PROVINCIAAL NIEUWS blijf jong blijf fit: fiets! DE MAN DIE ZIJN EIGEN ERFGENAAM WAS Vliegtuigongeluk op Le Bourget Terneuzen Axel Aardenburg Cadzand Hoek HULST Oostburg Westdorpe Prins Bernhard opende scheeps bouwkundig proefstation Nog maar 4 dagen dan is het al Extra vaderdag-attractie De prins reikt op 1 juli „zilveren uit anjers Dat is pas vakantie de fiets mee ARRESTATIES IN JACKSON Sjastri niet naar Washington Agenda xr agma Z DE VRIJE ZEEUW Woensdag 16 jani 1965 Onderwijzersexamen Aan de rijkskweekschool te Middelburg slaagden voor het onderwijzersexamen (2e leer- kring) de heren A. J. Frederik- sen te Terneuzen, W. Musson te Sluis en H. Hooftman te Groede. Benoeming Tot onderwijzeres aan de her vormde school te Terneuzen is benbemd mej. J. M. de Jonge te Terneuzen. Judo-examen De heren M. van Kolk en W. de Bokx, leden van de reserve- politie alhier, zijn te Utrecht ge slaagd voor het technisch exa men judo, le dan. Zij werden op geleid door de heer G. de Moor te Axel. Drumband „Axel" behaalt hoogste onderscheiding in Frankrijk Zondag 13 juni nam de plaat selijke drumband„Axel" deel aan een internationaal zomerkarna- val te Lomme (Frankrijk). Aan deze grootse festiviteiten werd deelgenomen door een 27-tal drumbands. Aan hun optreden waren drie onderscheidingen verbonden. De drumband „Axel" verwierf de hoogste onderschei ding en tevens het erediploma. Ook „Les Romanis" uit Tilburg mochten een eervolle onder scheiding in ontvangst nemen. Het volksbal dat 's avonds werd gehouden, werd een groot succes door het optreden van de harmonie uit Culemborg. Ook werd medewerking verleend door de bekende Franse zangeres Francoise Deguell. Wisselbeker voor Ned. Herv. Kerkkoor Het hervormd kerkkoor heeft zaterdag j.l. deelgenomen aan het zangconcours te Middelburg, waarbij het met 268 punten be slag wist te leggen op een eer ste prijs en de wisselbeker. On der leiding van de heer J. P. Smies werd „Hodie Christus na- tus est" van J. P. Sweelinck en „Ave Verum" van Orlando di Lasso uitgevoerd en wel zodanig dat de jury, bestaande uit de he ren Van Amersfoort en Strate- gier, na het zingen heftig ap plaudisseerden! In hun rapporten vermeldden zij, dat dit één van de weinige keren was geweest, dat zij als jury hadden geapplaudisseerd. Deze rapporten behelsden trou wens voor het kerkkoor opmer kingen als „sublieme vertolking, glashelder, prachtig genuan ceerd, enz." Voor de dirigent en het koor dus een eclatant suc ces! Vergadering van de gemeenteraad De gemeenteraad van Aar denburg besloot met algemene stemmen een telegram van ge lukwensen te zenden aan de nieuw benoemde commissaris der koningin. Een verzoek van de heer A. Verstraete om het kolenpakhuis van E. Cuelenaere onbruikbaar te verklaren werd in handen gesteld van B. en W. De gemeenterekening over 1963 gaf even aanleiding tot een vinnig debatje tussen de heèr Rijckaert van de K.V.P. en wethouder Lansu over de uit breiding en verbetering van de speeltuin. De heer Rijckaert betoogde dat er te weinig voor deze speeltuin werd gedaan en de heer Rosseel viel hem bij. Wet houder Lansu vond de houding van de heren nogal negatief. Graag zou hij ook eens positieve geluiden horen, bijv. over de plannen tot verbetering van de Sint Pietersdijk etc. Men moet niet denken, dat het college geen oog heeft voor de verbetering van de speeltuin, maar men mag zich er toch ook niet blind op staren, alsof deze tuin het enige belangrijke in de gemeente zou zijn. Een groot aantal salarisbeslui- ten werd génomen overeenkom stig de richtlijnen van de mini steries van binnenlandse zaken en sociale zaken. Hierbij kwam o.m. het kleed- en fietsgeld van van de gemeentearbeiders ter sprake. De heer L. J. H. de Klerck (P.v.d.A.) vond de voor gestelde verhoging van 50 naar 100 onvoldoende en wilde er 150 van maken. Zijn voorstel vond alleen steun bij de heren Verbeke en Buijck en werd dus verworpen. Voor de jaarlijkse veekeuring te Eede werd 100 beschikbaar gesteld. De heer Rijckaert stem de tegen. Gedurende de Gentse feestweek mogen de winkels tot 's avonds 9 uur geopend blijven. De weg van Sint Kruis naar Aardenburg zal eindelijk de lang verwachte verbetering on dergaan. De provincie heeft de toezegging gedaan 75 in de kosten te zullen bijdragen. De weg zal aan weerszijden worden verbreed en de bestrating zal aan de eisen van deze tijd wor den aangepast. In de kosten van het opmaken van een ontwerp zal de gemeente 1695 bijdragen De P.Z.E.M. had een plan op gemaakt voor verlichting van de Eedeweg. Dit gaat ruim 550 kosten. In de brandweergarage achter het gemeentehuis is ruim tegebrek. Besloten werd om tot verruiming over te gaan omdat behalve de brandweerauto an dere gemeente eigendommen on der dak moeten worden gebracht. De heer De Klerck stelde voor van tijd tot tijd met de raads leden'een rondgang door de ge- meênt'e te maken. Verschillende andere raadsleden ondersteun den dit voorstel. Gemeenteraad Donderdagavond komt de ge meenteraad van Cadzand bijeen. Het college van B. en W. stelt voor ten behoeve van de plaat selijke afdeling voor E.H.B.O. een zuurstofkoffer aan te schaf fen voor 397 onder voorwaar de dat deze gedurende de zomer maanden in het gemeentelijk zeebad wordt geplaatst en bij opheffing van de afdeling ge meentelijk eigendom wordt. Voor de verlichting van het wa terschapsgebouw wil men 250 beschikbaar stellen. In een gedeelte van de Prin- sessestraat wil men aan beide zijden een parkeerverbod instel len. Kleiduivenschieten in de Braakman Leden van de afdeling Zeeland van de Nederlandse vereniging van jachtopzieners hebben in de Braakman wedstrijden gehouden in het kleiduivenschieten en op de buksbaan. Ook hun echtgeno ten konden aan een onderlinge wedstrijd op de buksbaan deel nemen. Voor de dames luidde de uit slag: 1. Mevr. Bruinoge (Rilland- Bath); 2. mevr. Nagelkerke (St. Jansteen)3. mevr. Verbist (Nw- Namen); 4. mevr. Riemslag (Biervliet)5. mevr. De Frel (Kloosterzande). Bij het kleiduivenschieten moest de heer C. Riemslag (Bier vliet) zijn titel verdedigen, maar hij scheen een slechte dag te heb ben. De uitslag luidde: 1. M. de Hollander (Oostkapel- le); 2. J. Nagelkerke (St. Jan steen); 3. P. v. d. Branden (St. Jansteen). Uitslag wedstrijden buksbaan: 1. C. Riemslag (Biervliet)2. J. Nagelkerke (St. Jansteen). Eindexamen gymnasium Aan het Janseniuslyceum te Hulst zijn geslaagd voor het eind examen gymnasium mej. A. van Hoek te Philippine en de heren P. Prinse te Hulst; M. de Coo ker te Sas van Gent; C. Bosman te Nieuw-Namen; E. van Houten te Graauw; L. de Smet te Hei kant en R. Mangnus te Koe wacht. Excursies De vogelbeschermingswacht gaat enige excursies voor de aangesloten leden organiseren. Zaterdag wordt een bezoek ge bracht aan het bekende vogel park van Knokke en aan het Belgische gedeelte van het Zwin, waar de heer M. Koopman de leden zal rondleiden. De 'daar opvolgende zaterdag gaat de tocht naar de geïnundeerde Zwarte Polder. Dit geschiedt onder leiding van de heer G. Prang. Expositie-Diederen in Galerie Troutzaerte te Westdorpe In Galerie Troutzaerte te West dorpe is momenteel een tentoon stelling te zien van grafisch werk van de schilder/graficus Jef Diederen. Diederen, geboren in 1920 te Heerlen en thans wonende in Amsterdam behoort tot de be langrijkste Nederlandse schilders en grafici. Dit is ook te zien aan de indrukwekkende lijst van tentoonstellingen van zijn werk in binnen- en buitenland. Dat zijn werk nu ook in Zee land is te zien, is de grote ver dienste van Galerie Troutzaerte. Diederen exposeert gloednieuwe litho's en een enkele houtsnede. Als men dit werk aandachtig be kijkt, is duidelijk van welke ho ge kwaliteit het werk van Die deren is. Ook in de moeilijke grafische technieken is hij een meester. Overwegend werkt hij op klei ne formaten: soms maar een vierkante decimeter groot. Voor al deze kleine litho's zijn van een intimiteit die men in dit genre zelden ziet. Maar ook in de grotere litho's weet hij dit in tiem gefuister beeldend te ver tolken. „Mourir a Madrid" is hier een boeiend beeld van. Niettemin werkt Diederen fel met de kleur. In sommige litho's, met name in „3 kinderen in de zon" laat hij de kleur verlopen tot zachte tinten: rood, geel en mooi kobaltblauw. Hij weet ook hier een boeiende eenheid van te maken. Diederen heeft een voorliefde tot de primaire kleu ren. Ook zwart weet hij knap te hanteren. In de eerder genoemde litho's ,3 kinderen in de zon" lijkt het alsof er dikke vegen zwart op de brandend geel-rode zon ge smeerd zijn. Het werk van Diederen is in wezen niet afgeleid van een con creet gegeven. Het is geen af treksel van een brokje natuur. Enkele titels schijnen overigens in die richting te suggereren. Men moet dit werk anders be naderen. „Ik ga uit van de creatieve activiteit, het bezig-zijn met en het hanteren van het materiaal. Dit werk heeft verschillende as pecten. Allereerst het onzicht bare aspect: de creatieve mens die bezig is. Dit resulteert in het materiële aspect: het bezig-zijn met de verf, de steen en krijt. Wat hierdoor tot stand komt, is het figuratieve aspect. Het zijn tekens die naar iets wijzen, die over zichzelf heen wijzen naar een andere wereld". Bij Diederen wijst het werk naar mensen, bijna in iedere litho is de wereld van het kind te herkennen. Ook wijst zijn werk naar de aardse elementen: aarde, stenen, vogels, zon, licht, duisternis. Deze achtergrond is hef karakter van het werk van Jef Diederen. Met virtuoos vak manschap heeft hij in zijn werk deze achtergrond gestalte gege ven. Het werk van Jef Diederen is tot 4 juli in Galerie Trout zaerte te bezichtigen. v. D. Prins Bernhard heeft gisteren in Wageningen de nieuwe golf- stromingstank van het Neder landse scheepsbouwkudig proef station geopend door aan een viertal schakelaars te draaien, waardoor een aantal elementen in werking werden gesteld; na melijk (op laboratoriumschaal) wind, stroming en golven. Ver taald in omstandigheden van de kust zou de prins een verschrik kelijk noodweer hebben ontke tend. Een per magnetische kabel bestuurd model van een bananen- schip had grote moeite binnen te komen in het geprojecteerde mo del van de Europoort. De prins heeft daarna gepro beerd langs radiografische weg dwars door die hoge golven heen een model van een supertanker de haven binnen te loodsen. Bijna sloeg het schip te pletter op de pier, doch een handige manoeu vre en het schip kwam behouden in de nogal vrij woelige haven. Er was grote belangstelling voor deze opening op de perrons van het nieuwe bassin. Onder meer waren aanwezig de com missaris van de koningin in de provincie Gelderland, mr W. H. Bloemers; mr M. de Niet, burge meester van Wageningen, en een groot aantal reders en scheeps bouwkundigen en vertegenwoor digers van rijkswaterstaat en de marine. (Adv.) De beroemde gas-aansteker 5,95/7,95 10,-/11,-/12,50. alleen veor vaderdag): Elke Poppell met een speciaal Poppell-speldje ff ASTRONAUTEN ENTHOUSIAST IN CHICAGO INGEHAALD De Amerikaanse astronauten Ed White en James McDivitt zijn maandag op enthousiaste wijze in Chicago verwelkomd. Bijna een miljoen mensen sloegen de intocht gade. De „ruimte-twee ling" was gezeten in een open auto. Prins Bernhard zal op 1 juli in de directie-vergaderzaal van de Algemene Bank Nederland in de Vijzelstraat te Amsterdam weer aan drie Nederlanders „de zilve ren anjer" uitreiken. Deze onder scheiding komt toe aan hen die zich verdienstelijk hebben ge maakt op cultureel gebied. Dit jaar valt „de zilveren anjer" ten deel aan: de 70-jarige incasseer der A. P. M. Lafeber uit Gouda; de 65-jarige kolonel b. d. C. J. W. Waning uit Reeuwijk en de 75- jarige jhr F. J. E. van Lennep uit Amsterdam. De heer Lafeber krijgt de on derscheiding voor zijn verhande ling over de eigenaardigheden van het Goudse dialect, die is on dergebracht in de bibliotheek van de koninklijke academie voor we tenschappen in de hoofdstad. Kolonel Van Waning ontvangt „de anjer" als oprichter van het z.g. stamboek, dat zich bezig houdt met de registratie van alle ronde en platbodemjachten in Nederland. Prinses Beatrix heeft destijds als eigenares van het lemster-aakjacht „De Groene Draeck" het beschermvrouw schap van „het stamboek" op zich genomen. Jhr. Van Lennep valt de onder scheiding te beurt voor zijn werkzaamheden als voorzitter van de vereniging „Rembrandt", zijn verdiensten voor de Amster damse monumentenzorg en voorts zijn cultuurhistorische ge schriften. JE VROEGER - PARLEMENTSLID BEDANKT VOOR DE EER Hector Dupuis, een vroeger par lementslid van Canada stopt zijn „M.B.E." onderscheiding in een enveloppe, geadresseerd aan staatssecretaris Lamontagne: Dupuis verklaarde zijn in 1945 verkregen onderscheiding niet langer meer te willen hebben nu de Beatles („een stel vulgatre uilskuikens" zoals hij hen noemt) eenzelfde onderscheiding hebben gekregen. Betonwerk spuisluizen Haringvliet opgeleverd De rijkswaterstaat en de N.V. Westum (waarin samenwerken de Amsterdamsche ballastmaat- schappij, de Nederlandsche be- tonmaatschappij Bato, Christiani en Nielsen N.V., Van Hattum en Blankevoorj, Hollandsche beton- maatschappij en toe internationa le gewapendbetonbouw) hebben zaterdag hun afscheid gevierd bij de oplevering van het betonwerk aan de spuisluizen in het Haring vliet. Een 7-jarige samenwerking werd hiermede succesvol beëin digd binnen de tijd, welke in 1958 bij de opdracht was gesteld. Moeilijkheden van ernstige aard hebben zich gedurende deze zeven jaren niet voorgedaan, hetgeen men dit unieke werk een prestatie noemde van de eerste orde. door SHELLEY SMITH 32) „Ik heb u gevraagd mij even te woord te staan, dokter, omdat ik me een beetje ongerust maak over mijn man. Zijn hoofdpijn en duizeligheid schijnen nog niets te verminderen. Ik vraag mij af of" zij keek neer, op haai- handtasje en ging met haar vinger langs de rand ervan „of u hem misschien niet de volle waarheid hebt verteld over zijn toestand." Zij wierp snel een blik op hem, en sloeg toen de ogen weer neer. (Me vrouw Jerome was het type dat altijd te verlegen is om een an der meer dan een seconde lang recht in de ogen te kijken.) „En waarom zou ik hem de waarheid niet hebben verteld?" „Als het nu iets heel ernstigs was.iets ongeneeslijks. „Zoals bijvoorbeeld, mevrouw Jerome?" Zij deed de knip van haar tas open en dicht. „Wij hebben eens een goede vriend gehad, ziet u, die ver schrikkelijke hoofdpijnen had en aanvallen van duizeligheid, en dat bleek een gezwel in de hersens te zijn." „En u bent bang dat uw man ook zoiets heeft?" §Zjj knikte, zonder iets te zeg gen. Hij lachte haar vriendelijk toe. „Dan kan ik u geruststellen, mevrouw Jerome; uw man heeft geen hersentumor, dat verzeker ik u, en er is verder ook niets ernstigs met hem aan de hand." .lij stond op. „Echt niets ernstigs, dokter? Bent u daar zeker van? Ik zou liever de waarheid weten." „Ik ben er volkomen zeker van, mevrouw Jerome. Er is een zekere mate van aderverkal king. Maar daar behoeft hij zich niet ongerust over te maken zo lang hij redelijk voorzichtig is." „O juist. En als hij dat niet is?" zei ze aarzelend. „Ja, danzei hij, terwijl hij zijn schouders ophaalde, en hij opende de deur voor haar. De Jeromes maakten begin juli een kort reisje naar Frank' rijk (toen de Dexters ook met vakantie waren), en zij namen de boot van Southampton naar Le Havre om een juist beeld te krijgen van de plaats waar de handeling zich zou afspelen, en zich te vergewissen van het af te leggen trajekt, teneinde tijd en afstand te kunnen beoordelen, en het juiste punt te kiezen voor de slotscène. Na hun terugkeer gaven de Dexters een van hun jaarlijkse cocktailparties; een van die af schuwelijke feestjes die een wanhopige poging vormen om oude schulden op het gebied der gastvrijheid te vereffenen, waar men een mengelmoes ontmoet van vrienden, kennissen en za kenrelaties. Ónder de genodig den waren ook de Jeromes. Er moeten wel een veertig, vijftig mensen de salon zijn doorgelopen naar het stenen ter ras buiten de tuindeuren, om daar met een glas in de hand te staan snateren als een vlucht spreeuwen. Paula, die in beslag werd ge-' nomen door een spraakzame jongeman die pas uit Venetië was teruggekeerd, gaf Rex, die zich aan het andere einde van de kamer bevond, een seintje om haar te komen verlossen. Hij kwam naar hen toe en mengde zich handig in het gesprek, op dat Paula zou kunnen ontsnap pen. Even later excuseerde zij zich. Het scheen dat de meeste gas ten er nu wel waren. Dit was haar kans. De twee dienstmeis jes waren bezig met bladen vol dranken en hartige hapjes. Zij liep de kamer uit en ging de trap op. De eerste deur op de over loop stond open. Iemand had eeii nertz stola op de satijnen sprei neergelegd. Paula legde haar tasje op de toilettafel en trok de bergère die ervoor stond iets achteruit, zodat het als er soms iemand mocht binnenkO' men zou lijken alsof zij erop gezeten had. Tegen de muur tegenover het bed stond een grote satijnhouten kleerkast. Zij deed de rechterdeur open. Bin' nenin lagen op planken keurig gerangschikte stapeltjes over hemden en ondergoed. Terwijl zij wel uitkeek dat zij de stapel tjes weer even keurig terugzette, voelde zij onder de kledingstuk ken op de eerste plank om te zien of zij ook een dun boekje met, een harde omslag kon vin den. Gespannen luisterend of zij ook voetstappen hoorde die ge dempt werden door het dikke tapijt buiten de kamer, trok ze het kleine laatje onder de plank open en zocht tussen de borden en de zakdoeken, maar daar was het ook niet. Zachtjes schoof zij de lade weer toe en sloot de kastdeur. Zij keek rond om te zien of ze nog een plaats kon ontdekken waar het zou kunnen liggen (zij durfde er niet langer meer te blijven) en pro beerde net het nachtkastje, toen een zacht, muzikaal geneurie haar oren bereikte. Zij sprong vlug ervandaan. „Goeie genade, wat deed u mij schrikken!" lachte haar gast vrouw. ,Dat is niets vergeleken bij hoe je mij hebt laten schrikken,' zei Paula bij zichzelf, terwijl haar hart bonsde, en hardop zei ze, met haar verlegen lachje: „Ik heb net mijn nagel gebro ken. Ik zocht een vijl. Ik hoop dat u dat niet erg vindt." (Wordt vervolgd.) De politie van Jackson heeft maandag meer dan 427 perso nen gearresteerd, die een mars naar het parlementsgebouw had den georganiseerd. De arrestan ten waren merendeels jongs negers. Het parlement van de- staat Mississippi beraadt zich op het ogenblik over verruiming van het kiesrecht. Drie blanken die zich bijde betogers hadden gevoegd, moes ten met hoofdwonden in het zie kenhuis worden opgenomen. Op het Parijs! Wiëgvefd ;"Le Bourget, waar op het ogenblik een lucht- en ruimtevaartten- toonstelling wordt gehouden is dinsdagmorgen een B-58 straal- bommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht, bij de landing verongelukt en in brand gevlo gen. Eén van de drie inzittenden werd gedood, terwijl de beide ah- deren gewond in een ziekenhuis werden opgenomen. Zij werden reeds enkele ogenblikken na het ongeluk door een hefschroef- vliegtuig gered. Het vliegtuig was in verband met de luchtvaarttentoonstelling naar Parijs gevlogen, na in Span je een tussenlanding te hebben gemaakt. In 1961, toen op Le Bourget ook een luchtvaarttentoonstelling werd gehouden, verongelukte een toestel van hetzelfde type, waarbij drie mensen ontkwamen. De B-58 die nog steeds op de lijst van geheime wapens staat, is het sneltste voor het vervoer van kernwapens ingerichte vlieg tuig van de Amerikaanse strijd krachten. Het maakte zijn eerste vlucht in 1956 en kan een snel heid van tweemaal die van hei geluid bereiken. Premier Sjastri van India heeft maandag in Ottawa verklaard dat president Johnson hem heeft uitgenodigd in het najaar naar Washington te komen, maar dat hij die uitnodiging niet kon aan nemen omdat het Indische parle ment dan in zitting is. Zoals bekend had het Witte Kuis dit jaar Sjastri en presi dent Ajoeb Chan van Pakistan al eerder uitgenodigd voor 'een bezoek aan Washington. Later verzocht het Witte Huis beide staatslieden hun bezoek uit te stellen, omdat Johnson het te druk had met congreszaken en de toestand in Vietnam. «■■■li HEDEN WOENSDAG 16 JUNI Terneuzen: Zuidersportpark, terr. 2, 7 u.: AdvendoAtoom boys. DONDERDAG 17 JUNI Terneuzen: Zuidersportpark, (terr. 6 en 7), 7 uur: Philips 2 HSV en SpadellaVan der Bijl Boys. VRIJDAG 18 JUNI Terneuzen: Zuidersportpark, (terr. 6), 7 u.: Meterfabriek HKC 2. lllllllllllllllllllllllllllllllillHIIHlllilll!l!ll!!lll!lllilllll!llllllllllllllllll!llllllllllll

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2