De verkiezingen op Sardinië Protestbetoging in Pretoria tegen Nederlands regeringsbesluit ïsetba! Japan zocht reeds in 1944 vrede Christen democraten verloren absolute meerderheid Waterpolo Kneedbom ontploft in Melun Duivensport Woensdag 16 juni 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Ganze II—Schelde I 4—14 Vijftien communisten De ontwapenings kwestie Ondermijning openbare orde Steun aan terroristen Per helicopter AFDELING ZEELAND TEGEN AFDELING HAARLEM KROAAT BEKENT MOORDAANSLAG OP ZUIDSLAVISCHE CONSUL Ernstig bedoeld Amerika was het ermee eens Werder Bremen— Indonesisch elftal 6—5 P. S. V. KOCHT DUITSE DOELMAN Willeke Alberti is haar stem kwijt Verkeersongeluk De zondag en maandag gehou den verkiezingen voor de 72 ze tels van het regionale parlement van Sardinië een van de vijf Italiaanse gebieden met admini stratieve autonomie hebben winst opgeleverd voor de com munisten, sociaal-democraten en liberalen, en verlies van de chris- Het nieuwe zwembad in Goes beschikt momenteel nog niet over alle accessoires. O.a. een op maat gemaakt speelveld ont breekt, zodat er wordt gespeeld in het oude veld uit het Goese Sas, dat heel smal en kort is. Van spelontplooiing kan dan ook geen sprake zijn. Ganze had al direkt succes, want uit een vrije worp doel puntte H. v. Oost (10). Een kans voor Weijland en de stand was 11. Dingenouts moest enkele malen redden, alvorens Brok een weggewerkt schot van de Pooter in een doelpunt om zette (12). Na de eerste rust kreeg Schel de het eerst de beste kansen. Brok bracht de stand op 13, waarna de Schelde-verdediging faalde en v.d. Maale de Ganze op 23 bracht. Weijland en Brok namen hierna nog een doelpunt voor hun rekening (2 5). Ganze gaf het echter nog niet op, want Bakker plaatste een verre boogbal achter Dinge nouts (35). Brok en de Pooter vergrootten hierna de Schelde- voorsprong tot 37. Na de tweede rust kon Bakker nog een doelpunt maken (47) maar het was duidelijk dat de Ganze-re- serves ademnood begonnen te krijgen. De Schelde-zwemmers begonnen nu pas goed op toe ren te komen. De Pooter en Brok voegden twee goals aan het Schelde-totaal toe (49). In het laatste speldeel werd Ganze finaal overspeeld. Weij land scoorde het 10e doelpunt, even later gevolgd door nr. 11. Zo tussen de bedrijven door werd. nog eens naast of over ge schoten, maar het Goesenet werd nog 3 maal door de Pooter gevonden, zodat Schelde met een 4M overwinning het wa ter kon .verlaten. Denverder uitslagen van de tot op heden gespeelde wedstrij den in deze klasse zijn: Krab ben IBruinvis II 93; Bruin vis IIGanze- II 75; Ganze II Scheldestroom I 45; Bruin vis IXScheldestroom I 04 en Krabben IGanze II 161, waardoor de stand nu is: Krabben I 2 2 0 0 4 25- 4 Schelde I 2 2 0 0 4 24- 5 Scheldestroom 122004 9-4 Bruinvis II 3 1 0 2 2 11-24 Ganze II 4 0 0 4 0 14-42 Het is nu al wel duidelijk, dat de tweede-zeventallen eigenlijk niet in de 4e klasse thuishoren. Ongeacht de eindstand gaan ze volgend jaar of naar de kring terug of naar de reserve 4e klas se. MASSAAL RUSSISCH VLOOTBEZOEK Zeventien Russische walsvisja- gers brengen op het ogenblik een kort bezoek aan ons land: de moederschepen liggen in 1J- muiden, maar de kleine jagers zijn en bloc naar de hoofdstad gevaren, waar zij aan het ste nen hoofd een indrukwekkende delegatie van de Russische wal- msuloot normen. Het bezoek aan ons land werd gemaakt op de terugreis naar de Sowjet-Unie ten-democraten, Nenni-socialis- ten en neo-fascisten, vergeleken met de vorige verkiezingen in 1961. De kandidaten van de drie par- coaHtie-regering vormende christen-democraten, sociaal-de- tijen, die tezamen de Italiaanse mocraten en socialisten, hebben de meerderheid in het Sardini- sche parlement weten te behou den. De verkiezingen op Sardinië werden gezien als een politieke toetssteen voor het al dan niet geslaagd zijn van de in december 1963 met deelneming van de Nen- ni-socialisten gevormde landsre gering. De christen-democraten verlo ren van de 37 zetels van het re gionale parlement van Sardinië die zij bezetten, er twee, waar mee zij de absolute meerderheid daarin kwijtraakten. De Nenni- socialisten vielen van zeven op vijf zetels terug, terwijl de so ciaal-democraten van twee zetels op drie kwamen. De communisten wisten één ze tel winst te boeken en verover den er nu vijftien. De liberale partij boekte de grootste winst en kwam van één op drie zetels. De neo-fascisten verloren er een en moeten nu met drie zetels genoegen nemen. Vergeleken met de verkiezin gen voor de provinciale raden, die in het najaar van 1964 wer den gehouden, hebben de chris ten-democraten bij de jongste verkiezingen winst geboekt. Zij kregen namelijk 43,4 procent van het aantal uitgebrachte stemmen tegen 38,8 pet eind vorig jaar. Voor de communisten viel dit maal een lichte teruggang te be speuren. Hun percentage liep te rug van 20,9 vorig jaar tot 20,5 procent nu. De verkiezingsstrijd tussen communisten en christen-demo craten voor nieuwe provinciale raden van Gorizia en Rovigo, waarover de afgelopen twee da gen eveneens werd gestemd, is voor de communisten eveneens met succes verlopen. In Gorizia steeg hun stemmenpercentage van 23,1 pet in 1961 tot 24,5 nu, terwijl dat voor de christen-de mocraten terugliep van 43,1 pro cent tot 39,8. Voor de provincie Rovigo waren de cijfers: com munisten 31,6 procent (30,2), en christen-democraten 39,8 procent (40,1). De ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties heeft dinsdag een resolutie aanvaard, waarin wordt betreurd dat er na de on dertekening van het gedeeltelijke kernstopakkoord van Moskou nog kernproeven worden genomen en dat er nog geen akkoord tot stand is gekomen voor een algehele stopzetting van alle proeven met kernwapens. Het voorstel dat door 29 landen was ingediend, werd goedgekeurd met 71 stemmen tegen twaalf, bij achttien onthoudingen. De com munistische landen, Cuba, Cam bodja en Pakistan stemden tegen, omdat zij in het voorstel kritiek op communistisch China zagen. Frankrijk, Roemenië en talrijke Afrikaanse en Aziatische landen onthielden zich van stemming. De commissie sprak zich voorts uit voor een spoedig weef bijeen komen van de ontwapeningscom missie van achttien landen in Ge- nève. Men zou zich daar dan moe ten beijveren voor de totstand koming van een verdrag inzake al gemene en volledige ontwapening, terwijl men zou moeten voorkomen dat het aantal landen met kern wapens zich uitbreidt. De uit Nederland geboortige secretaris van het immigranten comité van Johannesburg, F. W. C. A. Bourquin, heeft maandag meegedeeld dat zaterdag a.s. een protestrit door de Zuidafrikaanse hoofdstad Pretoria zal worden ge houden naar aanleiding- van het besluit van de Nederlandse rege ring om een bedrag van 100.000 gulden ter beschikking te stellen van het „defence and aid fund", een particuliere Zuidafrikaanse organisatie die steun verleent aan vervolgden onder de Zuidafrikaan se apartheidswetten. Aan deze protestrit zullen naar verwachting 300 tot 500 auto's, deelnemen. Elke wagen zal een bord meevoeren met daaroo in het Nederlands: „Wij protesteren". De Nederlandse ambassadeur in Z. Afrika, mr. H. A. Helb, heeft er volgens Bourquin in toegestemd een deputatie van de betogers te ontvangen. De deputatie, waarvan alleen personen die 't Nederlands staats burgerschap bezitten, deel zullen uitmaken, zal de ambassadeur een petitie overhandigen die luidt: „Als Nederlanders en oud-Neder landers in Zuid-Afrika willen wij onze ontevredenheid betuigen over het feit, dat de Nederlandse rege ring plaatselijke sabotage heeft goedgekeurd door honderdduizend gulden te schenken aan een fonds dat beoogt steun te verlenen aan degenen die beschuldigd worden van en vaak schuldig worden be vonden aan het ondermijnen van de rechtsstructuur en de openbare orde". De betogers zullen Neder landse en Zuidafrikaanse vlaggen meevoeren en de volksliederen van de twee landen zingen alvorens zich te verspreiden. Een aantal im migranten had, naar Bourquin nog meedeelde, geld aangeboden „vooi het zenden van telegrammen naar Nederland en een protest naar de regering aldaar. Vertegenwoordigers van de Ne derlandse gemeenschap in Kaap stad hebben inmiddels een bespre king gehouden over het opstellen van een protestverklaring. Daar is men piet van plan een openbare protestbetoging als in Pretoria te houden. De verklaring zal aan de Nederlandse pers worden toege zonden met het verzoek haar te publiceren. Ook het regeringsgezinde Zuid afrikaanse blad „Die Burger" heeft zich in afkeurende zin uitgespro ken over de Nederlandse gift aan het „defence and aid fund". Het blad vraagt zich af, welke mensen de Nederlandse regering beoogt te helpen. Als het de terroristen zijn, verklaart Nederland zich tot de vijand van Zuid-Afrika, aldus „Die Burger". Als het anderen zijn, moet de Nederlandse regering eens zeggen wie. In Melun ten zuidoosten van Parijs is dinsdag een kneedbom ontploft. Donderdag moet presi dent De Gaulle daar een rede houden op zijn 23ste en laatste rondreis door de provincie in zijn huidige ambtstermijn van zeven jaar die die jaar eindigt. De bom ontplofte voor een parfumerie, die eigendom is van de burgemeester van de ruim 20.000 inwoners tellende hoofd plaats van het departement Seine-et-Marne. De gevolgen van de explosie beperkten zich tot materiële schade. De Franse president begint zijn rondreis vandaag. Hij zal in vijf dagen de dichtbevolkte omgeving van Parijs bezoeken. Functionarissen van de veilig heidsdienst zijn van oordeel, dat het de gevaarlijkste reis van het staatshoofd wordt. Er zijn dan ook uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Zo zijn langs de weg die de pre sident volgt, alle voor vlagge- masten bestemde gaten met ce ment dichtgestopt. Alle huizen van de route worden zorgvuldig onderzocht en de auto's die langs de weg staan, zullen wor den weggesleept. Meer dan 3.000 politiemannen zullen tij dens de rondreis op de been zijn. Om het risico zo klein moge lijk te houden zal de president tweemaal per hefschroefvlieg- tuig reizen, van Versailles naar Chelles ten oosten van Parijs en van Melun naar Parijs. Zaterdag 19 juni a.s. worden twee voetbalwedstrijden gespeeld tussen elftallen van de afdeling Zeeland en van de afdeling Haar lem. Het zaterdag-afdelingselftal van Zeeland speelt om half drie In Wemeldinge en is als volgt samengesteld: (v.r.n.l.): Doel: P. J. v. Wingen (Beren). Achter: E. F. Janssens (Kloetin- ge) en C. J. Slager (Brouwers haven)'. Midden: J. Gijsel (Wemeldinge), F. v. d. Velde (Spui) en C. de Kok CNieuwdorp) Voor: G. Wisselink (Wolfaarts- dijk), D. Olivier (Beren), C. A. Japan heeft een jaar vóór het eind van de tweede wereldoorlog Groot-Brittannië via Zweden ge- De 29-jarige Kroatische bal ling Stanko Kardoem heeft be kend verleden week in de West- duitse plaats Meersburg, gele gen aan het meer aan Konstanz, enkele schoten te hebben gelost op de Zuidslavische consul An- drija Klaric. Kardoem was een dag na de aanslag gearresteerd Klaric die door een kogel in ee' long was getroffen, is nu buite levensgevaar. polst over de mogelijkheid vrede te sluiten, maar de Britse regering reageerde afwijzend, zo is maan dag in Washington onthuld. Uit door het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken gepubliceerde documenten blijkt dat Japan, de oorlog vrijwel als verloren beschouwend, in 1944 een proefballonnetje opliet voor vredesonderhandelingen maar dat Groot-Brittannië bleef vasthouden aan zijn eis inzake onvoorwaarde lijke overgave. In september 1944 berichtte het Zweedse ministerie van buiten landse zaken in een geheime boodschap aan de Verenigde Sta ten, dat de Zweedse gezant in To kio, Widar Bagge, telegrafisch had meegedeeld uit betrouwbare bron te hebben vernomen dat in Japan in kringen van vooraanstaande burgers toenemende bezorgdheid over het verloop van de oorlog heerste en de gedachte aan vrede veld won. Japan zou volgens Bag ge bereid zijn, alle gebieden dis het had veroverd terug te geven en alle vroegere Britse eigendom men en belangen in O.-Azië weer te erkennen. „Achter de man die me deze boodschap verstrekte staat een van de bekendste staats lieden in Japan en het lijdt geen twijfel dat deze poging als ernstig bedoeld moet worden beschouwd", aldus de Zweedse gezant. De afwijzende reactie van Groot- Brittannië blijkt uit een boodschap die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cordell Huil, later aan de Britse ambassadeur in Washington, lord Halifax, zond en waarin onder meer staat: „Ik heb er kennis van genomen dat de Britse regering van plan is de Zweedse gezant te laten weten. dat de Britse regering niet bereid is in enige vorm te antwoorden op deze indirecte benadering door de Japanners... Huil zegt verder: „Ik ben het met deze handelwijze eens". Crucq (Wolfaartsdijk), F. J. Kousemaker (Kapelle) en A. Lamain (Kloetinge). Reserves: G. Schipper (Borsele), J. Vermaire (Wemeldinge), F. H. Dirven (Middelburg) en M. Luijk (Kloetinge). Het zondag-afdelingseltfal be gint om 3 uur op het Luctor-ter- rein te Heinkenszand aan zijn wedstrijd tegen het zondag-elftal van Haarlem. Voor het Zeeuws elftal zijn de volgende spelers uitgenodigd: Doel: E. Kupers (Oostburg). Achter: J. Traas (Luctor) en J. C. Hoftijzer (Schoondijke). Midden: (H. Leijdekker (Walche ren), P. v. d. Bekke (Oost burg) en H. Eijke (Hansweert- se Boys). Voor: M. Goossens (Renesse), R. de Badts (Oostburg), J. Witte (Hansweertse Boys), C. Vreeke (Domburg) en H. Bergs (Wal cheren). Reserves: K. Minderhoud (Noor mannen), J. Seen jr. (Schoon dijke), T. Coopman (Walche ren) en B.Vermeulen (Luctor). De Duitse voetbalkampioen Werder Bremen heeft maandag avond op eigen terrein voor 12.000 toeschouwers met 65 ge wonnen van het nationale elftal van Indonesië. Bij rust was de stand gelijk (22). De Indonesiërs vielen op door hun bliksemsnel aanvalsspel en waren gedurende de gehele wed strijd vrijwel gelijkwaardig aan de Duitse kampioensploeg. De Eindhovense eredivisieclub P.S.V. heeft maandag de 24-ja- rige Duitse doelverdediger Die ter Strich van F.C. Kaiserslalu- tern gecontracteerd. P.S.V. was in moeilijkheden geraakt, omdat Gert Bals, de vaste doelman van het eerste elftal, het niet eens was met het aangeboden con tract en weigerde te tekenen. Bals was daarop op de transfer- lijst geplaatst. Dieter Strich te kende maandagavond een con tract bij P.S.V. Het transferbe drag dat de Eindhovense vereni ging heeft moeten betalen, is op het voor de Duitse Bundesliga- clubs voorgeschreven niveau. Het aangekondigd optreden van Willeke Alberti gisteravond in de Stadsdoelen te Delft kon niet doorgaan. Er werd meege deeld dat het Amsterdamse zangeresje maandagavond na een voorstelling in Nijmegen haar stem is kwijtgeraakt. Zij zal voorlopig niet kunnen optreden. In Groesbeek is dinsdagmid dag de 49-jarige J. Th. van Ber gen uit Heijen (L.) om het le ven gekomen bij een botsing van zijn personenwagen met een vrachtwagen. De man reed met grote snelheid een helling af en reed midden op de weg toen de vrachtauto naderde, waarmee zijn wagen frontaal in botsing kwam. Hij moet op slag dood geweest zijn. De bestuurder van de vracht wagen bleef ongedeerd. RUIMTESTATION ALS BLIKVANGER Hoog boven de Theresie-weide in Munchen, waar op het ogenblik een verkeers-beurs wordt ge houden, hangt als een grote blik vanger het model van een inter stellair ruimtestation. Het ge vaarte heeft een diameter van 24 meter en weegt 12 ton. VLUCHT UIT DOORNIK De Eendracht - Terneuzen Oude, duiven: Snelheid eerste diuif 1309 m. laatste prijsw. duif 1118,1 m. 1. Ghr. van Driel2 en 7. H, F. Koeh en Zit; 3 en 6. J. A. de Smiidt; 4. P. Pladdet; 5. Meijer- v. d. Berge; 8. Gebr. Van Houdt; 9. A. J. Faas; 10. C. D. de Rijke. Jonge duiven: Snelheid eerste duif 1256,1 m; laatste prijsw. duif 1059,8 m. 1. J. Willemsen; 2. Fr. Mollet; 3 en 5. J. Dooms; 4 en 10. J. P. Klaassen; 6. W. de Kraker; 7. A. J. Verpoorte; 8. ,C. Oppeneer en Zn; 9. R. Vroegop. VLUCHT UIT ORLEANS De Eendracht - Terneuzen Snelheid eerste duif 1124,3 m;. laatste prijsew. duif 979,3 meter. 1 en 2. H. F. Koeh en Zn; 3 en 4. J. A. de Smidt; 5. J. Geelhoedt; 6 en 7, Meijer-v. d. Berge; 8. F. Wisse; 9. A. A. Moes; 10. Gebr. Buijze. VLUCHT UIT ORLEANS „Voorwaarts" - Zaamslag Snelheid eerste duif 1258 m. 1 en 9. W. de Putter, Axel; 2 en 10. C. M. de Putter; 3. M. C. de Putter; 4, 6 en 7. H. de Feij- ter, Axel; 5. P. de Vos; 8. F, Scheele. KRINGVLUCHT OP ORLEANS Duivensociëteit - Rapenburg. Oude duiven: Snelheid eerste duif 1147 m.; snelheid laatste prijswinnende duif 1025 m. len 5. J. Wentzler, Rapenburg; 2. G. Wulfaert, San van Gent; 3. H. Koeh, Terneuzen; 4. R. de Cock, Rapenburg; 6. F. de Beule, Sluiskil; 7 en 9. F. Theijs, Sas van Gent; 8. A. de Krijger, West- dorpe en 10. J. Fruijtier, Sas van Gent. Combinatie Boschkapelle, Ra penburg en Hengstdijk. Oude duiven: Snelheid eerste duif 1147 m. 1, 3, 4, 5 en 8. J. Wentzler, Ra penburg; 2 en 9. R. de Cock, Ra penburg; 6. E. Pieters, Bosch kapelle en 10. D. Dobbelaar, Boschkapelle. Jaarlingen: 1. F, v. Deursen, Hengstdijk; 2. G. Peersman, Rapenburg. VLUCHT OP DOORNIK Combinatie Boschkapelle, Ra penburg en Hengstdijk. Oude duiven: Senlheid eerste duif 1309 m. 1, 2, 4 en 7. F. van Deursen, Hengstdijk; 3. L. Lauret, Bosch kapelle; 5. J. Broijkens, Hengst dijk; 6. P. v. d. Veen, Boschka pelle; 8. E. Pieters, Boschkapel le; 9. Jan de Klerk, Boschkapel le en 10. A. Verheijden, Rapen burg. Jonge duiven: Snelheid eerste duif 1265 m. 1. Th. de Pooter, Rapenburg; 2 en 9. J. Cornelissens, Boschka pelle; 3. P. Dobbelaar, Boschka pelle; 4. F. Dankaart, Boschka pelle; 5. Z. Ottjes, Boschkapelle; 6. F. Dobbelaar, Boschkapelle; 7. C. Dobbelaar, Boschkapelle; 8. F. Serrarens, Stoppeldijk en 10. R. Peersman. Rapenburg.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 11