Flevo-centrale van P.G.E.M. groeit uit Het IJsselmeer Congres Nederlands verbond van middensiandsverenigingen Eerste Kamer vraagt nota waterhuishouding De sabotage in Griekenland I 1 Ligging op het eiland biedt vele voordelen De techniek Afvoer energie Urk aan de horizon 31 blijft beneden het sociale minimum m NIET MEER ,BIJ' Waterschappen De waterstaat Arbeiders wierpen vat teer op tegenstander Inkomenspositie ongunstig Prijzen vrij Doorberekenen Woensdag 16 juni 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Üfe' Jllllllfe .•-V sbepk «i -s 'L '3. -j& -'<■» yï -ï'L "s-'-j/.y - - V WuJ: V X.X,: '4A"p jjf* 1? x ...-v'. «1 y '~~y ->xV v..' - kern-energie in de verdere toe komst is niet geheel buitenge sloten. Een logische vraag na kennis neming van al deze bijzonder heden is, of het niet goed was geweest de Flevo-centrale op hetzelfde punt binnendijks te bouwen. Daar heeft natuurlijk ook de P.G.E.M. aan gedacht. Men stuitte evenwel op b.v. de bezwaren, dat de dienst Zuider zeewerken terecht zeer zuinig is op zijn dijken, zodat koelwa ter en stookolie b.v. via hevel - leidingen over de dijk heen had den moeten stromen om het doorbreken van de dijk te om zeilen. Bovendien waren ook binnendijks omvangrijke en dus kostbare! grondverbete- ringswerken nodig geweest. Een vergelijking leerde dat 'n eiland ook financieel voorkeur ver diende. En daar heeft Nederland dan zijn unicum aan te danken, dat alleen in de verte wordt be naderd door Denemarken, dat een elektrische centrale heeft op een natuurlijk schiereiland. Vrlandfoll/k gabaar King gebruiken is: u zelf een dienst en een genoegen doen. King presenteren is een vrien delijk gebaar waarmee u an deren. deelgenoot maakt van uw ervaring: dat natuurzuivere King 't beste dagelijkse middel is ter opwekking en verkwikking. Zomer-rodekool Aan de groentenveiling in Broek op Langendijk is gisteren de eerste vroege zomerrodekool aangevoerd. Dit is maar twee dagen later dan het vorige jaar. De partij van 660 kilo werd ge kocht voor de binnenlandse con sumptie tegen prijzen van 63 en 66 cent per kilogram. Delfts voorbeeld krijgt navolging in buitenland Het experiment van de Delftse politie mqt televisie op het ge deelte van rijksweg 13 (Den Haag—Rotterdam) op het ge deelte bij Delft dat thans wordt verbreed, heeft ook in het bui tenland de aandacht getrokken. De straalzender die was opge steld om de beeldverbinding te onderhouden tussen de televisie camera's langs de rijksweg en de monitors in het bureau van politie, zullen worden vervan gen door kabels. De zender wordt afgebroken en zal door Siemens worden gebruikt voor het geven van demonstraties, onder andere in Duitsland. Het eerste Russische supersonische passagiersvliegtuig Het eerste Russische superso nische passagiersvliegtuig, de TOE-144, zal een snelheid heb ben van ongeveer 2500 km per uur, ongeveer dezelfde snelheid als de Brits-Franse „Concorde", aldus meldt het Russische pers bureau Tass. Het „elektrische" eiland in wording Nederland dat op het gebied van waterbouwkunde al zoveel opmerkelijks bezit, heeft er een zelfs voor Europa unieke novi teit bij; een kunstmatig eiland in het IJsselmeer ten noordoos ten van Lelystad, speciaal aan gelegd voor de bouw van een moderne elektrische centrale voor de P.G.E.M. Een centrale die reeds nu lang vóór de vol tooiing een trekpleister is voor toeristen, die er met bussen vol op af komen. Een centrale die zeker niet alleen om de opval lende ligging de trots is van de leiding van de P.G.E.M. Wat deed de P.G.E.M. die in Nijmegen al een centrale-com plex bezit met een vermogen van 700.000 kw. besluiten juist hier een nieuwe centrale te bouwen? Ir. K. Gorter van de P.G.E.M., de man, die vele touwtjes in handen houdt van deze monster-constructie, kan een rijtje evidente voordelen voor de „eiland-centrale" op sommen. De kwestie van het koelwater is zeer belangrijk. Aan de hand van een model In het waterloopkundig labora torium is vastgesteld, dat het koelwater bij deze centrale niet alleen ruimschoots voorhanden is, maar ook dat het water, dat door middel van een damwand gedwongen zal worden om het .eiland te circuleren, vooral door verdamping voldoende koelt voordat het opnieuw wordt ge bruikt. De omlooptijd van vele tientallen uren staat daar borg voor. Als de Flevo-centrale op de uiteindelijk te bereiken vol ledige capaciteit van 4000 me gawatt in gebruik is, zal 300.000 kubieke meter water per uur nodig zijn. Een tweede punt is de aanvoer van de brandstof, welke op een eiland, dat gemakkelijk bereik baar is voor schepen, betrekke lijk eenvoudig is. Wat die brandstof betreft: de eerste twee eenheden met een vermogen van 180.000 kw. elk, kunnen met olie worden ge stookt en met aardgas. Er zijn onderhandelingen met de Gas unie aan de gang met 't oog op laatstgenoemde mogelijkheid. Bij een latere uitbreiding van de centrale, waaraan nu reeds wordt gedacht, wordt de moge lijkheid van het stoken van steenkool opengehouden. In hetzelfde vlak als de brand- stofaanvoer ligt de gemakkelijke aanvoer van constructie-delen, welke de heer Gorter als derde voordeel voor „zijn" eiland aan voert. Bijzonder belangrijk is ge weest de overweging, dat de af voer van de opgewekte energie van de rand van Oostelijk Fle voland zonder hinder kan ge schieden. In een druk bewoond gebied is het plaatsen van hoog spanningsmasten geen sinecure, het voordeel van een wijde pol der ligt in dit verband voor de hand. Een vijfde voordeel van de vestiging der Flevo-centrale op deze plaats is de gunstige lig ging ten opzichte van het ge projecteerde nieuwe koppelnet van 380 kilowatt, dat o.m. een lijn van Amsterdam naar het noorden krijgt. Stroomlevering aan het koppelnet of bijv. in noodgevallen stroomafname kan zonder al te veel moeite worden geregeld. Zoals aangehaald dient een dergelijk net voor onderlinge bijstand en uitwisseling, zelfs internationaal. Contacten hier over lopen alle via de N.V. S E.P. (Samenwerkende Elektri- sitsita Produktiebedriiven).in Arnhem, waarbij alle producen ten zijn aangesloten. Het zesde eveneens belang rijke voordeel is de ruimte die de P.G.E.M. heeft voor de vesti ging van personeel, dat in de eerste produktie-jaren een 200 man zal belopen. Een op het eerste gezicht vrij zware bezet ting, maar deze zal ook het per soneel van de hier in te richten administratieve afdeling en de werkplaatsen omvatten. „Kijk, daar ligt Urk", zegt Ir. Gorter en hij wijst noord-oost, waar inderdaad aan de einder het schimmige kustlijntje van Urk te zien is. We staan nu op de brug, 130 bij 14 meter beton en staal en voor ons ligt het eiland, waarvan de aanleg in maart '64 is begonnen en ongeveer een jaar heeft gedurd. De bodem buiten de dijk van O. Flevoland, moge goed zijn voor de landbouw, voor bouw constructies is zij dat beslist niet. Er moesten dan ook 1.4 miljoen kubieke meters slappe grond worden weggebaggerd tot op een diepte van veertien meter voor dat uit 2.7 miljoen kubieke me ter zand het eiland kon worden opgebouwd. Afmetingen? De op pervlakte is tien ha en 't eiland ligt drie meter boven N.A.P. dat zelfs bij een dijkbreuk „droog-\ weg" kan worden doorgewerkt. Het bijna rechthoekige eiland heeft aan de naar het IJsselmeer gekeerde zijde een haven van 145 meter breed, waarbij een terrein voor brandstof-opslag is voorzien. En nu we toch met meters werken: de enige schoorsteen, welke in eerste instantie bij de centrale komt wordt 150 meter hoog, een toekomstig oriëntatie punt in de wijde vlakke polder. Over enige maanden, als het heiwerk palen van zestien meter, die tot twee meter in de originele zandlaag worden ge- dreumd gereed is, zal in vrij vlot tempo de opbouw van het eiland vorm krijgen. Er wordt een staalconstructie toegepast, waarbij een opvallende bijzon derheid is, dat de beide eerste ketels niet worden ingebouwd, maar a.h.w. in de open lucht ko men te staan. De eerste eenheid van de Flevo-centrale, welke in mei 1968 in gebruik moet komen, levert evenals eenheid II een vermogen van 180 megawatt. Deze tweede eenheid komt sep tember 1969 in gebruik. De nieu we centrale in deze opzet is be rekend op 1.500.000 kw. en kan t.z.t. worden uitgebreid tot een vermogen van 4.000.000 kw. De mogelijkheid tot overgang op Het aantal vestigingen in het midden- en kleinbedrijf is sinds 1950 met 19.000 teruggelopen in de vier sectoren: ambachten, de tailhandel, horeca en vervoer. Spectaculair was de teruggang in de levensmiddelensector. Het marktaandeel van het mid den- en kleinbedrijf is intussen be langrijk gebleven. Het bedroeg in de vier sectoren in 1963 30,8 mil jard gulden. Interessant is ook dat de omzetten van het midden- en kleinbedrijf in de detailhandel van 1950 tot 1963 met slechts één punt i I - - Een overzicht van het werk, dat nu nog slechts een betrekkelijk klein deel van het eiland beslaat. ssr Bij de openbare behandeling in de eerste kamer van de begroting 1965 van verkeer en waterstaat is gisteren aangedrongen op de indiening van een nota over de waterhuishouding in ons land. Het was de c.h.-afgevaardigde ir Geuze die de totstandkoming van zulk een informatieve nota bepleitte omdat, zo zei hij, „wij niet zo goed meer zijn ingelicht". De heer Geuze wees er op dat het enige jaren geleden verschenen deltarapport niet meer up-to-da te is en niet meer in overeen stemming is met nieuwe feiten en Inzichten. Aan een groot aantal onder werpen werd tijdens 'deze begro tingsbehandeling de aandacht ge schonken. Met name werd ge sproken over de voorgenomen afsluiting van de Oosterschelde en over de bedenkingen, die daartegen zijn gerezen. Het standpunt van minister Suurhoff werd gevraagd. Bepleit werd ook een snelle en afdoende verbete ring van het Amsterdam-Rijnka naal, naar het oordeel van de heer Delprat (vvd) zowel voor Amsterdam als voor het Noord zeekanaal een levenskwestie. Ook de in ons land bepleite kwestie van het aan van links komend verkeer geven van voor recht werd aandacht geschonken. De heer Gooden (kvp) merkte op dat men aan het invoerings probleem beslist te zwaar tilt. Zijn fractiegenoot, de heer Teijs- sen, brak een lans voor een doel treffende sanering van het finan cieringsstelsel van de water schappen en drong aan op de in stelling van een waterschaps fonds. De instelling van een ad viescommissie over plaats, taak en wezen van het waterschap kwam hem gewenst voor. De heer Gooden merkte o.m. op de indruk te hebben dat ons land op het gebied van de wegen aanleg achterop komt te gera ken. Hij weet dit aan een gebrek aan delegatie. Een ernstige be zinning op het patroon van de waterstaatsorganisatie is z.i. ge boden, want „men dient de taak en organisatie van de waterstaat af te stemmen op de behoeften van vandaag". De heer Van Pelt toonde zich verontrust over de personeels- situatie bij rijkswaterstaat, waar z.i. sprake is van een onderbezet ting van 12 percent. Hij sprak over een situatie, die op korte termijn drastische maatregelen vereist en hij bepleitte de vrij stelling van militaire dienstplicht voor jonge ambtenaren van de rijkswaterstaat. De heer Meester vroeg de mi nister aandacht te schenken aan het vraagstuk van de minimum snelheid op de autowégen. Hij zag graag een raad voor de ver keersveiligheid ingesteld. In deze raad zouden alle betrokken orga nisaties pp dit gebied vertegen woordigd móéten ?Jjn è¥h tót een grotere coördinatie te komen. De heer 'De Meester zei te voelen voor de invoering van een centra le regeling voor het registreren van rij-overtredingen, eventueel met een aantekening van de overtredingen op het rijbewijs, Minister Suurhoff en staats secretaris Posthumus zullen van daag de gemaakte opmerkingen beantwoorden, Verlenging actie Prins Bernhardfonds De latere datum waarop de N.T.S. een door Henk de By ver vaardigde documentaire over het 25-jarig Prins Bernhardfonds zal uitzenden, heeft tot gevolg dat de jubileumactie met de verloting van de tekening „Man met hark" van Vincent van Gogh wordt verlengd tot 4 juli. De da tum van trekking blijft 15 juli. Aangezien de administratie bij giro en bank enige tijd vergt, is het zaak dat men vóór 4 juli het bedrag van deelname (25 gul den) overmaakt op rekening PB F-25 bij de Algemene Bank Ne derland, Amsterdam. De tv-documentatie over het werk van het fonds en zijn an jerfondsen zal worden uitgezon den op zondag 20 juni te 19.30 Uur op Nederland I. De Griekse regering heeft be kend gemaakt dat elf arrestaties zijn verricht in verband met de ontdekte sabotage aan leger voertuigen van een bij de Turkse grens gelegerde eenheid. Zij sprak echter persberichten tegen volgens welke tanks van de 20e pantserdivisie drie maanden ge leden door saboteurs waren ver nield. De gesaboteerde voertui gen behoorden volgens de be kendmaking tot de 164ste veld artillerie-eenheid, die gestatio neerd is bij de rivier dte Evros in Noord- Griekenland. De arrestaties waren het af gelopen weekeinde verricht, o.a. in Athene, Saioniki en Oreslias. Onder de arrestanten bevinden zich enkele militairen, Twee v$n de gearresteerden, een militair en een student, zijn volgens de politie lid van de uiterst-linkse jeugdorganisatie „Lambrakis". GEEN ANARCHIE Premier Papandreoe heeft zich maandagavond in een radiotoe spraak tot het Griekse volk fel gekeerd tegen de onjuiste berich ten die in Griekenland en daar buiten over de sabotagezaak zijn gepubliceerd. Griekenland en het Griekse leger lijken volgens deze berichten wel volledig in een cri sis en bijna in een toestand van anarchie te verkeren, aldus de premier. Niets daarvan is echter waar. In het land heerst de grootst mogelijke rust. Het leger bewaart een perfecte discipline en zijn nationale gevoelens zijn aan geen twijfel onderhevig. De Evenals volgens de fantasie rijke verhalen Kenau Simons Hasselaar tijdens het beleg van Haarlem hebben gisteren op het in aanbouw zijnde nieuwe ver- keersareaal van Schiphol vier arbeiders een vijfde bij het be klimmen van hun steiger afge slagen door hem zonder pardon don een vat vloeibare teer over het hoofd te werpen. Eén geluk: de teer was koud. Het slachtoffer, de 33-jarige monteur J. van Ommen uit Hil versum, werd letterlijk zwart als pek naar de geneeskundige dienst gebracht en daar zo goed en zo kwaad als dat ging gereinigd. Vooral zijn haar, gelaat en bo venkleding waren door de zwar te massa doordrenkt. Hij klaag de over een schrijnend gevoel in zijn huid en ogen en werd daar om later voor nader onderzoek naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam vervoerd. Aanleiding tot het incident was een ruzie tussen de mon teur en de vier op de steiger aanwezige arbeiders. De laatsten waren er bezig met het teren van eterniet-pijpen, maar de monteur was van mening dat dit tegen een gemaakte afspraak was, en dat, hij 's middags op de steiger had moeten werken. Hij sommeerde zijn mede-arbeiders de steigers te verlaten en begon, toen deze weigerden, er tegen op te klimmen, waarop zijn tegenstanders hem met teer be goten. De steiger bevond zich nog geen twee meter boven de grond. Griekse premier deelde mee dat in de sabotagezaak twee militai ren en negen burgers gearres teerd zijn en dat hef onderzoek nog voortduurt. zijn gedaald. Daaruit blijkt dat on danks de scherpe concurrentie van grootbedrijf en coöperatie de totaie marktpositie gehandhaafd bleef. Dit heeft de heer M. Rademakers, algemeen voorzitter van het Ne derlands verbond van midden standsverenigingen, gisteren mede gedeeld in zijn jaarrede op het congres van dit verbond dat in Arnhem wordt gehouden. De heer Rademakers herinnerde er aan dat het er met de in komenspositie van het midden- en kleinbedrijf verre van gunstig voorstaat. Eenendertig procent blijft met zijn inkomen beneden de grens van het sociale minimum, zesendertig procent komt niet uit boven de weistandsgrens van de sociale verzekering. De vraag of de middenstand op gelijke wijze deelt in de gestegen welvaart, moet ontkennend worden beantwoord. Het achterblijven van het in komen van het midden- en klein bedrijf kan niet los worden gezien van het loon- en prijsbeleid. Na de tweede wereldoorlog was er een groot tekort aan goederen en geen overspannen arbeidsmarkt. Toen was een prijsbeleid noodzaak. Nu is er een teveel aan goederen van elke soort en daarnaast een felle concurrentie. De schaarste op de arbeidsmarkt brengt nu het conflict dat men het produkt arbeid zo duur mogeliik wil verkopen. „Wat bij de goede- renschaarste onredelijk was, wordt nu als normaal beschouwd wan neer het over het pródulït arbeid gaat". Uit de kring van de vakbewe ging is nog geen geluid gekomen dat gaat in de richting van een eveneens vrijlaten van de prijzen. Naar het oordeel van de heef Rademakers fs het een niet los te maken van het ander. Hef In de afgelopen jaren gevoerde prijs beleid heeft grote moeilijkheden voor het midden- en kleinbedrijf gebracht. Spr. hield zich vervolgens bezig met de winkelsluitingswet, het werktijdenbesluit voor winkels 1952 en concentratie van een aan tal middenstandsinstituten. Nu het kabinet de verordening secundaire arbeidsvoorwaarden van het hoofdbedrijfschap detail handel heeft goedgekeurd, staat vast dat de in die verordening vervatte regels met ingang van 1 november a.s. zullen gelden. De beslissing echter dat de kosten niet mogen worden doorberekend, is naar de mening van de heer Rademakers niet na te komen. Het kabinet zal ervan moeten worden overtuigd dat ze wèl moeten wor den doorberekend. ZES MAANDEN VOOR MESSTEEK TIJDENS CARNAVALSFEEST De rechtbank te Maastricht heeft de 20-jarige vleesvervoer der J. R. uit Maastricht veroor deeld tot zes maanden gevan genisstraf met aftrek van voor arrest omdat hij op 1 maart op de binnenplaats van een café een carnavalsvierder een ge vaarlijke steek met een brood mes heeft toegediend. De ge rechtsarts verklaarde dat het een wonder is dat de man nog leeft. Het broodmes was vier centimeter diep in het hart ge drongen. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie negen maanden gevangenisstraf.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3