Zuidvietnamese regerings troepen kregen zwaarste klap van de gehele oorlog Regering gaat goed voorbereid naar Brussel 'N TIJGER IN UW TANK! Prins Bernhard bij reünie binnenlandse strijdkrachten HET W VEEL VRIJ? VERF! Maandag 14 Dinsdag 15 juni 1965 21e Jaargang - No. 6450" (T" Zoveelste hinderlaag Bombardementen Wat wil China? Utilitair bestuur ALS DIENARES VAN DE KROON Geen mandatarissen Weerbericht Hoogwater Veranderlijk Zon- en Maanstanden SLAG BIJ WATERLOO IN LONDEN HERDACHT WHITE EN MCDIVITT BEVORDERD POKKEN IN KONGO De Portugese gebieden in Afrika Joods gedenkteken besmeurd VLUfclI VLUG STRAK n?gdjuist op tijd worden gerei- DE GAULLE SPRAK MET ADENAUER frwskttiag by afconnement: TERNEUZEN Dir#cteur-Hoofdrei3aetetir: 1. van de Sana® t Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Sit-in demonstratie in Chicago Zaterdag en zondag zijn er in Chicago (V. S.) demonstraties gehouden voor de rassengelijk- heid. Zingend gingen enige hon derden betogers zitten in de drukste straten van de stad en hoewel de politie meer dan 200 man afvoerde, werd elk verkeer in die straten onmogelijk ge maakt. Een Amerikaans parachutisten bataljon is zondag overgebracht naar de Zuidvietnamese plaats Phoeos Vinh, slechts 30 kilometer ten zuiden van Dong Xoai gelegen, waar guerillastrijders van de viet- cong zaterdag een zware slachting aanrichtten onder een Zuidvietna- mees regeringsbataljon. Het Ame rikaanse bataljon ter sterkte van achthonderd man wordt in paraat heid gehouden. Wanneer het in actie komt, zal het de eerste maal zijn dat Amerikaanse militairen niet in hun rol van verdedigers van militaire installaties de vietcong tegemoettreden. In het gebied van Dong Xoai zouden zich twee vietcong-regimen- ten bevinden, misschien vierdui zend man in totaal. Eén regiment zou zich ten noorden van de stad ophouden, het andere tussen Dong Xoai en Phoeoc Vinh. SleGhts een 150-tal militairen van het 480 man sterke regerings- bataljon dat zaterdag in een viet- conghinderlaag viel, ontkwam aan de slachting. De regeringstroepen hebben in het gebied van Dong Xoai de zwaarste klap gekregen van de gehele oorlog tot dusver. In drie dagen verloren zij onge veer negenhonderd man. Sinds de slag om Qoeang Ngai, twee weken geleden, werden zes bataljons uit geschakeld. De gevechten bij Queang Ngai meegerekend zijn in die periode ruim 1300 militairen gesneuveld of als vermist opgege ven. Het in een hinderlaag gevallen regeringsbataljon was op zoek naar overlevenden van een ander bataljon dat donderdag j.l. vrijwel volledig door sterke cufirilla-een- heden was vernietigd. Men trof slechts een tiental overlevenden aan en ongeveer zestig lijken. Op weg naar een andere plaats waar zich mogelijk nog overlevenden konden bevinden, liep het bataljon recht in de armen van een naar schatting 1500 man sterke viet- cong-eenheid. Het kwam onder hevig mortier en mitrailleurvuur te liggen. De vietcong gebruikte ook drie pant serwagens die twee eerder bij de aanval op Dong Xoai waren buit gemaakt. Pas na een half uur kwam er hulp voor het bataljon opdagen in de vorm van vier Amerikaanse vliegtuigen, maar het had toen al zeer zware verliezen geleden. B'i de luchtaanval werd een Ameri kaanse super-sabre neergeschoten. De piloot wist er tijdig uit te springen maar viel in handen van de vietcong. In Saigon deelde een Ameri kaanse militaire woordvoerder mee, dat zondag op ongeveer tien kilometer ten westen van Dong Xoai een vietcong-eenheid ter sterkte van een bataljon door acht Amerikaanse shyhawks is aange vallen. Onder de guerillastrijders zouden naar schatting 225 doden zijn gevallen. Met helikopters arri veerden zondag versterkingen in Dong Xoai. Vier Amerikaanse militairen zijn zaterdagavond om het leven ge komen toen hun helikopter op on geveer 50 kilometer ten oosten van Saigon in een storm veron- lukte. Achttien Amerikaanse vliegtui gen hebben zondag een militaire opslagplaats bij de Noordvietna- mese stad Lien Linh Dong gebom bardeerd. De gebouwen werden daar voor tachtig procent ver woest. Achttien andere toestellen bombardeerden een kazerne te Jen Phoe. In New Delhi meldde de Times of India zondag dat China naar verluidt de gezinnen van Chinese militairen en burgerlijke functio narissen uit Tibet en Sinkiang en ook uit de aan Vietnam grenzende provincies Joennan en Kwangsi evacueert mischien uit vrees dat ze zullen worden blootgesteld aan Amerikaanse luchtaanvallen ingeval China aan de oorlog in Vietnam gaat deelnemen. De maat regel zou .echter ook het gevolg kunnen zijn van bevoorradings moeilijkheden of plannen voor troepenbewegingen De leidende figuur in het nieu we militaire bestuur van Zuid- Vietnam, generaal-majoor Ngoejen Van Thieoe, heeft zondag plechtig beloofd dat de militaire leiders alle krachten zullen richten op de ver nietiging van de vietcong. De generaal die minister van defensie was in de aftredende bur gerlijke regering, verklaarde in een dagorder over de radio, dat het ge hele potentieel van het land zal worden samengebundeld in een veldtocht tegen de vietcong. De militairen, zo zei hij, hadden het bewind weer op zich genomen om dat de opeenvolgende regeringen sinds de omverwerping van Ngo Dinh Diems regime in 1963 er niet in waren geslaagd het pad naar de overwinning te vinden. Generaal Thieoe, een van degenen die in februari j.l. de tot dan toe sterke man van de strijdkrachten, gene raal Ngoejen Khanh, uitschakel den, beloofde voorts een einde te zullen maken aan corruptie. (Adv.) De Nederlandse ministers gaan goed voorbereid naar de verga dering van de E.E.G.-minister- raad in Brussel over de financie ring van de Europese landbouw politiek en de daarmee verbon den versterking van het Euro pese parlement, zo heeft de mi nister van landbouw ,mr. B. W. Biesheuvel, zaterdag in Amster dam verklaard. Minister Biesheuvel die sprak op het jaarlijkse congres van de Europese beweging, zei dat het kabinet uitgebreid de strategie en taktiek van de onderhandelin gen heeft vastgesteld. Over de uitslag valt niet te zeggen, zo zei hij. Het zal een harde en langdurige strijd worden. De on derhandelingen van de komende week zullen slechts een begin zijn. De minister bracht in herinne ring dat in de afgelopen week in de Tweede Kamer zowel de re gering als de afgevaardigden zich duidelijk hebben uitgespro ken. De regering heeft de motie van de kamercommissie voor buitenlandse zaken, waarin met nadruk eisen ten aanzien van de Europese parlementaire demo cratie worden gesteld, dankbaar in ontvangst genomen als onder steuning van haar positie in Brussel. Minister Biesheuvel legde er echter wel de nadruk op dat de ministers naar Brussel gaan als dienaren van de Kroon met een eigen verantwoordelijkheid en niet als mandatarissen van het parlement. Het congres van de Europese beweging heeft zaterdag bij de goedkeuring van het politieke programma voor 1966 overigens ook duidelijk uitgesproken dat aanvaarding van de voorstellen der E.E.G.-commissie voor finan ciering van de landbouw gepaard moet gaan met effectief begro- tingsrecht voor het Europese parlement en gelijktijdig verwe zenlijking van een Europees par lementair recht van medewetge ving. Trooping of the colour Na de traditionele verjaardags viering van de Engelse vorst(in) The trooping of the colour on the horse guard parade" die werd afgenomen door de Engelse koningin, wuift zij met haar zoontje, prins Edward, op de arm de menigte voor het Buckingham paleis toe. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Veranderlijk Veranderlijke bewolking met vannacht plaatselijk mist en morgen later op de dag kans op enige regen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak zuidwestelijk. Weinig verandering in tempera- DINSDAG 15 JUNI v.m. n.m. Breskens 2.27 2.51 Terneuzen 3.08 3.26 Hansweert 3.48 4.06 Walsoorden 3.58 4.16 WOENSDAG 16 JUNI s?» In het zuiden en midden van ons land stagneert zachte en vochtige maritieme lucht. In de noordelijke provincies daaren tegen drogere continentale lucht. De scheidingslijn tussen beide luchtsoorten strekt zich van ons land uit naar Schotland. Boven de oceaan bevindt zich ten zui den van IJsland een depressie, waarvan het koufront maan dagochtend de Ierse kust be reikte. Dit front verplaatst zich het komende etmaal verder naar het oosten maar verwacht wordt dat de regenzone waarschijnlijk pas tegen de avond het westen van ons land bereikt. In het al gemeen blijft er in de vochtige lucht veel bewolking. Voorts zal het weer nevelig zijn waarbij de temperaturen tot ongeveer 20 graden oplopen of tot iets ho gere waarden. De wind draait naar richtingen tussen zuid en zuidwest maar blijft zwak. TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA v.m. n.m. ZON MAAN Breskens 3.12 3.30 op onder op ondei Terneuzen 3.47 4.05 juni 21.01 3.49 Tc.neuzen 3.47 4.05 13 4.20 20.45 Hansweert 4.27 4.45 14 4.19 21.01 21.47 4.22 Walsoorden 4.37 4.55 15 4.19 21.02 22.39 5.04 Met een groot banket in Lr den is zaterdag het feit herdat dat 150 jaar geleden de slag b Waterloo plaats vond. De her denking viel samen met de offi ciële viering van de verjaardag van koningin Elizabeth, die eigen lijk 21 april jarig is. Aan het diner zaten behalve de vorstin en prins Philip ongeveer 250 genodigden aan. onder wie premier Wilson, diens minister van defensie, Healey, de chef van de generale staf en de ambassa deurs van Nederland, België en West-Duitsland. Onder de gas ten bevonden zich ook de tegen woordige hertog van Wellington, afstammeling van de „ijzeren hertog", die Napoleon destijds versloeg, en de officieren van de vier-en-dertig regimenten die aan de slag hebben deelgenomen. President Johnson heeft de Amerikaanse astronauten James McDivitt en Edward White be vorderd tot luitenant-kolonel. Johnson maakte dit bekend toen hij een bezoek aan 't ruim tevaartcentrum in Houston bracht, Een adviseur voor burgerlijke zaken van het Kongolese leger heeft zaterdag in Leopoldstad verklaard, dat er bij een nieuwe pokkenepidemie in noordoost- Kongo minstens 500 mensen, on der wie 22 kleine kinderen, om het leven zijn gekomen. De stad Boenia was in verband hiermee n quarantaine geplaatst. De dekolonisatie-commissie van de V.N. heeft een resolutie aange nomen waarin het recht op zelfbe schikking van de volkeren der Afrikaanse gebieden onder Portu gese overheersing wordt bevestigd. (De leden van deze commissie hou den van 14 tot 18 juni een bijeen komst in Addis Abeba.) In de resolutie wordt een be roep gedaan op alle landen de Be volkingen van Angola en Mozam bique, van het zogenaamde Portu gese Guinea en andere gebieden onder Portugese overheersing de nodige morele en materiële steun te verlenen voor het herkrijgen van hun onvervreemdbare rechten. De commissie dringt in het hij zonder bij Navo-landen op aan zich te onthouden van het verstrekken van wapens en elke andere vorm van hulpverlening aan Portugal. Zaterdagmiddag heeft prins Bernhard in Enschede 'n reünie bijgewoond van oud-leden van de staf der voormalige binnen landse strijdkrachten. In de vroege namiddag werd na een lunch, aangeboden door de oud minister van defensie mr. J. Meijnen, thans president-direc teur van de A.K.U.. de techni sche hogeschool Twente be zocht. Vervolgens werd een autotocht gemaakt door Twente en de (Adv.)' Gelderse achterhoek, via Haaks bergen, Neede, Borculo, Ruurlo en Zutphen. In het zojuist ge restaureerde kasteel ,,'t Velde", tegenwoordig in gebruik als con ferentieoord voor de landbouw coöperaties, werd na een aperi tief het koud buffet genuttigd. De prins toonde zich geïnteres seerd in de doelstelling van de stichting ,,'t Velde", zowel wat de personeelsopleiding voor de aankoopcoöperaties als de boe- renkadervorming betreft. In de Westduitse stad Bam berg in Beieren is zondag een gedenkteken dat is opgericht op de plaats waar een in 1938 door de nazi's verwoeste synagoge stond, door onbekenden be smeurd met nazi-opschriften en hakenkruisen, enkele uren vóór- lil AMT lil lim nvn clat llet werd onthuld. Het kon Zaterdag heeft president De Gaulle van Frankrijk een gesprek onder vier ogen gehad met oud bondskanselier Adenauer dat „in volledige harmonie en vriend schap" is verlopen, aldus is ge meld. Het gesprek duurde ruim een uur. Nadien deed De Gaulle voor het bondshuis in Bonn zijn „stap onder de menigte" en schudde talrijke mensen de hand. Dr. Adenauer weersprak tegen over de pers ten stollgste een krante'oericht vö'gens hetwelk De Gaulle's gezondheidstoestand minder goed zou zijn. Frans-Duits onderonsje President De Gaulle, bondskan selier Ludwig Erhard en zijn voorganger Konrad Adenauer hebben een onderonsje. Het was voor het eerst dat Adenauer in het openbaar verscheen sinds hi; vier weken geleden een shock had opgelopen bij een treinbot sing.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1