Onbehagen in de V.S. over Vietnam Vijf leden van het Nederlandse kabinet in Brussel Generaal Ngoeyen vanThie de nieuwe leider in Zuid-Vietnam SCHIETPARTIJ IN SAN DOMINGO Lijsten met gesneuvelden in het vooruitzicht RADIO DE K0CX FRANSE REGERING BESCHULDIGD VAN PARLEMENTAIRE SABOTAGE HET WEER Beslissing over landbouwbeleid uitgesteld Helikopterramp in Amerika Vier vijfde Nieuw defeat Excuses Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Kazerne^efeouwen feeschadigd Overleg over Vietnam Impasse DE TWEE SCONGG'S OP GESPANNEN VOET Groenten en fruit Concessie De overstromingen in Centraal-Europa fwakering bjj abonnement: TERNEÜZEN Diwcteur-BooMreaeetenr: I. van ie Sanda Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: M1S0 2073 Giroawmmer: 38150 Abonnemeatsprys f 6,— per kwartaal; per maaad f 2,per week SO ct. Losse nrs 10 ct DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 16 JUNI 1965 21e Jaargang - No. 64^ Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" {géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Voor de zesde keer sinds Viet- ijams sterke man Diem eind 1963 werd afgezet is de regering in Sai gon gevallen. Hierbij zijn dan de minder grote verschuivingen on der pressie van de ene of de an dere groep niet eens meegerekend. En dus zijn de militairen, weer eens de baas. Dat wil dan weer zeggen: een bepaalde groep mili tairen, want onder de generaals zijn evenals onder de politici di verse stromingen die soms vrij scherp op elkaar botsen. Peking buit dit nieuw vertoon van chaos terstond uit door te ver klaren dat het duidelijk is dat Z. Vietnam geen werkelijke natie met een eigen regering genoemd kan worden, een opmerking die objec tief gezien toch wel enig hout (Adv.) snijdt. Waarschijnlijk is deze ver klaring een inleiding om op de conferentie der Afro-Aziatische staten de Zuidvietnamese delega tie te weren. Dat is dan nog niet zo'n erge last. Voor de Amerikanen pijnlijker is de konsekwentie dat onder deze omstandigheden de morele kracht der Zuidvietnamese troepen we] moet slinken, temeer omdat dit ge harrewar weer eens komt terwijl het vietcong-offensief bijzonder hevig is. TERNEÜZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De bewering van de vietcong dat ze vier vijfde van het land beheerst is niet geheel absurd: 's nachts is het zeker zo en over dag scheelt het doorgaans ook niet veel daar de vietcong door zijn aanvallen kan dicteren waar de Zuidvietnamese troepen heen moeten trekken, wat er op neer komt dat ze andere streken weer aan de vietcong moeten prijs geven Onder die omstandigheden 'n krakelende regering die wankelt of valt achter zich, generaals die on derling overhoop liggen boven zich en een actieve vijand tegen over zich moeten de Vietna mese soldaten wel ongeïnspireerd vechten, waarbij het feit dat hun verliezen doorgaans groot zijn, al evenmin stimulerend werkt. De Amerikanen zijn sterk be trokken bij de strijd en al komen nu ook van elders in Azië mili tairen (Koreanen bijvoorbeeld), het gaat er meer en meer naar uitzien dat het Amerikaanse le ger de zaak zal moeten opknap pen. De burgerij in de V. S. gaat zich mentaal al voorbereiden op lange lijsten van gesneuvelden, een voor uitzicht waardoor t aanvankeliik vrij algemeen -m^^men met de doortastende pcmtiW vart presi dent Johnson wat betreurd begint te worden. Onder meer denken vele sena toren er over opnieuw een debat te houden over Vietnam. Bij een vorige gelegenheid heeft de senaat De Franse regering is dinsdag in Straatsburg beschuldigd van opzettelijke sabotage van de junizitting van het Europese parlement. Zij heeft juist deze week in Parijs de parlementaire ratificatie van de fusie der Europese executieven aanhangig gemaakt omdat zij wist, dat ze daarmee Franse parlementsle den verhinderde in Straatsburg aanwezig te zijn. Dit verklaarde de Franse liberale leider en oud premier Pléven, toen de voor zitter van het Europese parle ment Duvieusart dinsdagmiddag boos weigerde een vrijwel lege vergaderzaal te presideren. Duvieusart had zich zichtbaar zitten opwinden omdat Euratom- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Koeler Op de meeste plaatsen droog met opklaringen, vooral in de kustgebieden. Later weer meer bewolking. Koeler. Overwegend matige zuidwestelijke wind. WOENSDAG 16 JUNI v.m. n.m. Breskens 3.12 3.30 Terneuzen 3.47 4.05 Terneuzen 3.47 4.05 Hansweert 4.27 4.45 Walsoorden 4.37 4.55 DONDERDAG 17 JUNI v.m. n.m. Breskens 3.42 4.06 Terneuzen 4.27 4.41 Hansweert 5.07 5.21 Walsoorden 5.17 5.31 ZON MAAN op onder op onder 1611 4.19 21.02 23.21 17 4 19 21.02 23.53 IS 4.19 21.03 19 4.19 21.03 0.18 5.56 6.56 8.02 9.11 voorzitter Chatenet het achtste jaarverslag van zijn gemeen schap moest aanbieden aan een vrijwel lege zaal, ook al mocht wellicht het ongelukkige uur direkt na de lunchpauze op een snikhete dag als verzachtende omstandigheid voor de afwezig heid van vele afgevaardigden gelden. Duvieusart voelde zich gedwongen en hij schorste boos de vergadering in afwachting van de komst van meer leden. Na de hervatting kwam de lei der der christen-democratische fractie Poher mededelen, dat vele Duitse en Franse afgevaar digden hadden moeten vertrek ken omdat belangrijke parle mentaire zaken in Bonn enPa rijs aan de orde waren. Pléven lanceerde daarop zijn beschuldi ging aan het adres van de Fran se regering. De Belg Dehousse stelde als woordvoerder van de Europese socialistische fractie, dat het Straatsburgse werk niet mag worden veronachtzaamd. Het wordt tijd, zei hij, dat de Europese afgevaardigden besef fen dat absenteïsme in Straats burg de doodsteek voor de Europese parlementaire demo cratie kan zijn. Hij kon zich dan ook de boosheid van Duvieusart volledig indenken. KOELER Het K.N.M.I. deelt mede: Samenhangend met het weg trekken van een hogedrukgebièd van de Noordzee naar midden- Europa breidde de invloed van oceaanstoringen zich snel over West-Europa uit. In de warme lucht boven ons land ontwikkelde zich tegen de avond een zone met onweersbui en, die snel naar het oosten trok, gevolgd door een regengebied be horende bij een depressie nabij Schotland. In deze luchtstroming kunnen hier en daar nog enkele buien ontstaan in hoofdzaak in het binnenland, maar er zullen ook zonnige perioden voorkomen vooral in de kustgebieden. Nieuwe oceaanstoringen zijn evenwel op weg naar Europa. Het weer blijft onbestendig. weliswaar de president tot op gro te hoogte carte blanche gegeven, maar daarvan was zeker niet de bedoeling dat Amerika als het ware de oorlog zou overnemen van de Vietnamezen. Bij een debat over een nieuw mandaat aan de president zou deze kunnen wor den gedwongen eerst eens duide lijk te stipuleren hoe ver hij pre cies wil gaan. Het bezwaar hiertegen Is dat dan niet alleen de senaat dit weet, maar ook de vietcong en de Noord- vietnamezen. Maar meer en meer wint de overtuiging veld dat men ondanks dit bezwaar toch iets meer moet weten van de rege- ringspolitieb op een zo belangrijk punt, voor men de president de vrije hand kan laten. Amerikaanse en Zuidvietname se vliegtuigen hebben maandag en dinsdag verscheidene doelen in Noord-Vietnam aangevallen, waaronder drie kazernegebou wen die alle beschadigd waren. Toestellen van het vliegdekschip „Midway" bombardeerden 240 kilometer ten zuiden van Hanoi een brug, waarvan de middelste boog werd verwoest. Pok Noord- vietnamese kustvaartuigen wer den aangevallen. Premier Wilson heeft dinsdag in het Britse lagerhuis gezegd dat de regering zich grote zorgen maakt over de ontwikkeling in Vietnam. Hij zei dat er op het ogenblik overleg over Vietnam gaande is. Bijzonderheden wilde hij niet meedelen, maar hij hoopt het lagerhuis spoedig volledig te kunnen inlichten. Wilson verklaarde dinsdag avond in een radio-interview dat een wapenstilstand in Vietnam een vredesconferentie ten nutte zou komen, maar dat zou, naar hij zei, dan ook een bestand moe ten zijn dat door alle betrokken partijen in acht wordt genomen. Ook de premiers van Canada en India, Pearson en Sjastri, hebben dinsdag gewezen op de wenselijk heid van een bestand in Vietnam. Zij deden dit bij hun aankomst in Londen voor de conferentie van gemenebestpremiers die daar de ze week zal worden gehouden. Op deze conferentie zal de kwes- tie-Vietnam naar verwachting de hoofdschotel vormen. Volgens diplomatieke kringen bestaat de mogelijkheid dat een krachtige poging zal worden gedaan om vredesbesprekingen over Vietnam op gang te helpen. Vijf leden van het Nederlandse kabinet nemen deel aan de be sprekingen in de ministerraad van de Europese economische ge meenschap in Brussel, die van grote betekenis zijn voor de ver dere ontwikkeling van de „zes". Het voornaamste agendapunt wordt gevormd door de voorstel len van de Europese commissie voor de financiering van het ge meenschappelijke landbouwbe leid, het verschaffen van eigen inkomsten aan de E.E.G. en de uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parlement. Uit zowel in Parijs als in Den Haag afgelegde verklaringen is Geenraal-majoor Ngoeyen Van Thie, de nieuwe leider van Zuid- Vietnam, heeft weinig of geen persoonlijke volgelingen in het leger of daarbuiten. Hij heeft zich altijd afzijdig gehouden van de politieke en godsdienstige twisten in zijn land. Wel nam hij de leiding bij de actie waar door in februari j.l. generaal Kanh als opperbevelhebber der strijdkrachten aan de dijk werd gezet, nadat deze onpopulair was geworden. Met zijn 42 jaar is hij enkele jaren ouder dan de meeste an dere leidende militaire figuren in het land. Hij is geboren in Phan Rang, de armste provincie in het zuiden van de centrale laagvlakte, werd als Boeddhist opgevoed maar ging over tot het roomslkatholieisme toen hij een katholieke vrouw trouwde. Hij zou echter niet in verbinding hebben gestaan met de katho lieke leiders die tegen de rege ring van' premier Phan Hoey Qoeat- war en gaïkhic. Generaal Thieu begon zijn le- ger-loopbaan in 1956 op de mi litaire academie in Hoee, werd in 1960 bevelhebber van de eer ste infanterie-divisie en twee jaar later van-de vijfde infante rie-divisie te Bien Hoa ten noor den van Saigon. In zijn laatste functie speelde hij een belang- NOG ALTIJD OVERSTROMINGEN IN MIDDEN-EUROPA De zware regenval van de afge lopen dagen in centraal Europu heetf tot gevolg, dat verscheide ne rivieren zijn overstroomd. Deze foto toont pogingen van de bevolking van Passau, een stad je aan de Donau, om het vee in veiligheid te brengen. In Kongo-Leopoldstad zijn jon gelui uit het aangrenzende Kon go-Brazzaville aangehouden, die de rivier de Kongo zouden zijn overgestoken om het doodvonnis te voltrekken aan de voormalige president van Kongo-Brazza, Fulbert Joeloe, die naar het buurland is uitgeweken. Alle verbindingen tussen de beide hoofdsteden zijn verbro ken. De Nederlandse ambassa deur in Leopoldstad, die ook in Brazzaville is geaccenditeerd, is maandag aan de grens door de Brazza-politie teruggestuurd. Het is niet de eerste maal dat de betrekkingen tussen de twee Kongo's gespannen zijn. rijke rol bij het verdrijven van president Ngo Dinh Diem in no vember 1963, waarbij hij achter de tegenstanders van Diem stond. Na als chef van de geza menlijke generale staf te hebben gefungeerd werd Thieu benoemd tot commandant van het vierde legerkorps in het deltagebied. Vice-premier Eind vorig jaar werd Van Thieu vice-premier in de bur gerregering van Tran Van Hoe- ong en algemeen secretaris van de raad der strijdkrachten. Na de val van de regering-Hoeong werd Thieu vice-premier en mi nister van defensie in het kabi- net-Qoeat. Van Thieu maakt een vriende lijke indruk, meer van een pro fessor dan van een militair en spreekt vloeiend Frans en Engels Zijn oudere broer is Zuidvietna- mees ambassadeur in Australië. gebleken, dat in het bijzonder de Franse en Nederlandse stand punten kunnen leiden tot een im passe die verlammend kan wer ken op de verdere ontwikkeling van de E.E.G., in het bijzonder op het terrein van de landbouw politiek. Terwijl Frankrijk gekant is tegen elke grotere invloed van de assemblée in Straatsburg op de Europese zaken, is in Den Haag bij verschillende gelegenheden verklaard dat alleen met meer bevoegdheden voor het Europese parlement over de voorstellen kan worden gesproken. Vóórdat de voorstellen van de Europese commissie aan de orde zouden komen, zijn de ministers van landbouw van de „zes" on der voorzitterschap van de Fran se minister van landbouw, E. Pi- sani, begonnen met de verdere besprekingen over de marktorde ning voor groenten en fruit en de voorstellen voor een gemeen schappelijke markt, in suiker en oliën en vetten. De ministers Luns, Biesheuvel, Den Uijl en Vondeling evenals staatssecretaris De Block verte genwoordigen Nederland op deze E.E.G.-bijeenkomst. De ministers van de „zes" zijn dinsdagavond uit Brussel naar hun hoofdsteden teruggekeerd zonder een beslissing te hebben genomen. Na een urenlang debat met als enige verrassing een tegemoet komende Franse houding werd besloten op 30 juni de voorstel len verder te bespreken. „Maar een besluit erover is niet een kwestie van vandaag, zelfs niet van het eind van deze maand", liet minister Luns dinsdagavond waarschuwend horen. Van Franse zijde blijkt echter de verwachting te bestaan, dat vóór de le juli een beslissing over de verdere financiering van het gemeenschappelijke land bouwbeleid kan worden genomen. Het voornaamste punt in deze algemene bespreking van de voorstellen van de Europese commissie was de aankondiging van de Franse minister van bui tenlandse zaken, Couve de Mur- ville, dat Frankrijk zich bereid verklaarde het tot standkomen van een volledige gemeenschap pelijke markt voor landbouw- ii produkten met een gemeen schappelijke financiering daar van te willen uitstellen tot I januari 1970. In de voorstellen van de Euro pese commissie wordt daarvoor de datum genoemd van 1 juli 1967, een datum die tot voor kort door de regering in Parijs ook werd verlengd. De bedoeling van deze Franse concessie Frankrijk als ex porterend land is het meest ge baat met een volledige gemeen schappelijke financiering was blijkbaar de Nederlandse positie te bemoeilijken bij de verdedi ging van het voorstel tot uit breiding van de bevoegdheden van het Europese parlement. Te gen dit tweede voorstel van de Europese commissie, ingegeven om een controle door de Euro pese assemblee mogelijk te ma ken op de inkomsten van de ge meenschap, die in 1970 volgens de plannen 2,3 miljard dollar per jaar gaan bedragen, heeft Frankrijk tot dusverre onover- komenlijke bezwaren. Door een volledige financiering van het landbouwbeleid van de „zes" en de daarbij gepaard gaande stor ting van de heffingen op de in voer van landbouwprodukten uit landen buiten de E.E.G. door de zes lid-staten in een gemeen schappelijke kas tot 1970 uit te stellen trachtte minister Couve de Murville de noodzaak van reeds nu een beslissing te ne men over controlerende be voegdheden van de assemblee te Straatsburg te verkleinen. Het Nederlandse standpunt geen gemeenschappelijke be voegdheden werd echter krachtig gesteund door de Euro pese commissie. Voorzitter prof. W. Hallstein verklaarde, dat de voorstellen van de commissie gemeenschappelijke landbouwfi- nanciering, het creëren van eigen middelen van de E.E.G. en par lementaire controlerende be voegdheden één onverbreke lijk geheel vormden. Achttien Amerikaanse militai ren zijn dinsdag om het levert gekomen toen de twee hef- schroefvliegtuigen waarin zij za ten, in de buurt van Columbus in de Amerikaanse staat Geor gia met elkaar in botsing kwa men en neerstortten. Dinsdagmorgen heeft een he vige schietpartij plaats gehad tussen inter-Amerikaanse strijd machten en volgelingen van ko lonel Caamano. Tien ernstig ge wonden werden in een ziekenhuis opgenomen. De ziekenhuizen in het door de troepen van kolonel Caamano bezette stadsdeel heb ben een beroep gedaan op bloed donors. Gevreesd wordt dat het aantal slachtoffers nog groter zal worden. De schending van het be staande bestand deed zich voor aan de noordoostelijke grens van de door de „constitutionalisten" bezette wijk. De Amerikaanse troepen zouden van bazooka's gebruik hebben gemaakt. Volgens militairen van Caama no zijn bij het vuurgeveoht dat in de loop van de dag nog heviger werd, een vrouw en twee jongens gedood en vijftien mensen ge wond. Een officier van de „con stitutionalisten" beschuldigde de inter-Amerikaamse troepen ervan het vuur te hebben geopend met mitrailleurs. Later waren ook ba zooka's en mortieren gebruikt. Het hoofdkwartier van Caama no heeft de Venezolaan Mayobre, die vertegenwoordiger van V.Ni- secretaris-generaal Oe Thant in San Domingo, om tussenkomst verzocht. Deze heeft direct con tact opgenomen met vertegen woordigers van de organisatie van Amerikaanse staten en het hoofdkwartier van de inter-Ame rikaanse troepenmacht om het tot een staakt-het-vuren te laten komen. DE ARABISCHE LANDEN EN ISRAEL De geheime militaire organi satie „Assifa" heeft de Libanese pers een communiqué verstrekt, waarin melding wordt gemaakt van een reeks overvallen op Is raëlisch gebied tussen 5 en 8 juni. Op 5 juni had een groep van de „Assifa" drie Israëlische grenswachten doodgeschoten bij een operatie die ten doel had de spoorbrug tussen Faloedja en Zoebala te laten springen. Op 6 juni hadden commando's de brug over de Wadi-Kameh laten springen en op 8 juni was het op rond 20 km ten westen van Hebron tot een gevecht met Israëliërs gekomen. De Israëliërs zouden bij dit gevecht ongeveer veertig man hebben verloren. De „Assifa" verloor één man. Meer dan 8.UÜU miluairen zijn in Zuid-Duitslaud aan het werk in verband iet de overtroming aldaar van vele steden en dorpen, die tot dusver aan 7 mensen het leven gekost heeft. Bijna 4.000 militairenzijn sa mengetrokken in Vilshofen, waar een bedreigde dijk met zandzak ken wordt versterkt. In Tsjecho-Slowakije zijn 200 volwassenen en kinderen uit dor pen langs de Donau geëvacueerd. Er worden voorbereidingen ge troffen voor verdere evacuaties.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1