutraliseren werd veroordeeld. Soortgelijke blijken van afkeu ring werden voor het Franse consulaat en een door Frans ka pitaal gesteunde bank geplaatst. Zij brachten ook het koloniale verleden van Frankrijk in Indo- China in herinnering. „Voor iedere verantwoordelij ke Amerikaan is het duidelijk dat een volledige overwinning theoretisch wel mogelijk is, maar slechts kan worden bereikt voor een prijs die onze belangen en onze zeer verre te boven gaat", zo heeft senator William Ful- bright dinsdag in de senaat ge zegd. „Evep duidelijk is het dat onvoorwaardelijk stopzetten van de Amerikaanse hulp aan Zuid- Vietnam rampzalige gevolgen zou hebben, die niet beperkt zouden blijven tot een overwin ning van de vietcong." De sena tor die de dag tevoren een on derhoud met president Johnson had gehad, zei dat er geen ver andering zal komen in de Ame rikaanse politiek van vastbeslo tenheid de oorlog „zo spoedig mogelijk te beëindigen door mid del van een door onderhande- lingen verkregen regeling, waar bij beide partijen grote conces sies doen". Welke concessiesdit zouden moeten zijn, zei hij niet. De Amerikaanse minister van defensie, Robert McNamara, heeft woensdag op een perscon ferentie meegedeeld dat zes nieuwe gevechtsbataljons plus ondersteuningeenheden naar Zuid-Vietnam worden overge bracht wat de totale sterkte van de Amerikaanse troepen in dat land op 70,000 a 75.000 man zal brengen. (Zie verder pag. 4). Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde dinsdag mee dat bij de schietpar tij van dinsdagochtend in San Domingo 14 Amerikanen en een Braziliaan zijn gewond. De troe pen van Caamano schonden het bestand in een sector die bezet is door Amerikaanse parachutisten. Deze schoten pas terug nadat zij hiertoe van de opperbevelhebber van de inter-Amerikaanse strijd macht, de Braziliaanse generaal De Amerikaanse ambassadeur in West-Duitsland, George Mc- Ghee, heeft woensdag in scher pe bewoordingen bij de Russische ambassadeur in Oost-Berlijn, Abrassimow, geprotesteerd naar aanleiding van het bloedige inci dent van dinsdag op het Teltow- kanaal in Berlijn, waarbij de 43- jarige Westberlijner Hermann Döbler door Oostduitse grens wachten werd doodgeschoten en de 21-jarige Elke Martens die hem op een boottochtje vergezel de, ernstig werd gewond. In zijn npta eist McGhee, die zich op het ogenblik in Berlijn bevindt, be straffing van de schuldigen. De ongerechtvaardigde schiet partijen en het hele stelsel van onderdrukking, toegepast door de ONTPLOFFING BIJ VEROLME De ontploffing aan boord van de Noorse tanker „Rona Star", Op de achtergrond het uiteenge reten achterschip van de tanker. Op de voorgrond een werfklok, die op het moment van de ont ploffing is blijven stilstaan. Oostduitse overheid, dat zulke in cidenten tot gevolg heeft, zouden niet mogelijk zijn zonder Russi- sohe steun, aldus de Amerikaanse ambassadeur. De Russen kunnen zich niet aan die verantwoorde lijkheid onttrekken door te wij zen op de zogenaamde soeverei niteit van Oost-Duitsland. „Ik wil ook heel duidelijk stellen dat de Amerikaanse autoriteiten van plan zijn alle nodige maatregelen te treffen om het leven, de vrij heid en de eigendommen van de inwoners van de Amerikaanse sector te beschermen", aldus Mc Ghee. toe ambassadeur zegt voorts dat alle Amerikanen „geschokt en verontrust zijn" door de koel bloedige moord op Döbler. „Ik heb het woord moord met opzet gekozen, want dat was het. Dit incident heeft de beschaaf de wereld opnieuw herinnerd aan de gevaarlijke en abnormale si tuatie, die wordt veroorzaakt door de aanhoudende onnatuur lijke verdeling van Duitsland", zo schrijft McGhee. Het was vol gens hem volkomen duidelijk, in wiens voetsporen het bewind van Ulbricht was getreden. „De vrije wereld hoopte dat ze in 1945 voor het laatst de concentratiekamp mentaliteit aanschouwd had", al dus McGhee. Het Oostduitse persbureau A.D.N. meldde woensdagavond, dat de protestbrief van McGhee niet door de Russische ambassa de in Oost-Berlijn is aanvaard. De Amerikaanse vertegenwoor diger die de brief zou overhand! gen, had te horen gekregen dat dergelijke kwesties „onder de be voegdheid van de Oostduitse autoriteiten" vallen. A.D.N. noemde Hermann Döb ler een recidivist, die „zich schul dig had gemaakt aan de ontvoe ring van minderjarigen en die in 1961 uit Oost-Duitsland was uit geweken met achterlating van vrouw en drie kinderen". Döbler en de jonge vrouw die hem ver gezelde hadden, aldus het Oost duitse persbureau, een „provoca tie" begaan om de reactie van de Oostduitse grenswachten na te gaan. Zij waren ondanks de waarschuwingsschoten met hun motorboot de grens die ter plaat se het Teltow-kanaal kruist, overgevaren. Dinsdagnacht hebben Westber- lijners op de oever van het ka naal ter hoogte van de plaats waar het incident zich afspeelde, een zwarte vlag gehesen. In de verlaten moerassige „rann" in het grensgebied van de Indische provincie Koetsj zijn dinsdag weer gevechten uitge broken, waarbij negen Paki staanse militairen zijn gedood, zo is door een woordvoerder van het Indische ministerie van de fensie meegedeeld. In mei werden in dit betwiste gebied hevige gevechten tussen Indische en Pakistaanse militai ren geleverd, maar de laatste tijd was het rustig. India baseert zijn standpunt dat de „rann" Indisch gebied is, op officiële stukken van vóór het ontstaan van Pakistan. Dit laat ste land stelt echter dat de „rann" hetzij een binnenzee het zij een grensmeer is en dat de grens daarom krachtens het in- "rnationaal recht midden door t gebied moet lopen. Alfim, verlof hadden gekregen. Alfim protesteerde onmiddellijk bij de O.A.S.-commdssie in San Domingo tegen de schending van het bestand. Caamano heeft gezegd dat hij blijft aanvallen zolang de troepen van de inter-Amerikaanse strijd macht voortgaan de internatio nale veiligheidszone in zijn rich ting uit te breiden. De bevelheb ber van dit leger, generaal Pa- nasco Alfim, zou van mening zijn dat dit noodzakelijk is voor de veiligheid van zijn militairen. Ook woensdag zijn er doden gevallen bij schietpartijen in de hoofdstad van de Dominicaanse republiek tussen inter-Ameri kaanse orde-troepen en „consti tutionele" militairen, aanhangers van Caamano. Er zouden min stens vier doden zijn gevallen. Volgens een arts van het zie kenhuis „Padre Billine" zijn er meer slachtoffers maar de lijken zijn nog niet geborgen. Hij schat dat er dinsdag minstens 20 doden zijn gevallen en 58 gewonden. Opklaringen In de vochtige zuidwestelijke luchtstroming boven de Oceaan ontwikkelde zich een nieuwe en actieve storing, die in de avond boven Het Kanaal was aangeko men en vandaag verder in de richting van België koerste. De storing ging vergezeld van een uitgebreid regengebied, waarin plaatselijk ook onweer voor kwam. In noordwest-Frankrijk viel 20 tot 50 mm. In de loop van dè avond breidde het regen- gebied zich ook over ons land uit. Bij de verdere verplaatsing van de storing in de richting van noordwest-Duitsland, zal later weer koelere Oceaanlucht met tijdelijk opklaringen naar onze streken gaan stromen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enkele opklaringen Aanvankelijk nog plaatselijk enige regen, later enkele opkla ringen maar hier en daar ook nog enkele buien. Iets lagere middagtemperaturen. Aanvanke lijk krachtige en langs de kust harde, later krachtige tot mati ge wind tussen noord en west. DONDERDAG 17 JUNI v.m. n.m. Breskens 3.42 4.06 Terneuzen 4.27 4.41 Hansweert 5.07 5.21 Walsoorden 5-17 5.31 VRIJDAG 18 JUNI v.m. n.m. Breskens 4.31 4.44 Temeuzen 5.06 5.19 Hansweert 5.46 5.59 Walsoorden 5.56 6.09 ZON MAAN op onder op onder juni 17 4.19 21.02 23.53 6.56 18 4.19 2103 8.02 19 4.19 21.03 0.18 9.11 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1